J Beste losmakend middel teèen den Hoest Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. DE PINK PILLEN Kerknieuws. ICS). ETw' AA echte Sodener fAYs l'lineraal-Pastilles. a 60 cents per doos. duurde voordat de crisis was opgelost. Wy krijgen daardoor het volgende lijstje. Aanvrage ontslag. Benoeming Duur. 1888 26 Maart 20 April 25 d. 1891 10 Juni 21 Aug. 72 d. 1894 28 April 8 Mei 10 d. 1897 30 Juni 26 Juli 26 d. 1901 1 Juli 31 Juli 30 d. 1905 3 Juli 17 Aug. 45 d. Ofschoon deze crisissen niet van denzelfden aard zyn, kan men nu toch aannemen, dat een Nederlandsche Kabinetscrisis gemiddeld 35 dagen duurt. Waaruit volgt, dat wjj nog geruimen tijd geduld zullen kunnen oefenen, zonder reden tot klagen te hebben. (Prov. Gr. Ct.) Staatscommissie voor de Middenstand Naar wjj vernemen heeft geen der leden van de Staatscommissie voor den Middenstand bezwaren ingediend tegen de redactie van het Bureel dezer Commissie in zake de nota aan den minister van Bmoenlandsche Zaken betreffende het vakonder wijs. Deze nota met bijlage is nu dato 13 dezer in origineel aan den Minister van Binnenl. Zaken en in afschrift aan den M nister van Landbouw Nijverheid en Handel toegezonden. In het bege leidend schrijven is op publicatie aangedrongen. (iTel") Prof. Martens over de Vredesconferentie. In een gesprek dat prof. Martens gister in Den Haag met een vertegenwoordiger van de pers heeft gebad, kwam onder meer ter sprake een bericht- uit Londen, dat tengevolge van bet verzet van Duitsehland, het voorstel tot een gedeeltelijke ont wapening, van het program der tweede vredes conferentie zou worden afgevoerd. Hiervan was den heer Martens niets bekend. Dat gerucht moet, zeide hij, hierom reeds van grond ontbloot zijn, omdat niemand er zich tegen verzetten kaD, dat op de conlerenrie een vraag stuk althans aan de orde ge-teld wordt. Engeland en Amerika hebben naar het schijnt het voorne men ter conferentie een voorstel te doen tot be perking der bewapening. Nu kan men zijn argumenten daartegen aan voeren, het voorstel besti ij den, desnoods zich ont houden van deelneming aan ue debatten over dit puut ot elk ander vooroetioud maken, dat men noudig acht, maar zien verzetten legen het op de agenda mengen van voorstellen, door mogend- he en die aan de conferentie deelnemen, achtte de neer Mariens uitgesloten. W el is benend en de heer Martens beves tigde au dat Rusland zelf, benevens Frankrijk en Uunschlaud en zoo voegde de beer Martens er thans by wellicht nog andere staten, van oordeel en overtuigd zyn dat de kwestie der ont wapening nog met ryp is om door de aanstaande vredesconteieuiie tot eene beslissing te worden gebiaciil. Wat den datum der Conferentie aangaat, een beslissing zal waarschyidyk nog niet genomen worden tijdens 's heeren Martens verblyt' alhier. Van Nederland, dat de uunoodigingen tot deel neming aan de staten heelt gericht, zal de vast stelling van het tydstip der byeenkomst uitgaan. Intusschen kan bevestigd worden, dat reeds vroe ger als vry vaststaande kon worden gemeld, dat de Conferentie niet vóór den zomer byeenkomt, waaraan echter kan worden toegevoegd dat de opening in plaats van in de heltt van de maand Juni wellicht reeds in de eerste dagen van die maand kan verwacht worden, Als stellig kan voorts worden mededeeld, dat, evenals bjj de eerste vredesconferentie, de zittingen der tweede conferentie niet in het openbaar zul len worden gehouden. Verwacht wordt dat het voorzitterschap van de conferentie zal worden bekleed door den heer Nelidof, gezant van Rusland te Parij*, in zijn hoedanigheid van eerste gedelegeerde van Rus land ter conferentie. De overige Russische afge vaardigden zyn nog niet benoemd, maar onk ler vorige conferentie werd den eersten atgevaardig ie van Rusland, als de staat die het initiatief tot de conferentie had genomen, het voorzitterschap opgedragen. Dat was toen baron Sa tl. Heuen had prof. Marters opnieuw een confe rence met onzen minister van builenlandschezakpn. De hr-er Mariens gewaagde met byzonder ge- hO'g-n van de ontvangst, die bij eergisteren by H.ci. M M. de Koningin en de Koningin-Moeder en by Z. K. H. den Pr ns heelt gehad. De De Ruy ter-herdenking. Het Nationaal Comité voor de Ruyter herden king beeft tot de verschillende kerkgenootschap pen in ons land het verzoek gericht orn de natio nale herdenk irg *an den 300en geboortedag van M. A de R yter niet onopgemerkt te doen voor- bygxan in de kerken. Naar aanleidii g *an een verzoek van het Na'io- nail Comi orn 23 Maart te doen zyn een aiire- m ene vacanfedag voor de schooy-ugd, heeft de m nisier van B.nrierJambche Zaken een aanschrij ving gericht in dien geest tol de Commissarissen der Koningin. Onder de plannen, welker verwezenlijking, als blijvend huldebetoon aan de nagedachtenis van den grooten zeeman en vaderlander, het Nationaal Comité hoogst gewensebt loe-ciiynt, behoort- bet stic iten van een Nationaal maritiem historisch mu mm te Amsterdam. Op de medewerking van B. en W'. van An ster dam voor dit plan, kan worden gerekenddie van re-jaaring is gevraagd. De giften voor de blyvende huldeblijken vloeien nog niet ruim toe. Vereenvoudigde spelling. Door de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal en o. m. ook de R. K. Onderwijs bonden, is een uitvoerig adres aan den minister van binnenlandsche zaken gericht, waarin zij verzoeken het daarheen te leiden, dat aan het gebruik van de vereenvoudigde spelling geen bezwaren worden in den weg gelegd en de invoering van bedoelde spelling niet" worde belemmerd van de zijde der overheid en der schoolautoriteiten. H. F. Bultman, f Uit Haarlem meldt men het overlijden van het Eerste Kamerlid Bultman. De heer Herman Fredrik Bultman, geb. in 1836 te Amsterdam, wijdde zich aan den landbouw en vestigde zich als landbouwer te Haarlemmermeer, waar hy o.m. de functiën bekleedde van hoog heemraad van Rijnland, Amstelland en wethouder van Haarlemmermeer. De overledene was sedert 1888 lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland; voorts voorzitter van het Nederlandsche Landbeuw- comité; lid van verdienste van het Nederlandsch Rundveestamboekeerelid van het hoofdbestuur der Hollandsehe Maitschappy van Landbouw en eerelid der Société royale d'Horticulture et d'Agri- culture van Antwerpen. De beer Bultman was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, ridder van het Legioen van Eer, ridder van de Leopolds orde van België en olficier van de Mérite Agricole. De Middenstaudstentoonstelling te Amsterdam. Naar wij met genoegen vernemen, heeft het Bestuur der Amsterdamsche IJsclub zich zeer ge negen betoond, om de Sportterreinen af te staan ten behoeve der Middenstandstentoonstelling van 1908. Tusschen het bestuur en het tentoo-nstellings- comité wordt nog druk geconfereerd, maar het laat zich aanzien, dat de zaaik spoedig haar beslag zal krijgen. Reeds deelden wiji mede, dat de ten toonstelling zooveel mogelijk in kleine paviljoens zal worden ondergebracht, waarin dan bedrijfs- gewijze zal worden geëxposeerd. Maar ook zal naar wij thans nader verne men de tentoonstelling door een fraai hoofd gebouw worden gesierd, dat langs de Ruysdael- kade wordt opgetrokken. De hoofdingang komt onder het Rijksmuseum- gebouw om via een monumentale brug over de Hobbemastraat naar de terreinen te leiden. ;De animo voor deze tentoonstelling is zeer groot, want, niettegenstaande het betrekkelijk verwijderd tijdstip van opening komen reeds vele aanvragen om ruimten in. Tot een der vermakelijkheden, zal een ballon- captif van kapitein W. Pottum behooren. 't Wordt thans misschien tijd eens bijl ons ge meentebestuur aan te dringen op een subsidie voor de a. s. middenstands tentoonstelling. De middenstanders hebben op het laatste con gres te Leeuwarden veel moeite gedaan haar naar Amsterdam te krijgen. Een bewijls van waardee- ring in den vorm van een behoorlijke subsidie zou onze gemeente in dezen wel passen. Men lette maar eens op, wat Parijs of Antwerpen b.v. voor zulk een zaak doet, (Tel.) De storm. De hevige storm, die vanaf gister-avond onaf gebroken hier woedde, heett heel wat schade aangericht. Van verschillende kanten bereikten ons berich ten over het afwaaien van schoorsteenen, dak pannen, dakgoten, enz. Van pand no. 3 in de Boterstraat is een tameliik groote schoorsteen omver gewaaid, waardoor nogal schade aan het dak van een belendend pand werd aangericht. Op den Oostsingel woei een schoorsteen van het huis van den bakker A. v. Woerekom al en kwam terecht, in den tuin van den heer J. B. Schiphorst, gelukkig zonder onheilen te veroorzaken. Verder zyn van panden aan de Schie, Tuinkan en Lange Haven stukken zink en schoorsteenkappen afgewaaid. Op den Westfrankelandschen dyk, nabjj den Kruisweg, is een groote boom omver gewaaid. T-vens is daar in de buurt van een keet met steenen muren, waarin twee grondwerkers sliepen, een dermuren tydens een hevigen rukwind ingestort, Beide mannen kwamen met den schrik vry. Van persoonlijke ongelukken werd door ons niets vernomen. Ongeluk met doodelijken afloop. Gister-middag is het zoontje van den heer L. Witkamp, Lange Haven 59, bjj het opgaan eener trap achterover gevallen, met het ongelukkig gevolg' dat de knaap onmiddellijk dood was. Gister-middag weigerde een schip- per, die met zyn schip by de buitensluis lag, zijn mast te strijken. De man verzocht den haven meester zich aan boord te komen overtuigen, dat het niet mogelijk was de mast omlaag te halen. Toen de havenmeester aan boord kwam, greep de schipper hem bij den keel, blijkbaar met geen al te goede bedoelingen. De havenmeester wist zich echter flink te verdedigen en leverde den brutalen schipper aan de politie over. Tegen den schipper wordt proces-verbaal opgemaakt. Van de brandery op den hoek van de Willemskade en Groenelaan zijn twee stukken afvoerpijp, van 2 a 3 M. lengte, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. De politie heeft den 15 jarigen N. R. en den 14-j.irigen G. G. aangehouden, die zich meermalen aan ladelichting hadden schuldig gemaakt. Na verhoor zijn zy weder op vrije voeten gesteld. Notulen. Havengeld. Straat overname. Minimumloon en Maxi- mumarbeidsduur. Kortland en Ba rak. Spoediger dan velen vermoed hadden reeds na verloop van drie weken kwamen onze vroeden weer in openbare Raadszitting bijeen tot het afdoen eener agenda, die bij den eersten aanblik weinig beloofde, maar ten slotte toch nog wel enkele belangwekkende momenten op leverde Allereerst verrasten B. -en W;. althans hot groote publiek met de aankondiging van een voorstel, dat op de wijziging der notulen betrekking heeft en dat zij reeds op de notulen van 29 Januari van kracht wilden verklaren. In verband hiermede stelde de Voorzitter voor, de vaststelling der no tulen te verdagen. Aan het denkbeeld van den heer De Groot om eene Raadscommissie te be noemen, ten einde controle op de notulen uit te oefenen zegde hij welwillende overweging toe. Wij meenen ook dat het toezicht op de no tulen van dien aard moet zijn, dat die aantee- keningen der waarheid meer nabij komen, 't Is toch een bekend feit dat, zooals er nu genotuleerd wordt en vooral zooals het verslag der hande lingen van den Raad wordt vastgesteld, er dik wijls minder wordt weergegeven wat de Raads leden werkelijk gesproken hebben dan wel wat zij liever zouden gezegd hebben. De vrijheid on zer vroeden om maar te schrappen en te redres- seeren wat zij soms in overijling gezegd hebben, moet beperkt worden. Ieder Raadslid behoort zich behoorlijk rekenschap te geven van hetgeen hij in openbare vergadering zegt. Het daar gespro kene moet van dien aard zijn, dat het onver anderd in notulen en verslag kan worden opge nomen. Gelukkig dat onder dat opzicht de pers niet aan de «banden ligt die den samenstel lers van notulen en verslag blijkbaar zijn aange legd. j j Na afdoening der ingekomen stukken en en kele onderwerpen van minder belang gal vooral het voorstel in zake het Havengeld nog aan lei ding tot eene vrij belangwekkende discussie. Zoo als men weet waren door B. en Wi. nieuwe voor stellen tot herziening van het havengeld onder worpen. 't Blijk 'nu echter dat die voorstellen in het College geen onverdeelde instemming kon den vinden of, zooals de heer Van Westendorp 't ronduit zeide: de meerderheid van het Col lege was er niet voor. Door B. en W. werd nu voorgesteld, eene commissie uit den Raad te be noemen, om die voorstellen te onderzo-eken en, zo-o noodig, te herzien. Dit voorstel werd vooral bestreden d-o-or de heeren De Groot en Van der Schalk, die de voordeel-en dezer commissie niet inzagen en zich niet konden voorstellen, dat daar door het verschil van zienswijze zou worden weg genomen. Daarentegen werd het commissie-voor stel warm verdedigd door de wethouders, de hee ren Honnerlage Grete en Lagerwey, die er het eenige middel in zagen om uit de bestaande moei lijkheden te geraken. Waar wij erkennen, dat commissies dikwijls de spijker zijn, waaraan vele zaken worden op gehangen, achtten wij toch het commissie-voor stel niet zóo verwerpelijk als de meerderheid van den Raad dit blijkbaar heeft gevonden, 't Geldt hier toch een voor onze gemeente hoogst belang rijke zaak, waarbij de Raad ook in het voorberei dingsstadium wel een krachtig woordje mee mocht spreken. Waarom kon er niet evengoed eene com missie voor de voorstellen tot wijziging van het havengeld worden benoemd als er eene tot ont werping der voorwaarden voor de uitgifte in erf pacht is samengesteld? De Raad heeft hier wer kelijk van weinig meegaandheid met de plannen van B. en W. blijk gegeven. Toen nog eenige zaken van betrekkelijk onder geschikt belang waren afgedaan, o.a. het voorstel om de jaarwedde van den commandant der brand weer te verhoogen waarbij wij maar willen hopen, dat het vrij groot bedrag aan dien ambte naar ten koste gelegd, alleszins loonend zal blij ken, gaf nog het voorstel tot overneming der Puttershoeksche en Strijensche straat stof tot eene vrij belangwekkende discussie, 't Blijkt to-ch dat B. en W. hij de overdracht van die straten eenigs- zins van de gewoonte om steeds de gemeente aan het langste eind te doen trekken, zijn afgeweken, terwijl toch gewoonlijk de kosten van rioleering en bestrating geheel ten laste der eigenaars komen, zullen zij ditmaal gezamenlijk door de gemeente en de eigenaars gedragen worden. Van de totale kosten van riole-eren en bestraten f 13500 zullen toch f 6650 door de eigenaars en f 6850 door de gemeente gedragen worden. Heel voorzichtig zeiden B. en W. in hun prae- advies nog wel, dat met deze regeling geen prece dent gesteld moest worden, maar elk volgend ge val afzonderlijk moest behandeld worden. Maar uit den Raad gingen toch stemmen op, die be duidden dat 't niet de laatste maal zou moeten zijn, van de zijde der gemeente die beweerde royaliteit betoond werd, daar er nog heel wat door slraatovername te verbeteren valt. Ilad de gemeente zich naar het oordeel van B. en W. in deze zaak royaal betoond, werkelijk royaal toonde zij zich ook,naar de wethouder van gemeentewerken opmerkte, hij de regeling van mi nimum-loon en maximum-arbeidsduur voor de uit voering van bestekken dezer gemeente. Het loon der schilders werd zelfs op 21 cent bepaald in jHaats van 20, zooals ze verlangden en de steen houwers kregen zelfs nog een cent meer dan ze gevraagd hadden, door hun uurloon op 24 cent te bepalen. Alleen in een verkorting van den arbeidsdag tot tien uren en het gelijk stellen wat liet loon betreft, van de timmerlieden met de metselaars kon niet worden getreden. Nadat de Raad besloten had van de gunstige beschikking ten opzichte van „Korland" door Ged. Staten inzake het westelijk uitbreidingsplan der gemeente bij H. M. de Koningin in beroep te gaan, kwam de heer Geuka nog even vragen hoe 't met de nieuwe barak stond. Toen zijn medisch geweten was gerust gesteld ook door de mededeeling dat er behoorlijike gelegenheid zou zijn om de nieuwe besmettingsziekteloods te zien, was de agenda geheel uitgeput en kon de Voor zitter omstreeks vier ure sluiten. (Eeri nieuwe die venstreek. Bij den heer B., coiffeur in de Molenstraat te 's-Gravenhage kwam gisteren een man om de wasch te halen. Denkende met een van de knechts der gewone wascfcinrichtiug te doen te hebben werd de wasch, die uit den aard der zaak in verband met het scheersalon geen kleine is, medegegeven. Slechts een oogenblik later kwam echter de wagen van de waschinrichting zelf en toen bleek natuurlijk direct dat men met een brutale gauwdievenstreek te doen had. De onlusten in C e n t r a a 1 A m e r i k a. Volgens een telegram nit Nicaragua, vielen gis ternamiddag de Hondureesche troepen de strijd macht van Nicaragua aan, die de grens bewaakte. Na een gevocht, dat verscheidene uren duurde, werd het leger van Honduras verslagen. 1' en opzienbarende inhechtenisne- m i n g. Te Now York is groot opzien gewekt door de inhechtenisneming van mevr. Leopold Wal- lau, de vrouw van een joodsch millionair. Zij wordt beschuldigd, hare oude moeder, die aan kanker leed, door toediening van vergif uit haar ondragelijk lijden geholpen te hebben. 25 cent per regel. De maagkwalen verwoesten spoedig schoonheid der mooiste vrouwen. De maag kwalen doen lijden en verouderen. De huid wordt geel, om de oogen komen kringem op het gelaat rimpels, het lichaam verma gert, de adem wordt onwelriekend. versterken de maag, bezorgen een goede spijsvertering en herstellen spoedig alle slechte uitwerkingen van de maagziekte. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. De Bisschopswijding. Bij de wijding van Mgr. MeeuwisseD, ap. vici van Suriname, op 3 Maart a.s. zal Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht geassisteerd worden door HH. DD. HH. de Bisschoppen van Roermond en Haarlem. De zeereerw. beer J. F. Bernsen—sinds 1893 pastoor te Ryndyk (gem. Hazerswoude) is van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Z.eerw. is lydende aan zware bronchitis. (»N. H. Crt."|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2