Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Aïonneert op ie Nieuwe Scliieiamsch Courant iet iratis Geïllustreerd Zoidaislilad jrüs 10 c. s. weet, 0.45 p.iM,fl.35p.3uil 30ste Jaargang. Woensdag 27 Februari 1907 No. h745. feuilleton. Buitenlandscli Nieuws. Het uur der bekoring. Bmuttii tarnt. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil' ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, dat de cadettenpar tij een gewichtige particuliere bijeenkomst heelt gehouden, waarop een voorstel werd behandeld en goedgekeurd om een onafhankelijke gedrags lijn te volgen door elk bondgenootschap met min °f meer revolutionaire partijen prijs te geven en tegelijk daarmee drie eischen op het programma te laten vallen, waarop de regeering het meest tegen heeft, n.l. parlementaire regeeringsvorm, landonteigening en zelfregeering in de niet-Rus- rische provincies. Alleen zou de cadettenpartij weigeren de alliantie met de Joden los te laten 'Het is thans nog alleen de vraag in hoeverre de geheele cadettenpartij vorenstaande program- wijziging zal goedkeuren, welke een samengaan van de regeeringspartij en de cadettenpartij schijnt mogelijk le maken. "Een dergelijke ingrijpende programwijziging zal allicht een scheuring in de cadettenpartij uit lokken. Generaal Kaulbars heeft nadrukkelijk tegen gesproken, dat hij generaal Koerapatkin wegens diens boek zou hebben uitgedaagd. Kaulbars wei gerde over het boek in discussie te treden en sprak enkel met een air van diepe minachting even over do hem door Koeropatkin aangewreven beschuldigingen. Hij is overigens bezig een ant woord te schrijven op Koeropalkin's oorlogs boek, zoodat het publiek zijn meening over den afgetreden opperbevelhebber wel te hooren krijgt !Er duiken weer geruchten op, dat generaal Koeropatkin stadhouder over den Kaukasus wor den zal. Aan de „Times" wordt uit St. Petersburg geseind dat fle verkiezingen in Siberië, te oor- deelen naar de totnutoe bekende uitslagen, de linkerzijde nog zullen versterken. In Orel hebben de kadetten de overwinning behaald. Dc aanslag op den Franschen ingenieur Ray mond, den directeur van een fabriek te Droug- kowa was een gevolg van een wraakneming over het wegzenden van een aantal arbeiders. De in genieur, die gewoonlijk geëscorteerd werd, had °P den dag van den aanslag zijn escorte naar huis gezonden. De gouverneur-generaal van Finland is te Petersburg aangekomen om te eischen, dat allen, die aan de vermoording van den afgevaardigde Herzenstein hebben medegedaan, voor een Fin- sche rechtbank zullen worden gedaagd. DUITSCHLAND. In den Euitschen Rijksdag. Gister werd in den Rijksdag de beraadslaging over de begrooting in den Rijksdag voortgezet. Rebel zeide, dat vroeger dikwijls de burger- 80) Uit het Engelsch.) Langzaam stond hij op en liep op zijne vrouw oe, die nog altijd niet in staat was een woord ■'/zeggen. „Marie, het was toch een heerlijke m toen jij niet alleen je zelve alleen lief I maar 00k mij een klein plaatsje in je mi j, inruimde.en hadt jij toen ook al niet veel gevoel voor die liefde, en joeg ik een hersenschim na.laat mij ten min ste het ge loof aan dat geluk, aan onze hoop op een gelukkige toekomstzie, Marie, wat wij ver loren hebben, keert nooit terug; onze goud m jeugd is voorbij; laat ons den last van den ouderdom dragen en afzien van wat de men- schen roem noemen.laat ons eenvoudig le ven en ons verbeugen in den roem van an- ?ifn'r'aten wij in vrede leven, ons een stille ieesLure aanrichten voor de lange rust ingaat o wat gaf ik voor een jaar slechts van dat innige geluk, zooals ik het me steeds gedroomd maar nooit ervaren heb... Kom Ma ne- fluisterde hij, en het kwam uit het di .pst van. zijn hart, „heb slechts d.en moed om ge- lukkig te zijn en ge kunt bet worden; laat lijko partijen bij de verkiezingen onderlinge over eenkomsten tegen de socialisten hadden gesloten. De wtderkeerige ondersteuning der partijen tot welke de oudejaarsavondbrief van Von Bülow gericht was, hebben onze verliezen ten gevolge gehad, die wij echter bij de volgende verkiezing zullen inhalen (gelach). [Wat stemmenaantal betreft, overtreffen het Centrum en de sociaal-democraten het heele „Hottentottenbloc" met een miilioen (stormach tige vroolijkheid). 1 Het Pruisische ministerie met Von Bülow aan het hoofd, is de incarnatie van allen beschavings stilstand (stormachtige vroolijkheid). De bewering in de troonrede, dat alle funda- menteele wetten voor de arbeiders onder tegen stand van de sociaal-democraten tot stand zijn gekomen, is onwaar. iBebel ging voort met te zeggenOnze buiten- iandsche politiek werd ook niet lang geleden door de nationaal-liberalen scherp gecritiseerd. De Vlootvereeniging werkt, om een Duitsche vloot te verkrijgen, die met de Engelsche in verge lijking kan komen. Onze koloniale politiek wordt zelfs door de conservatieven ook bestreden. Von Bülow antwoordde, dat hij vooreerst he slist en ondubbelzinnig' wil verklaren, dat voor verkiezingsdoeleinden tijdens de verkiezingscam pagne uil ambtelijke middelen geen roode duit is uitgegeven. (Hoor! Hoor!) Bebel heeft heden de sociaal-democratie aangeduid als een hervor- mings- en niet als een verwoestende partij. Eeni- ge jaren geleden noemde hij zich op den par tijdag te Dresden den doodsvijand van de bur gerlijke maatschappij, die omvergeworpen, ver nietigd moest worden. i iBebel doet moeite om de nederlaag van zijn leger te vergoelijken. De nederlaag van de sociaal-democratie bij de verkiezingen is de welverdiende straf voor haar verregaande grootspraak en ook een straf voor den kloinzieligen dogmatieken geest van dwang bij de sociaal-democratie, waardoor een geeste lijk juk werd klaar gemaakt, zooals de wereld er nauwelijks een in de middeleeuwen had ge zien. Bebel zou door zijn partijigenooten met een Cromwell en met Caesar kunnen worden verge leken. (Vroolijkheid). Julius Caesar, August Be bel. (Groot gelach). Een democratische partij met een autocratisch hoofd is een contradictio in ad- jeeto. (Zeer goed) De nederlaag van de socialisten was verder een straf voor de in de geheele wereld ongehoorde harrewarderijen der socialistische pers; uit haat geboren, moest zij bij1 den staljongenstoon terecht komen. Die nederlaag was verder ©en straf voor den onverbiddelijk gevoerden klassenstrijd en de buitensporigheden. De overheid zal haar plicht doen om de openbare orde en vrijheid krach tig te beschermen (levendige bijvalsbetuigingen en de menschen praten, als wij beiden maar be zield zijn met den wil om in vreê te leven. al ware het ook met de reiskoffertjes en de armoedige herbergkamer tj es van vroeger. kom Marie, sla toe!" Maar zijne vrouw stiet de haar toegestoken hand ruw terug; hoonend en schril begon zij te lachen en ruischte daarop hem voorbij de kamer uit. (Heinsdorf stond daar als had hij een klap om 't hoofd gehad; lang bleef hij zoo onbe weeglijk staan, als iemand, die voor altijd zijn liefsten wensch, waarop zijn allerlaatste hoop gevestigd was, vernietigd ziet. Maar plotseling kwam er een vastberaden trek op zijn gelaat. „Neen, ik wil mij niet opofferen aan een her sonschimstiet hij uit. „Is tot heden mijn leven vergooid, vóór ik sterf moet het beter worden. Nu ga ik juist naar Graz I" Hij ging in zijn leuningstoel zitten om kalmer te worden en een kort middagslaapje te doen. Maar na die scene kon hij den slaap niet vat ten. Aan de gangdeur werd gebeld en spoedig daarop kwam het meisje met de boodschap, dat er twee vreemde heeren waren gekomen, die zich volstrekt niet lieten afschepen, maar den lieer des huizes persoonlijk wenschten te spreken. Goedschiks of kwaadschiks, Heinsdorf moest hun wel ontvangen. In de voorkamer zag liij de twee heeren, die blijkbaar zeer opgewonden, zijne begroe ting nauwelijks beantwoordden en dadelijk op groote beweging.) Die nederlaag was verder een straf voor de socialistische verioochenings- en nrompottenpolitiek. De neiging tot negatieve kri tiek was sterker geworden, sedert het revisionisme door Bebel vernietigd werd. Ik geloof niet zeide von Bülow aan het wederopleven van het revisionisme of aan het weder daartoe be keerd worden van Bebel: een neger blijft een neger; de panter behoudt zijn gevlekte huid. De heer Bebel blijft Bebel. Voortgaande, zeide BülowAlleen de' Duitsche socialisten stellen internationale idealen boven nationa.e idealen, alleen hun ontbreekt het aan begrip voor nationale eischen. De bewering van de „Vorwarts," dat wij alleen aan Zuid-Afrika vastbonden, om van daaruit het Engelsche be zit in Zuid-Afrika te veroveren, is verachtelijke laster. Zulke leugens maakten, dat men in het buitenland hier en daar den uitslag der verkie zingen als een bedreiging van den vrede op vatte, terwijl daardoor toch in werkelijkheid de verwachtingen, betreffende de handhaving van den vrede en van de goede betrekkingen met alle mogendheden versterkt en bevestigd wer den. l Biiliw besloot: De nederlaag weerlegt de leer van den door de natuur geëischten groei der sociaal-democratie. Maar de bourgeoisie moet waakzaam blijven, het socialistische gevaar is niet blijvend overwonnen. Ik geloof, dat na ern- stigen strijd de dag zal komen, dat wij op de sociaal-democratische beweging terug zullen zien als een herstelde op een zware ziekte, als een ontwaakte op een benauwden droom (levendige bravo's). j Heden voortzetting der beraadslaging. gunstige uitkomst der verkiezingen als zoodanig kan te niet doen. Het Hoogerhuis kan alie wet geving tegen de Chineezen of tegen de Band- lords verijdelen, -maar ook de Britsche regee ring dwarsboomen, als deze hierin met het ka binet van Botha samengaat. Hiermee schijnt de kiem gelegd voor een toekomstige grondwetcri sis, welke de Engelsche regeering had kunnen voorkomen door Selborne vóór te schrijven óm geen de Randlords aanhangend, maar een met de volkswenschen strookend Hoogerhuis aan te stellen. FRANKRIJK. De Kamer hervatte de beraadslaging over de interpellaties nopens de ontduiking van de wijn belasting en de magistratuur. Twee moties, waarbij vertrouwen in de regee ring werd uitgesproken, werden aangenomen. De „Croix" maakt de volgende mededeeling openbaar: Daar de aartsbisschop van Parijs niets van den prefekt der Seine heeft ontvangen, is de afbreking der onderhandelingen een voldongen feit. De re geering is bezig dat aan te dikken door een nieu we monsterachtige handeling bij de voorgaande to> voegenzij maakt aanstalten stukken uit het dos sier openbaar te maken, dat bij de huiszoeking in de voormalige nunciatuur is medegenomen. ZUID-AFRIKA. Do „Daily Chronicle" verneemt uit Johannes burg, dat, terwijl Botha's premierschap en de samenstelling van het kabinet een gunstigen in druk maken, geenszins wordt voorbijgezien, dat. Selborno's benoeming van een progressistisch, d.^ w.z. imperialistisch Hoogerhuis de voor het Volk hem toeschoten. „Mijn naam is Müller," antwoordde een van hen op den vragenden blik van den kunstenaar. En deze heer is mijnheer Wenglein. Wij zijn gekomen, om opheldering van u te ontvangen .„Maar ik ken u in 't geheel niet, mijne hee ren, wat wil u eigenlijk van mij? Beide heeren lachten boosaardig. „Wanneer u ons ook al niet persoonlijk kent, uwe hand- teekening zal u toch zeker wel bekend zijn. of niet?" i Heinsdorf wilde toornig antwoorden en voor alles opheldering vragen over het brutale op treden van die heeren, maar reeds had mijn heer Müller een aantal papieren uit zijn por tefeuille genomen, en hield ze nu Heinsdorf voor maar zoo voorzichtig, alsof hij vreesde, dat die papieren hem zouden worden ontrukt. „Wat beteekent dat,?" vroeg Heinsdorf ver wonderd. „Dat zijn, zooals ik zie, wissels, en ze schijnen mijn naam te dragen." Hij hield op, want plotseling schoot hem te binnen, dat zijne vrouw hem in den laatsten tijd nog al ■eens om zijn handteckening had gevraagd; dat waren wissels voor de meubelhandelaars ge weest, herinnerde de in geldzaken zeer onbe- drevene zich heel zeker. „Wat dat beteekent?" zei Müller. „Maar beste mijnheer dat weet u net even goed als ik. Uwe vrouw heeft met uw schoonzoon tenmin ste als zoodanig stelde zij den heer Von Mal- tite voor bij mij juweelen tot een bedrag Uit Honoloeloe wordt gemeld dat de Ame rikanen nu met het maken van verdedigingswer ken zijn begonnen. Kapitein Otwell, die toezicnt houdt op het werk, beschikt over een som van 260,000. i Er is besloten, dat er geen inschrijvingen voor den aanleg van het Panamakanaal meer zullen worden aangenomen. - Ue Crisis. Naar het »Vad." verneemt, is het Ivricht van »De Avondpost", als zuu bei mum-aerie (met unz»n- dering van den üeer S.adj .p zjn j, ui-rage oin ontslag zyu leruggekomfii, an aden bpu„i ontbloot. De minister Vau tlarine. De toestand van tien nimmer van darme is zóó Vooruitgaaude, dat uy beden tiet zusterhuis vin het Roode Kruis, waar iiy -etieri vyt weken is op genomen, kan veitateu en naar zyu wonmg terug- Is eeren. De minister loopt alleen nog wat raoeiljjk. i>e Federatie. Op het d.d. 6 Februari j.l. aan Z. H. den Paus verzonden schrijven is door tusschen- komst van Mgr. R. Giovannini het volgende antwoord ontvangen: „Met levendige voldoening heb ik aan den H. Vader het adres van de Federatie der Kath. Werk liedenbonden in Nederland overhandigd, mij toe gezonden door Mgr. den Zaakgelastigde van den H, Stoel te 's-Gravenhage. Zijne Heiiigheid heeft bij de lezing daarvan grootelij'ks voldoening on dervonden wegens den geest die de bedoelde ver- eenigingen bezielt, den geest van voikomen een heid met de Bisschoppen van uw land en van algehoele verknochtheid aan den H. Stoel. Niet minder groot is de voldoening, welke de H. Va der heeft getoond over uwe zoo edele betuigin gen met betrekking tot de verwoede vervolging, waaraan de Kerk blootstaat in Frankrijkbetuigin gen, welke Zijne Heiligheid, diep beuroeld uoor de betreurenswaardige gebeurtenissen onder d.t volk, tot groote troost hebben gestrekt. van 8000 mark op afbetaling gekocht, zie maar, hier in het bewijs," ging hij voort ais antwoord op een verbaasde vraag van Heinsdorfhier is het door u geteekende bewijs, dat u de wa ren heeft ontvangen; u verplicht u verder, de zaken, die mijn eigendom zouden blijven, tit- dat ze geheel waren afbetaald, noch te ver panden, noch te verkoopen. En nu komt tot mijne verbazing mijnheer Wenglein bij mij „Ik wou zekerheid hebben," zoo vatte deze het woorci op. „Ik- ben een eenvoudig man, maar eeriijk, daar kan ik bewijzen van over leggen ik ben veertig jaar lang beambte in de staatsdrukkerij geweest „Maar wat beteekent dat alles? Ik begrijp er geen jota van I" beproefde de verbaasde Heins- Jorf te zeggen, maar weid dadelijk door de bezoekers overschreeuwd. „Ziet u," zei VV en- glein, „het geheele optreden van uwe vrouw beviel mij niet, ik kreeg allerlei vermoedens on bracht de verpande juweelen bij den h"er Müller, dien ik ken, om ze te laten scliatteli En daar beweert me mijnheer Mül.er, dat ze zijn eigendom zjjn (Wordt vervolgd). ni— AMTT.RIKA 1 --JÜ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1