Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. diensten heeft aangeboden om een duurzaam ver gelijk tot stand te brengen tusschen de Vereenig- de Staten en Japan, wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat er van dat aanbod een practisch ge bruik zal worden gemaakt. De Franscbe vertoogen zijn echter in even hartelijken geest ontvangen als zij werden ingediend. De prinsessen van Heuss. De prinsessen van Reuss vertrekken Dinsdag morgen met den Duitschen trein van den Haag. De koning en de koningin van Denemarken. Gister werden de koning en de koningin van Denemarken op hun doorreis naar Engeland te Vlissingen namens Hare Majesteit de Koningin begroet door den grootmeester baron Sii tema van Grovestins. Raad van State. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1907 benoemd tot lid van den Raad van State mr. JE. baron Mackay, Minister van Staat. De Haagsche Conferentie. Naar de sPolitische Correspondenz" te Weenen verneemt hebben de regeeringen, die in den Haag vertegenwoordigd zullen wezen, van Enge land nog geenerlei mededeeling ontvangen over inhoud of vorm van het voorstel betreffende de beperking van wapening, dat het op de conferen tie dacht te doen. Ontvoering Baron Heemstra. Reuter seint uit Konstantinopel Berichten uit Smyrna melden, dat drie leden van de bende van den roover Andreas, die baron Van Heemstra ontvoerden, gevangen genomen zjjn. Andreas werd gevangen genomen na een ver woed gevecht met de gendarmes, waarbjj hij ern stig gewond werd. Irrigatie in lndië Naar ons uit goed ingelichte bron wordt me degedeeld, bestaat bg de Indische regeering het voornemen in het belang van de irrigatie midde len de groote van staatswege aangelegde bevloeiings werken onder het toezicht te stellen van een 'nsofC'eur-eeneraal voor de irrigatie. He tweede Vredesconferentie. Reuter seint uit Parijs: In de Kamer hield De Pressensé een inter pellatie over de instructies, welke de regeering denkt mee te geven aan de gedelegeerden ter Vredesconferentie en vroeg hij, welke hun hou ding zal zijn tegenover het voorstel van Enge land betrekkelijk beperking van de bewapening. Daar de eerste Vredesconferentie niet alles ge geven heeft wat men verwachtte, moet de tweede een succes zijn. Spreker leverde uitvoerige his torische en humanitaire beschouwingen Minister Pichon viel de zinspelingen van De Pressensé over de eerste V redes con te r n ti bij en ging er de geschiedenis van na 47 Staten zijn bijeengeroepen op de Haagsche conferentie, welke een waarlijk-internationaal par lement zal zijn van 200 leden. 26 Nov. 1906 benoemde Bourgeois een commis sie welke onderzocht de verschillende oplossin gen, waartoe Frankrijk het initiatief zal nemen om macht te vervangen door rethl, oorlog door vrede, veroveringszucht door vrijheidsdrang. De moeilijkheden door arbitrage op te lossen zullen nog grooter zijn nu, er 47 Staten zijn in plaats van 25. Op de Conferentie kon gesticht worden een soort internationale vredesrechtspraak. De Conferentie zal te beraadslagen hebben over de Diago-leer. Het. is niet twijfelachtig, dat do diplomatie niet op sleeptouw kan genomen worden door de fi nanciers. De Fransche regeering is bereid de kwèstié van beperking der bewapening ie behandelen, zoo deze ter tafel komt, maar zij maakt zich geen illusies. Pichon deelde de inzichten vau ve*"schillende Mogendheden mede over hot Engelsche voorstel. Frankrijk zal zichzelf gelijk blijven, ook al toont het zich gematigd en verzoeningsgezind zooals Bourgeois in 1899. De naam en het verleden van mze gedele geerden zijn een waarborg dat zij naar tiseh hun missie zullen vervullen. De Kamer nam een motie Delende aan, d© verklaringen van de iegeering goedkeurende. De heer Beauquier, lid van de Fransche Ka mer voor het district de Dcubs, heeft bij het bureau van de Kamer een petitie gedeponeerd voorzién van 70.000 handteekeningen, waarin «.erraagd wordt, dat aan de Fransche gedelegeerden zal worden opgedragen aan de tweede Vredescon ferentie den eisch te stellen van verplichte ar bitrage. Po'rifek" rfd« van Jhr. De Geer. u do S. 0. V. trad gister-avond als spreker mr. D. J. de Geer, hoofdredacteur van Jerlander". vergadering werd met gebed geopend door om neer J. Scheilevis, voorzitter van de Chris- Uugk-Historische kiesvereeniging „Eendracht", die tevens de aanwezigen aanspoorde om bij. de a.s. Statenverkiezingen Rechts te houden. Alsnu bekwam de heer De Geer het woord om te spreken over de vraag: „Waarom Rechts?" De heer De Geer begon met de wijze op de groote beteekenis van de a.s. Statenverkiezing. Deze verkiezingen zijn van hoog politiek gewicht, doch piet omdat -er in de Statencolleges zulke hooge politiek aan de orde komt, maar omdat de Prov. Staten tevens kiescolleges zijn voor de Eerste Kamer. Van de vraag wie de meerderheid in de Staten heeft, hangt af van welke richting de te kiezen Eerste Kamerleden zullen zijn. Een belangrijke stelling in de rij der Prov. Staten neemt Zuid-Holland in, omdat zij het grootste gewest is. Zij vaardigt 10 leden ter Eerste Kamer af, )d. i. ]/5 der Eerste Kamerleden. Zuid-Hol land ,doet de weegschaal naar Rechts of Links doorslaan. In |het licht van deze belangrijke positie die onze provincie inneemt, rust een zware verant woordelijkheid op de kiezers van dit gewest. De Statenkiezers hebben zich rekenschap te geven van het hooge belang en de verstrekkende gevol gen, die hun stein voor land en volk kan hebben. Een (Stem thans uitgebracht kan nog van hoo- gere beduidenis zijn dan een uitgebracht hij een Tweede Kamerverkiezing. In Sneek b.v. werd in 1897 een Kamerlid met één stem meerderheid gekozen. Iedere kiezer in dat district kon toen zeggendat is mijn werk geweest. Stel U nu eens voor, dat in Schiedam de partij Rechts wint met één stem meerderheid, terwijl in andere dis tricten -zooveel verliezen worden geleden, dat Schiedam deze nog kan goedmaken en de meer derheid met een zetel behouden bleef, dan zouden de rechtsche kiezers hier kunnen zeggen wij hebben niet 1 lid, maar 10 leden der Eer ste Kamer gekozen. De kiezers hier ter stede moeten dus wel bewust zijn van de groote ver antwoordelijkheid, die zij bij het uitbrengen van hun stem op Rechts of Links op zich nemen. Waar zij dus nauwgezet zullen hebben te over wegen aan welken candidaat zij de voorkeur zul len geven, daar wenscht spr. hen van eenige voorlichting te dienen. Zooals men weet, vervolgde spr., heeft de rech terzijde, bestaande uit de katholieken, anti-revol. en christ.-hist. leden, thans de meerderheid in de Eerste Kamer. Ook de Staten van Zuid-Hol land zijn Rechts (4036.) Er wordt nu door de liberalen en socialisten een geweldige stormaan val gedaan op Zuid-Holland, teneinde de Staten om te zetten. Men berekent Links, wanneer zulks gelukt, dat de verhouding dan minstens 42 leden Links en 40 leden Rechts zal worden. De strijd zal fel zijn, ook hier in Schiedam. Spr., de goede eigenschappen ;en kunde van den heer Versteeg volkomen erkennend, deed uitkomen, dat het hier niet gaat om personen, maar om beginselen. We hebben dus niet, vervolgde spr., de goede eigen schappen der candidaten in de eerste plaats in aanmerking te nemen, daar de toekomst van land en volk hoog hoven de sympathie staat, die men voor een candidaat heeft. De vraag moet wor den gesteld, eischt het landsbelang de handha ving der Rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer ja dan neen. Bij de beantwoording dier vraag hebben wij op drieërlei dingen het oog te houdenle. op het huidige ministerie, 2e. op de houding der rechterzijde tegenover dit mi nisterie ,en 3e. de roeping der Eerste Kamer. In den breede zette de heer De Geer thans uit een het parlementair verleden van dit Kabinet, dat heeft gepoogd in verzoenenden geest te willen arbeiden, met inachtneming der wenschen van de rechtsche groepen. De rechterzijde in de Twee de Kamer heeft steeds het Kabinet gesteund daar waar het gold zaken van algemeen belang. Zij is totnogtoe altijd geweest een loyale oppositie en ook de Eerste Kamer heeft op gelijken voet mede gewerkt in 's lands belang. Van revanchezucht of op den loer liggen op het ministeriede Mees ter omver te wippen is nimmer sprake geweest. Zelfs zijn tal van voorgestelde wetsontwerpen en maatregelen door de rechterzijde krachtig ge steund, vaak toen het kabinet een deel van zijn eigen geestverwanten tegen zich had. Hierbij wees spr. o.a.. op de behandeling der Oorlogsbegroo- ting in 1905 en de Marinebegrooting in 1906, toen slechts met medewerking van rechts het ministe rie in het zadel werd gehouden, op de discussies over het wetsontwerp inzake de Badpolders, bij welke gelegenheid een aantal linksche leden onder aanvoering van oud-minister Lely, tegen minister Veegens positie hadden genomen. Ook de regee ring heelt een enkele maal getoond met de Rech terzijde rekening te willen houden, nl. bij de subsidieering der kweekscholen. De minister van Binnen!. Zaken werd toen overreed en wijzigde zijn voorstellen. Op éeji punt is slechts een scherp conflict ontstaan nl. 1906 bij' den voorgestelden maatregel tot afschaffing van het blijvend gedeelte bij de cavalerie. De rechtergroepen hebben den minister van oorlog daarbij tot de orde geroepen. Zij handelden toen niet uit het oogpunt om er een politiek slaatje ,uit te halen, maar in het waarachtig belang van het land. „Nieuwe Crt." en „Utr. Dagblad" bestreden de voorgestelde maat regelen nog oneindig veel scherper dan de Rech terzijde. De Tweede Kamer heeft niettegen staande dit alles haar oordeel nog opgeschort tot een volgend jaar en ten slotte de begrooting toch aangenomen. In de Eerste Kamer ging het zoo gemakkelijk niet. Nieuw licht kon minister Staal niet ontsteken en het gevolg was, dat in Februari van dit jaar de .oorlogsbegrooting werd verworpen. Dit is het eenige conflict, dat in de Eqjste Kamer is voorgekomen. Het was een zui vere zakelijke afkeuring van 's ministers beleid, men achtte zijne voorstellen in gemoede met 's lands belang in strijd. Niet alleen Rechts, maar Links vond de minister veel tegenstand. De hee- ren Van Houten, Van Leeuwen, Van Weideren Rengers en Stork bestreden de voorstellen zeer scherp, terwijl hij door twee andere liberale leden slechts zeer zw.ak werd gesteund. Als gevolg van de afstemming der Oorlogsbegrooting ontstond de kabinetscrisis. Door de Rechterzijde werd dit ten zeerste betreurd, omdat door haar tegenstem men niet bedoeld was het geheele kabinet ver antwoordelijk stellen voor de voorstellen van mi nister Staal. De politieke gevolgen bleven vol maakt voor rekening van het kabinet. Voor de Rechterzijde bestond na het aftreden van het' kabi netDe Meester dan ook geen aanleiding de por tefeuilles op te nemen. De vlek, voor deze daad valt niet op de Rechterzijde, maar op het mi nisterie, dat voor een technische militaire aan gelegenheid de kabinetskwestie stelde. Hierdoor werd bij de militaire vraagstukken de politiek gehaald met het gevolg dat een onzuivere toe stand in het leven werd geroepen. Het kabinetde Meester heeft door de kabi- nteskwestie te stellen pressie op de rechterzijde willen uitoefenen, haar als het ware het mes op de keel willen zetten, teneinde haar anders dan zij in gemoede overtuigd was te doen stem men. Deze zware fout van het kabinet moet in het oog 'springen, temeer daar de houding der meerderheid zoo correct mogelijk is geweest. Alsu behandelde spr. de roeping der Eerste Kamer. De Eerste Kamer moet temperend en matigend werken op de parlementaire tegenstel lingen. Voor onbekookte partijwetten dient zij te waken. De Eerste Kamer kan echter toch niet tegenhouden wat de natie wil. Bij de Sta tenverkiezing, waarbij het overgroote deel der kiezers hetzelfde is als voor de Tweede Kamer verkiezing, vindt men immers den terugslag weer. Voor de vluchtige waarnemingen van den dag is de Eerste Kamer een heilzame teugel. Door de tegenwoordige Eerste Kamer is het kabinetde Meester volstrekt niet tot machteloosheid ge doemd; haar aanwezigheid kan slechts ten goede komen aan land en volk. De plaats thans door de Eerste Kamer ingenomen kan beter en doeltref fender zijn, en meer tot haar recht komen, dan dat het in alles het kabinet door dik en dun volgt. De Linkerzijde wil echter anders. Zij wenscht dat het kabinet onbeschroomd moet kunnen optre den en niet zal belemmerd worden. Daartoe trach ten ze de Eerste Kamer om te werpen. Wanneer dit ministerie zich belemmerd ziet in haar op treden en men een meerderheid Links in de Eer ste Kamer wil brengen om zulks tegen te gaan, dan zit er een boos initiatief voor. Er is nog veel te doen op een terrein buiten de partijpolitiek en het kabinet kan nog zeer veel nuttigs tot stand brengen. De stormloop, die thans wordt ondernomen door Links, doet zien, dat men den wissel wil trach ten te verleggen naar het spoor eener partijregce- ring, opdat de liberalen ombeschroomd kunnen regeeren. Hiervoor hebben de kiezers te waken. Men bedenke wel, dat de strijd niet gaat om de personen of persoonlijke eigenschappen der can didaten, maar over de vraag of de candidaat staat Links of Rechts. Staat de gekozene Links dan zal hij ook in het Staten-College Links stemmen en zoodoende medewerken om Linksche Eerste Kamerleden te kiezen. Spr. wijst hier uitdrukke lijk op, omdat een liberaal man als de heer Versteeg, die als lid van Ged. Staten werkzaam is, niet onze man kan zijn. Elders zullen door Rechts vermoedelijk verliezen worden geledenen die kunnen hier worden goed gemaakt. Men stem me daarom niet op het aftredend liberale lid, maar op het aftredend Christelijk-historisch lid den heer L. Hoogerbrugge Wzn. en den katholiek A. C. A. Nolet. Voor den heer Versteeg zal wanneer hij niet gekozen wordt in een der sterke liberale dis tricten wel een plaatsje worden opengemaakt, waarin hij dan ook beter thuis behoort. Dat de liberalen dit zoo goed als zeker zullen doen, staat vast, daar bij een vroegere gelegenheid, toen de heer Goedkoop in Middelharnis niet herkozen was, in Brielle een liberaal Statenlid zijn zetel voor hem inruimde. Na een krachtige aansporing om op -le candi daten van rechts te stemmen eindigde spr. met den wensch, dat wanneer hij: a.s. Dinsdag den uitslag der verkiezingen verneemt, onder de eerst gekozenen zal zien de heeren Hoogerbruggé en Nolet. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den socialist Hinten uit Rotterdam, die een warm pleidooi hield voor de socialistische candidaten en bijna niet inging op het door den heer de Geer gesprokene. De heer De Geer diende, hoewel te kernen gevend, dat hij feitelijk niet verplicht was op het door den vorigen spreker gehouden betoog in te gaan, -omdat het geheel langs zijn rede heen ging, uitvoerig van repliek. Spr. verdedigde o.a. aan de hand van citaten uit redevoeringen en geschriften van soc.-dem. zelf de s takingswetten van het kabinet-Kuyper. Voorts lichtte hij de aanwezigen in over de juiste beteekenis der Ouder* doms- en invaliditeitswet, van het Speetwetje enz., alle van het vorig ministerie. Op de vraag van den heer Hinten hoe spr. dacht over het alge meen kiesrecht, antwoordde hij, na het stand punt van prof. v. d. Vlugt te hebben bestreden, dat hij tegen uitbreiding van kiesrecht geen be zwaar heeft, mits het geschiedt langs irgani- schen weg. Spr. verfoeilijkt net algemeen stem recht, echter niet omdat hij er bang voor is. Onder de lagere standen is het christendom meer verbreid, dan onder de hoogere. Algemeen sfem- recht wenscht'hij niet, daar dit niet m het belang van het volk zal blijken te zijn. De heer Hinten vroeg nogmaals bet woord, maar het werd hem geweigerd, met het oog op het late uur. Er ontstond toen een algemeen lawaai in Je zaal, de socialisten brulden, floten, sisten, zon gen het Vrijheidslied enz. De voorzitter bracht tijdens dat helsch leven dank aan den heer De Geer voor zijn krachtige rede. Ten slotte spoorde hij aan om toch vooral Dinsdag Rechts te houden. Toen het lawaai eenigszins verstomd was, sloot hij de vergadering met een dankgebed. Prov. Statenverkiezing. Wjj vestigen bijzonder de aandacht op achter staande advertentie, waarin de lezing door mr. A baron van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer, Maandag-avond in de gehoorzaal van het Bonds- gebouw te houden, wordt aangekondigd.. Zij die weten welk een degelijk en onderhoudend spreker baron van Wijnbergen is, zullen zeker niet verzuimen hem Maandag-avond te gaan hooren. Inspectie. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat a.s. Maandag, 10 Juni 1907, des voormiddags ten 91 2 ure. in den Doele de jaarljjksche inspectie zal worden gehouden over at de verlofgangers der militie, die binnen deze gemeente wonen, met uit zondering van hen die le. dit jaar onder de wapenen zjjn geweest voor herhalingsoefeningen of daarvoor in 1907 alsnog zjjn bestemd 2e. in dit jaar bestemd zijn om tot de Landweer over te gaan op 1 Augustus en 3e. zjj die eerst in dit jaar met groot verlof huiswaarts zjjn gekeerd. Onze oud-stadgenoot de heer J. B. Schiphorst Jr, die onlangs het arts examen met goed govolg heeft afgelegd, is tot gemeente -ge neesheer te Eist (G) benoemd. Havengeld. Schandaal-colportage. Hijschmachine of Muurkraan. Te midden van de verkiezingsdrukte werden we gisteren nog „bezocht" door een Raads zitting, die om den verkiezingsdag reeds van den traditioneelen Dinsdag naar den minder geschikten Vrijdag verschoven was. 't Was ruim drie weken geleden sinds de laatste vergaderingen gehouden werd en dus was er heel wat voor 't mes. Na de lange reeks van mededeelingen en ingekomen stukken figu reerde allereerst op de agende een reeks van benoemingen, waarbij de Raad zich over 't ge heel vrijwel aan de alfabetische voordracht hield. Daarna kwam na eenige zaken van meer onder geschikten aard aan de orde het voorstel van B. en W. tot wijziging van het havengeld als het eerste onderwerp dat stof tot uitvoerige discussie gaf. Terecht werd in den loop der nog vrij opgewekte bespreking gezegd, dat er met het havengeld in onzen Raad „gesold" is. 't Werd herhaaldelijk verhoogd en verlaagd zonder dat dit van eenigszins beduidenden in vloed bleek op het aantal hier komende schepen. Nu bijv. werd weer een verhooging van het tarief voor de ertsbooten voorgesteld, wijl 't bleek dat die schepen tot het lage tarief hier toch niet komen en het tarief zoo laag was, dat 't een bespotting als aequivalent voor de onderhoudskosten der haven moest genoemd worden. De opmerking van den voorzitter der Finan- cieele Commissie, dat 'deze futile herziening eigenlijk niet waard was. behandeld te worden, mocht alleszins juist geacht worden. Alleen het verlangen der regeering, uitdrukkelijk in onze verordening de vrijstelling van hospitaalschepen en daarmede gelijk te stellen vaartuigen te vermelden, mocht als afdoende beweegreden voor deze herziening gelden. Was er werkelijk iets vreemds en onbegrij pelijks in de wijze waarop het verzoek van het filiaal van den Steenkolenhandel alhier in en door het College behandeld was, we vertrouwen, dat na de gemaakte opmerkingen het billijk verlangen van een zoo belangrijken tak van plaatselijk bedrijf bij het Dagelijksch Bestuur ernstige overweging zal vinden. We zouden niet kunnen denken, dat bijzonder onze wethouder van Financiën voor dit groot belang niets zou gevoelen. Na afdoening van het voorstel tot ruiling van een huis der gemeente aan de Laan met dat van een harer burgers, waarbij wij het voort durend streven van B. en W. meer licht en lucht in de binnenstad, waar zij op vele plaatsen zeer noodig zijn, aan te brengen, van ganscher harte toejuichen, kwam het veel besproken voorstel inzake de schandaal-colportage. Aller eerst moest natuurlijk herstemd worden over het amendement—Jansen om te schrappen de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2