Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bit immer Bestaat uit twee Mailen. EKBNI E BLAD. a 1 o ii n e e r 1 U op ie nieuwe SflMamlie Courant net [rati prijs 10 c. j. weBt, 0.45 p. mai, fl.35 p.3M. 30ste Jaargang Woensdag 30 Januari ID07. No. 8721. Buitenlimdsch Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. Staten-Greneraal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50 PRIJS DER AD VERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. De Tsaar heeft den keizer van China tele grafisch in kennis gesteld van het besluit der Rus siscoe regeering betreffende de ontruiming van Mantsjoerye. Hij heeft daarbij den wenseh uitge sproken naar verdere bevestiging der wederkee- rige vriendschap en de hoop, dat Rusland's belan gen in Mantsjoerjje beschermd blijven. De keizer van China heeft in zjjn telegram van antwoord zijn vreugde over het besluit uitgespro ken en tegelyk medegedeeld, dat aan de overheid in Mantsjoerije bevel is gegeven de wettige belan gen der Russen in Mantsjoerjje te beschermen. In Bakou staken 7000 werklieden in de naphtafabrieken. Zij doen moeite om een algemeene staking uit te lokken. Gister zijn te Odessa weer twee moordaan slagen gepleegd. Een der slachtoffers is kapitein Sinkivitch, de ander een inspecteur van politie. Meer dan 7 voorbijgangers en 3 politieagenten werden gekwetst. ENGELAND. Ambtelijk wordt medegedeeld, dat Runciman, thans secretaris van plaatselijk bestuur, Mac. Kenna als secretaris van de schatkist opvolg'Macnamara Volgt Runciman op, terwijl Hobhouse ondersecre taris van Indië wordt, ter vervanging van Ellis, die ontslag genomen heeft. DUITSCHL AND De Berljjnsche correspondent van de «Kölnische Volkszeitung" zegt van een wel ingelicht persoon geboord te hebben, dat de regeering met het plan omgaat, Rijksdagsleden, die er wegens de toene ming der bevolking eigenlijk meer moesten zijn dan het aantal nu bedraagt, te laten kiezen door de verschillende landdagen. Men zoekt nog naar middelen om dat gedaan te krijgen zonder het kiesrecht voor den Bjjksdag te wijzigen. Naar de »Frkf. Ztg." uit Berlijn verneemt, gelooft men algemeen, dat de nieuwe Rijksdag den 14en Februari door den Keizer zelf met een troonrede geopend zal worden. De herstemmingen zjjn meerendeels op Dins dag 5 Februari bepaald. In Mecklenburg Scbwe- rin, waarin alle 6 districten herstemming moet zyn, worden zij Zaterdag 2 Februari reeds gehou den. Te Bielefeld, waar de oud minister Möller tegenover den sociaal-democraat Severing staat, is Maandag herstemmi-ig. Het geheele aantal her stemmingen bedraagt, volgens de ambtelijke opgaaf, 157. Stead, de vredesapostel, is te Berlijn aange komen. Uit het Engelsch.) 59) •Kom jij eens hier, meisje", zeide hij tegen Hed- wig. jij je zuster achterna 't Zijn me mooie geschiedenissen, die ik daar te booren kom 1" en toen het meisje met een kleur als bloed in den grootsten angst opstond en beel aarzelend he n naderde, zeide hij lachend»Nu, komaan, den kop kan het je niet kosten maar nu eens gauw eerlijk opgebiecht, wat is er tusschen jou en den jongen heer Harlacher gaande »Ik wil toch niet hopen van iets ergs," zeide de moeder, zich in het gesprek mengende en onte vreden van haar naaiwerk opziende. «Dat eeuwige bevallen °°k maar 'lgeheel niet De commissaris was onderwijl achterover in zijn leuningstoel gaan zitten en had het eene been over het andere geslagen, wat bij hem een bewjjs van goed humeur was. «Daar kom ik me, zonder iets te^ vermoeden, bij dat jonue menscb in de kamer, vertelde bij, «we praten een beetje, ik heb geen idee in iets ergs, en heb al plan om Faani maar daar houdt vriend Harlacher mjj bjj den arm terug, wil wat zeggen, maar staat FRANKRIJK. De »Figaro" publiceert den volgenden tekst van een verklaring der bisschoppen, vastgesteld op de laatste algemeene vergadering en door Z. H. den Paus goedgekeurd. 1. Wij handhaven onze vorige verklaringen ten opzichte van de wetten en andere regelingen, in den laatsten tijd tegen de kerk uitgevaardigden handhaven de protesten, die wij er, samen met den Paus tegen ingebracht hebben. Wij eiscben voor de kerk van Frankrijk op: eerbied voor baar hiërarchie en de onschendbaarheid tan haar goe deren en vrijheid. 2. De heilige goederen, waarvan wij beroofd zijn, zullen zonder ophouden om hun wettige eigenaars roepen. 3. Temidden van den strijd, die voortduurt en slechts kan eindigen door eerlijke genoegdoening na de aanslagen op de kerk gepleegd, willen wjj alles in het werk stellen om tot het laatste toe de uitoefening van den eeredienst in onze kerken te handhaven. Te dien einde zjjn wij bereid het met den openbaren eeredienst te beproeven, indien de duisterheden van sommige plaatsen in de wet van 1907 voldoende opklaren om onze pogingen in die richting met jjdel te maken. 4. Een administratieve overeenkomst, aangegaan tusschen prefecten of burgemeesters ter eene en bisschoppen of geestelijken ter andere zijde, kan overeenkomstig de bepalingen der wet, aan de laatsten de gebouwen der eeredienst ten gebruike geven op het stuk van die overeenkomst stelt de wet de civiele partij slechts eene voorwaarde, de kosteloosheid van hei gebruik. Terwijl wij ons bereid verklaren overeenkomsten van dien aard te beproeven, eiscben wij het recht, op om er alle bepalingen in op te nemen, niet strijdig met de openbare orde en bestemd om ons tweeërlei volstrekt noodzakelijke waarborgen te geven, de eene betreffende het blijvende en de moreele zekerheid van de godsdienstoefening in de ten gebruike afgestane kerken, de andere mei be trekking tot het verzekeren van de beginselen der hiërarchie. Die bepalingen zijn geformuleerd in het bijge voegde proces-verbaal, Ze zjjn wettelijk onze strikte plicht verbiedt ons er iets van af te doen. 5. Aangezien de inrichting van de kerk van Frankrijk niet van de willekeur der magistraten mag afhangen, stellen wij, bisschoppen, ons vol komen solidair en-verklaren wij, dat de genoemde gebruiksovereenkomst overal aanvaard zal worden of dat wij baar nergens willen hebben. Die overeenkomsten zullen slechts gelden van bet oogenblik af, dat zjj verklaren dat de boven genoemde bepalingen eenstemmig zijn aanvaard door de civiele partyen, vertegenwoordigende de gemeentelijke of andere overheid. Het rechte geweten van heel het land zal onze voorwaarden goedkeuren. In het departement Eure, waarop Des Houx voor zjjn schismatieke beweging zjjn voornaamste verwachtingen gebouwd had, is een den schisma- te stotteren als een schooljongen, en komt einde lijk met de bekentenis voor den dag, dat hij onze Hedwig lief hpeft en dat die drommelsche meid zjjne liefde schjjnt te beantwoorden." «Maar Hedwig 1" riep de moeder ontsteld en sloeg de handen ineen, terwijl hare dochter met trillende lippen in de kamer stond en uit verlegen heid en schaamte 't liefst weggeloopen zou zjjn. »'t Is zooals ik zeg" ging Rebe voort. Hij heeft leeren inzien, w t een nutteloos lenen bij tot nu toe geleid heeft, biechtte hij my, maar heeft ook 't heil ge voornemen, zich te verbeteren en een heel ander menscb te worden 't is hem gebleken, dat er nog een klein deel van zijn vermogen uit de schipbreuk gered is en verder heeft hij verwij derde bloedverwanten, die hem bij zijne pogingen, om pen goede levenspositie te verkrijgen, zullen steunen om echter den zedelijken moed voor een nieuw leven te hebben, moest hij op een levensgezellin kunnen steunen, en zoo eene meende hij in onze Hedwig gevonden te hebben kort om, hij vroeg mij geheel in den vorm om de vaderlyke toestemming en verklaarde, wat my natuurlijk erg goed in hem beviel, dat hij zjjne verloofde eerst tot zijne vrouw dacht te maken, wanneer hij mij het bewijs had geleverd, dat het hem werkelijk ernst was met zijne verandering en hy in staat was, om een lieve vrouw een goed bestaan te verzekeren." Juflrouw Rebe sloeg de handen te zamen en sloeg een angstigen blik op haar man. «Nu, ik moet zeggen, meisjes, dat jelui ons ergernis en tieke «vereenigirigen voor den eeredienst" ont bonden. De leden van zulk een vereeniging te Ferriérela-Champage hebben hun ontslag als zoodanig inzonden by Mgr. den bisschop van Evreux. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest wordt geseindIn den loop der beraadslaging over de gemeenschappelijke begroo- tiog in het Huis van afgevaardigden, heeft We- kerle uitvoerig de wyze verdedigd, waarop de mo narchie het baar door Europa in Bosinie en Herzegowina toevertrouwde mandaat, ten uitvoer brengt. PERZIë. Uit Téhéran wordt gemeld, dat de volksverte genwoordiging, ter voorkoming van financieele moeilijkheden, besloten heeft tot oprichting van een nationale bank waarbij de ontvangsten der spoorwegen, der paarlvisscherij en der mijnen zullen worden gestort. De bank krijgt het recht van uitgifte van bankbiljetten, na afloop der concessie van de keizerlyke bank van Perzië. Het besluit van de nationale vergadering is ter goed keuring aan den nieuwen Sjah overgelegd. VENEZUELA. Berichten uit Caracas melden, dat gouverneur Mata aan het hoofd van een afdeeling soldaten in den avond van 27 dezer een geheime politieke bijeenkomst op het binnenplein van de verblijfplaats van den vjee'president Gomez, heeft overvallen. In het daarop gevolgde gevecht zijn mata en ver scheidene anderen gedood, terwjjl eph aantal sol daten, waaronder de commandant gewond werden. AMF.RnCA Eergisteren hebben te New-York 7 ft 8000 katholieken uit het diocees New York een pro testmeeting gehouden tegen het schromelijk on recht en de vervolging, waaronder de katholieken in Frankrijk lijden. Onder de talrijke autoriteiten, die de vergadering bezochten, werd o.a. opgemerkt de aartsbisschop Farley. S wetten ham, de gouverneur van Jamaica, heeft zijn brief van 18 dezer aan admiraal Davis, welke aanleiding was, dat Davis Kingston verliet, her roepen en zijn spijt daarover uitgedrukt. Dit wordt beschouwd als de afdoening van de internationale zijde van het incident. Tengevolge van de staking van de beambten der acctjnsen te Valencia, is de staat van beleg afgekondigd. De werkstaking in Rosario en Santa-Fé is geëindigd. Althans waren gisteren de meeste sta kers weer aan 't werk en men verwachtte, dat de overigen spoedig zouden volgen. De vrederechter te Parijs heeft verscheidene geestelijken lot 6 fr. boete veroordeeld, wegens over- verdriet aandoet 1" riep ze buiten zich zelve. Hedwig stond nog altijd daar, zonder eenw.ord te kunnen spreken: beschaamd keek zij naar haar vader op, uit wiens ondoorgrondelijke houding in 't geheel niet was op te maken, hoe hij over de zaak dacht. «Maar ik heb hem toch geen verlof tot zoo iets gpgeven 1" zeide ze eindelijk. «We hebben nooit van trouwen gesproken en «Praatjes, gekheid, alsof jelui meisjes daar allen niet op uit waartviel Rebe in. sik wil je wat zeggen Er zit een goede kern in het jonge mensch hij is alleen verboemeld en kan niettegenstaande dat een flink man worden de gegevens ervoor beeft hy als jij denkt, gelukkig met hem te kunnen worden sO, ja vader, dat geloof ik werkeljjk!" haastte Hedwig zich te betuigen, maar zweeg weer even plotseling verschrikt over. haar eigen durf. »Nu. daar heb ik tochzekerook wel een woordje in mee te spreken", viel juffrouw Rebe in. s't Zou wat moois wezen, onze dochter aan zoo'n halven zelfmoordenaar weg te werpen." sOcn", zei Rebe gemoedelijk, seen halve is nog geen heele. en men heeft dan ook gemeen met hem gespeeld. Weet je wat ik denk. oudje, we moesten dat maar aan het jonge volk overlaten, om 't met elkaar in orde te brengen. Heeft hij werkelijk onze Hedwig van harte lief, waarom zouden wij er ons dan onnoodig tegen verzetten Zijne vrouw keek hem met open mond aan. «Dus denk je er dan werkelijk over, om 't toe te staan treding van de wet betreffende de publieke ver gaderingen. In Australië heerscht op het oogenblik de pest, sinds jl. Vrjjdsg telt men 11 nieuwe pest lijders en 2 sterfgevallen. Volgens een bericht uit Berljjn aan de sPetit Parisien" is de beroemde professor Behring in een ziekenhuis opgenomen. Prot. Behring moet in den laatsten tijd reeds blijken van groote zenuwzwakte gegeven hebben. De «New-York Times" meldt, dat drie nieuwe aardschokken te Kingston zijn gevoeld. Verschei dene muren zijn ingestorter is een doode gevondeD. Te Pont Croix is gister, onder krachtig pro test, het klein-seminarie ontruimd. Vandaag zou de uitzetting plaats hebben van de professoren en leerlingen van het groot-seminarie te Quimper. De Heilige Vader heeft telegrafisch aan keizer Wilielm zijn deelneming betuigd met de ernstige mijnramp te St. Johann. In Bulgarije, waar zooals, men weet, een spoorwegstaking is uitgebroken, heeft de treinen loop nog steeds vrij geregeld plaats. De heer Darcy, president van het centraal- comité van Fransche mijneigenaars, heeft aan den Duitschen minister van Handel een condoleance telegram gezonden, tevens stelde hij frs. 20.000 voor eerste hulp ter beschikking der nagelaten betrekkingen van de verongelukte mjjnarbeiders. Een neef van den Du tschen keizer, prins Frederik Leopold, is beiast geworden met het instellen van een onderzoek te St. Johann en moet den Keizer een rapport hierover uitbrengen. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 29 Januari, 's av. te 8 uur. Do Eerste Kamer is heden-avond bijeen ge komen tot hervatting barer werkzaamheden. Mededeeling werd gedaan van de ingekomen bescheiden, waarna de Voorzitter hulde bracht aan de nagedachtenis van den heer Ja cobse, in leven commies ter griffie van de Eerste Kamer. Tot zijn leedwezen, verklaarde spreker, was hij verhinderd geweest dezen mor gen aanwezig te zijn, om den heer Jacobse de laatste eer te helpen bewijzen, gelijk zijn voornemen was geweest. In den ontslapene ver liest de griffie een getrouw ambtenaar, die daar meer dan 32 jaren werkzaam is geweest. Jacobse, aldus spreker, was een ambtenaar, wien men vertrouwen kon, een van die rade ren in het raderwerk der administratie, dat niet gemist kon voorden zonder het geheele ra derwerk tot stilstand te brengen; iemand, die gewerkt heeft tot den laatsten dag toe, zoodat do oproeping voor deze vergadering nog van zijn hand was. Zijn nagedachtenis zal dan ook bij d<j griffie in eere blijven. Besloten werd morgen-ochtend (Woensdag), te 11 uur, in ppenbare vergadering te begin nen met de behandeling der algemeene beschou wingen van de Staatsbegrooting 1907. «Voorloopig denk ik aan niets," zei Rebe. «De jongelui moeten elkaar eerst leeren kennen, want een huwelijk is geen pleizierreisjeze moeten eerst overtuigd zijn, dat ze werkeljjk goed bij elkaar passen en elkaar nog zullen liefhebhen, als het naakte, nuchtere leven hun beproeft en 't senti- menteele ziekenkamerhocuspocus onvoldoende is. Ik heb het jpnge mensch daarom gezegd, dat ik er niets tegen had, wanneer hij onze Hedwig in alle eer en in onze tegenwoordigheid bezocht, dat is alles." »Maar dat is toch eenvoudig belachelijk," meende zijne vrouw, nu werkelpk boos. «De menschen zullen ons uitlachen, als we met zoo'n engagement voor den dag komen." «Precies mijn idee," gat de commissaris toe. «Ik zei ook, wjj willen den jongen Harlacher de gele genheid geven, het waar te maken, dat hjj een heel ander mensch kan worden. Is de liefde van die twee echt, dan zullen ze zich innig aan elkan der verbonden gevoelen; in het andere geval, dan is 't toch zeker beter, dat wjj de heele geschiede nis weten en er bijtijds een einde aan kunnen maken, dan dat ons acnteraf van die onaangename verrassingen worden bereid. Die laatste woorden had hjj met bijzonderen nadruk uitgesproken, 't oog op zijne oudste dochter. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1