Stateii-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws, BiuiiPti laml EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 6 Februari. Besloten wordt, bij den aanvang der vergade ring te behandelen het ontwerp betreffende onze diplomatieke vertegenwoordiging in Marokko. Voortgezet wordt het debat over de begrooting van B1nnen1 andsche Zaken. De heer van Leeuwen houdt een betoog over de noodzakelijkheid tot herziening der Ge meentewet, die verouderd is. Vooris wil hy eenigszins paal en park gesteld zien aan het misbruik dat van de werkzaamheden van burgemeester en gemeentebesturen gemaakt wordt. Allerlei functies worden opgedragen, waarmede zy niets te maken hebben. By de beantwoording der verschillende sprekers wysi. minister Rink in de eer-te plaais den heer van Leeuwen er op, dat nog laatstelijk in 1904 rekening is gehouden met de toeneming der werkzaamheden tan de besturen der groote ge meenten, door wyziging van de Gemeentewet zoo, dat t cultatief werd gesteld de uitbreiding van het. getal wethouders in groote gemeenten tot zes. 0«eiigens meent oe minister, dut eerst verbe ter n moet gezocht woiden byv. in opneming an tol iet welhoudersambt geschikte personen in d.-n Raa hei aantrekkelijk maken tan het weti.ou deisambt, alvorens maatregelen le nemen in den vorm van wetswijziging ot maai regelen in tien geest dour rnr. van Leeuwen aanbevolen, nl., het, benoemen van wethouders buiten den raad. Een goede remedie vindt de minister ook in uit- bieioing van den werkkring der commissies van bystand in den Raad. De minister deelt mede dat vele grieven door verschillende sprekers te beide gebracht ter zake toepassing van gemeentelijke verordeningen, reeds een punt van overleg uitmaken tusscnen de Re geermg en de Staaiscommissie voor gemeente- finauciën. De minister zal zooveel mogelijk de kwestie dei pensioneering van gemeente-ambeoaren bespoe digen, maar kan niet toezeggen een speciale re geling ten-aanzien der commissarissen van' poluie. Wat betreft het incident met oen Commmissans der koningin in Gelderland, sluit de minister z cü geüeel aan bij den heer van der Feitz, die be- tougoe dat die ambtenaar niets deed in stryd met de piovieiale wel. Wat de onderwjjs-kwestie betreft, bet stand punt der Regtering, is dat zij bier wenscbt te reageeren tegen de beslissingen op onderwij-ge- get.ied der laatste jaren. Zy heett de Staatscom missie gehandhaafd en moet baar arbeid dus af wachten. Ten-aanzien van het wegzenden van kinderer. uit oe -chool wegens niet betaling van schoolgeld, houdt de minister vol, dat de verordeningen daar omtrent met in stryd zyn met eemg wetsartikel, al mogen zij rnet. den g> est der Leerplichtwet strij dig geacht kunnen worden. De mimsier zal ech ter ae vraag onder de oogen zien, of aan even tueels Raadsverordeningen op dit stuk goedkeuring zal moeten worden onthouden. De beer Ventng Metnesz sluit zich aan bij den heer van Leeuwen, in diens klactit over overlading van groote gemeentebesturen met arbeid, maar waarschuwt tegen uitbreiding van de weik- za»inheid der commissies van bystand. Na replieken weid de begrooting van Binnen- landscbe Zaken zonder stemming goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling Hoofdstuk Financiën, waar ny de heer R ego ut de door den minister voorgenomen afschaffing van het mynrecut be streen, daar dat recht een groote bron van inkomsten voor «Ie schatkist is. Beter ware, het recht voortaan niet meer te hefl-n van de netto-, maar van de bruto-opbrengst. De Mynwet van 1810 staat hieraan niet in den weg. De minister van Financiën deelt mee, dat de minister van Landbouw de nieuwe Mynwet overweegt, waarna ook deze zaak nieuw geregeld kan worden. Hierna werden Hoofdstuk Financiën be nevens Hoofdstuk Onvoorziene uitgaven zonder stemming goedgekeurd.. Het debat over de Waterstaats begrooting werd daarop geopend door den heer van V elzen, die er by de Regeering op aandrong om door een wetswyziging er een eind aan te maken, dat de kosten van onderhoud der Delflandsche zeewering uitsluitend ten laste van de landeigenaren komen, in plaats dat alle belanghebbenden, wier eigen dommen beschermd worden door de zeewering, in de onderhoudskosten bydragen. Heden voortzetting. tan de koninklijke familie. H.H. \3.M, de Koningin en de Koningin Moeder en Z. K. H. de Pruis der Nederlanden woonden gisteravond bet eerste gedeelte van bei Diliuentia Concert in het Gehouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag by. i r- Kuypr te Brussel. Volgens de „Petit Bleu" vertoeft oud-minister Ktiyper op het oogenbiik te Brussel. Di. Kuyper is afgestapt in Hotel Métropole, waar hij gister-avond een onderhoud had met een professor van de Gentsche Universiteit. De „Bleu" meent te weten, dat onze oud minister een groot voorstander is van een Hol- lands'chBelgische entente. Een benoeming. Naar men ons van geachte zijde mededeelt is de nieuwe hoogieeraar-hygienist dr. Klein, schoonzoon van minister Van Raalte, te Gronin gen benoemd buiten de voordracht van de fa culteit. om. Indien het waar is, dat als no. 1 door de faculteit te Groningen was voorgedragen, dr. Ali Cohen, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, mag men zich afvragen, welk „zwaarwichtig motief don minister mag bewogen hebben, van dc voordracht dèr faculteit af te wijken. (Centr.) Het Kamerlid Bultman. Men meldt uit Haarlem Het lid der Eerste Kamer, de heer Bultman, is ernstig ongesteld. Proviueialo Statenverkiezingen. Naar de »Msb." van betrouwbare zijde verneemt, wenscht ook de Katholieke Kiesvereeniging te Dordrecht bij de a.s. Statenverkiezingen een ka tholieken candidaat te stellen. Een candidatuur zou reeds aangeboden zijn aan den heer J. P. A. Wéijers, voorzitter van de Dordrechtsche Kamer van Koophandel. De Landsdrukkerij te Batavia. Naar men aan de „N. Ct." mededeelt, ligt het in de bedoeling van het Indische Gouvernement de Landsdrukkerij te Batavia, in verband met de groolerc werkzaamheden, uit te breiden en meer te doen beantwoorden aan de eischen der mo derne techniek. De directeur der Landsdrukkerij, de heer J. A A. F. Quentin, thans met verlof hier te lan de, heeft in verband daarmede de opdracht ont vangen, verschillende fabrieken en instellingen in Europa te bezoeken, ten einde de noodige ge gevens te verzamelen voor de voorbereiding tot de aanschaffing van de verschillende werktuigen, welke daartoe noodig zijn. Analytisch Verslag. Door den voorzitter der Tweede Kamer is een brief gericht aan die Kamer, waarin, met her innering aan het in 1886 gedane voorstel tot het samenstellen van een verkort verslag van de Han delingen, wordt voorgesteld dat de Kamer be sluite dat een commissie van vijf leden zal wor den benoemd, met opdracht de noodige voor steller! te doen voor de uitgave van een kort verslag van de Handelingen der Kamer en voorts de commissie voor de Huishoudelijke Aangele genheden uit te noodigen zich met die commissie te beraden omtrent de plaatsen, waar de ambte naren, met het opmaken van het verslag belast, in liet gebouw der Kamer hunne werkzaamhe den zullen vervullen. In de toelichting tot het voorstel zegt de voorzitter o. a., „dat, afschoon het wenschelijk kan zijn ten deze den regel, welke geldt vcor de benoeming van de stenografen, te volgen en de benoeming der redacteurs van het kort verslag ryiet door de Kamer, maar door de commissie, welke met het toezicht op de uit gave van dat verslag zal zijn heiast, te doen geschieden, de benoeming zelve in elk geval eeist kan geschieden, wanneer omtrent de organisatie beslist zal zijn, zoodat het beter schijnt daarvan thans nog geen melding te maken." Personalia. In den Haag is op bijna 83-jarigen leeftijd over leden de heer jhr. mr. J. C. van Beresteijn, gep. vice-president der beide gerechtshoven in Ned.- Indië, ridder der orde van den Ned. Leeuw. Te Beruen-op-Zoom is gister na een kort stondige ziekte overleden de heer A. J. L. Maas, wethouder dier gemeente. Een adres aan den Heiligen Vader. Men meldt ons: Door tusschenkomst van Zijne Ex. Mgr. R. Giovannini, Auditeur der Internuntiatuur te 's Gra- venhage, is dezer dagen het volgende adres, in het Fransch gesteld, verzonden „Aan Zijne Heiligheid Paus Pius X," Rome. Heilige Vader, i In den geest neergeknield aan de voeten van Uwe Heiligheid, gevoelt het Bestuur van de „Federatie der vijf R. K. Diocesane Werklieden organisaties in Nederland" zich gedrongen, U de betuiging te bieden zijner kinderlijke liefde en hulde, de verzekering zijner volstrekte toe wijding aan de Heilige Kerk en de plechtige be lofte, dat wij altijd, zonder aarzeling en zonder terughoudendheid, de vingerwijzingen zullen vol gen, welke het den H. Stoel behagen zal aan de Katholieken te geven. Wij bieden Uwe Heiligheid deze gevoelens aan uit naam van de ruim 30.000 leden onzer Federatie, samengesteld uit de navolgende Bon den: lo. „Bond van R. K. Werklieden-vereeni- gingen in het Aartsbisdom," 2o. „Ned. R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem, 3o. „R. K. Volksbond in het Bisdom Breda," lo. „Centrale Bond van R. K. Werklieden-vereenigingen in het Bisdom 's Hertogenlosch," 5o. „Limburg- sche R. K. Volksbond" in het Bisdom Roer mond." Onder goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat vereenigd op den grondslag der nooit genoeg geprezen Encycliek „Rerum nova rum," gevoelen wij ons gelukkig U namens die allen onze gehechtheid t?n onkreukbare trouw te kunnen betuigen. In den grooten strijd onzer dagen is het ons oene behoefte openlijk te getuigen, dat wij in Uw verheven persoon erkennen den Plaatsbe kleder van Christus, den opvolger van den II. Petrus, hot Hoofd der H. Kerk. Als trouwe kinderen deelen wij in het lijden, dat onder zulke droeve omstandigheden U, onze Vader, wordt aangedaan, en wij vereeni gen ons uit ganscher harte met allen, die uit de verschillende oorden der wereld protestee- ren tegen de door de Fransche regeering geno men maatregelen, waardoor de vrijheid aan de Kerk ontnomen wordt en Uwe en Hare rechten worden geschonden, en wij bidden God, dat Hij U moge doen aanschouwen de glorievolle overwinning der Kerk over hare vijanden, en dat Hij aan dezen de genade geve van te er kennen, dat de vrijheid der Kerk een onder pand is voor de welvaart en den vrede der volkeren. Heilige Vader, wil ons en onze geestelijke b i- ders zegenen, opdat wij, één met onze Bisschop pen en daardoor één met den H. Stoel, krachtig en gelukkig arbeiden mogen aan de verbetering der zedelijke en stoffelijke toestanden van de bevolking van Nederland, bijzonder van de Ka tholieke bevolking. Ge waardig U, Heilige Vader, de welwillende tusschenkomst van den Auditeur der Inter nuntiatuur bij het Nederl. Hof, welke wij inroepen voor de verzending van ons nederig schrijven, te beschouwen als een bewijs van den diepen eerbied van onze Federatie jegens den doorluchtigen vertegenwoordiger Uwer Heilig heid en jegens den gevestigden regeeringsvorm in ons vaderland. Heilige Vader, wij blijven steeds Uwer Heilig heids gehoorzame zonen, Het Bestuur der Federatie voornoemd W. C. J. Passtoors, Voorzitter. B. Lammers, (Sec retaris. H. Brouwer, Vice-Voorzitter. B. H. Koen- ders. W. C. Menttink, Penningm. J. M. Scholte J. W. C. Herboldt. G. Sanders. A. H. Vliegen. A. J. Kobben. Middenstandsten toonstelling 1908. Naar de «Tel." verneemt, zijn de bezwaren van de gemeente om het terrein achter het Rijksmu seum te Amsterdam voor de groote middenstands tentoonstelling in 1908 af te staan, vervallen, zoo dat nu zeker is, dat de tentoonstellingscommissie de beschikking zal krijgen over deze buitengewoon gunstig gelegen terreinen. Indien nu ook het bestuur van de Amsterdamche IJsclub zijn medewerking wil verleeqeo, door het tijdelijk afstaan van zijn sportterrein, zal de zaak geheel in orde zijn. Tegenwerking van dien kant mag men niet verwachten, waar zulke groote belangen voor Amsterdam bij deze tentoonstelling betrokken zyn. Trouwens heeft gelijk wy reeds meldden hei bestuur der A. IJ. C. reeds in principe goedgun stig beschikt. Herstellings- en Vueantiekoïonie Door het hoofdbestuur der D. Ver. van R. k Bijz. Onderwijzers vvor.lt het oordeel der afdeelir- gen gevraagd of zy zich vereer.igen kunnen tri» het denkbeeld eigen Hersteliir.gs- en Vacantielc" lonies te stichten. Men zou zich ook kunnen aan sluiten bij den algemeenen Ned. Bond, die hier voor bestaat en dan groepen van katholieke kin deren met eigen geleiders kunnen uitzenden. Verbindingsweg Zeeland-Noord-Brabant. If'Zaterdag werd Rilland Bath bezocht door de heeren De Ram. lid der Tweede Kamer, Hombach lid der Provinciale Staten van Zeeland, en Moors, burgemeester van Woensdrecht. Zij begaven zich, vergezeld van den burgemeester, naar den spoor- dam. Men vermoedt dat dit bezoek in verband staat met den eventueel aan te leggen verbin dingsweg tusschen Zeeland en Noord-Brabant. (M. Ct.) Aanbesteding. Heden-middag werd door B. en W. ten Raad- huize in het openbaar aanbesteed het verven en vernissen van 252 stuks nieuwe schoolbanken, benevens het verven der in de schoollokalen aan wezige en bij de banken behoorende ijzeren rails voor de nieuwe school aan de Prins-Mauritsstraat. Ingekomen waren 4 biljetten van A. M. Bier- mazq, den Haag, voor f575. B. Scholte en W. Sluiters, Schiedam, voor f590.— J. T. J. Bakker en J. Kachelland, Rotterdam, voor f580.en Zwang Gootegoed, Rotterdam, voor f4398.— Een biljet, dat van Biermazq, was ongezegeld. De gunning werd aangehouden. Ambachtsschool. Gisteren-avond werd gehouden een leden-verga dering van de vereeniging «de Ambachtschool voor Schiedam en Omstreken"; de vergadering was tamelyk goed bezocht. De volgende besluiten werden genomen lo. Zy die zich alsnog vóór 20 Februari a.s. aan melden als lid, kunnen in aanmerking komen om op de candidatenljjst geplaatst te worden voor de verk ezing van een definitief bestuur 2o. Op 25 Februari a.s. zal de candidaatstelling plaats hebben en zullen candidaten gesteld kunnen worden door groepen van 5 personen de inleve ring zal plaats moeten hebben op dien dag van 12—2 uur in het gebouw van de Spoeling-Ver- eeniging 3o. Den 27en Februari d.a.v. zal de verkiezing plaats hebben in het Verkooplokaal 's namiddags van 68 uur, en na dien tijd zal gehouden worden een ledenvergadering, waarin de opening der stembus zal plaats hebben en, zoo noodig, een herstemming zal volgen en 4o. dat het bestuur is uitgebreid tot 43 leden. Haarfabriek. Blijkens bij den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ingekomen Kon. besluit is aisnog onder voorwaarden vergunning verleend aan II. II. Willeman, te 's-Gravenhage, tot op richting van eene fabriek van matrassenhaar, pers- zakken on aanverwante artikelen van paarden haar enz. in een perceel aan de Lange Haven alhier. Brandalarm. Op verzoek van den heer Kroller, vertegenwoor diger der firma Siemons Halske te Berlijn, wa ren heden-middag omstreeks 2£ uur in een der lokalen van den Doele alhier de burgemeester, vergezeld van de wethouders, verscheidene gemeen teraadsleden, de commandant van de brandweer, de heer Krijger, de commissaris van politie en de directeur van gemeentewerken bijeengekomen, teneinde de daar opgestelde brandalarinsignalea van genoemde firma in oogenschouw te nemeD. De heer Kroller verklaarde uitvoerig de werking der verschillende loestellen. Men zag er o.a. een compleete installatie van eeu centrale en vier verschillende melders: een groote en een kleine melder, geschikt om tegen een muur of paal te bevestigen, een staande mel der en een die dienst kan doen voor een schouw burg ot concertzaal. Bovendien was nog tegen den muur een kl ine drukknop bevestigd, die in ver schillende lokalen van groote gebouwen kan wor den aangebracht, waardoor men van het betrokken lokaal direct de centrale by brand kan waarschu wen. De installatie van de centrale trok ten zeerste de aandacht, daar deze uitmuntte door practische combinatie van den ontvanger en den melder. Wanneer op een bepaald punt in de stad, waar een melder is aangebracht, op den zich daar aan bevindenden drukknop wordt gedrukt, dan wordt aan de centrale op twee telegraaftoestellen het nummer van den melder aangegeven. De dienst doende beambte behoeft dan slechts naar een in de onmiddellijke nabijheid staand toestel te gaan en kan alle brandweerlieden op het zelfde oogenbiik opschellen. In geval, dat er éen electrische geleiding defect geraakt, kunnen de toestellen toch nog worden gebruikt door een zoo wei aan de centrale als bij den melder aange brachte aard verbinding. Wanneer op twee plaat sen tegeljjk wordt gealarmeerd, dan wordt dit ook op de centrale aangegeven, doordat ieder telegraaf toestel dan werkt op den melder, die in werking is gesteld. De melders zijn voorts nog voorzien van een inrichting waaraan een draagbare telefoon kan word-n ingeschakeld, zoodat men aldus met de cen trale kan telefoneeren. Ook was in het lokaal nog een kleinere instal latie met telegraaf- en telefoontoestel aanwezig, die geschikt is voor in een brandspuithuisje te plaatsen. Door verschillende heeren werden in verband met de vertoonde werking der toestellen enkele vragen gedaan. De heer Kroller verklaarde, in antwoord hierop, dat de bovengrondsche geleidingen voor deze inrichting meer aanbeveling verdienen dan ondergrondsche, wegens geringere kosten van aan leg. Hy meende, dat deze inrichting geheel alge scheiden van het bestaande telefoonnet behoorde te blijven en ook de bediening der centrale niet op het telefoonbureau moest geschieden. De burgemeester zeide ten slotte den heer Krol ler dank voor diens duidelijke explicatie en wensch- te hem met zijne practische inrichting veel succes. De schilders-vereeniging »Voor- zorg" (opgericht 1871) houdt Zaterdag 9 Februari a. s. bij gelegenheid van haar jaarfeest voor hare jeden met verdere huisgenooten in de zaal van sMusis" een gezellige bijeenkomst. Eenige leden hebben voor dien avond een pro gramma met een paar tooneelstukjes en voor drachten samengesteld, terwijl een bal den avond zal besluiten. Door den heer L. H. Tieman alhier is bij de politie te Rotterdam aangifte gedaan, dat van hem uit het hotel Coomans in de Hoofd- steeg aldaar een Durbyrijwiel is ontvreemd. Hy had het daar reeds eenigen tijd in bewaring ge geven. Heden-morgen kwart voor zeven ure is de spoelinghaler J. Vermeer, wonende aan den Noordvestsingel, by het open hakken van het ijs rond zyn schouw, in de Noordvestgracht geraakt en daarna door ander spoelinghalers gered. Hy heeft zich daarop, zonder oogenschijnlyk letsel te hebben bekomen, naar zjjne woning be geven. UIT VLAARDINGEN. Sedert Maandagnamiddag we rd te Vlaardingen vermist een zeven-en-twintigjarig meisje, genaamd J. V. Gisternamiddag is haar lyk uit de Maas opgedregd. Misdrijf is in deze geheel buitengesloten. UIT ROTTERDAM. De onlangs door een weldadig stad- genoot, den heer J. Grewen, beschikbaar gestel de som van f 50.000, ten einde aan het Sint-Antho- niusgesticht aan den Nieuwen Binnenweg te Rot terdam de gewenschte uitbreiding te kunnen ge ven en meer lijdenden en ouden van dagen te kunnen verplegen, is uitgebreid tot ruim 2 ton.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2