Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. de agenten van het ministerie van Binnenlandsclie zaken zijn, die de gestolen papieren opjeene wjjze, welke 't nuttigst voorkwam, gearrangeerd en ver taald hebben". Duidelijker kan men 't niet zeggen, daar zit de waarheid welke alles opheldert en de heer Dou- mer voegt er met recht aan toe«Maar zjjn die «geschiedenissen der papierenMontagnini en de «politie-handelingen, welke er mede samenhangen, «wel de moeite waard om nog langer de aandacht «van het publiek bezig te houden? Al die praat jes en geheel die onsamenhan bewijzen im- «mers alleen dat er vreemdelingen zijn om zich «met diplomatie bezig te houden, zooals sommige «Fransche, helaas, regeerenbij de portierster". Hierop heeft Clemenceau weder met zijn gewone brutaliteit, dit is nog de eenige wijze welke hij gebruikt, geantwoord. In dien brief, evenzoo aan de «Temps" gericht, stapelt hij onjuistheid op onjuistheid en verklaart daarin zich met niets bemoeid en geen instruction hoegenaamd gegeven te heeft. Ook verklaart hij, dat het gedeelte der papierenMontagnini, waar over Doumer zich beklaagt, voor zoover hij weet, niet gepubliceerd werd. En ze stonden in de «Figaro" van 30 Maart in een eerste onthulling dezer papieren, waarop de heer Doumer eene for- meele tegenspraak zond welke Clemenceau dus moet gelezen hebben en na zulk een onwaarheid heeft hij de insolentie zijn brief aldus te eindigen «Om in deze feiten een manoeuvre te zien, moet «men den man, die er zich aan schuldig maakte, «wel van ongehoorde domheid verdenken of zelf «door vervolgingswaanzin zijn aangetast". Men meldt uit Rome, dat na de mededeelingen welke de Kamer-Commissie over de papieren Montagnini zal openbaar maken het Vaticaan daarop officieus zal doen antwoorden. Er zijn hier echter zooveel belangrijker kwesties, dan die portierspraatjes, welke dringend eene oplossing eischen, dat niemand er zich meer om bekommert. En daarop moest Clemenceau zijn complot bouwen De meeste beteekenis, onder die verschillende beroeringen, heeft voorzeker de oproerige bewe ging der wijnbouwers in het zuiden van Frank rijk, waar de wijn onverkoopbaar is, en duizenden die te veel op den dorst hunner medeburgers ge rekend hebben, nu zelf van honger dreigen om te komen. In dit angstig vooruitzicht hebben zich daar honderdduizenden ontevredenen vereenigd en eene «directe actie" begonnen, welke echter wel eenigszins van de diverse «acties", welke in ons land iederen dag worden opgericht, verschilt en de regeering het niet weinig benauwd maakt. De hoofdklachten dezer wijnproducenten bestaan daar in, dat zij door de wijnvervalsching op allerhande wijze hunne zuivere wijnen bjjna niet meer of tegen een bespottelijk lagen prijs kunnen ver- koopen. Zij vragen, of liever eischen, dat de re geering aan die vervalsching eens paal en perk stelt en zoo niet, dan dreigen zjj hunne belasting niet meer te zullen betalen, aan geen verkiezingen meer deel te nemen noch meer lid te worden van departementale of gemeenteraden enz. Dus een algemeen verzet tegen de wet in zeven departe menten, een crisis van een geheel nieuwen vorm, waartegen de tegenwoordige meesters van Frankrijk geen middelen in handen schijnen te hebben om met goed gevolg op te treden of bevrediging aan te brengen. De slechte herders beginnen reeds de gevolgen van hun verkeerd beheer te ondervinden. Men kan alles tegen de vrijheid, de waardigheid en de 'moraliteit van een volk durven door zetten, doch wanneer zijn welvaart of bestaan be dreigd wordt en zijn leege maag begint te schreeuwen, dan heeft het geen oor meer naar raadgevingen tot onderwerping en aansporingen om verstandig te zijn. Tegen een oproer bestaat maar één middelde militaire onderdrukking, en daartoe moet elke regeering of zjj zelf democra tisch en socialistisch is, altijd haar toevlucht ne men. Zooals het zich laat aanzien, zal het gedu rende de maand Juni in het zuiden leeljjk gaan spoken. De koning en koningin van Noorwegen zijn thans de gasten der Fransche republiek in het voor alle vreemdelingen, hoe hoog van stand zij ook mogen zjjn, zoo verleidelijk en bekoorlijk Parjjs. Om de Fransche hoofdplaats te bezoeken, zetten de vorsten alle gevoeligheid en trots ter zijde en zitten met hunne onverbloemd verklaarde vijanden, de Jacobjjnen, die niets inniger dan de monarchiën en hunne hoofden haten, aan en be toosten zich wederkeerig als de oprechtste vrienden. De hoofdzaak is de politie er voor zorgt, dat de vrienden van de «directe actie" zich ook even diplomatisch gedragen en daar doet de heer Lépine, prefect van politie, al het mogelijke voor. Zoo blijft, ten minste voorloopig, het décorum nog bewaard. Fidelius. MAROKKO. Nadere tijdingen uit Spaansche bron, bevestigen, dat de pretendent te Mar-Chica een overwinning heeft behaald op de troepen van het Maghzen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De dagbladen te Boeda-Pest behelzen geruchten over een ministerieele crisis. Aan een feestmaal van de onafhankelijkheids- partij verklaarde de minister van Binnenlandscbe Zaken, graaf Andrassy, in een toast, dat hij hoopte, dat de crisis nog voorkomen kan worden. ZUID.-AFRIKA, Botha ontving Zaterdag te Pretoria een de putatie uit de stakers* eu deelde hun mede, dat twee commissies waren benoemd om de aange legenheden, die met de staking in verband staan, te onderzoeken. De regeoring zal, zeide Botha, aan de door deze commissies uit te brengen rapporten alle aandacht schenken. De invoering van een wet op de arbitrage achtte hij doelloos, zoo de maatschappijen zich niet be reid verklaarden, de bepalingen toe te passen. CHINA. De toestand in het Hemelsche rjjk is nog zeer ernstig. Uit Amoy wordt het volgende geseind: Tusschen Amoy en Swatow had Zaterdag een ontmoeting plaats tusschen de troepen en de op roerlingen, waarbjj "10 personen gewond werden. De oproerlingen trokken zich terug, maar ver wachtten een hervatting van 't gevecht, bij het terugtrekken der troepen. De rebellen waren goed georganiseerd, doch slecht gewapendzjj plunderen niet en laten de vreemdelingen ongemoeid. De oorzaak van het oproer is het niet verdeelen van rijst en meel door de autoriteiten in de hongerlijdende dis tricten. De stad Cheangchew, op dertig mijlen afstands van Amoy, is door de oproerige beweging aan getast. De bewoners gaan naar Amoy. De Waters Pierch Wall Co., die deel uitmaakt van de „Standard" bil trust, is veroordeeld tot 1.623.000 dollars boete. De maatschappij heeft tegen dit vonnis appel aangeteekend. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 6 Juni eerstkomende niet plaats hebben. V redesconferentie. Van de vreemde delegaties ter a.s. Vredesconfe rentie zullen intrek nemen in het Hotel des In- des, te 's-Gravenhage, de vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, Japan, Italië, Spanje, Mexico en de le gedelegeerde van China, generaal For- ster. I Naar men verneemt worden de te Scheveningen in het Palace-Hötel en Grand-Holel haar intrek nemende delegatiën voor dt vredesconferentie aldaar 10 Juni a.s. verwacht. De jonge prinses van Reuss VII. De jonge prinses van Reuss VII bracht giste ren een bezoek aan Haarlem. Daar werd ge luncht bij Funckler en daarna per gewoon aapje een toer gemaakt. Ook Teyler's museum werd bezocht. Onderscheiding. Z. H. de Paus heeft aan den heer P. II. C. Wijten, voorzitter van het plaatselijk comité der K. S. A. te Waalwijk het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" geschonken. Onderzoek Koopwaren. Naar men uit goede bron verneemt, zal het Rijksbureau voor kosteloos onderzoek van koop- waien voor den middenstand binnenkort te Lei den geopend worden. Oranje Nassau's Oord. Gedurende de maand Mei werden ter verpleging in het Sanatorium O. N. O. opgenomen 15 nieuwe patiënten, terwijl er 6 vertrokken. Het aantal ver pleegden is op 1 Juni 27. De «Oranje-Nassau Bode", is de afgeloopen maand niet verschenen. Het behoud van onze koloniën in Oost-Indië. In de Juni-aflevering van de «Indische Gids" vinden wjj een artikel van den heer G. Njjpels, oud-majoor van het Indische leger, onder boven staand opschrift. Naar de meening van den schrijver zjjn degenen, die over het detensie-vraagstuk te denken hebben, verplicht, zich ernstig te verdiepen in de opgaaf: hoe de bevolking in Indië in den grootst moge lijken omvang van onzen strjjd tegen een buiten- landschen vjjand als medestander en medestrijder te winnen. Er zuilen daarvoor bezwaren op zjjde te zetten, moeilijkheden te overwinnen zijn. Er zullen tegenkauters zijn, geheele stammen vermoedelijk, die niet in de gewilde richting zul len willen medewerkenanderen in pas, of nog niet ten volle onderworpen landschappen, wier betrouwbaarheid en gezindheid nog niet op de proef gesteld mogen worden maar daarin mag geen reden liggen, het profit ongebruikt te laten, dat door bevrienden bijgebracht kan worden. Met het denkbeeld, om een eventueelen buiten- 'andschen vjjand met een inlandschen vijand te bevechten, staat schrijver ook aan de zijde van hen, die voor het behoud van onze koloniën heil verwachten van het^volgen van een ethische lijn bjj onze inwendige koloniale politiek. Dat wil zeg gen, wij moeten de belangen van de inlanders behartigen, maatregelen nemen tegen verdere in zinking van den Javaan. Doch zij, die met aandrang bepleiten, om onze zaak sterk te maken, door het winnen van de gunst der bevolking, moeten ook bedenken, hoe een ijveren in die richting wel eens averechts kan uitloopen. In sommige gewes ten moet men, om de massa in beweging te bren gen, onvermijdelijk rekening houden met den invloed der hoofden. Wanneer die steun gezocht moet worden met een nevenbedoeling, zou dit het mooie beginsel, het volk ter wille zjjn, om het volk zelf, te na kunnen komen. Bjj het stre ven naar populariteit, mogen wjj geen bijbedoe ling hebben. Doch wij mogen vertrouwen, dat bjj eerljjk welmeenen, zich geen nijd tegen ons gezag zal ontwikkelen, die naar verlos ing doet haken. Verder de taak van land- en zeemacht in onze Oost-Indische koloniën besprekend, zegt de schrij ver Het is noodig en eerlijk te erkennen, dat op marine en leger niet bezuinigd zal mogen worden. Maar wel zal voor die deelen van het krijgswezen zeil veel veranderen, als de bevolking als derde in hun bond treedt. «De zeemacht zal zich dan niet meer te verdiepen hebben in de wanhopige poging, om met een dwergeskader alleen de ver dediging van een reuzen-archipel met kans van succes op zich te nemen. De landmacht heeft niet te twijfelen of te weifelen tusschen bewapening) oefening, enz. enz. berekend naar den buitenland- schen, dan wel naar den binnenlandschen vijand zij zal, door zich tegen laatstbedoelde gereed te maken, in een groote guerilla, ook tegen den eer ste opgewassen zjjn. Van groote vestingwerken zal niet veel verwacht mogen wordenpermanente versterkingen zullen weinig noodig zjjn, maar die, welke men onvermijdelijk mocht achten, moeten wat inrichting en bewapening betreft, op de hoogte van den tijd zijn en gehouden worden. Nog een niet te miskennen belang is, dat de zaak der verdediging niet langer als een uitslui tend het moederland aangaande zaak beschouwd zal kunnen worden. De inlandsche bevolking zal uitspreken, dat zjj het Nederlandsch bljjven ook als haar zaak beschouwt, dat zij den strijd tegen vreemd geweld ook als haar strjjd opvat. Wij voor ons betwijfelen niet, zegt de schrijver verder, of door stelselmatige inrichting van de weerkracht der Indische onderdanen een schier onoverwinnelijke verdediging voor den archipel te verkrijgen is. Wjj meenen, dat a quelque chose malheur est bon de drang van inmen ging, door den inlander in het algemeen beschouwd zal worden als een dreigend onheil, waartegen hjj gaarne onze bescherming zal zoeken en zijn steun zal geven. Het oogenblik schjjnt dus gun stig om hem het belang van samenwerking te doen bevroeden. Wjj kunnen ons natuurljjk in een en ander vergissen, maar wanneer de kansi slechts bestaat, dat in de vermelde richting een oplossing te vinden is, moet de mogelijkheid der uitvoering onderzocht worden, met de hoop ook hier voor den wil een weg te vinden. Dit is het geen, waarop wjj wenschen aan te dringen. Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens. De vorige week had te Amsterdam de algeme-ne vergadering plaats van de Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciens. De vergadering werd, behalve door het Hoofd bestuur, bijgewoond door 19 leden vertegenwoor digend 12 afdéelingen, en gepresideerd door den heer M. C. P. Barbe. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer W. C. M. van Wayenburg notaus te Beek bij Nijmegen, in plaats van den heer jhr. mr. W'. H. de Savornin Lohman, die aan de beurt van aftreden was. De vereeniging verkeert in bloeienden tostand. Zij telt 1888 leden, tegen 1828 in het vorige jaar. De rekening en verantwoording der afdee- lingen sloot met f2296.11 aan saldo's. De con- tributiën stegen van f 3475.25 tot f 3693 07. De vereeniging ontving 568 aanvragen om hulp en kon 312 van dezen helpen aan werk. Stoomvaartverbinding met Brazilië. Op grond dat een en ander handel en nijver heid ten goede moest komen, werd in de zitting van de Kamer van Koophandel te Leiden Vrijilag- avond besloten te steunen de adressen van de Kamers te Groningen en te Amsterdam, houdende verzoek aan te nemen het wetsontwerp lot. toe kenning van een voorschot ten behoeve een er stoomvaartverbinding tusschen Nederland, Brazilië en Argentinië. Wettcljjke regeling der Accountancy. In de Vrijdag-avond gehouden vergadering van het departement Nijmegen der Maatschappij van Nijverheid werd nadat de heer Jules Nijst een lezing had gehouden over „De wenschelijkheid van eene wettelijke regeling der Accountancy" de volgende motie aangenomen: „Het Departement Nijmegen der Maatschappij van Nijverheid, gehoord de lezing van den heer Nijst, spreekt de wenschelijkheid uit een er wet telijke regeling van het accountantsberoep en noodigt het hoofdbestuur uit dit onderwerp, met het oog op de a.s. wijziging van ons vennoot schapsrecht, ten spoedigste aan de orde te stellen." Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandeljjksche vergadering gisteren ge houden, bracht de voorzitter, alvorens tot de lezing der notulen over te gaan, in herinnering de sta king en uitsluiting te Eindhoven, waar, omdat een achttal sigarenmakers staakten, 2800 werklieden in het tabaksvak door de firmanten, leden van den neutralen patroonsbond, van het werk werden uitgesloten. Wjjzend op het den leden uitgereikte manifest van de federatie der vjjf R. K. Diocesane Werkliedenorganisaties in Nederland en het besluit in de Centrale Raadsvergadering genomen, meende voorz., dat ook aan deze onrechtvaardig uitgeslotenen steun moest worden verleend en stelde hij voor, ditmaal de opbrengst van de collecte van bet busje «Hulp in nood" voor die noodlijdende broe ders te bestemmen, waartoe, behoudends een en kele opmerking, besloten werd. Na lezing en goedkeuring der notulen even ge wagend van het verdienstelijk werk der Propa- gandaclub «St. Paulus", deelde de voorzitter ver der mede, dat aan het eind dezer maand de Bonds- afdeeling vijftien jaar zal hebben bestaan. Die gedenkdag wensebte het bestuur niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het wenscht de feestelijke herdenking op 30 Juni aanst. te doen vooratgaan door een driedaagsche geestelijke oefening, waar bij telken avond door een der eerw. heeren gees- lijken een toespraak zal worden gehouden. Die oefeningen zullen dan besloten worden met eene H. Mis ter intentie der Bondsafdeeling in de O- L. Vrouw Visitatie-kerk opgedragen, waaronder de leden tot de H. Tafel zullen kunnen naderen en door een feestvergadering in het Bondsgebouw, waarin de weleerw. rector Van den Berg, oud adviseur, als spreker zal optreden. Bij deze gelegenheid zal een brochure met korte advertentiën als reclame worden uitgegeven, waarin uiteengezet zal worden wat door de BondsafdeeliDg in de vijftien jaren van haar bestaan is verricht. Verder deelde de voorzitter nog het volgende mede Voor de zaak der kosthuizen, in een vorige ver gadering besproken, is eene commissie benoemd, waarvan de heeren Th. Groenendaal en G. H. Huiskens deel uitmaken. Aanst. Zondag zal in de gehoorzaal van het Bondsgebouw van wege de schermclub «St. Michael" een huishoudelijke schietwedstrijd wor den gehouden. Voor de uitgeslotenen te Eindhoven zal men op steunlijsten ook voor een kleine bijdrage kunnen teekenen. In de feestvergadering, welke op den laatsten Zondag dezer maand ter gelegenheid van de her denking van het vijftienjarig bestaan zal worden gehouden, zal nog wel gelegenheid zijn het half- jaarljjksch verslag van den penningmeester uit te brengen. Met het nazien der betrokken boeken moeten z;ch drie leden belasten Daartoe wer den aangewezen de heeren De Caluwe, De Heer en Kloppers. Van het bestuur der houtbewerkersafdeeling «St. Jozef" is het verzoek ingekomen, de Bondsaf deeling een adres aan den Gemeenteraad te doen richten, in zake het plaatselijk belasting stelsel. Op advies van het centraal bestuur was onlangs besloten geen adhaesie te verleenen aan het adres door den Bestuurdersbond betreffende de plaatselijke inkomstenbelasting tot den Gemeen teraad gericht, nu 't echter blijkt, dat er een stroo- mmg onder de leden is om toch iets te dezer zake te doen, is het bestuur wel bereid daartoe het initiatief te nemen. Drze mededeeling gaf aanleiding tot een zeer uitvoerige discussie. Bleek daaruit dat de leden over het algemeen den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en voor een kind te gering achtten, de voorzitter meende toch, waar men over 't ge heel wenschte, dat de lasten 't minst zouden drukken op weinig draagkrachtige schouders en iets meer zouden gelegd worden op hen die economisch sterker zjjn, men niet in bijzonder heden moest afdalen. Het denkbeeld door een der leden geuit om te vragen, den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud op f 500 en voor een kind op f50 te bepalen, vond ten slotte in dien vorm algemeene instemming, dat men den wensch daartoe zou uitspreken zonder aan te duiden op welke wijze deze hervorming in de inkomstbelasting moet vergoed worden. Aldus zal dit adres, waarin het denkbeeld van progressie niet wordt aangeroerd, bjj den Raad worden in gediend. De voorzitter deelde ten slotte mede, dat weer dertien nieuwe leden tot de Bondsafdeeling waren toegetreden, zich om het late uur van verdere toevoeging onthoudend, en zag zich verplicht om dezelfde reden de leden voor het verslag van de Centrale Raadvergadering naar de «Volksbanier" te verwjjzen en het jaarverslag der Propaganda- club «St. Paulus" tot de volgende vergadering uit te stelleD. Het denkbenld van een der leden om op anderen tijd te vergaderen, zou door het bestuur in overweging worden genomen. Tenslotte werd de vergadering gesloten op dezelfde wjjze als ze geopend wasmet gemeen schappelijk gebed. Oranjefeest. Naar wij vernemen, zal de stearine kaarsenfa briek „Apollo" ter gelegenheid van de national J feestviering op 31 Augustus a.s. «stop" wor den gezet, ten einde de werklieden gelegenheid te geven de feestelijkheden bij te wonen. Moge dat loyale voorbeeld in ruimen kring navolging vinden 1 Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: Brandweerpenning, sleutels, vrouwenschort bon te kindermuts, beitel, R. K. vragenboek. Terug te bekomen aan de volgende adréssén: Paar manskousen, B. Sonneveld, Broersvest 89; zilveren oorbelletje, J. v. d. Water, Groenélaan 12; portemonnaie met eenig geld, P. Winkel man, tjalk „Pieter" Westerhaven; Eau dq Cologne- fleschje met zilveren dop, A. Knikman, Paralel- straat 2; sigarenkoker met sigaren, A. v. d. Meer, Boterstraat 89; boterhammen zakje waaria porte monnaie met eenig geld, C. van Es, Broersveld 73; gouden oorbelletje, J. Molenaar, Broersveld ?Jlportemonnaie met eenig geld en spoorluaxtjé, A. Janssen Hoogstraat 129; rozenkrans, J. Ver beek, Adrianastraat 10; kokertje met haakpen nen, A. Bekkers, Prinsensteeg 19; rozenkrans, J- Schwagermans, Ouden Kerkhof l7. S. T. M. Gedurende de maand Mei zijn door de Schiedamsche Tramwegmaatschappij 26692 pas; sagiers vervoerd. AMT-RIKA.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2