Dagblad voor Schiedam en Omstreken. »r 30ste Jaargang. Woensdag 6 Maart 1907 No. 8751. Abonneert D 09 ie feuilleton. Nine ScMisck Cent mei ira lis Uelllnstreerd MapttM prijs 10 c. j. wad, 015 p. aal, fl.3ap.3iil. Officieele berichten. Sluiting Koemarktbrug. Het uur der bekoring. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1 .35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteeran worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat de Koemarkt- brug van Donderdag-morgen 6 uur tot Vrijdag morgen 6 uur voor rij- en voertuigen gesloten zal zijn. Schiedam, 5 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders van Schiedami M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. 'o; De Secretaris, V. SICKENGA. Grondverkoop. Een voor onze gemeente zeer belangrijk be richt werd gisteren onder onze rubriek „Stads nieuws" gepubliceerd. Dc bouwgrondmaatschap- pij „Keilen van Nieuw-Mathenesse" alhier heeft hare zeer aanzienlijke bezittingen aan den Groe nendijk, de uiterwaarden, opgespoten gron den die den polder Nieuw-Mathenesse van de rivier scheiden en zich uitstrekken van den Boschpolder (Oud-Delftshaven) tot aan den Wa tertoren te Schiedam voor de som van anderhalf millioen gulden circa f5 per M2 aan de gemeente Rotterdam te koop aangeboden, een koop welke behoudens de formeele overdracht zoo goed als beklonken is. Dat bet&ekent dus dat de gemeente Rotter dam privaat-eigenaresse zal worden van een aan zienlijk terrein op Schiedamsch gebied, dat haar. uitstekend te stade zal komen bij hare bekende eerlang uit te voeren plannen in den aan den oever gelegen Boschpolder, grenzende aan ons gebied op liet terrein der vroegere gemeente Oud-Delftshaven. Dat beteekent dat de gemeente Rotterdam, eerst slechts privaat-eigenaresse van het te ver knopen terrein, een motief te meer zal hebben °rn grenswijziging bij de Hooge Regeering aan te vi'agen, en dus deze prachtige gronden aan de Maas eerlang ook administratief tot, de gemeente Rotterdam zullen gaan belmoren. Dat beteekent dat voor de gemeente Schiedam een pvachiig terrein aan de Maas, dat haar bij hare uitbreidingsplannen beslist van dienst moest zlJr', dat bij haven-aanleg en spoorwegaamslui- hng, zooals die 't laatst gedacht werd, niet kon gemist worden, volstrekt en voor immer is Verloren gegaan, j 1 !"ij hebben ter bevoegder plaatse geïnformeerd de bouwgrondmij. „Keilen van Nieuw-Mathe nesse" voor ze bedoelde gronden aan de gemeente Rotterdam te koop aanbood, ze ook aan ons ge meentebestuur te koop had aangeboden. Ons werd -'"slist verzekerd dat dit niet het geval is. 'Zeker zou het. bezit van die gronden voor onze gemeente van het grootste belang zijn geweest, nze gemeente zou daardoor sterker gestaan heb- -u-'H tegen liet machtige Rotterdam. Waar de gron- 86) Uit het Engelsch.) ACHTTIENDE HOOFDSTUK. einsdorf had het gevaar, dat hem kon drei- 6 van de zijde der door hem zoo smadelijk «T5» geldmannen onderschat. Achter zijn "f .r'adden zij gewerkt. Door oen juist instinct eia, hadden zij zich gewend tot de portiers- rln°fUV Van huis, waarin het echtpaar Heins- 1V'oonde. Zij kende de meeste 'schuld- schers persoonlijk; zij wist de verschillende la T'l8 °R noemen, hij wie mevrouw het - atst crediet gezocht en gevonden had, en zij erzuimde niet aan de gretig vragenden alies te vertellen wat zij wist j'üller en Wenglein hadden daardoor ma- uiaal genoeg, 0111 aan hun wraakgevoel naar arbelust te kunnen toegeven: Zij begaven zich ia,11 de verschillende kooplieden van wie me vrouw haar meubelen en wat dies meer zij, betrokken en die reeds vrij wat uit hun humeur waren omdat de overeengekomen af betalingen uitbleven. Zoodra deze leveranciers au over het ware karakter der familie waren der. der Keilen-MaatsChappij zoo nauw bij de spoor weg aansluiting met de Maas betrokken zijn, zou zij op die punt te eerder concessies van onzen machtigen nabuur hebben Verkregen. Zonder twij fel zou de aankoop der Keilen een aanzienlijken geldelijke") last op de gemeente hebben gelegd; maar dat behoefde onze vroeden niet terug te schrikken om zich den eigendom van dit zoo kostbaar gebied te verzekeren. Het crediet van Schiedam is nog groot genoeg om voor eene aanzienlijke geldleening plaats te vinden., De bcuwgrondmij. „Keilen van Nieuw-Mathe nesse" beeft feitelijk over de annexatie van Schie dam bij Rotterdam beschikt, zonder dat het nut dier samenvoeging nog behoorlijk erkend was. Waar nu nagenoeg de geheele rivieroever van den Boschpoldev tot aan den Watertoren feitelijk Rot- tc rdamsch gebied wordt' en zeker spoedig geëxploi teerd zaï worden vischt Schiedam met zijn ha- van- en spoorwegplannen daar zeker achter het net. 'En dat. voor Schiedam zoo noodlottig besluit van verkoop is genomen door de bouwgrondmij. „Keilen van Nieuw-Mathenesse," waarvan deel uitmaken de liberale gemeenferaadsleden, de hoe ren J. M. v. d. Schalk en, A. C o ol Mz. Die bei de Raadsleden hebben dus het waarachtig, zwaar wichtig belang der gemeente in deze niet kunnen bevorderen. Zij hebben niet kunnen verhoeden, dat Scb'cdam als 't ware aan Rotterdam ver kocht i°. Zij hebben blijkbaar het Dagelijksch Be stuur niet op de hoogte gesteld van eene voor de stal onzer inwoning zoo zwaarwichtige aan gelegenheid. En aldus heeft O-ogenschijnlijk ook mot hunne medewerking deze vo-or Schiedam zoo noodlottige verkoop plaats gehad. Wij (willen verder deze noodlottige handeling niet kwalificeeren. Zij spreekt zoo duidelijk. Zij toont zich in een zoo droevig licht, dat wel niemand, tenzij hij het gezond verstand ten eenen male mist, haren waren aard en diepe beteekenis zal onderschatten. RUSLAND. De nieuwe Doema. De eerste zitting van de nieuwe Douma is gister middag, nadat eerst een plechtig »Te Deum" had plaats gehad, geopend door den onder-voorzitter van den Rjjksraad Goloebef. Toen de staatssecretaris de keizerlijke boodschap, betreffende de bjjeenroeping van de Doema, voor las, stonden de leden der rechterzijde, ten getale van bjjna 100 aanwezig, van hunne zetels op en riepen verscheiden malen»Leve de Tsaar 1" De overige leden bleven zitten en luisterden diep-zwjjgend. Toen de voorlezing geëindigd was, riepen de leden der rechterzijde nogmaals: »Hoera!" waar bij alle ministers zich van hunne zetels verhieven. Daarna legden alle afgevaardigden den eed af- ingelicht, sloten zij zich bij dc beide mannen aan en lieten zich gewillig overhalen, de zaak in handen te geven van een om zijn slimheid berucht advocaat. Zoo spande men samen ach ter den rug van de niets vermoedende Heins- dorfs, om hen wegens oplichterij en bedrog te vervolgen. Zij deelden den advocaat mede, dat de fa milie diep in de schulden stak en dat er geen mogelijkheid op bestond, dat die schulden op de gewone manier konden worden afbetaald. Op de hatelijkste wijze stelden zij de ondoor dachte manier van handelen van de slechts voor het oogenblik zorgende mevrouw Heins- dorf voor als een slim overlegd plan om do leveranciers, die toch al zooveel moeite had den om te bestaan, schade te berokkenen; na tuurlijk hadden zij -ook Ileinsdorfs verklaring vol gens welke deze weigerde een cent te betalen, ter sprake gebracht, en hoe het ook niet mo gelijk wao, dat hij dit zou doen, daar zijn min der gunstige gezondheidstoestand 't vermoe den w, ttigde, dat hij niet lang meer zooveel zou verdienen, en dat Heinsdorf zelf had ge zegd, dat hij een minder bezoldigde betrok king zou aannemen, die voldoende opleverde om met zijn gezin van te leven, maar op verre na niet zooveel, dat daarvan de schulden kon den worden afgedaan. Op grond van deze met een eed bevestigde verklaring had de rechter va.n instructie een bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd tegen het echtpaar en tegen De sociaal-democraten namen geen deel aan de openingsplechtigheden, maar kwamen eerst in de vergaderzaal, toen de eed afgelegd moest worden. Tot voorzitter van de Rjjksdoema werd Golo. win gekozen met 356 stemmen. Deze verkiezing werd door de linkerzijde en het centrum met bijval begroetde rechterzijde daarentegen ontving den uitslag met stilzwijgen. Golowin hield een korte toespraak, waarin hij zich richtte tot alle partijen in de Doema. Hij zeideDe nieuwe Doema zal werken. Ze hoopt dat het haar gelukken zal, in vereeniging met den monarch de weldaden van een grond wettige regeering en van sociale wetgeving langs den door de eerste Doema ingeslagen weg te ver wezenlijken. Het instituut der volksvertegen woordiging zal nooit verdwijnennadat het een maal in het leven geroepen is, zal het niet op houden te bestaan. De woorden van Golowin maakten een gunstigen indruk en werden beantwoord met bijvalsbetui gingen, ook van eenige rechtsche banken. Nadat Golowin meegedeeld had, dat hij heden door den Tsaar ontvangen zou worden, werd de zitting gesloten. Nadat de metropoliet een godsdienstoefening had gehouden, het Volkslied was gezongen en hoera's waren aangeheven, is de Rijksraad gister namiddag half zes door den voorzitter Frisj geopend, die een leve de Keizer I uitbracht. Ver volgens werden de nieuwe leden beëedigd. De Rijksraad besloot aan de families der over leden leden zy'n deelneming en over den moord op graaf Ignatief baron Boedberg zijn veront waardiging te betuigen. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 2,471,684,872 roebel. De ver schillende leeningen eischen een uitgaaf van 380 millioen, tegen 335 millioen in het voorgaande jaar. De uitgaven voor volksontwikkeling zjjn verhoogd met zes millioen, die voor landbouwor ganisaties met 10 millioen. De buitengewone uit gaven bedragen 298 millioen tegen 478 millioen in het vorige jaar. Tot dekking van dezen post zijn 11£ millioen beschikbaar. De rest zal gedekt worden door leeningsoperaties, die echter eerst met zekerheid zijn vast te stellen, als het rapport voor de rjjkscontróle over 1906 gereed is. De mi nister van Financiën verzoekt, hem te machtigen de in verband met dezen toestand noodige operaties uit te voeren. Blijkens een bij de begrooting ge voegd exposé bedroegen de totale kosten van den oorlog van 1904 tot <90 2,598,716,745 roebel, waar van een bedrag van 33 millioen aan scbatkistpio- messen ongedelgd bleef. onafhankelijke Lotharingsche afgevaardigden, be nevens die van 70 Duitsche afgevaardigden, waar van een aantal n ationaal-liberaien Deze manifestatie der Lotliaringers heeft des te meer beteekenis, daar de Elzassers van hun kant een speciale motie hebben ingediend door het Centrum gesteund, terwijl die van de Lotha- ringers wordt gesteund door de nationaal-Iibera- len, de progressisten en de democraten van Zuid- Duitschland. In den loop der beraadslagingen in de Rijks- da gzitting van gister heeft de centrumsafgevaar- digde Erzberg zich tegen de beschuldigingen van LobeJ verdedigd. Hij verklaarde, dat hij slechts een serieus onderzoek had ingesteld aangaande de gesignaleerde misstanden. ILobell verdedigde nogmaals het zelfde stand punt als in dc vorige zitting ingenomen. Posadowsky, de secretaris van B.nnenlandsche Zaken, verklaarde, dat de tegen hem gerichte aanvallen, zoolang hij zijn functie zal beklee- den, geen invloed op zijn gedragslijn zullen heb ben Hij zal de nu door hem gevoerde polit.efc blijven verdedigen. Ce ontwerp begrooting, waarover thans de eer ste lezing is beëindigd, werd vervolgens naar de commissie teruggezonden. DUITSCHLAND. De afgevaardigden van de Lotharingsche groep hebben bij den Rijksdag een motie ingediend, strekkende tot verkrijging van algeheel© autonomie voor Elzas-Lotharingen. Deze motie draagt de handleekening der drie den heer Von Maltitz, die ook behalve dit nog heel wat op zijn kerfstok had. Ook na het ver hoor, -dat onmiddellijk 11a aankomst in het huis van bewaring voor den rechter van instructie plaats had, meende deze, dat hij niet gerechtigd was, de hechtenis op te heffen, omdat hij oor deelde, dat er gevaar bestond voor vlucht of verdonkeremanen van stukken. De opzienbarende gebeurtenis met den zoo bekenden kunstenaar gaf aan de op sensa.tio- neele berichten beluste couranten overvloedig stof Reeds de avondbladen brachten kolom- menlange berichten, met pikant gekozen op schriften in vette letters, om cr toch vooral goed de aandacht te laten vallen. Hoe geslo- tener de politiebeambten zich*hielden tegenover den zwerm rapporters, des te meer moesten die hunne berichten ontleenen aan wat er al zoo in den omtrek van Ileinsdorfs woning werd gepraat, en zooveel te avontuurlijker vielen die berichten uit. De meest gewaagde combinatiën daken op, en werden in de ochtendbladen lang en breed uitgewerkt; de daarop volgende avond bladen brachten ook de mededeeling, dat de medeschuldige van het echtpaar, hun sclhoonzoon Von Maltitz, aan een kruispunt van spoorwe gen in de nabijheid der grenzen was aange houden en rec-ds terug werd getransporteerd. M at de crimineels politie int.usschen werke lijk door onderzoek te weten kwam, werd te strenger en zorgvuldiger aan de pubPcueit ont houden, omdat dit nog zeer veel werkelijk ENGELAND. In den loop der beraadslaging over de marine- bcgrooting in het. Lagerhuis, heeft Sir Campbell- Bannennan gister de kritieken op zijn jongste ar tikel ten gunste van vermindering der oorlogs- tcenisfiugen beantwoord. Ilij ontkende iets ge zegd te hebben, dat er op berekend was om wie ook aanstoot te geven en verklaarde dat het de plicht der regeering was het onderwerp vooruit te brengen en de gevoelens onder de volken van Europa ten gunste van de arbitrage en de vreedzame oplossing van geschillen, aan te moe digen en los te raken van de ontzettende uitgaven voor bewapening. De regeering was niet van plan eenige mogendheid de vermindering der oorlogs toerustingen op te dringen. Uit een statistiek, door het Britsche mi nisterie van Oorlog nu eerst opgemaakt van het aantal soldaten en matrozen, gedood of gewond in oorlogen, gevoerd door de regeering en de chartered companies in 1898, 1899, 1900, 1901, 1902 en 1903, met uitsluiting van Indië, b.rjkt, dat in den Transvaal-oorlog gedood werden of stierven aan hun wonden; 714 officieren en 6845 minderen, gewond werden 1753 officieren en 19.292 minderen. Gedood werden voorts 6 marine-officieren en 18 minderen, gewond 5 ma rineofficieren en 107 minderen. Totaal aan doo- den 8678, aan gewonden 23.773. - Op de Zuid-Afrikaansche ten toons teling te Londen is ook werk te zien dat de Boeren meisjes op handwerk-scholen te Bellevue bij Jo hannesburg en Philippolis in Transoranje ver- reeds dadelijk aan <i©i, commissaris, die hem arresteerde, gegeven en er tot opheldering hij verteld, wat hij er zelf van wist. In die portefeuil le bevonden zich behalve een aantal kleinere banknoten drie biljetten van duizend mark. Spal- ti.ig wa bijna buiten zich zelve van verbazing, toen hij reeds bij een vluchtig onderzoek ont dekte, dal een dezer biljetten behoorde tot de nog in het geheel niet door de staatsbank uit gegeven serie, en dus noodwendig een dupl caat moest zijn. Hij gunde zich niet eens den tijd, om Rebë in kennis te stellen met <\j.is ont dekking, maar reed onmiddellijk naar de staats drukkerij. Hier werd nu het v nassende feit geconstateerd, dat ook de beide andere biljet ten van duizend valsch waren: zij behoorden tot die exemplaren, die na onderzoek voor ver- In,anding waren bestemd; zonder veel mooite kon de eene directeur nog de roode potloo.» streep, hoe zorgvuldig deze ook was uitgera deerd, herkennen, die streep werd er al'yd op gezet, om de banknoten te merken. De andere in de portefeuille gevonden kleinere banknoten waren alle echt en vertoonden sporen van veel vuldig gebruik. Wordt vervolgd buitengewoons sen*a'in"«»AR deed vermoeien. iHt-insdorf had de portefeuille van Von Maltitz

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1