Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Vrijdag 22 Februari 1907. No. 8741. Abonneert op je Nienwe ScMedamsabe Courant iet patis Geïllustreerd MaisIM prijs 10 c. p. weet, 0.45 p. «4,11.35 p.3 ail. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herha,aldelij k adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 89. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan de Directie van de glasfabriek „De Schie" en hare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding dier fabriek, staande aan den Duitenhavenweg no. 146, kadaster sectie L no. 1827 met een stoomwerktuig van 35 paarden kracht en een ketel met een verwarmingsopper vlak van 29 Ms. Schiedam, den 21sten Februari '1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 'tLy M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK, L.S. RUSLAND. De totnogtoe bekende uitslagen van de verkie zingen voor de Doema geven een verpletterende meerderheid aan de oppositie. Volgens bericht van de Petersburgsche «Telegraaf- agentuur waren tot gister-middag 4 ure gekozen 355 afgevaardigden, waaronder 62 leden van de monarchistische partij, 28 gematigden, 221 van de linkerzijde en 44 nationalisten. Onder de leden der rechterzijde waren 27 monarchisten en 28 Octo- bristen. Onder de leden der linkerzijde 59 kadet- ten, 27 arbeiders partij 36 sociaal-democraten en 7 sociaal-revolutionairen. Het aantal Doema leden bedraagt 524. Over het geheel is de uitslag der verkiezingen een verpletterende nederlaag voor Stolypin en voor den Tsaar. De monarchisten zijn slechts naar verhouding van 4 a 5 op 100 gekozenen vertegen woordigd. Merkwaardig is de aanwas der socialisten, die een beduidende party in de nieuwe Douma gaan innemen. Ia het gouvernement Tvverk, vroeger een sterk bolwerk der kadelten, zjjn nu op 8 afgevaardigden 6 socialisten. De stad Moskou koos 4 kadetten, waaronder P' 'ns Dolgoroekot leider der partij de werklieden adden bier twee zetels gevraagd, maar grond wettelijke democraten weigerden, waarop de ar- eiders zich onthielden nietemin werden de can- didaten der kadetten gekozen. De candidaten van het Verbond van het Rus sische volk (gouvernementeele terroristen) zyn, op twee na, in geheel Rusland verslagen. - Uit Petersburg wordt gemeld dat de ver- iezing volkomen rustig in haar werk is gegaan °P straat was niets bjjzonders te merken. De deel neming aan de verkiezing was zeer sterk. Te Odessa is gekozen de kadet Pergament, een Uit het Engelsch 77) Spalting keek op; aan zijn scherp geheugen ontging niet gemakkelijk een naam, dien hij reeds vroeger had gehoord. „Wenglein vroeg "'J- „Van dien man heb ik al meer gehoord." '„Dat zal onzen Wenglein vermoedelijk niet geweest zijnde man was bijna veertig jaar hier in dienst en is eervol, zij 't dan ook niet geheel vrijwillig, gepensiomneerd." „Zoo, zoo?" zei Spalting en ook Rebe luis terde aandachtig. „Geen materiaal voor u, heeren!" lachte de uecleur. „Het is allen beambten streng ver boden, de eene of andere bijbetrekking te be- eeden of een zaak te drijven; tegen dit voor- 'f'iirift had Wenglein. gezondigd. Zooals wij te veten kwamen,' had hij zijhe in vele jaren op gespaarde gelden voor een beleenbank of zoo e gebruikt. Wij konden niet anders, maar mesten den man zijn pensioen geven, hoe wei- "ig er ook op hem aan te merken viel „A, ha nu ben ik er!" antwoordde Spalting „lk zag dien naam Wenglein herhaaldeliik ia de dagbladenhy bood zich aan, gelden ter Israëliet, met 44 stemmen tegenover den socialist Maliaotowitsj, die 33 stemmen kreeg. Dinsdagavond zijn te Bakoe bij een botsing tusschen anarchisten en politie meer dan 500 schoten gelost. Een agent werd gedood en een andere gekwetst. Drie anarchisten werden gedood en talrijke voorbijgangers gekwetst. Vele aanhou dingen hadden plaats. Te Sewastopol is eergisteren een commis saris van politie door een bom zwaar gewond. De vreemde consuls te Odessa hebben aan hunne gezantschappen geseind dat het leven hun ner onderdanen in gevaar was. 1 De gezant van O os te n rijk -H o n ga rije sprak gis teren met de regeering over de bescherming zij ner landgenooten. Talrijke Oostenrijkers, Duit- schers en Italianen zijn op straat aangevallen. Volgens geruchten, te St. Petersburg in om loop, zouden er in de buurt van Odessa ware slachtingen hebben plaats gehad. Maar het is onmogelijk inlichtingen hierover te krijgen daar de telegrafische gemeenschap tengevolge van den storm onderbroken is. Een ander telegram uit Odessa klinkt echter heel anders. Het meldt: -Na de onlusten van Zondag in de straten, het pogrom in de joodsche wijk en de aanhou ding van ettelijke leden der Unie van 't Russi sche volk, heerscht nu betrekkelijke kalmte. On der de vreemdelingen is een Oostenrijker aan gerand. j i De gouverneur verwacht onlusten bij de begrafe nis van kapitein Zaloratof, gezagvoerder der stoomboot. Maria, die heden gedood is. Volgens mededeeling van de „Roeski In valid" wordt het vierdeelige werk van Koero- patkin over den oorlog met Japan op staats kosten gedrukt. Het „Nowoje Wremja" wijt de overwinning der oppositie bij de Doema-verkiezing aan de ge brekkigheid der kieswetten. De oppositie geeft blijk van wil noch van krachtige ernstige po litiek. Het blad zegt verder: „Zoolang het car- neval der cadetten duurt zal Rusland vasten." Zelfs de „Swjet" poogt niet meer de verplet terende nederlaag, die de regeering geleden hééft, te bemantelen. ENGELAND. In het Lagerhuis bevestigde Asquith gisteren, dat de kwesties die behandeld zullen worden op de Haagsche Vredesconferentie, nog niet de finitief zijn vastgesteld. Newton diende in het Hoogerhuis een wet in, ter hervorming van het Huis der Lords. De wet wil een vermindering van het aantal erfelijke leden en aanvulling met 100 peers, die voor hun leven lid zullen zijn; verder bevat de wet nog andere wijzigingen. Een belangrijke verklaring van de zijde der regeering wordt verwacht bij de tweede lezing leen te geven. „Ja, dat is net iets voor hem; hij is wel erg op de duiten, maar overigens een doodeerlijke vent." 'De rondgang door de drukkerij werd voort gezet, maar gaf geen aa.nknoopingspunten voor onderzoek; alles was daar in onberispelijke orde. De beambten verklaarden nog nooit eene inlichting gezien te hebben, die zoo flink ge regeld was. »Nu ziet u 't heeren, ik wist wel dat u mets vmden zou. De hemel geve, dat u met uw recherche succes zult hebben, want als het werkelijk komen moest tot een intrekken van de emissies, dat zou een reuzenarbeid zijn dien ik niet meer mee ten einde zou kunnen bren. n t Is inderdaad zooals ik u zeg: onz1..' tegen woordige banknoten zijn 't produkt van vele jaren studie, scherpzinnige studie, om ze zoo volmaakt mogelijk te krijgen, 't Zou vre-.selijk zijn, als al die moeite tevergeefs geweest ware." De politiebeambten namen afscheid. Heb je eenmaal een biljet van duizend laten onder zoeken, dat je voor valsch hieldt?" vroeg Spal ting plotseling, toen ze op straat naast elkaar voortliepen. Rebe knikte. „Ja, een bankier had mij ondershands igevraagd, het biljet te laten onder zoeken."- I r „Als we bij dien bankier eens voorzichtig informeerden?" van deze wet, die zeker nogal eenige discussie iu het Hoogerhuis zal uitlokken. Eergisteren-avond las de heer Bam, voorzit ter van het bestuur voor de Zuid-Afrikaansche tentoonstelling, aan het feestmaal dat hij te Lon den gaf, een telegram uit Transvaal voor met de eerste uitkomsten van de verkiezingen. Hij noemde die gunstig voor de toekomst van het land, aangezien zij het gevolg zijn van het sa mengaan der nationaliteiten, dat leiden zal tot een verbond van Zuid-Afrikaansche staten. (Toe juiching). Winston Churchill sprak ook uit naam van Lord Elgin, die afwezig was. Hij voorspelde Zuid- Afrika een groote toekomst, wanneer de nationali teiten er werkelijk samengaan. Hij wenschte de tentoonstelling een volkomen succes toe. FRANKRIJK. De- Kamer nam gisteren het wetsontwerp aan op liet toezicht en de controle op Fransche onder nemingen in het buitenland van allerlei aard, bij welker oprichting en voortbestaan een beroep wordt gedaan op de spaarpenningen om ze te beleggen. Uit nadere berichten blijkt nog te meer dat de Fransche minister-president Clemenceau het tegenover minister Briand heeft moeten af leggen. Briand heeft door zijn handig optreden weer het ministerie gered. Meegesleept door zijn be toog heeft de Kamer den minister „cante blan che" gegeven om vreedzaam de geschillen met de Kerk zoo mogelijk op te lossen. Zij heett haar vertrouwen in de regeering uitgesproken, zonder van den minister de verklaring te eischen van de contract-formule, waarover nu onderhan deld wordt. Uit de verklaring van Briand valt alleen op te maken, dat in het door hem voor gestelde contract aan de Bisschoppen verboden zal zijn om vreemde priesters en leden van ont bonden congregatiën op te nemen. Voor 't oogen- blik moet men dus nadere bijzonderheden af wachten over de veel besproken onderhandelingen, tusschen den prefect der Seine en kardinaal Ri chard, aartsbisschop van Parijs. Kardinaal Richard zal nog slechts veertien dagen de gast zijn van het Kamerlid Denys Co chin, zegt Je „Figaro." De vertrekken, die hij in het nieuwe aarts-bisschoppelijke paleis 50 rue de Bourgogne moet innemen, zullen gereed zijn om hem te ontvangen in de eerste dagen van Maart a.s. De vicarissen-generaal hebben dezer dagen reeds bezit genomen van de voor hen bestemde kamers. f ZUID-AFRIKA. Men verwacht, dat Botha uitgenoodigd zal wor den om een kabinet te vormen. Daarin zouden, naar men 'verneemt, zitting hebben Smuts als koloniale secretaris, Huil als schatmeester, de „Waar denk je aan, vrind, je hebt immers gehoord, dat 't biljet echt was', en dat was ex ook een van eene vroegere emissie Maar die zaak zal moeite kosten, 't is een ingewik kelde geschiedenis. Ik ga binnen een paar dagen naar Londen en zal daar de voelhorens uit steken; lang kan ik daar intusschen niet blijven, daartoe is de zaak te dringend. Je moet je gereed houden, mij af te lossen. Onderwijl moet hier onderzocht worden, maar ik geloof niet dat 't veel geven zal." Spalting was het met hem eens. Biljetten van duizend mark zijn niet zoo veel in unlOiip wie er toevallig een in zijn bezit krijgt, laat het in den regel bij de post wisselen, om de gebruikelijke wisselkosten bij een bankier te ont gaan. De posterij zette, zooals beiden beambten bekend was, gewoonlijk die biljetten van groot bedrag in goudgeld om, wat voor de dagelijksche zaken gemakkelijker in het gebruik was. '„De drommel mag weten, hoe we die ge schiedenis tot een goed eind brengen. Ik heb er nog geen flauw vermoeden, van, hoe ik de zaak aanpakken moet. Want zoo'n ingewikkeld geval is mij in mij'n praktijk nog niet voo-g" komen ZESTIENDE HOOFDSTUK. Reeds den daaropvolgenden nacht reisde Rebe naar Engeland. Het was zijn voornemen, naar al de kantoren, waarin hij indertijd als de zoo- la Rey als minister van inboorlingen, en Rissik als minister van mijnwezen. Toch is het mogelijk, dat het volk Solo-mon zal vragen eerste minister te worden, wanneer er een zetel voor hem gevonden kan worden. VENEZUELA. De Amerikaansche consul te Port of Spain heeft naar Washington geseind dat generaal Antonio Paredes en zijn volgelingen, die 13 dezer bij Bar- raneas in den staat Bermudez waren gevangen genomen door de regeeringstroepen, allen zijn gefusilleerd. Het legertje van Paredes bestond uit nog geen twintig man. In de hardhandige mamer waarop deze revolutionaire beweging door de Ve- nezolaansche 'regeering is onderdrukt, zuilen velen de ijzeren vuist van dictator Castro meenen te herkennen. Inderdaad zijn den laatsten tijd be richten ontvangen over het wonderbaarlijk her stel dat bij dezen zieke is ingetreden. Hij schijn t zich zelfs weer actief te kunnen inlaten met de belangrijkste regeeringszaken. JAPAN. De toon der Japansche pers over de regeling in Californië is vreedzaam. Hajasji, de minister van Buitenlandsche Zaken, wees er in een inter view op, dat toen het bestaande tractaat tus schen Japan en de Ver. Staten weid gesloten, eerstgenoemd land een groot doel nastreeiile, ni. de opheffing der consulaire rechtspraak en ter vervulling van dien wensch moest het zich ten of andere opoffering getroosten. Ik herinner my, zei Hajasji, dat er een bepaalde Ciausme iu moest worden opgenomen op uitdruKkelyken wensch der Amerikaansche regeering omdat anders de goed keuring van den Senaat niet te krijgen was. CHINA. Naar aanleiding van de reeds vermelde krijgs toerustingen van China te Zizikar en Ningoela, die blijkbaar tegen de Russen zijn gericht, komt uit Wladiwostok nader bericht. De Chineezen zul len te Zizikar 4000 man cavalerie en infanterie leggen van de nieuw gevormde geregelde troe pen met veldartillerie; een even sterke macht gaat naar Ningoeta. De strategische beteekenis dier beide plaatsen zit vooral in de nabij ge legen spoorwegbruggen, door wier vernieling men Charbin kon afzonderen van Trans-Baikalië zoo wel als van de kustprovincie. De spoorweg wordt bewaakt door 21,000 man troepen, die op ruim 1600 K.M. het oog hebben te houden. Als reden voor de versterking harer troe'pen te Zizikar en te Ningoeta geeft de Chineesehe regeering op beteugeling der rondzwervende Choenchoezenbenden. j Stead is te Londen teruggekeerd en deelde natuurlijk zijn bevindingen aan de Europeescbe genaamde Mister Michalsen was opgetred .n, te gaan, maar nu in zijn werkelijke gedaante en eigen naam, en daar wilde hij dan onderzoeken, of men zich daar de gebeurtenissen van dm dagen nog herinnerde. Tegelijkertijd wi.de hij uitvisschen, of men tegen Mr. Michalsen o ,-k verdenking had gekoesterd en of men v.r reeds had bemerkt, dat er duplicaten in omloop wa ren. •Niets van dat alles was het geval. Hoe kon men ook in het drukke gewoel der miih lenen- stad er op letten, wie op dezen of dien dag een klein bedrag in Duitsch geld had omge wisseld. De banknoten waren echt geweest en reeds lang van de eene hand in de and re overgegaan. Rebe wenschte er zich zeiven ge luk mee, dat hij daarbij met zooveel omzich tigheid te werk gegaan was, en dat hij niet in eenzelfde kantoor, waar hij banknoten had gewisseld, papieren had gekocht. Wat de pa pieren van waarde betrof, die hij in de door hem gehuurde stalen hewaarplaats had, daar voor behoefde hy geen navorsching te vree zen; over het bezit daarvan kon hij zich ten alien tijde verdedigen. yVordt vervolgd). t i~-.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1