Dagblad voor Schiedam en Omstreken. mm wmiooD, Bïoiilsnikm. ff. m, Brrj9ld 6 jflnö voor aiSIlo: Glas in lood. 30ste Jaargang. Zaterdag 13 April 1907, iNo. 8782 TWEEDE BLAD. Abonneert op ie "Wie was zij? Nieuwe SclMmclie Courant i6t palis Geïllnstreerd ZmÉplM GROOTE MARKT35. Bruidszakjes L. BAAKMAN, Teeteiinp ei prijsopiare iratis. THOMSON'S ORGEAD1NE PUDDING prijs 10 c. p. weet, 0.45 p.iiil, f 1.35 p. 3 mi. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. FEUILLETON. Uit de arbeidersbeweging. Kunst en Letteren. Land- en Tuinbouw. Advertentie n. Fijne Likeuren, Boerenmeisjes, Boerenjongens, Advocaat. Bordeaux- Port- Madeira-wijnen. W. KESTER. Geschilderd es Gebrand glas. J. van der SMflfi. Verba/idstoffe/i IEKE/WERPL: flRTlKELE/1 BRÊUHEflnDE/4. lier speciaal adres hiervoor is beslist het beste adres voor ïoudende verkrijgbaar in kistjes in Ruim gesorteerd in voor Groene-, Koperen-, Zilveren en Gouden Bruiloftsfeesten. I.AXU H,VV 133. (amandeltjes met citroen) 15 cent per pakje. Deze pudding is bereid uit de meest zuivere voedzame bestanddeelen. Alom, verkrijgbaar ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTBAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39, ^'-tn valsche guldens. Men meldt ons, het belicht over nieuwe guldens, die niet Vaa 's Rijks Munt afkomstig zouden zijn, omdat ZlJ' de toevoeging „100 c." onder het wapen mis- Serb onjuist is. Sedert de muntwet 1901 en dus °P de echte guldens met de jaartallen 1904 en later Jtomt genoemde bijvoeging onder het wapen meer voor. Ongelukken. Bjj het uitstoomen van de torpedoboot G 8, had te Helder gistermorgen een ernstig ongeluk plaats. Bij het plotseling voor uitschieten van de boot raakte de korporaal-tor- Pedist P. Daan, die zich aan dek bevond, van de heen en kwam, vallende, met het hoofd op een helder terecht, waardoor hij zoodanig werd ge kwetst, dat hjj weinige oogenblikken later overleed. De ongelukkige behoorde te Hellevoetsluis thuis en laat vrouw en kind na. Uit Enschedé meldt men aan het „Vad": Gister-ochtend kwam op de fabriek Bamshoeve de wever J. van B. tusschen een machine, met het treurig gevolg, dat zijn linkerhand geheel werd afgesneden Oplichters. Door de politie te Gouda werden gisteren aangehouden een man en vrouw, die en kele dagen in een hotel hadden gelogeerd, zonder echter te kunnen betalen, toen de hospes met de rekening kwam. Doch hier wisten ze wel een middel op. Eerst ging de man even uit, toen de vrouw en deze haalde nu op naam van een inge zetene eenige gouden riDgen op zicht en deze werden naar de bank van leening gebracht. Dezelfde oplichterij is door het paartje gepleegd te Amsterdam, Den Haag, 's Hertogenbosch en Nij megen. Voorloopig is hun echter de pas afge sneden, daar ze naar het Huis van Bewaring te Botterdam zullen worden overgebracht. muur gemodderd, zoodat de steenen bloot liggen, terwijl net raam boven de deurpost is verbrijzeld Ook de tram is beschadigd. Indien zich voor het perceel geen hooge stoep had bevonden zou den de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Een verdieping in een drukkerij ingestort. Te Parfjs is in een drukkerij in de rue Ganneron, de verdieping, waar de zetterjj was, ingestort. De zetters, zetmachines, een groote hoeveelheid lood, die daar opgestapeld lag, vielen naar beneden in de drukkerij, waar ook personeel werkzaam was. Twee man werden gedood en nog eenige zwaar gewond. D e »N e w-Y ork Herald" gestraft. Eer gisteren is te New-York het proces beëindigd, tegen de »New-York Herald", door William Hearst beschuldigd van bet publiceeren en doen circu- leeren van immoreele advertenties. Het Amerikaansche blad, dat zich schuldig erkende, werd veroordeeld tot 75.000 gulden boete. Spoorwegongeluk. In de nabijheid van het station Chapleau (Ontario) ontspoorde een trein. Vijt wagens vielen van den spoordijk en geraakten in brand. Vijftien menschen zijn gedood of kwamen in de vlammen om. krimping nieuwe warmte voort, onderhouden daar door de aardewarmte en veroorzaken, wanneer de de productie van warmte grootekwantiteiten energie heeft opgehoopt, door reactie van deze tegen de korst perioden van hevig vulkanisme en van aard bevingen. Na een langdurig lijden overleed den 41 April in het Dominicanenklooster te Huissen de eerw. pater Reginaldus van der Venne. Ui:. Rome wordt gemeld, dat Hunne D.Hoogw. Mgr. Mercier, aartsbisschop van Mechelen en Mgr. Rutten, .jisscho-p van Luik, daar zijn gearriveerd en hun intiek hebben genomen in het Belgische College. Mgr. Rinaldini, onze voormalige Internuntius en thans nuntius te Madrid, zal bij gelegenheid zijner verheffing tot kardinaal, welke 15 April a.s. plaats heeft, niet naar Rome overkomen, doch voorloopig zijn diplomatieken post te Ma drid blijven waarnemen. Bloemenvelden. De zoogenaamde «drukke- bioerabollen" wordt verwacht op aanstaanden Zondag 14 April. Oitgevalmetdeelectrischetram. Men pteld u:t Uirecht: Om van den nauwen Heerenweg m de Doornboomstraat te komen, moet de electr. tram. een scherpe bocht maken en als gevolg daarvan is gister-morgen een der wagens uit het spoor gelcopen en met kracht aangebotst tegen perceel 2, en wachtlokaal van de gasfabriek, in de Doornboomstraat aangebotst. De deur daavva° werd beschadigd, evenals de deurpost, die tegelij kertijd «enigszins ontwricht werd. Voorts is van de voorgevel op vele plaatsen de kalk van de DOOR WILLIAM JAMES. 6) 's Nachts, toen de meesteres van «Villa Catba- rina" in haar heerlijk veerenbed lag te slapen, zag er £een bezwaar in, een Panama-hoed, twee rqen prachtige witte tanden en de vage gelaats tresken van een vreemdeling door elkaar te mengen met een licht groen ameublement en langharige collies. DERDE HOOFDSTUK. »Laten wjj maar gaan", zeide Sylvia. »Ja, laten wjj maar gaan", echo-de May. Buiten aan het postkantoor hing een aanplak biljet waarop met groote letters gedrukt stond, bat heden avond, 4 Juni, eene concert- en tooneel- Uitvoering zou worden gegeven, ten voordeele van ue algemeene armen van Ringwold. «Ik heb altijd een idee, dorpsconcerten- en tooneel-uitvoeringen een afschuwelijk iets zijn, maar in ieder geval is het weer eens iets anders merkte May op, die reeds na drie dagen hier te hebben verblijf gehouden, een gevoel van verve ling en dofheid had gekregen, iets wat meer De kern der Aarde. De Maart-aflevering van «Vragen van den Dag" bevat een artikel over «onze kennis van het binnenste der aarde". De schrijver geeft daarin een bewerking van een ar tikel van dr. Wartel von Kriebel, doch met afwij kingen en andere opvattingen. Hjj komt in zijn studie tot de volgende con clusies 1. De aarde bestaat uit onderscheidene, in el kander liggende bolle kogels. De buitenste be staat uit de reeds verharde gesteenten der aard oppervlakte Daaronder ligt een tweede kogelschaal, welke temperaturen bezit, waarbij de gesteenten gesmolten zouden zijn, als de sterke druk dat niet verhinderde. Daarop volgt de zone met het maxi male smeltpunt, in welke de druktoeneming het hoogtepunt van haar invloed op het smeltpunt heeft bereikt. Daarbeneden moeten alle stoffen in een gloeiend-vloeibaren toestand verkeeren. En op nog grooter diepte verkeeren alle stoffen in een gasvormigen toestand. 2. Door den sterken druk bezitten de gloeiend- vloeibare stoffen en de gassen, ook wat hun zwaar te betreft, eigenschappen als vaste lichamen. 3. Het hooge specifieke gewicht der aarde wijst er op, dat de kern der aarde, zij het ook in boven bedoelden zin gasvormig, uit een ijzerkogel moet bestaan, die, volgens Wiechert, 5000 K. M. mid dellijn bezit. 4. Het vulkanismus der aarde brengt stoffen aan de oppervlakte, welke uit, zonen komen, die boven de ijzeren kern ligger. 5. De gassen in de aarde brengen door samen voorkomt, als men zijne wenschen bevredigd ziet 1 Ja. Het is treurig maar waarhoe spoedig de mensch een wensch vervuld ziet, onmiddellijk daarop maakt deze plaats voor een ander verlangen oh wat zijn wij toch, op den keper beschouwd, ondankbare wezens. Als we slechts in het oog hielden hetgeen wij hebben verkregen en ons daar mede tevreden stelden, hoeveel gemakkelijker, hoeveel handelbaarder waren wjj dan voor het noodlot 1 «l aten wij dan maar kaarten gaan koopen" antwoordde Sylvia, het postkantoortje binnen tred n ie, zeer ten genoegen van de brievengaardster. «Ja, het belooft een zeldzame avond te worden, juffrouw", antwoordde zij in antwoord op eene vraag van Sylvia of het «mooi" zou wezen. Het koor komt ook, - dus er is toch iets moois te booren, al zeggen de lui, die er over in de courant schrijven, dat de muziek niet van de beste was." «Wat voor verschii zit er nu tusschen muziek en toon, ha, ha, ha 1" viel haar vroolijk ge luimde wederhelft in, die een half ons zuurtjes en drups af stond te wegen voor een jeugdigen klant, die zoo juist de gelukkige bezitter van een paar centen was geworden. Sylvia en May lachten mede om de grap van den winkelier, hoewel zij er het fijne niet van be grepen, en verlieten, thans twee blauwe toegangs kaarten rijker, den winkel. «Je gaat zeker weer aan ja blouse, niet vroeg Sylvia, toen zij thuis waren gekomen «Ja, lieve, ik zou haar graag afhebben". De staking te Almelo. Men meldt uit Almelo aan het «Der. D." In de gistermorgen gehouden vergadering door de stakende arbeiders, is besloten een voorstel aan de patroons te doen om Maandag a.s. het werk te hervatten op den ouden loonstandaard en het loon met ingang van 1 Mei a.s. met 2 cent per uur te verhoogen. Mochten de patroons dit voorstel niet aannemen, dan zal de oude erich gehandhaafd worden. Naar men verneemt,zal het voortduren der Wolff- Verhey-concerten te Rotterdam in de toekomst worden verzekerd, door die concerten voortaan te doen uitgaan van een vereeniging, waartoe zich met de heeren Wolff en Verhey een comité heelt gevormd, bestaande uit de heeren mr. L. C. Drie beek, G. L. M. van Es, J. Schreuder, mr. B. Lim burg, A. van Hoboken en dr. H. van Anrooy. Tentoonstelling van bloembollen in den vollen 1 grond te Sassenheim. Gister-namiddag om 2 uur is deze tentoonstel ling, georganiseerd door de afdeeling Sassenheim van de Alg. Ver, voor Bloembollencultuur, door den vooriziter dier afdeeling, den heer G. Vlas veld geopend. 1 „.Bewaar dan de kaarten, als je wilt, want ik ga met Caesar een eind het bosch in." Sylvia sloeg rechts af, zwaaide May met de hand goeden dag en liep in minder dan tien minuten op het zachte tapijt van dennennaalden, terwijl de zware, dikke takken boven haar hoofd beladen met pijnappels, het zonlicht slechts on gaarne schenen door te laten. „Is het hier niet prachtig mooi, Caesar?" vroeg Sylvia, maar er lag iets ontevredens in haar toon. V aag kwam het haar voor den geest, hoe dubbel-schoon de Matuur haar zou toege schenen nebben als, als iemand mèt haar van die schoonheid genoot. Sylvia Sb raid was voorzeker eene van de laatste meisjes, die behoefte gevoelen aan man nelijk gezelschap om zich heen, maar in ieder vrouwenhart lift een zeker verlangen, een ze ker haken naar het romantische. Ais we oud zijn geworden, "dan spreekt een zonsondergang, eene bloem, het suizen van het koren, tot ons van het wonderlijke land, waar wij binnenkort zullen aankomen, en waar wij schadeloos zullen worden gesteld voor al die onvervuld--1 het-had-zoo-kunnen.wezen welke ons het leven lang hebben beziggehouden; doch als wij jong zijn, spreekt alles om ons heen van liefde, zoowel de geur van rozen als do machtige stem van de golven. Liefde f luis te 11 n de hoornen: liefde weergalmt zeLs in den donder; liefde onpersoonlijke mis schien en daardoor eenigszins vreemd en on- «I Aanbevelend, iii^p—p bekend maai overal om ons heen liefdel Droom en van, hopen op en eindelijk vin den van „iemand", dat is de natuurlijke, de noodzakelijke erfenis van onze jeugd, als wij vrouw zijn geworden. 'En onder de pijnboomen dacht Sylvia aan den onbekenden minnaar, wiens beeld vaag was doorgedrongen tot de binnenkamers van „Villa Catharina". ÏJroomend-wakend, wakend droomend liep zji voort, tot twee verschillende geluiden haar uit hare drc ombeelden wegrukten en tot de pro zaïsche werkelijkheid terugbrachten. Het was het roepen van een verschrikt kmrt en het blaffen van een speelschen hond, die berouw heeft over het kwaad, dat hij onbewust heeft gedaan. Onmiddellijk snelde Sylvia toe en zag, zo >- dra zij een hoek van hot pad was omges.agen, wat er was geschied. Caesar, in eene uitgelaten vroolijke bui, was met zulk' een geestdrift tegen een klein meisjr- opgesprongen, dat dit hals over kop op den grond was gerold. Pijn had zij zich in het minst niet gedaan, doch zij was erg geschrokken en meende laar- do-or ten volle gerechtigd te wezen eene gewel dige keel op te zetten, alsof zij tegen deze be- leediging meende te moeten protesteeren. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 5