Stad*, en Gewestelijk Nieuws, gebracht, die geheel of gedeeltelijk strijdig zijn met letter of geest van tie nieuw voortt—t. lep bewijsrecht. BreDgt dit ontweip mits<lien met eene diep ingrijpende hervorming, toch is zijn inhoud met tot louter formeele wijzigingen beperkt. Ne vens tal van veranderingen van formeelen aard zijn ook enkele artikelen gewijzigd of vervallen, op grond, dat hunne bepalingen niet strook en met den geest der nieuwe regeling, zij het ook, dat hunne letter zich buiten bet gedrang wist te houden. Doch ook bjj de behandeling van zulke bep^lit gen is de minister met verder gegaan da» met het karakter dezer eemou ige wets voordracht scheen overeen te komen. De minister kan zich met vereenigen met de opvatting, dat de inhoud der artt. 1975 en 1976 Burg. Wetboek naar bet derde boek van dat wet boek zal behooren te worden overgebracht. Het wil hem voorkomen, dat een nadere beschouwing dezer arukeieD tot een vervallenverklaring moet leiden, wij; nu de eed louier bewijsmiddel is, met hehoii en kunnen blijven arukelen. waarin aan den eed n^zondere rech sgevolg^n worden verben den. die aan andere be*q«miode en vreemd zijn. De n ini-ter kan ook geen vr^heid vinnen om art. lijd B, W. te wjjzigen. teneinde ook ten aar z in van de daar bedoelde veranriertn. en in bouw'e-otkken getuigen be wys toe te laten". De bedoeling s, dit wei son t werp, wordt hei wet, tn werking te doen treden op hetzelfde tijd stip als bet wet geworden ontwerp op het bewijs recht Zelf. Met bet oog op den tjjd en de wijze van hehan- delmg van beide ontwerpen, schijnt de eenvou digste en meest doeltreffende manier, om dit doel te bereiken, in beide wetsontwerpen eene gelijk luidende bepaling op te nemen, verklarerde. dat de dag van het in werking treden nader door de kroon zal worden vastgesteld. Daar geen verdere maatregelen van wetgevingen of administratieven aard genomen behoeven te worden, zal de invoering zeer spoedig na de tot Btandkoming der beide wetten kunnen plaats hebben. RedeA. C. A. van Vu uren. De R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" hield gister-avond in de gehoorzaal van het Bondsgebouw de aangekondigde vergadering, toe gankelijk voor alle R. K. kiezers en adspirant- kiezers, waarin de heer A. C. A. van Vuuren ais spreker zou optreden. De voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, de ver gadering openend, deelde mede dat het bestuur gemeend had om nog meer animositeit onder do kiezers en kiesgerechtigden te brengen, voor het samenstellen der kiezerslijsten hier nog een spieker te doen optreden en met het beste suc ces uitvoering aan dit voornemen had gegeven door hier als spreker te doen optreden den heer A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wien hij nu het woord gaf. De heer A. C. A. van Vuuren, daarna den kathe der bestijgend, begon met te zeggen dat wanneer wij zoo nti en dan gelegenheid hebben het oog te laten gaan over geheel Nederland, wij zonder overdrijving in volle wtcarheid kunnen zeggen, dat. de vraag hoe de politieke toestand hier in de toekomst zijn zal geheel afhangt van de vraag wat de Staten-keuze van Zuid-Holland beslissen zal voor de samenstelling der Eerste Kamer. Maar meer nog, de beantwoording van bedoelde vraag hangt ook af van de andere vraag hoe de Sta ten-keuze in Schiedam zal uitvallen, of daar alle christelijke kiezers hun plicht zullen doen, of soms een hunner op het appèl zal ontbreken door te verzuimen, op tijd zijn belasting te betalen of zich op tijd voor plaatsing op de kiezers lijsten aan te geven. Van zulk een verzuim kan het wel of wee van het land afhangen. Tot staving van dit beweren behoefde spr. er slechts op te wijzen, dat indertijd de senator voor Gent, die met éene stem meerderheid gekozen werd den doorslag gaf tot de ongelukkige liberale Bel gische schoolwet, die met éen stem meerder- neid werd aangenomen. Tot uitvoering zijner opdracht stelde spr. zich voor de vragen te beantwoorden hoe de poli tieke toestand is en hoe ze in de toekomst wor den zal, als de (christelijke) kiezers van Zuid- iioiland in hun plicht te kort schieten, om dan 11a de pauze gelegenheid tot het stellen van vra gen te geven. Ier beantwoording van eerstbedoelde vraag stelde spr. in den breede uiteen wat aanleiding had gegeven tot het optreden van het tegenwoor- >a0j nabinet. Zeker zou wcjlicht dit optreden - guen. feit zijn geworden, wanneer verschil ioude maatregelen op wetgevend gebied door hei vo.ige ministerie genomen, den tijd hadden ver- k egen door te werken. Wanneer de volksmis leiding in zake Tariefwet, Bedrijfsbelasting, V mzekc-rings wetten en Benoemingen met door de liberale voormannen tot het uiterste was gedreven. lot den bekenden uitslag der verkiezingen van 1005 heeft ook vooral aanleiding gegeven de over eenkomst tusschen Vrijzinnig-Democraten en Unie liberalen op het uitvoerig program met het blanco artikel, waarvoor de heer Roodhuizen vooral zoo veel geestdrift toonde. Spr. noemt dat blanco artikel een heerlijk iets voor wisselruiterij als ni. de deliijuent iemand kan vinden die er goud voor is; dan kan hij op den blanco wissel zou veel. schrijven at$ Jjij Is aldus de tegenwoordige Kamermeerderheid onoprecht, toen zij gevormd was is het ministe- rieKuyper, niet navolgend de onoprechtheid der liberalen^ terecht afgetreden. Terecht is toen aan den leider der oppositie de Kabinetsformatie ver strekt. Niet tegen die formatie-opdracht, maar tegen de wijze waarop zij is uitgevoerd gaat onze grief. Waar de sociaal-democraten alle afspraak met den Kabinetsformateur ontkennen, mocht het ministerie slechts op 42 stemmen in de Kamer oogenschijnlijk rekenen; maar deze moeten nog verminderd worden met de stemmen der oud liberalen, die vrij bleven. Doch ook de vrijzinnig democraten ontkennen alle collectieve afspraak met den Kabinetsformateur, zoodat van de restee- rende 35 slechts 25, de Unie-liberalen, onvoor waardelijk als regeeringspartij mochten gerekend worden. En aan deze meerderheid, die Goeman Borgesius zelf niet vertrouwde, waagde hij De Meester en bouwde er op diens Kabinet met z ij n program, als een hulsel een masker voor het pro gram van unie-liberalen en vrijzinnig-democra ten. Is dit ministerie aldus onoprecht in zijne wor ding evenzeer is 't dit in zijne vorming. Uit alles spreekt het halfslachtige. Naast de ambte naars, de kleurloozen, namen daarin plaats dc advocaten, de strijdlustigen. Het onvermijdelijk gevolg is dat dit ministerie in dubbele mate fou ten moest maken; fouten van ambtelijken aard en fouten van politieke strekking, zij zijn beide legio. De reis van minister Kraus naar Chili (de daad van een minister, die zich nog immer ambtenaar waant), de circulaire van den minister van Marine, de beslissing inzake het blijvend gedeelte door den Oorlogsminister, het Sucade- wetje van den minister van Financiën, de op merking omtrent Duitschland van den minister van Buitenlandsche zaken, dat zijn alle ambte naarsfouten. Daarbij sluiten zich aan de politieke fouten, het kweekschool-besluit dat een vijandig karakter draag en de samenstelling der Grond wetscommissie met liberale meerderheid, de partij- benoemingen door de ministers van Binnenland sche Zaken en Justitie, die 0. a. protestantsche notarissen benoemt in nagenoeg geheel katholieke plaatsen, dat zijn alle politieke fouten, die men van een ministerie bewerend met een verzoenings program op te treden niet zou verwachten. looral heeft dit ministerie ook fouten gemaakt door verzuim en door het meten met twee ma ten. Verzuimd werd het wetsontwerp in te die nen, dat als klaar lag, het ontwerp op het M. O., dat het stichten van bijzondere hoogere burger scholen zou bevorderen; verzuimd een wetsvoor- dracht tegen de pornografie; het ontwerp—Loef werd ingetrokken. Het postwetje, dat aanleiding zou geven tot willekeur werd ingetrokken en niet weer ingediend, maar een wetje dat aanleiding geeft tot willekeur en alleen een smokkelend dis tillateur te Maastricht moet treffen, ingediend. De wetswijziging op het huwelijk door minister- Loef in uitzicht gesteld, werd niet ingediend. Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering worden niet voorgesteld, wel een ziekteverzekering, die bijna ongewijzigd het ontwerp van minister Kuy per wedergeeft. Als spr. aldus den politieken toestand uiteen zet, dan is daarbij nog geen sprake van de wet gevende macht; als men nu zou willen zeggen, dat deze regeering niet genoeg wetten heeft in gediend, dan moet hij opmerken, dat zij dit niet heeft kunnen doen, omdat zij bij alle partij- wetten moet rekenen op eene sterke anti-liberale minderheid in de Tweede Kamer en eene dito meerderheid in de Eerste Kamer, waar 't 31 tegen 19 staat. Maar dit alles is slechts tijdelijk. Zoodra de Tweede Kamer anders samengesteld is, zoodra de anti-liberale meerderheid in de Eerste Kamer verdwijnt, moet ook dit ministerie ko men met partijwetten. 'tZal dan moeten ver dwijnen of met den stroom medegaan. Tot hen die de gematigdheid van dit ministerie te dezer zake zouden willen prijzen, zou spr. dan ook willen zeggenzorg dat de liberalen niet de meer derheid in de Eerste Kamer krijgen als ge die gematigdheid nog langer in toepassing wilt zien gebracht. Wat overigens die gematigdheid onzer tegenstanders beteekent, is nog onlangs gebleken toen ondanks het advies van minister Veegens het subsidie voor de christelijke Boerenleenban ken slechts met kleine meerderheid werd aan genomen. Hoe licht de politieke toestand geheel in ons nadeel zou kunnen veranderen, als de christelijke kiezers verzuimen hun plicht te doen, toonde spr. aan door eene uiteenzetting hoe het anti- clericalisme, dat men belangrijk getemperd waan de, weer is opgevlamd. Tien jaren geleden scheen daaromtrent ook in Frankrijk eene mildere beoor deeling te zijn ingetreden, toen de Dreyfus-kwes- tie, waarbij het politiek optreden niet gelukkig is te heeten, het anti-papisme weer deed opvlam men. Frankrijk met zijne Kerkvervolging, waar voor de liberale couranten zooveel sympathie be- toonen, is ons in deze ter ernstige waarschuwing. En is 't niet opmerkelijk dat met die Kerkver volging in Frankrijk de Rijksdag-ontbinding in Duitschland samengaat, waarvan de spits -ook tegen het centrum gericht is? Die poging tot vernietiging van het centrum is mislukt; de cen- trumstoren staat pal, maar opmerkelijk is 't toch, dat de vervolging zich over andere landen van imropa heeft uitgebreid, het anti-clericalisme weer rs opgevlamd. Wel zal dat uiterste anti-clerica lisme hier niet zoo spoedig navolging vinden, maar toch moeten wij ons spiegelen aan hetgeen elders is gebeurd. Hier in Zuid-Holland vooral moeten wij op. onze hoede zijn. De anti-liberale meerderheid in de Eerste Kamer bij een muur vergelijkend, zegt. spr., dat die muur ter bescherming van ons eri volstrekt niet kan gemist worden, maar dat zij niet zoo sterk is als men meent. De vooruit zichten voor de Statenverkiezing in Zuid-Holland zijn niet zoo rooskleurig en laten spr. niet zon der angst of vrees. Staat 't na het verlies van den zetel van den heer Van Andei 46 anti-libera len tegen 36 liberalen, slechts 5 districten be hoeven verloren te gaan om de Staten op hut doode punt te brengen en na het verlies van 6 zetels zijn wij de meerderheid kwijt. Op de vraag of dit gebeuren kan, zegt spr., de ver schillende districten die wij te verdedigen heb ben, nagaand, volmondig ja en wekt dus allen op vooral met 't oog op de Staten-verkiezingen op hun hoede te zijn. In naam van het bestuur der kiesvereeniging aldus het woord voerend, meent spr. helder en klaar den politieken toestand uiteen gezet te heb ben en dus te hebben aangeduid den zwaren plicht die op de christelijke kiezers rust, te zorgen dat tot eiken prijs de zitting hebbende anti-liberalen in de Prov. Staten herkozen worden, 't Gaat toch niet alleen om Ged. Staten, maar ook om de Eerste Kamer. Met nadruk betoogde spr., dat de anti-revolutionairen en christelijk-historischen tegenover de Katholieken bij de samenstelling van hot College van Ged. Staten en de deputatie voor de Eerste Kamer de grootst mogelijke billijk heid hebben betracht, zoodat van de 6 leden van Ged. Staten er 2 en van de 10 leden, voor de Eerste Kamer er 4 katholiek zijn. Weder- keerig kan dan ook de grootst mogelijke loyali teit worden betoond. Voor eiken anti-liberalen candidaat behooren de christelijke kiezers bij de Staten-verkiezingen vol vertrouwen hun plicht te doen. Niet in Juni maar nu reeds behoort die ern stige plichtsbetrachting te beginnen door te zor gen op tijd zijne belasting te betalen, door tijdig aangifte voor het kiesrecht te doen, door rond te zien of inwonende zonen, werklieden en onder geschikten ook kiezer kunnen zijn. Een stem hier in Schiedam kan toch op de samenstelling der Eerste Kamer op het lot van het Vaderlana van den meest ver strekkenden invloed zijn. Ii vereenijngen amenwerking me he. b stuur mee dus politiek leven worden gewekt, allen wordei opgewekt om in Februari en in Juni hun plich te doen. Het gebeurde in Frankrijk, de God ter gende woorden daar door een minister gespro kon, moeten ons ter ernstige waarschuwing zijn i Aan dien toestand hebben schuld zoovele Katho lieken daar, zooals er ook hier zijn, die meene; dat zij genoeg doen, wanneer zij hun godsdienst plichten vervullen, zich met hunne zaken Lezi^ houdendaaraan staan ook schuldig zoovele Ka tholieken die wel aan het openbare leven deel nemen, maar zoo door het realisme bevangen zijn dat zij de verdediging der hoogere belangen ver geten, niet inzien dat God en Zijn H. Woord op elk gebied des levens behooren te heerschen. Neen, we behooren katholiek te zijn met woord en daadkatholiek niet alleen in de kerk en het gezin, maar ook in het openbare leven; ook in het vervullen van den kiesplicht, moeten wij on ze katholiciteit toonen. Na een korte pauze werd van de gelegenheid hier boven bedoeld alleen gebruik gemaakt voor een enkele -opmerking in verhand met hetgeen Schiedam onder het tegenwoordige liberale Kabi net wedervoer, die den geachten spreker nog even in repliek deed treden. Daarna sloot de Voorzitter de vergadering met een dankwoord aan den gevierden inleider, ho pend dat zijn doorwrochte reden meermalen door applaus onderbroken zoo goede resulta ten zou opleveren, dat 't hem gegeven zou zijn, de rijpe vruchten van zijn volijverige werkzaam heid te zien. Giste r-m iddag werd uit den winkel van S. Bruggeling, in het Broersveld, een kom met eemg geld weggenomen eu een bakje met een aantal hahe centen geledigd, te zarnen een waarde van ongeveer 80 centen. Als ve> acht van dien diefstal zijn gister-avor d de j nm e JG. G., 14 j tar en N. R, 15 jaar, in bewaring gesteld. Proces-verbaal wordt tegen hen opgemaak t. Yolksbadhiiis. In de week van 21-27 Jan. 1907 werden genomen 207 baden 1ste kl. 2de kl. kuipbaden 20 kuipbaden 28 regen 12 regen 110 school 30 kinder a 5 ct 7 Kinder! es ten. Wij vestigen de aandacht op achterstaande ad vertentie, waarin de Kinderfeesten vanwege de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, Woensdag en Donderdag aanst. te houden, nader worden aangekondigd. Zooals reeds werd medegedeeld, zullen de eerw. Broeders met hun tooverlantaarn eenige verhaal tjes door lichtbeelden verklaren en zullen eenige leden van de dilettantenclub „Alberdingh Thijm" de feesten door voordrachten opluisteren. Aldus beloven de kinderfeesten een varieeren- de uitspanning voor de kinderen te worden, waar bij ook de oudere geleiders zich wel zullen ver maken Door den ingevallen dooi i s d e ri vier de Maas voor deze gemeente overdekt met zwaar drijfij-s, dat voor de kleine scheepvaart groote belemmering oplevert. UIT DELFT. De werkman S. alhier, die Vrijdag-avond bij een huiselijken twist in brand geraakte, is aan zijne verwondingen in het gasthuis bezweken. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 29 Jan. 1907, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester, de heer Dr. M. A. Brants. Tegenwoordig15 leden. Afwezig: de heeren mr. Jansen, Beukers, v. d. Poel. Ris en Bender. Alvorens tot behandeling der gewone zaken over te gaan stelt de Voorzitter aan de orde de beëdiging en installatie van het nieuwbenoemde lid, den heer A. Cool Mz. Na door den Secretaris te zijn binnengeleid, legt de heer Cool de bij de wet voorgeschreven eeaen at en neemt, nadat hem de belangen der gemeente door den voorzitter waren aanbevolen, plaats. De uotulen van de vorige vergadering, van 28 December 1.1., werden ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede. dat de heer Loopuyt verlof heeft gevraagd een interpel latie te mogen houden. De Raad verleent verlof tot het houden dier interpellatie, na afdoening der agenda. Nieuwjaars wensch. De Voorzitter spreekt daarna zijn nieuw- jaarwenscb uit, die wij morgen in zijn geheel zullen opnemen. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet nu mededeeling van de volgende ingekomen stukkenvan Gedeputeerde Staten dezer provincie missive ten geleide van een expeditie van het kon. besluit van 11 December 11. no. 40, waarbij aan deze gemeente een voor- schotwordt verleend van Rijkswege, groot f60.000. teneinde baar in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de vereeniging Volkshuisvesting", ten behoeve van aanbouw van 24 arbeiderswoningen op een terrein, gelegen tus schen de te verlengen Frankestraat en den Oud- westfrankelandschen weg. Kennisgving. Idem missive, houdende mededeeling dat aan deze gemeente over 1906, ingevolge de wet van 24 Mei 1897 (SibL n. 156) gewijzigd bij de wet van 3 Juni 19<)5 (Sibl. no. 151) aan de gemeente wordt ungekeerd een som van 171880.75^, waarop reed- is betaald 151756.—, zoodat op 29 December j). betaaibaar is gesteld een bedrag van f 20124.75£. Kennisgeving. Idem. missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit vau 28 December jl. tot af- en overschrijving op de begrooting van uiigaven. dienst 1906. Kennisgeving. Idem. missive, ten geleide van de door hen goedgekeurde verordening, tot wijziging der ver- orden» g regelende de jaarwedden van de leer aren en beambten van de openbare scholen voor honger en middelbaar onderwijs in deze gemeente. Kennisgeving. Idem. missive, ten geleide van de door hen goedgekeurde verordening tot regeling der jaar wedde voor de onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scbolen voor Lager onderwijs in deze gemeente. Kennisgeving. Van B. en W. Afschrift van hun besluit, dd. 27 December jl. waarbij aan den wegens lichaams gebreken eervol ontslagen le-brugwachter aan de Appelmarktbmg, H. Ebbelinghaus, ook wel ge naamd Wirxel, met ingang van 1 Januari 19U7, een pensioen ten laste der gemeente van f250— is verleend. Kennisgeving. Idem .missive, ten geleide van het afschrift eener missive van de Commissie van gemeentewerken over de adressen van het Bestuur der afd' Schie dam van den Bond van Ned. gemeentewerklieden en van de Gemeentewerkliedenvereeniging dOos belang" Afd. Openbare werken in zake verbetering van loon. Daar met ingang van 1 Jannari jl. reeds een nieuwe loonregeling is in werking getreden, wordt besloten aan adressante hiervan mededeeling te doen. Idem. missive, houdende mededeeling, onder overlegging der missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat bij Kon. besluit van 29 Dec. jl. no. 62 aan de gemeente toelating is verleend om aan de Centrale Werk gevers Risico Bank te Amsterdam het risico over te dragen van de b(j de Ongevallenwet 1901 gere gelde verzekering der gemeentewerklieden en dat de onderlinge risico vereeniging van Nederlandscbe Gemeenten, onderdeel van die Bank waarbij deze gemeente is aangesloten, sinds 1 Januari li. in werking is. Kennisgeving. Idem. missive, houdende voorstel tot wjjziging van de verordening tot regeling van het aantal onderwijzers en onderwijzeressen van de openbare scholen voor lager onderwjjs wat betreft School G. Na een toelichting van den wethouder van Onderwijs wordt hiertoe besloten. Van de Commissie voor de Gasfabriek en Drink waterleiding missive, houdende verzoek tot goed keuring van een besluit tot verhooging der be grooting voor 1905 van a. de Gasfabriek ten bedrage van f 74758.795 en b. de Drinkwate: leiding ten bedrage van f22102.17. In banden gesteld van de Financieele Commissie om advies. Van de Gezondheidscommissie, missive houdende verzoek tot goedkenring en af- en overschrijving ad. f 1-50 van den post onvoorzien op art. 13, Meubilair" die oorspronkelijk voor Memorie was uitgetrokken. B. en W. stellen voor deze af- en overschrijving goed te keuren. Aldus wordt besloten Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Missive ten geleide van de rekening van hare

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2