Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Gemengd Nieuws. De heer Gouka zegt, dat onder den vorigen f2100; klerk f400—1500; schrijver f400—11100; opzichter-eonciergf. f 1000—f1200; portier f400 f950; bode f400f950; kantoorknecht f400 700. 'Geneeskundige ambtenaren: medisch-adviseur f 50006000 ;administrateur bij den geneeskun digen dienst der Rijksverzekeringsbank, tevens plaatsvervangend medisch-adviseur f35004800; conti okcrend geneeskundige f30004500. Agent der Rijksverzekeringsbank f 15003300. Ambtenaren, toegevoegd aan de geneeskundige ambtenaren en de agenten der Rijksverzekerings bank chrf de bureau f 10001600bureel ambtenaar f400900. Het overgangsartikel in dit nieuwe besluit, dat in zijn geheel is opgenomen in „13t. Ct." no. 75, luidt: indien de jaarwedde van een ambtenaar lager is dan het voor zijn rang bepaalde minimum, wordt zijne jaarwedde geleidelijk verhoogd, indien en voor zoover hij door bekwaamheid, geschikt heid en dienstijver daarop aanspraak kan maken." De Crisis. I)e „Gelderlander" geeft het volgende advies: „tijdelijk aanolijven van het ministerie-De Mees ter als zuiver zakenkabinet, tot de Statenver kiezingen hebben plaats gehad, en dan een plaats maken ervan voor een wezenlijk rechtsch of linksch kabinet. „Nu er toch reeds bijna 2 maanden getalmd is, kan men er beter nóg 'n paar maanden op leggen, dan de kans te loopen, dat een nu samen te stellen combinatie reeds in Juni door de kie zers opnieuw ten doode wordt opgeschreven." Katholiek Staatsprogram. Dc R. K. Kiesvereeniging te Deventer zal het volgend voorstel doen aan den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland: „Dc Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland beslist: te benoemen een© commis sie tot het Rvrmuleeren van een eigen katholiek staalsprogram niet telkens onderdeelen van staatsbestuur aan dc orde te stellen, doch aan een eventueel© com missie op te dragen het eerst hare aandacht te wijden aan punten van urgenteh aard. Het Kiesrechtvraagstuk. •Uit een door mr. J. R. Van Schaik,secretaris der door den Algem. Bond van R. K. Kiesvereeni gingen benoemde commissie in zake het kies rechtvraagstuk, in de R.-K. Kiesvereeniging te Arnhem uitgebracht verslag blijkt, dat de com missie met haar taak reeds een goed eind is ge vorderd en dat haar rapport dezen zomer kan worden tegemoet gezien. Zuid-Afrikaansche Tentoonstelling. Naar men verneemt zal waarschijnlijk H. M. de Koningin-Moeder de tentoonstelling in „Artis" te Amsterdam Donderdag 4 April bezoeken. Cistor-middag zijn te Amsterdam aangekomen de diamanten en de andere edelgesteenten uit Rho- dtsië, welk., mede geëxposeerd waren op de Lon- densche tentoonstelling. Zij zullen van hedeh af op de tentoonstelling in Artis te zien zijn. A. N. V. De heer P. J. De Kanter heeft zijn benoeming tot wethouder van Dordrecht aanvaard. De heer Kanter zal als algemeen secretaris-penningmees ter van het Algemeen Nederl. Verbond ontslag nemen, welk ambt hij een vijftal jaren bekleed hoeft. De uitslag der gehouden verpach tingen van den buffetten van het Bondsgebouw is, dat de heer J. Bexterman de hoogste van de vijf inschrijvers was. Heden-morgen om 11 uur is de 8-ja- rige C. Weber, wonende Raam, al spelende in de Schie gevallen. Door den agent van politie H. van Belle, die den kleine nasprong, werd hij gered. Achter de deuren. Schoolbouw- weelde. Orde-reglement. Am bachtsschool. 't Was gisteren weer dezelfde vertooning die onze vroeden ons veertien dagen geleden te zien gaven. Omstreeks kwart over tweeën, toen al de schaapjes binnen waren, begon het comité en niet voor half vier werden de dubbele deuren geopend om de lankmoedig wachtende schare, waaronder ditmaal ook eene vrouw uit de volksklasse, die de vroeden met arendsblik bespiedde, toe te laten. De trouwlustige paartjes bleven nu van het genot verstoken in de antieke raadszaal te mogen wach ten en werden nu telkens in de secretariskamer geleid, van waar zjj den voorhof van hun toekom stig huwelijksleven binnen gingen. Daar ging eindelijk het traditioneele schelletje en met het stereotiepe woord van den gemeente bode: «opstijgen, heeren" betraden wij de histo rische raadszaal. Toen ging 't als gewoonlijk, aan vankelijk van een leien dakje. Vlug passeerden de reeks van ingekomen stukken en de eerste agenda-nummers den hamer van den voorzitter, totdat 't na de beslissing over de procedure-Kruis even hokte. De wethouder van onderwijs had eenige mededeelingen te doen over de nieuwe school. Bleek uit deze mededeelingen dat de nieuwe school aan de Prins Mauritsstraat (Warande), half April te openen, lang geen weelde artikel is wat behoefte betreft, waar zij reeds nagenoeg geheel met kinderen van andere overbevolkte scholen bezet wordt, in anderen zin is zij zeker niet van weelde vrij te pleiten, 't Staat toch te bezien of deze school met 14 lokalen, die ons maar eventjes f70.000 kost, niet door het bijzonder onderwijs voor een halve ton zou gebouwd zijn. Toen de opmerkingen van den wethouder van onderwijs omtrent een noodige voorziening ook voor de achterlijke kinderen zeker met algeheele instemming door den Raad geboord waren, kwam een onderwerp waarop onze vroeden hunne bekende breedsprakigheid konden bot vieren.— Volgens bet voorstel van B. en W. zou het orde-regiement zóó gewjjzigd worden, dat de notulen, die totnog toe heetten door den Secretaris gehouden te zijn, niet meer door dien ambtenaar zouden gemaakt worden, maar dat onder zijn toezicht het gedrukt verslag van de handelingen van den Raad tevens als notulenboek voortaan zoude dienst doen. Het geval zou dan wellicht vermeden worden, dat, zooals in den laatsten tijd herhaaldelijk geschied de, de notulen in de Raadsvergadering niet kon den worden vastgesteld, omdat ze niet gereed wa ren, en de Secretaris zou van veel werk ontlast worden. bit eigenaardig voorstel wjj betwijfelen of 't onder het regiem van een vorigen secretaris zou gedaan zjjn heeft nogal heel wat discussie uitgelokt. Meerdere leden zagen in de beoogde wjjziging geen werkelijke verbetering, waar de notulen in den nieuwen vorm den waarborg zou den missen, die ze in hun oude gedaante met 's voorzitters parateering boden. Blijkbaar dachten die leden ook aan de verleidelijke gelegenheid die onzen vroeden bij het verslag wordt geboden, om te schrappen en te redresseeren, zoodat het ver slag soms volstrekt niet het gesprokene weergeeft. Althans de verantwoordelijkheid van den Secreta ris, ook voor de weergave van het gesprokene, kwam in het debat. Nadat eene redactie-wjjziging in het licht had gesteld, dat hij eigelyk alleen ver antwoordelijk is voor het geen tot heden den in houd der notulen vormden, ging het voorstel er evemjes door. Wij kunnen deze beslissing van den Raad geen gelukkige noemen. Het juiste standpunt werd, dunkt ons, ingenomen door die leden, die meenden dat streng gescheiden moesten blijven officieele no tulen en gedrukt verslag, die elkaar aanvullend te tarnen het juiste beeld moesten geven van hetgeen er in de Raadszitting gebeurd is. Een bijzonder moment in het langwjjlig debat waren de wenschen van den heer De Groot om trent vaste dagen voor de Raadszitting en om liever 's avonds te vergaderen. Kunnen wij voor het eerste iets gevoelen, het laatste moeten wjj beslist bestrijden. Burgemeesier Versteeg heeft herhaaldelijk en terecht avondziuingen geweerd. De heeren op bun gemak een enkele zou wel licht wei-r zyu pantoffels medebrengen zouden hunne bekende breedsprakigheid ontwikkelen tot eene hoogte, die bedenkelijk zouden wo den voor de notulen in den nieuwen vorm, alias het gedrukt verslag. Van avondzittingen verlos ons En toen uit tien kring onzer vroeden, beraadslageus- moede, het voorstel kwam de zitting te verdagen, wilde de Voorzitter nog even de Ambachtsschool afhandelen. Er zijn bij de nog langwjjhge discussie over dat voorstel eigenaardige dingen gezegd. Allereerst bleek dat wjj nog lang niet aan het eind van den schooibouw zjjn, waar wellicht eerst daags ook de Hoogere Burgerschool, van Burger- Avondschool ontlast, toch nog uitbreiding zal vragen, 't Komt ons voor dat de opmerkingen van enkele Raad-leden omtrent de Ambachtschool te zwaartillend en te ver gezocht waren. Terecht heeft daartegenover de wethouder van onderwijs het nut dier instelling uiteengezet en betoogd dat onze gemeente voor die hoogst nuttige stichting wel desnoods een f5000 mag uitgeven. Mocht 'tden heer Smit niet gelukken te ver krijgen, dat de begrooting dier instelling heel leuk met B. en W. kon afgehandeld worden, voor het hooge nut der stichting gevoelden onze vroe den, behouden een enkele uitzondering, genoeg, om de voorgestelde subsidie som te voteeren. Toen liet de Raad, na nog tot de molenafbraak gemachtigd te hebben, het restje tot de volgende zitting liggen en gingen onze vroeden, werkens- moede, ter zoete rust. Ongelukken. Een kind van zekeren Schieveld te Deventer, dat gisteren te dicht bjj een Paaschvuur kwam, geraakte daarbij in brand en kreeg zulke ernstige brandwonden, dat het in deerniswaardigen toe stand werd opgenomen. Terwjjl de moeder met buurvrouwen aan de deur stond te praten, is te IJmuiden een 2^-jarig kind in aanraking gekomen met een test vuur uit 'n stoof, waarbjj het zulke brandwonden kreeg, dat het er gisteren aan overleden is. Ernstig ongeluk te Zaandam. Een ernstig ongeluk gebeurde gistermiddag even na 12 uur te Zaandam, dus juist op het oogemblik, dat zeer veel werkvolk en schoolkinderen op straat waren. De basculebrug aan de Oostzijde bij de Zuider Vakkursiraat stond open en werd door iemand die daarbij geen functie bekleedde, neergelaten waarschijnlijk door een werkman, die veel haast had. Daardoor viel de brug met een slag neer en wipte weer omhoog. Nogmaals sloeg zij neer, nu reeds bezwaard door grooten en kleinen, die ge meend hadden hun weg te kunnen vervolgen. Door den hevigen schok braken kettingen en andere ijzers en sloeg de bascule met geweld naar omlaag, allen treffende die er voor stonden. Een achttal personen bleven met bloedende wenden bewusteloos liggen. Zij werden in allerijl opgeholpen en bij omwonenden binnen gebracht. 'Een 7-tal kwam er voorloopig vooral met hoofd- kwelsuren af, doch een kind, een knaap van circa tien jaar, Nicolaas Kat genaamd, was oogenblik- kelijk dood. Een vreeselijke ontsteltenis heerschte te Zaandam, toen het ongeluk bekend werd, want alle ouders vlogen naar de plaats des onheils, om naar hunne kinderen te informeeren. De passage was een paar uren gestremd. De burgemeester was zeer spoedig ter plaatse. Omtrent bet ongeluk, dat gisteren met een basculebrug te Zaandam plaats had, meldt men nader Het is beslist zeker, dat de brug in beweging is gebracht door iemand, die daarvan geen kennis beeft. Of het evenwel een volwassene dan wel een kind is geweest, is totdusver onopgehelderd geble ven. Niemand schijnt gezien te hebben, wie den haak heeft los gemaakt. Met beslistheid kan even zeer gemeld worden, dat het gerucht, hetwelk te Zaandam de ronde doet, als zou het ongeluk te wjjten zijn aan den slechten toestand der brug, in elk opzicht onwaar is. Een nader onderzoek toch heeft aangetoond, dat de kettingen niet gebroken zijn, doch uit de S- vormige haken zijn gewipt. Daaruit b:jjkt dus wel, dat de brug met een geweldigen slag is neerge komen. Waren déze S vormige baken voorzien ge weest van een verzekering of borg, dan zou moge lijk maar ook dan kan men slechts van moge lijk spreken het ongeluk Diet gebeurd zjjn. De gewonden, die onze correspondent sprak, konden zich enkel herinneren, dat zij een slag hebben gevoeld en toen tegen de straat werden geslingerd. Onder hen zijn vier volwassenen en drie kinderen. Enkelen sloegen eenige meters ver weg. De kwetsuren aan het hoofd zijn dan ook hoofdzake ljjk te wijten aan hun tuimeling op de straat- steenen. Hun toestand is overigens vrjj goed. Opmerkelijk is wel dat de grootste belhamels onder de jongens, zjj. die het eerst de brug betra den, er gelukkig afgekomen zijn. Zjj, die achter aan kwamen, werden juist getroffen. Neemt men alle omstandigheden in aanmerking, dan kan niet anders gezegd worden, dan dat het ongeluk nog zeer gelukkig is afgeloopen. V a 1 s c h geld. Op het Stationsplein te Am sterdam stapte gister-middag een jongmensch op de tram, vroeg een pasje en betaalde met een gulden. De conducteur secuur geworden van wege het vele valsche geld dat hun in handen wordt gespeeld bekeek het muntstuk en consta teerde onechtheid. Hij liet de tram stoppen, riep poolitiehulp in en deed het jongemensch arrestee ren. I 'Naar her bureau aan de Warmoesstraat geleid, verzekerde de arrestant niet van de qualiteit van het munstuk te hebben geweten. Hij bleek de zoon te zijn van een achtenswaardige Amsterdam- sche familie en had den valschen gulden mogelijk van valsche munters zelf ontvangen. Het jong nrensch bleek voorts zenuwlijder te zijn en niet het volle besef te hebben van wat hij deed. iBehalve deze valsche gulden zijn bij de politie gedeponeerd 20 valsche kwartjes en valsche dub- bell je s. Een weigerachtig failliet. De aanne mer en timmerman E. J. N. S. te Velp (Geld.), die failliet was verklaard en geen inlichtingen aan zijn curator wenschte te geven, is Donderdag-mor gei j.. op last van den heer officier van Ju slilie te Arnhem, door de gemeente-politie te Velp gearresteerd Het mes In het gesticht Calvarienberg te Maastricht is gisteren overleden C. van Rosen- daal, ploegbaas, oud 32 jaar, die Maandag door zekeren Coenen levensgevaarlijk verwond werd. De dader, eveneens ploegbaas, is naar de gevange nis overgebracht. Een multimillionair. Te Breslau is een der rijkste inwoners van Duitschland, von Korn, overleden. De man laat een fortuin na van 85 millioen mark. Dit kapitaal moet worden ver deeld onder zjjn weduwe, twee dochters en vijftien kleinkinderen. Spoorwegongeval bij Aalst. Een ernstige treinbotsing heeft Donderdag-ochtend om streeks vjjf ure plaats gehad aan het station Lede bij Aalst (België) Een goederentrein is ingeloopen op eenige aaneengekoppelde wagens, die op den weg stonden. Meerdere wagons zjjn Vernield, buiten'gebruik gestelden verscheidene koopwaren zjjn beschadigd. De schade wordt op f25000 francs geraamd. De dienst der personentreinen werd ernstig gestoord. Brand ttRij ssel Te Rijssel ontstond brand in -een opslagplaats waar 1500 hectoliter olie be waard werden De schade wordt op 200.000 francs geschat Een verschrikkelijk drama. In een dorpje van het arrondissement d' Etampes heeft een moeder eersl haar twee jeugdige kinderen om hel leven gebracht en daarna de hand aan haar zelve geslagen. Een krach te Lyon.'De firma'Hours, Édel en Dupont te Lyon. groothandel in chemische producten, heeft hare betalingen gestaakt. Men zegt, dat er een passief is van *2 millioen fres tegen een actief van 150.000 fres. 'Scheepsramp? Men wacht sedert 4 da- gen vergeefs o.p de aankomst van de stoomboot „Wurlzburg" van de Norddeutschè Lloyd. Men vreest, dat de boot vergaan is of ten minste ern stige averij heeft bekomen De „Wurtzburg" heeft 1400 passagiers aan boord, De «Vaderland" van de Red. Star Line, die eergister te New-York had moeten aankomen, is nog niet door de draadlooze telegrafische stations aan zee gesignaleerd. Een ramp Gisteren-nacht is te Porto Empe- docle (Sicilië) een toestel voor het fijnmalen van zwavel ui' elkander gesprongen, \Vaardoor een hevige brand ontstond en het gebouw in elkaar stortte. Eenige werklieden raakten onder het puin men heeft uit de rookende puinhoopen reeds 1 doode en 5 gewonden te voorschijn gehaald. De Overheid is ter plaatse; de militaire macht is ontboden om behulpzaam te zijn bij het blusschen en bij het te voorschijn brengen van de slacht offers Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Donderdag 28 Maart 1907, des namiddgs 2 uur. {Slot). Procedur e-K ruis. Voorstel van B. en W. om van de beslissing van de Arrondissement-rechtbank te Rotterdam in zake de procedure-Kruis in cassatie te gaan. Door de Arrondissement-rechtbank is, zooals inaertjjd werd medegedeeld, de gemeente in onge lijk gesteld en veroordeeld tot betaling van het gevorderde; op grond van een advies van den rechtsgeleerden raadsman stellen B. en W. voor, van deze beslissing in cassatie te gaan. Hiertoe wordt besloten. Nieuwe School. De wethouder van Onderwjjs, de heer Hod- nerlage Grete, heeft eene mededeeling te doen. De Raad heett in 1901 besloten om kinde ren, waarvoor op de andere scholen geen plaats was, kosteloos of tegen betaling op de scholen F. en G. te plaatsen. Van de macht aldus gegeven, is gebruik gemaakt om de nieuwe school te bevolken met kinderen die in den omtrek van die school wonen, zoodat reeds bijna alle klassen van die school bevolkt zijn en alleen in de hoogere klassen een 50-tal leerlingen zouden kunnen geplaatst worden. - Door die overplaatsing krjjgen sommige scholen even lucht, maar worden zij niet van dien aard ontlast dat er nog veel leerlingen bjj geplaatst zouden kunnen worden. Verder kon de wethouder van onderwjjs nog mededeelen, dat de nieuwe school 15 April a. s. zal geopend worden voor de kinderen die reeds school gingen en met 1 Mei kinderen voor het eerste leerjaar kunnen worden toegelaten. Van de 14 lokalen hebben reeds 12 hunne bestemming gevonden; het 13e zal voorteeken- en vormschool worden gebezigd. 't Spijt den wethouder, dat er bij deze uitbreiding van schoolruimte nog geen gelegenheid voor achterlijke kinderen kon gevon den worden groote wettelijke bezwaren verzetten zich daar nog tegeD maar hjj hoopt, dat wjj 't nog eens zoover zullen brengen, dat er althans een schooltje voor achterlijke kinderen kan geopend worden. Dat onderwjjs van achterlijke kinderen is broodnoodig en met dat afdoende in te richten, zal een groot en goed werk worden verricht. Orde-reglement. Voorstel van B. en W. tot wjjziging van het reglement van orde voor den Gemeenteraad (Gem. blad no. 3 1896 en 7—1898.) (Zie bjjl.) De heer m. Jansen geeft een wjjziging van het voorstel in overweging. Hij vindt 't beter met het definitief afdrukken te wachten tot de notu len door den Raad goedgekeurd zjjn. De lezer kan anders aan het verslag niet zien of 't al of niet is goedgekeurd. Inmiddels zou aan de Raadsleden een schoone proef kunnen worden verstrekt. De heer Ris ontwikkelt eenige bezwaren tegen de nieuwe wijze van notuleering. De Voorzitter leidt daaruit af dat bij dus de tegenwoordige wjjze van notuleeren wenscht te handhaven. De heer mr. Jansen, verduidelijkt, dat bjj niet wenscht rond te zenden een defimtieven af druk, maar een schoone proef, en het afdrukken wenscht op te schorsen tot het verslag definitief is vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat de nieuwe wjjze van behandeling ook wordt voorgesteld om den drukker te hulp te komen, zoodat de proef niet zoo lang staat, en om kosten te voorkomen. De heer G o u k a windt het voorgestelde totaal overbodig. Hjj acht het niet wenscheljjk het ge drukt verslag tot officieel verslag te verheffen. In de notulen vinden wjj het zakeljjke weergegeven door den voorzitter behoorljjk geparafeerddien waarborg missen wjj in het gedrukt verslag. De Voorzitter meent, dat art. 6 van het reglement den noodigen waarborg voor de gewensch- te juistheid geeft, 't Geldt hier slechts een beteren vorm, waardoor meer actueele waarde wordt ge geven. Aan de bepaling dat de Secretaris toezicht houdt op de juiste vermelding van kennisgevingen, ingekomen stukken enz. zal aldus beter worden voldaan. Ook Vlaardingen brengt deze wjjze van behandeling in toepassing.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2