Verspreid© berichten. Staten-üenoraal. Binnenland. Provinciale Staten-verkiezing. Stads- en Gewestelijk Nieuws. vagen de Japanners uitvaren. De „Chronicle" zegt b'.v., dat de brutaalheid van de Japanners in Ame rika oven groot is als bun onbeschaamdheid in Engeland,- waar zij eischten, dat de opvoering van de „Mikado" verboden werd. Het blad wou, dat, alle Japanners in Califomië hun biezen pakten. Japan's ofticiecle vriendelijkheden schijnen niet veel succes te hebben! Volgens de Londensche „Tribune", zou presi dent Roosevelt aan zijn vrouw beloofd hebben, ol n na afl x»p van zijn ambtstijd naar Europa 1c gaan en er geiuiuien tijd rast te nemen, om van de vermoeienissen van het presidentschap te bekomen. De „Te'mps" verneemt uit Berlijn, dat keizer .Wilhelm voornemens is, in het voorjaar van 1908 een reis door de Middeilandsche Zee te doen en bij die gelegenheid hot openingsfeest van het Oceanografische Instituut bij te wonen. Daar zou hij een samenkomst helmen met president Falliè- ios, waarbij een Franseh en een Duitsch smaldeel zonden tegenwoordig zijn. In Berlijn is daarvan ambtelijk nog niets bekend. De koning van Siam gaat de middernacht zon aan de Noordkaap bezoeken. Den 5en Juli komt hij te Kristiania, blijtt daar een paar dagen als gast van koning Haakon, en gaat dan naar Drontheim en verder op. Verschillende sprekers repliceeren en verdedigen of wjjzigen nader hun amendementen, waarna de discussie wordt verdaagd tot heden. In de gister vermelde opgave van officieel ge stelde candidaten in Zuid-Holland moeten de volgende verbeteringen worden aangebracht. B r i e 11 e. bijvoegen J. H. Schaper (S. D.) Vlaard ingen. bijvoegen J. H. A.Schaper (S. D.) en P. J. Troelstra (S. D.) Zoetermeer. bijvoegen Jb. mr. L. von Fisenne (Kath.) aftredendJhr. Krap. m. z. Joh. Krap. Offlcieele berichten. Bii Kon. Besi. van 21 Mei zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-NassauH. van den Bcrgh en mr. W. Roosegaarde Bisschop, beiden lo Londen, en K. F. van den Berg, tel Amsterdam, respectievelijk vice-president, secretaris én pën- 'dugmeester van de Nederlandsche commissie voor de in Maart en April 1907 te Amsterdam gehouden tentoonstelling van Zuid-Afrikaansche producten. Vorstelijk bezoek. Prinses von Reuss en dochter vertrokken gister morgen van Baarn naar het Loo. De vorstinnen werden uitgeleid door H. M. de Koningin-Moeder. FiéJ. Passy en andere bekende pacifisten. De uilgave geschiedt onder de auspiciën van de Stichting voor het Internationalisme" door de Maas en Van Suchtelen te 's-Gravenhago. De „Courrier" zal als dagblad verschijnen en aller lei rubrieken bevatten, op de Conferentie middel lijk of onmiddellijk betrekking hebbende. Examen-geknoei Onder het personeel van de Rijks verzeker ings bank heeft groot opzien verwekt de ontdekking dat -er bij de voor deze instelling 1.1. Vrijdag ge houden examens voor klerk, geknoeid is. Guldeken is n.l, dat aan verschillende- perso nen de opgaven voor dat examen plaats had, en ,dnt zij de bijzonderheden daaromtrent aan anderen hebben medegedeeld. De secretaris-generaal der Rijksverzekerings bank is van het gebeurde reeds in kennis ge steld. i Vredesconferentie op proef. Eergistermiddag werd de accoustiek beproefd in de groote vergaderzaal voor de Vredesconferentie te 's Gravenhage. Een 250-tal leerlingen van het gymnasium vulden in de grafelijke zaal de ver schillende banken, bestemd voor de gedelegeerden en onderscheidene dezer jongelui richtten van daar het woord tot het tegenover de zitplaatsen gelegen bureau. Bg verhindering van mr. de Beaufort heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Van Tets van Goudriaan de manoeuvre geleid. Daarbjj was ook tegenwoordig de minister van Staat, mr. Asser, Nederlandsche gedelegeerde ter Vredescon ferentie, door wien de leerlingen van het gymna sium werden aangespoord later mede te werken tot de verwezenlijking der denkbeelden, die de Vredesconferentie hebben doen bijeenroepen. Deze opwekking werd door de jongelieden met luid applaus beantwoord. Ten slotte werden de jongelieden door den minister van Buitenlandsche Zaken uitgenoodigd ook de andere zalen van het gebouw te bezichti gen. De heer mr. Hannema, secretaris-generaal van het Dep. van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. Van Eysinga, referendarisde heer Doude van Troost wijk, die als secretaris-generaal der Vredesconfe rentie zal optreden en eenige andere belangstel lenden, woonden de proefneming bij, waarvan de uitslag over het algemeen gunstig geweest is. Torpedobooten. Uit Scheveningen wordt gemeld De Ilijkstorpedobooien type G 5, G G en G 7, kwamen gistermiddag in snelle vaart, komende van Nieuwediep, onze zeekust voorbij stoomer. Met den vuurtoren werden bij de voorbijvaart eenige seinen gewisseld. De torpedobooten beg-iven zich naar Heilevoetsluis. Gister werd op de reede te Vlissingen de officieele proeftocht gehouden met de torpedoboot »Zeeslang", gebouwd op de werf «De Schelde". Achteruitgang van bevolking. Uit het statistisch maandblad der gemeente Amsterdam bljjkt, dat de bevolking in April dezes jaars is achteruitgegaan van 565.368 tot 565.163, Wijnhandel. Op de jaarlqksche algemeene vergadering van Nederlandsche wijnhandelaars, Maandag te Am sterdam gehouden, kwam o. m. de noodzakelijk heid ter sprake, die er volgens het algemeen gevoelen der aanwezige leden bestaat, om, van wege de vereeniging, met kracht op te treden tegen hen, die door onreëele aanbiedingen als anderszins het publiek trachten te misleiden en die daardoor wantrouwen tegen den wijnhandel in het algemeen kweeken. De vergadering be noemde eene commissie van vqf leden om na te gaan op welke wijze hiertegen het beste gea geerd zou kunnen worden en die omtrent haar werkzaamheden in een daarvoor bijeen te roepen buitengewone algemeene vergadering verslag zal uitbrengen. «De Katholieke Strijder". De Alg. R. K. Propagandaclub te Amsterdam heeft van haar orgaan «De Katholieke Strijder" een extra uitgave doen verschijnen met eèn op laag van niet minder dan 600,000 exemplaren. De bedoeling hiervan is om Katholieke Kiesvereni gingen en propagandaclubs een gemakkelijk en doeltreffend wapen in handen te geven in de ko mende verkiezingsdagen. Het bevat artikelen van de Kamerleden Kolkman, Van Vuuren, Aalberse, Nolens, Van Nispen tot Sevenaer, Passtoors, Koo ien, Van Wijnbergen, Regout, Ruys de Beeren- brouck en van de heeren De Wolf, Wierdels, Wesseling en Oostdam. Statenverkiezing Hulst. Wat zoolang gevreesd werd, is feit geworden. W\j zullen het jammerlijk gedoe beleven, dat een katholiek lid der R. K. Kies vereeniging zjjn naam en persoon laat misbruiken tegen de wettige or ganisatie. De heer v. Dalsum, notaris te Hulst, zoo gaarne als voorman der kath. actie en der organisatie geroemd, zal door zijn optreden tegen de R. K. organisatie, op zich de stemmen ver eenigen, die beginselloos, om particuliere redenen aan ieder der aftredenden zullen ontvallen en zóó den liberalen in 't gevlei komen. Treurig(Tijd) Stemmingen en herstemmingen. De stemming en herstemming voor de Pi'OVi'1 ciale Staten hebben plaats op de volgende da ger. r Stemming. HersterniniflS Noord-Brabant 11 Juni 21 Juni Gelderland 13 26 Zuid-Holland 11 21 Noord-Holland 13 25 Zeeland 11 25 Utrecht 13 25 Friesland 13 24 Overqsel 13 25 Groningen 12 24 Drente 11 21 Limburg 13 21 Prov. Staten-verkiezing. Dc propaganda-vergaderingen, die den vork'®* /ingsdag onmiddellijk plegen vooraf te gaan, heb ben reeds een aanvang genomen. Gister-av*' hield mr. Trpelstra. Je aangekondigde reden ovef den politieken toestand in de zaal der Officie^9' Vereeniging, die door een nogal uiteenloopt publiek vrij goed bezet was. De voorzitter van de afd. Schiedam der S- D. A. P., dr. J. van Leeuwen, de openbar® vergadering openend, vergaarde kortelijfc het doei waarvoor zij weid gehouden, aangewezen d°°r de buitengewone beteekenis dezer Statcn-verkiC" zingen en deelde mede, Jat de verschillende can- d daten waren uitgenoodigd hier hunne denkbeel den tepen die van mr Troelstra te komen uiteen- cotten; van drie hunner was antwoord ingekomen dat zij niet zouden komen; alleen de heer Roo- gerb'rugge deed niets van zich hooien; voorz. vertrouwde dus hij er zou zijn. Daarna gaf voorz. het woord aan mr. Troel' e tra, die onder applaus zijner partijgenooten den kaihedei besteeg. De Prov. Staten-verkiezingeH; zo verklaarde hij, hadden bij de S. D. A. P- nimmer zooveel belangstelling gewekt als juist hij deze gelegenheid, nu zij bijna overal optreden mot eigen candidaten. De reden waarom dat vroe ger niet was gebeurd, was niet te zoeken in min dere belangstelling, want in de Staten van Fries- 'n.nd, Groningen, Overijsel en Noord-Holland zit ten rteds sinds enkeie jaren socialisten, maat omdat de S. D. A. P. als jonge partij woekeren .noest met hare personeole en financieele krach ten Ji tmaal treedt de partij bij deze verkiezingen m het veile strijdperk, omdat 'zij nu, algemeene pi uifeke beteekenis hebben, omdat ter nu om gaal, niet hoe de provincie bestuurd, maar hoe het land geregeerd zal worden, omdat men nu V' de vraag staat: zal de remmende kracht der Eer. te Kamer gelijk blijven versterkt of vermin derd worden. Daarna komend tot het onderwerp zijner rede: do politieke toestand, zeide spr. dat die toestand zich vooral kenmerkt door weifeling en verslap ping; spr. herhaalt wat hij; na de verkiezingen van '05 zeide, dat het Nederlandsche volk in een crisis van impotentie verkeprt; die verkie- zh gen brachten we! de nederlaag aan de cle- ricalen, maar niet de overwinning aan de liberalen. Zoowel door liberalen als clericalen wordt de verkiezingsstrijd op de dijn der antithese gevoerd en hoewel de liberalen dit ontkennen, bewijst juist 'de wijze waarop zij dit ontkennen, dat zij de zuivere anlithese-poliliek volgen. Maar de scheidingslijn aldus tusschen christe nen en paganipten gelrokken, beantwoordt niet aan de werkelijke verhouding van het volker is een andere scheidingslij^, die veel vaker aan het licht treedt, van veel dieper beteekenis is. Om de vrijheid gaat 't niet meer in onzen tijd, over die vrijlieid deuken toch jde verschil!end 2 fraction der vrijzinnigen niet eenstemmig; ieder heeft er zijn eigen idee van; zij is niet meer liet leidend beginsel, niet om die- vrijheid gaat 't maar om bescherming, organisatie, ingrijpen van den Staat om de kleinen en zwakken te beschermen tegen overmacht. De liberalen, aldus niet op liet punt der vrijheid te vereenigen, zijn onder eén hoed gebracht door het blanco-artikel, waarvoor zoowol de vurigste tegenstanders als de matige veerstanders van algemeen stemrecht, kunnen stommendat is het bindartikel, 't welk het ver- eenigingsb'cginsel moet vervangen. Aldus ziet spr. slechts leugenachtigheid aan den ecnen kant, beginseloosncid aan de andere zijd .naar hij acht de scheidingslijn verkeerd getrokken; zij ligt niet in de kerkelijke tv/hdpunten, maar in vragen van zuiver maat schap]- lijken aard: dezelfde scheiding dezelfde snijd .lie men in bet volk ontwaart, doet zich ook in de politiek kennende klassenstrijd die er Tieds lang was voor de socialisten optraden. W;.ar men het vaandel in den strijd .tusschen kapitaal en arbeid nog niet ten volle kon ont plooien, moest menerkennen, dat tusschen de- ii c cratisme en conservatisme de strijd moest be slecht worden. De gevolgen van den weifelenden, verslapten politieken toestand bleven niet uitzq toonden zich dddrin dat de meest noodzakelijke hervor mingen niet tot stand kwamen of als zjj tot stand kwamen, dit was op eene wijze dat er een geurtje of smaakje aan was. Arbeiderspensioen kwam niet tot standdeze regeering stelt 't voor, maar zon der invaliditeitsverzekering en zoo dat 't een pen sioenbelasting voor den arbeider moet genoemd worden. Arbeidsduur werd niet geregeld; z§K? TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 5 Juni. Onderzoek naar het vaderschap. Het debat wordt voortgezet over artikel 4. De heer Regout wenscht een brug te slaan tusschen hen, die van het woord vader in de wet niet willen weten, en de Regeering, die dat woord wil behouden. Daarom stelt hij als amendement voor, om overal waar gesproken wordt van vader, te lezen »de natuurlijke vader". De heer Limburg bestrijdt het tweede deel van het amendement-van Styrum, dat er tegen wil waken dat ten aanzien van één kind twee acties kunnen worden ingesteld. Een van het vaderschap verdacht persoon zou door dit amen dement slechts een compère behoeven te zoeken, die tegen eenige vergoeding het kind erkent, om zich «candidaat-vader af" te maken, De heer van Wijnbergen blijft zich ten ernstigste kanten tegen het woord vader. De heer Heemskerk betoogt óók dat goed moet uitkomen dat we hier te doen hebben met den fysiologischen vader. Spr. geeft een gewijzigde redactie van artikel 4 aan, zooals de commissie van rapporteurs meent dat ze behoort te luiden. fc; De minister van Justitie bestrjjdt het amendement-Limburg, waarbij de mogelijkheid wordt opengelaten dat de actie wordt toegekend, al heeft de moeder binnen den gestelden termijn ook gemeenschap gehad met een ander persoon dan de verweerder. Het is niet de bedoeling vaiï deze wet, een rechtsgevolg te verbinden aan de gemeenschap, doch aan het vaderschap. J (jDe minister sluit zich bij den heer Limbnrg aan in diens bestrijding van het amendement-van Styrum. Hij bestrijdt ook het amendement-van Veen, dat den onderhoudsplicht tot den 18-jarigen leeftijd in plaats van tot den 21-jarigen wil opleggen. Den aandrang om het woord vader in de onder havige wet niet te behouden, blijtt de minister bestrijdenen het amendement-Regout bestrijdt de minister met het betoog dat onze wet wèl natuurlijke kinderen, doch geen natuurlijke vaders kent. Wat ten-slotte betreft de nieuwe redactie van de commissie van rapporteurs, zal de minister trachten de formuleering van de verplichting, om in onderhoud te voorzien, nog eenigszins meer te beperken dan hij tot dusver reeds deed. De heer Lobman geeft de voorkeur aan het amendement-van Idsinga boven de redactie der Regeering. De minister brengt nu nader een redactie wijziging aan, waardoor het le lid van art. 4 wordt gelezen als volgt«De vader van een natuur lijk kind, dat niet door hem erkend is, is verplicht door een uitkeering in het onderhoud en de opvoe ding van het kind gedurende de minderjarigheid te voorzien". Voorts het laatste gedeelte van het laatste lid van het artikel te doen luiden, dat de vordering niet wordt toegewezen «indien de rechter in gemoede overtuigd is, dat de verweerder niet is de vader van het kind". De heer van Styrum betoogt, dat de Regee ring door de zooeven aangebrachte wijzigingen belangrijke rechtsgevolgen verbindt aan de al-of - niet erkenning. De heer Heemskerk is bevredigd door de nieuwe wqziging, thans door de Regeering aangebracht. Daar nu de geldelijke verplichting van dengeen, die het kind verwekt heeft, voorop is gesteld, kan thans het woord «vader" geen misverstand meer doen geboren worden. Duidelijk is verklaard, dat alleen de fysiologische vader bedoeld wordt. Spre ker dringt aan op een duidelijke verklaring van den minister, dat toewijziging van de alimentatie- actie niet inhoudt de erkenning van den staat van het natuurlijke kind. Ook de heer van Idsinga handhaaft zijn bezwaren tegen het Regeerings-artikel. Bjj ver werping van spreker's amendement verdient het amendement-Regout te worden aangenomen, daar dat het woord «vader',' onschadelijk maakt. Spreker wijzigt den aanhef van zijn amende ment als volgtHq, die een kind buiten huwelijk verwekt en dit niet wettigt of wettiglijk erkent, is toch verplicht bij te dragen in de kosten van onderhoud en opvoeding van het kind. De heer van Doorn vraagt den minister antwoord op de reeds gister gedane vraag waar om het ontwerp slechts een actie geeft tegen den vader en niet tegen de moeder. De heer Regout wijzigt zjjn amendement als volgt «De natuurlijke vader is verplicht door een.uit- keering in het onderhoud en de opvoeding van het natuurlijke kind, dat niet door hem erkend is, gedurende de minderjarigheid te voorzien". De koning van Denemarken. Hr. Ms. pantserdekschip «Piet Hein" is gister morgen in de haven te Vlissingen aangekomen, in verband met de komst van Z. M. den Koning van Denemarken. De wacht voor de Tweede Kamer. Met ingang van heden wordt de militaire wacht in en vóór het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tijdens de zittingen vervangen door Rijksveldwachters. Oorlogsbegrooting. Thans is bij de Tweede Kamer ingekomen en in druk rondgedeeld het ontwerp tot nadere vast stelling van het VlIIe Hoofdstuk der Staatsbe groting voor 1907. De uitgaven voor het blijvend gedeelte zjjn verhoogd. Een zeer gewichtige wijziging in de hoogere leger-bevelvoering is aanstaande, doordat de mi nister voorstelt te benoemen een commandant van het veldleger met afschaffing van de inspec teurs der infanterie en der artillerie. Andere bezuinigingsmaatregelen worden onder zocht een herziening der soldijen wordt voorbe reid door een commissie van opperofficieren, maar voor gehuwde onderofficieren met 9 of meer dienst jaren wordt al dadelqk een groote verbetering voorgesteld. Voorts worden gelden aangevraagd voor manoeu vres, dit jaar te houden door de 4e en door de le divisiede laatste zal kustverdedigings-oefe- ningen houden in Noord- en Zuid-Holland. De som van f190.000 wordt aangevraagd om nabq Zeeburg bq Amsterdam een schiet- en exercitieterrein in te richten voor het garnizoen der hoofdstad. Voorts zullen spoedig gelden worden aangevraagd voor de overbrenging van een deel der Koloniale Reserve van Nqmegen naar de infanterie-kazerne te Utrecht, vanwaar een bataljon elders zal worden gehuisvest. Het eindcijfer der voorgedragen begrooting is f26.643.255. Generaal Chassè. Nu het gebeente van wijlen generaal Chassé is opgegraven en een plaats zal krijgen onder het ci(adel monument te Ginniken, is door den mi nister van oorlog bepaald, dat die plaatsing met militaire 'eer zal geschieden, en is het kerkbestuur van de Hervormde kerk van Ginniken uitgenoodigd zich dienaangaande te verstaan met den generaal- majooi bevelhebber in de 3e militaire afdeéling. Zi er waarschijnlijk zal H. M. de Koningin zich daarbij doen vertegenwoordigen. Luitenant-Generaal J. G. F. van Houttuin, -J- Te 's-Gravenhage is gister overleden de lui tenant generaal J. G. F. van Houttum, oud-com mandant der Stelling Amsterdam. De overledene was ri l Ier in de orde van deu NederUmdschen Leeuw; officier in de orde van ;le Eikenkroon en ridder in de orde van Mi litaire verdiensten van Spanje. De vredesconferentie. Den 13n dezer begeven de Koningin en Prins Hendrik met hex gevolg zich naar de Residentie, waar dien dag op het „Huis ten Bosch" een galadiner plaats heeft voor de deelnemers aan de Vredesconferentie. Behoudens onvoorziene omstandigheden gaan de Kor. ngin en de Prins van 329 Augustus naar „Dobbin" in Mecklenburg. Ter gelegenheid van de Vredesconferentie zal in den Haag voor het eerst op 15 Juni, verschij nen een „Courrier de la Conférence de la paix", onder redactie van William Stead, den bekenden Fngelschen journalist, met medewerking o.m. van Faronesse Von Sutner, Alfred, Fried, Moscbeles,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2