Verspreide berichten. Ingezonden. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Binnenland, Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Rechtzaken. TELEGRAMMEN. Scheepvaart. Handelsberichten. Smuts zeide nu tegen den redacteur van de „Leader" dat die "troepen ook noodig waren, om de kaffers in bedwang te houden. Kardinaal Yinc. Vannutelli zal Z. H. den Paus vertegenwoordigen op het Internatio naal H. Sacramentscongres, dat dit jaar van 6—11 Augustus te Metz, in Lotharingen, zal gehouden worden. De kardinaal zal eveneens als officieel verté gcmvcordiger des Pausen den Duitschen Katho liekendag bijwonen. Het bestuur van den Londenschen reeders- bond wil een internationale conferntie van reeders beleggen om .tegenover de bonden van zeevolk, die steeds internatio-naler van karakter word ,n, gemeenschappelijk op te treden, Tot nu toe hebben, volgens bericht uit Hrm- burg ruim 1000 buitenlanders de plaatsen der werkstakende zeelui ingenomen. Onder dezen be vinden zich 200 Hollanders. Verdere transporren van plaatsvervangers kunnen spoedig uit Scan dinavië aankomen. De stoomschepen vertrekken nog steeds op tijd. Naar de „Malin" uit Turijn verneemt, wekt een artikel van de „Mattino" in heel Italië groot opzien. De „Mattino" beweert nl. te kunnen be wijzen, dat de politie te Napels jarenlang de hand langer van de Camorra is geweest. Het grml'to deel van den buit van diefstallen kwam aan hoofdambtenaren van de politie. Bij het ouder zoek naar de moordenaars van het echtpaar Cuoco lo deed de geheime politie al het mogelijke om de schuldigen te dekken en hun het ontvluchten mogelijk te maken. Volgens een ander telegram is tegen het hoofd van de geheime politie te Napels een hevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, Te Parijs verwacht men een nieuwe staking in de voedingsmiddelenbranche. De kelners dreigen met een nieuwe staking en wel nu op 't oogenblik dat de toevloed van vreemdelingen 't grootst is bij de feesten van den „Grand Prix de Paris Zij beklagen zich dat de patroons vasthouden aan de kosten ten hunnen behoeve gemaakt en zich verzetten tegen het dragen van den knevel ondanks de belofte bij het eindigen der vorige staking gedaan. Toch hoopt men nog dat een schikking zal getroffen worden, waardoor het res taurant- en café-leven zijn gewonen gang zal gaan. Te New-York zal 't bijl de staking der boot werkers niet blijtven. Ook de witkielen der New- Yorker hotels nelmen aan de beweging deel. Zij verlangen een vast salaris buiten hun drinkgeld. De vreemdelingen in de hotels ondervinden al het ongerief dezer nieuwe staking. Veertig rechtsche afgevaardigden der Rus Sische Doema, Octoibristen en gematigden, dié nog niet te Tsarkoje-Selo zijn geweest, zuilen er heden, Zaterdag, door den Keizer en de Kei zerin ontvangen worden. Een nieuwe opstand is in China uitgebro ken 40 mijlen ten zuiden van Amoy. Er zijn 30.000 rebellen onder leiding van goede hoofden. De onderkoning van Fort-Tcheou zendt er 3000 soldaten er heen. De oproerige geest verbreidt zich in de naburige steden van Amoy. Oorlogs schepen worden verwacht voor de bescherming der vreemdelingen. Tijdingen uit Marakesch (Marokko) melden, dat. er alles kalm is. De Engelsche zendelingen keeren er terug; de wégen zijn veilig. Een gezant door den Sultan uit Fez gezonden, is er in geslaagd den vrede tusschen den gou verneur en de stammen van het zuiden te lier- stellen. Men verwacht den Sultan te Marakesch. M. J. Pierpont Morgan, de bekende Ame- rikaansche multi-milllionnair, tot dusver een der steunpilaren der Protestantsche episcopale kerk in Amerika, is van plan tot het katholieke geloof over te gaan, zoo zegt een gerucht. Zonder in te veel bijzonderheden af te dalen geeft, het juist weer, op welke wijze, zoowel in Duitschland als in Frankrijk, de Katholieken zijn aangevallen, met welk gevolg. Het ongelukkig lot van Frankrijk wordt ons in enkele eenvoudige lijnen geschetst, maar boven dien zien we daarenteganover geteekend de zege pralende figuur der Duitsche Katholieken. Aangetoond wordt, dat in heide landen de op zet was: wèg met de Kerk. Maar tot dit aantoonen alleen beperkt zich het vlugschrift niet. Het noemt in een reeks tegen tellingen ook de oorzaken op èn van de verdruk king der Fransche katholieken, èn van de onwan kelbaarheid van het Duitsche Centrum, waarna dan de vraag gesteld wordt, welk land wij, Na- deriandsche Katholieken, moeten volgen. Of we Frankrijk moeten volgen met zija ver brokkeling van krachten, zijn verwaarlooz'rig der volkspers, zijn veronachtzaming van saccule eischen, om mèt Frankrijk dan in een zelfde el lende te storten, óf wel dat we het v jorbeeki der Duitschers zullen volgen, die één waren in liefde, één in toewijding, één in opoffering, die hun pers verzorgden, hun organisatie versterkten, het katholieke sociale leven opwekten. Het antwoord laat niet op zich wachten. Het wordt terstond gegeven Duitschland moet, wat organisatie en éénheid betreft ons voorbeeld wor den, want, zoo wordt aangetoond, het anti-cleri cal isme is niet Fransch alleen, niet Duitsch alleen, maar oak in Nederland tiert het welig. Daartegen wil dit Vlugschrift wapenen, hel wil de menschen wakker maken, hun de oo g m doen uitwrijlven om te zien, èn waar het heen gaat, als we onze pers, onze organisatie, ons sociaal leven veronachtzamen, maar gelukkig ook, wit we kunnep worden, als we vast, aaneengesloten, met, een krachtige pers en organisatie als wapan, rustend op een Katholieke Sociale Actie, den strijd voeren. Zoo ooit, dan komt dit Vlugschrift thans zoo juist te stade om de menschen eens goed in te lichten. Een algemeene verspreiding zij ten zeerste aan bevolen. Zoo worden we verguisd. De „N. R. Crt." schrijft uit een liberaal Spaaaseh blad. een artikel na over de doopplechtigheid, waaraan we, hoewel met weerzin, het volgende stukje o-ntleenen over de bisschoppen, die daar bij tegenwoordig waren: „Van deze gemijterden, van deze processie, van deze talrijke schaar van den stam van Levi, welke zich in schitterend ornaat vertoont, gaat de invloed uit; zij zijn het, die bevelen en de lakens uitdeelen, terwijl de constitutie en de ge heele slaat onder de mijters verdwijnt. Achter hen staat de geheele geestelijke macht, de alles ver nietigende, de onbreekbare macht des pontificaats, der Rorneinsche Curie, van den pause lijken se. cretaris, van de congregaties, van de heilire sy node, van het geheele middeleeuwsche macht- stelsel, waarmede men nog steeds de verzwakte en uitgemergelde natiën onder den duim houdt." 't Is slechts een fragment uit een hatelijK groot geheel, waarin o.m. nog over de kribbe des Verlossers gesproken wordt als over „een haverkist" en waarvan het slot luidt: „Zoo gaan de zaken hier, en zoo zullen zij wel blij-v gaan, totdat zij van lieverlede door hun e'g-en topzwaarte ten gronde vallen". Als, katholieke lezers van liberale bladen, men zoo eens over uw moeder schreef, wit zoudt gij doen? Hier schrijft men aldus ove onze Moeder de H. Kerk en haar bisschoppen en priesters. En ge leest en ge steunt die pers met uw geld, dj,or abonnementen en adverhn- tiën. Schaam ge u niet? („Noordbrab.") samensmelting van de Christ.-Hist. partij met onzen Fr. Bond, tot een nieuwe party, te bespre- gm. Voorafgaande conferenties tusschen afgevaardig den der beide partyen hadden het doen van dezen stap voorbereidt en geleid tot het opmaken van breedvoerig compromis artikelen, die omschreven, waarin men het elkander eens was geworden. Behoudens een enkele wijziging in de redactie dezer artikelen voorgesteld, kon de samengeroe pen vergadering zich daarmede van harte vereeni gen en werd met algemeene stemmen het Prov. bestuur gemachtigd op den ingeslagen weg voort te gaan, om, zoo mogelijk, tot het gewenschte resultaat te komen. Als gedelegeerden voor Friesland, om mee te werken aan het opstellen van een politiek pro gram der nieuwe party, werden benoemd de voor zitter en secretaris van het Prov. bestuur." gebouw alhier. Bij die gelegenheid zal ook eenige leerlingen examen worden afgelegd. De wedstrijd zal 's namiddags 1 ure een a£jl vang nemen. UIT ROTTERDAM. Men meldt, dat de algemeene werkstaking proclameerd is door de Algemeene Nederlandse'1" Zeeliedenverbond voor de Algemeene Scheep^1" Maatschappij en andere week- en beurtbo-é'^1'' De oorzaak is het niet inwilligen van den <dsc' der bootwerkers om meer loon en betere vel' beidsregeling. Deze staking houdt geenszins band met de elevator-quaeslie. Heden is te Rotterdam infanterie aangekoni-'1. Christiaan Huygens. De Nederlandsche Bond van horlogemakers zal den 16 Juni a. s. den dag herdenken, waarop het juist 250 jaar geleden is, dat aan Christiaan Huygens het octrooi is verleend op diens vinding der toepassing van den slinger op uurwerken. Hiervoor is den Bond toestemming verleend tot het bezoeken van het stedelyk museum te 's-Gra- venhage, alwaar de slinger van Chr. Huygens zich bevindt, de Groote Kerk, alwaar het graf des Huygens is en ook de buitenplaats «Hofwjjck" te Voorburg, waar Ch. H. de laatste dagen zjjns levens heeft doorgebracht. R. K. Miliciens. Maandagavond j,. heeft het dagelijksch beitue van de organisatie der R. K. Miliciens, Verlof gangers en Landweerplichtigen ter vergadering te Tilburg besloten aan het Centraal-Bureau voer te stellen het Congres op 18 Augustus a.s. te Ut:.-cht te houden. Het Centraal-Bureau zal tevens voor stellen de organisatie inter-diocesaan in te richten, teneinde aan dc hieromtrent bestaande bezwaren tegemoet te komen, zonder echter hiermede te willen erkennen, dat een dergelijk organisari systeem voor de vakbonden gewenscht is. De heer H. J. van de Zanden, Korvelsche weg 578 te Til burg, is tot aan het eerstvolgend Congres als as sistent-secretaris aangesteld. Aan dit adres moet alle, het Centraai-Bureau betreffende, correspon dentie gericht worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggeg1 Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling nam ik dezer dagen in blad kennis dat eindelijk de benoeming b®1 ■et' St. Servatiusgesticht. Onder zeer groote belangstelling, zoowel van geestelijke als van leeken, werd gister te Venray het St. Servatiusgesticht ter verpleging van krank zinnigen, geopend. Rijksopvoedingsgesticht ta Alkmaar. Dinsdag 4 Juni zal het 50 jaar geleden zjjn, dat de eerste opvoedelingen in het Rijksop voedingsgesticht te Alkmaar werden opgenomen. Per trekschuit kwamen ze uit Rotterdam aan. Het halve eeuwfeest zal aan het gesticht wor den herdacht. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Men meldt dat het koninklijk bezoek aan Zee land is bepaald op 12, 13 en 14 September. Uit Soestdijk. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik en de Prinses Hendrik VII von Reuss, met hare dochter Renata, vertrok ken met gevolg Vrijdagmiddag per rijtuig van Soestdyk naar Zuilen. Vandaar werd een boot tocht gemaakt langs de Vecht tot Nederhorst den Berg. Het vorstelijk gezelschap keerde langs denzelfden weg Daar Zuilen terug en begaf zich vandaar weder per rjjtuig naar het Paleis te Soestdyk. Vredesconferentie. Naar aanleiding van een bewering van de »N. Y. Herald," als zouden Japan en Duitschland te gen de toelating der pers bij de Vredesconferen tie zijn, wordt te Berlijn officieel medegedeeld, dat over dit punt nog geen overleg is gehouden. Duitschland zelf is beslist voor toelating, waar door een herhaling van het gebeurde te Algeci- ras vermeden zou worden. Frankryk en Duitschland. Zóó is de titel van het nieuwe Vlugschrift, door het Centraal Bureau vau de Katholieke So ciale Actie als 12 der reeks uitgegeven. Op flinke wijze wordt met dit 12e nummer het dozijn vol- gemaakt. Prov. Staten-verkiezing. In hare gisteravond te Leiden gehouden leden vergadering heeft ook de anti-revol. kiesvereeni- ging «Nederland en Oranje," voor de vacature-dr. E. F. van Dissel (aftr. oud-lib.) thans overgenomen de candidatuur van mr. J. Brunt, burgemeester van 's-Gravenzande. Deze laatste is dus candidaat van de vereenigde Christ, partijen, die vroeger reeds candideerden de aftredende anti-revolution- nairen, de heeren W. Pera en W. F. van Wyk. Omtrent de Staten-verkiezing te 's-Gravenha- ge vernemen wij, van bevoegde zijde nader, dat niet de heer Lisman met de heeren Liefland en Talma candidaat zal gesteld weiden door de ver eenigde anti-liberalen. Derde candidaat zal we zen jhr. mr. G. C. Von Wedler, referendaris bij het Departement van Financiën. Onze Haagsche briefschrijver wist trouwens in zijn jongste cor respondentie reeds te berichten, dat er, ten aan zien der candidatuur-Lisman „roet in hel eten was gekomen." De heer Lisman namelijk behoort, zooals de briefschrijver bij diezelfde gelegenheid ook reeds meldde, tot de „nationaal-historische partij1"een niet zeer talrijke groep, die welis waar hij de Kamerverkiezingen in 1905 de anti liberale Candida ten ^aanbeval, maar daarom toch niet kan gerekend worden tot de rechtsche coa litie te beho-oren. („Tijd.") De Chr. Hist. Partij. De «Banier" schrijft «Den 21 en Mei jl. vergaderden te Leeuwarden de afgevaardigden onzer kiesvereenigiugen met het Prov. bestuur, om het gewichtig onderwerp De Commissie voordeGemeentewér ken te dezer stede- roept op sollicitanten naar de vacante betrekking van Mets-e-laar bijl de Ge meentewerken. Verzoekschriften moeten worden ingeleverd bij den Directeur der Gemeentewerken vóór 8 Juni a.s. In de St. Janskerk aan de Lange Ha ven is thans het beeld van het A. H. Hart van Jezus geplaatst, waarvoor onlangs aari een <ler kolommen bij het priesterkoor plaats was ge maakt. Onder een in eikenhout fraai bewerkt baldaquin vertoond zich het witte fijn in hout gesneden beeld met aureool in een guldén stralenkrans, op een sierlijk voetstuk, waaronder een kaarsen stelling is aangebracht. Morgen-avond onder het Lof te zes uren zal het fraaie beeld tot zijne verheven béstemming worden gewijd. plaats gehad van een directeur voor het op richten Stedelyk Muziekkorps, en wel in den PeC soon van den heer C. K. L. Burgdorfferdat of" met de recruteering van muzikanten is aange' vangen, zoodat er wel kans bestaat dit jaar "Oë van uitvoering of uitvoeringen te zullen hoore"' Van betrouwbare zyde kwam my ter oore d* door de heeren Feltzer en Smits, beiden soil'®1' tanten en ingezetenen der gemeente, by nad®r schryven aan de commissie was voorgesteld bi" beiden de leiding van het op te richten korps tof te vertrouwen tegen eene vergoeding belangrÜ minder dan thans is beschikbaar gesteld met d® verzekering tevens dat een groot aantal der bes'e dilettanten-krachten van hier zich als lid zoude" aanmelden, waardoor dan de toegekende GemeeD'®' subsidie hoofdzakelijk ten goede zou komen aa" stadgenooten. Het schijnt toch maar een teit dat er nif43 goeds uit Schiedam kan komen, adres de talrflb® gemeen te-baantjes. Met dankzegging voor uwe gastvrijheid. St. Schiedam. Geboren: 31 Mei. Theodorus Johannes Do' minicus, zoon van W. H. M. van der Ende en 1. Hagendoorn, Lange Kerkstraat. Overleden; 30 Mei. Maria Evers, oud 8i jaar en 5 maanden, weduwe van Lodewjjk Rogge' kamp, Nieuwe Haven. - 31. Hendrik Schriel oud 3 maanden, Breedstraat. De «Sumatra-Post" bericht Naar wij uit goede bron vernemen, is de be' kende pastoor H. C. Verbraik overgeplaatst vau Kota-Radja naar Padang, om daar als hulppastoofi na 33 jaren op Aijeh en onderhoorigheden werk' zaam te zjjn geweest, een welverdiende rust te genieten. De aanslag op minister Van Raalte. De sluiting der instructie in de zaak van SimoU Polak, den dader van den aanslag op den minister van Justitie, den heer mr. E. E. van Raalte, i® Dinsdag 28 Mei jl. beteekend. Van de hem door de wet toegekende bevoegdheid om eene «memo rie van suggestie" in te dienen, wenschte de be klaagde geen gebruik te maken. Op uitdrukkelijk verlangen van dezen heeft, naar wjj vernemen, mr. Max Bruck in principe besloten, de verdediging op zich te nemen, doch uitsluitend voor zoover den|aanslag op den minister betreft. Rotterdam contra de W-aalsche ge meente. De Hooge raad verwierp gister hst cassatieberoep van de gemeente Rotterdam tegen het vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij het eigendom der Waalsche kerk aan de Waalsohe gemeente werd toegewezén. Onder vele blijken van belangstel- ling herdenkt mej. Tengeler hedén dén dag, waar op zij vóór 12i/2 jaar aan de Zustersscholen in dienst trad. In haar versierde schoollokaal van het go- sticht aan de Korte Haven werd zij: namens het bestuur der St. Willibrordus-Stichting door den voorzitter, pastoor Coppens, toegesprok' -n en met haar jubilé geluk gewenscht. Ook stoffelijke huldeblijken, o.a. fraaie bloemen, werden haar verleend. Karl Blind, f LONDEN, 1 Juni. Karl Blind, een der bekende figuren uit de revolutionnaire beweging van 1848 in Duitschland, stierf plotseling aan een hartkwaal in zjjn huis te Hampstead. De 16-jarige Maarten de Jóng had gisteravond zes ure in de fabriek der firma Smulders het ongeluk dat een stuk ijzer hem op een der wangen viel, waardoor hij ter plaatse een beduidende wond bekwam. Na voorloopig in de fabriek geholpen te zijn, moest hij zich naar huis begeven en onder ge neeskundige behandeling stellen. Vanwege de S che rm ver-e eniging -,,S t. Michael", o-nderafd. van den Ned. R. K. Volks hond aid. Schiedam zal Zondag 9 Juni a.s. eeu huishoudelijke schermwedstryd op alle wapens gehouden worden in de gehoorzaal van het Bond§- Sehiedam, lJuni. Aangekomen ss. «Gelderland", kapt. J. Piscar, met 2.100.000 kilo steenkolen, van Methyl. New castle, 31 Mei. Vertrokken het ss. «Dawdon", kapt. J. A. Ashton, met steenkolen naar Schiedam. BEURS VAN SCHIEDAM, 1 Juni. 1907. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwijn: f 10'/, per Hectoliter cont. zonder Namens de Commissie voor de noteering D. F. m PRINS. Stemming: vast. Bond van Distillateurs: Moutwyn: f 11 '/4. Jenever: 15'/4. Amst. proef f 16'/4. Prima Graanspiritus 17'/. a 173/. Spoeling: f 1.10. ANTWERPEN, 31 Mei. Petroleum. Amerik. vastin loco fr.21V* loop. md. fr.211/4 per Juni fr. 21»/„ per Juli Aug. fr. 21'/,. _i - 1 j t6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2