Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Holland op zijn breedst. 30ste Jaargang. Zaterdag 2 Maart 1907. No. 8748. EERSTE BLAD. Officieele berichten. Kennisgeving. Biiitenlandscli Nieuws. Verspreide berichten. Smsa&tóKdïC, DENEMARKEN. De Koningin. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN; Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend: lo. aan M. J. Wonterlood, en zijne rechtver krijgenden tot uitbreiding zijner branderij, staande aan de Warande no. 38, kadaster sectie M. no. 385. met een stoomketel met een verwarmings oppervlak van 5 M2 en een stoompomp, tot het oppompen van vloeistoffen 2o. aan J. M. Honnerlage Grete, en zijne rechtverkrijgenden tot uitbreiding zijner bran derij, staande aan den Buitenhavenweg no. 140, kadaster sectie L. no. 142, met een stoomwater ketel met een verwarmingsoppervlak van 8 M2 3o. aan J. P. Kostense, en zijne rechtver krijgenden tot oprichting van een kerstelplaats van koper-, blik-, lood- en zinkwerk, in het pand, staande aan de Hoogstraat no. 38, kadaster sectie B, no. 1950 4o. aan de Directie van de Schiedarasche Alcoholfabriek, en bare rechtverkrijgenden tot oprichting van een bewaar- tevens verwerk- plants van gemethyleerden spiritus, houtgeest en gedistilleerd, in het pand, staande aan de Lange liaven no. 61, kadaster sectie C, no. 432 Schiedam, den lsten Maart 1907. Burgemeester en Welhowlers voornoemd, l M. A. BRANTS, t De Secretaris, V. SICKENGA. Het drama aan den Hoek-van-Hoiland begint langzamerhand tot de geschiedenis te behooren. Nog komen betrekkelijk velen in het opkomend plaatsje aan het eind van den Nieuwen Waterweg, waar het drama dat heel het Vasteland en Enge land met schrik en ontzetting heeft geslagen, is afgespeeld. Maar als de weinige geredden uit de plaats waar ze liefderijke verpleging gevonden hebben, zullen vertrokken zijn als de laatste Jij ken die nog hier en daar aan Hollands kusten aan spoelen, zullen zjjn weggevoerd, zal dit wereld schokkend drama zijne plaats in de wereldhistorie hebben ingenomen. Met de laatste overblijfselen van het wrak, door dynamiet opgeruimd, zal aan het eind van den Waterweg alles verdwenen zijn, Vat nog aanschouwelijk aan het groote treurspel van den nacht van 21 Februari herinnerende. Maar in veler herinnering zal voortleven wat er in die laatste dagen der noodlottige Februari- ötaand grootsch en edels door zoovelen is verricht. En dan herinneren we eerst aan de kloeke vorste- ijke daden van Hem dien wij als den veelgelief den gemaal onzer geeërdigde Koningin achten en Geren. Prins Hendrik liet 't niet blijven bij eene mnige leedbetuiging, maar Hij kwam zelf her haalde malen naar den Hoek, bestuurde als 't ware het reddingswerk, nam er daadwerkelijk aan deel door de redders aan te moedigen door v/oord en voorbeeld, de schipbreukelingen hoop te geven, de geredden bq het aan wal brengen te helpen en te verplegen, ze te dekken zelfs met eigen kleed, ze te voeden met eigen liefdevolle land. Zelfs nadat allen in veilige schuilplaats varen gebracht, liet de Prins ze niet ongetroost, maar kwam ze nog herhaaldelijk bezoeken en moed inspreken. Intusschen vol bescheidenheid heeft de Prins bij e spootane hulde hem Zaterdag-avond gebracht, allen lof overgebracht door een luid hoera te vra gen voor de wakkere borsten die het reddings werk hebben volbracht. Ook wij willen hier een wooid van diep gevoelden dank en lof brengen aan e dappere Hollandsche mannen, die zee en orkaan e en getrotseeerd cm den armen schipbreuke lingen redding te brengen. Hier was 't werkelijk een strgd tusschen leven en dood. Tallooze malen sloeg de onverbiddelijke maaier van den dood, de diepverbolgen zee, de reddingboot in de bran ding terug, maar evenzoovele malen ondernam ze opnieuw het moeizaam reddingswerk. De stoere Hollandsche koppen, diep in de oliekap gedoken, gaven geen kamp tegen bet verbolgen element. En niet alleen de beroepsredders, maar ook de dilettant-bevrijders gingen in het vuur, in de dood en verderfspuwende branding. Naast de Jansens en de Berkhouts streden de Sparlings en Van Ree. Hulde aan die nooit volprezen dapperen, ^an den kloeken bootsleerling ook vooral, die met doods verachting de branding trotseerde en de langver-, beide verbinding bracht tusschen den lichttoren en het wrak op de pier. Met gulden letteren zullen hunne namen geteekend zijn in het gou den boek der historie. Maar daar aan den Hoek leefden in die bange dagen nog andere helden-geslachten. Daar waar priester der H. Roomsche Kerk, die wel niet ver mochten de lichamen te redden, maar toch al deden wat ze konden om de zielen te hoeden in dat verschrikkelijk uur waarop ze voor den Eeu wigen Rechter moesten verschijnen daar was een jong priester, die staande op de plecht van de sleepboot het Absolvo te peccatis uitsprak in die schrikwekkende stonde toen het voorschip van de »Berlin" met zoo tallooze opvarenden ten gronde ging. Daar waren andere priesters, die alom gin gen waar drenkelingen werden gevonden en met de H. Olie der Barmhartigheid naar het woord van den Apostel de kranke lichamen zalfden, waaruit het leven wellicht nog niet geheel gewe ken was. Daar was een jong geestelijke zelfs uit het naburige Maasluis, .die tevergeefs vroeg om met de reddingsboot mee te gaan. En al die prie sters, ook de wakkere herder van het Hoeksche kerkje, trotseerden weer en wind en storm en zee aan boord der sleepbooten om geestelijke hulp en redding te brengen. Toen de geredde Jaboulet aan boord der sleepboot om een priester vroeg, kniel de dan ook aanstonds de Maassluissche kapelaan Huf aan zijne zijde. Heldinnen ook van dienende liefde deden zich bij dit ontzaglijk dramma kennen. Werder er aanvankelijk geen levenden aangebracht die zij hare diensten konden bewijzen, den dooden wijd den zij toch hare hulp. Met mannenmoed heb ben die wereldlijke pleegzusters het ijzingwekkend gezicht van den dood in zijn zoo droevige verschij ning getrotseerd en al die dooden als 't ware zóo verpleegd, dat zij zonder al te schokkende aandoe ning door de verwanten konden gezien worden, zoo lang en zoo veel dat 't een enkele harer zelfs te machtig werd en ze bjj het in-droevig werk bezwijmd neerviel. En zullen wij nog gewagen van de hulp aan de kranke geredden gebracht, waar die nog zoo versch in ieders geheugen ligtvan de uiterst zorgvuldige liefderijke verpleging, die hun zoowel aan boord der sleepboot als in de hotels waar zij een onderkomen vonden, gewjjd werd Maar meer nog: niet alleen op het bescheiden plekje aan Hollands hoek, waar de Waterweg in zee mondt, maar door heel Holland, van Noord tot Zuiderstranden, zoover de majesteit der diepe zee 't ombruischt, wordt hulp en leeniging aan redders en geredden geboden. Onze groote koop steden gaan daarin voor en de kleinere volgen ook ons aloud Schiedam is met een voor de tijds omstandigheden aanzienlijk bedrag niet de minste in de rij van Hollands steden. Zoo toont zich Holland bij dit ontzaglijk droe vig schouwspel weer op zijn breedst. Tientallen van menschenlevens heeft het alverdervend ele ment verzwolgen maar wat 't niet vermocht weg te spoelen was Hollands ouden roem, Hollands kloeken zin en edelen menschenmin. Aan gene zijde van het Kanaal staren talloozen met diep ontzag op Hollands stoere mannen. En als straks de Jansens en Berkhouts en Sparlings op den liefdadigheidsmiddag in Engelands hoofdstad zullen gehuldigd worden, zal er een juichkreet opgaan for the noble Dutchmen, die met doodsverachting »den leeuw van Gods kracht" nog zgn laatste prooien ontrukten. Die juichkreet zal weerklink vinden aan deze zjjde der Noordzee, waar alles wat grootsch en en edels in de historische Febru- ari-dagen gewroch', is, onvergetelijk zal blijven en die echo zal zich vertolken in de heerlijke woor den die een onzer beste toondichters bezielden Holland, Holland, hooger stijge uw roem Naar verluidt heeft prins Hans, oom des Ro llings, zich door een val tamelijk ernstig bezeerd; hij moet het bed houden. Een later bericht meldt, dat prins Hans wel binnen een paar dagen genezen zal zijn. FRANKRIJK. Berichten uit Parijs melden omtrent, den strijd tusschen Kerk en Staat nog het volgende: De bisschop van Quimper heeft meer dan hon derd contracten van gebruikmaking der kerken opgesteld volgens de formule der bisschoppen en geteekend door de maires, ontvangen. De bisschop van Turinaz heeft aan den „Temps" verklaard, dat hij eene bestendiging der tegen woordige crisis voor langen tijd verwachtte. De geestelijkheid zal voortgaan de kerken te gebrui ken zonder contract, totdat men ze aan de deur zet. Indien de bijzondere eeredienst ingesteld moest worden, zou daarvan weinig gebruik ge maakt worden behalve in de groote steden. Natuurlijk blijven deze mededeelingen geheel voor rekening van het liberaal-protestandschö blad, dat ze gaf. Du anti-alcoholische groep der Fransche Kamer heeft gisteren met op een na algemeene stemmen aangenomen het voorstel strekkende tot algeheel© opheffing van de fabricatie en den ver koop van absinthe. f Uit Rome wordt aan de »Figaro" gemeld, dat de H. Vader dezer dagen weigerde de offerande van den St. Pieterspenning te aanvaarden, welke de' bisschoppen van Nevers, S. Brieuc en Vannes aanboden ter gelegenheid van hun verleende au diënties. »Gjj zjjt te arm en zult zelve het geld hoog noodig hebben", zeide de Paus. TURKIJE. De onderhandelingen, die sinds twee maanden tusschen de Britsche ambassade en de Ottomaan- sche belasting-administratie z\jn gevoerd ten aanzien van de hervorming van den belasting-dienst en andere verbeteringen, welke, naar men hoopt, den handel in het algemeen zullen ten goede komen, hebben tot een gunstig resultaat geleid. Deze hervormingen vormen een deel van de Brit sche voorwaarden, waarvan de aanneming der drie procent verhooging van de, invoerrechten afhing. ZUID-AF RIKA. Botha's ministerie is aldus gereconstrueerd: Botha premier, Smuts koloniaal secretaris en procureur-generaal; Huil schatkist, Devilliers mij nen, en Rissik staatswerken en landbouw. Dy Ministers zullen Maandag a.s. beëedigd wor den; bet Parlement komt alsdan bijeen, kiest onmiddellijk zijn voorzitter, waarna de zitting wordt verdaagd tot Mei of Juni. Be correspondent te Madrid van de Daily Telegraph" vestigt nog eens de aandacht op de verrassende mededeelingen, onlangs verschenen in bet te Havana verschijnende sDiarino de la Ma rina", het erkende orgaan der Spaansche kolonie op Cuba. In genoemd blad was naar men zich herinneren zal openlijk beweerd, dat Palma voor het uitbreken van den Spaansch Arnerikaan- schen oorlog leden van den Amerikaanschen Se naat had omgekocht om hen te bewegen hun stem uit te brengen vóór den oorlog met Spanje. Daartoe zou voor een bedrag van 37.000.000 aan obligatiën zijn uitgegeven, inwisselbaar na bet herstel van Cuba's onafhankelijkheid. In 1899 werd met de senatoren, die aan de transactie hadden deelgenomen, een nieuwe geheime over eenkomst gesloten, waarbij hun belooning voor het helpen tot stand brengen van den oorlog nader werd vastgesteld op 26.000.000. Voor Cuba was het weer Palma die de overeenkomst sloot. Nicolaas Rivero, de hoofdredacteur van het »Diario de la Marina" heeft verklaard dat hij de geheele zaak zal publiek maken, en da namen zal noemen van alle Amerikaansche politici, die bij het geknoei betrokken zijn. Hij zal zijn onthul lingen niet staken, voor de Senaat te Washington zelf de zaak in onderzoek neemt. Te Madrid is de opwinding, door deze pertinente verklaringen van Nicolaas Rivero teweeggebracht, zeer groot, vooral wijl deze journalist den naam beeft een volmaakt eerlek, en daarbij bezadigd man te zijn. Volgens het zeggen van den sDaiiy Telegraph '- man te Madrid heeft de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken zich onmiddellijk gewend tot de Spaansche vertegenwoordigers te Havana en Washington, om volledige nadere bjjzonaerüe- den te vernemen. Ciavin Montignoso (ex-prinses Louise van Saksen) reed gisteren in een automobiel in. de omstreken van Florence, met haar dochtertje, piinses Monica, een gezelscnapsdame, gravin Hugo in een chauffeur. Afdalende van de bel ling van de Via Colli, werd de automobiel met geweld tegen een boom geslingerd. Het lij tuig, erg beschadigd, werd een twintig meter rnutr achter geworpen. Gravin Montignoso en nare ge zellen bekwamen kwetsuren, me charmeur Dump ernstiger verwondingen aan gelaat, scuouder en beeuen, j. Dr. Claudio Williman is gekozen tot pre sident der repuDliek Uruguay; deze verkiezing werd door de bevolking niet groote 'yöidoeumg ontvangen. Uit Washington wordt gemeld, dat v ij nig leden van het congres der Vereenigde Staten /.ich de volgende week naar Panama zuilen n«6even om de werken van het kanaal te zien uitvoeren. Uiüeieeie benemen. Staatscommissie vivisectie. Bjj besctukking van den Minister van Binnen- landscüe Zaken en van Lauubouw, Nyveiueid en Handel is I. ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen een onderzoek naar en beautwooidiiig van de volgende vragen io. Welke pruetuemmgen op of met levende dieren aangeduid onuer den aigemeeneu naam van vivisectie, worden in Nederland ondernomen ot toegepast waar duur wie met welk doel 2o. Welk proefueimngen moeten geheel verooden worden 3o. Aan welke beperkende voorwaarden behoo ren de toegelaten proeinemmgen te worden onder worpen 4o. Op welke wijze ware de nakoming dier voorwaarden het best te verzekeren II. zjjn benoemd tot lid en voorzitter der commissie, mr J. W. H. M. an idsinga, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage tot leden dr. M. A. Brants, burgemeester der gemeente Schiedam dr. R. P. Van Calcar, hoogleeraar aaa de Rijks universiteit te Leiden dr. J. Poels, directeur der Rjjksseruminrichting te Rotterdam; dr. C. L. Rümke, arts te 's-Gravenhage mr. W. J. Snouck Hurgronje, te 's-Gravenhage dr. C. H. H. Spronck, hoogleeraar aan de Ryks- universiteit te Utrecht en tot secretaris, mr. A G. Vreede, commies redacteur ter gemeente-secretaris te Hilversum. i Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau H. Van Ginkel, hoofdcom mies bjj het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel. Men meldt uit Den Haag H. M. de Koningin maakte gistervoormiddag van bet Palach Hotel af langs het strand een lange voei wandeling tot aan den Vuurtoren. Het rjjtuig volgde stapvoets. Terugkomende stapte H. M. aan 'f strand ter hoogte van de Keizerstraat weder in naar rjjiug en keerde door het dorp sta Iwa iris. A m bet strand waren gisteren o .k vele wande laars, het geleek wel iets van een zomerschen dag. Verjaardag Prins Hendrik Het hoofdbestuur der Oranje-Vereeniging te Apeldoorn heeft besloten Z. K. H. den Prins ter gelegenheid van H. D. verjaardag e«n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1