■- Stsids- oh Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Uit de arbeidersbeweging. Koninklijk bezoek aan Zeeland. De „Zeeuw" moet thans haar bericht betreffen de het koninklijk bezoek aan Zeeland herroepen. Van geachte zijde verneemt het blad tenminste dat de mededeelingen van haren zegsman onjuist zijn. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins is gister-ochtend omstreeks 10 uur, vergezeld van zijn adjudant, baron van Heemstra, uit Duitschland in de residentie terug gekeerd. H. M. de Koningin verwelkomde den Prins in het Staatsspoorstation. Volgens de Berlijnsche bladen heeft de Prins eergisteren op de terugreis uit Schwerin Berlijn aangedaan, de Keizerlijke familie zijn opwach ting gemaakt en later een tentoonstelling van ge weien bezocht. Prins Hendrik eere-ridder vnn de JohfMmiter* orde. Volgens de „Hamb. Börsenballe" is Prins Hen drik der Nederlanden door den Duitschen Keizer benoemd tot eereridder van de Johanni terorde. Prinses Victoria. Met de dagmailboot wordt Zaterdag te Vlis- singen verwacht prinses Victoria van Engeland, die met den gewonen mailtrein van 6.15 des avonds, waarin een salon-rijtuig wordt gereser veerd, de reis naar Christiania zal voortzetten. Staatsraad Humalda van Eysinga. Naar wij vernemen is er nog weinig verande ring in den toestand van jhr. mr. J. F. Hu malda van Eijsinga. Eetlust en nachtrust zijn bevredigend. (Vad.) De Verkiezing te Ede. Bij de gister gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal wer den uitgebracht 4725 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer jhr. S. van Citters (anti-rev.) 3164, mr. M. Mendels (soc.-dem.) 223 en mr. P. Tideman (o.-l.) 1338 stemmen. Gekozen is dus de heer Jhr. VAN CITTERS. (Bij de algemeene verkiezingen in 1905 ver kregen de afgetreden anti-rev. candidaat, de heer dr. M. A. Brants 3071, de candidaat der soc.- dem., de heer S. D. Lindeman 207 en de candi daat der verbonden vrijzinnige partijen, mr. P. Tideman (o.-l.) 1287 stemmen. Door den uitslag der verkiezing te Ede is de zetel van dr. Brants voor de anti-liberale partyen behouden. Eue blijkt wel een vast district te zyn. Hoewel de liberale party wel op verdeeldheid tusschen de christelijke partyen gehoopt had, zyn ze ten slotte toch allen vast aaneengesloten ten strijde gegaan. Ook de cbristelyk-historischen hebben op den candidaat der antirevolutionairen gestemd. Opmerkelijk is 't dat in dezen strjjd door de overgroote meerderheid der kiezers het beginsel boven alle persoonlijke overwegingen is gesteld. Hoewel jhr. van Citters een nog betrekkelijk onbekend politiek man is, ofschoon de gematigd heid van den liberalen candidaat, mr. Tideman, moest erkend worden, heeft toch het beginsel in de keuze den doorslag gegeven. Door deze verkiezing blyft 't in de Tweede Kamer51 tegen 49. Nog een anti-liberale over winning en zjj is op het doode punt. En wat dan W ereldhoofdstad. Het voorbereidend bestuur der vereeniging voor een „wereld-hoofdstad" bij den Haag, heeft een geschrift verspreid waarin het met dat „intellec- tueele wereldcentrum" beoogde doel wordt uit eengezet, met bijvoeging van eene beschrijving van het bouwkundig ontwerp van den heer K. P. C. de Bazel. Gedistilleerd. Volgens art. 1 der overeenkomst lot regeling van den in-, uit- en doorvoer van gedistilleerd over de grens tusschen Nederland en Duitschland, welke 1 Februari a. s. in werking treedt, moet het daarin bedoelde bewijs door den uitvoerder w<.r<ieu overa legd aan tiet Kreii-kautuor, waar langs de uitvoer heeft plaats gehad. Voor het naar Duitschland uitgevoerde gedistil leerd kan het bewijs bestaan in het origineel of in een door de daartoe bevoegde Duitsche aU uri e i al'geyHven ilunlnaai van tie swiiaiHIe der by invoer in Pui sehGnd b-'»aH<- he|<.smtg «>f wel in een door de ambtenaren der belastingen van dat land afgegeven verklaring, dat hel gedistilleerd aldaar ten in- of doorvoer behoorlijk is aangege ven. Die verklaring moet inhouden: a. het land van herkomst, b. de soort, het aantal en de merken der colli, c. de soort en hoeveelheid gedistilleerd. Wat de hoeveelheid betreft kan tot nader order genoegen worden genomen met een opgaaf van het brutogewicht. Bij invoer van gedistilleerd uit Duitschland hier te iande zal de daarbij betrokken ontvanger aan den invoerder of diens gemachtigde het bewijs afgeven, noodig om de gewenschte afschrijving Of teruggaaf van accijns to kunnen verkrijgen. Een motie. Men meldt uit Stoppeldijk De plaatselijke afdeeling van de R.-Kath. Kies- vereeniging in het district Hulst heeft de volgen de motie aangenomen „De afdeeling Stoppeldijk van de R.-Kath. Kies vereniging; van oordeel zijnde, dat bij verschil lende stemmingen voor de Prov. Staten in deze provincie, is gebleken, dat de katholieken op geen of weinig steun van de antirevolutionairen kunnen rekenen, ja, dat onze zoogenaamde bondgenoo- ten zelfs hebben getracht ons een zetel afhandig te maken, getuige de vacature-Van Waesberghe; spreekt als haar meening uit, dat het aanbeveling verdient dit jaar een katholieken candidaat te «tellen in plaats van het aftredend antirev. lid, den heer Moes." De heer Moes is het eenige niet-katholieke lid voor het district Hulst en vertegenwoordigt dit sedert 4 Juni 1884. Kinderbescherming. Maandag 28 Januari 1907 werd te Schiedam de consutueerende vergadering gehouden van de Vereeniging «Commissie voor Kinderbescherming", waartoe door de Vereeniging tegen Bedelarij te Schiedam in December 1906 bet initiatief werd genomen en welke zich ten doel stelt de duurzame verzorging van verwaarloosde en misdadige kinderen in en buiten gestichten. Zij zal hare bemoeiingen bij voorkeur uitstrekken tot die minderjarigen, wonenden ot verblijf houdende binnen het ressort van den Voogdyraad Rotterdam II. De Commissie stelt zich niet voor een beroep te doen op het sgroote publiek" door bet werden van leden, maar zij verwacht in de eerste plaats geldelyken steun van kerkelijke en particuliere instellingen van armenzorg, wier arbeid door het werk der Commissie zal worden aangevuld. Intusschen zal deze steun van particulieren geenszins zyn uitgesloten. Besloten werd de Koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. Als leden der Commissie nemen zitting de dames M. Aaltsz. presidente afd. Armenzorg Ned. Protestantenbond, Schiedam J. A. Gazan, te Rotterdam secretaresse der Vereeniging tegen Be delarij te Sc iedamJonkvrouw C. J. F. Ch. Reochlin, te Rotterdam lid van den Voogdij raad Rotterdam IIen de beeren H. de Bordes, burgem-ester van Vlaardioger-Ambacht'hr. M. van de Brandeler, burgemeester van Maassluis Dr. H. J. M. Boonacker, arts te Maassluis Mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke te Brielle, Rockanje en Nieuwenboorn A. N. J. Fabius, lui tenant-kolonel der Art. te Brielle C. J. M. Kroon, gemeente-ontvanger te GoudaJ. Lechner CSn Schiedam, agent van den Voogdijraad Rotterdam IImr. J. Paulus. advocaat te Vlaardingen P. Pruis, Burgemeester van Vlaardingen L. Rade maker, lid van den gemeenteraad te Brielle; H. F. van Rosmalen, commissaris van politie te Vlaar dingen J. van Schravendyk, gemeente secretaris Vlaardingen Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Lech ner Czn., tot plaatsvervangend voorzitter de beer J. van Schravendyk, tot secretaresse mej. J. A. Gazan, tot plaatsvervangend secretaris mr. J. Paulus. Kinderfeesten. De kinderfeesten door de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond de beide laatstverloopen dagen in de gehoorzaal van bet Bondsgebouw gegeven, hebben weer het opgewekt verloop aan die feesten eigen, in allen deele gehad. De zaal was beide avonden gevuld met een tal rijke schare kinderen en geleiders in gespannen verwachting allen het oog gericht op het podium, waar de mooie tooverlantaarn der eerw. broeders stond opgesteld Een luid gejubel ging telkens op uit de opgetogen kinderschare vooral als de beweeg bare voorstellingen zich vertoonden. Maar wat was al dat jonge volkje plotseling stil als de ver. haaltjes met lichtbeelden begonnen wat smulden zij o.a. aan het vertelsel van »De gelaarsde kat", telkens door fraaie lichtbeelden nader verklaard De voordrachten door eenige leden van de Dilettantenclub «Alberdingh Tbijm" gegeven, had den mede veel succes. Ook daaronder was veel wat de kleintjes bekoorde en ook den ouderen at en toe een gullen lach afdwong. Het bestuur der Bnndsafdeeling heeft door deze feesten te organiseeren leden en donateurs met hunne kinderen weder bijzonder verplicht. Moge daardoor de sympathie voor Schiedams Volksbond w-er in ruimen kring bestendigd en versterkt zyn I Yrijz.-Dem. Propagnndnciub. Een opmerkelijk verschijnsel mag 't zeker heeten) dat de politieke strjjd, die anders eerst in de h-ete verkiezingsdagen bleek te ontbranden, nu reeds een aanvang blijkt genomen te hebben. De Vnjz. Dem. Propagandaclub deed gisteren-avond, als ware 't reeds in de politieke bondsdagen, het bekende Kamerlid, de heer A. Roodhuizen, als spreker in eene openbare vergadering in de zaal der Officieren-Vereeniging, die voor de grootste helft bezet was, optreden. Nadat de voorzitter der club, de heer A. Dirk zwager, het gebruikelijk openingswoord had ge- - proken, hield de heer Roodhuizen zijne politieke rede. die over het geheel vrjj mat was en zich meer door geestige kwinkslagen dan door drgelijke argument-n onderscheiden deed. Aan vankelijk van de twee knersen gewagende die zich gewoonlyk in bet politieke leven onderscheiden, betoogde hij dat naast de politieke kwestie de economische vraag zich steeds meer op den voor grond dringt. Uiteenzettend hoe die economische kwestie zich in den loop onzer politeke geschiedenis ontwikkeld heeft, durfde hij beweren, dat het ministerieKuyper op sociaal terrein niets had tot stand gebracht, trachtte hij het goed recht van het optreden van het kabinet—De Meester op het program der linkerzijde te bepleiten en poogde hy zelfs het blanco-artikel goed te spreken, daarbij o.a. het beeld gebruikend van het dempen van een moeras, dat eerst gedempt moest worden en waarop ieder dan zijn ,eigen huis zou pogen te bouwen, bij liefst het zijne: het algemeen kiesrecht. De houfddraad van zijn beloog was echter, dat hei verschil in koers niet gelegen is in de bekende antithese, maar in de antithese conservatief ol hervormingsgezind. Naar die antithese moest de koers bepaald worden op die h'jn moesten de partyen zich schiften en liberalen en anti-liberalen zouden elkaar ter weerszijden van die lyn ont moeten. Natuurlijk achtte bij de juiste richting die welke door hem als den nieuwen koers werd aangeduid datdie door de vrijzinnig-democratische partij bestevend wordt, spreekt van zelf. Na de pauze gaf zich aanvankelijk slechts een enkel persoon voor debat op. De heer Roelofs (antir.) betoogde, dat de oude antithese: geloof en ongeloof, volstrekt niet dood, maar onsterfelijk is. Vooral toonde hy echter aan, hoeveel verder men in de economische richting zou gekomen zijn, als men het christelijk ministerie aan het roer had gelaten. Dr. Kuyper zou zich door zijn Invalidi- teits- en Ouderdoms-verzekering een monument in bet hart van eiken weldenkende hebben opgericht. De anti-liberalen b 1 (j v e n op het standpunt der oude antithese; maar de liberalen zakken steeds meer af naar de radicalen en socialisten en zul len ten slotte tusschen beiden doodgedrukt worden. Daarna gaf zich nog voor het debat op d r. van Leeuwen en kregen we weer het ver makelijk schouwspel van het wederkeerig ros kammen van vrijzinnig- en sociaal democraten. Dr. van Leeuwen meende, dat Roodhuizen erg rood was geweest, heel lief voor de sociaal-demo craten, maar er was een luchtje aan de roode broeders waren een beetje wantrouwig. Deb. ver geleek Rijssen met Rotterdam, de Terhorsten met de van den Bergh's en Van Heeks, die toch im mers ook vrijzinnig-democraat zijn. Hy hoopte maar dat de liberalen de volle vier jaren aan het bewind zouden blijvenzij zouden dan toonen evenmin als de kerkdijken op sociaal terrein iets tot stand te brengen. Daarom kon hij de liberale antithese niet aanvaarden; de ware antithese was in den stryd tusschen arbeid en kapitaal, den kamp tusschen het bestaande en bet komende gelegen. De heer Roodhuizen, den heer Roelofs beantwoordend en z (j n e antithese handhavend, onthield zich daarbij niet van hatelijkheden aan het adres van dien vrijmoedigen debatter. Den debatter van Leeuwen, op de verschillende punten trachtend te weerleggen, verweet bij den sociaal democraten, dat zij wel afbreken m tar niet opbou wen kunnen en zy toch bij de laatste algemeene verkiezingen voor de vrijzinnigen het vuur uit te sloffen hehben geloopen, overigens de tegenstel ling door Van Leeuwen vooropgezet, verwerpend. De voorzitter sloot daarna met het gebruikelijk dankwoord, een heilwensch voor het liberale ministerie en een opwekking voor het samenstel len der kiezerslijsten, die het hoofddoel der verga dering bleek te zijn. S. T. M. Gedurende de maand Januari zijn door de Schiedamsche Tramwegmaatschappij 23177 pas sagiers vervoerd. H e d e n-m orgen ongeveer half twaalf is een begin van brand ontstaan in de woning van den heer G. A. Meyer aan den Dam, doordat het behangsel vermoedelijk door een te fel bran dende kachel vlam had gevat. Het vuur deelde zich mede aan.een gordjjn en kleedingstukken, die by de kachel hingen. Door een burger werd de brand met water gebluscht. H e d e n-m orgen 12 ure viel de 13- jarige J. de Breeker, wonende Rott. djjk, bij het afglyden van het pad van Muis, doordat hy tegen het trottoir bons te, tegen de straat, waardoor zyn rechteronderarm gebroken werd. Door een dokter werd hy verbonden. Door den drank. Men meldt uit Amster dam: Nog juist bijtijds is eergister-avond door drie agenten een bewoner van de Heintje Hoeksteeg gered. Hij had in beschonken toestand zijn lamp gebroken, zoodat een paar kussens, welke op den vloer lagen, reeds vlam hadden gevat. De dronkaard was natuurlijk niet in staat zelf het vuur te dooven, en het was hem zeker slecht gegaan, als niet op het critieke moment de po litie te hulp was gekomen. Een lage daad. Men meldt uit Harlingen dd. 31 Jan. aan de „Leeuw. Ct." De sleepboot Voorwaarts ging gisteren weder op onderzoek uit naar de drie gasboeien in de Boontjes. Nabij Workum werden er twee aange troffen. Van een der gasboeien was de lantaarn, die een waarde vertegenwoordigt van ongeveer f 600, afgesloopt, zeer zeker om het zich daaraan bevindende koper machtig te worden. De andere boei werd gebluscht en de lantaarn medegeno men. De boeien zelve konden wegens het vele ijs niet naar hier worden gesleept. Naar de daders der strandroof wordt een streng onderzoek ingesteld. Mocht het wegnemen der lantaarn uit moedwil zijn geschied, dan is dit een lage daad. Om een waarde van f40 aan ko per wordt een instrument van f600 vernield, terwijl de scheepvaart het ongerief er van zal ondervinden. Smokkelaar s. Duitsche bladen maken mel ding van de aanhouding aan de Duitsch-Neder- landsche grens van een internationale bende vee- smokkclaars, die met valsche papieren vee zou den hebben vervoerd. De hoofdschuldige moet een veekoopman uit Waldenrath zijn. Er is op tien ossen beslag gelegd. Het speelhol in Vaals. Uit Keulen wordt bericht, dat het bestuur van de Derbv-club te Vaals aan de „Volksfrcund" heeft laten weten, dat de club thans 200 leden telt en dat er met spelen wordt voortgegaan, ofschoon de bank binnen veer tien dagen 80,000 mark verloren heeft. Geen ret our kaartjes in Duitsch land. Verzekerd wordt dat van af 1 Mei in Duitschland op de spoorwegen geen retourkaar- ten meer zullen geldig zijn, doch alleen enkele reiskaarten zullen worden afgegeven, vermoede lijk dan met gewijzigd tarief. Sneeuw in Frankrijk. fn verschillende streken van Frankrijk is overvloedig sneeuw ge vallen, bijzonder in de departementen Doubs en Ain, waar zij eene hoogte van 90 centimeters heeft bereikt en de gemeenschap is onderbro ken. In de Jura zijn verschillende treinen geblok keerd; ook in het Rhone-departeinent hebben de treinen met de sneeuw te worstelen. Door wolven aangevallen. Een Ita- liaansch soldaat, die 's avonds laat met den trein van uit Rome te Tora aangekomen, zich naar zijn dorpje wilde begeven, werd buiten het station door wolven aangevallen en verscheurd. Den volgen den morgen vond men de bloedsporen in de sneeuw. Een belangrijke uitvinding. Een jong uitvinder van Ferrara, de ingenieur Brune heeft een probleem opgelost, waaraan hij sinds lang zijn aandacht wijdde. Hij heeft het middel gevon den om tegelijkertijd langs een telegrafische draad de telegrammen en de fonogrammen te verzen den. Proeven eergisteren te Ferrara en Florence ge nomen zijn met een volledig succes bekroond. Aldus zal voortaan de telegrafische draad tege lijkertijd voor telefonische geleiding kunnen die nen en omgekeerd. Een schiet- en sn ij party. Na een kloo t- schieterswedstrijd te Vasse, gemeente Tubergen, begaven de deelnemers zich naar een even over de grens gelegen herberg. Door den drank verhit, kregen ze weldra woorden met een ambtenaar der belastingen. Van woorden kwam het tot daden. Er werd van alle kanten met messen gestoken naar den ambtenaar. Deze trok zyn revolver en schoot een zekere Sch. voor het hoofd. Daar de revolver met hagel was geladen was de wonde niet doodelyk, alhoewel de dokter 23 hagelkorrels verwijderde. Na het eerste schot vielen allen op de ambtenaar aan en takelde hem buiten dermate met'messen toe, dat onverwijld geneeskundig hulp moest worden ingeroepen. Speelhol gesloten. Te Derbyclub te Vaals is nu door de politie gesloten, zonder twijfel wegens de daar voorgekomen onregelmatigheden, zegt de »L. K.". Te Rotterdam overleed, tijdig voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, de weleerw. pater G. Dekkers S. J. De overledene werd geboren te Roosendaal, bracht zyn prille jeugd door by de Eerw. Broeders te Oudenbosch en trad aldaar in het Klein-Seminarie van het Bisdom. Na zyn studiën volbracht te hebben, voelde hy zich ge roepen tot de Sociëteit van Jezus in 1852. Toen hy de gebruikelijke studiën gedeeltelijk te Vals by Puy in Frankrijk en deels te Maastricht vol tooid had, werd hij in 1865 tot priester gewyd en was toen achtereenvolgens werkzaam te Nij megen en te Kuilenburg en later meer dan 21 jaar te Amsterdam en sedert 1896 in zijn laatste standplaats aan de kerk van den H. Ignatius te Rotterdam. Te Wamel is overleden, in den ouderdom van 50 jaar, de zeereerw. heer M. Kluytmans, pastoor aldaar. Te 's Bosch overleed de zeereerw. heer A. J. FriUen, pastoor te Rosmalen, oud-deken van het dekenaat Oss. Men meldt Enschedé Op de fabriek «Tubantia", van de firma B. W. en 11. ter Kuile, te Enschedé, hebben circa twintig arbeiders plotseling gestaakt, toen een van hen, door verschil van meening over het werk, weigerde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2