Verspreide berichten. Staten-Generaal. 'and Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Duitsche volkspartij, 8 van de oeconomische ver eeniging, 3 van de Bund der Landwirte, 3 wil den, 2 van de Duitsche hervormingspartij, lPool, 3 Eizassers en 1 Welf. De sociaal-democraten verloren 15 zetels. Een later telegram uit Berlijn meldt nog: Bij het zachte weder verdringen zich voor de „Lokalanzeiger," die met lichtbeelden de uit komsten der verkiezingen openbaar maakt, een overgroote, zeer opgewonden menigte. De ver schillende verkiezingsuitkomsten, in het bijzon der die waarbij de socialisten betrokken waren, weiden achtereenvolgens met stormachtige be tuigingen begroet. Toen de verdere nederlaag van de socialisten zich duidelijk toekende, zong de menigte vaderlandsche liederen, terwijl Bismarck's groot portret in lichtbeeld werd vertoond. De portretten van Dernburg en von Bülow werden met hoera'sen gefluit begroet. Ten slotte barstte het indrukwekkend gezang los„üeutschlaud, Deutschland über alles in der Welt,waaron het portret van den Keizer verscheen en ue menigte het „Heil Dir im Siegerkranz" aanhief. Toen 15 nieuwe nederlagen der sociaal-demo craten bekend waren geworden, marcheerde een zeer groote menigte, vaderlandsche liederen zin gend, in volmaakte orde door de Ziinmerstraat naar de Unter den Lindenstraat en tot het paleis van den Rijkskanselier, om daar ovaties te 'bren gen. Te middernacht was de totale uitslag (hoofd verkiezingen en herstemmingen te zamen) als volgt: conservatieven 58; vrije conservatieven 20; anti-semieten 23; nationaal-liberalen 51; vrijzin nigen van alle schakeeringen 10; centrum 108; Polen 20; socialisten 41; wilden 12. Toen op 31 December 1906 de Rijksdag ont bonden werd was de sterkte der partijen als volgt Centrumsleden 104; soc.-dem. 79; conservatie ven 52; nat.-lib. 51; Duitsche Rijkspartij 22; Vrijz. volksp. 20; Polen 16; Landb. ver. i5;Vnjz. vereen. 10; Elzas Loth. 9; Duitsche volksp. 6; Anti-semieten 6; Welfen 2; Denen 1. De nieuwe Rijksdag zal naar alle waarschijnlijk heid den 19en Februari bijeen geroepen worden. FRANKRIJK. De instructie, door de regeering aan de ge meentebesturen te geven, zegt: de burgemeester kan geen akte van afstand uitreiken zonder goed keuring van den gemeenteraad. De maire kan alleen onderhandelen met een geestelijke, die voor af de wettelijke verklaring heeft afgelegd. Zal de akte van afstand gelden niet alleen voor den geestelijke van heden, maar ook voor zijn opvol gers, dan moet de afstand worden gevraagd uit naam van een vereeniging. De Fransche regee- ring heeft geen bezwaar tegen de mededeeling in de akte, dat de pastoor handelt in opdracht, van den bisschop. Als er verschil van meening ontstaat over de beteekenis van de akte, dan kunnen de partijen recht zoeken bij de recht banken. In verband met een bepaling van de gemeentewet, zal de akte voor 18 jaar gelden. Het genot der kerken zal gratis zijn met last van onderhoud. Een contract dat zou ontslaan van lasten of een huur zou opleggen, is onwettig. De „Croix" spreekt in een hoofdartikel op te vreden en zelfs optimistischen toon over de circu laire van minister Briandhet blad zegt, dat het laatste woord wel aan den Paus blijft, maar 't vindt twee principes van het bisschoppelijk aanbod in de circulaire erkend en verheugt zich daarover: de erkenning der hiërarchie en de vrije beschikking der gemeenten over de kerkgebouwen. Zoo kan er dan toch nog rust komen in 't land, dank zij het onverzettelijk standpunt des Pausen, waarvoor de Regeering moest wijken. De circulaire van Briand en Clemenceau is wel geen wet maar de verklaring der Bisschoppen is er wel een. Mocht de Regeering hiertegen willen ingaan, welnu, dan begint de strijd eenvou dig opnieuw. Wat betreft het hooren der Gemeenteraden, er is geen de minste twijfel of 't soort referendum, dat op die manier volgen zal over de verklaring der bisschoppen, zal in groote meerderheid gunstig zijn voor deze verklaring, indien het referendum vrij is wel te verstaan. In antwoord op de vragen tot hem gericht door verschillende pastoors ter zake van het genot der gebouwen van den eeredienst, heeft de afgevaar digde Pozzi, maire van Reims, den pastoors doen weten, dat hij bereid is met hen een huurcontract aan te gaan volgens de voorschriften der wet van 1907, maar, daar hij geen geestelijke organisatie meer te herkennen heeft, zou hij lot basis van het contract niet willen nemen het document bij de aanvrage gevoerd nl. het document door de bisschoppen geredigeerd. Men weet, dat de laat ste circulaire van Briand aan de gemeentebestu ren veroorlooft zich naar het verlangen der bis schoppen te voeren, maar hen er niet toe ver plicht. ÏTALI8. Het gouden priesterfeest van Z. II. Paus Pius X zal gevierd worden in September 1908. Een eerecomité heeft zich dezer dagen reeds gevormd, waarvan eerepresident is kardinaal Oreglia di Santo Stefano, deken van het H. Col lege. Van het uitvoerend comité maken deel de voornaamste personen der katholieke partij. Z. H. heeft het verlangen geuit, dat de te dezer gelegenheid te houden feesten vóór alles een ker kelijk en liefdadig karakter zouden hebben. In beginsel heeft men besloten over de geheele wereld een inschrijving te openen, waarvan de opbrengst aangeboden zal worden aan Z. II. op den jubileumdag, als Hij de H. Mis in den St. Pi eter zal lezen. Ook is men bezig met een program samen te stellen voor een groote bijeenkomst te Rome der Italiaansche katholieke jeugd, voor een internatio nalen pelgrimstocht naar Rome, voor de aanbie ding van een gouden kelk aan Z. H., voor het ïn 't leven roepen van verscheidene zedelijke wer ken en voor een tentoonstelling van versieringen ten voordeele van arme kerken. AMERIKA. Een telegram uit San-Francisco aan de New- Yorksche bladen meldt, dat de .,Bond voor uit sluiting van Japanners en Koreanen" in den loop van eergisteren gehouden reuzenmeetlng, een mo tie heeft aangenomen, waarin de eisch wordt uitgedrukt, dat de Vereenigde Stalen en de staat Kaütornië, tegenover Japan hun recht handha ven om de Japanners van de openbare Amerikaan- sche scholen uit te sluiten, welke door kinderen van een blank ras worden bezocht. De „Morning Post" te Londen, publiceert 't volgende officieuse bericht uit Washington: President Roosevelt heeft in zijn verklaring tegen de Kalifonische congres-leden, verleden Woensdag, in 't geheel niet gerept van een aanstaanden oorlog. Hij heeft evenmin be weerd, dat een oorlog zou volgen, wanneer de oplossing van het schoolvraagstuk voor Japan niet bevredigend uitviel; maar hij heeft het gevaar aangetoond van een groeiende, onver- draagüjkheid tusschen de beide naties, en vooral van het ontstaan van een nationalen haat tegen Amerika in Japan, die zou kunnen voeren tot een gelijk gevoel, als dat, hetwelk geboren werd uit de oneenigheid met Rusland, en waarvan een oorlog het gevolg was. Dat beschouwde hij als het allergrootste ge vaar, en dat juist verlangt hij te voorkomen. Groothertog Wilbelm van Luxemburg, die nog altjjd zeer verlamd is. heeft gisteren met zjjn gemalin zich over Straatsburg naar Santa Marghe- rita aan de Riviera begeven. Het groothertogelijk paar zal daar voor gerui- men tijd verblijven. Dezer dagen zal te Parijs een samenkomst plaats hebben van den koning van Engeland en den koning van België. Sedert geruim en tijd is een Fransche expe ditie onder luitenant Dye bezig op de kust van Marokko loodingen en opmetingen te doen. Den 24en Januari was het gezelschap te Tenadja. bezig een zijrivier van de beneden-Seboe in kaart te brengen. Een bende van den stam der Beni Hassen viel hen met geweerschoten aan. Eenige inboorlingen bjj het gezelschap werden gewond. Luit. Dye werd mishandeld. Bevriende Marokka nen bevrijdden het gezelschap. Een draadbericht uit New-York meldt, dat een buitengewoon hevige storm is neergestreken op de kust van den Atlantischen Oceaan. De sneeuw, die in massa valt belet het verkeer ter land en ter zee. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 5 Februari. De Eeiste Kamer begint de beraadslaging over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De eerste spreker, de beer W o 1 t j e r, betoosrt dat den minister geen verwijt kan treffen ten aanzien der geheele ot gedeeltelijke reoreaoisatie van bet onderwijs, maar verdedigt toch de bekende ineenschakelingscommissie of liever reorgani satiecommisie geljjk zij, juister, verdient genoemd te worden tegen het verwijt van weinige voort varendheid. Ook verdedigt bij dr Kuyper tegen bei verwijt dat deze de commissie zou hebben ingesteld met het doel zich lasrige vragers van het lijf te bouden en de geheele zaak op de lange baan te schuiven. Verder betoogt de heer Woltjer, dat zij geljjk hebben, die meenen dat de minister nu reeds eenigen oogst kan binnenhalen op het gebied van vakonderwijs, maar hij is er tegen dat vakonder wijs van Rijkswege wordt, gegeven. De beer van der Feltz brengt ter sprake het gebeurde in de Staten van Gelderland, toen de Commissaris der Koningin, nadat de debatten reeds gesloten waren bet woord voerde, en ver dedigt de houding van dpn Commissaris. Verder betoogde spreker, dat bjj 't volkomen eens is met hen die meenen dat 't niet aangaat, kinderen van school te zenden wegens niet beta ling van schoolgeld door de ouders en drong hij er bjj den minister op aan, goedkeuring te ont- gouden aan gemeente-verordeningen, die zulk een bepaling beva ten, De heer van Waterschoot van der Gracht drong er op aan, dat bij een toekom- srige Drankwetwijziging nog eens onder de oogen worde gezien de z.i. groote onbillijkheid, dat de iergunning niet meer inhaerent is aan het gebouw, waarin de drankzaak wordt uitgeoefend, maar aan den persoon, die de zaak drjjft. De heer van Houten achtte, in tegenstei- 1 ng met het betoog van den heer van der Feltz, den Commissaris der Koningin niet verdedigbaar, en oordeelde dat de minister dezen ambtenaar had belmoren te wijzen op zjjn onbevoegdheid om na sluiting van het debat nog zijn advies te geven. H er toch is een verkeerd gebruik gemaakt van een wettelijke bevoegdheid. De heer Scholten bepleit verhooging van het subsidie (ad f3000) voor de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in den handenarbeid in Nederland Met zulk een gering bedrag zou h-»t te lang duren, eer flink onderwijzend personeel gevormd wordt. De heer van Zinnincq Bergmann be strijdt het heffen van belasting in akademie-steden van de inkomsten van studenten, wen dit inko men door bun ouders verschaft wordt. De heer van der Does de Willeb ois verdedigt den Centralen Gezondheidsraad tegen over de aanvallen waaraan die raad blootstaat. Dat de hoofdinspecteurs voor de Volksgezondheid in die raad zitting hebben, beschouwt spr. als een voordeel. Heden 14 uur voortzetting. OfOcieeie berichten. Bjj Kon. Besl. van 2 dezer is, met ingang van 1 Mei 4907 a. aan den hoofdinspecteur der posterijen C. van der Veen, wegens ziekle, als zoodanig eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor dr diensten door hem aan den lande bewezen b. benoemd tot hoofdinspecteur der posterijen, F. II. de Meester, thans inspecteur der posterijen en telegrafie te Arasterdam. Van de Koninklijke familie. Men meldt uit Den Haag II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woon den gister-avond een gedeelte bij van de voorstel ling. van De Mei-koningin, die in het Gebouw voor K. en W. ten voordeele van het Nationaal Fonds gegeven werd. De tweede Vredesconferentie. Men verneemt dat het bjjeenkomen der tweede Vredesconferentie in de tweede helft van Juli zal plaats hebben, indien ten minste geen onverwachte verwikkelingen tusschen groote mogendheden zullen tusschenbeide komen. Prof. Martens wordt als gedelegeerde der Russi sche regeering, tegen a. s. Zondag in Den Haag verwacht. Brieven van Groeu van Prinsterer. Naar wjj vernemen, is door een jeugdig rechts geleerde te Utrecht een aanvang gemaakt met de uitgave der brieven aan Groen van Prinsterer- door deze nagelaten en berustende in het Rijks archief. (»Vad.") Het Kamerlid voor Rotterdam I. »Het Volk" van gisteravond zegt, dat het »nu reeds zoo goed als vast" staat, dat de heer S. van den Bergh Jr. zich in 1909 niet weer voor een Kamercandidatuur zal beschikbaar stellen. Het vVaderl." kan dit bericht als beslist onjuist tegenspreken. Bredasche Katholiekendag. In een vergadering van het uitvoerend comité, eergisteren te Breda gehouden, werd medegedeeld, dat Z. D. H. de Bisschop dit jaar geen Katholie kendag wenscht. In de commissie van advies werd gekozen, inplaats van den aftredenden mr. J. W. van den Biesen, de heer E. E. M. C. Laane te Bergec-op-Zoorn. Als voorzitter dier commissie koos de vergadering den heer Vict, van Giise te Roosendaal. In het uitvoerend comité worden be noemd de heeren A. de Milliano te Waterland- kerke (Zeeuwsch-Vlaanderen), A. G. Schrauwen te 's Prinsenhage, mr. A. van Gilse te Roosendaal en Jos. van Waesberghe te Hulst. Vervolgens werden eenige wijzigingen in het algemeen reglement aangenomen, o.a. deze, dat vrouwen den toegang tot de slotvergadering mo- geljjk maakt, evenals zulks in Limburg gebruike lijk is. Geen politiehonden noodig. Uit overweging, dat de bedoelde dieren in eene gemeente als Leiden geen diensten zouden kunnen bewijzen, stellen B. en W. dier gemeente den Raad voor, afwjjzend te beschikken op het verzoek van de Kynologenclub om subsidie, in de kosten van een voorgenomen, te Breda te houden wedstrijd en tentoonstelling van politiehonden. »Gemengd Koor." De zangvereeniging „Gemengd Koor" gaf gis ter-avond ter herdenking van haar 3ö-jarig be staan eene so.rée in de concertzaal van „Musis," die door leden en buitengewone leden met hunne dames tot aan de ingangen geheel bezet was. Het program voor deze soiree, wel gelukkig gekozen, gaf eene aardige afwisseling van zang nummers en declamatiën, welke laatste door den heer Henri Dekking, van Rotterdam, werden voor gedragen. Het muzikale gedeelte bestond uit koor nummers en liederen voor sopraan door mej. Ma rie Haagmans, de bekende Haagsche soliste, te zingen. Een waardige inleiding voor dit veelzjj- dig program was zeker het nummer voor koor en soli uit die „Schöpfung," oratorium van J. Haydn, waarbij koor en soliste zich uitnemend van hunne taak kweten. Nadat aldus de amusante avond gloed en wij ding had verkregen, vertolkte de heer Henri Dek king Hildebrand,s voortreffelijke karakterschets „Het Diakenhuismannetje vertelt zijn historie." 't Was ware kunst wat Dekking ons hier te genie ten gaf Meesterlijk werd „het Diakenhuisman netje" in zijn ongekunsteld eergevoel door hem geschetst. j Daarna maakten wij nader kennis met mej. Marie Haagmans, eene soliste, zooals ivij er maar zelden eene gehoord hebben. Ai aanstonds bracht zij allen onder de betoovering van haai' machtig rijk geschoold in-zuiver orgaan. Met veel ge- vpel zong zij „Nel cor non piu mi sento" van Giovanni Paisiello, waarbij zij der zoet vloeiende Italiaansche taal alle recht deed wedervaren. En daarna gaf zij voor de pauze, nadat de heer Dekking „Een avondje bij juffrouw Pieterse" met groot lachsucces gedeclameerd had, nog 'n „Se renade" van S. de Lange en „Ze wisten het wel" van Bern. Diamant, welke nummers een welver diend applaus oogstten. Na de pauze kregen we hij verdere afwerking van het program mede zeer aardige nummertjes te hooien. Met veel genoegen hoorden we mej. Ilaagmans Ifildach's „Lenz" en Sommer's „Ju- gend" voordragen, en na de declamatie gaf zij ons nog „Mijn liefken is mijn Somer" van Nicolaï en „De gefopte Vogelaar" van Cath. van Rennes, welke nummers een daverend applaus uitlokten. Herhaaldelijk werd de gevierde soliste terug ge roepen, maar zij liet zich na hare vrij omvangrijke taak niet meer tot een bisnummertje verleiden. De heer Henri Dekking gaf ons eerst te genieten „De kurassiers van Cansobert," de moedige man non, die in den slag bij Worth tot den laatste toe werden weggemaaid, gemitrailleerd door de kan nonnen der Pruisen; een officer van gezondheid verhaalt hun droevig wedervaren. Daarna ver gastte hij ons nog op „het knappe Kind" (mono loog) een meesterstukje van zijn eigen hand, dat hij mede met veel succes voordroeg. Het opgeto gen publiek riep ook hem herhaaldelijk terug, maar kon hem slechts tot eene hernieuwde dank betuiging verlokken. Nadat mej. Haagmans weer bij de bloemenhulde haar in het begin van den avond geboden, had plaats genomen, werd nog een koornummer uit gevoerd. De heerlijke muziek die Orlando Lasso in het zoo eigenaardige „Landknechtstandchen" heeft vervat, werd door „Gemengd Koor" alles zins tot haar recht gebracht. Samenzang en voor dracht waren hier voortreffelijk. 'tWas een al leszins waardig besluit van den zoo varieerend genot biedenden avond. En toen werd de zaal ontruimd, niet door het publiek, maar door alles wat een dansoffer plen gende menigte hinderen kan. In gezellig samen zijn werden nog enkele uurtjes aan den dans ge wijd, die de feestelijke herdenking van het 35-ja- rig bestaan besluiten moest. Brandalarm. Door den Burgemeester zijn de leden van den Gemeenteraad uitgenoodigd tet het bijwonen van het geven van een verklaring over de brandalarm- toestellen der firma Siemes en Halske, welke in den Doele gegeven zal worden op Donderdag 7 dezer, 's-n.imiddags half drie. Telefoonpersoneel. Naar wjj vernemen, zal het personeel op het telefoon-bureau een uitbreiding ondergaan. Zijn wjj wel ingelicht, dan zal voorloopig op de drukke uren, en wel van 9—12 en van 2-6 uur, er nosr een telefoniste werkzaam worden gesteld. Deze uitbreiding staat in verband met het voort durend uitbreiden van het aantal aansluitingen. Gisteren is door een politieagent een zesjarige jongen, die door het ijs van een sloot aan de Warande gezakt was, gered. De knaap bleek geen letsel bekomen te hebben. Aan de Schiedamsche kunstsmede rij en machine-fabriek, voorheen de firma G. J. Vincent Co. is opgedragen de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie, volgens een door haar gemaakt project, ten behoeve van het St. Liduina-gesticht, waarvan de uitbreiding nu in aanbouw is. Niet Donderdag, zooals abusief ge- meld is, maar Vrijdag aanst. hoopt de heer G. A. J. Beukers zijn diamanten jubilé als Vineen- tiaan te vieren. UIT ROTTERDAM. Naar wij vernemen schrijft de „Msb." werd het R. K. Parochiaal armbestuur te Rotter dam dezer dagen verrast met de toezegging van een verwarmings-installatie in de R.-K. arm- en weeshuizen aan de West-Kruiskade. De begrooting dezer installatie wordt geschat op pl.m. f 50.000. Waarlijk een vorstelijke gift van een on bekenden gever. Arbeiderswoningen. Te Maastricht had Zaterdag met veel plechtigheid de inzegening en onthulling plaats van een gedenksteen in de 80 arbeiderswoningen, die door de bouw vereeniging St. Servatius worden gebouwd. Bjj die plechtigheid waren o. m. tegenwoordig de commissaris der Koningin, de burgemeester, de president der rechtbank, de pastoor-deken van St. Servatius, enz. De commissaris der Koningin, die o.a. het woord voerde, bracht dankbaar in herinnering de hulp door regeering en gemeente bjj dien bouw verleend- Mijnongeluk in de Unie. Een uitbar sting heeft plaats gehad in de mjjn David Gold charbon company" te Elkins (Oosteljjk Virginië). Vjjf en-dertig mjjnwerkers, meerendeeld vreemde lingen die er werkten, moeten daarbij zijn omge komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2