Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. De fafiec Godin de Beaufort, er op wjjzen de dat uit het terugnemen van den maatregel tot beffing der opcenten op de Bedrijfsbelasting blijkt, dat men later niet noodig heeft, wat men eenige maanden te-voren wèl noodzakelijk achtte, meent dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat ook de aanhangige financieele maatregelen wel eens niet noodzakelijk zouden kunnen blijken. Nederlandsche Aannemersbond. Op dien grond noodigt hij de Regeering uit, de vroeger gemaakte berekening nog eens te toetsen aan de thans beschikbaar gekomen gegevens. De heer van der Does de Willebois bepleit een proef met het capitulantenstelsel, niet alleen voor onderofficieren, maar ook voor otff eieren. De minister van Financiën, de spre kers beantwoordende, deelt omtrent het capitu- lanten stelsel mede, dat deze zaak nog in onder zoek is bjj de betrekkelijke commissie. De heer van Houten antwoordt de minister, dat voorvallen, als door dien spreker gesignaleerd, een uitgangspunt voor de Regeering kunnen worden tot een onderzoek in-zake de eedskwestie en ook zullen kunnen leiden tot wetswijziging, indien het noodzakelijk blijkt. De minister verdedigt het systeem, dat de Regee ring in-zake de ziekte-verzekering weDscht te volgen. Een avant-projet betreffende een Staatsljjfrente- bank. is vroeger bij de Regeering in studie geweest, maar het stelsel van vrgwdlige verzekering deugt niet. Den heer Godin de Beaufort antwoordt de minister, dat de buitengewoon gunstige opbrengst der middelen, die eenige maanden geleden abso luut niet was te voorzien, wei is waar kon doen besluiten tot niet-heffing van opcenten op de Bedrijts- en Inkomsten-belastingen, maar dat daar door de vraag nog niet kan rijzen of de voorge stelde maatregelen tot belastuigversterkmg nog wel noodig zijn. Hg acht echter een nadere bere kening aanbevelenswaardig en merkt op. dat de datum van 1 Mei 1908, tot invoering van de Inkomstenbelasting, zou kunnen worden verdaagd tot een tjjdstip, waarop de noodzakelijkheid harer invoering blgken zal. Na repliek van den heer van Houten, treedt de heer van Nierop in uitvoerige financieele beschouwingen over de rangschikking door de Regeering van de uitgaven in buitengewone en gewone. Ernstig waarschuwt spr. tegen het te sterk doordrijven der commercieele boekhouding voor de Staatshuishouding. De heer Godin de Beaufort bljjft aandrin gen op splitsing der financieele wetten, omdat er twee kwesties zijn, nameljjk of er geld noodig is en, zoo ja, welke belastingen zullen moeten wor den aangewend om dat geld te verschaffen. De vergadering wordt hierna verdaagd tot heden. Vrgdag 2e sectie-onderzoek. Zaterdag en Maandag geen vergadering. TWEEDE KAMttR Zitting van Woensdag 30 Januari. Onze diplomatische vertegen woordiging in Marokko. Aan de orde is het wetsontwerp tot verhooging van boufdsiuk Hl der staaisbegrooting voor 1907. L>«- neer Hubrecht constateert, dat de grond Voor indiening van dit ontwerp is, medewerking van Nederland aan de akte van Atgciras. Toegevende dat Nederland met meer door een vreemde mogend heid kan worden gerepresenteerd, meent hjj, dat daaruit met moet volgen, dat wg te Tanger krijgen een voortdurende zelfstandige vertegenwoordiging, t Waarom, vraagt hij, onzeD gezant te Madrid niet geaccrediteerd bg de Marokkaansche regeering, terwgl deze toch aan de beraadslagingen van de conferentie te Algiciras heeft deelgenomen. Andere werkzaamheden, die den nieuwen vertegenwoordiger wachtten, als met betrekking tot de Marokkaan sche Bank, zgn niet van genoegzaam gewicht voor een specialen gezant, herhaaldelgk hebben ministers overweging toegezegd van het denkbeeld, om den gezanischapspost te Madrid op te heflVn en te vereenigen met dien te Lissabon. Is tgdens de deelneming van onzen gezant te Madrid aan de conferentie te Algeciras in diens dienst te Madrid voorzien En hoe staat net met 't bestaande ge bouw te Tanger? vraagt spr. De zaak is eenigs- zins raadselachtig. Eerst toen prof. Klopper wist, dat men een diplomatiek veriegenwoorui^er en niet de gewone «huis-of tuin" vertegenwoor diging op het oog had, verklaarue hg üeL gebouw te Tanger ongescnikt. De heer Tak zou willen, dat over de deelne ming van Nederland aai. conferenties over gewich tige Europeesehe kwesties de Kamers moria.n weiden geraadpleegd. De gevolgen van die deel neming doen zich nu al gevoelen. Niet de f1800 's jaars zgn voor spr. de hoofdzaak, maar »el ne vraag wat wjj in Marokko zullen hebben te doen, en of wij niet zullen komen in verbou- mgen. waarin een land van den omvang als hel onze bun en moest tdgven. Maros ko is een land, dat eerst in het begin van exploitatie is. De acte van Algeciras is niet meer dan een vooriuopige regeling van zaken in Ma okko. In welke mate zal N-u rland invloed kunnen uitoefenen op internallonale verhoudingen, die daal lo de toekomst zuiteu geschapen women Juist het feit, dat zich oaai tig neielige kwesties zuilen voordoen, moest ons van inmenging teiug- houden. De heer Van Vuuren verklaarde zich daar- j entegen vóór een zelfstandige vertegenwoordiging. Maar bet denkbeeld van den beet Hutnecbi ver dient ove- weging O' ze evt-niueeie verlogenwoor dleer Zaï den mei van buitengewoon gezant moe ten vo*-ren. De minister van Ruitenlandscbe Zaken zenie, dat Nederlai d veip cm is, n e e te Werken loi d- un voering van een veidiag, dat wg liieip'ii va is eden. Onze gezant te Madrid kan mev Oeiasl Wulden met de zaken te Tanger, waar onze vertegenwoordiger in den eersten tgd althans voortdurend zal moeten wezen. De gezant zou trouwens niet bereid zijn, de dubbele taak op zich te nemen, en juist met 't oog op de moge- Ijj heid, dat zich wel eens moei ijk beden zullen vooi iiof-n, hebben w ij daar een speciakn vertegen- Woordigei noo g. Na de repueken en een woord ter ondersteuning van bei omwerp oour oen ne-r Van Hy'a di en f.adat de minister nog bad verzekeid, aan de Koningin te zullen voorstellen, onzen veriegen- woordiger den personeelen rang toe te k-m en no gezaatj wérd tok wetsontwerp aangenomen met 55 tegen 8 stemmee. Tegen stemden de aanwezige socialisten en de heeren Hubrecht en Paiijn. De vergadering werd verdaagd tot heden (Don derdag.) Offleieele berichten. Rij Kon. besluit is aan de Staatscommissie tot het doen van voorstellen aan de Regeering omtrent de wijzigingen of voorzieningen, die in de wetgeving van Nederl.-Indië op privaatrechte lijk gebied noodig zijn: lo. tevens opgedragen de voorbereiding van de herziening van een op alle bevolkingsgroepen van Nederlandsch-Indië toepasselijk strafrecht, in verband waarmede die Staatscommissie voortaan zal worden aangeduid met den naam van Staats commissie voor de herziening van bet Indisch privaat- en strafrecht: 2o. machtiging verleend om, in overleg met den Minister van Koloniën, voor een bepaalde binnen den kring harer bemoeienis vallende werk zaamheid eenige harer leden te veroenigen tot een bijzondere commissie, welke een zelfstandig verslag aan de Regeering zal kunnen indienen. Bij hetzelfde Koninklijk besluit is tot lid der bedoelde Staatscommissie benoemd mr. F. C. Hek- meijer, Oost-Indisch rechterlijk ambtenaar met ver lof. Met gebruikmaking van de voormelde machti ging is een bijzondere commissie ingesteld ter voorbereiding van de Kon. besluiten, welke ter uitvoering van de artikelen 75 en 109 van het Reglement op het beleid der Regeering van Neder landsch-Indië zijn uit te vaardigen, en zijn als leden dier bijzondere commissie aangewezen de heeren mrs. A. Stibbe (tevens als voorzitter), M. H. C. Van Oosterzee, G. J. A. Van Berckel, L. W. C. Van den Berg en F. C. Hekmeijer. m Bjj Kon. besluit is bepaald Het eereteeken voor belangrjjke krijgsbedrijven wordt toegekend aan allen die in de jaren 1901 tot en met 1905 deel hebben uitgemaakt van de bezetting van Aijeh, en onderhoorigheden, of ge durende dat tjjdvak hebben gediend op schepen, behoorende tot de oorlogsmarine of tot de gouverne- menismarine, welke destijds deelgenomen hebben aan de krijgsverrichtingen in dat gewest, dan wel in de wateren van Atjeh gestationneerd waren met bet doel om aan die krijgsverrichtingen deel te nemen zullen de te dezer zake uit te reiken gesp het opschrift dragen »Atjeh 1901—1905". Koninklijk bezoek aan Zeeland. De «Zeeuw" verneemt uit zeer vertrouwbare bron, dat H. M. de Koningin vooralsnog geen plan heeft dit jaar Zeeland te bezoekeD. Wel zou waarschijnlijk de Prins de de Rugter- feesten te Vlissingen bijwonen. Gominissie-Grond wetsherziening. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld Door den minister van Binnenlandsche Zaken werd gisteravond aan de commissie voor de grond wetsherziening een diner aangeboden in het restau rant »De Twee Steden". De Vredesconferentie. De Haagsche correspondent van de „Frankfur ter Zeitung" heeft mr. Giovannini, den zaakge lastigde van den Paus in den Haag, gevraagd of het waar was, dat hij stappen gedaan had om voor den Paus een uitnoodiging tot vredescon ferentie te verkrijgen. Het antwoord was beslist ontkennend. Hij had nooit eenigerlei opdracht daartoe gekregen. De Heilige Stoel zou zich ook niet gaarne aan een tweede weigering blootstellen. De correspondent vroeg verder of de nunciatuur in den Haag na den dood van mgr. Tarnassi in 1902 onbezet was gebleven mgr. Giovannini is slechts secretaris der nunciatuur en zaakgelas tigde omdat de Katholieken niet gedaan kunnen krijgen, dat er een Nederlandsch gezant bij het Vaticaan wordt benoemd. Mgr. Giovannini ant woordde, dat, naar zijn meening, de post voor- loopig open blijft, omdat alle hoofden van ge zantschappen in den Haag tot het scheidsgerecht behooren, en het met de waardigheid van een in- ternuncius moeilijk vereenigbaar zou zijn, daar van uitgesloten te blijven. De correspondent hoorde ook nog een „goed ingewijde, hooggeplaatste persoon" uit, om te weten wat er is van de kans, die men in re- geeringskringen heet aan te nemen, dat de con ferentie dit jaar niet plaats zal hebben. Het ant woord was, dat de conferentie in de Ridderzaal gehouden zal worden. Zij moet dus omtrent het midden van September afgeloopen zijn, aangezien daar dan de Staten-Generaal geopend moeten wor den. Aangezien men den duur der conferentie op een 2i/j maand rekent, zou zij ten laatste in het begin van Juli moeten beginnen. Het program van de conferentie, zeide, vol gens de „Frkf. Ztg„" de ongenoemde hoogge plaatste persoon verder, is door Rusland voorge steld en door alle 46 onafhankelijke staten, die aan de conferentie deel zullen nemen, aange nomen. Dat program is geheel bekend, want het heeft in het Journal de St. Petersbourg gestaan. Engeland heeft nu nog voorgesteld er de beper king van bewapening en Amerika de behandeling van de leer van Drago op te brengen. Prof. Mar tens tracht mede de regeeringen over deze twee aangelegenheden als punten op het program te weten te komen. Het program is zoo ruim ge houden, dat de verschillende regeeringen in het raam daarvan allerlei onderwerpen ter sprake kunnen brengen. Voor alles geregeld is zal er nog veel tijd moe ten verloopen, zoodat het zal spannen om mot Juli samen te kunnen komen, maar toch zijn allo teekenen er naar, dat de conferentie nog dit jaar gehouden zal worden. Van andere goed ingelichte zijde zegt de cor respondent nog vernomen te hebben, dat Duitseh- land zich over het toelaten van Engelands voor stel terughoudt. Over de toelating van een acade mische beraadslaging over de Dragoleer op de conferentie onderhandelt op het oogenblik prof. Martens met iemand van het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Berlijn. Opstootje in Kediri. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is het opstootje in de afdeeling Ber- bek, waarvan mededeeling is gedaan in de Ne- dcrlandsche Staatscourant van gisteren, geëin digd. Do hoofdaanlegger is met veertien zijner volge lingen, na sommatie, nedergelegd; de overigen zijn deels gevangen, deels voortvluchtig. De troepen zijn naar Soerabaja terug. Vermoord zijn ook de wedono van Ngandjock, twee politieoppassers en een desahoofd; gewond zijn vier inlandsche ambtenaren. De assistent-resident C. C. M. Henny, bedoeld in het bericht van gisteren, is niet gevaarlijk gewond, zijn toestand is zeer bevredigend. (Stct.) Lijkdienst jhr. De Stuers. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld In tegenwoordigheid van ridder De Stuers en familie, leden der diplomatie en talrijke dignisa- rissen uit staatkundige en ambtelijke kriDgen en de hofhouding met hunne dames is gister in de St. Antoniuskerk de plechtige lijkdienst ge houden voor jhr. J. de Stuers, in leven gezant schapsattaché o.a. waren de minister van Buiten- landsche Zaken en de president der Tweede Ka. mer tegenwoordig. Het koor zong Perosi's «Re quiem" en «Libera". De werkgevers en ongevallenwet. In verband met het hoofdartikel in „het Volk" van Dinsdag deelt dat blad mede, dat de heer Schaper aan minister Veegens een vraag zal stel len, naar den uitslag van het voornemen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, om de ont- uiking door de werkgevers van de aangifte van ongevallen tegen te gaan. In de eerstdaags te Amsterdam te houden ge combineerde bestuursvergadering van den Ned. Aannemersbond zal een voorstel ter tafel worden gebracht, om bij den betrokken minister aan te dringen op spoediger uitbetaling ter termijnen voor werken, die vanwege het rijk zijn aanbesteed. Prov. Statenverkiezing. De Christelijk-historische kiesvereeniging te Kat wijk aan Zee heeft tot candidaat gesteld voor de Provinciale Staten in het district Leiderdorp den heer F. E. Meerburg, reeder en handelaar te Katwijk aan Zee. Verhooging Drankacccijns. In een te Leeuwarden gehouden vergadering van de Friesche Propagandacommissie is beslo ten een adres aan de Tweede Kamer te zenden, houdende het verzoek om het ontwerp tot ver hooging van den drankaccijns te verwerpen. In de volgende maand zal te Leeuwarden een mee ting tegen de voorgenomen accijnsverhooging wor den gehouden. Chr. Boerenleenbank. Na de beslissing, in de buitengewone algemee- ne vergadering der coöperatieve centrale Raif- feisen-Bank te Utrecht, op 12 dezer genomen, waarbij met 160 tegen 76 stemmen het neutraal karakter dezer bank is uitgesproken, heeft de heer L. Ridder de van der Schueren, voorzitter van den „Christelijker! Nederlandschen Boeren bond," een oproeping gedaan voor een vergadering op Vrijdag 8 Februari te Arnhem, van de boeren leenbanken, welke zegt hij „het christe lijk beginsel wenschen hoog te houden en het met mij eens zijn, dat de christelijke boerenbon- ders zelfstandig behooren te blijven, opdat niet, zooals thans het geval kan zijn, ons goed dienst baar worde gesteld voor coöperatieve vereeni- gingen, welke niet werkzaam zijn in onzen geest, wellicht liefst onze christelijke vereenigingen zouden willen omzetten in neutrale vereeni gingen. Reorganisatie van het vakonderwijs. Naar «De Tel." verneemt, is door de Staatscom missie tot reorganisatie van het onderwijs, de zg. aaneenschakelingscommissie, besloten, het vraag stuk tot reorganisatie van het vakonderwijs ernstig te bestudeeren. De subcommissie voor het tech nisch onderwijs van deze Staatscommissie heeft het voornemen, om met eenige daartoe uit te noodigen mannen uit handels-, onderwijs en andere kringen een vergadering te houden, ten einde met de wen schen van belanghebbenden bg het organiseeren van handelsonderwijs rekening te kunnen houden. Eveneens heeft deze subcommissie reeds bij de besturen van bestaande bandeiscursussen inlicli tingen doen inwinnen aangaande het leerplam aantal leerlingpn, kosten voor schoolgeld, door wie de kosten gedragen worden en wat voorts door de belanghebbenden van gewicht geacht wordt, om aan de leden dezer subcommissie mee te deelen. De staking te Rijssen. Men meldt uit Rijssen Eergister-namiddag had eene vergadering plaats van de niet stukenden. Er waren 280 personen opgekomen, minder dun zich eerst hadden bereid verklaard den arbeid te willen hervatten. Hiervan verklaarden zich pl. m. 210 bereid, alle wei kzuam- beden in de oude fabriek te verrichten, waarbij nog enkele bazen en vaste arbeiders moeten peti 11 worden. Dit besluit zal aan de firmanten worden medegedeeld. Voordrachten-avond. Vanwege de Muziekschool der Maafscb. tot be vordering der Toonkunst, afd. Schiedam, werden gister-avond weer in «Musis" de gebruikelijke voordrachten gegeven, die steeds een zeer net publiek plegen te trekken, dat zich ook nu niet wachten liet. De waarn. voorzitter, de beer M L. Honneriage Grete, wegens afwezigheid van den voorzitter, den W. A. Beukers, door ongesteldheid verhindeid, den avond openend, heette allen hartelijk welkom, wenschte dat allen zich uitstekend zouden amu seeren en dat de kinderen en dames, die de voor drachten zouden geven, daarmede groot succes zouden hebben. Een zeer gevarieerd en vooral ook met 't oog op hen die zouden voordragen, welgekozen pro gramma, werd daarna uitgevoerd. Bij afwisseling traden in de eerste afdeeling op de pianoklassen, de zang- solo- en viool-klassen, wier voordrachten niet alleen het kunstlievend publiek een waar genot waren, maar ook getuigden van de groote vorderingen, die zij onder leiding van hunne be kwame onderwijzers in zang en muziek hadden gemaakt. Met veel genoegen hoorden wg de jongeren op de prachtige vleugel de twee - of vier handige nummers uitvoeren of luisterden wij naar de heerlijke tonen die de welgeoefende jongens hand aan het strijkinstrument wist te ontlokken. Reeds in deze afdeeling waren wij verrast met zooveel zacht ontwakende muzikale talenten kennis te-maken. Nadat de dames A. Z. en J. Z. ons «Herbstlied", succ. van Aug. Mahllan en Rob. Schumann, en Rubinstein's «Der Engel" hadden doen hooren, vergastte ons mej. J. Z. op een aria uit Mozart's «Figaro's Hocbzeit", waarna zg »'t looze Molenarinnetje" van Verhulst met veel gevoel zeer lief voordroeg. In l aar broeder, den heer E. Z,, leerden wij stemmiddelen waardeeren, die zeker bij voortgezette school veel beloven. De aria «Gott, sei mir gnadig", uit de «Paulus" van Men delssohn Bartholdy, werd door hem wel verdien stelijk ten gehoore gebracht. Ook in de tweede afdeeling gaven de verschil lende reeds genoemde alsmede de piano- en viool- soloklasse van ijverige studie onder voortreffelijke leiding alleszins blijk. Met bijzonder genoegen hoorden wjj eerst het vierhandig nummer Grieg's «Huldigungsmarsch" door de vierde en vijfde piar o- klassen uitgevoerd, en later de nummertjes, com posities van Bach en Chaminade, door de piano solo-klasse ten gehoore gebracht. Ook de nummers in de viool- en viool-soloklasse door de heeren D. uitgevoerd, mochten ons we) voldoen. De nummers door de zang-solo-klasse na de pauze ten gehoore gebracht, deden ons weer met nieuwe muzikale krachten kennismaken. Met veel gevoel zong mej. D. «Ballade du roigde Thulé" van Ch. Goudnod, maar meer voldeed zij ons nog in Schubert's «Das Echo", dat zij alle recht deed wedervaren. Mej. Z—C. droeg daarna verdienste lijk voor «Abendgebet" van Brambach en wekte een gullen lach door de wijze waarop zg ons het aardige «Poppengedoe" van Rennes deed genieten. Een voortreffelijke soliste begroetten wjj zeker in mej. v. d. P., die Schubert's «Du bist die Ruh" en daarna zgn «lm abendroth" op zeer verdien stelijke wijze vertolkte. En ten slotte traden nog weer op mej. J. Z. en haar broeder, reeds hiervoor vermeld, die ons als slotnummer van den genotvollen avond nog Mozart's «Don Juan." deden genieten. Zeer aardig werd dit nummer ook in de duo's door hen voor gedragen zg toonden met veel succes het onder wgs in den solo-zang gevolgd te hebben. De heer Honneriage Grete mocht zeker aan het eind der lange reeks voordrachten getuigen, dat indien 't allen gegaan was, zooals hem, zjj zeker zeer tevreden zouden zijn. Wat de leerlingen gepresteerd hadden, was zeker zeer verblijdend. Hartelijk bracht bg hun daarvoor allen dank. Maar er mankeerde toch iets bg al deze voordrachten het koor van leerlingen der elementaire zangklasse, dat anders het podium vulde, trad niet op, en waar dit te wijten was aan het gebrek aan leer lingen, was dit zeker zeer te betreuren. Wellicht is dit gebrek veroorzaakt doordat verschillende corporatiën hier gelegenheid tot opleiding geven, maar noodig is 't toch dat de leerlingen die in de voordrachten moeten optreden, allereerst in de elementaire klasse hunne opleiding krijgen. Daarom brengt voorz. nog eens in herinnering, dat nog deze week bg de heeren W. A. Beukers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2