Dagblad voor Schiedam en Omstreken. A li o n i e 6 r 1 oj ie FEUILLETON. Mamsche Courant met gratis Geïllastreerd ZoiiapM prijsil)c.p. teel, 0.4óp.ml, fp.jui 3öste Jaargang. Dinsdag 29 Januari 1907 No. 8720 Het uur der bekoring. Buiteulandsch Nieuws. Binnenland Stiiteii-tieueraal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk advert,eeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnu aimer 8a. Postbus no. 39, bil DUITSCHLAND. Het bericht, aangaande het verleenen van gratie aan wegens majesteitsschennis veroordeelden, bljjkt niet geheel juist te zjjn. Naar gister-avond uit Berlijn wordt geseind, bevat de »Reichsanzeiger:' een bevel van den Keizer aan den minister van justitie, waarbij de zen wordt opgedragen, ©en wetsontwerp tot wij ziging van het artikel op majesteitsschennis ,voor te bereiden ter indiening bij den Rijksdag. Verder beveelt de Keizer, dat zoolang deze wetswijziging nog niet zal zijn tot stand geko men, alle voorkomende gevallen van majesteits schennis te zijner kennis moeten worden gebracht, opdat hij in de gelegenheid zal zijn gebruik te maken van zijn recht tot gratie-verleening. De bladen van alle politieke richtingen wij den warme lofuitingen aan deze lastgeving des Keizers. De »Schlesiscbe Volkszeitung" zegt, dat bet centrum by de herstemming in geen geval een sociaal-democraat steunen mag, zelfs niet tegen over een nationaal liberaal. In dit geval is 't mis schien 't beste zich van stemming te onthouden. In andere gevallen moet het centrum trachten alspraken te maken tegen de sociaal-democratie. Zorgvuldig moet overal zelfs de schijn vermeden worden alsof men de sociaal-democraten helpt, want de regeering loert er op, het centrum heu len met die partjj aan te wrjjven. ITALIë. Te Rome is plotseling overleden prins Fran cesco Ruspoli, groot-meester van het »Sacro Ospizio" (d. w. z. belast met de ontvangst der gasten voornamelijk der hooggeplaatste personen van den Paus) de hoogste leekeu-waardigheid in het Vaticaan. SPANJE. De Spaansche minister-president Maura heeft zijn conservatief regeeringsprogramma bekend gemaakt. Hij wil de nieuw Cortes een verbeterde be grooting voorleggen en de drukkende belastin gen op levensmiddelen geleidelijk verminderen. Vei der denkt hij ernstig over sociale hervor mingen, inzonderheid voor de werklieden, en neemt hij zich voor, met het Vatikaan te on derhandelen over religieuse orderikwestie. Hij wil aan de volksstemming tegemoet komen door beperking van het aantal orden en van het ledental. Zelfs de radicale pers neemt het programma kalm en zakelijk op. BULGARIJE. In verschillende steden van het land trachtten de oppositie en de socialisten Zondag volksmee- (Uit het Engelsch 58) Vader, ik moet u zeggen, ik ik weet met, hoe ik 't u meedeelen zalmaar mijn- neer Von Maltitz, hij is mijn hart werkelijk niet onverschillig en Pltoseling door hevigen toorn aangegrepen, bief Rebe de hand op als om te slaan, maar liet ze langzaam weer zakken. „Dwaasheid 1" zcide hij ruw. „Ik had je een beteren smaak toegedacht, Thildemaar al ware hij ook skeizers broer, liever zag ik je dood, dan ge trouwd mot zoo'n geheel afgezien nog daar van, dat zoo'n mijnheer Von Habernichts er met aan denkt, om een meisje van jou slag te trouwendie hoeft nu meer dan ooit een geld zak noodig... hij schijnt je het hoofd een beetje op hol gebracht te hebben; des te beter, dat ik hem nog to rechter tijd een streep door rekening gemaakt heb en nu geen woord meer Voor mij is die zaak afgedaan en voor jou en jelui allemaal eveneens!" Ih- stemming was dien avond geheel bedor ven. Juffrouw Rebe was 't inwendig wel met haar man eens, maar ze kon toch niet goed- tings te beleggen tegen de regeering. Te Philip- popel kwam het tot botsingen tusschen socialisten en aanhangers van de regeering. Talrijke revol verschoten werden gewisseld, eenige personen gewond. TURKIJE. De Turksche ministerraad heeft de voorstel len betreffende de versterking van de Macedo nische gendarmerie goedgekeurd. Offlcieele berichten. Bij Kon. Besl. is J. Witkop van Roijen, burge meester der gemeente Middelstum, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De aardbeving op Jamaica. De minister van Buitenlandsehe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de aard beving op Jamaica geen Nederlanders het leven verloren hebben. (Stet.) Verhooging Uraukaccijns. Naar men verneemt, heeft het voorstel van minister De Meester ter verhooging van den ac cijns op gedistilleerd een ernstige bespreking uit gelokt in de, bjj de federatie »Sobriëtas" aange sloten diocesane Bonden. De adviezen, door de aangesloten Bonden bij het federatief bestuur in gediend, drongen voor het meerendeel op verwer ping van bet voorstel tot accijnsverhooging aan. Het federatief bestuur, waarvan het Kamerlid jhr. mr. Cb. Ruys de Beerenbrouck voorzitter is, heeft nu, na ampele bespreking besloten aan de Tweede Kamer een adres in te dienen, verzoekende het ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd niet aan te nemen. Ontwerp-Inkomstenbelasting. In zake het ontwerp van wet tot heffing eener Inkomstenbelasting heeft de Nederlandsche Boe renbond door een commissie een rapport laten uitbrengen, dat thans aan de Tweede Kamer is toegezonden. Het rapport komt tot de conclusie, dat de boer niet in deze belasting mag vallen. „Steeds is voorheen, in bloeitijden zoowel als in tijden van achteruitgang, de boer geyallen bui ten speciale belastingen op het bedrijf onder wat naam ook geheven. Steeds is de billijkheid inge zien van het verzet tegen een dubbelbelasting door hetzelfde orgaan van publiek gezag op het zelfde object. Naast de grondbelasting feitelijk op het bedrijfsinkomen geheven, werd nimmer een tweede belasting opgelegd. Allerminst mocht dit geschieden waar de bestaande grond-inkom stenbelasting een zoo hoog percentage heeft be reikt, welke met iedere verbetering stijgende, met geen hypotheekrente rekening houdt. Allerminst keuren, dat hij zoo barsch opgetreden was. Ma- thilde kwam in 't geheel niet te voorschijn, ze was naar haar kamertje gegaan en weende. Ook Hedwig was terneergeslagenzij dacht aan zeker iemand, dien zij zoo netjes en aardig vond en ze tobde er over, hoe wel de meening haars vaders over hem zou zijn. TWAALFDE HOOFDSTUK. Toen Mathilde als naar gewoonte den volgen den morgen vroeg de noodige inkoopen ging doen en tegelijk in de brievenbus keek, zag'ze daarin tot hare verwondering ook een schrijven, dat haar adres droeg en waarop „eigenhandig" stond. Het hart begon haar sneller te klop pen; ze raadde, van wien die brief was. Slechts Von Maltitz kon haar geschreven hebben, want zij onderhield geen correspondentie. Zij was vroeger altijd gewoon geweest, voor hare ouders niet 't minste geheim te houden, en ook nu was haar eerste gedachte, dezen brief onge opend haar vader voor te leggen. Maar toen ontwaakte de trots in haar: haar vader had haar immers den vorigen avond niet eens wil- lc-n aannooren, alsof zij ook geon hart on ^oen eigen meening bezat, hij had ruw in haar ge voelsleven ingegrepen. Alsof zich die geheime gevoelens van haar hart, waarover zij zelve nog in pijnlijke onzekerheid verkeerde, zich lie ten camnxandeeren ajs een recruut door een drilmeester. waar de boer door een reeks op hem speciaal rustende lasten wordt gedrukt. „De gevolgen der malaise, die in 1893 mede tot vrijstelling leidde, zijn nog lang niet over wonnen, toen evenals thans is het heffen van een belasting op het inkomen van den boer een belasting op de armoede, een straf op de zuinig heid die zijn draagkracht juist tot die hoogte brengt, dat de fiscus de betaling kan verhalen, zonder hem direct op straat te zetten, een ont moediging voor de ontginners en indijkers van gronden, een belemmering voor de verhooging van den nationalen rijkdom. „Het zou beteekencn, dat op het door gebrek aan bescherming ten bate van andere standen laag gehouden landbouwvoorthrengsel, nog eens ter ontlasting van die andere standen een per centage van dat product zou worden afgehou den onder den naam van inkomstenbelasting, wel ke noodwendig met willekeur toegepast, bij de onmogelijkheid zelfs voor den eerstbelanghebben- de om de bedrijfswinst te controleeren, den oenen te hoog, den anderen te laag zou treffen. „Wij meenen, dat tegen deze onbillijkheid, die bovendien volmaakt nutteloos is, daar zij niets dan nadeelige gevolgen afwerpt, naast het wel licht overdreven voordeel voor den fiscus, met nadruk moet worden opgekomen." j Prof. L. A. G. de Sonnaville S.J. Donderdag a.s. viert de weleerw. pater prof.'! De. Sonnaville zijn 70en verjaardag. Voor me-! öigeen zal deze mededeeling stellig een aanspo ring zijn, om den hoogbejaarden inuziekleeraar op de een of andere wijze vriendelijk te geden ken. Pater de Sonnaville is, zooals men weet, de uitvinder van een nieuwe metboude om kinderen reeds vroeg bekend te maken met de afstanden der muzieknoten. Meermalen hebben erkende mu- ziekautoriteiten zich over het systeem-de Sonna ville gunstig uitgelaten; maar vooral roemen de ouders en de kinderen zelf het onderricht van den ouden leeraar, die spelenderwijze de jeugd beenhei pt over de eerste moeielijkheden van het notenschrift. Pater De Sonnaville heeft dan ook tal van dankbare leerlingen, die zijn leerwijze hebben gevolgd en thans van de doelmatigheid kunnen getuigen. Sedert vele jaren komt de pa ter Woensdags uit Katwijk naar het Concertge bouw te Amsterdam, waar hem een zaal is afge staan om er des ochtends de volwasseneu, des namiddags de kinderen van zijn cursus te onder richten. Voor allen zijn deze lessen altijd een aangename ontspanning geweest en van verschil lende kanten werden wij daarom aangespoord een woord van waardeering aan zijn nuttigen arbeid te wijden. (Tijd.) del heeft den heer I.. F. D. E. Lourens, onuer- directeur der Rijksserum-inrichting te Rotterdam, opgedragen, voortaan geregeld toezicht te houden in de verschillende provinciën, ten einde hij net onderzoek, de taxatie, het vervoer, de slachting enz. der runderen, die krachtens het Komnkujk besluit van 2 September f904 (Stbl. no. 219) aangeboden, respectievelijk overgenomen women, eenheid in handelen, en zóo mogelijk, bezunn- ging te bevorderen. Tevens is bepaald, dat het te houden toeziclit en de daarmede in verband staande werkzaam heden zullen geregeld worden dooi' den directeur der Rijksseruminrichting te Rotterdam. Toezicht op vee. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han- De Holiandseh-Belgiseke Commissie. De protesten in de Vlaainsche bladen tegen d« samenstelling van de Belgische afdeeling der ie vormen Commissie hebben den secretaris ther afdeeling, den heer Eug. Baie, uit zijn tent ge lokt. Hij verklaart in de Belgische jters. dat u« afgekondigde lijst der Belgische afgevaardigden slechts voorloopig is en nog moet volledig uur- den. De bepaalde lijst zal op het einde tan Januari aan de drukpers meegedeeld worden Wij doen intusschen opmerken, dat voor zoo ver wij vernamen, stappen bij degenen, die a.s hoofdvertegenwoordigers van het Vlaamsche dcei der Belgische bevolking worden aangemeuU door do Belgische Commissie nog niet zijn go- daan. j Het „Journal de Bruxelles" drukt, gelijk ock andere katholieke bladen reeds deden, de houp 3at de katholieken in deze commissie zullen vertegenwoordigd zijn in evenredigheid van hun invloed in België. (N. Ct.) TWEEDE KAMER, Invoeringswet. Ingediend is de sherziening van wettelijke be palingen, vereischt ter invoering van ile wijngiug van de eerste zes titels van het vierde Do;x vau het Burgerlijk Wetboek en van daarmeue Vrrbaud houdende artikelen van het WetDoek van Burg^x- ljjke Rechtsvordering." Dit wetsontwerp van den minister van Justitie bevat de wijzigingen, die de herziening vau het bewijsrecht in onze overige civielrechtelijke wet geving noodig maakt, terwijl daarin tevens üie bepalingen zijn opgenomen, van het awetsvoorstel tot wijziging van de eerste zes titels van het vierde boek van het Burgerlijk Weihoek enz welke, voor de wijziging van het bew^recht zit niet onmiddellijk vereischt, veeleer als ïuvoegmgs- bepalingen zyn te beschouwen, met name de art. I, II, IV, VII en VIII van evenbedoeld wetsvoorstel. Bjj de samenstelling van het wetsontwerp is de minister van de gedachte uitgegaan, dal ahem in die wetsbepalingen wjjzigmg moest voiueu Wat kon haar vader wraakzuchtig zijn! Het ideaalbeeld dat ze zich tot heden van hem ge- maakt had, had de eerste leelijke vlek gekre gen! Instinctief zeide zij zich zelve, dat haar vader niet in staat was, den zoo door hem gehaten man recht te laten wedervaren hoe kon hij haar dan een steun en raadgever zijn in het dreigende konflikt in lxaar innerlijk leven tusschen kinderlijke gehoorzaamheid en liefde voor den man harer keuze. Mathilde bedacht zich maar kort; haar besluit was spoedig genomen en zij stak den aan haar ge richten brief in den zak, om dien te gele gener tijd te lezen. Toen dit eenige uren later gebeurde, vond zij slechts een paar regels, die werkelijk van Von Maltitz kwamen. Leze ver zocht haar op de hartelijkste wijze, hem ge legenheid te geven haar op eene bepaalde plaats te spreken. Door het meer dan harre optreden van. haar vader tegen hem, was hij in eene allerpijnlijkste positie gebracht; hij kon het niet verdragen, in de oogen van het geliefde meisje m ongunstig licht te staan en hij smeekte haar om verlof zich voor haar te mogen rechtvaar digen; dat was hij haar en ook zich zelven verschuldigd. De brief was in zulke teedere woorden ver vat, dat Mathilde bij het lezen bittere tranen vergoot. Haar rechtvaardigheidsgevoel scheen haar voor to schrijven, die innige bede in te willigen, maar aan den anderen kant vreesde zij voor den toorn haars vaders, en dan ge voelde ze ook wel, dat zij zoo iels tegenover haar vader niet verantwoorden kon, dat 't iets was, hetwelk het daglicht niet velen kon, en zij schrikte terug voor do mogelijkheid, in de toc-komst voor haar vader, die met zijn scher pen blik tot in de verborgenste hoekjes harer ziel doordrong, een geheim te moeten verber gen, da.t hoogstwaarschijnlijk tot eene vervreem ding, zoo niet tot iets veel ergers leiden moest. Zoo ging de dag voorbij zonder dat ze wist, wat te doen, tot eene nieuwe gebeurtenis haar in haar trots versterkte en ze besloot, het ver zoek van den geliefden man om eene geheime samenkomst in te willigen. R.ehe had namelijk den volgenden morgen Herman Harlacher bezocht en naar zijn toe stand geïnformeerd. Tegen verwachting was h.j daarop naar zijne woning teruggekeerd en had zich plotseling tot Hedwig gewend, die met haar moeder en zuster aan 't naaien was. „Zijn hier dan alle booze geesten losgelaten?" donderde hij reeds bij zijn binnenkomen, maar op een wijze, die duidelijk liet doorschemeren dat hij in den grond van zijn hart welwillend gestemd was. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1