Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De „Indépendanco Beige" verneemt uit Chi na, dat de hongersnood er afschuwelijke afme tingen heeft aangenomen, zoodat dagelijks dui zenden m nschen van gebrek omkomen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het aantal stakende studenten der diverse Portugeesche uni versiteiten thans 10000 bedraagt. Hofberichten. Ook Z. K. H. de Prins kwam heden met H. M. do Koningin in de Residentie. Beiden gebruik ten na aankomst met gevolg het dejeuner bij H. M. do Koningin-Moeder. H. M. de Koningin heeft in den middag ten paleize in het Noordeinde enkele personen in audiëntie ontvangen. Vóór terugkeer naar het Loo gaat het Koninklijk Echtpaar nog bij de Koningin-Moeder op een na middag-thee. Oranje-Nassau's Oord. Naar rnen aan de „Tel." meldt, heeft ook zus ter Graf, verpleegster op 'Oranje-Nassau's-Oord, haai- onfslag als zoodanig aangevraagd, zoodat thans op een na alle verpleegsters die stichting met Mei zullen verlaten. Volgens advertentie in de bladen worden er sollicitanten opgeroepen voor geneesheer-directeur en tweeden geneesheer aan de stichting Oranje Nassau's-Oord. Het schijnt dus, dat de vroeger door h bestuur gepubliceerde mededeeling, als zoudeu zich reeds sollicitanten hebben aange meld, onjuist is. Michiel Adriaansz. de Ruijter. Ook te New-York werd, zooals men weet, het de Ruyter-jubileum herdacht. Men meldt hier over van daar: De Hollandsche Club vormde het middelpunt eener opgewekte feestviering. In de vroolijk met vlaggen en scheepsat tri buten versierde lokalen der club werd een „smoking concert" gegeven, waar toe ook de kapiteins der in de New-Yorkschu havens liggende Hollandsche bodems eene uitnoo- diging hadden ontvangen. Na eene belangwekken de openingsrede van den president, den heer IJ. G. Boissevain, waarin hij de daden en het karakter van den held in korte trekken schilderde, wer den door verschillende leden voordrachten ten beste gegeven, waartoe ook de heer Henri de Vric-s zijne welwillende medewerking had ver leend. De Zuid-Afrikaansche Tentoonstelling. Gisteravond om 6 uur is de Zuid-Afrikaansche producrenlentoonstelling in Artis gesloten Het Ne- derlandsche comité is zeer tevreden met de re sultaten, want niet alleen was het aantal be- zoeKers groot, maar ook uit een handelsoogpunt was de tentoonstelling een succes. Verschillende handelsbetrekkingen kwamen tot stand, waarom het comité besliste niet uiteen te gaan, maar een blijvend college te vormen, dat zich zal blijven belasten me! het samenbrengen van de verkoopers en koopers in Zuid-Afrika en Nederland. Het adres van het comité blijft: Bureau van Handels- inlichtingen te Amsterdam. Het voornemen be staat om het volgende jaar bijtijds te beginnen met den directen aanvoer van fruit van Zuid- Atnka naar ons land, zonder Engelscbe bemid deling R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen. Men meldt ons: Naar wij met belangstelling vernemen beeft de jonge vereeniging „R. 'K. Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen", die op eene yergadering den 30sten Dec. 1906 te Utrecht door eene groote groep van belangstellenden uit de 5 diocesen bijeengekomen, werd opgericht, sinds dien de koninklijke goedkeuring op hare statuten verkregen. De Raad van Bestuur dezer vereeniging heeft op zijne vergadering van 22 Maart j.l. zich aldus geconstitueerd Air. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, voorzitter; dr. P. M. J. M. E. Woltering, 1ste onder-voorzitter; mr. J. P. M. R. de Nerée van Babberich, 2de onder-voorzitter; dr. N. P. van Spanje, le secretaris; dr. P. W. C. M. Busch, 2e secretaris; mr. G. A. P. M. van der Ae, 3e secretarisF. Th. Everard, Amsterdam, algemeene penningmeester; W. J. H. Prinzen Fzn., Hel mond; dr. G. W. J. M. van Zinnicq Bergmann, pastoor, Tilburg; dr. A. Smits van Waesberghe, pastoor, Breda; P. A. J. M. Spaapen Lzn., arts, Rotterdam; dr. J. G. M. Mastboom, den Haag; Am. J. A. Gilissen, Rotterdam; mr. F. Tb. Wester- woudt, Amsterdam; L. Stolk, pastoor, Amster dam; mr. J. G. Schölvinck, Amsterdam; mr. H. J. van Ogtrop, Amsterdam; jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, Utrecht; prof. dr. C. H. H. Spronck, Utrecht; E. J. B. H. M. En- geringh, Utrecht; mgr. dr. W. N. Nolens, Kerk rad© (Bolduc); jhr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich, Nuth; Th. E. F. Heerkens, Zwolle; F. B. Banning, arts, Nijmegen. Op deze vergadering werd verder benoemd eene Bouwcommissie, die plaats en inrichting van het Sanatorium en de Herstellingsoorden voor kinde ren zal hebben te onderzoeken, en eene Propar gandacommissie die de belangstelling voor de sclioone en goede zaak dezer vereeniging zal trach ten gaande te houden. Het algemeen secretariaat is gevestigd 's-Gra- vesandeplein 18, te Amsterdam. Vredesconferentie. De Nederlandsche Regeering heeft aan de be trokken Staten de uitnoodiging doen toekomen om vertegenwoordigers te zenden naar de Tweede Vredesconferentie. De conferentie zal worden geo pend op 15 Juni e.k. te 2 uren namiddags in de Groote Grafelijke zaal op het Binnenhof. Naar alle waarschijnlijkheid zal als secretaris generaal der Conferentie optreden mr. dr. W. I. Doude van Troostwijk, oud-hoofdambtenaar van de afdeeling Politieke Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Onze Vloot. Zooals w ij reeds meldden, is te Curasao opge richt de afdeeling „Nederlandsche Antillen" der Vereeniging „Onze Vloot". In de volgende maand zal te Berlijn een 'ver gadering gehouden worden in de Hollandsche ko lonie, waar als spreker een hoofdofficier der ma rine optreedt ten einde „Onze Vloot" aldaar te introduceeren. Verder bestaat het voornemen in den loop dezer maand te Rotterdam door eenige sprekers aan belangstellenden het doel en streven der Vereeniging mede te deelen. (Ten einde meerdere belangstelling op te wek ken en betuigingen van sympathie uit te lokken zal eerstdaags door de Vereeniging een memorie in het licht gegeven worden, welke zij zich voor stelt in grooten getale in het land te verspreiden. Samenwerking Links. Naar aanleiding van het bericht van het Haag- sche Coirespondentie-bureau, dat er ernstige spra- is van samenwerking bij de komende Statenver kiezingen, tusschen de verschillende groepen van vrijzinnigen, merkt „Het Volk" naïef op, dat uit dit bciicht niet blijkt, of de samenwerking al léén voor Den Haag, dan wel voor het geheele land zou gelden. j Het „Vad." kan het blad mededeelen, dat er niet alleen in Den Haag „ernstige sprake" is van van zulk een samenwerking. pe „Tijd." heeft in verhand met het bericht van het correspondentie-bureau inlichtingen over de juistneid er van ingewonnen. Deze informatiën, zegt bet blad, waren bevredigend, zoodat wij het bericht thans mededeelen. Om onze lezers scha deloos le stellen voor den dag uitstel, voege a wij er nog bij, dat ook de vierde vrijzinnige groep n.l. die der sociaal-democraten zal samenwer ken en dat deze de vijfde, die der „anarchis ten", zal meebrengen. Het stel is dan weer com pleet! i I Enquête. Men meldt uit Den Haag De Staatscommissie van enquête omtrent het tramwegpersoneel heeft gister gehoord de heeren J. Oudegeest, te Amsterdam, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van spoor en tramweg personeel M. van der Zee, te Drachtennamens de vereeniging van Friesch trampersoneel, en C. van Dorsten, bondspresident van dp anti.-soc.-de- mocr. vereeniging van Nederl. spoorwegpersoneel Recht en Plicht. Prov. Bond van R. K. Kiesvereonigingen in Zuid-Holland. In de periodieke bestuursvacatures zijn candidaat gesteld voor voorzitter jhr. mr. L. von Fisenne (aftr.)penningmeester de heer L. A. Moerel (Ou dewater), en A. C. A. van Vuuren (Den Haag)be stuursleden de heeren ,T. B. Bes (Alphen)G. Bulten (Noordwjjkerhout); Joh. Driessen (Den Haag)mr. A. M. de Groot (Den Haag). Wijziging der Gemeentewet. Een tweetal wetsontwerpen is ingediend, waar van de strekking de volgende is lo. om aan den Raad de bevoegdheid te verlee- nen, nevens den ontvanger, andere ambtenaren rechtstreeks aan het gemeentebestuur rekenpiich- tig, aan te stellen2o. eene wijziging van de regelen betreffende de gemeentebegrooting en rekening, wairdoor voor de gemeentebedrijven een afzonderlijk geldelijk beheer kan worden inge voerd. Nederlanders te Rome. Zondagvoormiddag werden de zeereerw. heeren prof. A. Sweens, van het seminarie te Haaren, en prof. dr. J. Hoogveld, van het seminarie te Kuilenburg, door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. Zij werden aan Z. H. voor gesteld door onzen landgenoot dr. Bernard Eras, uit Tilburg. Uit Dordrecht. Aan B" en W. van Dordrecht is door den Raad een ciediet toegestaan, groot f3000, om met ingang van 1 Juli a.s. de loonen der ge meentelijke werklieden eenigszins te kunnen ver- hoogen. Nog eens: de kiezerslijsten. Nog eens sporen wjj allen, die vermeenen op het kiesrecht aanspraak te kunnen maken, aan, zich er van te overtuigen of hunne namen op de kiezerslijsten voorkomen. De kiezerslijsten zijn, naar beste weten door het gemeenbestuur opgemaakt, voorloopig vastge steld, maar moeten in Mei definitief vastgesteld wordeD. Zij zijn nu ter beoordeeling van het publiek. Ieder heett bet recht zich er van te over tuigen of zijn naam of die van andere kiezers op de lijst voorkomt of wellicht sommigen abusief op de kiezerslijst gebracht zijn. In geval van niet voorkomen of ten onrechte voorkomen op de kie zerslijsten, kan men bij het gemeentebestuur schriftelijk verbetering der lijsten aanvragen. Laten daarom alle vermeende kiezers deze week nog eens even op de secretarie aanloopen. Daar worden de ljjsten ter inzage gegeven en alle ver langde inlichtingen gaarne verstrekt. Langs dezen weg kan wellicht vóór 15 April nog het kiesrecht voor enkelen worden opge- ëischt en nog enkele kiezers worden gewonnen. En we hebben ze zoo brood noodig. straks als de Juni- en Juli-maand daagt Prov. Staten-verkiezingen. De verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, ter vervulling der plaatsen, welke dit jaar door periodieke aftreding zullen openvallen, heeft plaats, overeenkomstig art. 5 der Provinciale Wet, op Dinsdag 4 Juni a.s. Door Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dins dag 11 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 21 Juni. Gemeenteraad. Vergadering Van den Gemeenteraad van Schie dam op Dinsdag 16 April 1907, des namiddags ten 2 ure. Vaststelling van de notulen der vergadering van 29 Januari en 19 Februari j.l. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda 1. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoe ming van Dr. AI. J. de Boer, als leeraar in na tuurkunde werktuigkunde en cosmographie aari de IIoog:-:re Burgerschool. 2. Voorstel van B. en W. tot benoeming van A. Kooijman tot marktmeester. 3. Voorstel van de directeuren van het Alge meen Entrepot, om aan K. T. Blomsma, secretaris- boekhouder van dat Entrepot, een gratificatie te verleenen van f 75. 4. Rekening en verantwoording over 1906 van het fonds, herkomstig van het voormalig Oude Manhuis, met advies van de Financieele Com missie tof goedkeuring. 5. Voorstel van B. en W. om lid te worden van het lie Internationale Congres voor Schoolhy- giene, te houden te Londen van 514 Augustus 1907. - i 6. Verzoek van het bestuur van de afdeeling Schiedam van den bond van Ned. Gemeentewerk lieden om voortaan de werken der gemeente in eigen beheer uit te voeren, met prae-advies van b. en w. j -uj 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen (Gemeentebla den no. 8 van 1903 en no. 8 van 1906) betref fende het maximum van het te heffen bedrag. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening tot heffing van een recht onder den naam van Havengeld te Schiedam (Gemeèntebla- den nog 1—1900, 43—1900, 7—1905 en 2—1906). 9. Voorstel van B. en W>. tot het verleenen van een crediet ten laste van den Buiten gewonen begrootingsdienst voor aanlog van de Verlengde Frankensiraat en gewijzigden aanleg van de Fran- kenstraat. 1 En verdere, voorstellen en mededeelingen. Breimachines. Van de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Schiedam ontvingen wij het volgend schrijven: In den laats ten tijd bereikten ons verschil lende klachten, geuit door koopers van zooge naamde cylinder- of rondbreimachines, die zich in hunne verwachtingen, die zij zich daarvan hadden gekoesterd, teleurgesteld zagen. .Over het algemeen liepen deze klachten oVer de niet verwezenlijking van door de verkoopers voor gespiegelde gemakkelijk© behandeling der machi nes, bij menigeen eindigend© met het niet kun nen gebruiken der machines, duurte en infe rieure kwaliteit der geleverde benoodigdheden, veelvuldige bezwaren bij de aflevering der ge breide artikelen, enz. Onze Kamer besloot zich nader van deze zaak op de hoogte te stellen en zij verzoekt daarom beleefde maar dringend ieder die eenige gegevens daaromtrent kan verschaffen, deze te willen ".en den aan het adres van den tweeden ondergete kende of wel aldaar zijn adres op te geven, opdat alsdan deze inlichtingen persoonlijk zullen kun nen worden ingewonnen. Vooral waar het hier geldt het financieel be lang der „kleine luyden" meent zij op aller me dewerking te mogen rekenen. Namens de Kamer van Arbeid voornoemd, De Voorzitter, A. GODSCHALK. De Secretaris, J. E, VAN RIET, Hoogstraat 176. Colportage op de Hoogstraat. Tot de bewoners der Hoogstraat en nabijge legen straten is bet volgende verzoek gericht M H. Door de Afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal een adres worden ingediend bij den gemeenteraad, waarin aangedrongen wordt op het maken van verbodsbepalingen tegen het overluid colporteeren van bladen en geschriften. Wij ver zoeken u deze beweging te willen steunen, door het plaatsen Uwer handteekening op een adres van instemming. Alleen op deze wijze toch kan er een eind ge maakt worden aan den hinder, dien publiek en winkelier door deze colportage ondervinden. Het adres zal u dezer dagen aangeboden worden. Namens het Bestuur Ned. R. K. V. Hoogachtend, Th. J. H. MOUWENS, Voorz. A. A. MARBEVEE, Secr. Concert. Wij herinneren aan het concert dat heden (Woensdag)avond in vMusis Sacrum" zal worden gegeven ten bate der achtergelaten betrekkingen van de omgekomenen bij de ramp van het stoom schip Berlin". Zooals men weet, zal tot dit concert medewer ken de concertzangeres mej. Cathrien Kettenis, die reeds vroeger hier met succes optrad en de veelbelovende pianist, de heer Jan Kok, hier mede geen onbekende. Het muzikaal genot en het goede doel in aanmerking genomen, kun nen wjj dus dit concert alleszins voor een druk bezoek aanbevelen. H e d e n-m o r g e n 71/2 ure geraakte in de woning van den heer P. J. Kuipers aan de Overschiesche straat no. 8, het gordjjn, dat in de keuken voor het raam hing, in brand, doordat bet met de vlam van het gastoestel in aanraking kwam, waardoor ook de gasleiding smolt en in brand ge raakte. Door burgers werd het gordjjn afgetrokken en de gastoevoer afgesloten, waardoor de brand ge- bluscht werd. Heden-morgen is door de politie uit den Haag alhier aangebracht de 22-jarige G. L., wonende alhier, wiens opsporing door de politie alhier gevraagd was als verdacht van diefstal van een deken uit een schip aan de Schie. Na verhoor is bedoelde persoon weer ontslagen. UIT ROTTERDAM. Begrafenis S. van den Herg. Gister-ruiddag is in grooten eenvoud op de Israë- lietische begraafplaats te Rotterdam begraven de margarineiabiikant S. van den Bergh. In 30 rij tuigen volgden de familie en de vrienden, terwijl aan de groeve vereenigd waren deputaties van de Isiaëliliesche liefdadigheidsgenootschappen enz. Op v( "-zoek van den overledene waren geen bloe men gezonden en werd ook niet gesproken Mr. Z. van der. Bergh bedankte met een korte toe spraak. I Toen de stoet terugkeerde, vond men de 86-jarige weduwe, die, zelf ziek zijnde, nog onkundig was gelaten van het overlijden van haar echtgenoot, stervende; zij overleed om 3 uur. Te Rotterdam is gisteren een mani fest verspreid door de Algemeene Beëedigde me ters en wegersvereeniging „Rotterdam," gericht „aan ahe" havenarbeiders, betrokken bij het graan- bedrijf ardaar I Iti het manifest wordt de hoop uitgesproken, dat niemand zich bij de Elevator-Maatschappij als wegar zal doen aannemen, om zoodoende- ie heipen tegengaan, het tot stand komen vaneen wegeiscorporaüe dier maatschappij, daar deze wegers verplicht zullen worden onderkruiperswerk te vetnenfén 1 II. M. de Koningin-Moeder is voorne mens' a s. Zaterdag een bezoek te brengen ap.n de tentoonstelling van portretten in den Kunst kring, en wellicht nog aan eenige andere in stellingen te Rotterdam. Ongelukken. In het Veendiep, onder Stads kanaal, is de timmermansknecht S. eergisteren te water geraakt en verdronken. Gister-ochtend is te Utrecht de loodgieter W., uit een dakgoot van een twee verdiepingen boog huis in de Baanstraat op straat gevallen- Zwaar gekwetst is hij naar het Ziekenhuis ver voerd. Gistermiddag is te Moordrecht bjj het uit halen van kraaiennesten uit de olmen aan den Middelweg van den Zuidplaspolder de arbeider D. Boer uit een boom gevallen eu levenloos op genomen. Op het politiebureau. De »N. Ct." schrijftOns kwam vandaag een geval ter oore van ergerlijke mishandeling, Zondag-avond in Den Haag van de politie ondervondeu door iemand die volmaakt nuchter, op een verkeerde aanwjjzing pef abuis op straat opgepakt, naar het bureau ge bracht, afgesnauwd, door agenten geslagen, in een hok gestopt, toen hij daar leven maakte geboeid en eindelijk midden in den nacht op ruwe wijze op straat geworpen werd. De man een ons bekend werkman van goed

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2