Dagblad voor Schiedam Omstreken. 30ste Jaargang Zaterdag 2 Maart 1007. 'So. ^748- TWEEDE BLAD. n trooieugcl Nieuws. ry 1ÉPI, if ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en Kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTEKSTRAAT 50. - tóffs -'■ i- PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Omtrent de redders der laatste drie vrouwen meldt men ons het volgende: Marlyn Sperling is te Ouddorp, drie uur va rens voorbij Stellendam, op 29 December 1875 geboren. De menschen in dat dorp zijn eenvou dig, eerlijk en zeer werkzaam. Naast de boeren m den omtrek is de visscherstand er de over wegende. Met hun kleine blazers trotseeren zij de hevigste stormen, en zoeken en speuren zij *dke plaats om de visch te verschalken. Hij schipbreuk of stranding wagen zij zich steeds onder de eersten in het gevaar, en daar door zijn zjj van ook zoo vertrouwd me' het Woedend element geworden, dat zij dikwijls het gevaar niet zien of het gevaar kennende, zich toch durven wagen. Duikers komen dan ook meest alle uit Ouddorp. Op 12-jarigen leeftijd ging de jonge Sperling reeds met zijn vader ter vischvangst op zee uit. Ma.rtyns vader of Martyn Sperling Sr. oefent reeds 30 jaren het gevaarlijke werk van duiker uit, t'h ofschoon thans 64 jaren oud, is hij nog steeds °P zijn post, als hij geroepen wordt. De held van den dag, Martyn Jr., oefent nu "ok reeds gedurende 10 jaren het duikersvak Hit, cn heeft het daarin volgens der zake kun- digen tot een zeldzame hoogte gebracht, 't Is Pen moedige, onverschrokken man, waarvan hij nog onlangs, in December 1906, een proef gal bij de stranding van een Engelschen schoener in het gezicht der kust. Hoewel er een geweldig hooge zee ging en niemand het schip durfd naderen, wist hij met veel moeite en levensge vaar den inventaris te bergen. Wanneer niemahd f'r op uit durft, trotseert hij storm en onweder. ^ijn broeder Paulus Sperling wedijvert met Mar tyn in moed en doodsverachting. Martyn is een goed ontwikkeld man, niet ruw, doch rond, en., de rechterhand van den aannemer W. A. v. d lak te Rotterdam. Ock Cornelis en Leendert Sperling, beiden ne ven van Martyn, zijn te Ouddorp geboren, beiden oefenen ook het duikersbedrijf uit. Ook Georg' Moerkerke is te Ouddorp geboren en thans 4 jaren oud, alsmede duiker van ambacht. Paalus Sperling kreeg in 1905 voor de stoute redding van 5 Scheveninger visschers (met J V- d. Linde en A. Santifort, beiden woonachtig bj Ouddorp) een bronzen medaille en gellde- Hjke bc-looning van f 10. Zondagmiddag a.s. zal de burgemeester van Dordrecht in besloten kring op het Raadhuis aan schipper M Sperling en aan de twee matrozen 0 cn L. Sperling een aandenken overhandigen, gekocht uit de gelden bijeengebracht door een eomrnis.-ie van drie ingezetenen, de heeren nu R Biussé van Oud-Alblas, A. C. van Niever- vaart en mr. J. Salomonson, en door de „Dordr. Courant" De redders hebben het verlangen te kennen gegeven geen geldgeschenk te ontvahgen, waarom hun zal worden aangeboden een hor loge met inschrift, met ketting en toepasselijke bieloque Men meldt van den Hoek van Holland Op het wrak van de „Berlin" werd gister niet gedoken Men is bezig geweest met het bergen van goederen. i Op verzoek van den Britschen gezant wordt ter algemeene kennis gebracht, dat zijn Regee- rmg een belooning uitlooft van honderd gulden voor eiken postzak van liet Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken (Foreign Office) te Londen, afkomstig van het verongelukte stoomschip „Ber lin", onder voorwaarde, dat die zak door de Britsche Legatie worde ontvangen, voorzien van de oorspronkelijke zegels en met volledigen in houd. Een passende belooning zal ook worden gegeven voor elk stuk of pakket (niet vak of tasch), afkomstig van het Foreign Office. Geen helooning zal worden gegeven voor het inleve ren van een zak of tasch zonder inhoud Men schrijft uit Hellevoetsluis De verwelkoming der bemanning van het stoom- looasvaaituig „Hellevoetsluis" zal a.s. Dinsdag op eenvoudige wijze plaats hebben. Om elf uur voerm. wordt zij door de commissie afgehaald en naar bet glacis geleid, waar zij verschillende corporation en vereenigingen met haar banieren opgesteld vindt. De muziek van de „Buffel" speelt de volksliederen. Daarna wordt carré geformeerd, waarvan de kranige zeelieden het middelpunt zuden uitmaken on waarin ze zullen worden toe gesproken door den kapt. ter zee A. L. Boelen en den burgemeester P. Gallas. Daarna zullen de corporatiën voor hen defileeren. De commis sie leidt ze dan naar de loods der marine op het glacis waar de eerewijn wordt aangeboden. Van hot huldeblijk, hun aan te bieden, kunnen we uit den aard der zaak nu nog niets zeggen. Men meldt uit Hoek van Holland, dato 1 Maart aan de „Telegr." Wij hadden een onderhoud met een Holland- schen heer, die dezer dagen een lijk van een Engelschman overbracht en bij den terugtocht eens probeerde een reddingsgordel geheel al leen aan te doen. Volgens zijn verklaring had hij daar ruim een kwartier voor noodig, zoodat in geval van paniek of bij storm, men al heel weinig heeft aan zoo'n gordel. Bovendien zijn die gordels, volgens onzen zegsman, veel te lomp en onhandig. Naar aanleiding van dit gesprek verzochten wij den heer Pieters Jr. om inlichtingen, die mij verzekerde, dat de op de „Harwich"-boo- ten aanwezige gordels geheel vervaardigd zijn volgens de voorschriften van „The Board of Trade" in Engeland en door alle groote maat schappijen gebruikt worden. Ten slotte werden wij door een stuurman in de gelegenheid gesteld om een dergelijken gor del zelf te probeeren, 't welk tot resultaat had, dat wij hem binnen 7 minuten aan hadden. Er dient echter op gewezen, dat een reddingsgor del alleen dienst kan doen bij' gunstig weer, vooral bij stranding wegens mist, doch bij storm kan een gordel zelden met succes gebruikt worden. Verschillenden opvarenden der „Berlin" wer den in zee de gordels van 't lichaam gerukt door de golven. De Fngelsche posterij maakt bekend, dat de postzakken, met de „Berlin" verzonden, alle te recht zijn gekomen met uitzondering van een zak voor Leiden en twee zakken voor Amster dam Van de aangeteekende stukken ontbreken er slechts twee uit het Westen van Engeland en bestemd voor Leiden. In Engeland zorgt men goed voor de venvan- ten van die met de „Berlin" omgekomen zijn. Een spoorweg-vereeniging heeft aangeboden op haar school een kind van elk beroofd gezin kos teloos op te voeden. De „vereeniging voor zee lieden die schipbreuk geleden hebben" wil (we- keiijksch of maandelijksch f24 voor elke hulp behoevende weduwe geven en f 4.50 voor elk kind onder de veertien jaar. De weduwe van Woodham Davies, een En- gelsch reiziger die met het vergaan van de „Berlin" het leven heeft verloren, heeft den bur gemeester van Harwich het bankbiljet van 5, dat op het lijk van haar man gevonden is, ge zonden voor het fonds voor de betrekkingen der slachtoffers. Op 12 dezer zal in de Mozart-hal te Berlijn een herdenkingsplechtigheid voor de slachtoffers van den Hoek van Holland worden gehouden. De Fngelsche gezant, de Nederlandsche gezant, de voorzitter van den Rijksdag en dr. Kirscli- ner, de opperburgemeester van Berlijn, zullen er hij tegenwoordig zijn. De directie van het Jubileumstheater te Weenen zal een voorstelling geven ten gunste van de slachlo.iers aan den Hoek van Holland. Bij de schipbreuk van de „Berlin" aan den Hoek van Holland is ook omgekomen de in elec tro technische kringen bekende hoofdingenieur en directeur Hans Böhmlander. Hij stond, laat stelijk aan hel hoofd van de afdeeling te Staf ford van de firma Siemens-Schuckert te Berlijn. Reuter seint uit Berlijn: Onder groote belangstelling werden gister op het kerkhof van de Kaiser Wilhelm-Gedachtnis- kirche de heer Wennberg en zijn vijfjarig doch tertje ter aarde besteld. Een geestelijke herdacht onder groote ontroering der aanwezigen mevrouw Wennberg, die nog ziek zijnde in Holland is ach tergebleven. Verder werd op het Israëlietische kerkhof te Weissensee de koopman Ernil Lauinger ter aarde besteld. Zondag hebben pog 2 begrafenissen van slacht offers der ramp plaats. Het lijk van den heer Reisman Jr., is herkend en zal Zondag a. s. te Amsterdam ter aarde besteld worden. O n ge1 u k k e n. Terwijl gistermorgen te Steen bergen de dienstbode even een boodschap was gaan doen, wilde mevr. de Wed. U. iets uil den kelder halen, doch zij had het ongeluk te strui kelen en voorover in den diepen kelder te val len Toen de meid thuis kwam, vond zij haar mevrouw op het hoofd in den kelder staan. Spoe dig verleende hulp kon niet meer baten, na en kele minuten was zij overleden. E-Tginereiuivorid werd ie Amsterdam door een dame aan een agent van politte medegedeeld, dat haar zoon zich in de badkamer bevond en op haar geroep geen antwoord gaf. De agent trapie de deur dier kamer in en trof den jongeman in be- wusteloozen toestand aan. Aan een spoeiig te hulp geroepen geneesheer mocht het gelukken den man, .lie vermoedelijk door ontsnappend gas bedwelmd was geraakt, weder tot bewustzijn te brengen. ren, zagen bovendien plotseling een hel rossen gloed, alsof een brand uitbrak, welke echter bijna even plotseling verdween. De slag werd zelfs op bijna een kwartier afstands gehoord. Bij onderzoek bleek, dat achter de patentoliefabriek van den heer A. Wijnberg door een ongeluk een carbietontplof fing had plaats gehad. De materieële schade is gering en geen der aan wezige personen bekwam letsel. A a n r ij d i n g Uit EindhovenDe goederentrein komende uit 's-Hertogenbosch om ruim 9 uur, heeft gister-morgen een goederentram van de Muyerijsche Tramweg-Mij. op den overweg Strijp- Woensd aangereden. De achterste wagen van de tram, geladen met zware hoornen, bestemd voor de lucifersfabriek te Woensel, werd door de locomotief verbrijzeld en de weg ontzet, zoodat de materieele schade grooc is Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats De Ireinen naar Venlo uit 's-Hertogenbosch had den door het voorgevallene drie kwartier a een uur vertraging. De z a a k—B land van den Berg. Gister is de veroordeelde oud-directeur van de Zuid- flollandsche Hypotheekbank, F. Bland van den B-'rg, var. het Huis van Bewaring overgebracht naar de strafgevangenis te Rotterdam, aangezien noch hij, noch het Openbaar Ministerie in htoo- ger beroep zijn gekomen van het vonnis der rechtbank, waarbij hij tot vier jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Voorzichtig met de sPruden ti a". De hoofdcommissaris van politie te 's Grarenhage verzopkt ter algemeene kt-nnis te brengen, dat vele klachten bij hem zijn ingekomen over de wijze, waarop de brandverzekerit g-maat.schappij »Prudentia", gevestigd te 's Gravenhage. Charlotte de Bourbonstraat 6, directeur L. Caste'eyn, hare verplichtingen ten opzichte van hare verzekerden nakomt en geeft degenen, die zich bij die maat schappij willen verzekeren, den raad, te voren bij hem inlichtingen in te winnen. De Vlissingsche mailboot „Koningin Wilhclmina" is gister-middag zonder assistentie vlotgekomen en heeft gister-avond op den ge wonen tijd de reis naar Engeland aanvaard. Treurig ongeluk. Op den Apollinaris- berg bij Remagen hadden kinders een groote kuil gemaakt om daarin te spelen. Woensdag stortte er een stuk grond in, waaronder twee jongens, van 11 en 13 jaar, bedolven werden. Zij zijn er dood onder vandaan gehaald. Pest pok ken. In het begin van Februari zette een uit Algiers gekomen stoomschip in Duinkerken een aan pestpokken lijdende matroos aan wal. Deze is overleden en nu blijkt, dat twee pleegzusters, die hem in bet ziekenhuis oppasten, dezelfde ziekte hebben. Buitendien zijn er uog vier andere personen door aangetast. Weer een. Te Rome is een oplichter gepakt, die zich uitgaf voor pastoor en zei Leon de Rubercy te heeten. De ftaliaansche politie ge looft met een notoiren Franschen boef te doen te hebben. Microscope vermist. In het Academisch Ziekenhuis te Lei len is dezer dagen de vermis sing van een microscope geconstateerd. Bijna het geheele instrument, dat een hoogte heeft van 35 c.M. is van geel koper en, op enkele onderdeelen na, gevernist. De microscope is gebruikt, doch in gopden staat, en heelt f250 gekost. Zeer vermoedelijk staat het nummer 10873 en de naam »E. Leitz Wetzlar" ingedrukt aan de rechterzijde van den voet. Met het instrument zijn twee oculairs ontvreemd. De commissaris van politie te Leiden verzoekt nauwkeurige recherche en bij ontdekking inbe slagneming en bericht. Valsch geld. Door de directie der gemeen tetram te Amsterdam zijn drie van valschheid verdachte guldens en zes dito kwartjes bij de politie gedeponeerd. Carbiet-ontplnffing. Te Zaandam wer den de bewoners in den om'rek van de sHoop- brug" Donderdagavond plotseling verschrikt door een hevigen slag die alles in de nahurige huizen deed schudden en rinkelen. Zjj, die op straat wa- Behandeling van kanker. Aan de Lon- densche „Tribune" is het volgende bericht uit Boedapest ontleend „Het ambtelijke orgaan van den Hongaarschen geneeskundigen raad bevat een opzienbarend ver slag over een nieuwe en, totdusver, zeer ge slaagde behandeling van kanker. Dr. Franz Hauer, een chirurg, is de schrijver van het artikel over de door hem gevonden behandeling van de ziekte. Een jaar geleden, zegt dr. Hauer, werd onder zijn aandacht gebracht een artikel uit een ge neeskundig tijdschrift over onderhuidsche inspui tingen met gelatine tot bloedstelping. Daar er op dat oogenblik eenige kankerlijders onder zijne behandeling waren, bij wie alle bloedstelpende middelen vergeefs waren toegepast, besloot bij het mei gelatine te beproeven. „Eerst had de toepassing van het middel ecu sterKe temperatuursverhooging ten gevolge, zoo dat dr. Hauer bang was voor ernstige compli caties Kort daarna nam de koorts echter af en hield de bloeding op. Door dezen uitslag aan gemoedigd, herhaalde Hauer zijne inspuitingen en bemerkte spoedig dat zijne patiënten zich be ter gevoelden. De wonden werden zuiverder, de pijnen minder of zij hielden geheel op, en het gewicht van den zwaksten patiënt nam op ver rassende wijze toe. In een geval heelde de wond volkomen. In zeven andere gevallen heelde de wond bijna en bleven er slechts enkele kleine en weinig beteekenende sporen van over. In \ijf gevallen van de 40 hadden de inspuitingen geen uitwerking De proefnemingen worden \ooitge- zet Militaire bezettingen. In Engeland stelt men gewoonlijk de kosten van den Boerenoorlog op rond 250 millioen pond sterling, d. i. drie duizend millioen gulden. En dan rekent men er nog niet de middellijke kosten bij; ook niet wat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 5