Binnenland. Stads- en Be westelijk Nieuws. Kunst en Letteren. doel eên overeenkomst tot stand te brengén, waar door de vrede in midden-Amerika beter verze kerd wordt. Koninklijk bezoek aan Drente. Met zekerheid kunnen wij meedeelen on voorziene omstandigheden uitgesloten dat H. M. de Koningin dit jaar Drente zal bezoeken. Assen, Meppel en de Veenkoloniën aldaar zullen dat bezoek genieten. Het Hofbal te Amsterdam. Het bal ten paleize te Amsterdam zal plaats hebben op Donderdag 25 April. Bezoek H. M. de Koningin-Moeder Gedurende het Koninklijk verbluf te Amsterdam zal de Koningin-Moeder ook eemge dagen in de Hoofdstad aanwezig zijn. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 April, des namiddags 1£ uur, tot trek kingen der afdeelingen en regeling van werk zaamheden. De voorzitter is voornemens aan de te benoemen centrale atdeeling voor te stellen, Woensdag 17 April te doen onderzoeken door de afdeelingen van September 1906 de suppletoire Indische be grooting 1907 ten behoeve van de oprichting van een opleidingsschool voor inlandsche rechtskun digen aanvullingsbegrootingen voor hoofdstukken I en 111; en het wetsontwerp tot verhooging van de hoofdstukken I en II der begrooting van uit gaven van Nederlandsch Indië over 1907. En daarna door de nieuwe afdeelingen de wets ontwerpen betrekkelijk den rechtoestand van het personeel der Koninklijke marine-reserve het ver drag tot regeling der grens tusschen Suriname en Brazilië wijziging der regeling van het middel baar ondeiwijs; dubbele registers van den burger lijken stand gehouden aan het consulaat te San Fransiscovoorschot voor een stoomvaartverbin ding tusschen Nederland, Brazilië en Argentinië onderhandschen verkoop van een deel van het zoogenaamde eiland te Vlissingenherziening van de belastbare opbi engst der gebouwde eigendom- menen naturaiisatiën van J. H. Sack en P. Kohl- mann en anderen. Verder is voorzitter voornemens aan de Kamer voor te stellen na dit afdeelingsonderzoek aan de orde te stellen de behandeling van de interpel latie-Schaper over beweerde mishandeling van per sonen door marechaussees te Uithuizen, en de wetsontwerpen betrekkelijktarieven, in-, uit- en doorvoer in Ne<lerland-Indië, afschaffing der tien den wgügiug der Hinderwet, suppletoire water staats begruouug voor spoorwegdamherstel in den Batüpoiiler; ruiling van grond in den Zaandam- merpolüer; on teigemngsontwerpen voor aanleg van een kunstweg van Niekerk naar de Zandemer klamp doortrekking Kortenerkade te 's-Gravenhage en verbreeding van de paardensteeg te Leiden grens wijziging tusschen 's-Gravenhage en de gemeenten Voorburg en Wassenaargrensverandering tus schen Maastricht en de gemeenten Meerssen en Heerandere bepalingen omtrent den accijns op gedistilleerd en invoerrecht voor sucade enz. De tweede Vredesconferentie. Volgens de «Petit Parisien" zal de Fransche minister van Buiieniandsche Zaken Pichon op de nota der Russische regeering eerst antwoorden na daarover een bespreking gehad te hebben met den voormaligen minister, senator Léon Bourgeois die eerste gedelegeerde van Frankrijk ter confe rentie is. Een brochure. Van mr. H. Verkouteren is bij Egeling's Boek handel te Amsterdam een brochure verschenen waarin gepleit wordt voor vervanging van onze Grondwet door organieke wetten of organieke arti kelen in gewone wetten. De Zuid-Afrikaansche tentoonstelling. Min meldt, uit Amsterdam, dat de Zuid-Afri kaansche tentoonstelling Dinsdag 9 April zal wor den gesloten. i Naar aanleiding van haar bezoek aan de Zuid- Afrikaansche tentoonstelling in Artis zond H. M. de Koningin-Moeder een bedrag van f 100 aan mr. W. Roosegaarde Bisschop, als blijk van haar be langstelling in het welk der Boerenvrouwen, waar aan de naam van mis Hobhouse zoo onafscheidelijk is verbonden. Het tentoonstellingscomité hoopt zeer dat dit voorbeeld navolging zal vinden. Rijksverzekeringsbank. De mandaten de-r Rijksverzekeringsbank voor anderen dan werklieden, boven 10 gulden, wa ren onderworpen aan zegelkosten. Deze zijn thans afgeschaft. De voldaanteekening op quitaii- .tiën boven f 10 is echter over plakzegel te stellen. Mgr. Lorenzelli en Mgr. Rinaldini. Naar reeds gemeld werd, behooren tot de eerst daags te benoemen nieuwe kardinalen ook de aartsbisschop van Lucca mgr. Benedetto Lorenzelli en de pauselijke nuntius te Madrid mgr. Aristide Rinaldini, beiden eertijds internuntius bij het Ne- derlandsche Hof. In een schrijven, van mgr. Lo renzelli ontvangen, door een onzer met Z. D. H. persoonlijke bevriende stadgenooten, deelde de hoogwaardige prelaat mede, dat hij op den 15den van deze maand de kardinaalsbenoeming en den 18den daaraanvolgende uit de handen des H. Vaders den kardinaalshoed hoopte te ontvangen. Met het oog op de sympathieke herinneringen en gevoelens van eerbiedige genegenheid welke de beide oud internuntii hebben achtergelaten bij allen, die met hen gedurende hun verblijf in ons vaderland in aanraking mochten komen, meenen wjj in den geest te handelen van velen onzer lezers door op deze datums de aandacht te vestigen. («Tijd.") Successie-belasting. Blijkens aan de Tweede Kamer verstrekte statistieke tabellen is in 1906 geërfd of verkregen in de rechte nederdalende linie en tusschen echt- genooten en kinderen f199,402,598; in de recht opgaande linie f 1,854,230, in alle andere gevallen f108,530,751; totaal f309,787,580, zijnde de waarde der actieve bestanddeelen van de nalaten schappen, waarvan het successierecht in 1906 bataald is, terwijl het passief van deze bedraagt f36,675,671. Het getal der nalatenschappen, waarvan in 1906 bet recht van successie is betaald en waarop art- 56 no. 2 der wet is toegepast, ten behoeve der rechte nederdalende linie, is 691dat der nala tenschappen, waarop art. 56 no. 3 is toegepast, ten behoeve van echtgenooten, is 89; dat der nalatenschappen, waarop art. 56 no. 4 der wet is toegepast ten behoeve der rechte nederdalende linie, is 954 en ten behoeve der echtgenooten 211. Het totaal der nalatenschappen, waarvan in 1906 recht van successie is betaald, bedroeg 10,210, waarvan 67 van f500,000 en daarboven, 68 van f300,000 tot f500,000; 76 van f200,000 tot f300,000; 79 van f150,000 tot f200,000; 162 van f 100,000 tot f150,000; 188 van f75,000 tot f100,000; 343 van f50,000 tot f 75,000; 238 van f40,000 tot f50,000; 352 van f30,000 tot f 40,000620 van f 20,000 tot f 30,000 565 van f15,000 tot f20,000; 189 van f 10,000 tot 115,000; en 758 van f7500 tot f 10,000; de overige van f5000 tot f7500. Uit de diamant-industrie. Er is een plotselinge slapte in het diamantsva ingetreden. Het aantal werklooze liamanlncwer- kers, dat de vorige week a] 217 bedroeg is heden geklommen tot 616, een cijfer in een iaar of wat niet bereikt. Wij hebben inlichtingen gevraagd omtrent de oorzaken daarvan en vernemen, dal voor een klein deel de Paaschvacantie schuld heeft, maar dat er vooral slapte heerschte in den diamanthandel, waardoor natuurlijk de fabri catie gedrukt wordt. Men noemde ons de groolc duurte van het geld en den enormen voorraad geslepen als hoofdoorzaken van die vrij plotseling ingetreden malaise. 1 Er is nog wel voor 't oogenblik geen sprake van een lepaald slechten toestand, maar men ziet, de toekomst niet zonder bezorgdheid tegemoet. De grcote juweliers hebben ruime voorraad geslepen goed en nu zij dit niet kunnen verkoo- pen, laten zij niet bijlmaken. De werklieden gevoelen dit het eerst en kun nen onvrijwillig vacantie nemen. Dc slapte in den handel moet één der oorzaken zijn van den val van een paar huizen te Antwer pen, waarbij de Amsterdamsche industrie slechts voor ten klein deel en voor kleine, bedragen b trokken is. Berichkn alhier ontvangen deelen echter mede, ■lat tv Antwerpen de schok sterk is gevoeld en de volgende week misschien de terugslag hiervan te An: sl rdam merkbaar zal zijn. Te Antwerpen, waar zeer veel Amsterdamsche krachten werken, verwacht men reeds gToote werkeloosheid, ook dooid«t nagenoeg de geheele Antwerpsche Beurs van den diamanthaindel in de faillissementen is bclro.-Aén. j („N. v. N.") Nederlanders in Duitschland. Te Hamburg is opgericht een vereeniging tot Werkverschaffing aan Nederlanders in het indus triegebied van Duitschland, welke tevens een Te huis voor Nederlanders heeft ingericht, waar ieder oppassend Nederlander eene gezellige en goede entvangst ondervindt, tegen vergoeding van een matigen pensionprijs en tevens gratis gele genheid heeft zich te bekwamen in de Duitsche taal. I i Gemeentelijk grondbedrijf. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor eenige eigendommen, aan het Geldeloozepad ge legen, voor f 110.000 aan te koopen en eenige gronden, gelegen aan het Geldeloozepad, Wagen- enz., voor f58.000. Zg deelen mede, dat het plan is die gronden aan particulieren te zijner tijd als bouwterrein te verkoopen, onder voorwaarde, dat de op te richten gebouwen aan zekere eischen zullen voldoen. Electrotechnische werkgevers. In de laatste helft van Maart is te Amsterdam opgericht de «Nederlandsche Vereeniging van Elec trotechnische werkgevers", die zich o.m. ten doel stelt door samenwerking harer leden de algemeene belangen van hrt electrotechnische vak te behar tigen en de goede technische uitvoering van elec trotechnische werken zooveel mogelijk te bevorde ren verder door het steunen van vakonderwijs, zoimede door opleiding bij hare leden, een goede kern van Nederlandsche electrische monteurs aan te kweeken. Als bestuursleden der vereeniging waartoe een twintigtal firma's toetraden, werden gekozen de heeren G. Groeneveld, W. Huygens, A. J. Korthals Altes, W.B. Slotboom en R. W. H. Horstede Crull. De kiezerslijst. De den 22en Maart jl. voorloopig vastgestelde kiezerslijst bevat de namen van het volgend aan tal kiezers Voor de Tw. Kamer district I 1C64II 1398 III 1405; totaal 3867. Voor de Prov. Staten district I 1059II 1392 III, 1382; totaal 3833. Voor den Gemeenteraad district I 877 II 1143, III, 1120totaal 3140. Dilettantenclub «Alberdingk Thym". De «Dilettantenclub «Alberdingk Thym",onder- afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, gaf gister-avond de aangekondigde tooneelvoorstelling in de gehoorzaal van het Bondsgebouw, die over 't geheel vrij goed bezet was. Nadat het harmonie-orkest «St. Ambrosius" eenige opwekkende tonen had doen hooren, werd eerst gegeven «Teruggevonden", tooneelspel met zang in twee berdrijven door J. C. Margadant. Het stuk speelt in een Noordbrabantsch dorp. De burgemeester, een man met adellijken titel, betreurt de afdwalingen van zjjn eenigen zoon, die onverwachts voor hem verschijnt in de uniform van koloniaal, gereed om naar Ned. Oost-Indië te vertrekken. Na een aandoenlijk afscheid tusschen vader en zoon vertrekt oogenschijnlgk de koloni aal. Doch na zijn vertrek blijkt uit de komst van een gerechtsbeambte, dat de zoon een wissel van f6000 valschelijk met den naam des vaders getee- kend heett. De trouwe rentmeester Robert betaalt, om de eer der familie te redden, dien wissel van z\jn eigen spaarpenningen, maar de ontrouwe zoon keert nog even terug, bekent in wanhoop zijn euveldaad, maar ontvangt tevens van den edelen Robert de verzekering dat zij nooit het licht zal zien. Die belofte bljjft de rentmeester tot het uiterste getrouw; zelfs als een wraakgierig zaak waarnemer hem bij zjjn heer, den graaf, in ver denking tracht te brengen, komt de naam van den ontrouwen zoon niet over zijn lippen. Vgtien jaren later viert de grafelijke burge meester zijn zilveren ambtsfeest. Het dorp is in feesttooi en de derpelingen huldigen het gemeente hoofd met zang en muziek. De burgemeester met pastoor en notaris treden op als de hoofdpersonen van het feest. De oude rentmeester is ondanks alle verdenking nog in functie. Als de feest ireugoe ten top is gestegen, verschijnt iiaur plotseling de ontrouwe zoon, nu echter in de uniform van mli- cier van het O.-I. leger. Uy bekent zijne vroe gere misdaad en de oude rentmeester wordt in eer hersteld. Maar den jubileerenden burgemees ter wachten nog meer verrassingen. Uit een In disch toovenaar, ter opluistering van het feest ge komen, ontpopt zich eensklaps den verloren ge- waanden broeder George. En nu worden door de dorpelingen nieuwe feesttenen aangeheven ter eere van de onverwacht teruggevondenen, die nu met allen aan het zilver' feest deelnemen. Over 't geheel werd het treffend verloop van dit tweebedrijvig tooneelspel door het spel der di lettanten vrij goed weergegeven. Vooral de rol der drie hoofdpersonen, de burgemeester, zjjn zoon en de rentmeester, werden goed vertolkt. Ook het spel der overigen dilettanten was niet onverdien stelijk, soms niet van overdrijving vrjj te pleiten. Op natuurlijkheid zoowel in actie als dictie behoort door de dilettanten vooral gelet te worden. Het éenbedrijvig nastukje «Eene drukfout" door L. F. M. S. liep goed van stapel. De koddige tooneelen veroorzaakt door een drukfout, die abusief het huis van een joodschen commis sionair in effecten als de plaats waar een concierge gevraagd werd, aanwees, werden door de verdienstelijke vertolking van de hoofdrollen vooral, commissionair en bediende, zeer goed weer gegeven. De beide joden waren zeer mooi gety peerd. Het stuk had een enorm lachsucces en was een goed besluit van den genotvollen avond Heeft «Alberdingk Tbijm" aldus vele liefhebbers van het tooneelspel naar hartelust doen genieten, ook «St. Ambrosius" heeft het uitgaand publiek weder genotvolle oogenblikken bezorgd. Door het harmonie-orkest werden tusschen de bedrijven uit gevoerd marsch«Tribut de Zamora", ouverture «Zampa" van Hérold, wals «Aan Meeresstrande" van Fischer en «Soirée d'Antomne aux Ardennes" van Govaert, welke nummers een welverdiend applaus oogstten. Concert Grenadiers en Jagers. Na afloop van het concert van het «Volkshuis" gister-avond deelde de heer Snel mede, dat, in ver band met de afschaffing van de Kermis, door de regelingscommissie voor de concerten van het «Volkshuis" een muziekavond georganiseerd is op Zondag 30 Juni in den tuin van de S. O. V., waar bij het muziekkorps van het regiment Grenadiers en Jagers zal optreden. Z a t e r d a g-a vond is per brancard alhier aangebracht en naar de echtelijke woning aan de Noordvest 4 vervoerd de vrouw van J. van Schie. Zij was te Delfshaven uit de electri sche tram gestapt toen deze nog niet geheel stil stond, met het gevolg, dat zg' werd aangereden en een eind medegesleurd. Aan het linkerbeen bekwam zg vrjj ernstige verwondingen, die door dr. Vuijlsteke werden verbonden. Door de politie werd hede n-m o r g e n aangehouden de kapitein van een sleepboot, M. S. genaamd, die gesignaleerd stond voor flO.— boete, subs. 10 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. Gister-namiddag om 434 uur kreeg J. v. W. alhier op de Hoogstraat ruzie met een wiel rijder. De fietsrijder liep een klap op, terwijl v. W. zich aan de lantaarn van de fiets verwondde. UIT DELFT. Aan de glasblazerij nabij Delft is Vrijdag hevig gevochten. Een der glasblazers ging zijn tegen partij met een gloeiende ijzeren staaf te lijf en verwondde hem ernstig aan de beenen. De dader is Uiicc: ontslagen, en bovendien tege hem pro ces-verbaal opgemaakt. I UIT ROTTERDAM. 'Naar men verneemt, zouden te Rotterdam, tot verdere uitbreiding der havenruimte, plannen be staan voorstellen bij den Raad in te dieneh tot vereeniging van de reeds ontworpen Lek- en Waalhaven, waardoor een haven van ruim 300 II. A. zou sunnen verkregen worden. Concert Volkshuis. Het tweede concert, gisteravond door het «Volks huis" in de S. O. V. gegeven, heeft weder groot succes gehad. Hoewel de zaal tamelijk goed was bezet, had het toch nog beter kunnen zgo. Het zeer afwisselend programma was er geheel op berekend om het publiek een genotvollen avond te bezorgen. Nu, genotvol en rijk aan tjjne, diepgaande kunst is de avond van gister in de S. O. V. zeer zeker geweest. Het is dan ook juist om die reden te bejammeren, dat niet een nog talrgker scbare dien mooien muziekavond bijwoonde- Goede kunst onder het volk te brengen is geen gemakkelijke taak, daar in den tegenwoordigen tijd aan een welverzorgde uitvoering hooge eischen worden gesteld. Reeds de keuze van de programmanummers dient met veel tact te geschieden. He concert van gisteravond voldeed in menig opzicht aan hooge eischen en de stemming, die in de zaal tjjdens de uitvoering heerschte gat blijk, dat men geheel in het ten gehoore gebrachte opging. Allereerst werd door de heeren F. Helman, J. Feltzer en J. van Lier, met pianobegeleiding van mej. Feltzer «Klavier Quartet" van Beethoven (a Grave-Allegro, ma non troppob Andante Cantabiele; c Rondo) uitgevoerd. In het eerste gedeelte viel vooral het uitmuntend spel in de pianissimo's en forto's te waardeeren, in het tweede gedeelte het fijne samenspel en in het derde de mooie klanken, die de heer Helman uit zijn instrument wist voort te brengen. In den loop van den avond trad de heer Helman nog op met Zigeunerweisen" van P. de Sarasata, dat,hoewel niet van verdiensten ontbloot, toch nog beter gespeeld had kunnen worden. Verder wist de heer van Lier (violoncel) met «Adagio" van W. Bargiel de aanwezigen tenzeerste te boeien. De heer Feltzer (fluit) oogstte een da verend applaus met «Albumblatt" van Tillmetz en «Nachtigal Polka" van W. Popp. Ia 't bizonder werd het laatste nummer op uitnemende wjjze voorgedragen. Mej. Feltzer, die de pianobegeleiding bg al deze nummers op zich had genomen, kweet zich zeer goed van haar taak en zag haar werkzaam aandeel tot het welslagen der uitvoering, mede door luiden bjjval beloond. Het klavier quartet «Adagio en Rondo" van Schubert, door de drie bovengenoemde heeren, met pianobegeleiding uitgevoerd, werd met veel aandacht aangehoord. In dit nummer, geheel zui ver en krachtig harmonisch gespeeld, lieten zg zich van hunne beste zgde kennen. De heer Arnold Spoel had met zgn vocaal trio, bestaande uit de dames Betsy van Hasselt (le sopraan) Saartje Einthoven (2e sopraan) en Amalia Miiller (alt een ongekend groot succes. De le sopraan, mej. Betsy van Hasselt, een zeer beschaafd zangeres, die over een buitengewoon prachtig ge luid beschikt, bewoog zich vooral in de hooge tonen zeer gemakkelijk. Heerlgk schoon waren hare liederen: «Een liedeken van sceiden" van C. H. Coster, «Op den weefstoel" van J. P. J- Wierts en Annie" van Cath. van Rennes. Het uitbundig applaus bewees voldoende, dat zjj het publiek geheel onder den indruk van haar hoog begaafd talent had gebracht. Velen zullen het zeker jammer hebben gevonden, dat Betsy van Hasselt geen extra nummertje gaf. Hopen wjj echter, dat zij spoedig in Schiedam nog eens zal optreden, maar dan voor een veel talrijker publiek, opdat haar nog meer blgke, hoezeer haar wél gevormde stem en ongekunstelde voordracht hier aller bewondering afdwingt. Begrijpelijk verloren bg het vele moois, ons door mej. van Hasselt te genieten gegeven, de beide andere leden van het Trio veel van de aan- dacht van het publiek. Toch waren ook de verdiensten dezer dames in de trio's «Die drei Graziën" van Willem de Haan, «Vieni" en «Sandmaonchen" van L. Cherubini en «lm Frühling" van VV. Bargiel, niet onbeduidend. De liederen, door mej. van Einthoven gezongen, «Ons scheid alleen die doot" en «Misterieuse ge:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2