Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kunst en Letteren. Sport. Het. Centrum doet alleen bij elke algemeene ver kiezing een „Wahlaufruf", en daaraan kunnen wij voorshands een voorbeeld nemen. 's-Gravenhage sloot zich hierbij aan en beriep zich ook op dr. Kuyper, die voor zijn partij geen andere houding aanvaardt dan die van het üuit- sche Centruni. Als voorbeeld wees hij op het herstel van het Nederlandsch Gezantschap te Rome dat op een program van beginselen voorop zou moeten staan; zulk een program kan evenwel alleen worden verwezenlijkt onder gunstige om standigheden. Wel behoort men een program van urgentie te hebben, maar alleen op het concept van den gekozene, al zou hij meer gelegenheden wenschen om den kiezersbond te hooren. De Voorzitter deed uitkomen, dat de Rond is gesticht met verwerping van het denkbeeld van Deventer. j Bij repliek deed de afgevaardigde van Deventer echter uitkomen, dat hij den Bond een corporatie van kiezers, achtte, en dat hij thans de Katho lieke kiezer rijp achtte voor het formuleeren van zijn eigen wenschen en begeerten. [Mr. Aalberse kwam nog op tegen een zinsnede in de toelichting van het voorstel, waarin ge2egd wordt, dat zeer vele R. K, Kamerleden het ge heele vroeger gemaakte program niet meer zouden willen teekenen. Het voorstelDeventer is ver worpen met 37 tegen 8 stemmen. Er waren nog 5 vereenigingen bijgekomen. Breda stelde voor, een wijziging te brengen in de statuten, om op de bekende wijze de toetre ding van de Noord-Brabantsche kies vereenigin gen gemakkelijk te maken. Het voorstel bedoelt een meervoudig evenredig stemrecht van afge vaardigden der vereenigingen mogelijk te maken. iNa breedvoerige discussie stemde Breda in met een renvooi van het voorstel aan het be stuur, dat zal overleggen met den Noord-Bra- ban tschen Bond. i .Vervolgens werd nog aangenomen een voor stel van den heer Van Dam, om deze kwestie in petto te houden voor een latere statutenwijzi ging. .Aan de orde komen de verschillende voorstel len betreffende het defensie-vraagstuk, waarom- tient voorstellen zijn ingediend door Arnhem, Groningen, Nijmegen en Utrecht. Groningen stelde voor, aan een commissie het onderzoek op te dragen van 't geheele defensie- vraagstuk en deze commissie te benoemen door den Bond. Nijmegen achtte zulk een opdracht te om vangrijk en wilde het onderzoek bepaald hebben bij de militiewet, in verband met den oefenings- tijd, den kazerneeringsplicht, het contingent en de herhalingsoefeningen. Deze kwestie is in den laatstent ijd door de politiek vertroeteld en met de programma's, die schijnbaar vermindering van lasten en kosten bepalen, worden in werke lijkheid stellig geheel tegenovergestelde resul taten verkregen. Daarom is het noodig, dat een gepreciseerde opdracht aan de commissie worde verstrekt, met uiteenzetting van plannen en be rekening van kosten. Met deze opvatting gaat Utrecht mede. 's-Gra- yenhage ook, evenwel onder de reserve, dat aan dit uit te brengen rapport geenerlei conclusie worde toegevoegd en dat in de commissie ook dit financieel en economisch element niet zou ontbreken. Het bestuur was voor het voorstel-Groningen, omdat dit de meest algemeene strekking heelt en aan eene commissie de meeste vrijheid laat. [Nijmegen wil zijn voorstel voor dat van Gro ningen laten vallen, mits de commissie de op dracht krijge, haar rapport betreffende de land macht allereerst in te dienen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel-Gro ningen met 24 tegen 19 stemmen verworpen, zoodat het voorstel-Nijmegen geacht wordt te zijn aangenomen. Na nog enkele opmerkingen werd de vergade ring gesloten. iBij de rondvraag bracht Amsterdam 2 het in- eident-Passtoors ter sprake, en wees er op, dat hiervan door de Katholieke partij bij de aan slaande verkiezingen ©en goed gebruik is te maken. De aandacht vestigend op verschillende dagblad be rich ten, die spreken van conservatieve invloeden in de Katholieke Kamercluh, vraagt hij, waarom juist de heer Kooien ontslag uit de commissie van voorbereiding der ziekte verzeke- ringswel; heeft genomen, en waarom b.v. niet de eerwaarde heer Nolens. Hij vraagt of het be stuur hierover nadere inlichtingen kan geven. De voorzitter antwoordt hierop, dat besprekin gen in de Kamerclub niet bestemd zijn voor pu bliciteit. De pers, Mie daarover iets te weten komt, behoorde er over te zwijgen. Overigens, als men van dit incident gebruik wil maken, kan men het niet gebruiken tegen de liberale partij. Het. niet-benoemen van den heer Passtoors, die door de geheele Kamerclub gewild werd, is het werk van den president der Kamer. Amsterdam 2 vreesde toch, dat hij in de hitte van den strijd wel degelijk van het incident ge bruik zal maken zoolang de liberale partij den Kamerpresident niet verloochent. Breda nam het op voor de Katholieke pers. Dat incident-Passtoors leek op een affront, liem aangedaan, en hij achtte het den plicht der pers, dit van hem af te wentelen. Spreker, tevens journalist, zou dit altijd doen, en nog meer, als het moet. I fie voorzitter bleef bij zijn geyoelep, dat, wat één persoon doet, niet een geheele partij mag worden aangewreven. De heer Kolkman deelde op een vraag van Amsterdam 2 nog mede, dat van Katholieke zijde niets geschied is, om den heer Passtoors uit te sluiten. Ned. Landbouwcomité. In de jongste vergadering van het Dageljjksch Bestuur van het Nederlandsche landbouwcomité, kwam o.a. ter sprake de al ot niet toetreding als lid tot de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Pretoria. Hoewel in een vorige vergadering in beginsel besloten was, werd, nu uit de toegezonden stukken bleek, dat een contributie van f 25 per jaar geheven wordt, nader besloten, daaraan voorshands geen uitvoering te geven. Voorts werd naar aanleiding van een ingezonden stuk van H. J. Baron van Doorn van Westcapelle te Wageningen, in het »Ned. Landbouw Week blad" van 2 Maart jl. de wenscheljjkhvid uitge sproken tot instelling van een commissie van onderzoek en advies inzake paardenfokkerij en exporthandel overwogt n. Besloten werd momen- I teel eenafwachtende houding aan te Demen, omdat naar officieel vernomen werd, door de di rectie van den Landbouw een commissie is saam geroepen ter bespreking van de belangen der paar denfokkerij. Dit onderwerp bljjft echter op de agenda van het Dageljjksch Bestuur, ten einde de aandacht daarop gevestigd te houden. Vervolgens werd, mede in verband met een daaromtrent door een commissie uit den Nederl. Boerenbond uitgebracht rapport besloten, het ont werp van wet op de Landbouwongevallenverzeke- ring, als onderwerp van bespreking op de a.s. algemeene vergadering van het Landbouwcomité andermaal aan de orde te stellen, waartoe een vragenlijst zal worden ontworpen door het Bureau, opdat de vergadering zich over hoofdbeginselen kunne uitspreken. blijkt te zijn, en dat er des Vrijdags en Zaterdags ook niet genoeg toevoer van water is. De Kamer besloot hierop naar aanleiding dezer zaak een adres te richten tot Burgemeester en Wethouders. De vergadering werd daarop door Jen voorzitter gesloten. Ken veelbelovend zanger. Met genoegen vernemen w|j, dat onze oud stadgenoot, de heer C. van der Knaap, leerling van het conservatorium te Antwerpen, eergisteren gedebuteerd heeft in een der groote concertzalen aldaar, op een concert van de Koninklijke «Harmonie artistique", ter gelegenheid van de thans te Ant werpen gehouden tentoonstelling. Door den heer Van der Knaap werden gezongen een aria uit Gounod's Faust, «Jozef' van Mehul en «Barcarolle" van Holmes, met welke nummers hjj veel succes behaalde. Een schoone verguld zilveren medailje met diploma werd hem uitge reikt. Voorzeker wenschen velen, die den veelbeloven- den zanger kennen, dat bfj, steeds booger stijgende op het steile pad der kunst, alleszins het doel bereike dat hij zich voorstelt. Yolksbadhuis. In de week van 6-12 Mei 1907 werden genomen 312 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 23 kuipbaden 39 regen 20 regen 191 school kinder 5 ct 39 met zijne schoone bruid Itha uit Zwabenlft0 terugkeert. De diamanten trouwring speelt in roman een groote rol. De roofzieke raaf die lien' ontsta', bezorgt een poel van ellende. jager die hem vond en droeg, door een doiks'^ van den vertoornden echtgenoot gedood, eI) trouwe, ongelukkige Itha van den slottoren gestort' vormen den hoofdinhoud van deze treurige s^e' De van smart en berouw bezwijkende graafe" Toggenburgs slotpoort in rouwfloers gehuld, d'" de beide geliefde dooden hereenigt binnenvoert' worden vertolkt in het slotkoor dat den belde»' zang besluit. Waardig werden deze aangrijpende scènes vveef gegeven door dezelfde koren en solisten, die >n het eers'e program-nummer optraden, 't Wa$ ee° schoon besluit van dezen avond vol kunstgau0'' die de goede krachten van Toonkunst' zangvere"11' ging op waardevolle wij'.e deed kennen. Tot het succes van deze uitvoering hebben 00 de uitmuntende begeleiding van den pianist, deD heer A. Limbacb, zoowel als de bezielende leidi»ê van den directeur, den heer Georg Rijken, bijgedragen. Aan hen dankt de zangvereenig'1^ van «Toonkunst" zeker niet voor een gering d het bereikte kunstsucces. Feest Vredesconferentie* De Haagsche gemeenteraad stond gisteren een crediet van f 15,000 toe, voor een feest ter ge legenheid der Vredesconferentie. Congres. Het programma van het 59e Ned. Landhuis- houdkundig Congres (beschermheer Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden), dat op 3, 4, 5 en 6 Juni a.s. te Gorinchem zal worden gehouden, is thans verschenen. Op de Vischmarkt alhier is heden door den keurmeester een partijtje visch voor de censumtie afgekeurd en door de politie in beslag genomen om te worden vernietigd. Minister van Rappard. Er blijkt aan „Het Vad." bij nadere informa tie in zooverre eenige grond te zijn geweest voor het bericht betreffende den gezondheids toestand van den minister van Oorlog, dat Z.Exc. inderdaad voor geruimen tijd een maagoperatie heeft ondergaan, welke nog een nabehandeling noodzakelijk maakte. Wanneer het den minister nu convenieert, zal hij nog eens geopereerd wor den. Het vredespaleis. Men leest in de Haagsche Kroniek der »N. Gron. Ct." Er is sprake van dat de eerste steenlegging voor het vredespaleis met groote plechtigheid door of in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin zal plaats hebben. Andrew Carnegie de nobele schen ker van het kapitaal voor dezen tempel wordt er bjj verwacht en hjj zal zeker 't voorwerp zijn van zeer bijzondere hulde. Prov. Staten-verkiezingen. In een gister-avond gehouden vergadering van de afd. Schiedam van den Vrjjz. Dem. Bond werden tot candidaten voor de a. s. Verkiezing van leden der Prov. Staten tot candidaten gesteld de heeren H. J. Versteeg, oud-burgemeester van Schiedam, iid van Ged. Staten dezer provincie en J. Bos, Burgemeester van Overschie. Het kiescomité te Kethel nam voor haar ge meente deze beide heeren over, terwijl voor de gemeente Overschie in een Donderdag a. s. te houden vergadering waar deze reeds voorloopig gestelde candidaten definitief zullen worden gepro clameerd. UIT DELFT. Staking flesschenfabriek te Delft. Gistermorgen is aan de flesschenfabriek te Delft eene werkstaking uitgebroken welke 400 man om vat. De onmiddellijke oorzaak is een voorstel van de sedert 6 Mei opgetreden nieuwe directie, om, evenals dat in het onder deze directie mede res sorteerende deel van het bedrijf te Schiedam ge schiedt, eiken dag de gemaakte flesschen te tellen. Te Delft geschiedde dat onder de oude directie om de 4 dagen. De arbeiders verklaarden, na gisteren daar om trent vergaderd te hebben, het voorstel niet te kunnen aanvaarden en weigerden gistermorgen op deze voorwaarde het werk aan te vangen. Toen zjj de terreinen verlaten hadden, deed de fabrieksdirectie de vuren dooven. Kamer van Koophandel en Faèrieken. Gisteren-avond hield bovengenoemde Kamer on der voorzitterschap van den heer mr. W. II. Jan sen vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van een verzoek van de be- ëedigde graanwegers te Schiedam om het daar heen te leiden, dat het gewicht van maïs worde bepaald op 70 K.G. per schaal, besliste de Ka mer een commissie te benoemen tot het uitbren gen vaji praeadvies. Tot leden der commissie weiden benoemd de heeren J. H. Houtman, II. J. Jansen en B. A. J. Wittkampf. Het door de daartoe benoemde commissie met den secretaris ontworpen verslag over den toe stand van nijverheid, handel en scheepvaart te Schiedam in het jaar 1906 werd, nadat .-enige wijzigingen waren aangebracht, door de Kamer vastgesteld. Bij de rondvraag werd door sommige loden te kennen gegeven, dat het water der drinkwa terleiding slecht is, doordat het veronreinigtl Toonkunst. De zangvereeniging van «Toonkunst" gaf gister avond haar tweede uitvoering in dit seizoen in de groote zaal van «Musis", die ongeveer voor de helft door leden van «Toonkunst" met hunne dames bezet was. Omstreeks 8 ure verschenen op het podium, dat met draperie en eenig levend groen versierd was, de leden der zangafdeeling en de solisten, voor dezen avond geëngageerd, nl. de dames, mej. Hilly Tibo, uit Utrecht, en mej. Rjjka van der Pant, van hier, die de sopraanpartijen zouden ver vullen, benevens mej. H. Z, van hier, alt, en onze gevierde bariton, de heer Jan van Rqssel- berg, die ook dezen avond zijne stadgenooten weder van zijne heerljjke gaven zou doen genieten. Het programma voor deze uitvoering ontwor pen, bestond uit twee nummers«Comala" van Niels W. Gade en «Toggenburg" van Jos. Rhein- berger, nummers die volhardende studie alles zins loonen, zooals wij in de heerlijke resultaten dezen avond mochten ervaren. De oude Britsche sage, die Comala, dochter van den koning van Innistore, den held Fingal, koning van Morwen, doet beminnen, hem als krijgs man verkleed doet volgen en ten slotte, aan de oevers der Caroen achtergebleven, van smart doet sterven, als de geesten der voorvaderen haar on heil voorspellen van den vertrokken geliefde, die hare innige liefde door de barden doet bezingen, vormt het onderwerp van Gade's beroemd toonwerk. B(j deze uitvoering mochten de «rollen" zeker in goede handen worden geacht. Comala werd dqor mej. Hilly Tibo waardig vertolkt. Met haar zuiver, welge- schoold, klankrijk orgaan, dat zich steeds gelijk bleef, beeldde zjj de onwankelbare trouw, de innige zie- lesmart en het smartend verlangen naar den ge liefde voortreffelijk uit. Maar ook Fingal vond een waardig vertolker; het forsche, voor Musis' zaal wel te krachtig orgaan van onzen bariton, gaf geheel den geweldigen krijgsman, die zjjne vijanden zou «verstrooien ais kaf voor den wind", die de geliefde beweent en door de barden doet bezingen. Mej. van der Pant bood ons met haar lief, melodieus en heidér orgaan geheel de trouwe Desagrena, deelnemende gezellin van Comala, en Melicoma vond in mej. H. Z. mede een waardige vertolkster. Ook de jonkvrouwen zoowel als de krjjgers waren zeer goedbeide koren, afzonderlijk of ver- eenigd, deden in Gade's beroemd toonwerk al wat het schoons en verheflends bevat, alleszins tot het beoogde recht komen. Na de pauze ging «Toggenburg", mede een rid der roman tekst van Fauny von Hoffnaass die den componist Rheinberger tot zijn heerlijk toonwerk bezielde. Met wimpels en guirlandes getooid, wacht Toggenburg graaf Heinrjcb, die J. K. Huysmans. Met leedwezen vernemen wij, dat Zondag ,n zijn stille woning te Parijs, waar hij sinds eenig" jaren in kloosterlijke teruggetrokkenheid leefd®» ep 59-jarigen leeftijd is overleden de bekende rom»n' schrijver Joris Karei Huysmans. Den 5n Juli te Parijs uit ouders van Nederlandschen afkoms' geboren, was hij aanvankelijk aan het minister'" van Binnenlandsche Zaken werkzaam, doch wijdJe zich later geheel aan de letterkunde, eerst in ie droevige naturalistische richting, doch later, "9 het bekende keerpunt in zjjn leven, in verschf' lende werken, die een anderen geest ademden- Velen weten nog hoe hjj eenige dagen te de^r stede vertoefde, om ook hier bouwstoffen te ver zamelen voor zijn werkVie de Sainte] Ludwi' ne de Schiedam, dat vooral in Fransche kringe° veel opgang maakte. Roeien. De jaarlijksche wedstrijd van den Nederlandsche11 Studenten-Roeibond op de Zweth zal plaats heb' ben op 20 Mei, des n.m. 12 uur. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 14 Mei 1907, des namiddags 2 uur. Voorzitter, de Burgemeester, de heer dr. M. 'A- Brants. De Voorzitter deelt allereerst mede dat i° antwoord op het telegram van gelukwensching aa" H. .V. de Koningin en Z. K. II. den Prins, ee" telegram is ontvangen Hoogstderzelver dank betuigend. Tegenwoordig 15 leden Afwez'g de heerenGouka, Honnerlage Gretei Loopuyt, Nolet en en v. d. Poel, allen met kennis' geving. De notulen van de vorige vergaderingen, van 1^ en 28 Maart en 16 April jl., worden goedgekeurd- Ingekomen stukken. Mededeelingen van B. en W. dat bfl hun col' lege zijn ingekomen van de Ged. Staten dezef prov. missiven ten geleide van de door hen goed gekeurde Raadsbesluiten d.d. 16 April jl.a. tot af- en overschrijving op de begrooting van uit gaven, dienst 1906 van een bedrag van 1493; tot wijziging der begrooting van inkomsten e° uitgaven, dienst 1906, met een bedrag van f 175 i c. idem met een bedrag van f 119.55; d. idem m«t een bedrag van f 197.50; e. idem, dienst 1907, met een bedrag van f 1725. Kennisgeving Idem missive ten geleide van de door hen goed gekeurde Raadsbesluiten d.d. 16 April. a. tot bet in huur afstaan aan P. Sanders van het destijds voer teekenkamer gebruikte lokaal in de voorma' lige timmerwerf aan de Korte Havenb. tot het in huur afstaan aan G. van Katwijk Jz. van het bovenhuis aan den Singel 209 Kennisgeving Van B. en W. missive houdende mededeeliög dat voor het dienstjaar 1907/8 tot leden der comm- bedoeld in art. 18 der verordening op de heffmg eener pi. dir. bel. naar het inkomen zijn benoemd de heeren D. Ris, P. C. v. d. Pant, Th. Kudders, C. M. Knoop, A. J. J. de Groot, G. W. Snel en G. Montfoort. Kennisgeving Idem missive houdende aanbiëding van het uit' voerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1906. Kennisgeving, zullende worden gedrukt, aan de leden worden rondgedeeld en algemeen verkrijg' baar gesteld Idem missive ten geleide van het verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volks huisvesting in deze gemeente gedurende het tijd" vak van 1 Jan. tot 31 Dec. is verricht.* Kennisgeving Idem missive houdende mededeeling dat doof hen besloten is een afzonderlijke oproeping te doen voor leeraar in Nederlandsche Taal en Letter; kunde aan de Hoogere Burgerschool en dat ril curatoren hebben uitgenoodigd eveneens een af zonderlijke oproeping te doen voor het Gymnasium- Kennisgeving Idem missive houdende aanbeveling ter benöe' ming van een lid der Commissie tot wering vaf schoolverzuim wegens vertrek van den heer J- M. Weeterings. Van de Financieele nommissie houdende haar rapport op de rekening over 1906 en de begroo ting voor 1908 der Hofjes van Belois. Ter visie gelegd ter behandeling in een vol' gende vergadering Van de Commissie van beheer van het pakhuis «de Nederlanden" missive ten geleide van de rekening en verantwoording van haar beheer over 1906. In handen van de Financieele commissie 0111 advies 1 1 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2