Staten-Generaal. Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rechtzaken. taloniërs, 4 onafhankelijke clericalen en 1 partij- looze. Omtrent de bootwerkersstaking te New-York wordt nog gemeld De sKaiser Wilhelm" is slechts een uur te laat vertrokkende »Caronia" vertrok juist op tijd. De eerste onlusten zijn uitgebroken nabjj de White-Star-werven, waar 450 stakers 40 niet- aangeslotenen verdreven, die op weg waren naar de pier. Een gedeeltelijke verlamming van het Trans atlantische scheepvaartverkeer schijnt aanstaande als gevolg van de staking der boetwerkers. Nage noeg alle maatschappijen, die passagiers- en mail stoomschepen op Europa in de vaart hebben, zijn erb\j betrokken. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 7 Mei. Het T e n d-a f s c h a f f i n g s d e b a t wordt voortgezet en wel over de door de Regeering aangebrachte wijziging, strekkende om te bepalen dat belanghebbenden tegen besluiten van de schat tingscommissie en van de commissie van beroep kunnen opkomen bij den burgerlijken rechter. De heer P a t ij n diende nog een amendement in om het ontwerp in den oorspronkelijken vorm te handhaven en deze voorziening bij den burger lijken rechter niet toe te laten. Daarentegen achtte de heer T y d e m a n het door de Regeering voorgestelde een verbetering van het ontwerp, terwijl ook de heer van I ri sing a en de minister het amendement besi reden. Na verder langdurig debat werd bovenbedoeld amendement-Patijn verworpen met 34 tegen 25 stemmen. De Regeeringswijziging werd goedgekeurd. gj^Voorts werd nog bepaald, dat de vrijkomende pachter als verhooging van de pachtsom zal heb ben te betalen 7/10 van de zuivere tiendopbrengst en niet, gelijk het Regeeringsontwerp aanvankelijk wilde, 3/5 van het bedrag der onzuivere opbrengst. In discussie kwam nog een amendement van de commissie van rapporteurs, strekkende om, ten einde den afkoop van tienden te bevorderen, te bepalen, dat, zoo de tiendplichtigen dit verlan gen, de staat het geld voor den afkoop zal beta len tegen vergoeding van een tiendrente van 5.44, in plaats van de gewone tiendrente 5,55. De heer van Gitters stelde hierop een sub amendement voor, bedoelende om den pachter van tiendplichtigen grond, waarvan de tiendplicht is afgekocht, gedurende den nog loopenden pacht tijd aan den verpachter niet 5 pCt., doch slechts 3£ pCt. van het bedrag van den alkoopprijs te doen betalen als verhooging van de pachtsom. I De heer van Wijnbergen drong bij de Regeering aan op het doen uitgeven van een po pulaire uiteenzetting van de wijze waarop men tot vrywilligen afkoop van tienden kan komen. Nadat de commissie van rapporteurs het sub amendement van den heer van Idsinga overgeno men had, verklaarde de Regeering dit gaarne te willen doen en nam ook het amendement van deze commissie over. Alle overige artikelen werden daarop goedge keurd. De eindstemming zal op een nader^te bepalen dag plaats hebben. Hierna kwam aan de orde de aanvullingsbe- grooting van Buiten landsche Zaken voor 1907, bevattende een krediet van f 100.000 voor de ontvangst van de tweede Vredesconferentie. De minister van Buitenlandsche zaken, het ontwerp verdedigende, wees er op dat, waar deze conferentie een;goed omlijnd pro gram heeft, het te verwachten is dat de beraad slagingen een vruchtdragend resultaat zullen heb ben. Omtrent de instructies, aan de Nederland- sche afgevaardigden verstrekt, kon de minister geen mededeelingen doen. Het verheugde hem, uit het afdeelingsverslag te hebben kunnen con- stateeren, dat een groot deel der Tweede-Kamer leden de gunstige meening, welke de regeering omtrent den uitslag der conferentie koestert, deelt. Het denkbeeld van een blijvend kunstwerk als herinnering aan deze conferentie, zal de Regeering overwegen. De heer Schaper bestreed het crediet. Het hoofddoelde ontwapening, waarvoor de conferentie aanvankelijk was bijeengeroepen, is op niets uit- geloopen. En wat erger is men heeft het uit de uitlatingen van den Duitschen Rijkskanselier kunnen bemerken deze conferentie zou nog misschien aanleiding tot een oorlog kunnen geven. Sprekende over de Tsaar, die het initiatief nam tot deze conferentie, verweet spr. de Russische regeering, dat zij op beestachtige wijze de onderdanen be handelt. De Voorzitter zei, deze uitdrukking niette kunnen toelaten. De heer Schraper wil dan spreken van de Russische bureaukratie, die de Russische onder danen op beestachtige wijze behandelt. Met een fiasco der conferentie in het vooruitzicht, willen de sociaal-democratische Kamerleden niet meedoen zij zullen dan ook tegen het ontwerp stemmen. De heer Thomson vroeg o. m. den minister, of het het niet mogelijk is op de conferentie de vraag te doen voorleggen om te komen tot het democratisch denkbeeld verkorte oefeningstjjd, in afwachting dat het peil der beschaving zoodanig rijst, dat de legers geheel kunnen worden afgeschaft. Na verschillende door interrupties onderbroken reblieken verklaarde de minister te zullen overwegen of hy op het denkbeeld van den heer Thomson de aandacht van onze gedelegeerden ter Vredesconferentie kan vestigen. Het crediet wordt daarna toegestaan met 64 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democraten en de heeren Thomson en Nolting. Zonder stemming wordt hierna goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de Hinderwet, strekkende om de bepalingen dier wet toepasselijk te maken op het electrisch bedrijf. Bij de behandeling van de wetsontwerpen be treffende de spoorwegen Gouda—Schoonhoven, 's-GravenhageVoorburgLeiden en Gouda Oudewater, oppert de heer T r e u b er bezwaren tegen, dat de Staat een oude maatschappij, die in niet al te beste financieele omstandigheden schjjnt te verkeeren, financieel gaat steunen. Verder wraakt spr. de berekeningen in deze van de Regeering, en wijst bij op de concurrentie van de te verwachten electrische tramexploitatie Den HaagVoorburg. Heden voortzetting. Koninklijk bezoek aan Drente. Volgens officieele bekendmaking in de »Asser Courant" komen de Koningin en de Prins in het begin van Juli in Drente. Op 4 Juli is de aan komst te Coevocden bepaald vervolgens zal dan een bezoek aan Valtherveen en Valthermond ge bracht worden, 's Avonds te 7 a 8 uur zal het Koninklijk Echtpaar te Assen aankomen. Het vertrek is bepaald in den namiddag van 6 Juli. Minister en Gour.-Generaal. Sedert ©enigen tijd maken sommige Indische bladen zich tot tolk van het telkens weder opdui kend gerucht, als zou er „meeningsverschil op onderscheidene punten", ja zelfs „oneenigheid" bestaan tusschen don Minister van Koloniën, mr. Fock, en den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, generaal Van Heutsz. Zelfs 'wordt beweerd, dat de Gouverneur-Generaal wegens die oneenigheid wenscht al te treden, en dien wensch reeds heeft te kennen gegeven. Wij kunnen die geruchten op grond van de beste inlichtingen zoo beslist mogelijk tegenspre ken. Niet alleen bestaat er tusschen den Minister en den Landvoogd geen verwijdering, maar zelfs is de verhouding zoo aangenaam mogelijk. Het bedoelde gerucht is niet herkomstig uit Indië, maar wordt hier te lande uitgebroed en naar lndië geventileerd, blijkbaar met de bedoe ling, om zoo mogelijk kwaad zaad te strooien tusschen Minister en Gouverneur-Generaal. De Landvoogd heeft er zich aanvankelijk aan geërgerd, in aar is geëindigd met er de schouders over op te trekken, en het in zijn teekenende wijze va,n uitdrukking te kwalificeeren als „wau- welpraat", een naam, dien het dan ook inderdaad verdient. (Vad.) Agarische commissie voor Java en Madoera. Behalve de genoemde heeren mr. Van Deventer, Einthoven en Carpentier Alting, zullen, volgens het »Vad.", in de agrarische commissie voor Java en Madoera zitting nemen de heeren mr. D. W. K. de Roo de la Faille, oud-referendaris by het departement van Justitie in Ned.-Iudië, en G. P. Rouffaer, adjunct-secretaris van het Kon. Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Ned.- Indië, beiden te 's-Gravenhage. De Vredesconferentie. Tot gedelegeerden van Servië ter Haagsche conferentie zijn benoemd Generaal Yrouitcb, dr- Vestnich, gezant van Servië te Parijs, dr. Milo- vanovitch, gezant te Rome, en dr. Militchevitch, gezant te Londen. Centrale commissie voor de Rijnvaart. De tweede buitengewone zitting der Centrale Commissie voor de Rijnvaart wordt 8 Mei te Mannheim geopend. Onder de 40 onderwerpen der agenda komen o.a. voor zes rechtspraken in hoogste beroep, krachtens de artikelen 33—40 van de herziene Rijnvaartakte van 1868. De Kon. gevolmachtigde voor Nederland in de Centrale Commissie, de oud-hoofd-inspecteur ge neraal van 's Rijks Waterstaat W. F. Leemans, is gister naar Mannheim vertrokken. Prov. Staten-Verkiezingen. In de gisteravond door de liberale kies- vereenigingen te Rotterdam gehouden vergaderingen is voor district III voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Zuid-Holland opnieuw candidaat gesteld het aftredend lid de heer C. H. Van Dam. Seizoen te Scheveningen. Op het Wandelhoofd te Scheveningen wordt 15 Mei a. s. het seizoen geopend met muziekuitvoe ringen op den dag en den 16en d. a. v. vangen de avondmuziekuitvoeringen in de Kurhausbar aan. Tegen het Pinksterfeest wordt alles voor het strandvertier in gereedheid gebracht. Tentoonstelling voor volksvoeding. Men meldt uit Utrecht: De commissie ,uit de afdeeling Utrecht van den Volksbond tegen drankmisbruik, voor het in lichten van leen tentoonstelling voor volksvoeding, ondervindt veel medewerking voor het totstand komen van 't plan. Het groote gebouw „Leeuwenbergh", dat door de (gemeente vooj: 't doel tijdelijk ter beschikking is gesteld, zal bijna te (klein zijn om alle artikelen een behoorlijke plaats te geven. 't Waarborgfonds voor de tentoonstelling is bijna volteekend. Gegrond vermoeden bestaat, dat 't spoedig geheel volteekend zal zijn. In den reeds vermelden datum van opening der tentoonstelling zal vermoedelijk verandering ko men. Gemeenteraadsleden-leveranciers. Men meldt uit Eindhoven, dato 7 Mei De steenfabrikant, de heer J. van Hapert, die zitting heeft in den gemeenteraad alhier, werd onlangs beschuldigd van het doen van middellyke levering aan de gemeente, wat in stryd is met de wet. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben deze beschuldiging gegrond bevonden en den beer Van Hapert ve; vallen verklaard als gemeen teraadslid. B. en W. onzer gemeente zetten ook nog het onderzoek voort in de zaak van een drietal andere gemeenteraadsleden albier, die eveneens verdacht worden van leveringen aan de gemeente te hebben gedaan. Van dat onderzoek zal in de eerstvolgende raadsvergadering rapport worden uitgebracht.^^ De electrische tram. De Directeur van «Schiedam Vooruit" heeft van den heer directeur van de Rott. El. Trm. Maatij. persoonlijk vernomen, dat op 't oogenbiik, plannen tot verbetering van het emplacement van de tram. in behandeling zyn. Jubilé. Heden herdenkt de meesterknecht H. Menzeden dag waarop bij 25 jaren geleden bij de firma E. II. Ris in dienst kwam en sedert in verschil lende branderyen dier firma, nu laatst in »de Ka meel" aan de Noordvest, werkzaam was. De patroon, toonende de langdurige trouwe diensten van zijn meesterknecht op prijs te stel len, gaf bem de keus tusschen een geschenk in geld of iets van meer blijvende waarde. De jubi laris koos het laatste, waarop de patroon hem verzekerde, dat hem iets zou aangeboden worden, dat ook in de echtelijke woning allen ten genoege zou zijn. Van vele zijden werd den jubilaris verder nog waardeerende belangstelling betoond in zijn zilver' feest, dat zeker nog lang by hem in aangename herinnering zal blyven. Gister werd de nageljongen J. v. Wieringen, wonende Brandpad 1, in de fabriek der firma A. F. Smulders alhier door een vallende ijzeren plaat getroffen. Zyn linkerbeen werd ern stig bezeerd. Heden-morgen vroeg is door de politie met de dreg uit de Schie opgehaald de 47-jarige Veerkamp, die sedert eergisteravond uit de echtelyke woning aan de Kreupelstraat was verdwenen. Het lyk is naar het drenkelingenhuisje op de algemeene begraafplaats overgebracht. UIT ROTTERDAM. In het gebouw Mercurius te Rotter- dam is gister (Dinsdag) een vergadering gehouden, bijeengeroepen door eenige importeurs van gra nen, niet te Rotterdam gevestigd, met het doel, het besluit te bespreken, door de beëedigde meters wegers genomen om slechts voor firma's te wegen, die zich verplichten niet per elevator te ontvan gen. Aan deze vergadering is door een aantal importeurs, ook uit Rotterdam, deelgenomen en ten slotte is met op twee na algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De vergadering, gehoord de gevoerde bespre kingen, van oordeel, dat de vrijheid in het ha venbedrijf te Rotterdam behoort te worden ge handhaafd, keurt de pogingen der meters-wegers af, deze vrijheid willekeurig door bedreigingen en feitelijkheden aan banden te leggen, en ver klaart, zich daaraan niet te zullen onderwerpen." UIT DELFT. In den laatsten tijd werden uit de verschillende gebouwen der Technische Hooge- school te Delft rijwielen van studenten en assis tenten ontvreemd, zonder dat het gelukte den dader te snappen. Gisterennamiddag echter is het der politie ge lukt den dader op heeterdaad aan te houden, toen hij uit het gebouw aan den Verwersdijk (voormalige geweerwinkel) een rijwiel van een assistent medenam. De aangehoudene blijft hals starrig weigeren zijn naam enz. op te geven en houdt zich waanzinnig. De heer N. Dobben president van de afdeeling Delft van den R. K. Volksbond, sedert 1901 lid van den raad dezer gemeente, zal in Amerika een anderen maatschappelijken werk kring aanvaarden, en is bereid derwaarts ver trokken. Aangezien de heer Dobben in September a.s. moest aftreden, ontstaat er nog een tusschentijd- sche vacature in den raad. KANTONGERECHT. In de zitting van het kantongerecht op heden werd de firma H. C. Jansen wegens overtreding van de gemeentelijke verordening op den schouw van distilleerketels, veroordeeld tot f 10 boete, «ubs 10 dagen hechtenis. Nog werd veroordeeld (voorwaardelijk) de 16- jarige M. v. d. B. tot 3 maanden opzending naar een tuchtschool, wegens vernieling van een groot aantal ruiten van de gebouwen der werf »Gusto"> firma Smulders, alhier. Drankwetovertreders. Het podium de.r gerechtzaal van het Kanton gerecht alhier geleek vandaag veel op een for- meelen drankwinkel. Voor de groene tafel stond een groot aantal flesschen van verschillenden vorm en grootte met allerlei dranken gevuld boerenjongens, jenever, cognac, advocaat, oude klare, diverse elixters enz., verder twee groote kruiken met jenever, een paar halve fleschjes Pilsnerbier enz. enz. Op een stoel ter linkerzijde van de flesschen lag een vaatje jenever, van een tapkraantje voorzien. Een mooie inventaris dus, waar menig drinkebroer eii die komen er nog al in de kantongerechtzittin gen meesmuilend naar stond te kijken. Er waren diverse zaakjes vandaag aanhangig wegens drankwetovertreding. De politie had zoo wel hier als in Vlaardingen de heeren en dames verlofhouders achter de hielen gezeten en was met een rijken buit thuis gekomen. In de eerste zaak waren de drie getuigen niet verschenen, zoodat zij voor onbepaalden tijd moest worden uitgesteld. Daarna volgde het merkwaar digste zaakje der geheele zitting van heden. De deurwaarder roept af: C. v. D. te Vlaar dingen. v. D. verschijnt voor het bankje der beklaagden en wil reeds met zijn verdediging beginnen, maar de kantonrechter wijst hem er op, dat daar straks wel gelegenheid voor zal bestaan. Kantonrechter: „U is immers tie 28-jarige C. v. D., te Vlaardingen, niet waar?" Bekl. „Jawel, ik ben van beroep sigarenkoop- man." De ambt. van het Op. Min. leest de aanklacht voor. Kantonrechter: „Je erkent zeker het ten laste gelegde." Bekl.„Volstrekt niet." De commissaris van politie te Vlaardingen, de heer van Rosmalen, wordt als getuige gehoord. Uit diens verklaringen vernamen wij, dat men op den dag van den inval in de woning van bekl. v. D. voor alle zekerheid maar op het poli tiebureau had opgesloten, omdat hy nogal woest was. De politie had zich den 8en April omstreeks 11 uur naar de woning van v. D. begeven en aan de huishoudster verzocht om binnen te wor den gelaten. Zij weigerde echter met klem den dienaren van Hermandad den toegang. Toen werd geweld gebruikt. Een deur waarop „Privé" stond, werd opengebroken en o, verrassing, daar bevond men zich in een geimproviseerde gelagkamer, met buffet, stoelen en verder gerei van een koffiehuis. „Maar dit was nog niet alles", aldus zei de com missaris. „Wij gingen een trap op die toegang verschafte tot een vertrek en daar was een groote hoeveelheid sterkedrank, bier enz. in voorraad." Bekl.„Die inrichting was niet voor een ieder toegankelijk, dat weet de commissaris ook wel. Het buffet was vol sigaren, maar er was geen druppeltje drank in." De ambt. van het Openb. Ministerie, alsnu het woord verkrijgend, zegt, dat bekl. reeds door den kantonrechter alhier en door de rechtbank te Rotterdam wegens overtreding van de Drankwet is gestraft. Niettegenstaande herhaalde waarschu wingen blijft hij maar brutaal zijn gang gaan en sigaren verkoopen, met een borrel als toegift. Op het raam van zijn winkel staat met groote letters te lezen: „Wie hier een sigaar koopt, krijgt een borrel cadeau." (Bekl. moet nu maar eens ondervinden, dat hij de Drankwet niet met voeten kan treden, De maximum straf, die voor deze overtreding kan worden opgelegd, dient hier te worden ge- eischt. De ambtenaar requireerde derhalve 2 straften van 14 dagen hechtenis en de vernietiging der in beslag genomen voorwerpen. Kantonrechter tegen bekl.: «Heb je nog iets tot je verdediging in het midden te brengen Bekl.: »Zeker, een heele boel. Ik kan niet gestraft worden, omdat ik geen sterken drank ten verkoop in voorraad heb gehad. Ik geef alleen den drank cadeau. Door de rechtbank in Rotter dam ben ik wel veroordeeld, maar dat kwam, omdat ze toen tegen een der getuigen hadden gezegdnou mot je het zoo en zoo zeggen wat er gebeurd is. Het is volstrekt niet bewezen, dat ik me aan een overtreding van de wet heb schul dig gemaakt. En wat die rommel (bekl. wijst op de in beslag genomen flesschen) betreft, ik heb den accyns er van betaald. Als ik die boel niet terugkrijg, dan zeg ik dat dat openlyk diefstal plegen is." De Kantonrechter wyst bekl. erop, dat hij niet moet voortgaan om op die wjjze de drankwet te overtreden, anders zal hy de govolgen er van moeten ondervinden. Bekl»Ik kan wel vyftig getuigen meebrengen, die kunnen verklaren, dat ik geen sterken drank verkoop, maar cadeau geef. En kryg ik myn rommel terug Kantonrechter«Het onderzoek in deze zaak wordt gesloten en de uitspraak bepaald op heden over 14 dagen." Bekl. (nydig)»'t is mooi, dank je wel." Na dezen bekl. hadden zich nog verscheidene verlofhouders wegens overtreding der Drankwet te verantwoorden. Tegen hen werden geldboeten geëischt vanf 10. subs., 3 dagen hechtenis, in een enkele zaak f5.— boete subs. 2 dagen hechtenis. De ambtenaar van het openbaar ministerie wees er de beklaagden op, dat volgens de Drankwet by een tweede veroordeeling voor deze delicten geen geldboete, maar hechtenisstraf moet worden ge ëischt. By een volgende overtreding zullen de nu veroordeelden dus onherroepelijk eenigen tyd in het Huis van Bewaring moeten gaan logeeren. Hij kende de kracht Tan bier niet. De politie had zekeren H. opgepakt wegens openbare dronkenschap. H. had zich deswege heden te verantwoorden. Eisch: (1.boete, subs 2 dagen hechtenis. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2