Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Te Washington wordt indien men de Londcnsche „Evening Standard" mag gelooven druk gesproken over een ontdekking op de Filippijnen van een machtig geheim genootschap, dat zou streven naar het aanknoopen van vriend schapshanden tusschen de Filippinos en Japan ners. De leden van dit genootschap bedienen zich van ec zegel, waarop een Japanner en een Fi lippino zijn afgebeeld, die elkaar de hand reiken. in vij' provinciën zou de bevolking het stre ven van dit genootschap wélgezind zijn. De «Daily News" meldt, dat er op de wer ven te Barrow op het oogenblik drie Braziliaansche kruisers in aanbouw zijn, die nog zwaarder bewa pening krijgen dan de «Dreadnought". De Berljjnsche correspondent van de «New York Herald" beweert dat het plan tot aanleg van een tweede Suez-kanaal vasten vorm heeft aangenomen. Het zou moeten dienen als tegenwicht tegenover Duitschlands aspiraties in Azië. TWEEDE KA Mg. TT Zitting van Donderdag 25 A-pril. In de zitting van heden werd het debat over het Tariefrecht in Indië voortgezet met een rede van den heer van De venter, die ter dadel jjke versterking der mid delen een belasting op het inkomen toejuichte. Spreker achtte het juist, dat geen zwaardere las ten op zwakke schouders worden gelegd. Verder gat hjj de voorkeur aan heffing van in voerrechten boven opdrijving van de heerediensten, op welker afschaffing hjj aandrong. De heer Boogaardt wilde de verbetering der Indische geldmiddelen niet in de eerste plaats zoeken in verhooging van in- en uitvoerrechten, maar in bezuiniging liever op de hooge bestuurs- uitgaven en de hooge traktementen der ambte naren boven f500 per maand en verhooging der plaatselijke belastingen. Spreker bepleitte subsidieering van onze stoom vaartlijnen tengunste der nijverheid. I Bovendien achtte hjj dit ontwerp niet meer noodig, daar uit die middelen in 1906 8| millioen meer getrokken is dan in 1905. De minister van Koloniën betoogde, dat het hoofdmotief tot indiening van het wets ontwerp de behoefte aan verbetering der geld middelen is. Uit het zout wordt slechts 5 ton als opbrengst geraamd uit andere middelen 7 ton. De bedoeling is den inlander zooveel mogelijk den belastingdruk te verlichten. Het volgend jaar hoopte de minister de rijtuigbelasting te kunnen afschaffen. Hij ontkende, dat de tariefsherziening een protectionistisch karakter draagtde Neder- landsche nijverheid zal in in geen enkel opzicht er onder lijden. Toeneming van den smokkel handel vreesde de minister evenmin. Indië kan de voorgestelde verhooging niet missen. Aan den heer Hugenholtz is verlof ver leend op een nader te bepalen dag den minister van Marine te interpelleeren over diens weigering om een rekest van den «Mariniersbond" over de toestand in de marinierskazerne te Willemsoord, in behandeling te nemen. De heeren Tak en Plate repliceerden. De laatste stelde den minister de pertinente vraag, of hij op dit oogenblik de heffing der inkomende rechten zoo voldoende verzekerd acht als het belang van de schatkist en van den eerlijken importeur eischt. Minister F o c k antwoordde, dat zooveel de toe stand dit toelaat, dit verzekerd is. L Het algemeen debat werd hierop gesloten, fe Bij de artikelsgewjjze behandeling werd het amendement-van Deventer, om geen bijzonder ver hoogd tarief te maken voor kaartpapier, na bestrij ding door den minister, verworpen met 55 tegen 8 stemmen. jCHet wetsontwerp werd daarna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. In behandeling kwam hierna het wetsontwerp tot afschaf fing van het Tiendrecht. De heer van Asch van Wjjck kon zich in hoofdzaak vereenigen met dit wetsvoorstel, dat een zeer oud instituut in ons land zal doen ver dwijnen. Hjj noemt als grief dat de schatting voor de schadeloosstellingen slecht en onbillijk gere geld is. Intusschen zal de door de Regeering toegestane vrijwillige afkoop van tienden aan de bezwaren eenigszins tegemoet komen. De heer li e y n e betoogde, dat het ontwerp een hoogst onbevredigende oplossing geeft. Spreker bestreed dat het tiendrecht gelijk is te stellen met eigendom. Door de voorgestelde rege ling is het puiiek belang te zeer ter zijde gesteld door het particulier belang te veel te beschouwen als een heilig huisje. j Spreker kwam er dan ook tegen op, dat men 't voorstelt dat deze slappe, aarzelende wetsvoor- drucht sociale beteekenis heeft en eene bevoor rechting inhoudt van tiendplichtigen. Heden voortzetting. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Amsterdam, 25 April. Terwijl de Koningin gister-voormiddag audiën tie verleende aan particulieren, o.a,. aan Nooi t ie Lokerse en mr. Brunt, burgemeester van 's-Gra- verzande, reed de Koningin-moeder uit, om een bezoek Ij brengen aan de tentoonstelling van schilderijen in ,Arti", en daarna aan het Emma kinderziekenhuis in de Sarphatistraat. Dit bezoek gold dilmtal speciaal het nieuwe isoleergebouw, dat naast het oude verrezen en thans geheel voor gebruik gereed is. Aan den ingang, met planten, heesters eii pal men bez ,i, werd de Koningin door den directeur dr. S. de Ranitz en den voorzitter, den heer J. iVV. W. Ci emroelin, ontvangen, en bood mej. II. yan Lennep een bouquet aan. iOndar geleide van den geneesheer-directeur jje/ü een rondgang door het gebouw gemarkt. Men was gereed: de patiëntjes ontbraken geluk kig nog. In de difteiifiszaal demonstreerde dr. Timmer verschillende instrumenten en de behandeling daarvan. Hierna koerde. Koningin Emma naar het Palei3 terug. ;Na den lunch maakten de Koningin, de Ko ningin-Moeder en de Prins een rijtoer waarbij1 het trad. i _neel bezoek gebracht werd aan de Willemssfiaut en den Zandhoek. 'Ook dn jaar had. de heer van der Horst do leiding der ontvangst op zich genomen. Aan Joh ingam; ,1 Willemsstraat wachtte de heer van der Horst met besturen en banieren va.n de bon den: „Wa: ook vall', trouw staat pal" en „Oranje- Mecklenburger-garde" de bezoekers op. In 'z mid den der straat was een groote tribune opgericht, waarop ongeveer 350 kinderen eenige liedjes van welkom zongen. Iri ge-strekten draf werd naar den Zandh rek gereden, waar de bekende weduwe Vonk, bij den Oranjeboom de bezoekers opwachtte en bloemen aanbood. Ook hier zong een kinderkoor. De rijtoer werd hierna voortgezet en om 4 uur werd het palcis weer bereikt. De groote burgerzaal van het paleis en de troo n- zaal waren gevuld met keur van genoedigden, waaronder talrijke dames dit jaar, toen gister avond te negen uur Hare Majesteit de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins hun intrede deden onder hunne gasten. Door de burgerzaal, waar de aanwezigen zich en baie schaarden, begaven de Koninginnen en de Prins zich aanstonds naar de troonzaal. Na een kwar tier kwam de Koningin in de burgerzaal terug en hield toen cercle. Eenige oogenblikken later ver lieten ook de Koningin-Moeder en de Prins de balzaal, en begaven zich onder de genoodigden in de burgerzaal, waar zjj zich met tal van gasten onderhielden. De Koningin droeg een kleed van witte zijde, waarover met gouden paillettes doorwerkt een overkleedeen schitterende diadeem droeg H. M. in het haar en een breede snoer van diamanten om den hals. De Koningin-Moeder droeg een lila- zijden kleed de Prins was in admiraalsuniform. Tot tweemaal toe begaven de Koninginnen en de Prins .zich in den loop van den avond nog naar de balzaal en onderhielden zich overigens tot half twaalf, het uur waarop zjj zich terugtrokken, de Koningin zittende, de Koningin-Moeder en de Prins nu hier, dan daar in de zaal, met een zeer groot aantal dames en heeren. DczpeTc aan Zaandam. Door de inwoneis van Zaandam worden reeds plannen gevormd voor een waardige ontvangst van het Koninklijk Echtpaar op Zaterdag a s. Ier gelegenheid van het bezoek aan de Artillerie-inrich tingen aan de Hembrug. De gymnastjek-vereeniging „Concordia Vincet Omnia", ruim 200 dames en heeren leden tellende, heeft den stoot gegeven en zal met een groot muziekkorps ten onge veer 9 uur van de verzamelplaats Den Burcht op den Zuiddijk afmarcheeren. De afstand van de Verzamelplaats tot de Hembrug is ongeveer 20 minuien. Bij aankomst zal de vereeniging zich opstellen, ter rechterzijde de dames, ter linker zijde de heeren in tum-tenue. Door jhr. Eli as, burgemeester van Zaandam, werd alle medewer king reeds toegezegd. Het Vredespaleis. De eerste-steenleggging voor het Vredespaleis zal vermoedelijk plaats hebben op 2 Augustus a.s. Celebes. De correspondent van de „N. R. Ct." seint: Tengevolge van de onafgebroken vervolging door de matechau«see-colonne, heeft het Toradjahoofd Oewa Saroerang zijn onvoorwaardelijke onder werping aangeboden: Het blad teekent hierbij o.m. aan: Oewa Saroerang is het Toradjahoofd, dat den bekenden Poeang Tikoe behulpzaam was bij diens vlucht naar Lab in het midden van Januari van dit jaar. Misschien beteekent de onderwerping van Oewa. Saroerang wel, dat Poeang Tikoe ook genoeg var het zwerven krijgt en nu zijn bescher mer er op afzendt om te weten te komen, wat hemzelf bij een mogelijke onderwerping wacht. Heel gunstig zullen die voorwaarden na zjjn trou weloos gedrag wel niet kunnen zijn. De hier be doelde marechaussee-colonne is die, welke heeft gestaan onde. bevel van kapitein H. Christoffel en thars dooi den kapitein F. El Heijligers wordt gecommandeerd. Engeland ter Haagsche Conferentie. In het Lagerhuis werd aan den Minister van Boiteniandsche Zaken, sir Grey, de vraag gesteld om, met het oog op de verwarring veroorzaakt door de tegenstrijdigheid in de gepubliceerde op gaven, aan te geven wat de aanvankelijke houding der F.ngclsche Regering op de Haagsche Vredes conferentie zal zijn, ten opzichte van de voorge stelde vermindering in de bewapening. Sir G y ga: ten antwoord, dat de Engelsche gevolmachtigden thans overleg plegen en dat hij geen enkelf mededeeling kon doen. De vredesconferentie. De «Petit Parisien" verneemt uit Berlin, dat Frankrijk besloten heeft deel te nemen aan de besprekingen over de beperking van de strijd krachten der mogendheden. Jhr. mr. W. F. Rochussen. Naar men verneemt, zal jhr. mr. W. F. Ro chussen, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, thans lid van den Raad van State, aan H. M. de Koningin als zoodanig zjjn eervol ontslag ver zoeken. Prov. Staten-verkiezingen. In district II van Rotterdam worden de heeren mr. S. J. L. van Aalten jr. en C. van Dorp en in district IV de heer E P. de Monchy Ezn. van vrijzinnige zijde als nieuwe eandidaten gesteld tegenover de heeren Van Staveren, Voorhoeve en Van der Pols, (allen a.-r.). De Katholieke Kiesvereeniging te Rjjswjjk heeft tot eandidaten voor de a.s. Staten-verkiezing gesteld de heeren H. C. Ifzerman (R.-K.) en A. Hoogenboom (a.-r.), beiden altredend. A mbachts werktuigen. Naar men verneemt, zal dezer dagen in de Bel gische staatscourant een besluit verschijnen, waar bij door de Belgische regeering een officieele com missie wordt ingesteld, voor de tentoonstelling van ambachtswerktuigen, welke te Amsterdam van AugustusSeptember a.s. door de Maatschap pij voor Nijverheid wordt gehouden. Zeer vele hooggeplaatste Belgen zullen van deze commissie deel uitmaken. Droogmaking der plassen beoosten de Vecht. De pogingen om verbetering te krijgen in den toestand van de streek beoosten de Vecht worden krachtig voortgezet. Thans is wederom een bijeenkomst belegd van eenige voorstanders uit de verschillende gemeenten. Deze bijeenkomst zal plaats hebben op Zater dag 4 Mei a.s., 's nam. één ure, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Urtecht. Volksvoeding. De tentoonstelling voor volksvoeding van de afdeeling Utrecht van den Volksbond tegen drank misbruik zal geopend worden Vrijdag 7 Juni a.s. Oranje Nassau oord. Er heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit 18 patiënten en oud-patiënten van het Sana torium Oranje Nassau Oord, om den geneesheeren dr. J. W. F. Donath en dr. W. J. W. Huinink, die 1 Mei a.s. het sanatorium verlaten, een stof felijk bewijs aan te bieden van hun onverander lijke hoogachting en waardeering, alsmede een album met de namen der gevers. Uit Vlissingen. De Hertog en Hertogin van Sakson-Ceburg Gotha worden 2 Mei met groot gevolg te Vlis singen verwacht om met de nachtboot naar En geland over te steken. Inbraak Oostsingcl. Gister-avond is door den heer Smidt, wonende Oostsingel 24, aangifte gedaan, dat men tijdens zijne afwezigheid en terwijl ook niemand anders thuis was, daar ingebroken en diefstal gepleegd heeft. O.a. zijn ontvreemd eenige gouden horloges, antieke beeldjes en een niet belangrijk bedrag aan geld. De politie heeft aanstonds, nadat zij met het geval in kennis was gesteld, een onderzoek inge steld. De betrekkelijke duisternis en eenzaamheid van die particuliere doodloopende straat schijnt het werk der ongerechtigheid maar al te zeer begun stigd te hebben. Heden-morgen is door de politie aangehouden de 25-jarige Th. v. L., in het «Alg. Politieblad" gesignaleerd voor fl.50 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Hij betaalde de boete. UIT DELFT. De politie te Delft heeft een milicien aange houden en ter beschikking van de militaire auto riteiten gesteld, wegens diefstal in de kazerne van een horloge, ten nadeele van een sergeant. Moordaanslag te Amsterdam. Gister avond ongeveer negen uur had in de Van Ostade straat te Amsterdam een moordaanslag plaats. Het huis van perceel 134 in die straat, wordt bewoond door D. Ph. Dels. Bij genoemden Dels die slechts korten tjjd hier woonde, had een 40 jarige schoonzuster, Theodora Hoszunahaus ge naamd, haar intrek genomen. Deze jvrouw was getrouwd geweest met den broeder van mejuf frouw Dels, had voor ongeveer zes jaar dezen man door den dood verloren en was later gehuwd met een zekeren Korthagen. Korthagen en zjjn vrouw leefden gescheiden; hjj woonde met een 16jarig meisje, dat zjj als kind hadden aangenomen, in de Hobbemastraat en 'zjj, zooals we reeds zeiden, bjj haar zwager in de Van Ostadestraat. Gisteravond kwam Korthagen zijn vrouw op zoeken. Geheel normaal was hjj niet meer, want gedurende den dag had hij tameljjk veel drank hebruikt. Wat er toen precies voorgevallen is, niemand weet het, doch eensklaps, terwjjl man en vrouw stonden te praten, weerklonk een schot. De vrouw was door een revolverschot in de buik getroffen. Een vriend, d e op straat Korthagen opwachttP, waarschuwde onmiddellijk de politie. Nog juist kon men verhinderen dat de dader de revolver op zichzelf gericht houdend, afschoot. De man werd geboeid door twee agenten en een recher cheur weggebracht. De vrouw is per brancard naar het O. L. Vrouwe-gasthuis vervoerd, waar bleek, dat de kogel vrjj diep zat. Toen men het 16-jarig meisje, hun aangenomen kind, met het gebeurde in kennis stelde, verloor deze haar bewustzijn, doch werd spoedig weer bijgebracht. Het geval veroorzaakte tameljjk veel opschud ding velen bevonden zich nog geruimen tjjd naderhand in de nabijheid van het huis, waar de moordaanslag, die tamelijk goed afgeloopen is, plaats had gevonden. Ongelukken. Te Tzum is eergister een 4- jarig kindje van V. in de regenbak achter de ouder lijke woning geraakt en verdronken. Stremming van het scheepvaart ver keer. Gistermiddag had het scheepvaartverkeer op he! Spaame enorme vertraging, doordat de baggermoien „borussia*, die van de grofsmederij le Leiden Kwsm, bekneld raakte tusschen de Gra- vosteenenjprug te Haarlem. Dit gebeurde om één uur en aan alle zijden hoopten zich hxiten en schepen op. Het duurde tot 5 minuten voor 4 uur, alvo rens de molen de brug door was, na daaraan een gaspijp te hebben vernield en nog al wat aan hel houten beschot van de ducd'alven te hebben beschadigd. Een "root publiek stond te kijken. De booten van Bus en die van het Haardelade- veer hennen de gemeenschap met Amsterdam ge mist, daar zjj niet op tijd aan de spoorbrug kon den zjjn. (Een minder aangename ontmoeting. Uit Naaiden meldt men: In den afgeloopen nacht had de famili; J„ aan den Naarderstraatweg, een minder aangename ontmoeting aan huis. Aldaar vervoegde zich een persoon, die verlangde een fiets ter leen tf mogen hebben. Uit de verwarde praatjes bom, rkien de. bewoners al spoedig, dat ze waarschijnlijk te doen hadden met iemand, die niet wel bij 't hoofd was. De toestand werd evenw ei lastig genoegde heer des huizes was ongesteld en kon zich niet naar buiten vertoouen en reeds begon de ongewenschte bezoeker tot handtastelijkheden, tegen de ruiten te slaan en tot bedreigingen over te gaan, toen, door net luiden V3i'. den groote huisbel buren kwamen op dagen, die den woesteling naar Naarden brach ten en aai, de politie overleverden. De inbraak te Renkum. Mevrouw B. in wier woning te Renkum in den nacht van Zater dag op Zondag werd ingebroken en een groote hoeveelheid tafelzilver gestolen, heeft zich gister nacht van het leven beroofd. Toen het dienst personeel haar vond, kon zjj nog slechts enkele woorden stamelen. De bijzondere geheimzinnige omstandigheden waaronder de diefstal met braak plaats had, hielden haar voortdurend in hoogst zenuwachtigen toestand. De justitie heeft het huis verzegeld. DemoordteArnhem. Gistermiddag had te Arnhem met militaire eerbewijzen en onder groote deelneming van de zjjde van het publiek de teraardebestelling plaats van den vermoorden milicien S. Eenige kransen dekten de baar. Aan het graf sprak de compagniescommandant, kapitein Menningh. De campagne op de steenfabrieken langs den Rijn en de Waal is weder begonnen. In verband echter met de zeer groote voorraden onverkochte steen van het gebak 1906, hebben vele fabrikanten besloten de productie voorloopig te gaan verminderen en wel door een of twee persen niet in werking te stellen. (Per pers worden vervaardigd 2 A 2£ millioen steenen per campagne, terwjjl voor de bediening 14 personen noodig zjjn.) De steenprjjzen bljjven voortdurend zeer laag en zjjn thans: rood le soort f8 A f9, boerengrauw f9 a f 10, hardgrauw f10 a f 11, klinkers fll f 12, straatklinkers f 12 a 113, gevelsteenen f 13 a f14 per mille. Levend begraven. Men meldt uit Heeriem Woensdagmorgen is een mijnwerker op de mijn „Gouley" door 't instorten van een galerij lavend begraven. Aanstonds zetten de kameraden van den verongelukte zich aan het werk om hem te redden. Tot Woensdagavond echter bleven hun pogingen vruchteloos. Men hoopt den begravene nog levend te kunnen bevrijden. |Een brutale diefstal is gisterennacht te Valkenswaard gepleegd. Uit den stal van den heer J de Wit, aldaar, heeft men twee paarden, een tilbury ine: tuig en luxe lantaarns ontvreemd, terwijl men van een zich daar bevindend rijtuig van der, heer F, van Ham twee strengen mee nam. Men heeft de zekerheid, dat de dieven de Belgische grens over zijn gegaan en hun weg ge- miriori hebben naar Lilies St. Hubert, waar, naar mededeeling van Belgische ambtenaren, ecrg's- terennacht circa half twee, twee paarden met rijiubj de kan-albrug zijn gepasseerd. Verder 'S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2