Dagblad voor Schielam en Omstreken. 30ste Jaargang. Maandag 25 Februari 1907. No. 8743. Officieele berichten. Aan de Katholieken in het Aartsbisdom Utrecht en het Bisdom Haarlem. Buitenlandscli Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS? Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaal del ij k adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. SM. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van PIETER HENDRIK BROUNS, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, vöor gebruik ter plaatse van Verkoop, in het pand Buitenhavenweg no. 110; en herinneren dat, ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken, na de bekendmaking, legen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden inge bracht Schiedam, 25 Februari 1907. L Burgemeester en Wethouders voornoemd, fiJ-l M. A. BRANTS. 1 De Secretaris, V. SICKENGA. Wanneer de Vereeniging van den Heiligen Vin centius van Paulo op deze plaats een oogenblik U aller aandacht en goedgunstig gehoor komt vragen, dan beseft gij dat zulks geschiedt voor een belangrijke katholieke zaak, die de hooge goedkeuring en wanne ingenomenheid van Uw Bisschop wegdraagt. i Sedert het 50-jarig bestaan der Sint Vincen- tins ereeniging in 1896 met zooveel belangstel ling door de katholieken in Nederland werd her dacht. toen allen met zooveel blijmoedigheid hun gaven offerden om die Vereeniging in staat te stellen ter herinnering aan dat heugelijk feit een nieuw liefdewerk op te richten, is dit de eerste maal dat zij zich weder op deze wijze tot U wendt, vast overtuigd dat ook nu zal blijken dat haar vertrouwen op Uw offervaardigheid, waar het een zoo gewichtige zaak van naastenliefde betreft, niet zal beschaamd worden. Zooals U bekend is, trad, ten gevolge van de invoering der zoogenaamde Kinderwetten, een nieuw tijdperk van ontwikkeling in voor het door de Sint Vincentius Vereeniging beoefende Lief dewerk van Kinderverpleging en Kinderbescher ming, een Liefdewerk dat veel van den ijver en Je "wilskracht der leden vordert, en ook veel financieel© offers vraagt. I De bevoegdheden, welke die wetten geven en de daarmede samengaande financieelc steun, wel ke van Rijkswege kan verkregen worden, stellen het allen Katholieken tot plicht van die gegeven gelegenheid gebruik te maken, om zich meer dan vroeger het lot der kinderen, wier opvoeding in godsdienstig en zedelijk opzicht gevaar loopt, aan te trokken. De van Rijkswege te verkrijgen financieel© steun wordt evenwel slechts verleend aan rechtsper soonlijkheid bezittende Vereenigingen voor Kin derverpleging en Kinderbescherming; en voor Wat verpleging in gestichten betreft met dien verstande, dat, wil een Vereeniging rijkssubsidie genieten voor door haar in een Gesticht ge plaatste kinderen, het Gesticht waarin de ver pleging plaats vindt alsdan haar eigen gesticht moet z\jn. Dit; laatste punt is juist het moeielijkstewordt van katholieke zijde niet voorzien in de oprich ting van dusdanige Gestichten, dan zullen de nieuwe wetten voor de arme, verwaarloosde ka tholieke kinderen, in menig geval een doode let ter zijn. Dat hierin voorzien moest worden was het eenparig oordeel van onze Bisschoppen, die meer malen te kennen gaven, dat de Sint Vincentius Vereeniging als het waèe de aangewezen Veree- niging is, om zich in deze aan het hoofd te stellen en te waken, dat de te verkrijgen Rijks bijdragen ook aan de arme, verwaarloosde kar tholieke kinderen ten goede komen. De Vereeniging van den Hdiligen Vincentius van Paulo is, onmiddellijk nadat dit Bisschop pelijk woord gesproken was, aan het werk ge gaan. Na bespreking met de verschillende Raden en Conierenciën in Nederland, werd onder hooge goedkeuring overeengekomen dat het Aartsbis dom Utrecht en het Bisdom Haarlem zich zou den vereenigen om te trachten voor die beide Bisdommen gezamenlijk een of meer Gestichten op te richten en het daarvoor benoodigde kapi taal bijeen te brengen. Als eerste poging tot kapitaalvorming werd' een beroep gedaan op al de Conferenciën in de beide Bisdommen, met liet gevolg, dat die conferen ciën ongeveer f 36500.bijeen brachten. Op zichzelf een mooie som, doch ten hoogste een vierde van het bedrag dat noodig zal zijn om eenigermate in de meest dringende behoefte te voorzien. Nadat dit resultaat aan de beide betrokken Bisschoppen was kenbaar gemaakt, verleenden zij Hunne hooge goedkeuring aan het plan tot het doen van een beroep op alle Katholieken in hun Diocees tot het verleenen van financieelen steun. Welaan dan geachte geloofsgenooten, waar de Sint Vincentius Vereeniging op de roepstem van Uw Bisschop niet geaarzeld heeft zich bereid te stellen den zwaren last en de groote zorg op zich te nemen om te trachten een aan de wettelijke, eiscben beantwoordend Gesticht voor Kinderverpleging en Kinderbescherming op te rich ten, zich bewust daarmede een wel moeilijk, maar niet minder noodzakelijk werk ter hand te nemen, dat op U aller sympathie kan aanspraak maken, beschaamt daar het vertrouwen niet, dat zij ter voldoening aan haar ta,ak, in Uw nooit volprezen offervaardigheid stelt. Die veel heeft, geve ruim; die minder rijk ge zegend is, geve minderdoch dat niemand ach- turblijvo naar zijn vermogen te offeren voor dit in den tegenwoordigen tijd zoo bij uitstek nood zakelijk werk van liefde. Hij, die gezegd heeft: „Laat de kinderen tot Mij komen," zal voor el- ken penning tot dit doel gegeven U duizend voudige vergoeding schenken. De Hoefdraad van de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo in Nederland: J. G. S. BEV-ERS, President. L. VON FISENNE, Secretaris. itigen wensch uitsprak, dat al zijne Hollandschc in Engelsche onderdanen zullen samenwerken aan ien groot toekomstig Zuid-Afrika. De Koning zeide •erder, dat deze tentoonstelling een bewijs was ran de wezenlijke eenheid \ran Zuid-Afrika. De lollandsche kapitein van Blommestein Bam, bood len Koning en de Koningin aardige Zuid-Afri- ;aansche geschenken aan. De Koning was in het hjzonder getroffen door de mededeeling, dat die geschenken door Engelschen en Boeren te zamen verden aangeboden. De (Nederlandsche gezant was mder het schitterend gezelschap. Bij het einde -an zijn rode verhief de Koning onder groote >eestdrift, van Blommenstein Bam in den rid derstand. ZUID-AFRIKA. Het Transvaalsche ministerie is gevormd. Bo tha is eerste minister en minister van Inboor lingszaken; Smuts Koloniale secretaris; Cullman minister van Domeinen en Openbare Werken; Huil schatmeester, de Villiers minister van Jus titie en Rissik minister van Mijnwezen. De Crisis. Omtrent den stand der ministerieeie crisis kan op goede gronden worden gemeld, dat het feit, dat de minister van Financiën, de beer de Meester, Donderdag in gehoor is geweest bjj H. M. de Ko ningin, in verband met de omstandigheid, dat daar na nog denzelfden middag ministerraad is gehou den, terwijl een vergadering van dien raad ook gisteren heeft plaats gehad, wellicht heenwjjst op pogingen om te geraken tot een terugkomen door het Kabinet op zijn verzoek om eervol ontslag. De Haagsche conferentie. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Tittoni, zal zelt Italië ter Haagsen» Vredesconferentie vertegenwoordigen Dringend bevelen Wij vooromschreven liefde werk in de milddadigheid der geloovigen aan en verlangen daarom dat bovenstaand schrijven der Sint Vincentius Vereeniging op Zondag den 24 Februari 1907 in alle kerken van Ons Bisdom zal worden voorgelezen, en dat op Zondag den 3en Maart daaropvolgend onder alle H.H. Missen een collecte met open schaal voor dat doel zal gehouden worden, jllaarlem, den 22 Januari 1907. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisischop van Haarlem. RUSLAND. De „Correspondance Russe" verzekert dat een nieuw ministerie voor de Doema zal verschijnen. Kdkoftsef, de minister van Financiën, zou Stoly- pin als hoofd van het kabinet opvolgen. Kokoft- sef gaat voor een man mot meer geestkracht door dan Stolypin. Zaterdag-middag is Hosberg, hoofd der politie, door een bom licht gewondde naast hem in het rij tuig zittende beambte der geheime politie werd zwaar gewond en het paard gedood. De bom werd achter het rijtuig geslingerd. Het is niet gelukt den dader te vatten. Omtrent den brutalen inval in het postkantoor te Warschau, waarover in ons blad van Zaterdag reeds het een en ander is gemeld, wordt nader bericht, dat zes gekwetsten aan hun wonden zijn bezweken. Er zijn totaal nog zeven dooden en vijf gekwetsten. De terroristen hebben 5000 roe bels gestolen. Op een gemaskerd bal van de Esthnische kolonie te Petersburg zag men dezer dagen een gemaskerde die het Verbond van het Russische Volk verzinnebeeldde. Zijn gewaad was met moordwerktuigen behangen en met bloed bevlekt. De politie nam hem fluks in hechtenis. Koning Frederik August van Saksen zal den eersten Maart een reis naar Boortugal onder nemen. Hij zal drie dagen aan het Portugeesche hof vertoeven en daarna tochtjes naar de om streken van de hoofdstad, o.a. Cintra, onder nemen. 'i Guyot-Desseigne heeft aan den ministerraad een ontwerp tot hervorming van de magistratuui -,-oc,rSclc5a. Do raad hooft tlo hoofd trekken ervan goedgekeurd. I I Volgens de „Vossische Ztg.", heeft koning Eduard eenigen tijd geleden een brief aan keizer Wilhelm geschreven, om hem mede te deelen dat hij met zijn bezoek aan Parijs niet de min ste politieke bedoeling had gehad. Koning Edward :zal den 5en Maart, des avonds, naar Biaritz afreizen. ENGELAND. Do Koning heeft Zaterdag de Zuid-Afrikaansche tentoonstelling geopend, die iden 23en Maart naar Amsterdam zal Avoixlen overgebracht. Z. M. hield een belangrijke toespraak, waarin hij aJs. zijn ern- Offleieele berichten. De Zuid-Afrik. Tentoonstelling. Bij Kon. Besluit is ingesteld een commissie voor de tentoonstelling van Zuid-Afrikaansche produc ten, welke in 1907 te Amsterdam zal worden gehouden. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer jhr. mr. C. J.Den Tex, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland te Amsterdam tot leden en onder-voorzitters, de heeren F. C. Stoop en H. van den Bergh, voorzitter, respec tievelijk lid van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen tot leden de heeren K. F. Van den Berg, direc teur der Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika, te AmsterdamG. S. De Clercq, algemeen-secretaris van de Maatschappij van Nijverheid te Haarlem J. Swaagman Darwen, onder voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen E. Van Essen, lid van den Raad van Bestuur der Transvaalsche Bank en Handelsvereeniging, te Amsterdamdr. M. Greshofi, directeur van het Koloniaal Museum van de Maatschappij van Nijver heid te HaarlemE. Heldring, directeur der Ko ninklijke Stoomboot-Maatschappjj te Amsterdam; H. J. Knottenbelt Azn., lid der firma A. Knotten belt en Co., te Rotterdam; A. G. Kröller, lid der firma Wm. H. Muller en Co., te 's-Gravenbage J. A. Laan, lid der firma Bloemendaal en Laan, te Wormerveer; B. Nierstrasz, directeur der Hol lands che Stoomboot-Maatschappij, te Amsterdam; S. F. van Os, lid van de Nederlandsche Kamer van Koophandel, te Londen H. C. Rehbock, lid der firma Hofman Schöffer en Co., te Amsterdam dr. J. J. L. Van Rijn, lid van de Nederlandsche Kamer van Koophandel, te Londen C. Rozenraad, lid van de Nederlandsche Kamer van Koophandel, te LondenS, Simons, lid van de Nederlandsche Kamer van Koophandel, te Londen en tot leden en secretarissen de heeren mr. W. Roosegaarde Bisschop, secretaris van de Neder landsche Kamer van Koophandel, te Londen en Ver. voor Staathuishoudkunde en Statistiek. Ter behandeling in de eerstvolgende algenu.ene vergadering zijn door het bestuur aan de oide gesteld de vraagpuntenWelke beteekems moet worden toegekend aan de coöperatie a an kleine ondernemers op het gebied van landbouw, handel en nijverheid? Heeft deze coöperatie van staats wege bevordering noodig? Zoo ja, waar.u zou die dan kunnen bestaan? Op uitnoodiging van het bestuur hebben zich bereid verklaard als praeadviseurs over deze vra gen op te treden de lieeren dr. D. Bos, dr. J. Nouwëns, K. Reyne en mr. H. J. Tasman. Bo vendien verklaarde de heer mr. E. AI. Meijer* zich bereid een zakelijk rapport uit te brengen nopens den tegenwoordigen stand van deze coö peratie hier te lande. t Tentoonstelling van den Middenstandsbond. In een eergisteren te Amsterdam gehouden ver- adering van het hoofdbestuur van den Midden- standsbond werd de tentoonstelling vanwege den Bond in 1908 te Amsterdam te houden, bespro ken, met het resultaat, dat aan de daarvoor be staande commissie speciale volmacht gegeven Averd, met opdracht, die tentoonstelling verder voor te bereiden en daarna uit te voeren. In verband daarmede kan door dit uitvoerend co mité rechtspersoonlijkheid worden aangevraagd. Daarna werd als datum voor bet dit jaar te Nijmegen te houden Bonds-congres vastgesteld 18 Juli. L i I i i i Verder werd medegedeeld, dat bet ontwerpen van de Bondsmedailie is opgedragen aan den heer Th. Molkenboer. i mr. H. C. Obreen, advocaat Heemstede. en procureur, te Eigendomsbewijzen gronden Transvaal. De minister van Buitenlandsche Zaken vestigt de aandacht van belanghebbende op de proclama tie van den gouverneur van de Transvaal, waarvan de tekst voorkomt in de Transvaabcne öiaats- courant van 48 Januari 191)7, No. 438, volgens welke proclamatie personen, die op of vóór 30 Juni 1906 verzoekschriften hebben ingediend om eigendomsbewijzen voor gronden, toegekend of verkocht door de regeering der voormalige Zuid- Afrikaansche republiek, hunne rechten daarop kunnen doen gelden tot 30 Apnl e.k. (S .-Ct Ambachtsnijverheid. Naar men verneemt, heett mr. N. G. Pterson, oud-minister van Financiën en lid der Tweede Kamer, zich bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van het Nationaal Congres voor de Ambachtsnijverheid, hetwelk ter gelegenheid van de tentoonstelling van ambachtswerktuigeu op 11 en 42 September aanstaande in het Paleis voor Volksvlijt zal gehouden worden. Op dit congres zullen, zooals w?j indertijd mede deelden, behandeld worden het credietwezen, de vertegenwoordiging van de ambachtsnjjveren, bet leerlingwezen en de aanbestedingen. Omtrent de tentoonstelling zelve wordt ons be richt, dat de Belgische regeering besloten heeft daaraan olficieel deel te nemen, en de heer Karei van der Cruyssen, uit Gent, voorzitter van het Syndicaat der Ambachten, door haar met da in richting wordt belast. Jaarwedden, Op een adres van de afdaeling de Hoek^che Waard eu IJselmonde, om herziening der jaar wedden van Burgemeesters, secretarissen en on|- lau'W O f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1