Stad»- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. ganisatie en wat daarmede in verband staat. Wy vermoeden, dat by thans geheel aan deze opdracht heeft voldaan, in burgerlijken dienst overgaat en toegevoegd wordt aan den Regeeringscommissaris voor de decentralisatie, den heer Tollenaar. Kon. bezoek aan Zeeland. Het bezoek van jhr. E. M. L. Van Geen, par ticulier secretaris van H. M. de Koningin, aan Zeeland staat, zooals bekend, in verband met hel voornemen dat H. M. de Koningin heeft om, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik, in Sep tember de provincie Zeeland met, een officieel bezoek te vereeren. Als men nagaat schrijft men uit Middelburg welke gedeelten der provincie door den heer Van Geen, vergezeld van den Com missaris der Koningin, deze week zijn bezocht, dan kan daaruit met eenige waarschijnlijkheid worden afgeleid, dat het Kon. echtpaar voorne mens is behalve Walcheren zijn bezoeken uit te strekken tot Zuid-Beveland, Schouwen en Wes telijk- en Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen. Echter kan thans nog niets met zekerheid wor den gemeld, omdat H. M. de Koningin nog geen definitieve beslissing heeft genomen. Hier mag nog wel in herinnering worden ge bracht dat het laatste officieele Kon. bezoek aan Zeeland plaats had in Augustus 1894, toen H. M. de Koningin, vergezeld van H. M. de Koningin-Re- gentes, een vijftal dagen te Middelburg heeft ver toefd, van waaruit Vlissingen en enkele dorpen op .Walcheren werden bezocht. Stelling; Amsterdam. Waar wij vernemen, zal het wetsontwerp waar bij de instelling van een Fonds tot spoedige af werking voor de stelling van Amsterdam wordt voorgesteld, voorloopig niet in behandeling ko men, niettegenstaande het reeds geruimen tijd voor openbare beraadslaging gereed ligt. (Bevreemdend is zulks wel, waar genoemd onder werp als een deel van het Regeeringsprogram in de Troonrede van 1905 werd genoemd, en in de Memorie van Antwoord op 8 Februari 1.1. reeds ingezonden, de Minister van Oorlog deze slot woorden neerschreef: Waar de gegevens omtrent de stelling van Amsterdam reeds sedert tal van jaren aan alle zijden zijn bezien, zou het instellen van eene enquête-commissie weinig nut hebben en geen meerder licht verschaffen en bovendien de oor zaak kunnen zijn, dat de zaak, zeer ten nadeele van het landsbelang, op de lange baan geschoven werd. iBedenkt men daarbij, dat sinds dien de com mandant der Stelling van Amsterdam Minister van Oorlog is geworden, die dus wel niet veel tijd zal behoeven om zich in de zaak in te wer ken, dan wordt de zaak nog onbegrijpelijker. :Zijn wij nu echter wèl ingelicht, dan zouden alleen daarom de behandeling thans niet plaats vinden, wijl die vóór de Statenverkiezingen voor Regeering en Linkerzijde zeer slecht van pas zoude komen. i Bi; die behandeling toch zoude aan het licht komen, hoe weinig eenstemmigheid ter Linker zijde bestaat omtrent dit werkelijk punt van hel Regeeringsprogram, zoude het Kabinet ernstig gevaar loopen, en de tijdelijk, met het oog op de a.s. verkiezingen, aangegane coalitie der Linker zijde reeds verbroken kunnen worden, vóórdat ze nog gewerkt had. Ten einde een en ander te voorkomen, zoude yan eene behandeling vóór de Statenverkiezin gen zijn afgezien, („Cenlr.") Pror. Staten-verkiezingen. Door de chr.-historische party in het district Gorinchem zijn candidaat gesteld voor de Prov. Staten de heeren jhr. mr. N. C. de Gyselaar (aftr.) alhier en G. de Vor Hzn. te Vianen, die door de anti-revolutioi aire en r.-kath. partyen zyn over genomen. Wereldyerbond yoor Yreuwenkièsrecht. De tyd, waarop de vierde samenkomst van den wereldbond voor Vrouwenkiesrecht in 4908 te Amsterdam zal worden gehouden, is thans be paald op Maandag 15 Juni tot en met Zaterdag 20 Juni. Het Centraal Comi té ter voorbereiding van dit Congres is er in geslaagd voor die dagen de beschikking te ver krijgen over het Concertgebouw te Amsterdam, dat met zyne groote en kleine zalen, zynen tuin en gunstige ligging een by uitstek geschikt ter rein voor de werkzaamheden verzekert. OMbl. v. d. V. v. V.") Ned. R. K. Volksbond. De 18de Algemeene Vergadering van den Centra- len Raad van den Ned. R. K. Volksbond zal wor den gehouden op Zaterdag 25 en Zondag 26 Mei 1907, in de bovenzaal van het lokaal »Tivoli", Coolsingel 24, te Rotterdam. Middenstandsbeweging. Te Utrecht is in een vergadering van 17 mid- denstands-vereenigingen in beginsel besloten tot de oprichting van een Middenstands-Bestuurdersbond, ter behartiging van de verschillende middenstands- belangen. Succes Van de R. K. Kweekschool voor onderwijzers gevestigd ia kek St. Gregorius-huis te Utrecht, dir. Fr. M. Gregorius, zijn elf van de twaalf can- didaten geslaagd voor het examen van onder wijzer. Oranje Nassau's-Uord. „Vox Medicorum" schrijft: „De slag is gevallenDr. Donath is vertrokken en zal zich te Bennek om vestigen. Dr. Van der Starp, die in Den Haag mede werkzaam is ge weest aan het consultatiebureau voor minver mogende tuberculoselijders, zal van 1 Mei af tij delijk de betrekking van geneesheer-directeur op zich nemen in afwachting van de definitieve voor ziening in de vacature. „En met al die geschiedenis heeft de inrich ting een flinken duw in de verkeerde richting gekregen. Van de 100 bedden thans slechts 18 bezet, terwijl het jaarverslag over 1906 zulke gun- sige resultaten aanwijst. „Wanneer onze Maatschappij nu eens bindende besluiten had en artikel, zooveel der statuten, op strafte van royeering, elk lid verbood, zich aan een inrichting te mogen verbinden, of een geneeskundig ambt te mogen waarnemen, indien niet eerst de voorwaarden, waarop de verbintenis moet worden aanvaard, door het hoofdbestuur der Maatschappij zijn goedgekeurd^ Donath's plaats zou dan openblijven, totdat de toestand opge klaard is. Zal dit een vrome wensch blijken te zijn 1 j Mevrouw A. Graafland, adjunct-directrice van Oranje Nassau's oord, heeft om gezondheidsredenen tot het Bestuur der Stichtiog het verzoek gericht om uit hare betrekking te worden ontheven. Me vrouw Graafland was reeds van den aanvang van dit jaar tot herstel van gezondheid met verlof. Vakorganisatie van den middenstand. Verschenen is het advies in zake de vakorga nisatie van den middenstand van den heer R. P. J. Tutein Nolthenius, lid van den raad van advies van den Nederlandschen Bond van vereeningingen van den handeldry venden en industrieelen midden stand, door hem uit te brengen op het 4e congres van dien Bond, den 17 en 18 Juli te Nymegen te houden. De heer Nolthenius komt in zijn uitvoerig advies tot het besluit: le. dat de organisatie dient te blyven vrijwillig 2e. dat het van het hoogste belang is, dat de Middenstand zich organiseert, doch dat omtrent den vorm der organisatie geen bepaalde regelen zijn te stellen; 3e. dat vereenigingen met commercieele doel einden geheel afgescheiden dienen te blyven van de vereenigingen, welke meer de algemeene be drijfsbelangen behartigen 4e. dat Middenstandskamers zyn op te richten, tot officieele vertegenwoordiging van den Midden stand, en dat deze in nauw verband zyn te bren gen met de vrije vakvereenigingen door te bepa len, dat alleen zy, die in een vakvereeniging zyn opgenomen, het kiesrecht kunnen uitoefenen. Billijke belasting-heffing. liet volgende adres is verzonden Aan den Raad der gemeente Schiedam: Geven met verschuldigden eerbied te kennen tie ter de Bruin en Pieter Johannes Annokkée respectievelijk voorzitter en secretaris vaii den Sohiedamschen Besluurdersbond, domicilie kie zende ten huize ven eerstgenoemde Oosterstraat No. 91, te Schiedam; en Jan van der Most én J. S. Dienske, respectie velijk voorzitter en secretaris van de afdeeling „Schiedam" van de vereeniging „Patrimonium"; en 1 i 1 'Gerardus Willem Snel en Coenraad Rijkse, res pectievelijk voorzitter en secretaris van de afd. Schiedam van het „Algemeen Nederlandsch Werk lieden-Verbond" dat in de door hen vertegenwöordige vereeni gingen de te dezer stede geldende verordening op de Plaatselijke directe belasting naar het inkomen een punt van ernstige 'bespreking heeft uitgemaakt Idat zij tengevolge daarvan namens gemelde vereenigingen uwen Raad beleefd verzoeken in de gemelde verordening zoo spoedig als doenlijk is de meest dringende verbeteringen aan te brengen door te bepalen dat: 1 1 ja., de belastingplichtigheid (art. 3) eerst aan vangt bij een jaarlijksch inkomen van meer dan f500—; b. verplichte aflossing van hypothecaire schuld voor één eigen woning, mits die aflossing de som van f 50.per jaar niet te boven gaande, van het inkomen mag worden afgotrokken door diegenen, die slechts één eigen woning bezitten; c. ter berekening van het belastbaar bedrag (art. 9) van het jaarlijksch inkomen wordt afge trokken een soon van f 500.voor noodzakelijk levensonderhoud en bovendien f 50.voor ieder eigen- of stiefkind beneden 18 jaar, dat geen eigen middel van bestaan heeft en voor inwonende ouders, die door de belastingplichtige onderhouden worden; 'dat zij hun verzoeken steunen op de in nevens gaande Memorie van Toelichting aangegeven gronden. 1 't Welk doende, enz. De bij dit adres verzonden memorie van toelichting luidt als volgt Adressanten, hoewel van meening, dat de re geling van liet heffen eener Plaatselijke directe belasting naar het inkomen, geenszins een een voudige materie genoemd kan worden, meenen toch vrijmoedig hun verzoek aan Uwen Raad te mogen voorleggen, op grond van he>t (naar hun rr.eening) algemeen oordeel, dat de geldende ver ordening uit oogpunt van billijke belastingheffing in menig opzicht belangrijk tekort schiet. Zoo is het h. i. voor een gemeente als Schie dam met billijk, de belastingplichtigheid te doen aanvangen bij een jaarlijksch inkomen van meer dan f 400.daar de woninghuur, de prij's det levensbehoeften enz. enz., 'hier zoodanig zijn, dat iemand met een jaarlijksch inkomen van f 400.- zich zeker de allereerste levensbehoeften neg niet kan aanschaffen. En daar is elke belasting druk h. i. onbillijk. Een verhooging van het vrij blijvend inkomen met f 100.— komt hun daarom voor als een der eerste en meest-noodzakelijke verbeteringen der geldende verordening. Daar verplichte aflossing voor schuld ontegen zeggelijk onder uitgaven gerekend moeten wor den, omdat, moge bet „bezit," er door kunnen stijlgen, het inkomen toch zeker dereduceerd wordt, achtenadressanten het in b gedaan verzoek al leszins rechtvaardig. 1 ïn de nu geldende verordening wordt in art. 9 bepaald, dat voor elk eigen- of stiefkind, dat geen middel van bestaan heeft, f 25 van het jaar lijksch inkomen mag worden afgetrokken. Ook hier meenen adressanten op een der belangrijk ste tekortkomingen in de verordening te moeten wijszen; f25 voor het onderhoud van een kind is het minimum al te zeer overtroffen. En men denke eens aan de talrijke arbeiders-gezinnen met 5, 6, 7 of meer kinderen, dan wordt het op de bepaalde f 25 per kind tekortkomende, een be duidend bedrag. Indien het verhoogd woAlt tot f50 zal een billijke raming veeleer nabijgekomen zijn. I j •Adressanten weten wel, dat Uwe Raad voor de noodzakelijkheid staat, de inkomsten in de gemeentekas niet te doen verminderen, hetgeen het geval zou zijn indien Uwe Raad aan hun ver zoek een willig oor leende, maar zij1 meenen zich de opmerking te mogen veroorloven, dat het tekort kan worden aangevuld door eenige progressie te leggen op den aanslag der hoogere inkomsten, te beginnen bijvoorbeeld met een belastbaar in komen van f 150.0 en meer. De gemeentewet ver oorlooft die progressie; in sommige gemeenten van ons land wordt daarvan gebruik gesmaakt; door Burgemeester en Wethouders van Zaandam is onlangs een ontwerp-verordening bij den Raad ingediehd, die van verschillende zijden, ook door specialiteiten op het gebied der gemeentc-finan- ciën, zeer gunstig is beoordeeld. |Ën daarom meenen adressanten dan ook, dat de mogelijkheid bestaat, dat verschillende dei belangrijkste grieven, uit de hier geldende veror dening worden weggenomen. Hollaudsche Algemeene Verzekerings-Runk. In de gister gehouden jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Hollandsche Algemeene Vèrzekerings-Bank gevestigd te Schie dam werd door de Directie verslag uitgebracht over bet afgeloopen boekjaar, waaraan het vol gende is ontleend: Het verzekerd kapitaal in de Afdeeling Levens verzekering nam toe met f340.293.50 met een jaarpremie van f 14.256.65, zoodat op 31 Dec. 1906 verzekerd was een kapitaal van f 1.189.229.50 met een jaarpremie van f 42.605.36. 1 In de afdeeling Ongelukkenverzekering bedroeg de vooruitgang f 2.988.692.80 met een jaarpremie van f6643.04 waardoor op 31 Dec. 1906 totaal van kracht was f9,004.102.19 met een jaarpremie van f 17.524.865 en een premie in eens van f826.495. In de afd. Wettelijke Aansprakelijkheid was ver zekerd een jaarloon van f 189.500. De uitkeeringen bedroegen in dè afd. Levens- verz. f2862.27, in de Afd. Ongelukkenverz. f 5457.755 terwijl van réassuradeuren werd terug ontvangen f 846.47. 1 (Er kwamen voor 135 ongevallen. Het totaal aantal uitkeeringsdagen bedroeg 2680, zijnde ge middeld 20 dagen per ongeval. 1 Deze cijfers bleven beneden de te verwachten uitkeeringen. 'De Reserve-Levensverzekering nam toe met f 13.613.91 die der Ongelukkenverzekering met f839.41. i De gekweekte rente bedroeg gemiddeld 4.580/o. De winstrekening wier telling bedraagt f54.177.995 geeft een voordeelig saldo aan van f5216.905. I De Balans en Winstrekening, die geverifieerd zijn door den heer W. Kreukniet, accountant te Rotterdam, werden goedgekeurd en na ruime af schrijvingen hot dividend bepaald op 3"/o. De aan de beurt van aftreding zijnde Commis saris, de heer Dr. C. M. Hartog tei Scheveningen, werd als zoodanig herkozen. Ter gelegenheid van den Noor- schen constitutiedag wappert de Noorsche vlag van het huis van den heer T. A. J. Zoetmulder, consul van Noorwegen alhier. - - - Naar wij vernemen, zal de Post- duivenvereeniging »de Luchtsport" alhier Zondag 19 Mei een onderling concours houden van Wunstorf, waarvoor tot heden drie eerepryzen door niet-ieden werden beschikbaar gesteldvoor de gewone prijzen zullen luxe-artikelen worden aangekocht. Eergisteren-middag is van de vverf »Gusto" alhier vertrokken, om onder eigen stoom ter plaatse van bestemming Port-Said te gaan, de zeewaardige hopper-baggermolen »Newport", welke de firma Smulders voor Engelsche rekening £e" bouwd heeft. Deze baggermolen heelt een lengte van 181) is 36,6' breed, en 14' 11" hol. Hy is voorzien van twee compoundmachines van tezamen 500 I P-E- en van twee ketels van een verwarmend opper' vlak van totaal 1980 vierkante voet bij een werk druk van 120 lbs en ten slotte van de noodige stoomlieren vo r het manoevreeren van het vaar- tuig, de bagger en hopperinrichling. Voorts is het schip nog voorzien van de noodig® butten en logies voor de bemanning en is in* zoowel als uitwendig door electriciteit verlicht- Het schip gaat onder Engelsche vlag. Gister had P. Steeds, wonende Lange Achterweg 10, aanvanger in de fabriek van A. M. F. van Deventer, het ongeluk te struikelen en in glas te vallen, waardoor hij eenige kwetsuren bekwam. Gister heeft W. F. van den Berg' wonende te Rotterdam, werkzaam als indrager in de glastabriek »de Schie" by het indragen van flesschen in een stuk glasgetrapt en daardoor zyn rechtervoet verwond. Gister-middag is op de Koemarkt- door een fietsrijder aangereden de 11-jarige C. van der Meer, wonende Hoogstraat, waarby hy in aanraking kwam met den trapper van het wiel en het rechterbeen verwond werd. De knaap werd door een dokter verbonden. UIT VLAARDINGEN. Volgens verklaring van den dokter is de toe stand van kapitein S. R. die gisteravond by kennis is gekomen, niet direct levensgevaarlijk, evenmin die van zyn vrouw. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven Schiedam, 17 Mei 1907. Mijnheer de Redacteur, Wil u zoo goed zyn het volgende een plaatsje in uw blad te geven. By voorbaat zeg ik u hiervoor dank. Uw. Dw. Dr. M L. IIONNERLAGE GRETE. In uw artikel »In onze Vroedschap" in uw blad van gisteren, betreurt u by herhaling de absentie van eenige Raadsleden, en beweert u dat een Raads lid zijn zaken zóó behoort teregelen dat by steeds de vergaderingen kan bijwonen. In 't bizonder be treurt u de afwezigheid van drie rechtsehe leden, die volgens u het amendement-Jansen hadden ge red, indien zy aanwezig geweest waren. Hoe kunt u dat weten, M. de R. Mogelyk ware dit wel, maar toch niet zoo zeker als u het daar neêrschrijft. Hoe dit zij, ik stel er prijs op in 't openbaar te verklaren, dat alleen ongesteldheid de reden mynerabsentie was. Waarschijnlijk hebben anderen ook een atdoende verontschuldiging. H. Gelieve aan onderstaand stukje in de kolommen van Uw geacht blad een plaatsje in te ruimen, waarvoor bij voorbaat den dank van den Algtmeenen Nederl. Bond v. Hand. Kant. bed. J. Th. KUMMER, Secretaris. Amsterdam, 17 Mei 1907. Nu de zomer weer nadert en de winter weer tot het verleden behoort, begint de gedachte aan rustnemen, aan genieten van al de schoone gaven van den zomer, weer by de menschen wakker te worden. Die hard gewerkt heeft, begint te ver langen naar wat rust, wat uitspanning, naar Va- cantie, Vooral hen, die hoofdwerk verrichten komt een behoorlijke tijd van rust toe de geregelde uren van slapen herstellen wel de lichamelijke krachten, maar zyn niet voldoende om den mensch geestelyk frisch te houden daarvoor zyn rustpoozen noodzakelijk. Een categorie menschen, die vacantie zeer noodig hebben, zyn de winkel- en kantoorbedienden, de handelsbedienden en reizigers. De aard van hun werk kent ieder; dat een bestaan van dagelijks vele uren achtereen in duffe, vaak donkere of kunstmatig verlichte winkels, magazijnen of kan toren eene afwisseling van minstens 8 dagen met de vrye lucht noodig heeft, zal ieder beamen. En ook de handelsreiziger, hoewel vaak buiten, heeft eenige dagen per jaar, dat hy niet rusteloos voort hoeft, ook zeer noodig. By ieder, die daarop eenigen invloed kan uit oefenen dringt de Algemeene Nederlandschc Bond van Handels- en Kantoorbedienden er dan ook op aan, er toe mede te werken, dat den bedienden 8, zoo mogelyk meer dagen vacantie gegeven worde. De bedienden zullen bereid worden doof onderling overleg een goeden gang van zaken niet te doen storen. De »B e r1i n" ramp. Te Hoek van Holland is aangekomen en naar 's-Gravenzande overgebracht het lijk van een der passagiers van het ss. Berlin, dat herkend is als dat van den heer S. Serabski, m' Liverpool Het lyk van mevrouw Jones, waarvan in ons vorig blad sprake was, is na onderzoek onmiddellijk weder te 's-Gravenzande begraven. Van vervoer naar Engeland is, voorloopig althans, geen sprake; I l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2