Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Vrijdag 1 Maart 1907. No. 6747. Abonneert op de Kiene Sclieiamsclie Comt met gratis Geillnstiwil MapM priiï 10 c. J. waai, 11.45 p. mal, 11-3!) J. 3 id. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETO N. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. Binnenland. (Wordt vervolgd), ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau; BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. M I 1 t~\ 1 /~1 <"V A M n nJ Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren "worden lijke overeenkomsten aangegaan. uiterst bil- gjri Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. r" Zeventien personen die door den krijgs raad te Riga waren ter dood veroordeeld wegens de oproerigheden te Tukkum zijn eergisteren te Pdga doodgeschoten. DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft gister met algemeen© stem den, terwijl Brunswijk zich va.n stemmen ont hield, besloten, dat de brief van den hertog van Cumberland aan den Duitsclien keizer, d.d. 2 October 1906, en die aan het Brunstvijksche mi nisterie, d.d. 15 December 1906, geen beslissen de verandering brengen in de zaak en den rechts toestand, die aan het besluit van den Bondsraad van 2 Juli 1885 ten grondslag liggen. De ver gadering werd geleid door von Bülow; rappor teur was Vitzthum von Eckstadt (Saksen). ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis antwoordende op vragen betreffende de samenstelling van het Hoo- gernuis en de Transvaalsche wetgeving, waarte gen „Het V olk" en de Transvaalsche nationalisten hebben geprotesteerd, zeide minister Churchill gister dat Lord Elgin volkomen voldaan was over net feit, dat door de benoemingen de verschillende stroomingen in de politieke opinie zuiver waren vertegenwoordigd, en Lord Selborne telegrafeer de, dat hij overtuigd was dat de Tweede Kamer haar taak op rechtvaardige en onpartijdige wijze zou vervullen. Lr kan thans geen sprake zijn van herzie ning van de benoemingen. Bovendien neemt de regeering de volle verantwoording er voor op zich. Het Engelsche Lagerhuis heeft eergisteren met 198 legen 90 stemmen een besluit aangeno men, waarin de wenschelijkheid werd uitgespro ken de Anglikaansche kerk als staatskerk in En geland en Wales af te schaffen en hare bezit- 'Algen aan het land te brengen. i Minister Birrell zeide als zijn persoonlijke mee- tong, dat hij geen reden wist, waarom de An- gliaansche kerk de staatskerk zou blijven, en de opheffing van de staatskerk in het belang van de Anglikaansche kerk zelf zou vinden. Maar, voegde hij erbij, de regeering heeft de handen reeds zoo vol, dat zij in deze zaak zich tot niets hinden wil. Dv marine-begrooting wijst een verminde ring aan van 1.427.091 en van duizend man. In de begrooting wordt 8.100.000 uitge trokken voor nieuwen bouw (verleden jaar 9.235.000), waarbij inbegrepen zijn twee of totdat de zee-mogendheden op de Haagsche con ferentie tot overeenkomst zijn gekomen, drie sche pen van een verbeterd en eenigszins grooter type dan de Dreadnought, een snelloopende ongepant- (Uit het Engelsch 82) „Doet, wat u niet laten kanl" luidde Hcins- dorf's antwoord, terwijl hij kalmeerend de lin kerhand op het wild kloppende hart drukte. „Zoo waar als God mij in mijne laatste ure moge bijstaan, zoo zeker wil ik niets met tie zaak uit te staan hebbenen nu er uit, jelui,er uit I" voegde hij er schreeuwend aari toe, toen de beide mannen weer pogin gen wilden doen om tegen hem te gaan spre ken. Tegelijk trok hij met een zeer begrijpelijke bedoeling de deur open. „Er uit, jeluiher haalde hij. Zonder een woord dropen de beide bezoe kers' af; eerst op de trap vonden zij hunne stem weder, en begonnen nu heel luid en tot groet vermaak der toegeschoten andere bewo ners van bet huis hunne teleurstelling lucht e geven en woeste bedreigingen te uiten, In de woning der Heinsdorfs brak onder tus schen het onweer tusschen de heide echtge- n noten los Hol kookte inwendig bij den op zóó vreeseljjke wijze wakker geschudden man en harts tochtelijk dreigend wendde hij zich tot zijn plieht- serde kruiser, vijf open-zee-torpedo-vemielers, twaalftorpedo's en twaalf onderzeesche vaartui gen. In het Lagerhuis werd een voorstel, waarbij de effectieve sterkte van het staande leger op 190.000 man, het aantal, dat de regeering bij raming vroeg, wordt vastgesteld aangenomen na een discussie, waarbij Haldane's ontwerp leger- hervorming over het geheel gunstig werd ont vangen Het Hof van Cassatie te Parijs verwierp gister het hooger beroep, door Rochefórt en de „Intransigeant" ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank te Rouaan, waarbij appellanten so lidair tot 2000 frs. schadeloosstelling ten bate van mevrouw Syveton werden veroordeeld. -- Be hoofdingenieur van het Panamakanaal, John M Stevens, die sinds 1905 in dienst was en zich verdienstelijk heeft gemaakt in hooge mate, heeft zijn ontslag aangeboden. Bit. heengaan is een groote tegenvaller voor de regeering der Ver. Staten, doch is een gevolg van haar besluit het kanaal niet door particu lieren, hij inschrijving, te laten bouwen, doch in eigen beheer te nemen. Steven,;, was van dit laatste een beslist tegen stander, en gaat nu liever heen. De Japansche regeering heeft aan de paters Jezuiten vergunning verleend tot stichting van een lioogeschool te Tokio. Koninklijke gift. "S. M. de Koningin heeft f 100 toegezegd aan de Driebergsche verfraaiings-commissie tot plaatsing van het standbeeld van Dr. Schaepman. De Spaansche gezant. De nieuwbenoemde gezant van Spanje bij ons Hof, de heer José de la Rica, is in het Hótel des Indes aangekomen. Nederland en België. In een artikel, gister de kwestie van de Bel- gisch-Nederlandsche entente besprekende, zegt de »iemps", dat in theorie een door de onzijdigheids verklaring beschermd militair samengaan, dat steunt op een beide landen actief verdedigend le ger van 500,000 man, ook voor Frankrijk gunstig is. Maar zou deze verandering geen verwikkelingen tengevolge kunnen hebben vraagt de »Temps". De Crisis. Voor een gecombineerde vergadering van de roomsch-katholieke, antirevolutionaire cn chris- telijk-histonsche kiesverenigingen te Arnhem heeft eergisteravond mr. R. Regout, lid der Twee de Kamer, een redevoering gehouden, waarin hij vergeten vrouw Het schoeide niet veel of hij .f1C| aan aar vorgrepenen de vrouw, die anders nooit naar hare woorden hoofde te zoeken, moest bet zwijgend verduren De vanetdeWoX ?^isseld' ook laatste spoor van de oude zelfgenoegzaamheid was in deze vreeselijke minuten ondergegaan en sidderend begreep de ongelukkige, hoe jammerlijk zij door hare strafwaardige lichtzinnigheid hun gemeen schappelijk evensscheepje had doen stranden. meende goed te zijn, maar nu zie ik in, ,n adig zwak ik geweest ben!" riep Heins dorf m rechtmatige verontwaardiging. Groote God, tot aan de deur van de gevangenis li eft die schandelijke handelwijze mij gevoerd en" ik verdien niet anders.... maar bij God! ik zwem- tot hiertoe en niet verder! Van heden af'is mijn wil wet, zooals het altijd had beho nvn te zijn... eer ik er verder met je over spree'- moet Ella terug zijnmijn eerste werk zal ziin haar met dien vent, die mij haar ontstolen heeft terstond telegrafisch terug te roepen i" ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Ongeveer eene week kon er na deze uitspraak rerlaopen zijn, toen op zekeren middag pebeM werd. Toevallig bevond Heinsdorf zich In de onmiddellijke nabijheid van de deur. Voorbe reid op eene onaangename ontmoeting, open de hijtoen evenwel uitte hij een kreet van verrassing. 1 i zich in hoofdzaak bepaald heeft tot een beschou wing over het beleid van minister Staal. Vol gens hel verslag in de „Arnli. Ct." heeft de heer Regout, sprekende over een oplossing der tegenwoordige crisis, o. m, gezegd: „Mocht de rechterzijde zich (echter) ooit bereid verklaren ue ïegeeringstaak te aanvaarden dan zal zij eerst het volk uitspraak laten doen, want men kan er van overtuigd zijn, dat de rechterzijde bij nieuwe verkiezingen beslist sterker uit den strijd ?al komen." Dat de tegenwoordige regeering aan zal blij ven, geloofde- spr. niet. Vermindering- van burgemeestersarbeid. Ten einde de burgemeesters van groote ge meenten van werkzaamheden te ontlasten, heeft de minister van Oorlog, in overleg met dien van Biunenlandsche Zaken, bepaald dat, te be ginnen met 1 Maart, de onderteekening van de bewijzen van goed gedrag, benoodigd voor het aangaan van vrijwillige verbintenissen enz. bij de landmacht, zoomede de legalisatie van ha.nd- teekemhgen ten behoeve van den militairen diehst, namens den burgemeester zal kunnen geschieden door een daartoe aangewezen ambtenaar der ge meente, volgens een vastgestelde formule. Die gemeenten zijnAlkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Breda, Delft, Deven ter, Dordrecht, Emmen, Enschede, Gouda, 's-Gravenliage, Groningen, Haarlem, den Helder, 's-Hertogenbosch, Hilversum, Kampen, Leeuwar den, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Schiedam, Tilburg, Utrecht, Vlaardin- gen, Vlissingen, Zaandam, Zwolle. De zgn. aanslag op Celebes. De Londensche „Trfbune\. kreeg uit Kaapstad een bevestiging van de voorgenomen samenzwe- ring tegen Celebes. De vereeniging, die de samenzwering op touw zette, was genaamd de „League of Oceania", en werd in 1895 opgericht, met hoofdkwartier in Amerika In Kaapstad werd in 1905 een afdee- ling gesticht, met Engelschen, Duitschers, No ren en Zweden en regeerings-ambtenaren tot leden j De ho-ofdbevelhebber werd koning van Cele bes genoemd De samenzweerders waren ernstig van plan Celebes te veroveren -en er een consti- tulioneele monarchie te stichten. Zij zouden vóór het einde van dit jaar uit Kaapstad vertrekken. Straftoemeting. Het »Wkbld. van het Recht" schrijft: Wij hebben meermalen de gelegenheid gehad er ons leedwezen over uit te spreken, dat onze rechters zoo uiterst zelden de motieven aange ven voor de grootte der door hen opgelegde straf. Daardoor ontbreken de gegevens, om na te gaan lElla stond daar buiten met haar echtgenoot. Heinsdorf had evenwel slechts oog voor zijne dochter. Met sidderende hand trok hij deze naar zich toe en nam haar mede naar de voorkamer zonder er op te letten of zijn schoonzoon hem volgde of niet. Daar binnen in de kamer keek hij sprakeloos zijne dochter in het nu door het daglicht helder bestraalde gezicht, maar on middellijk ontsnapte een lichte zucht over zijne trillende lippen. Ach, slechts eenige dagen was het geleden, sedert hij zijn kind voor bet laatst had gezien en hoe was Ella in dien korten tijd reeds veranderd Wel waren hare gelaats trekken rozig en schoon als voorheen, maar hare oogen, anders de spiegel van vro olijke, overmoedige zorgeloosheid, gaven thans duide lijk te kennen, dat zij eene bittere teleurstelling had ondervonden. i i „Maak mij het hart niet nog zwaarder, papa, cr is nu toch niets meer aan te veranderen I" zeide Flla, die in het eerste ©ogenblik van smartelijk wederzien weenend aan zijn borst gezonken was Zij richtte'zich nu op en droog de hare tranen „Mijn beer gemaal is sluwer geweest dan wij, dat is alles!" Zij lachte snijdend en wees met minachten de gebaren op Von Maltitz, die met volkomen onbeweeglijke gelaatsuitdrukking in de deur stond en zijne snorren opdraaide. Bevend van smart en ontroering wilde Heinsdorf zich tot den brutalen bedrieger wenden, maar zijne vrouw, die intusschen ook nvas verschenen, door welke beginselen onze rechterlijke macht zich bij de toemeting der straf laat leiden. Iets meer leering is daaromtrent te vinden in de re quisitoiren van het O. Mdat gewoonlyk wel aangeeft, waarom het in 't eene geval een zware, in het andere een lichte straf requireert. Het is dus wel van belang op zoodanige motiveeringen te letten. Daarom vestigen wjj de aandacht op hetgeen in een korten rijd geleden uitgesproken requisitoir werd opgemerkt omtrent de op te leggen straf. Tegen een beklaagde, schuldig ge oordeeld aan een objectief met byzonder ernstig misdrjjf, werd acht jaar gevangenisstraf gevraagd. Deze eisch werd daarmede gereehtvaaiu go, dat tegenover een beklaagde als toen lerecut stor.d er niet aan kon worden gedacüt door de stial af te schrikken of met haar te verbeteren by dezen beklaagde was het alleen van belang de maatschappij zoo lang mogelijk te beveiligen tegen een gevaarlyk individu. Ilier werd uua uooi net O. M. de onschadelijkmakmg van deu beklaagde uitdrukkelijk als stratgrond erkend. Nederland eu Perzië. Te Amsterdam is by De Bussy een vlugschrift verschenen, getiteld »Nederianu en Pen.e", van de hand van den heer J. P. Nord Tnomsoc, con sul-generaal van Perzië te Amsterdam. Ue bioctiu- re is opgedragen aan den minister van Landoonw, Aan het slot van het gescüntt zegt de scmy ver: Onder leiding van een Nedetiandsch handels huis, bv. de Ned. Handel-Aly., vereenige zich firma's in de onderscheiden takaen van nyverheid met scheep vaartonderneunngen, oin te getakeu tot samenstelling eener kleine zeer bevoegue commis sie van onderzoek, ten einde in Perzië net terrein te verkennen en daarover rapport uit ie mengen. Deze commissie wordt slecnts aan samengesteld en uitgezonden, wanneer de iNederlaudseut Regee- ring haar moreelen en mateneeien steun verleent, zoodanig, dat de commissie drage een seini-offici eel karakter, dat zy worde een ais net ware door de Nederlandsche Regeering gepatenteerde com missie van onderzoek tot bevordering dei handels belangen van Nederland in betrekking tot Pertië. Middeustaudsten toonstelling 1908. Men meldt uit Amsterdam Naar men ons mededeelt, geraken de voorbe reidende plannen voor deze tentoonstelling meer en meer in het stadium, dat zy voor bespreking in details vatbaar worden. De aicüiteci, uie met de ontwerping der verscml.ende gehouwen en paviljoens zal worden belast, is door de commissie van voorbereiding reeds gekozen en benoemd. Zyn naam mogen wy ecuter pas Zaterdag ver melden. Ongetwyfeld hebben we dan tevens gele genheid alle veruere byzouderneuen mede te dee- len. De commissie fleeft reeds van 7 verschillende groote vakvereeuigmgeu toezegging gekregen, dat deze eigen paviljoens op het leuioousieiuug-ter- rein zullen laten bouwen. De onderhandelingen kwam hem voor en liet geen oogenb.ik voor bijgaan om al de boosfieiü, die m liaar liart was opgestapeld, over het nouiu von haar schoonzoon uit te storten. Met een staalhard voorhoofd, zónder oen spier- van zijn gezicht te vertrekzen en met een spotachtig, impertinent lachje om de lip pen liet Von Maltitz den stroom van verwy- ten over zich heengaan. „Mag ik eindelijk gok eens wat zeggen?" begon hij, toen z,,ue schoon moeder genoodzaakt was eens even op u hou den om op adem te komen. „Bmheu en scnei den kan u, dat hoor ikeen vischwijf zou daarin een lesje bij u kunnen nemen, maar ik mis alle logica in uwe schimpt rijen," zei .iij. „Wilt gij misschien loochenen, dat g<- mjue dochter door uw ellendige bedriegerij ongeluk kig hebt gemaakt?" riep nu de vurontwaarui- giug sidderende Heinsdorf er tusschen. Maar Von Maltitz liet zich niet overbluffen. Met groote brutaliteit stak hij een sigaret aan, ging zitten en .sloeg het eene been over het andere. „Uwe verwijten, heer schoonvader, la- ton mij volkomen koud." begon hij. „Atgegien nog daarvan, dat er aan het feit toch niets meer te veranderen is, is het in de tegenwoor dige omstandigheden voor 't minst genomen onverstandig elkaar het bloed warm te mazen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1