Bmnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van algemeen regeeringsbeleid, gaan niet op. Wanneer men de rede van den heer Vermeulen leest, krijgt men voor zich het type van een snorrebaard en wanneer men des heeren 't Hoofts bestrijding geen principieel verzet noemt, begrijpt spreker niet, wat principieel verzet beteekent. De Eerste Kamer kan niet onbekend zijn geweest met de beteekenis en de gevolgen van haar votum. Spr. komt verder op tegen het verwijt, dat het Kabinet zich met het schrijven van 16 Maart zou hebben schuldig gemaakt aan een inconstitutio- neele daad. Toen de ministers den briefschreven, bevonden zij zich in den toestand van een nieuw optredend ministerie en begrijpelijk is het, dat zij zich voorat vergewisten of zij bij de Kroon in stemming en medewerking voor een gewichtigen maatregel, die zij wenschten, zouden vinden. Zulks ligt voor de hand en daar is niets bijzon ders aan. Bij deze ministers zijn de rechten van de Kroon even veilig als bij andere ministeries, zelfs bij een van de Rechterzijde. Thans nog een enkel woord over de toekomst. En dan sprak spreker zijn groote voldoening er over uit, dat Staal's maatregel, zij 't dan ook in gewjjzigden vorm, zal worden doorgezet en wel zoo spoedig doenlijk. Ten slotte wees spr. op het belang van het vraagstuk der Grondwetsherziening en riep het ministerie daarom toe denkt aan de kortheid van de vierjarige periode De heer Van Doorn verklaarde zich dank baar voor hetgeen tot dusver door het Kabinet is verricht. Met voldoening kan het terugzien op het tot stand gekomen gedeelte van zijn taak. Het heeft bewezen, dat men zonder de hartstochten op te zweepen in 's lands belang goed kan werkzaam zijn. Evenwel de oplossing der crisis is niet geweest, zooals spr. die gewenscht had. Na het votum had spreker liever gezien dat het Kabinet door ontbinding der Tweede Kamer aan de kie zers de vraag had voorgelegd, welke de Volksver tegenwoordiging verdeelde. Spr. verweet de Rech terzijde, tot tweemaal toe geweigerd te hebben, de gevolgen van haar daad te aanvaarden en nu des niettemin te poseeren als handelend 't meest in 's lands belang. In aansluiting aan andere sprekers ont kende spr. beslist, dat het Kabinet zich zou heb ben schuldig gemaakt aan aantasting van het vetorecht der Kroon. Spr. bewonderde minister De Meester, dat hij de uitlegging door Rechts van het schrijven van 16 Maart een misvatting noemt. Spr. had 't minder.zacht genoemd en die uitleg ging der Rechterzijde betiteld als spijkers zoeken op laag water 1" Spreker verdedigde voorts de handelingen van het Kabinet. De strijd over den maatregel van minister Staal is gevoerd op een scherpe wijze en daarbjj zijn scberpe kwalificatiën geuit, welke het Kabinet zich met mocht laten welgevallen. Het Kabinet was niet slechts bevoegd maar verplicht zjjn ontslag te nemen. Spreker hoopte, dat het Ministerie op dezelfde wijze als tot dusverre zou werkzaam blijven. De heer L o h m a n, repliceerende, keurde af, dat hier mededeelingen zjjn gedaan uit het advies van den heer Schimmelpenninck, dewijl dit met de adviezen van andere staatslieden niet is geschied. Voorts betoogde spreker, dat 't een vergissing is, wanneer men meent, dat de Rechterzijde tot twee maal toe een opdracht heeft ontvangen sn tot tweemaal toe beeft geweigerd. Er is slechts één opdracht en één weigering geweest. Spr. verdedigde deze weigering. Bjj de party verhouding in de Kamer was 't onmogelijk, 't Is niet gemakkelijk een Kabinet te vormen, waarvan men vooruit kan zien, dat 't eiken dag kan vallen en ook gaat men optreden om den boel schoon te maken voor de afgetreden, en. Zoo dwaas is de rechterzijde niet. Nogmaals betoogde spr. dat de gebeele zaak, waarom 't ging, geen principieele kwaestie was. Spreker, met kracht opkomende voor de rechten der Kroon, de meest heilzaamste instelling voor een Staat, bestreed dejstelling, door links verdedigd, als zou een Kabinet zjjn optreden aan een be paalde voorwaarden mogen verbinden en vooraf van de Koningin een belofte mogen afvragen voor een maatregel, welke haar nog niet is voorgelegd en waarover zjj zich nog geen oordeel kan vormen. jDe heer Thomson betoogde tegenover de heeren Heemskerk en Van Nispen, dat het blij vend-gedeelte—vraagstuk niet slechts een technische kwaestie, maar wel degelijk een beginsel-kwaestie betrof, deel uitmakende van het regeeringsprogram, dat voor een goed deel het uitvloeisel was van het concentratieprogram, waarin sprake is van legerhervorming in de richting van een volksleger. Met aanhalingen uit de redevoeringen van de heeren Reekers, 't Hooft, Vermeulen en Van Houten trachtte spreker aan te toonen dat de bestrijding in de Eerste Kamer gericht was tegen het stelsel van 's ministers maatregel en dat uit deze rede voeringen een reactiezin blijkt. Sprekers gevolgtrekking uit des heeren Ver- meulen's redevoering, die bjj zjjn bestrijding van ïons" sprak was, dat de katholieke fractie in de Eerste Kamer een van zin was waar 't geldt het reactionnair optieden in legerzaken. Spreker lokte berbauldelyk interruptiën uit van de zjjde der Katholieken, als de heeren Van Nispen, Van Wijnbergen en anderen; deze interruptiën juichte spreke) toe als een verschijnsel, dat de katholieke fractie m de Tweede Kamer 't niet met de reactie eens is. üe Peer T y d e m a n ontkent, dat in 1901 de verkiezings>trjpi liep over Grondwetsherziening. En waar geen stryd is kan men niet spreken, zooals de heer Schimmelpenninck van der Oye deed, over een elektorale meerderheid, die voor Grondwetsherziening gestemd is. Spr. betreurt zeer dat de kwestie van het blijvend gedeelte als voorwaarde opgenomen werd in het schrjjven van het Kabmet aan de Koningin. Men had zich liever moeten bepalen tot het vragen van instemming, in het algemeen, met de legerhervormingsplannen. Ook betreurt spr. dat het Kabinat den nieuwen minister van Oorlog niet vrijliet in de invoering zoowel als de uitvoering van den maatregel. De heer Tal ma vraagt o.m. de Regeering om eenige nadere verklaring nopens de instemming van den nieuw opgetreden minister van Oorlog met het Regeeringsprogram. o.a. in zake de vol tooiing van de stelling van Amsterdam. De heer Kolkman herinnert er aan, dat de katholieke party tegenover de kwestie van het bljjvend gedeelte op een volkomen vrjj standpunt staat, doch in beginsel niet afkeerig is van den maatregel. De minister De Meester begint met uitdrukkelijk tegenover den heer Lobman te ver klaren, dat de mededeelingen, gister gedaan uit het advies van den h'er Schimmelpenninck van der Ojje aan de Keningio, geschiedden met diens volkomen voorkennis en medeweten, en laakte het dat een ervaren staatsman als de heer Lohman gemeend heeft den minister te moeten vergelijken bij een ministerie-bode, die geheimen verklapt (beweging). De minister verdedigt hierna nogmaals uitvoerig de houding van de Regeering. op de gronden, gister door hem ontvouwd. Wat het heengaan van minister Staal betrof, deelt hij mee, dat deze reeds van het begin van de crisis af zijn stellig voornemen om heen te gaan, had te kennen gege ven. De heer Staal deelde dit op karakteristieke wjjze aan spreker mee, door als zjjn meening te kennen te geven dat men wel een persoon mag opofferen aan een beginsel, maar de aanneming van een beginsel niet in de waagschaal mag stellen voor een persoon. Maar wanneer daarna de Regeering het beginsel waarvoor zoo gestreden was, had prijsgegeven, zou men de ministers als karakterlooze menschen beschouwd hebben. En de Regeering zal nu een afzonderlijk wetsontwerp indienen, omdat zij dit beter oordeelt dan bij de begrooting deze zaak te behandelen. De minister deelt nog mee, dat minister van Rappard het met het voorstel betreffende de stel ling van Amsterdam eens is. Hij streelt bezui niging na, en zal zich niet verzetten tegen een Staats- of enquête commissie in zake bezuiniging. Wat ten-slotte het veto-recht der Koningin betreft, dit zal door het Kabinet onverkort wor den gehandhaafd. De heeren Van Nispen en Troelstra repliceeren. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot heden 11 uurdan is de heer Heemskerk aan 't woord. Offlcieele berichten. Bij Kon. besluit is aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, het groot kruis in de orde van Oranje-Nassau verleend. Van de koninklijke familie. De Koningin-Moeder arriveerde gisteren te half- zes te Apeldoorn, aan het perron ontvangen door het Koninklyk echtpaar; ook de burgemeester was daar aanwezig. Na een hartelijke begroeting werd in een la Daumont bespannen rjjtuig naar Het Loo gereden. Buiten was een talrijk publiek aanwezig, dat de Vorstenlijke personen eerbiedig begroette. De tweede Vredesconferentie. Tot gevolmachtigde gedelegeerden van Rusland op de aanstaande Vredesconferentie zijn benoemd de heeren Nelidow, De Martens en Tcharykow, gezant ran Rusland in Den Haag. De Prov. Staten-verkiezingen. De definitieve candidaten der S. D. A. P., te Rotterdam voor de a. s. verkiezingen der Provin ciale Staten zijn de heeren mr. P. J. Troelstra en K. Ter Laan. Staatsraad v. Humalda v. Eijsinga. In den toestand van het lid van den Raad van State jhr. mr. Van Humalda van Ejjsinga is sedert de laatste dagen een ongunstige verandering ge komen. Staatsraad Moltzer. De toestand van Staatsraad mr. Moltzer, schoon niet ernstiger, blijft bezorgdheid wekken. Do ramp van de Berlin". De onlangs in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage gegeven uitvoe ring, ten bate van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de ramp met de »Berlin" heeft ruim f 1000 opgebracht. H. M. de Koningin-Moeder deed aan het comité voor deze uitvoering een gift toekomen. Middenstandstentoonstelling. Het waarborgkapitaal voor de Middenstandsten toonstelling welke in 1908 te Amsterdam gehouden wordt, zal f2,500,000 bedragen. Door den Ned. Bond van Vereenigingen voor den Handeldrjjvenden en Industrieelen Middenstand worden, door middel der bij hem aangesloten vereenigingen, overal in het land inschrijvingen geopend. R. K. Middenstanders. In de vergadering te Haarlem, waar dr. Kou wens spreker was, traden terstond honderd per sonen als leden voor de R. K. Middenstands orga nisatie toe. Dr. Zaayer. Do hoofdredacteur van de „N. R. Ct.", dr. Zaayer, is sedert 8 a 9 weken ongesteld. De betcrschar is minder spoedig ingetreden dan eerst verwacht werd. Dr. Leyds. .Ofschoon de gezondheid van dr Leyds nu juist geen ernstige zorg mag baren, schrijft de „Z A. P." zoo is zij toch nog lang niet zooals men haar zou wenschen. Na het aanvankelijk herstel had een instorting plaats. Dé toestand is thans echter veel verbeterd. Yeenhuizen. Men schiijft uit Veenhuizen: Alhier arriveerde dezer dagen mr. J. V. van Dijk, adjunct-commies bij het departement van Jusitie. Naar men zegt, staat zijne komst in ver hand mei eené, door den minister van Justitie voorgenomen reorganisatie dezer inrichtingen. (Meer dan tot dusverre het geval was, zou als hoofddoel worden gesteld, de verpleegden, zoo veel mogelijk pasklaar te maken voor de vrije maatschappij, vooral door de invoering van mo demo werkmethoden en ambachtsonderwijs. Ook zou voor Je zedelijke en lichamelijke ontwikke ling meer gedaan worden. Deze reorganisatie be doelt alleen een inwendige verandering binnen de grenzen, der nu nog vigeerende wetten op landloopenj en bedelarij. »Vrede door Recht. Tot voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond is benoemd mr. M. De Pinto; tot onder- voorzitkr jhr., mr. H. W. Van Asch van Wijck. Op de agenda voor de algemeene jaarlijksche vergadering, te houden op Donderdag 16 Mei a.s., des namiddags ten 2 uren in het gebouw „Dili- gentia", Lange Voorhout, te 's-Gravenhage, ko men o.a, voor de verkiezing voor het hoofdbe stuur wegens periodieke aftreden van de heeren Lieftinck en De Beaufort en van mej. Maarschalk en wegens het bedanken van den heer Ten Brink, (candidate van het hoofdbestuur jonkvrouwe J. Backer); benoeming van afgevaardigden naar het XVIe vredescongres te Munchen. Door het hoofd bestuur worden in alphabetische volgorde aan bevolen: dr. S. Baart de la Faille, jonkvrouwe J. Backer en den heer A, J. Brouwer. Zondagsrust voor het sleepbootpersoneel. Gisteren namiddag vergaderden in het Poolsch Koffiehuis te Rotterdam een groot aantal Ree- dors en vertegenwoordigers van Rijnsleepbooten te Rotterdam en Dordrecht, teneinde de Zon dagsrust en verdere belangen van het personeel weder te hespreken. Tot voorzitter werd bij acclamatie gekozen den J. van Steen terwijl het Secretariaat aan den heer F. II. Weiier werd toevertrouwd. De voorzitter opende te 8.10 uur de vergadering, waarop ongeveer 170 Rijnsleepbooten vertegen- woordigd waren, en sprak nog eens kort over de voorgaande bijeenkomst, alsmede over haar doel en stelde voor de bij heeren reeders in gekomen circulaire van den Bond van Machi nisten en Stokers in Nederland, uitvoerig te be spreken, om te trachten het personeel op een of andere wijze tegemoet te komen. Zeer lang en heel uitvoerig werd er op deze druk bezochte vergadering over de verschillende punten gediscuteerd en werd er ten slotte een commissie benoemd, welke zich bereid verklaar de met het bestuur van genoemden bond de lie langen van het personeel te bespreken, tenein de op minnelijke wijze tot een schikking te ko men. Assistenten der Posterijen en Telegrafie. De Nederlandsche Bend van assistenten der posteryen en telegrafie houdt zjjn algemeene jaarvergadering op Donderdag 9 Mei a. s., des voormiddags ten lüj uur, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Ned. Politiebond. Gistermiddag om half drie werd in het Bron gebouw te Haarlem de vergadering gehouden van den Nederlandschen Politiebond, waarbjj de secretaris, C. A. Slierink, inleidde de vakopleiding bjj de gemeentepolitie en de politievakkenis in vele der groote gemeenten en wat daarmede in verband staat. De voorzitter van den bond, de heer G. van Putten, besprak het onderwerp »onze vakbeweging in den bond en wat daaraan vast is". Prins Hendrik. Do schitterende kleuren van Nêerlands vlag, zich vertoouend van torentrans en molenkap, van de openbars gebouwen en uit de huizen van ©enige ingezetenen, verkondigen heden den ge boortedag van Z. K. H. den Prins der Nederlan den, die voor de 31ste maal verjaart. Met to meet opgewektheid viert het Nederland sche volk dezen verjaardag van den kloeken ge maal van II. M. onze geëerbiedigde Koningin, nu Hij getoond heeft zoo innig mede te leven mot al hetgeen op en hij den dierbaren vader- landschen grond voorvalt. Prins Hendrik, in hoogste instantie de redder der ongelukkige over geblevenen van de schipbreuk van de „Berlin", de man, die door woord en voorbeeld de red ders aanmoedigde, die het historisch woord sprak die vrouw moet gered worden, is aan het Ne derlandsche volk te meer dierbaar geworden. Maar niet alleen de aanmoedigende redder en liefde volle verpleger der arme schipbreukelingen aan den llo k herdenken wij heden, maai* ook den vorst, die getoond heeft in het lot van Land en Volk zoowel in het verleden als het heden zoo le vendig belang te stellen en er zich zoo nauw aan te verbinden. {Blijve het lastbaar leven van den Prins der Nederlanden nog lang gespaard ©n toone Hij bij voortduring voor het Nederlandsche volk die be langstelling, waarvan hij op onderscheidene wij zen, ook door bezoeken aan de verschillende dee- len des Lands reeds herhaaldelijk blijk gaf Te dezer stede wordt verder de verjaardag van Prins Hendrik gevierd door eene uitvoering he den-avond 51/2 ure door het harmonie-orkest .,St Anibrosius", onderafdeeling van den Ned. R. JU Volksbond, afd. Schiedam, in de Plantage te ge* ven. Zoo viert Schiedam op bescheiden wijze den verjaardag van Hem, dien wij nog vele jaren als de geliefde Geniaal van H. M. onze geëer biedigde Koningin hopen te huldigen. Het volgende telegram werd heden verzonden Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hen drik der Nederlanden. Het Loo. Het gemeentebestuur van Schiedam biedt Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid eerbiedig zijne oprechte gelukwenschen aan bij gelegenheid van den verjaardag van Zjjne Koninklyke Hoog heid. M. A. BRANTS. Burgemeester. Hierop is het volgende antwoord ontvangen Brants, Burgemeester Schiedam. Hare Majesteit en Zyne Koninklyke Hoogheid, zeer gevoelig voor de door U en het Gemeente bestuur aangeboden gelukwenschen, dragen my op U allen daarvoor Hoogst Derzelven bizonderen dank te betuigen. Adjudant VAN TUIJLL. Flesschenfabrieken. In een gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Naaml. Vennootschap »Fles- schenfabriek Delft", te Vrjjenban, werd het voor stel van commissarissen tot liquidatie en samen smelting van het bedrjjf met dat van de Vennoot schap »Van Deventer's Glasfabrieken" te Schiedam, zonder hoofdeljjke stemming aangenomen. De nieuwe vennootschap wordt opgericht met een kapitaal van f 570.000 in aandeelen van f 1000, waarin de fabriek te Schiedam wordt ingebracht voor f301.000 en die te Delft voor f 269.000. Voor bedryfskapitaal zal eene obligatieleening gesloten worden van 1200.000 a 5 pc. Giste r-m idddag kwam de kisten- maker P. Rosman, wonende Oostsingel, in de kistenmakery van de firma Melchers aan den Noordvestsingel in aanraking met een cirkelzaag, waardoor twee toppen van de vingers der linker hand werden afgezaagd. Na voorloopig in de fabriek verbonden te zyn, heeft de man zich naar een dokter begeven. UIT ROTTERDAM. Giste r-m iddag omstreeks vieruren reed een buiten dienst zjjnden motorwagen van ljjn 6 met een bijwagen naar de remise op den Oostzeedyk te Rotterdam. Gekomen op dien tyd ter hoogte van den kolentrein der gasfabriek, kwam eensklaps een losse locomotief met vaart uit het zich daar bevindende slop dwars den Oostzeedyk overgereden en liep op dezen mo torwagen in. Zoo groot was de schok dat locomo tief en motorwagen uit de rails werden geslagen het geheele verkeer was daar gestremd. Van den motorwagen werd het achterbalcon totaal inge drukt, terwjjl de locomotief aan de cylinder be duidende schade bekwam. Gelukkig be vonden zich geen passagiers in den moterwagen, zoo min als in den bijwagen, zoodat de schade, die vrjj belangrjjk is, zich alleen tot materieel bepaalt.Eerst om halt zeven gister-avond was het verkeer hersteld. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de on achtzaamheid van den werkman C. K., wonende in de Breedestraat, die in plaats van al bellende voor de locomotief uit te loopen, in genoemd slop, volgens getuigen, stond te praten en eerst begon te bellen, toen de botsing niet meer te voorkomen was. De vergiftigingszaak in de Spiegel- straat te Amsterdam. De bewering, dat gas noch kolendamp als oorzaak kon worden aan genomen van het droevig ongeval, waarbij een oogonschijnlijk rustig en gelukkig gezin bestaande uit man, vrouw en kind, het slachtoffer werd, is thans bewaarheid. De lijken werden onder om standigheden gevonden welke voor een ieder wien krachtens het beroep of betrekking reeds meer malen do onaangename taak werd opgelegd de bijzonderheden van dergelijke lugubere zaken op, te sporen, allerminst aanleiding konden zijn om hier te denken aan kolendamp of gas. Uit liet gerechtelijk onderzoek is dan ook reeds eenige uren na de ontdekking gebleken, dat hier iets anders in liet spel moest zijn. •Onmiddellijk werd dan ook gedacht aan vergif. Vast staat thans, dat inderdaad vergiftiging heeft plaats gehad en wel door een der zwaarste be staande vergiften: cyankali, is allen amateur-pho- tografen waarschijnlijk wel bekend. Cyankali wordt door apothekers zelden en natuurljjk nimmer zon der recept verkocht. Door handelaren in photo- graphicartikölen mag 't niet worden verkocht da11 op nadrukkkeljjk vastgestelde bijzondere wijze ver pakt. Het zijn op zichzelf kleine dunne staafjes. Doer stamping of afbrokkeling verkrijgt men een wit poeuer, dat geenszins aan suiker doet dett*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2