Verspreide berichten. (£iun<*n'a»<1 Stad*- en (Gewestelijk Nieuws. (Gemengd Nieuws. pastoors der parochiën van den H. Lodewijk en der Carmelieten gisteren uit hunne priesterwonin gen zijn gezet. Politie-commissarissen moesten ontboden worden om den deurwaarder te assis- teeren. 300 personen ongeveer waren bij de uit zetting tegenwoordig. Kreten als „leve de pas toor 1" werden gehoord. Geen enkel incident had plaats. Talrijke bloemstukken zijn gisteren te Pa rijs gezonden aan de Engelsche koningin. De souvereinen zijn den geheelen ochtend in het hotel der ambassade gebleven, waar koning Eduard den beroemden schilder Eduard Detail- Ie, lid van het Instituut, ontvangen heeft. Om streeks half een zijn de Koning en de Koningin in een automobiel naar Versailles gereden, waar de heer Nolkac hen het historisch paleis in bij zonderheden deed bezichtigen. Van officieele Duitsche zijde worden de be schouwingen van de „Reichsbote," die aan de reis van het Engelsche koningspaar politiek ge wicht hechtten, gelogenstraft en gezegd dat die reis door de bekende voorliefde van koning Eduard voor Parijs genoeg verklaard wordt. Toch dringt zich de vraag of in het samenzijn van koning Eduard met de Fransche bewindslieden niet enkele punten, bijv. de Haagsche Vredescon ferentie en de voorstellen tot vermindering der krijgstoerustingen, zullen behandeld worden. Het heet dat de ministers Briand en Clemen- ceau het eens zijn geworden over de aanwijzingen, die de Fransche regeering zal geven aan de bur gemeesters en prefecten in verband met den af stand der kerken aan de geestelijken. De tekst van de instructie voor burgemeesters en pre fecten is echter nog niet openbaar gemaakt. BELGIë. Abbé Daens, het hoofd van de christen-demo craten, is, zooals gister reeds gemeld is, ernstig ziek. In deze omstandigheden schijnt hij tot in keer te zijn gekomen en heeft het volgend briefje aan de „Patriote" gezonden„Als Katholiek pries ter, die gehoorzamen wil aan mijn bisschop, wel ke gelijke inzichten heeft als de Paus, verzoek ik de algemeene vergadering van de christen democratische partij, mij niet meer ais president of eere-president van de partij te herkiezen." ZUID-AFRIKA De Engelsche regeering heeft uit Pieter Maritz- burg bevestiging ontvangen van de berichten, dat er in Swaziland onlusten zjjn uitgebroken. De Swazi's dooben alle kudden, zouals de Natalsche rebellen verleden jaar ook deden. De toestand eiscbt ernstige aandacht. De regeering van Natal is op alle gebeurlijkheden voorbereid. AMERIKA. De „Tribune'.' verneemt uit Washington, dat ©en voornaam regeeringspersoon aldaar in een interview verklaard heeft, dat, waar de kwes ties, die telkens tusschen de staten rijzen, op be vredigende wijze door wederzijdsche tegemoetko ming worden uit den weg geruimd, er geen re den bestaat waarom de kwestie tusschen Japan en de Unie niet in gelijken geest zou kunnen worden beslecht, mits Amerika en de Amerikaan- sche pers kalm blijven en geen tartende taal voeren zoo als thans, door b.v. de Japanners als gele inferieure apen te betitelen. Zulke beschim pingen moeten de Japanners noodeloos verbit teren, het verloop der onderhandelingen verzwa ren en de wederzijdsche goedgezindheid storen. De minste aanleiding kan bij zulk een houding tol ©en ernstige botsing voeren. Te Denver, in Colorado, hebben twee jonge Japanners die daar op de Corona-school waren, de Amerikaansche vlag welke zij naar een 'bijeen komst van leerlingen, moesten dragen, op den grond gegooid, zeggende dat zij die kleuren niet konden uitstaan. Er is nu een beweging in de stad gaande, om do Japanners evenals te San Francisco van de openbare scholen uit te sluiten, tenzij de Japan ners hun verontschuldigingen willen aanbieden. —'Op bevel van den Tsaar zullen de lijkplech- tigheden voor den beroemden scheikundige Men- deiejeff op staatskosten plaats hebben. De ituiiaansche bladen meldden, dat heden avond te Genua een manifest zal verschijnen van den Bond der ingeschreven Geuueesche zee lieden, aankondigend de definitieve opheffing der staking. De Kroonprinses van Zweden, op reis naar Rome is te Karlsruhe ziek geworden en lijdt aan influenza, gepaard met hooge koorts. De reis naar Italië is derhalve uitgesteld moeten worden. Vorstin Anna Van Stolberg-Wtruigéióue, moeder van den regeerenden vorst, is Zondag op het kasteel te Wernigerode aan longontsteking overleden. -■ ÏVC/SJri Officieele Inrichten Bij Kon. besl. van 24 Januari is aan N. Wilde man, brandmeester bij het gemeentelijk brand weerkorps te Tiel, de eere-medaille der orde van Oranje Nassau, in zilver, toegekend. Dij Kon. besl. van 4 dezer is, jhr. 8. Gockiu- ga benoemd tot burgemeester der gemeente Hoog kerk. Bij Kon. besl. van 4 dezer is, met ingang van 16 Februari, benoemd tot burgemeester der j gemeente Sneek, P. J. de Hoop, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester 1 der gemeente Veendam. Stallen op Het Loo. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling en verhooging van het Ie Hoofdstuk der staatsbegroo- ting 1907, tot stichting van nieuwe gebouwen, dienende tot stallen, koetshuis, woningen voor den onderstalmeester en het intern, stalpersoneel, c.a. op het Koninklijk zomerverblijf liet Loo (f 233.750.) In de Memorie van Toelichting merkt de mi nister van Financiën op, dat wel is waar de grondwet beperkt de kosten van onderhoud der zomer- en winterverblijven tot een maximum van f 50.000 's jaars, doch het in gereedheid brengen van noodzakelijk gebleken geheel nieuwe inrich tingen niet kan beschouwd worden als onderhoud, gelijk blijkens het Voorloopig Verslag op het wets ontwerp 1.906 vrij algemeen als juist werd erkend. De minister kan met het plan der commissie voor den bouw in zijn geheel medegaan, wijl het, naar zijne stellige overtuiging voldoet aan de billijke eischen voor eene, ongetwijfeld noodza kelijke vernieuwing van de in bijna alle opzich ten zeer ondeugdelijke inrichtingen op het Loo, die thans tot verblijf, stalling en berging dienst doen en wijl bovendien dit plan in zijn eind cijfer ad f425.000 bij vergelijking met het vroe gere eene besparing geeft van f 200.000. De uitvoering van dit plan zal zijn te verdee- len over drie jaren, zoodanig dat 11/20 der kos- Oten komen, ten laste van 't loopende jaar, 6/20 ten laste van het dienstjaar 1908 en 3/20 ten laste van den dienst 1909. Te zijner tijd zal eene beslissing moeten wor den genoemen over de bestemming van den paleis vleugel, waarin thans de stalinrichting ten deele is ondergebracht. De Ruyter-herdenking. Men meldt uit Amsterdam Bij de commissie voor de De Ruijterherdenking kwam bericht in, dat H. M. de Koningin de plechtigheid in de Nieuwe Kerk zal bijwonen. De Oorlogsbegrooting in de Eerste Kamer. Naar wij vernemen heeft het Eerste-Kamerlid de heer Van Löben Seis, verleden week een be zoek gebracht aan de gemeente 's Hertogenbosch en met enkele autoriteiten aldaar geconfereerd over militaire aangelegenheeden, zooals de voor genomen verplaatsing van de veld-artillerie naar elders en den garnizoensdienst. Men meent te we ten, dat deze aangelegenheden in de Eerste Ka mer door genoemd lid zullen >vorden ter sprake gebracht. Personalia. De toestand van den burgemeester van Tilburg, den heer W. P. A. Mutsaers, tevens lid der Prov. Staten, is zoodanig verbeterd, dat het gevaar voor het behoud van het leven vooreerst gewe ken is. Kamers van Arbeid. Aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is door het Bestuur der Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Ar beid een adres gericht met memorie van toelich ting, waarin de noodzakelijkheid en de wensche- lijkheid van een i ge maatregelen worden betoogd, welke, terwijl ze zonder wijziging der wet ©p deze colleges zouden kunnen worden tot stand ge bracht, toch in groote mate kunnen meewerken om de Kamers beter aan haar doel te doen beant woorden. Slagersgezellenbond. De Slagersgezellenbond besloot gisteren in haar jaarvergadering te 's-Gravenhage tot de samen stelling eener commissie die de mogelijkheid zal onderzoeken van 't oprichten van een Bondszie- kenfonds, in verband met het ontwerp-Ziektever- zekeringswet. De vergadering sprak haar afkeu ring uit tegenover de patroons, die tegen Zondags rust voor de gezellen zijn. Voorts verklaarde men zich voor een wettelijk geregelden 10-urigen werkdag en voor staat- pensionneering van arbeiders, zonder dezen tot bijdrage te verplichten. Hof van Arbitrage. Het Belgische Regeeringsblad bevat het ko ninklijk blesluit, waarbij de heer L. Arendt, direc teur-generaal aan het ministerie van Buitenland- sche Zaken, is aangewezen deel uit te maken van het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage voor de vreedzame oplossing van internationale ge schillen, ter vervanging van den heer P. de Pas- pe, overleden. Sparen op school. De Minister van Binnenlandsche Zaken doet een onderzoek instellen naar de gelegenheid tot spa ren op school en naar het oordeel daarover van de hoofden. Door tusschenkomst van de arrondissements schoolopzieners zijn alle hoofden van scholen formulieren ter invulling gezonden, waarin ge vraagd wordt: Bestaat aan uw school voor d© leerlingen gelegenheid tot sparen? Zoo niet, is er dan voor het ontbreken dier gelegenheid een bepaalde reden op te geven, en welke Bestaan bij u principieele bezwaren om op uw school de gelegenheid tot sparen te openen. Welke Is uw oordeel op eigen ervaring gegrond? Liistrumicesieit te Delft. Door het Delftsche studentencorps is in een de vorige week gehouden vergadering besloten, bij de lustrumfeesten in 1907 een groote mas kerade te houden. Tot leden der commissie van voorbereiding zijn benoemd de heeren W. J.'Hoff man, jhr. L. Mangelaar Meertens en F. C. Kist. Prov. Staten verkiezingen in Zuid-Holland. Naar men verneemt, moet de heer dr. E. F. Van Dissel hebben besloten zich, wegens hoogen leef tijd, bij zijn aanstaande aftreding als lid van de Provinciale Staten voor een herbenoeming als zoodanig niet beschikbaar te stellen. Rechtspositie van den Ainbtenaar. Naar wij vernemen is het den minister Aran Ju stitie gelukt, de hand te leggen op een zeer be kwaam jurist, die de opdracht heeft aanvaard een wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van de ambtenaren in gereedheid te brengen. Die juist zal daarbij voeling houden met den ambtenaar aan 's ministers departement, die het ontwerp betreffende de administratie rechtspraak heeft bewerkt, zoodat het verband tusschen die twee onderwerpen niet zal worden verwaarloosd. (Tel.) Het echtpaar Cooper. Uit Akkrum wordt aan de »L. Ct." gemeld Gister bad alhier de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van den hper F. Cooper en diens echtgenoote A. G. de Graaff in het daar voor bestemde mausoleum. Aan het station was de talrjjke menigte aan wezig. Twee lijkkoetsen, in elk waarvan een kist ge plaatst was en zes volgkoetsen met familie, regenten der Coopersticbting en genoodigleri, reden van bet station naar de Doop«gezo'de kerk, waar de kisten werden binnengedragen. Het kerkgebouw was eivol. Daar hield omstreeks balfvijf uur de Doopsge zinde predikant, de heer D. Kosser, een lijkrede. Nadat de lijkkisten weer uit het kerkgebouw waren gedragen en in de koetsen gebracht, ging de stoet naar het mausoleum onder het luiden der klokken. Hierna had de voorgenomen bijzetting plaats onder zeer groote belangstelling. Yoiksbadhiiis. In de week van 28 Jan. 3 Fehr. 1907 werden genomen 20' baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 33 regen 9 12 regen 9 129 school 9 30 kinder 9 a 5 ct 5 Gedurende de maand Januari 1907 werden genomen 916 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 89 kuip'iaden 118 regen 9 51 regen 9 509 schooi 9 120 kinder 9 5ct.29 Met het onderwerp „Wat de coöpe ratie vermag", door lichtbeelden verduidelijkt, zal Maandag 11 Februari a.s. in de groote zaal der Officieren-Vereeniging optreden de heer A. B. M. van Calmthout te Rotterdam, lid van den Bonds raad en propagandist van den Ned. Coöperatieven Bond. De heer G. A. J. Beukers hoopt Don derdag aanst. den dag te herdenken, waarop hij vóór 60 jaar lid werd der St. Vincentius-Vereeni- ging alhier. Hede n-m iddag omstreeks 12 ure, is de 14-jarige Gerrit van Diejen, wonende Noord- vest 62, in de glasfabriek van de firma Melchers aan den Noordvestsingel, zoo onverhoeds met zijn knie in het glas gevallen, dat die kn een gapende wonde vertoonde. Nadat de knaap naar de ouderlijke woning was gebracht, werd daar de wonde door de ge- neesheeren Koenen en La verge gehecht. Terwijl de koetsier bij de Gemeente- reiniging G C Kersen, wonende Bakkersstraat no. 21. bed«n in den paardenstal aan den Buitenhaven- weg zijn paard scherp zette, kreeg hjj van het dier een trap tegen zjjn linkerknie, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel ernstig gekwetst werd. Heden-morgen had de 18jarige Jan Lohstroh, wonende Spoorstraat, alhier, het ongeluk in de branderjj van den heer De Koning aan de St. Anna Zusterstraat bjj het dragen van eene hoeveelheid zwavelzuur te vallen. Daardoor bekwam hjj ernstige brandwonden aan rechterarm en -been zoodat bij het werk moest neerleggen en zich onder geneeskundige behande ling stellen. De 16jarige W. Schol te, wonende Hoogstraat, werd heden mirgen in de Villastraat door een hond aangevallen, die hem de rechter broekspijp geheel stukscheurde. De hond behoorde bij een jongen, diefden aan gevallene uit scherts een duw gaf. UIT ROTTERDAM. Naar men verneemt, bestaat b ij het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente te Bot terdam het voornemen H. M. de Koningin uit te noodigen tot bijwoning van de plechtige in wijding van de naar H. M. genoemde Koninginne- kerk, waartoe voorloopig is vastgesteld Maandag 1 April, den tweeden Paaschdag. De eerste godsdienstoefening bij gelegenheid van de inwijding zal geleid worden door ds. B. Ten Kate. Gistere n-n a middag was de kapi- t**in van de motorboot »Bilbao". liggende aan de werf Si. Joris van de firma Gebr. Kortlandt, aan de Ziilmharen te Rotterdam, en toebeboorei.de aan de cargadoorsfirma Sola en Aznar, bezig met een soldeerlamp een onderzoek in te stellen in de machinekamer, toen ten gevolge van de daar hangende benzinelampen een ontploffing volgde en de vlammen uit de boot sloegen. De kapitein II. Buisman trachtte zich midden door de vlammen te redden, doch bleek zoodanig aan het bootd gebrand, dat hij naar het Diaconessenhuis moest worden vervoerd. Op het hooren van den slag waren een vjjftal brandspuiten uitgerukt, doch met behulp van spuit 25 was men den brand in een uur tjjds meester. De Amsterdam8che Beurs. Men meldt uit Amsterdam aan de 9N. R Ct". Er is nog altijd werking in het Beurgebouw. Strookjes pa pier, die ter controleering over scheuren in verschillende kantoor binnenmuren waren ge plakt en sinds maanden de proef doorstaan had den waren dezer dagen vaneengereten. Men zegt wegens de beweging, veroorzaakt door de zware sneeuwbelasting van het dak. Typhus. Te Helder zijn in twee verschillende gezinnen gevallen van typhus voorgekomen. Daar het uitbreken der ziekte aan het gebruik van met typhusbacilien besmette melk wordt toegeschreven, wordt door den burgemeester en de Gezondheids commissie tegen het gebruiken van ongekookte melk ernstig gewaarschuwd. Vadermoord. Men seint uit Breda, dato 4 Febr.Hedenavond te 7 uur kreeg de koperslager Verstrepen, wonende in de van Goorstraat, alhier, nevigen twist met zjjn zoon, waarbij hjj door dezen met een mes in de polsslagader werd gestoken. Hij was onmiddellijk dood. De zoon is in arrest gesteld. Het geval verwekte groote ontroering in de huurt. De gemeent e-o ntvanger van Ruc- pben bij Rozendaal is verdwenen, een aanzienlijk tekort in kas achterlatende. Men vermoedt, dat bjj de wjjk naar België heeft genomen. Hoeveel het tekort bedraagt, is nog niet bekend. Een piano, die bij het gewicht ver kocht wordt, behoort zeker tot de zeldzaam heden. Een ingezetene van Winterswijk, die deze week ging verhuizen, heeft dit echter gedaan. Do kooper had de piano nimmer gezien, doch durfde toch 15 Mark voor de 100 pond bieden. Het instrument was zeer zwaar, zoodat de. prijs tamelijk hoog werd. Toen de piano ten huize van den kooper arriveerde, bleek het een oud verveloos ding, bijna zonder tonen of muziek, te zijn, zoodat de man een kat in den zak had gekocht. Twist. Zaterdag-avond omstreeks half tien bevonden zich in de herberg van J. v. d. Broek te Tongelre bij Eindhoven eenige personen, van wie een een konijn bij zich had. De veldwach ter, W. Martens, meende dat het een haas was en wilde het dier in beslag nemen. Er ont stond toen twist, waarbij een viertal personen zich ten slotte met het mes in de vuist op den veldwachter wierpen. Uit noodweer loste deze eenige schoten uit zijn revolver, zonder iemand te treffen. Hierna trok de veldwachter zich terug, doch werd gevolgd en opnieuw aangevallen door de belhamels. Hij vuurde weder op zijn bela gers, met het gevolg dat Th. Cuiten aan het oor werd gewond. De veldwachter is zeer ernstig gewond. Hij heeft tal van steken in den rug, terwijl hij links en rechts over zijn voorhoofd is gesneden. De vier vermoedelijke daders, genaamd Th. Cuiten, Smits, A. Berkers en A. Jacobs, zijn gisteren aangehouden. (Hbl.) Door gas gestikt. Gistermorgen ontdekte de eigenaar van een hotel aan den Ginneker weg te Breda, een sterke gaslucht. Men vond in één der slaapkamers den handelsreiziger J., uit Zwolle, door gas verstikt, en in een andere kamer den kappersbediende v. d. L., uit Amsterdam, die voor de opvoering van bet 9Kind van Staat" over was. De handelsreiziger was reeds overleden. De heer v. d. L. kon eenige uren later, nadat de levens geesten waren opgewekt, naar Amsterdam afreizen. Beiden hadden het licht 's nachts aangestoken en waren daarna ingeslapen. De hoofdkraan was dicht gedraaid, doch 's morgens weder opengezet. Het ongeluk bad dus in de morgenuren plaats. De om

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2