Dagblad voor Schiedam en Omstreken. met iratis Mliistmri ZoniaisMaj 30ste Jaargang. Woensdag 3 April 1007 i\o. 8773 Ab pan eert U op de FEUILLETON. Nieuwe Sctóeiauscle Cmraat prüs 10 c. p. weet, 0.45 p.ini. fl.35p.3nt. Buitenlandscli Nieuws. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Russische financiën. In de gister gehouden vergadering van de Rijks- oema werd door den minister van Financiën, den eer Rokoeisot, de begrooting ingediend. De rede voering van den minister werd zwijgend, en zonder eenig protest aangehoord. De minister verklaarde over algemeen met de begrooting uit te ko- •tten. lntusschen zjjn buitengewone kredieten noo- 'g ten behoeve van oorlogsuitgaven, aanleg van spoorwegen en dotatie aan het fonds voor nood- ydende streken. Aan het slot van zijn redevoe- ring gaf de heer Kokoetsof de Doema den raad °m met de begrooting geen partij-politiek maar e®u financieele-politiek te betrachten en kalm en zakeljjk de regeeringsvoorstellen te onderzoeken. a den minister van financiën sprak nog da voor- malige minister van landbouw, de heer Koetier, °ver de begrooting. Bjj de beraadslagingen over de begrooting wees c minister van financiën op de noodzakelgkheid om het budget te onderzoeken en goed te keuren, aar een groote staat als Rusland, niet normaal an leven zonder een geregeld budget, dat een evensvoorwaarde vormt voor eiken staat. Wan neer de begrootingscommissie bij het onderzoek van het regeeringsbudget, waaraan bij het samen stellen gematigdheid tot grondslag is gelegd, fou ten ontdekken mocht, dan is de regeering bereid deze te erkennen. Rusland kan zekere uitgaven, zooals de aflossing van leeningen en andere uitga ven van economischen aard niet verminderen, aangezien anders ook een vermindering van ont vangsten zou plaats grijpen. Met groote moeite is het den minister van financiën gelukt voor 1907 met de bestaande ontvangsten rond te komen. De gewone begrooting sluit zonder tekort. Alleen de buitgenwone begrooting toont een tekort aan, hetgeen echter geen aanleiding lot verontrusting geeft. Elke staat heeft onder dezelfde omstandig heden tot leeningen zijn toevlucht genomen. De onlusten, die het vaderland ter neer hebben ge rukt, moeten ophouden, opdat een ieder wete, at hjj weder rustig kan arbeiden en de vruchten ^an zijn arbeid genieten kan. Alsdan zullen het iet en de finaneieele toestand van Rusland Zlch spoedig herstellen, zooals een land, dat over onuitputtelijke rijkdommen beschikt en 150 mil- i°en inwoners telt, betaamt. De minister verzocht en slotte den Doetnaleden om mede te werken jot verbetering van den financieelen toestand en ^et begrootingsontwerp zonder dralen in handen re ^St^'en van begrootingscommissie (Bijval Na de redevoering van den minister van finan ciën besprak de voormalige minister Koetier (kadet) et begroostingsontwerp in al zijn bijzonderheden. U tastte daarbij alle regeeringsdepartementen aan on maakte de regeering het verwijt, dat het ia deze egrooting aan de noodige klaarheid ontbrak. \Dijval links en bij het centrum). Minister Kokoetsof weerlegde daarop de opmer- Uit het Engelsch.) 107) Het gerechtshof kwam weer binnen en onder auemloozo stilte der aanwezigen sprak de voor zitter ,,De rechtbank heeft besloten en maakt bekend, at de bewijzen, die de verdediger verlangt' mogen worden geleverd. Zoo spoedig mogelijk zal worden onderzocht, waar de collecteur Woont, die het loterijlot heeft verkocht; deze v getuige worden gehoord, en hem zal orden gelast, hier voor de rechtbank uit zijne aartoe mee te brengen boeken het bewijs te ©veren, aan wien en wanneer hij' het bewuste I,,™1het lot heeft verkocht. Het gerechts- f besluit om de zitting van morgen, Zaterdag e bestemmen voor de behandeling van de tegen e! daagde Nuszbaumer aanhangige bankdelicten, erkoop van waardeiooze kali-aandeelen en om- fcooperij van beambten, terwijl dan de zaak der kingen van den heer Koetier, waarbij hij er nog maals op wees, dat alleen de binnenlandsche onlusten de oorzaken zijn van de reusachtige rente, die Rusland voor zijn leeningen moet betalen. Doch ook Engeland en Frankrijk moesten duurder betalen na de door oorlogen in het leven geroe pen krisissen. Ook deze redevoering van den minister van financiën maakte grooten indruk. Nadat vervolgens de minister-president eenige opmerkingen van den heer Koetier weerlegd had en verschillende redenaars van de uiterste linker zijde de begrooting aan een scherpe kritiek had den onderworpen, werd de zitting tegen zes uur gesloten. FRANKRIJK. Juli en Narfon publiceert sedert eenige dagen stukken uit het door de Fransche regeering in beslag genomen dossier van Monseigneur Mon- tagnini. [Van groote beteekenis zijn de openbaar gemaak te stukken echter niet. Uister publiceerde De Narfon een brief, dato 19 April 1905, van Montagnini aajn Merry del Val. Daarin deelt d© nuntius o.a. mede, dat ,,Pio<u nog steeds doorgaat zijn arbeid in verband met de wet op de scheiding voort te zetten en daarbij voor al ook tracht Leygues, den minister van Eere- dienst, aan zijn zijde te krijgen". Ook heeft Hou door bemiddeling van een Amerikaansche dame driemaal een onderhoud gehad met Clemenceau, zoodat Piou de hoop uitsprak, dat Clemenceau niet zoo heel veel kwaad aan de zaak zou doen. Ook in dezen brief wordt gesproken van, de moge lijkheid Clemenceau om te koopen. Behalve nog een stuk van minder beteekenis heeft de Narfon nog een ander in zijn blad, dat hij „la pièco maïtresse" noemt, omdat er uit blijkt, op welke wijze het Vaticaan invloed uitoefende bij de verkiezingen in Frankrijk. Het is een brief, door Merry del Val gericht aan den bisschop van Lyon. In verband met de werkzaamheid van Lyonsche dames, die geld verzamelden voor de verkiezingen, wordt aan den bisschop van Lyon de instructie gegeven de dames te bewegen dat geld at te staan, waarna het in overleg met Kou aangewend moet worden ten voordeele van de candidaten, die de bisschop zal hebben aan te wijzen. Wie ontkent nog, vraagt De Narfon, dat derge lijke feiten hebben plaats gehad? En wat bezwaar beslaat er tegen dat het Vaticaan zich inliet met de Fransche verkiezingen, toen deze gingen voor een Lestaa.nsbelang van de kerk? Het Vaticaan had niet alleen het recht, maar zelfs den plicht zoo te handelen als het gedaan heeft. Aan den anderen kant acht de Narfon het bewezen dat bet Vaticaan met zijn verkiezings- actic nergens de grenzen van het geoorloofde overschreed. SPANJE. De Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft officieel medegedeeld, dat de gezond- valsche banknoten den volgenden Maandag om negen uur zal worden voortgezet. De zitting wordt voor heden tot morgenochtend acht uur gebracht6"' gevangenen kunnen worden weg- Rebe voelde zich doodmoe. Nog stond hij voor do wereld sterk in zijne positie, maar - nog weinige dagen slechts en hij zou nie mand meer kunnen misleiden; dan zou iedereen in hem zien, wat hij1 heden reeds waseen van trap tot trap gezonken misdadiger, die ten laatste nog meineedig geworden was ook 1 O, wat was dat alles plotseling over liem gekomen 1 Hoe vreeselijk, hoe bitter, het leven gered te hebben in de door stormen geteis terde en opgezweepte zee, en het nu in het gezicht der veilige haven toch reddeloos te moe- en verhezen! Dat het nu nog slechts weinige dagen duren kon eer hij voor de heele wereld ontmaskerd zou worden, daaraan twijfelde Rebe niet meer. Als een vertwijfelde had hij al die uren gestreden, had hij zijn hersens gemarteld om een vethgen uitweg te vinden, en ein delijk had hij hem gevondenhij had den te genstander met diens eigen wapens beproeven te verslaan en het was hem gelukt. Tot wel ken prijs dat was eerst later tot zijn be wustzijn doorgedrongen. Toen die vreese- beidstoestand van Koningin Victoria Eugénie het wenschelijk maakte, dat het bezoek van het Brit- sche Koningspaar aan Madrid niet thans zou plaats hebben. Daar de Koningin zich niet wel genoeg gevoelde om de feesten mede te maken, zullen Koning Edward en Koningin Alexandra hun bezoek aan Madrid tot het najaar uitstellen. Het bezoek aan Cartbagena zal een officieel karakter dragen. De vorstelijke bezoekers zullen het jacht echter niet verlaten en alle feesten zul len plaats hebben aan boord van de Britsche en Spaansche schepen. Dit eigenaardig ceremonieel moet, volgens het strenge wetboek der Spaansche etiquette, verband houden met het feit, dat het Britsche Koningspaar het tegenbezoek van Koning Alfons aan Londen niet eerder verwacht, dan nadat het zelf eerst te Madrid is geweest. Villa de Urrutia, de Spaansche gezant te Lon den, en de Engelsche gezant te Madrid zullen tegenwoordig zijn bg de samenkomst tusschen Eduard en Alfonso te Cartagena. ROEMENIë. De overal heerschende rust, waarvan een Reu- ter-telegram van gister melding maakte, schijnt voor een groot deel te danken aan de artil lerie. Op verschillende plaatsen trad deze op, en, zoo zeggen de berichten erbij, onmiddellijk daarna trad de kalmte onder de boeren weer in. Rume- nië schijnt niet alleen Rusland maar speciaal Warschau, waar de spreekwoordelijk geworden orde eenmaal heerschte, te willen navolgen. In Wailaehije hebben de ongeregeldheden het jangst geduurd. De berichten van 21 Maart ma ken o.a. nog melding van oproer en brandstichting te Poetna. In Lauga Patoelele werden een aantal boeren bij gevechten met soldaten gedood. Het middenpunt van de Wallachijsche jacquerie Galicea schijnt nu geheel gezuiverd; alle raddraai ers zijn gearresteerd. Te Hoerezani en Pegeni was de toestand gister nog bedenkelijk. Misschien is aan het vrij plotse ling herstel van de rust het leit niet vreemd, dat overal in Rumenië sterke sneeuwval wordt be richt. Hier en daar kunnen de treinen niet rijden. CHINA. De Chineesche Minister van Wegen, Tsjang-po- sji, is te Shanghai gestorven. Hjj zal op Staats kosten worden begraven. De Chineesche regeering heeft door bemid deling van de Duitsche firma Bieleteld en Zoon te Tien Tsin twee millioen geweren besteld, om tot gelijkmatige bewapening van de troepen van ge heel China te kunnen geraken. Naar de allernieuwste gegevens waren de bevolkingscijfers van de vier grootste steden der wereld: Londen, New-York, Parijs en Berlijn aldusLonden 6.578.784, New-York 4.113.043, Parijs 2.714.068 en Berlijn 1.884.151. lijk© worsteling voorbij was, en hij als over winnaar uit den kamp te voorschijn kwam, toen drong het tot hem door, dat hij meineedig was geworden, dat hij om tijdelijk voordeel zijn ziel had bezwaard met een meineed. En de gerech tigheid had niet met zich laten spotten, want nauwelijks had hij zich gered gewaand, of daar was ook reeds weer het noodlot over hem ge komen en tegen de nieuwe knotsslagen, die het hem nu toebracht, wist hij geen dekking meer. Hoe onschuldig scheen het, wat de verdediger verlangde en toch hoe noodlottig was het voor hem! Natuurlijk, men zou den naam van den col lecteur te yveten komen; vóór den volgenden Maandag zouden ook de adressen bekend zijn der keepers van de deelen van het lot en dus ook de naam en de woonplaats van de oude juffrouw, van wie hij, de zoogenaamde wel gestelde rentenier, het achtste lot gekocht had. Hij had haar alleen Pruisische consols daarvoor gegeven, en de nummers daarvan had mister O'Connor aangeteekend, en die bevonden zich in handen van het. gerecht. O, hoe was alles toch zoo te zamen gekomen men zou er om kunnen lachen, als het n.et zoo vreese lijk tragisch was was het niet de ineen storting, het einde van al de heerlijkheid Rocketeller heeft aan de stad Cleveland Fo rest Hill het buiten van zijne moeder ten geschenke gegeven, met een gift van 4,800,000 gulden, om er een openbaar park van te maken en dit te on derhouden. Er zal niet gedanst, gerookt of sterke drank gedronken mogen worden. Het buiten be slaat 600 morgen gronds en heeft prachtige kassen. De hoop, uitgesproken door Camegie, dat de dobbelaars van WaJlstreet flink gedeukt zou den zijn, bij de jongste koersdalingen aan de New- Yorksche effectenbeurs, schijnt in vervulling te zijn gegaan De New-York World weet tenminste te veizekeren, dat John Jacob Astor, Robert Goc tet en Cornelius Vanderbilt te zamen in de re cente paniek 25,000,000 gulden hebben verloren. Officieele berichten. Rij Kon. besluit is mr. W. J. J. Besier, secreta ris der gemeente Tiel, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Koninklijk bezoek. Het jaarlijksch Koninklijk bezoek aan Amster dam is ditmaal voorloopig bepaald van 23 tot 29 April a.s. i Oranje-Nassau-oord. Uit Renkum wordt gemeld, dat aan dr. A. Do nate met 1 Juni ontslag is verleend. Mocht me vrouw Graafland terugkeeren, dan gaat ook dien dag bet verlof van dr. Domath in. M. A. van Idsinga. -j* Te Ophemert is onverwachts overleden M. A. van idsinga, oud-hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat in Gelderland. Nederlandsche Boerenbond. De Nederlandsche Boerenbond houdt in Septem ber zijn congres te Nijmegen. De volgende punten zullen worden behandeld: de zedéjijke verheffing van den boerenstand, ver- valsching van levensmiddelen en veevoeder, het pachtstelsel, de ongevallenverzekering, de wijzi ging van het belastingstelsel in verband met de volksvoeding, de leenbanken in verband met den boerenbond, de veeartsenij, de landverhuizing. Onderscheiding. Den heer J. F. H. Bouchette te Arnhem is door Z. 'H. den Paus het kruis Pro Ecclesia et Pontifice verleend. Ned. Philologencongres. Men meldt ons uit Amsterdam De leden van het vijfde Nederlandsche Philolo gencongres, dat heden en morgen hier ter stede in het gebouw der gemeentelijke universiteit ge houden Wordt, werden hedenavond feestelijk in de waarom had dat nu zoo moeten komen? Alles was zoo goed overlegd, zoo zorgvuldig bedacht en uitgevoerd en nu eensklaps die ontdekking en do door niets meer te keeren ontmaske- ringl Maar trots alles hadden ze hem niets kun nen bewijzen en niets kunnen doen, als die Von Maltitz niet in het bezit der staatspapieren ware gevonden. Dan zou het niet tot al die verklaringen hebben behoeven te komen en de verdediger zou er niet aan gedacht hebben, aan te dringen ,op zoodanig besluit als de recht bank nu had genomen en nu was het nog wel zijne dochter, die den steen had geworpen, waardoor het glazen huis van zijn schijngeluk verbrijzeld werd. Zijne Thilde had den gemeenen schurk de stukken van waarde gegeven zijn eigen vleesch en bloed! Het was of het brandde in de oogen van den ongel ukkigen man, eene on uitsprekelijke woede kwam er over hein. Er kwam een begeeren in hem op, om te slaan, iets te verbrijzelen, een begeeren waaraan hij onmogelijk weerstand kon bieden. Als een beschonkene stond hij kort daarop voor zijne huisdeur; hoe hij iu huis gekomen en de trappen opgeloopen was, hij wist het niet. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1