Staten- Generaal. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PERZIë. Hot gerucht dat gewapende benden de ge westelijke vergadering van Tabriz in bet noord westen van Perzië overvallen en twee honderd personen gedood of gewond hebben, heeft te Te- keran een levendige beweging verwekt. Volgens een telegram uit de Perzische hoofdstad is 't de cavalerie van den stam van Celebian, met een zekeren Rahim Khan tot hoofd, die dezen moord bedreven zou hebben, waarvan zes leden der na tionale vergadering eveneens het slachtoffer zou den zfjin. ZUID-AFRIKA. In alle in bedrijf zynde mynen, behalve de Robinsongroep, wordt nu gestaakt. De stakers hielden Zaterdag bijeenkomsten, waarin de raad gegeven werd de orde te hand haven. Vrijdagavond is er getracht een goederentrein by Roodepoort te doen verongelukken door een dynamietpatroon te laten ontploften, doch de locomotief bleef op de sporen. De «Daily Mail" meldt uit Johannesburg dat een vrijwilliger, die door mijnwerkers achtervolgd werd, vijf van zijne vervolgers met pistoolschoten heeft gewond, voor hy in hechtenis genomen werd. Het geval wekt verbittering. De overheid overweegt de sluiting van alle cantines. GUATAMALA. Uit Guatamala komt het bericht, dat, door een krijgsraad, de 19 personen, betrokken in den aan- slag op president Cabrera, ter dood veroordeeld zijn. De bevolking is verontwaardigd over de streng heid der straften en dreigt met oproer, wanneer deze niet verminderd worden. De leden van het diplomatieke korps kwamen gisteren bijeen en besloten ieder afzonderlyk een nota by den president in te dienen. Mocht hierdoor niet bereikt worden, dat de uitgesproken vonnissen worden vernietigd, dan zou het geheele korps een collectieve nota zenden, De «New-York Herald" bericht, dat onder de veroordeelden zich bevinden 2 Italianen, 1 Belg, 1 Spanjaard en 2 Mexikanen. Ren nader telegram uit Guatemala meldt, dat president Cabrera aan een deputatie van vrouwen, die een beroep kwam doen op zijne clementie, mededeelde, dat de krijigsraad nog niet geoordeeld had en dat het gerucht volgens 'twelk de dood straf tegen 19 beschuldigden was uitgesproken ongegrond was. op de reg'eering te Washington, om een herhaling daarvan te voorkomen. t— Uit Portugal wordt een spoorwegongeval ge meld: De trein van Algarve is hij het station Siboraï ontspoord. Er zijn 7 dooden en 21 ge*- wonden. Een hevige brand is eergisteren te Toulon uitgebroken op het. plein van Missiessy, niet ver van het kolenpark en de plaats waar de Jena is verongelukt. Het vuur, dat in het kreupelhout ontstaan was, is spoedig gebluscht. Men meldt uit New-York dat een nieuwe onderzeesche boot eergisteren in het meer van 'Newport proef heeft gevaren en dat de equipage van het vaartuig een kabel heeft kunnen afsnijd den en een voorwerp boven de wateroppervlakte geplaatst naar willekeur bewegen. Officieus wordt gelogtemstraft een bericht van de „Novoie Wjnemia", volgens 'twelk een som van 1600 millioen roebel zou besteed worden aan de nieuwe Russische vloot. Men voegt er bij1, dat allo schceps bouwwerken aan Russische scheepsbouwimeesters zullen worden toevertrouwd. - Heel de Fransche koninklijke familie als fel' geen republiek in Frankrijk bestond is nu te Brussel vergaderd. De hertog van Orleans, na eene omreis van enkele dagen in Nederland, is Vrijdagavond te Brussel teruggekeerd. De hertogin van Orleans, thans verblijvend te Wood-Norton, in Engeland, wordt verwacht. 'Mevr. de gravin van Parijs, moeder van den hertog van Orleans, vergezeld van hare zustor, de hertogin van Guise en haar broer, Jen hertog van Montpensier is aangekomen te Brussel. Met iederen trein komen overigens leden van den hoogen Franschen adel te Brussel aan. Rn Maandag wordt door den hertog in het Hötel-Metropole een soort cour gehouden vóór zijne getrouwen. Ondanks spottende logenstraffingen van Duit- schen kant, gaat de «Daily Mail" voort met zoo. genaamde bijzonderheden mede te deelen over een Duitsche samenspanning, om werklieden uit de Engelsche tuighuizen naar de Duitsche ryksarse- nalen te lokken. In de laatste paar maanden zou den 2000 van die werklui voorgoed naar Duitsch- land overgeplaatst zijn. Volgens de Times" heeft prinses Louise, dochter van de gravin van Parys, zich verloofd met prins Karei van Bourbon-Sicilie, weduwnaar der in 1904 overleden prinses van Asturië, die een zuster was van koning Alfonso. Het huwelyk zal waarscbynlyk in November op het Engelsche landgoed van den hertog van Orléans, t hoofd der familie, gesloten worden. Men verwacht, dat de Koning van Spanje de plechtigheid zal bywonen. De «Messageries Maritimes" te Bordeaux heeft besloten de stoomvaartlijnen tusschen Bor deaux en Senegal, Brazilië en La Plata op te heffen. Buitenlandsche stoomvaartmaatschappijen zullen nu met de subsidie van 60.000 voor het vervoer der mails gaan strijken. Joe Chamberlain is van St. Raphael naar Engeland vertrokken. Joe is nog niet geheel hersteld. ^Standard" verneemt uit Barclay, dat in Liberia volgens een nieuwe wet elke vier jaar een president zal gekozen worden. Een draadbericht uit Buenos-Ayres maakt melding van onlusten door de werkstakers in Argentinië teweeg gebracht. Twee honderd staken de werklieden der koelfabrieken te Buenos-Ayres hebben gisteren gedurende den nacht de gebou wen aangevallen. De mariniers en politic-agen ten weerden de aanvallers af. Er werden vier personen gedood en verscheidenen gewond. De consul van Japan te San Franciscoi gaf te Tokio telegrafisch bericht van een aanval op een Japansch restaurant en badenhuis te San Fran cisco. Hij voegde er bij-, dat de bevolking ver ontwaardigd is, maar dat de pers zich onthoudt jan de feiten streng te waken, omdat zij rekent EERSTE KAMF.R Zitting van Zaterdag 25 Mei InterpeUati e-v an Houten over de crisis. n s 1e r van Financiën verklaart in de eerste plaats, dat hij in de Eerste Kamer geen meedeeling deed van de oplossing der crisis, omdat de Regeering dit volkomen doelloes vond na haar verklaring in de Tweede Kamer. Dat indertyd by de behandeling van de Oorlogsbe- grooting in de Eerste Kamer het geheele Kabinet aanwezig was, geschiedde geenszins om teimpres- sioneeren, maar om klaren wyn te schenken nl om ondubbelzinnig blyk te geven dat, indien het groote beginsel waarom 't by de jongste Oorlogs- begrooting ging, veroordeeld werd, de Regeering zich in haar geheel die veroordeeling aantrok. De minister ontkende dat, door het opnieuw op den voorgrond stellen van de kwestie van het bly vend gedeelte een nieuwe stryd geopend wordt zoodat door de crisis geen oplossing is gebracht! Ue Regeering is tot volledige samenwerking bereid. Beslist komt de minister er tegen op dat de Kegeering de Eerste Kamer in de politiek zou hebben gesleept en ook maar een enkel oogenblik zou hebben getornd aan de hooge positie dier Kamer. Intusschen valt het niet weg te cyferen dat de Regeering in de Eerste K.amer een gevoelig echec heeft geleden, dat haar door die Kamer een klap is toegebracht. Er volgt debat, waarby een der sprekers ver klaart t te betreuren, dat de minister van Oorlog met in deze vergadering aanwezig is. e minister van Financiën antwoordt dat de minister van Oorlog om gezondheidsredenen beden hier niet aanwezig kon zijn. Maar er be staat ten aanzien dier gezondheidsreden geen verband tusschen de berichten, welke te dezer j1 j ee"'8en geleden in de pers de ronde deden. De minister houdt verder, ook na de dis cussies, vol, dat de Regeering niet anders kon handelen dan zy deed. Hij constateert met vol doening, dat de Kamer blykens het debat in de toekomst wel welwillender houding zal aan nemen. De heer van Houten merkt in zijn repliek nog op, dat, indien by het te verwachten ontwerp niets in de plaats wordt gesteld voor de afschaffing van het blyvend gedeelte, bij weder tot de krachtige tegenstanders zal behooren. De interpellatie wordt hiermee gesloten, en de vergadering gaat uiteen tot heden (Maandag-avond) nl. de monitors «Bloedhond" en «Luipaard", zoo mede de kanonneerboot «Hydra". Splitsing Invoerrechten en Accijnzen. Naar wy vernemen, wordt met 1 Sept. a.s. aan het Departement van Financiën de afdeeling In voerrechten en Accijnzen in tweeën gesplitst. Hoofd van de afdeeling Invoerechten blijft de hoofdinspecteur H. Damstévan de afdeeling Accynzen wordt hoofd de heer C. F. L. Mirandolle, tot nu toe hoofd der afdeeling Personeel, die aan deze afdeeling wordt opgevolgd door den tegenwoordi- gen hoofdcommies aan de afdeeling, den beer C. Middelkoop. (Vad.) Prov. Staten-verkiezingen De plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P. te Delft heeft besloten bij de herstemming zich te onthouden. De kiesvereeniging «Vaderland en Koning" beeft besloten voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict 's Graven hage voor 5 leden van de Provinciale Staten te stellen drie candidaten, en de twee overige zetels vry te houden voor eventueel door andere kiesver- eenigingen te stellen candidaten van gematigde richtingen voorts het Bestuur te machtigen, namens de vereeniging naar bevind van zaken laatstbedoelde candidaturen al dan niet te steunen en in het laatste geval de leden tot het uitbrengen hunner stem vrij te laten. Als candidaten werden gesteld de heerenS. J. van den Bergh, notaris, hoogheemraad van Delf land mr. J. JE. A. Lisman, lil van den gemeen teraad en jhr. L. F. Teixeira de Mattos. civiel- ingenieur, allen te 's-Gravenhage. De R uij ter fees ten. De feestelijkheden, welke tot huldiging van den grooten admiraal op 14 Juni a.s te Den Helder zullen plaats hebben, bepalen zich in hoofdzaak tot de volgende Des morgens halfacht reveille door de gemeente daarna 10 uur voormiddags muziek op het Haven- plein door een muziekkorps in Oud-Hollandsche kleederdracht. Vervolgens zal ongeveer halfeen de landing van De Ruyter plaats hebben, waarby een zangerskoor zal zingen «Hollands Glorie", van Richard Hol, en de stafmuziek van de marine zal spelen een marsch van den heer A L. Hazebroek, kapelmeester van dat korps, waarin een trio voor komt, gezongen door 400 kinderen. Na de ceremonie van de eedsaflegging van De Ruyter als opperbevelhebber der vloo*, wordt de cantate gezongen, waarop de historische optocht plaats heeft. Des avonds zullen twee muziekkorpsen op ver schillende plaatsen uitvoeringen geven, terwijl het vendel alsdan evolutiën zal houden. en eenige dagen later weer opgehaald. Vierder lei mogelijkheid werd daarop gestelda. geheel vrije drankverkoop, b. de drankwet zooals die rtu is, c. vermindering van drinkgelegenheden, d. geheele verwijdering van vergunningen en bier huizen. De uitspraak der inwoners was zeer merk waardig. Hier zijn de cijfers. Uitgebracht 856 stem men, waarbij 7 ongeldig en 166 blanco. Wat de 683 betreft, die hun gevoelen uitspn1" ken, stond het zoo: Mann. Vr. Tot. Voor onbeperkten drankverkoop 6 2 8 Voor den huidigen toestand 49 39 88 Voor verminder, v. drinkgelegenh. 83 86 169 Voor verwijd, v. drinkgelegenh. 204 214 418 Wanneer alzoo onze Drankwet de plaatselijke keur kende gelijk in de meeste Noord-Amerikaan- sche Staten en Engelsche Ko-loniën in Australië en in Noorwegen het geval is, dan zou Dinxper- loo zich allicht van drank- en bierhuizen ontdoen. Thans zal te Dinxperloo, als de stemmers in de practijk handelen volgens hun principe, de kas telein er niet rijk worden. Opmerking verdient dat de mannen en de vrouwen het bijna gèhee! met elkaar eens zijn. i De Nat. Clir. Geh. Onth. Ver. hoopt binnen kort in een andere gemeente dezelfde stemming te doen houden. Prov. Watersnoodeomité in Zeeland. Het verslag van dat comité, loopende over het tydvak van 15 Maart 1906—15 April 1907, is in druk verschenen. De ontvangsten van het provinciaal comité hebben bedragen f 579.367 en de uitgaven f525.495, zoodat er een saldo beschikbaar is van f53.871. Als schadevergoeding is uitgekeerd te Scberpe- nisse f774, Zierikzee 1815, Boschkapelle t400, Veere f10, Middelburg f300, Borssele f60, Waarde f25, St. Annaland f17.816, Oud-Vosse- moer en Toien f 186.695, Yerseke en Kruiningen f24.078, Rilland-Bath f 29.208, Krabbendyke f6959, Hontenisse f80.694, Grauw f45.742, Ossenisse f8837, Philippine f5220, Vlissingen f62.070 en St. Maartensdyk f564. De overige uitgaven betroffen voorzieningen in den onmiddellyken nood en onkosten van de plaatselyke comités. Vrijzinnige Partijdag. Op den Zuid-Hollandschen Partydag, die op Zaterdag 1 Juni a.s., des namiddags te Gorinchem in de zaal van «De Doelen" gehouden wordt, zul len als sprekers optreden de heeren mr. M. Tyde- man Jr., mr. H. Goeman Borgesius en mr. H. P. Marchant, leden der Tweede Kamer der Staten- Generaal. De Prins te Haarlem en te Velsen. Men schryft uit Velsen: Zaterdag-morgen half elf arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan de stoompont te Velsen, komende per automobiel uit den IJpolder, waar hy een der boerderyen bezocht van jhr.' Van Tienhoven. Z. K. H. was vergezeld van den Commissaris der Koningin mr. Van Tienhoven, en diens zoon, en werd aan de papierfabriek van de firma Van Gelder Zoon ontvangen door de beide firman ten, de heeren P. van Gelder en Joh. Kruimel, in tegenwoordigheid van verschillende familieleden- Verwelkomd in het versierde vereenigingslokaal der fabriek «Excelsior", werd eerst een bezoek gebracht aan de permanente tentoonstelling, al waar al de bijzonderheden omtrent de papierbe reiding te bezichtigen zyn en waarvan Z. K. H. met bijzonder veel belangstelling kennis nam. Achtereenvolgens werden nu bezocht de water filters, de cellulosefabriek, en meer dan een half uur bracht de Prins in de eigenlyke papierfabriek door, waar alles in volle werking was. Tydens het bezoek, dat ruim een uur duurde, na afloop waarvan eenige ververschingen werden aangeboden, werd in het fabriekspark een concert gegeven door het muziekkorps der fabriek. Te ongeveer 12 uur begaf Z. K. H. zich weder naar Haarlem, tot bijwoning der vergadering der Maatschappij van Nijverheid. Bij den overgang van de stoompont heeft Z K. H. de Prins nu eens kunnen ondervinden, hoe belemmerend het is, zelfs als men per auto reist, aan het pontveer te moeten wachten. Het opont houd duurde een kwartier, trots het haast maken van het personeel, dat hiertoe door verschillende personen werd aangezet. Gemeentelijk slachthuis te 's-Gravenhage. B. en W. dienden Zaterdag by den Haagschen Raad een globale begrooting in, waarop de bedra gen eenigszins ruim geschat zyn, zoodat by ver scheidene posten hoogstwaarschijnlijk niet over het volle bedrag zal behoeven te worden beschikt. In het totaal bedrag is niet begrepen de voor den grond te betalen prijs. Na de oprichting van het Gemeentelijk Grondbedrijf, waar omtrent de voorstellen den Raad hebben bereikt, zal worden bepaald het bedrag dat aan het slachthuisbedryf voor den grond zal worden in rekening gebracht. Zjj stellen voor de gemeentebegrooting voor 1907 te verhoogen met f2.227,000 volgn. 240. «Aanleg van een Gemeentelijk Slachthuis" by de Laakhaven en daartegenover volgn. 60 «Geldlee- ning ter voorziening in verschillende behoeften" met gelyk bedrag. Wat knoeiers misdoen. Nederlandsch aardappelmeel is in de Ver. Staten niet gewild. D. w. z.aardappelmeel, dat uit Nederland wordt aangevoerd. Want komt 't over Hamburg, dan vindt men 't goed. De oorzaak Knoeien door Nederlandsche exporteurs «in vroegere jaren". Hierdoor ontstond een vooroor deel dat nóg bestaat. Aldus onze consul-generaal te New-York in een ambtsbericht. Waaruit men weer leeren kan, hoe ontzaglijke schade knoeiers en bedriegers aan onzen handel toebrengen. Een artikel in discrediet brengen is gemakke lijk. Maart t duurt jaren, eer men er in slaagt, het er weer bovenop te brengen. V. P. N. De vergadering van de onderafd. Schiedam van de V. P. N. zal heden-avond niet, zooals eerst is gemeld, in het Verkooplokaal worden gehouden, maar in het gebouw der Spoelingvereeniging. Naar wij vernemen, bedraagt het batig saldo der tooneeluitvoering ten voordeele der Schiedamsche Gezondheidskolonies onlangs in de Officieren-Vereeniging alhier gegeven, f255.40. De eerst uitgezonden kolonie wordt den 29sten dezer hier terugverwacht. Tuberculose. De verschillende plaatselyke vereenigingen en stichtingen in ons land tot bestryding van de tu berculose hebben besloten, zich tot een centraal comité te vereenigen. In het plantsoen naby de aan le g- plaats der stoombooten aan het Westerhavenhoofd zyn eenige rustbanken geplaatst, waarvan reeds een druk gebruik wordt gemaakt. Onze vloot. Naar men mededeelt, zullen binnenkort weder een drietal oude oorlogsbodems namens den Mi- nitt-r van Marine door den commandant der Ma rinewerf te Amsterdam publiek worden verkocht, Oranje Nassau's Oord. Het Hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is bareid de raad van commissarissen van Oranje-Nassau's-Oord heeft daartoe zyn toestemming gegeven aan sollici tanten voor de vacante betrekking van geneesheer directeur op hun verzoek die inlichtingen te geven, welke volgens de meening van het hoofdbestuur, zoowel in het belang der Koninklyke Stichting als in dat van den a.s. titularis gewenscht en noodig zyn. (Tydschr. v. Gen.) Een merkwaardige volksstemming. De Nationale Christel. Geheel-Onthouders ver eeniging heeft te Dinxperloo, het dorp aan de Duitsche grenzen, een belangrijk onderzoek in gesteld. Zij heeft daar de bevolking, (mannen en v] ouwen boven de 25 jaar) zich laten uitspre ken over de v^pag, hoe men staat tegenover den verkoop van bedwelmende dranken. Stemkaarten (witte voor de mannen en blauwe voor de vtouwen) zijn aan de huizen bezorgd Vrijdagavond is te d e.z e r stede met een 60 tal leden opgericht een afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren J. H. v. Westendorp, A. Vegter Jr. en J. J. v. d. Tempel. By het gister gehouden N ationaal schermconcours, uitgeschreven door den Naliona- len Schermbond, behaalde de schermvereeniging «St. Michaël onder afd. der aid. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, den eersten pry's in de afd KorpswedstrydSabel, winners waren de hee ren D. van der Knaap, J. Laurens en V. van Dyk. «St. Michaëlverwierf bovendien nog een ver guld-zilveren medaille, uitgeloofd voor die vereeniging, welke het mooiste en netste in scherm- costuum verscheen. Als een by zonderheid verdient vermelding dat mej. Martina Bylo heden juist 80 jaar het huis aan de Lange Kerkstraat 18 alhier bewoont, dat zy op tweejarigen leeftyd met hare ouders betrok. Van de waarheid van het spreekwoord «veel verhuizen kost bedstroo" schijnt deze veeljarige bewoonster dus wel diep overtuigd te zijn geweest*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2