Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Volgens een telegram uit Washington, heeft generaal Zelaya, de president van Nicaragua, gis teren Tegucigalpa, de hoofdstad van Honduras, ingenomen. Hiermede hoopt men, dat de oorlog tusschen Nicaragua en het verbonden Honduras en San Salvador uit is. Toch gaat het gerucht, dat BoDilla, de president van Honduras, die ge vlucht is, de verstrooide troepen van Honduras verzamelen wil enden strjjdhervatten. Waarschijn lijk acht men 't niet, dat hjj slagen zal, Zelaya zal, meent men, een nieuwen president van Nica ragua benoemen en dan zqn troepen terugtrekken. De «Tribune" verneemt uit Mobile, dat iemand, uit Honduras daar aangekomen, bevestigt, dat de Hondureesche kanonneerboot «Tatumbla" in een gevecht met twee Nicaraguaansche kruisers met man en muis gezonken is. Te Kingston, op Jamaica, houdt de aarde niet op te beven. Van Vrijdag tot gisteren zijn er vjjt korte maar hevige stooten gevoeld, gepaard met luide rommelingen in 's aardrijks ingewand. Te Thun is het proces tegen Tatjana Le- ontiew begonnen. Men weet, dat ze in Inter laken den rentenier Muller doodschoot, meenen- de, dat hel de Russische minister Doernovo was. De rechtzaal was overvol met belangstellenden, waaronder ook een aantal buitenlandsche jour nalisten. De verdediger van Leontiew schijnt van plan haar voor te steller als ontoerekenbaar. Bij haar verhoor zeide de beklaagde, dat ze vroeger wel geesteskrank is geweest, doch tijdens den moord volkomen hersteld was. De maatschappij van de Kanaaltunnel heeft haar wetsontwerp, bij bet Engelsche Lagerhuis ingediend, ingetrokken, maar zal het in de zit ting van het volgende jaar opnieuw indienen. Men verzekert, dat in hun samenkomst te Rapallo, de heeren von Bülow en Tittoni zich lan gen tjjd onderhouden zullen over het ontwerp tot gedeeltelijke ontwapening, dat Engeland op de Haagsche conferentie zal te berde brengen. Reeds vroeger is medegedeeld dat de Italiaansche minis ter Tittoni zou voorstellen de tennenmaat der oorlogsvaartuigen te beperken. In zijn onderhoud met den Duitschen rijkskanselier zou ook deze kwestie kunnen ter sprake komen. Offlcieele berichten. Bij K. B. is de luitenant-generaal, comman dant van het leger en chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië, jhr. J. C. Van der Wijck, op zijn verzoek, met ingang van den 3en Juli 1907, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten, door hem aan den lande bewezen. De Crisis. Het correspondentie-Bureau meldt: Nad a t Staatsraad mr. Cort van der Linden ver slag had gedaan van het niet-slagen zijner pogin gen tot vorming van een Kabinet, heeft H. M. de Koningin do raadpleging van hoofden van Staats lichamen heropend door het hooren van den voor zitter van df Eerste Kamer, die gister door II. M. daartoe ontvangen werd. Met de oplossing der ministerieele crisis hangt, naar men verneemt, samen de definitieve vast stelling van den dag van vertrek der Koninklijke familie naar Hef Loo. Michiel Adriiensz. de Ruyter. Men meldt ons uit Den Haag Aan ieder der gedelegeerden van de vreemde mogendheden bij de de Ruijter-herdenking is een exemplaar van de herinneringsmedalje uitgereikt. J H. Geprtsrma. Gelukkig schijnt, naar wij vernemen, in den toestand van den heer Geertsema een betere wen ding gekomen. Reeds verliet de patiënt enkele oogenblikken het bed en dit bekwam hem goed. Wel is hij nog zeer zwak, maar toch goed voor uitgaande. Hoewel het lezen hem thans verboden is, stelt de heldere grijsaard het levendigste be lang in de gebeurtenissen van den dag. (N. C.) Oranje-Nassau's Oord. Het „N. v. d. D." bevestigt het bericht, dat het ontslag van dr. Huinink en zuster Hooft- raan, de hoofdverpleegster, door het bestuur ver leend was. Ook de drie reeds genoemde ver pleegsters vertrekken. Het ontslag van dr. II. en zuster H. gaat in miet 1 Mei. Daarentegen is de geneesheer-directeur, dr. Do- nath, nog niet in het bezit van een antwoord van het bestuur op zijn laatsten brief betreffende zijn vertrek. Bekrachtiging van het Haagsche Verdrag omtrent de hospitaalschepen. Gistermiddag te 2 uur heeft in de Tréveszaal de bekrachtiging plaats gehad van het op 21 December 1904 in den Haag door een aantal Mo gendheden onderteekende verdrag, strekkende tot het verleenen van vrijdom van havengelden aan de bospitaalschepen, bedoeld bij de Haagsche over eenkomst van 29 Juli 1899, omtrent de toepassing op den zeeoorlog van de zoogenaamde Roode Kruisconventie van 1864. Rijn scheepvaart. Ten opzichte van de ook voor ons land zoo gewichtige plannen met de verbouwing van de vaste bruggen over den Rijn, verneemt de ,,Köl- nische Zeitung", dat de betrokken autoriteiten het in zoover eenc zijn geworden, dat thans de voorbereidende werkzaamheden kunnen aanvang nemen. Eenige leden van de centrale commissie voor de Rijnscheepvaart kwamen te Keulen tot regeling der eerste uitvoering. Nederland was daarbij vertegenwoordigd door den heer F. W. leemans. Ambtenaren-Rijksverzekeringsbank. Naar wij vernemen, is met 1 April a.s. de promotie onder de ambtenaren bij de Rijksverze keringsbank te wachten, waarop bij de begrooting gerekend is. Daaraan moet echter voorafgaan een Konink lijk beslui., strekkende om de organisatie van genoemd personeel opnieuw vast te stellen. Centrale Werkgcvers-Risicobank. Gister, bij gelegenheid van het 5-jarig bestaan der Centrale Werkgevers-Risicobank, deelde de directeur, de heer Bloemstuk, mode, dat directie en commissarissen hadden besloten een pensi oenregeling tegen ziekte en invaliditeit in werking te doen treden, waarvoor mr. Vlaanderen, secreta ris der Rank, namens het personeel dankzegde. Katholieke studenten. Eergister promoveerde aan de technische hoo- geschool te Delft tot doctor in de technische we tenschappen de heer F. C. Huygen, werktuigkundig ingenieur en assistent aan de T. H. op een proef schrift, getiteld: „Over de exhaustwerking bij lo comotieven. Het proefschrift zelf, waarbij behoo- ren niet minder dan 31 teekeningen, 23 tabellen en een aantal figuren en grafische voorstellingen, getuigt van een ernstigen en omvangrijken arbeid. Het mag wel opmerkelijk heeten, dat van de drie ingenieurs, die tot nu toe aan de T. H. zijn gepromoveerd, twee katholiek zijn, nl. de hh. dr. E. H. M. Beekman, die 15 Nov. 1.1. promoveerde op een proefschrift „Geschiedenis des systema tische Mineralogie" en nu de heer Huygen. Dit feit spreekt des te meer, als men bedenkt, dat nauwelijks 5 percent van het aantal studeerenden aan de T. H. katholieken zijn. Hieruit valt te constateeren, dat onder de studenten in de techni sche wetenschappen het den katholieken aller minst aan ijver, bekwaamheid en lust tot weten- schappelijken arbeid ontbreekt en doet ons ho pen dat het beruchte wetenschappelijk tekort, ook wat df-ze studierichting betreft, zeer spoedig zal zijn aangevuld. Den heer Huygen, die zich tijdens zijn /verblijf in Delft bovendien als een ijveraar voor de katholieke belangen heeft doen kennen, onze hulde en beste gelukwenschen met hef door hem behaalde succes. (Tijd.) Congres tegen het alcoholisme. Het eerste congres tegen 't alcoholisme, uit geschreven door het comité voor de organisa tie van Nederlandsche congressen tegen het al coholisme, zal op 21 en 22 Mei in Tivoli te Utrecht worden gehouden. De nagenoemde onderwerpen zullen worden be handeld dcor de daarachter genoemde inleiders Overzicht der drankbestrijding in het buitenland, me]. H. W. Crommelin, Zeist; overzicht der drankbestrijding in Nederland, R. Casimir, Den Haag; de misdadigheid der jeugd en het alcoho lisme, mr. J. A. van Hamel, Amsterdamde statis tiek, J. C. E. Slotemaker, Amsterdamde reclame van den drankhandel, F. U. Schmidt, Amsterdam; de geneesmethoden van drankzucht, dr. H. Post humus, Groningen; de drankkwestie in tropisch Nederland, dr. H. Bervoets, Zeist; de waarde van wettelijke maatregelen als middel in den drank- strijd, mr F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, Wassenaar; welke taak legt de drankwet den gemeenteraden op? Wat deden zij in dit opzicht? M. G. I. Kempers, Harderwijk, en de organistatie der drankbestrijding, ds. A. W. van Wijk, Zwolle. Den avond van den eersten congresdag zal in de groots zaal van Tivoli, te Utrecht, een kunst avond worden gehouden met medewerking van het Utrechlsch Stedelijk orkest, het A Cappella Koor, onder leiding van den heer Joh. Wagenaar, mej. Hanria de Graag, van Den Haag (alt) en den heer C. L. Keereweer, van Utrecht (solo-cellist.) Op den kunstavond zullen de heeren prof. dr. C. Pe kelharing hoogleeraar te Utrecht, dr. A. S. Tal- ma, lid van de Tweede Kamer van de Staten- Generaa! te Den Haag, en ds. A. v. d. Heide, predikant tc- Britswerd, een enkel woord spreken. Uit Vlissingen. Het Duitsche oorlogsschip „Lothringen" is gis ter van Vlissingen naar Kiel vertrokken, de moni tor „Reinier Claeszen" naar Hellevoetsluis en de torpedobooten „G 6" en „8" naar Nieuwediep. De oorlogsschepen „Friesland" en „Piet Hein bleven op de reede geankerd. Burger-Avondschool. De tentoonstelling van teekeningen en werk stukken van leerlingen der Burger-Avondschool, eergister- en gister-avond gehouden, mocht zich weer in een druk, belangstellend bezoek verheu gen. Verschillende autoriteiten brachten haar een bezoek en een talrjjk publiek bewoog zich in de zalen, waar de teekeningen zoo doelmatig waren tentoongesteld, dat er voldoende ruimte was om alles gemakkelijk te bezien. Alles is er hier bij het onderwas op ingericht, den tookomstigen ambachtsman te geven, wat bij in de praktijk 't meest noodig heeft. Dat zagen wij reeds in de eerste klassen, waar het ornament en perspectief teekenen beoefend wordt en vooral op netheid en vaardigheid gelet wordt. Bijzonder wordt er ook op gewerkt den leerlingen ornamen ten aan de natuur te doen ontleenen en aldus den toekomstigen vakman gemakkelijk motieven tot versiering te doen vinden. In een ander lokaal zagen wij meer bijzonder al wat den toekomstigen machinist en maehinewer- ker in zijn vak van dienst kan zijn: machine deelen. luchtpompen, stoomketels, dynamo's motors tapkranen cilinders enz., die allen aantoonen, dat het onderwijs vooral op de praktijk gericht is en alles wordt aangewend om den werkman der toe komst het meest opbouwend onderwijs voor zijn vak te geven. In de lokaliteit meer bijzonder aan het bouw kundig teekenen gewijd, zagen wij in tweede klasse houtverbindingen, vormen van ramen en deuren, verbindingen van hout- en metselwerk, over het geheel alles wat op constructie gericht is en wat den beginnenden leerling er toe bren gen kan, de voorwerpen goed en van alle kanten te bezien, teneinde ze des te beter te kunnen weergeven. In de derde klasse zagen wij modellen van be kapping, oud-Hollandsche kappen ook, winkel puien en drjjvende kelders en in de vierde mo dellen van afgewerkte trappen, naar medegenomen teekeningen thuis vervaardigd, die aantoonen, dat voor alles het onderwijs aan de praktijk wordt dienstbaar gemaakt. De praktische inrichting van het onderwijs bleek ook vooral in de vijfde klasse, waar op aangegeven platte gronden verschillende variatiën van voor- en achtergevels naar het inzicht der leerlingen gezien werden, o.a. modellen van villa's en een reeks van 16 heerenhuizen door een coö peratieve bouwvereeniging te stichten. De leer lingen werken hier geheel zonder copie, alleen naar de noodige verstrekte gegevens. Van de vaardigheid der leerlingen in de hooge- re klassen, bijzonder in het opnemen van vorman, getuigden ook enkele teekeningen in het steen houwersvak en ook een paar proefstukken naar eerst gemaakte teekeningen. Over het geheel bleek dat in deze school de praktijk gebeel op den voorgrond staat en alles er op berekend is den leerlingen ie geven, wat zij in de praktijk 't meest behoeven. Dat deze praktische richting van bet onderwijs in ruimen kring gewaardeerd wordt, is wel door het sterk toenemend aantal leerlingen bewezen. Ambachtsschool. B. en W. stellen aan den Raad voor, in te gaan ,op het verzoek der vereeniging „De Am bachtsschool," beoogend dat de gemeente het be- noodigde stichtingskapitaal zal verschaffen en een jaarlijksche subsidie zal verleenen van 20 °/o der jaarlijksche uitgaven. Harerzijds biedt de Ambachtsschool aan de noo dige lokaliteit in de school te verschaffen voor het onderwijs der Burger-Avondschool tegen een vergoeding van f 2500. De gemeente zou dus geen gebouwen voor de Burger-Avondschool behoeven te stichten, terwijl het gebouw der Hoogere Bur gerschool dan geheel vrij komt, wa,t zeer ge- wenscht is. De subsidie komt de gemeente op pl.m. f 7000.te staan. Havengeld. Door B. en W. wordt aan den Raad voor gesteld, de verordening op het Havengeld te wij zigen en wel zoo dat het bijzonder tarief voor ertsbooten zal vervallen, de los- en laadtermij- nen van 20 op 17 dagen worden gebracht, de maanden November, Maart en April niet meer begrepen worden in den overwinteringstijd en vaartuigen van gemeente of provincie, hospitaal- schepen en vaartuigen van vermaak of lichaams oefeningen worden vrijgesteld. Buitendien worden eenige redactie-wijzigingen voorgesteld. Tolksbftdhuis. In de week van 18 - 24 Mrt. 1907 werden geno men 232 baden 4ste kl. 2de kl. kuipbaden 25 kuipbaden 27 regen 10 regen 163 school kinder a 5 ct 7 Bij K. B. is, met ingang van 1 Augus tus 1907, benoemdtot inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Schiedam, de heer A. L. Boot, inspecteur derzelfde midde len te Hoorn. Aan de firma F. W. van derElst& Co., alhier is gegund de levering van de perceelen I, III, IV en V der houtwaren welke de vorige week door de gemeente zjjn aanbesteed en wel voor de door haar ingeschreven bedragen van voor perceel I f434, III f1027, IV f638 en V f 1088, terwijl perceel II werd gegund aan den heer M. van de Noort, te Udenhout voor f56 M3. Gister-namiddag zijn door een be stuurder van een vrachtwagen bij het keeren met paard en wagen twee ruiten gebroken van de wo ning van de Wed. van Lienden aan de Vjjgen- steeg alhier. Kievitseieren. In Friesland zijn de laatste dagen hier en daar al kievitseieren gevonden. Zi) worden meerendeels aan den landheer of aan een autoriteit ten geschenke gegeven, of wel tegen hooge prijzen van fl tot f2.50 per stuk aan fijn proevers verkocht. Een krasse maatregel. Men meldt uit EnschedéDoor de politie alhier werden gisteren, krachtens bevelschrift van den officier van justi- t e te Amsterdam, van een reizend echtpaar, dat met een woonwagen op den Goolcatenweg stond, vijf van hun minderjarige kinderen afgenomen, in verband met de tegen die ouders genomen beschik- king, waarbij de hier bedoelde kinderen voorloopig aan de macht hunner ouders worden onttrokken, in afwachting, dat beslist zal zijn op een tegen die ouders aanhangige vordering tot ontzetting uit de ouderlijke macht, op grond van verwaarloozing van de ouderlijke plichten. Een transformateur gesprongen' Terwijl eenige Italiaansche marine-officieren de werkplaats derLigurisch Toskaansche electriciteits- maatschappjj te Livorno bezichtigden, sprong een electrische transtormateur van 600 paardekracht en 3000 omwentelingen per minuut. Elf beambten en officieren werden min of meer ernstig gekwetst. Ernstig ongeluk te Lissabon. Te Lis sabon heeft een automobiel, waarin de koningin moeder en prins Alfonso, broeder des konings, naar den schouwburg reden, een vrouw over reden, die een kind van acht maanden in haar armen droeg. Het kind werd gedood, de moeder zwaar gewond. Frans Rosier. In de tweede bijeenkomst van het psychiatrisch- juridisch gezelschap te Amsterdam heeft prof- Jelgersma een lezing gehouden over het rechtsge val van Frans Rosier. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk, maar dr. Schrijver heeft van den voorzitter vergunning gekregen, om het volgende uit spr.'s betoog in het «Nieuws v. d. Dag" openbaar te maken De studie, die prof. Jelgersma van Rosier maakte vindt haar oorsprong in het feit, dat hij en prot. Winkler door de rechtbank als deskundige psycb' iaters gehoord zijn. Beide hoogleeraren hadden zich dus een meening te vormen over den geestes toestand van den misdadiger, die verschijnselen deed zien, welke tot op dat oogenblik steeds voor gesimuleerd, geveinsd, werden aangezien. Hun nauwKOurig psychisch onderzoek leerde hun an ders. Zulk een onderzoek is een uiterst moeilijk en subtiel werk. Een deel van de benoodigde gege vens worden door den misdadiger zelf verstrekt- Natuurlijk moeten die gegevens, vooral waar men met zulk een doortrapten leugenaar als Rosier te doen heeft, met de grootste omzichtigheid wor den aanvaard. Volkomen onjuist echter zou het zijn, aan die gegevens elke waarde als bouw stee nen voor het samenstellen van het psychische beeld des misdadigers te ontzeggen. De psychia ter alleen kan die gegevens lezen, kan zien of zij de verschijnselen van een bepaald ziektebeeld inhouden, kan uit de verschijnselen het ziekte beeld opbouwen. Wanneer dan, als bij Rosier, zoo duidelijk eeb roode draad door het verhaal van zijn leven loopt» dan lijdt het voor den psychiater geen twijfel» of hij heeft met een psychisch abnormaal indi vidu te doen. Wat den leek het best bekend is, omdat heb1 dat het meest is opgevallen, is het feit, dat Ho sier in de gevangenis voortdurend weigert voed sel tot zich te nemen. Toen men hoorde, dat Rosier, om hem voor den hongerdood te spareb» met behulp van den maaghevel gevoed werd dit geschiedt tot op heden nog was de leek met zijn oordeel dadelijk klaarals de misdadig£'r niet eten wil, waarom laat men hem dan ni0' doodhongeren Heel anders wordt de zaak en veel zachter men gestemd worden als men weet, dat die voed" selweigering een verschijnsel is eener zielsziekt0, Is dat zoo, dan is de kunstmatige voeding nie£ alleen niet een overdreven, een misplaatste senti' mentaliteit, maar is zij plicht. Duidelijk ontwikkelde de professor het ziekt0' beeld voor zijn aandachtig luisterende toehoorder0. Rosier lijdt aan vervolgingswaanzin en vreest, d®' men hem door middel van kopergroen om be leven wil brengen. Hij heeft naar zijn meeni"^ voor die vrees een goeden grond h(j heeft 00,1 vliegmachine uitgevonden en zjjn geheim aan 00,1 paar rechterlijke ambtenaren verteld. Om vrjje beschikking over éat geheim te krijgen, w' men hem, den uitvinder, uit den weg ruim0"' Alleen het voedsel, dat hij steelt, kan hij vertrok wen, redeneert hij, en althans een deel van 1 I16" talrijke diefstallen zijn van die redeneenng gevolg. ïr, riles proeft hij het kopergroen en 7,0 heftig is zijn angst, da,t hij eens zeventien d;rge lang gevast heeft, stellig een feit, dat geen siö111 lant hem zou kunnen nadoen. Het deskundige onderzoek leert, dat Frans sier niet in de gevangenis, wel in het krapkn#3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2