Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Abonneert D op ie Mm Settiamsclie Courant iet palis GeilstreerJ ZiMaisblai prys 10 c .p. west, 0.45 p. aid, Ui p. 3 ui. 3öste Jaargang. Dinsdag 5 Februari 1907. No. b726. feuilleton. Officieele berichten. Kennisgeving. Het uur der bekoring. Buitenlaudsch Nieuws. G rond wetsherzieni ng. FRANKRIJK. (Wordt vervolgd.} ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteereu worden uiterst b i 1 - lyke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39c De Burgemeester van Schiedam. Gezien arl. 15 der wet van den 26sten Mei 1870 Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grond belasting, brengt ter kennis van de daarby be langhebbenden dat de staat aanwijzende de uit komsten van de metingen en de krachtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde sevattingen van gebouwde- en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de Secretarie (afdeeling A), is neder- gelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Februari 1907. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Na de gister door ons vermelde inleiding van het verslag der Staats-Commissie voor Grond wetsherziening volgen de wijzigingen, die zij wenscht te zien aangebracht. De voornaamste voorgestelde wijzigingen zijn de volgende Artikel 4 der Grondwet ondergaat een wijzi ging om de vraag der uitlevering van eigen onderdanen aan de beslissing van den wetgever over te laten. Een voorgestelde wijziging van artikel 6 be doelt, aan den wetgever de verplichting op te leggen tot regeling van den rechtstoestand der inlanders en met dezen gelijkgestelden in Nederlandseh Indi welke thans tot groote moeilijkheden vooral op internationaal gebied, aanleiding geeft. Voorgesteld wordt de in haar algemeenheid onjuiste bepaling van het eerste lid van het te genwoordige artikel 5: „Ieder Nederlander is tot elke landsbediening benoembaar" te doen ver vallen. De vraag of na den afstand van den troon geboren kinderen al dan niet van de erfopvolging zijn uitgesloten, wordt door wijziging van arti kel 16 ondubbelzinnig, opgelost in den zin der algeheole uitsluiting. Om echter de mogelijkheid te openen dat onder zeer bijzondere omstandighe den de uitgeslotenen nog tot den troon kunnen worden geroepen, wordt art. 19 zoodanig gewij zigd, dat niet slechts van den Koning, doch ook van de Staten-Generaal het initiatief kan uit gaan tot toepassing van die bepaling. Opdat dit aatste echter niet lichtvaardig geschiede, moet et voorstel van minstens 40 leden der Staten- cneraal uitgaan. Deze afwijking wordt moge- 'jb gemaakt, daar het zou kunnen voorkomen, a' rechtstreeksche afstammelingen in het re- geeiend stamhuis zijn uitgestorven, terwijl de uit gesloten tak daarentegen bloeit. (Uit het Engelsch.) 64) Mevrouw Heinsdorf zag zich in den geest reeds jn een landauer naast haar schoonzoon zitten op skeizers verjaardag; schildwachten presenteerden net geweer voor de sierljjke unilorm bekenden te oe reden ze voorby, deze keken afgunstic en groetten eerbiedigen mevrouw dankt met een voorname, trotsche hoofdbuiging dat was toch iets heerlijks daardoor steeg men eenige sporten op de maatschappelijke ladder, want boewei haar man een kunstenaar bjj Gods genade was en heel hoog stond aangeschrevenom de menigte te imponeeren ontbrak hem de uniform en wat heb je feitelijk aan die ideale hoog te, wanneer men er niet voor het publiek mee pronken kan Mevrouw Heinsdorf had de trotsche voldoening, hare talrijke vriendinnen allen om zich heen ver zameld te zien, toen de verloving bekend was geworden, en ze liet niet na de belangrijke gebeur tenis zoo uitvoerig mogelijk te bespreken te midden van al de vertegenwoordigsters, die om de tafel gezeten waren »Ja", zei hechts om mijn arm kmd wat afleiding te geven, dien kostelyken bal- Een nieuw artikel 23bis luidt: „De troonsopvolger, die zelfs of wiens echt genoot een vreemde kroon draagt op het tijdstip dat de Kroon der Nederlanden op hem overgaat, doet afstand van de Kroon op op den tienden dag van dit tijdstip, indien niet hij of zijn echtgenoote binnen dit tijdverloop af stand heeft gedaan van de vreemde kroon." Dit artikel .strekt om te voorkomen dat een door het overlijden van den Koning tot den Nederland- schen troon geroepen vreemde vorst reeds dade lijk zou zijn uitgesloten, zonder dat hij in de gelegenheid was gesteld om desverkiezend van de vreemde kroon aistand te doen. Tevens wordt de onbekwaamheid om in Nederland op te volgen uitgebreid tot de(n) echtgenoot van een regeeren- de(n) vorst of vorstin. Bepaald wordt dat gedurende de regeering van een koning de wet waarbij zijn inkomen is vast gesteld, niet kan worden gewijzigd, om dienaan gaande twijfel weg te nemen. De uitdrukking „hoofden der ministerieele de partementen wordt vervangen door ministers." De eisch van goedkeuring door de Staten-Ge neraal wordt uitgebreid tot alle tractaten. Ter wegneming van de tegenstrijdigheid tus- schen de Grondwet en de wet tot regeling van het militair onder w ij s wordt het tweede lid van artikel 60 in dier voege gewijzigd, dat ook de benoeming dooi de Kroon van militaire officieren geschiedt vol gens regels, door de wet te stellen. Voortaan wordt alleen van „koloniën" gespro ken. Door de weglating van „bezittingen van bet Rijk in andere werelddeelen" wordt misver stand weggenomen. Het begrip „beheer der koloniën" wordt gesplitst in „bestuur der koloniën" en „be- lieer harer huishouding" om duidelijk te doen uitkomen, dat het verleenen van meerdere zelf standigheid aan de koloniën en van een eigen financieel beheer niet in strijd is met de Grond wet. De onbeperkte macht, bij axt. 70 der Grondwet aan den Koning toe gekend, is niet in overeenstemming met de auto nomie der daarin genoemde lichamen. Daarom wordt dit artikel in dien zin gewijzigd, dat de Koning in deze geschillen beslist „tenzij eene wet de beslissing aan anderen opdraagt," ter wijl de wet de wijze van beslissing en de ge volgen kan regelen. De geldende grondwettelijke bepalingen, be moeilijken de invoering van evenredige vertegenwoordi ging Het is gewenscht, dat de Grondwet den wet- sem voor een gewond hart, hadden we besloten naar dat bal te gaan." Dat wil zeggen," fluisterde een ondoordachtig jufterfje hare buurvrouw zachtjes in 't oor, »ze gingen van 't eene bal naar 't andere en Ella was als een dolle aan 't hengelen." »Totdat ze eindelijk wat gevangen heeft," gaf de andere met een veelbeteekenend lachje ten ant woord. Daarbjj wees ze in 't geheim naar de half geopende deur van 't salon. sDaar binnen zitten de liefjes te lachen en te koozen." v'tls een in hooge mate dwaze geschiedenis", fluisterde weer 'toude juffertje. »D e Von Maltitz is niet heel veel bijzonders, naar men zegt. En heeft bij werkelijk geld Als olficier moet hij nog al druk geleefd hebben." »Ik geloof, dat hij ze wat op de mouw speldt. Mijn broer zegt, dat zijn vroegere kameraden niets van bem willen weten, en dat hij den langsten tijd olficier is geweester moet iets ergs gebeurd zijn. waarom hy uit zjjre betrekking is gezet." »Nu, bij een afgedankte luitenant en zij heeft ook niets, waarvan moeten zij dan leven?" De spreekster verstomde, want een hoogst onte vreden blik van mevrouw Heinsdorf had haar getroffentoch zat die te ver af, om iets van het gesprek te kunnen hooren. »Dus, zooals ik u zeide, dames, ging de gast vrouw met verhoogde stem voort. »Reeds bij ver schillende gelegenheden had mynheer Von Maltitz myne dochter op in t oog loopende wjjze het hof gemaakt. Maar wie dacht aaa zóó iets? EU» is gever in volle vrijheid de beslissing late over de vraag, of en op welke wijze dit stelsel van vertegenwoordiging zal worden aanvaard. De ver plichting tot verdeeling in kiesdistricten moet duS in elk geval vervallen. Volstaan kan wor de» met de bepaling, dat de kiesdistricten, zoo zij behouden blijven, door de wet worden vast gesteld. Met het oog hierop wordt voorgesteld, art. 81 te lezen als volgt „Alles wat de uitoefening van het kiesrecht en de wijze van verkiezing betreft, wordt door do wet geregeld. Indien de wet bepaalt, dat de leden der Twee de, Kamer in kiesdistricten worden gekozen, re gelt zij tevens de daarvoor noodzakelijke ver- deelixig van het Rijk." De Grondwet dient aan de verkiesbaarheid van vrouwen voor het lidmaatschap der vertegenwoordigende lichamen geen belemmering in den weg te leg gen. Het woord „mannelijk" jn art. 84 wordt dus geschrapt. Het eerste lid van art. 89 wordt gelezen als volgt „De leden (der Tweede Kamer) ontvangen, ten zij zij afwezig blijven, voor elke week of gedeelte van eene week, waarin de Kamer vergadert, als mede voor het bijwonen van commissie-verga- doringen, in weken waarin de Kamer niet ver- gatert, vergoeding voor reiskosten, eens heen en terug, volgens rogels bij de wet te stellen." Het bestaande voorschrift toch gaat van de veronderstelling uit, dat de leden gedurende de geheele zitting in de residentie blijven, waardoor eene premie wordt gesteld op het wonen in de residentie. Voor de Eerste Kamer wordt hetzelfde stel sel aanvaard. Artikel 90 wordt gelezen als volgt „Om lid der Eerste Kamer te kunnen zijn, moet men voldoen aan de vereischten, voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld." Waar de keuze voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer is opgedragen aan de Provinciale Staten, komt het. niet noodig voor, deze colleges in de keuze in meerdere mate te beperken dan thans het ge val is met de kiezers voor de Tweede Kamer. De voorgeschreven beperking van de verkiesbaar heid laat niet alle geschikte personen toe en sluit niet alle ongeschikte personen uit. Ver wacht mag worden, dat de verruiming van de verkiesbaarheid ten goede zal komen aan den zedelijken invloed van het gekozen lichaam. Den wetgever wordt uitdrukkelijk de bevoegd heid verleend om andere ambten dan de in art. 96 genoemde, eigenlijk nog veel te jong om te trouwen en na de droeve teleurstelling, die haar door een onwaar dige was bereid, had ik haar graag nog een poos onder mjjne moederlijke hoede gehouden. Maar daar kwam mijnheer Von Maltitz en nam als kranig officier de vesting stormenderhand wie kan ook aan de betoovering ontgaan, die van bem uitgaat? Maar waar zyn die lieve kin deren?" ging zij voort, nadat ze onderzoekend door de kamer bad gekeken. »Elia, mijn lieve kind, waar ben je riep ze en stond zuchtend op uit haar geliefd hoekje van de sofa. Dadelyk daarop kon ze zich met verlicht hart daarin weer laten terugvallen, want in de geopende deur verscheen juist het paar, het meisje enkel weelde en geluk, hangende aan de arm van den man harer ke"ze. »Kijk nu die comedie eens aan," fluisterde het oude juffertje weer. »Dat is nu reeds de derde verloofde, dien ik hier zie voorstellen en altijd met dezelfde ophemelarij 1" Wordt vervolgd, zooals er onder het feuilleton in de courant staat," zei haar buurdame ironi ch. Tot haar geluk was er een algemeen geroeze moes van stemmen onststaan, zoodat de gemaakte opmerkingen daarin verloren gingen. Daarbjj klonk juist de bel aan de gangdeur, en spoedig daarop trad Heinsdorf vermoeid binnen en 't was geen bijzonder vriendelijk sGoeden avond", waarmede hij bet late avondbezoek begroette, want 't was bem aan te zien, dat bjj op een rustig uunje had gerekend en zich daarin nu bedrogen vond. »Beo jij daar werkelijk al, Birtboli riep tytte onvereenigbaar te verklaren met het Kamerlidmaatschap, voor zoover deze ambten uit de kas van het Rijk of de koloniën worden bezoldigd. Voorgesteld wordt, op den regel eene uitzon dering te maken voor de aanvaarding van het ambt van Minister, omdat in de practijk herhaaldelijk is gebleken, dat een benoemd lid der Staten-Generaal door het bestaande voorschrift in groote moeilijkhe den kan worden gebracht ten opzichte van het aannemen van eene ministerieele portefeuille. Voorgesteld wordt verder, ook de Ministers niet gerechtelijk vervolgbaar te stellen voor hetgeen zij in de vergaderingen der Staten-Generaal hebben gezegd of aan haar schriftelijk hebben voorgelegd. (Wordt vervolgd.) RUSLAND. Volgens den correspondent van de „Times," vraagt de Russische regeering aan vreemde ge zantschappen te Petersburg inlichtingen over de wijze waarop in verschillende landen de zitting van de wetgevende macht geopend wordt, liet gerucht wil, dat de Troonrede in het Winter paleis zal worden voorgelezen. Uit Rome wordt aan het „Journal des Débats," voor wiens rekening het geheel dient te biyven, het volgende gemeld: Bij de ontvangst van het comité dat de viering van zijn priesterjubilé in September a.s. voorbe reidt. (Dit is onjuist: niet in de komende maand September, maar in de maand September 19tiö zal Z. H. Pius X zijn gouden priesterjubilé vie ren Red. „N. S. Ct.") heeft de Paus het vol gende gezegd: Mijn vurige wensch is myn jubiié in vrede te vieren en al de katholieke natiën bevredigd te zien. Dit vurig verlangen heert mij ingegeven de grootste lankmoedigheid te betoo- nen ten opzichte van Frankrijk. Ik hoop dut God mij den grooten troost zal geven den gods dienstoorlog in Frankrijk geëindigd te zien, voor de viering van mijn priesterjubilé. De Paus zou er bijgevoegd hebben, dat hij er zich weinig van aantrok, dat men hem gebrek aan samenhang verweet, mits de wereld in hem slechts den Paus van den vrede herkende. Einigend, zeide Z. li., dat hij God dankte, noch een diplomaat, noch een politicus te zijn. Wanneer zijne vrienden in Frankrijk overtuigd zullen zijn, dat zij niet te doeu hebben met een politicus, maar met een eenvoudigen herder der zielen, zal de ridderlijke geest weer ontwaken en. zullen zij ophouden hem aan te vallen. Een draadbericht uit Brest meldt, dat de vrouw zonder uu baar hoekje op te siaan sis de schouwburg al uit werkelyk, T is bijna mid dernacht, wat gaat de tyd by zoo'n aangenaam gesprek toch gauw voor by Heinsdorf tirukte een kus op bet voorhoofd zyner dochter en schudde daarop aarzelend de hand van zyn toekomsugen schoonzoon Aardig van u myn heer Von Malutz, dat u nier o..»k is." vBegrijp eens, de jongel i willen al over eenige weken trouwen," zei mevrouw Heinsdorf in huur hoekje. »«aar je schertst toch zeker," antwoordde haar man, die intusscben op een stoel plaats genomen bad. Nauwelijks geëngageerd en nu al aan trouwen denken. Je moet elkaar toch eerst grondig leerefl kennen 1" »Papa, echte liefde doet ontbranden als de blik sem, ik ondersteun Arnolds verzoek',, zeide de dochter met dweepachtigen oogopslag. i>Dat wil zeggen," fluisterde het boosaardige oud« juffertje haar buurvrouw weer in 'toor. vZ- is bang, dat de vogel weer wegvliegen zal, aU ze niet heel gauw in de echielyke kooi wordt gestopt." »Nu, daar spreken we nog wel eens nader over", zei Heinsdorf ontstemd. Als het ge/elscbap het goedvindt, zou ik willen voorsteilen, tot de hoi er- ham over te gaan het komediespelen heeft my hongerig gemaakt I"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1