Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. AMERIKA. Het schijnt niet onmogelijk te zijn, dat Harri- man inderdaad niet van te voren heeft geweten dat zijn brief aan Webster „in de krant" zot fconxn. Naar het nu heet, is de brief verkocht aan de New-York World" door een ontslagen bediende van Harriman. Maar dat de financier zich op het oogenblik in de handen wrijft van genoegen over deze schaamtelooze onbescheiden heid van zijn vroegeren employé (die slordig geld verdiend heeft met den verkoop van het gestolen document; die Roosevelt, minister Cortelyon en de republikeinsche partij-leiders in discrediet brengt, mag veilig worden geloofd. OPresident Roosevelt heeft de beweringen, in Harriman's brief vervat, kortweg voor .„leugens" uitgemaakt; maar hij heeft niet ontkend, of kun nen ontkennen, dat hij ih 1904, vóór de verkie zingen, met'Harriman in drukke correspondentie stond. Zelfs stond de spoorwegmagnaat zeer in de gratie bij de leiders der republikeinsche par tij; ook kwam hij dikwijls op het Witte Huis om m< i Roosevelt te overleggen. Maar voor den minister van financiën, Cor telyon is de brief van Harriman een leelijk ding. Cortelyon toch was in 1904 de hoofdleider der verkiezingscampagne van de republikeinsche par tij. En nu kan het niet anders, of hiji moet hebben geweten van alle aanzienlijke sommen, die voor partijdoeleinden binnenkwamen. Wel iswaar zijn de 2,500,000 van Harriman c. s. in dertijd terhandgesteld aan Bliss, den penning meester van het comité der republikeinsche partij, maar deze kon daarover niet hebben beschikt zonder medeweten van alle, of althans de meeste leden dier commissie. IEn met gespannen aandacht wacht het publiek dan ook af, welke verklaring Cortelyon zal ge ven var. de ruchtbaar geworden feiten. Harriman verkeert overigens niet in een stem ming om de regeering te sparen. Hij heeft het vf rontwaardigde dementie van Roosevelt beant woord met een krasse nieuwe beschuldiging. De spoorweg-magnaat heeft een verklaring laten publi- ceeren, waarin hij meedeelt, niet te kunnen terug nemen van hetgeen te lezen staat in zijn brief aan Webster. Hij Harriman ontkent geens zins de bewering van Roosevelt, dat deze laat ste 'hem niet heeft gevraagd om een bijdrage voor de verkiezingscampagne voor 't presidentschap. „Maar" verklaart Harriman „de president vroeg mij, naar Washington te gaan, in het be lang van de republikeinsche candidates in den slaat New York. En „men" vertelde mij daar dat ik helpen kon, door geld bijeen te brengen. Het staat onwederlegbaar vast, dat ik onmid dellijk na mijn terugkeer van 't onderhoud met den President gelden bijeenbracht en dat ik daar aan 50,000 bijdroeg." Van gezaghebbende zijde wordt van het Witte Huis gemeld, dat er vele bewijzen zijn voor het ge loof van den president, dat er een beweging op touw is gezet om zijn staatsbeleid in het eerst volgend Congres en op de aanstaande republin- keinsche conventie schipbreuk te doen lijden Eei gisteravond is een lijvig jaarlijksch verslag van Lord Cromer over Egypte verschenen. Het versing wekt om twee redenen groot op zien. Vooreerst zegt Cromer, dat de Engelsche regeering hem gemachtigd heeft te verklaren, dat Engeland Egypte zal blijven bezetten, omdat al ken :en voortdurende bezetting de handhaving en ontwikkeling van bestaande en toekomstig» hervormingen ten bate van Egypte's bevolking verzekert. Ten tweede werkt Cromer zijn plan, verleden jaar meegedeeld, uit om Egypte een internationa len wetgevenden raad te geven, omvattend alle inwoners ongeacht nationaliteit en godsdienst. Dde raad zou de tegenwoordige, tegenstrijdige bestuurs- stelsels vervangen. Met kracht valt Cromer in zijn verslag de na tionale heweging aan. Hij wantrouwt haar en acht haar doel onbereikbaar. De instelling van een parlement naar Engelsch model acht hij niet voor Egypte geschikt. i /De geheele Engelsche pers, met uitzondering van de radicale bladen, juicht Cromer's verslag toe. In verscheidene geschriften van Duitsche vloothouw-enthousiasten wordt er wantrouwend op gewezen, dat Argentinië bij de firma Arm strong drie slagschepen van het „Dreadnought"- tvpe en Brazilië bij de firma Wickers één zoo danig slagschip, heeft besteld. Deze bjj die En gelsche firma's door de arme Zuid-Amerikaan- sche republieken bestelde 4 „Dreadnougts", vor men te zamen juist een divisie, die op een gege ven oogenblik door Engeland kan worden aan gekocht. Kort voor het uitbreken van den oorlog tusschen Japan en Rusland, is reeds iets derge lijks geschied. Twee Chileensche slagschepen, die op Engelsche werven bijna klaar waren, wer den door de Engelsche regeering aangekocht; zij he eten nu „.Triumph" en „Swiftsure". Verder wordt er op gezinspeeld, dat bij Armstrong nog meer zulke slagschepen, die goed als versterking van de Engelsche oorlogsvloot te gebruiken zijn. voor Zuid-Amerikaansche republieken op stapel gezet zullen worden. De Deensche regeering heeft, in navolging van de Engelsche regeering, een wetsontwerp aan de Tweede Kamer aangeboden, waarbij het rooken aan kinderen beneden de 16 jaren verboden wordt en met straf wordt bedreigd ieder die hun tabak verkoopt of ten geschenke aanbiedt. Het vertrek uit Londen van de Russische keizerin-weduwe naar Baden-Baden, is op heden bepaald. Toen H M. gister een afscheidsbezoek bracht aan den prins en de prinses van Wales, werden de straten door een sterke afdeeling speurders bewaakt. Ter geruststelling van de nationaal gezinde kringen in Duifschland, die niets willen weten van de kwestie der vermindering van de oorlogs toerustingen, verklaart -de regeeringsgezinde „Neur-ste Nachrichten," dat uit den jongstsn di- plomatieken omzendbrief blijkt, dat de mogendhe den niet zullen deelnemen aan zulke beraadsla gingen, waar zij bedenkingen tegen hebben, zon der dal daaruit belemmeringen voor de behande ling \an de algemeen aangenomen vraagstukken van het pro-gram, behoeven voort te spruiten. Er is een vereeniging van Kaapstadsche kooplieden gevormd, om de vaste vestiging van een diamaritsiijpnijverheid in hun kolonie te verze keren. Offlcieele berichten. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau W. J. Van Randwijk, boekhandelaar en uitgever, handelende onder de firma De Gebroeders Van Cleef te 's-Gravenhage. De hertogin van Albany. De hertogin van Albany wordt Dinsdag met de nachtboot te Vlissingen verwacht om met den aansluitenden trein naar Het Loo door te reizen. Verjaardag Prias Hendrik te Baarn. De Oranjevereeniging te Baarn heeft haar voor- loopig programma opgemaakt voor de feesten op 19 April a.s. 's Morgens wordt een groote vlieger wedstrijd gehouden voor jongens en meisjes van eiken leeltijd. 's Namiddags zullen op den Brink een 10-tal volksspelen voor jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar gehouden worden. Hierna zal de bekende luchtreiziger Pottum opstjjgen in het Oranjeparktevens wordt een ballonwedstrijd gehouden om Stelioprijzen. 's Avonds om 8 uur geett het fanfarekorps «Crescendo" in het Oranje park een volksconcert. De opvolger van minister Staal. »L. en V." verneemt, dat de benoeming van generaal ridder Van Rappard tot minister van Oorlog heden in de Staatscourant zal verschijnen- Tweede Kamer. Naar »L. en V." verneemt, zal de Tweede Kamer tegen 16 April worden bijeengeroepen. Vredesconferentie De minister van Buitenlandsche Zaken ontving gisteren een bezoek van den Russischen zaakge lastigde, graaf Brevern de la Gardie, ter bespreking van eenige aangelegenheden betreffende de Vredes conferentie. De ontwapeningskwestieop deVredescon ferentie. De te Rome verschijnende »Tribuna" heeft uit Petersburg bericht ontvangen, dat de Engelsche gezant aldaar aari de Russische regeering officieel heeft medegedeeld, dat de Britsche regeering het vraagstuk der gedeeltelijke ontwapening aan de Haagsche Vredesconferentie zou onderwerpen. Van Engelsche zjjde zou het voorstel worden gedaan tot benoeming eener internationale com missie tot bestudeering van het vraagstuk. De militaire leden van de Vredesconferentie zouden van deze commissie geen deel uit mogen maken. De «Tribuna" voegt aan bovenstaande mede- deeling toe dat Italië op de conferentie zijn sym pathie met het denkbeeld zou uitspreken, doch overigens kalm de komende dingen zou afwachten. De redders beloond. De Minister van Marine, de heer Stuart, begaf zich gisteren naar den Hoek van Holland, ten einde aan het loodspersoneel, dat onderscheidingen heeft gekregen in de orde van Oranje-Nassau, ter belooning hunner diensten bij de redding der pas sagiers van de «Berlin" de ridderkruizen en «ere medailles uit te reiken. De Minister was hierbij vergezeld door den kapitein ter zee Bentz van den Berg, inspecteur- generaal van het loodswezen en 's Ministers ad judant luit. ter zee le kl. Merkus. Oranje Nassau-oord. De redactie van „Vox Medicoram" schrijft om trent Oranje Nassau oord o.a.i De koninklijke inrichting heeft in den laatsten tijd van zich doen spreken en helaas niet in gun- stigen zin Fr zijn onlusten uitgebroken, onder het verpleegd wordend en het verplegend personeel Er was iets of veel niet in den haak, maar waf, wist niemand, en wat men te weten kwam was vaag Waarom deze stilzwijgendheid, nadat er reeds te vee] was uitgelekt om de kwestie intra rnuros te houden? Dat cr een juist goed licht moet schijnen over deze zco jammerlijke zaak, is een eisch, die wel èu dooi het Nederlandsche volk zal worden ver langd èn door de medici, daar waar het de per soonlijkheid treft van een hunner meest respecta bele collega's. Gewenscht is het daarom, dat van hoogerhand worde gelast, dat het bestuur een volledig offi- ci-.vl rapport uitbrenge, Waar het geldt het wel zijn van de Koninklijke Inrichting Oranje-Nassau's Oord, beeft het Nederlandsche volk, naar onze bescheiden meening, het recht dit te verlangen. -,En na een relaas der gebeurtenissen, schrijft de redactieOfschoon wij, zooals wij reeds zei der;, niet in beschouwingen wildon treden, m. a. w. d zaak. die we zeker spoedig in een helder licht zullen zien, niet vooruit willen loopen, moe ten wij ons toch even afvragenheeft het bestuur geen enkele po-ging gedaan, om den geneesheer- directeur, die gedurende zeven jaar van de op- richling af de inrichting leidde, voor deze te behouden? Of was het blijde thans een motief gevonden te hebben, om hem eindelijk kwijt le raken? Men boude het ons ten goede, maar zoo is de indruk, dien wij en zeer velen met ons kre gen, bij het lezen der krantenberichten, te rneer daar het bestuur heeft geantwoord, op dé bewe ring, „dat het bestuur alleen deze zaak nog in het reine kan brengen"„Dat zullen we ook doen; wij zijn reeds in het bezit van ernstige aanhiedmgen voor de opengevallen betrekkingen en wij zullen trachten de beste keuze te doen, vooral voor de betrekking van geneesheer-direc teur, or dat die Oranje-Nassau Oord weer in het rechte spoor brenge". Indien dit alles waar is, wij meenen, indien dit werkelijk door het be stuur is gezegd, is het dan te verwonderen, dat wij meer licht verlangen en nogmaals ons af vragen: was het in die- zeven jaren, onder lei ding van dr. Donath dan zoo'n janboel op Oranje- Nassj j Oord en heeft het bestuur dit gedurende die zeven jaren maar rustig bestendigd? Wij twijfelen niet of weldra zal worden ge geven de oplossing van het raadsel, waarom het groots'.-- gedeelte van het personeel hun ontslag heeft, ingediend, nadat de adjudant-directrice in haar betrekking bleef gehandhaafd en vragen slechts een officieel rapport van het bestuur van het Koninklijk Sanatorium Oranje-Nassau Oord. Het getal der in Maart vertrokken patiënten be draagt 20in dieselfde maand zjjn 6 nieuwe pati ënten aangekomen. (N. v. d. D.) Diner Zuid-Vfrihaansche tentoonstelling. In den huize «Couturier" had gisteravond een diner plaats door Capt. Sir Pieter C. van Blom- mestein Bam, M. L. A. voorzitter van de En gelsche commissie voor de Zuid-Afrikaansche ten toonstelling en de leden van het Uitvoerend Comité dier expositie aangeboden aan het Neder- landsch comité. Tegenwoordig waren o.a. sir H. Howard, de Engelsche gezant met zijn secretaris lord Acton mr. Everwijn, namens het ministerie van Handeh Landbouw en Nijverheid; jhr. mr. Van Panhuys, als vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandsche Zakende heeren Akinson en Calverley, met den heer Van Blommenstein Bam, leden der Engelsche commissie Rev. Gos. Cham bers de vice-consul Labarevan de Nederland sche commissie de heeren mr. W. Roosegaarde Bisschop, K. F. van den Berg, J. A. Laan, H. C. Rehbock, B. Nierstrasz, H. J. Knottenbel', J. S. de Clercq, dr. M. Greshoff en mr. H. C. Obreen. Voorts waren aangezeten de wethouder mr. Tb. Heemskerk, de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, de heer S. P. van Eeghen en de secretaris, de heer mr. A. J. Mol Schnitzler de directeur der Nederlandsche Handelmaatschappij, de heer C. J. K. van Aalst, en de heer B. L. Gompertz, bestuurslid van het Genootschap «Natura Artis Magistra". Tevens nog eenige leden van de Eerste en Tweede Kamer, benevens bekende industrieelen. De eerste speech werd gehouden door Sir Van Blommestein Bam, die een dronk wijdde aan de gezondheid van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. Onder luide teekenen van instemming bracht de captain hulde aan het optreden van Prins Hendrik bjj de Berlin-ramp. De heer K. F. van den Berg, vervolgens het woord voerende, dronk op de gezondheid van koning Edward en koningin Alexandra. Spreker wees op de ernstige pogingen van koning Edward om een betere verstandhouding te verkrijgen tus schen de verschillende natiën en roemde voorts de vriendschappelijke gezindheid, die «Edward the Peace-maker" het Nederlandsche Volk toedraagt. Daarna sprak in 't Afrikaansch Sir Pieter van Blommestein, die begon met zijn leedwezen uit te drukken, dat de meeste Engelsche leden van het comité tengevolge van de koloniale con ferentie niet aanwezig konden zijn. Tot de ge dwongen afwezigen behoorde ook jhr. mr. O. J. den Tex, voorzitter van de Nederlandsche commissie, en lid van Gedeputeerde Staten. Spreker hoopt, dat mr. Den Tex spoedig van zijn ziekte zal herstellen. Sir Van Blommestein bracht vervolgens dank aan het Hollandsch comité voor de vele bemoeiin gen, die de eden zich hadden getroost. De over brenging der tentoonstelling is zoowel door den Engelschen als door de Hollanders toegejuicht. Door spr. was aan H. M. Koningin Moeder een telegram gestuurd, waarin dank wordt betuigd voor het bezoek van Koningin Emma, en het leedwezen wordt uitgesproken, dat de Koningin de tentoonstelling niet in oogenschouw heeft kun nen nemen. Namens de Koningin-Moeder was reeds antwoord ingekomen. Mr. W. Roosegaarde Bisschop bracht hulde aan het Engelsche comité. Hij hoopt, dat de ten toonstelling aanleiding mag geven tot meer uit wisseling van Hollandsche en Zuid-Afrikaansche producten. Nadat nog door den heer B. Nierstrasz was gespeecht op Sir Van Blommestein Bam, sloot deze de rij der sprekers. Onder het zingen van «He s a jolly good fellow' stond men ten slotte van tafel op. Prov. Staten. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben, over wegende, dat op Dinsdag 4 Juni a.s. de verkiezing moet plaats hebben van de plaatsen der leden van de Provinciale Staten, die met den len Dinsdag van de maand Juli d.a.v. altreden, bepaald, dat de stemming van de door periodieke aftreding open vallende plaatsen zal plaats hebben op Donderdag 13 Juni en de herstemming op Dinsdag 25 Juni- (Zw. Ct.) Christelijke Rijkswerklieden. Naar aanleiding van het jongste adres van de federatief verbondene Christelijke Rijkswerkslie- den aan de Hembrag (afdeelingen vah Patrimo nium en den R. K. Volksbond) gericht aan de /eden van de'Tweede Kamer der Staten-Generaal- hadden dc afgevaardigden dier afdeelingen Dins dag 1.1. een onderhoud met dr. De Visser to Amsterdam, hetwelk ruim l1/^ uur duurde. In de hartelijkste bewoordingen beloofde dr. De Visser bij ae aanstaande bespreking van de belangen van het personeel der artillerie-inrich tingen aan de Hembrag, het adres der federatief verbonden christelijke werklieden te zullen steunen. (Tijd.) Protestmeeting. De Centrale R.-K. Kiesvereeniging te 's-Graven- hag;* houdt eene protestmeeting op Woensdag 16 April, des avonds 8 uur in Diligentia tegen de kerkvervolging in Frankrijk, waarin als spreker zal optilden de ZeerEerw. Zeergel. pater F. Heti- drichs S. J. van Amsterdam. Let op de kiezerslijsten Tot. 15 April bestaat er gelegenheid reclame3 in te dienen tegen de voorloopig vastgestelde kiezerslijsten Allen, die vermeenen tot de uitoefening vah het kiesrecht bevoegd te zijn, moeten zich nh overtuigen of hun namen op de kiezerslijsten voorkomen Na 15 April is 't daarvoor te laat- De lijsten liggen ter inzage otp de secretaris dezer gemeente, waar steeds alle inlichtingen moe ten worden verstrekt. Ambachtschool. Gister-avond hield de vereeniging «de Arh' bachtschool voor Schiedam en omstreken" ee» algemeene ledenvergadering voornamelijk ter be spreking van de door den Gemeenteraad vastge* stelde voorwaarden voor de te verleenen subsidie- Zonder iemand te kort te doen, meende de voorzit/er hier toch een woord van hulde te moeten brengen aan den wethouder van onderwjjs voor de betoonde moeite en voor den spoed, dien hij in deze voor de vereeniging zoo belangrijk® zaak had betracht. Algemeen werd hiermede instemming betuigd- Mededeeling werd gedaan, dai de bestuurslunctie3 als volgt waren verdeeld J. W. J. van Harwegen den Breems, voorzitter, G. W. van Bergen Wal raven le secretaris, J. Vormer, 2e secretaris, en J. M. van der Schalk, penningmeester. De buitengewone algemeene vergadering voor het veranderen der statuten kon, daar hiertoe het vereisehte aantal leden niet tegenwoordig waSj niet plaats hebben. Een nieuwe vergadering ter atdoening biervan zal spoedig uitgeschreven worden- In de plaats van den heer M. L. Hon' nerlage Grete is tot voorzitter der commissie van Gemeentereiniging benoemd de heer P. J. M. A- Lager wey. Gister-avond is door de politie ui' Oudewater hier aan de politie overgegeven d0 15-jarige L. M. P. v. d. L., wonende alhier, die aldaar zwervende was aangetroffen De jongen is hier aan de ouders overgegeven 'Branden. Men meldt uit Maastricht, dat" 4 April: Gistermiddag ontstond brand bij den werkman Blaessers, wonende Bosscherveld, a'" hier. De man, die 's nachts werkt, sliep in d® kamer, waar de brand uitbrak. Hij zou stellig hef leven er bij ingeschoten hebben, zoo de bure" hem niet gewekt hadden. Met emmers water vre>t^ men het vuur meester. Hier is ongetwijfeld een uitgebreide brand vo<d" komen, Het bovenhuis is echter uitgebrand. H®* huis was verzekerd, de inboedel evenwel ni®1*-* fWare de brand niet spoedig bemerkt of 's nacht-3 uitgebroken, stellig zouden twee naast elkaar êc' legen bioken huizen, elk met ongeveer acht wo ningen, totaal verbrand zijli, wijl ter plaatse gp^1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2