Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. muren een dringende op'rotepmg aanplakken om volstrekte rust te bewaren ,daar dit alleen groo- tere onheilen kon voorkomen, die slechts de zaak van den wijnbouw zouden kunnen schaden. Een betooging, waaraan bijna de geheele be volking deelnam had plaats. Als gevolg van gisteren plaats gehad hebbende rustverstoringen heeft de correctioneele recht bank een groot aantal veroordeelingen uitgespro ken. De toestand der gewonden is beterende. Te Perpig-na n. Den geheelen avond was de zeer opgewonden bevolking opgesteld voor de prefectuur. Kreten tegen de regeering werden toegejuicht. De mé- nigte trachtte de deur van de prefectuur in te duwen, maar dit gelukte niet. Een commissaris van politie werd mishandeld. Te Bezier. Gisteravond dwong de menigte de koffiehuizen te sluiten en rouwvlaggen te hijschen ter eere van de slachtoffers van Narbonne. De menigte heesch een roode vlag op het gemeentehuis. Een congres. Te Toulon zjjn gister een-en-zestig burgemeesters in congres bijeengekomen. En enkele was van ge voelen dat men af moest treden. De vergadering besliste echter, dat men Clemenceau zal uitnoodigen om haast te maken met het injstemming brengen van de wet tegen de wjjnvervalschers. De beweging slaat over. Naar het heet slaat de beweging uit het Zuiden van Frankrijk naar Boergondië over. Te Bluze heeft een vakvereeniging besloten geen belasting te betalen. Verschillende berichten. De ïEcho de Paris" zegt, dat de bijeenbrenging der troepen in het zuiden en de arrestatie van eenige leiders reeds 650.000 francs heeft gekost. Op last van president Fallières zijn de fees ten, die te Parijs gegeven zouden worden ter eere van den koning van Siam, uitgesteld. De »Journal" meldt, dat er wederom muiterij heeft plaats gehad in het kamp van Larsac, waar het 100e regiment infanterie ligt. Vele soldaten zouden gevangen zijn genomen. RUSLAND. - 'Stolypin's paleis wordt thans met verdubbel de nauwkeurigheid bewaakt omdat men aansla gen op zijn leven vreest. De minister schijnt zelf niet meer op straat te durven rijden; en het eenige genoegen dat hij zich vergunt is een tochtje op de Newa, waarbij zijn schip'door twee torpedobooten wordt vergezeld. ^LUXEMBURG. kin de^Kamer werd gister de discussie over het ontwerp, waarbij kracht van wet wordt toegekend aan het familie-statuut, dat de troonsopvolging regelt, aangevangen. Staatsminister Eyschen weerlegde de nieuwe dépêche van graaf Merenberg, waarin de preten- den zjjn rechten doet gelden. De motie van den socialist Weiter, om het debat uit te stellen, werd verworpen. De rapporteur der centrale sectie, Schmit, viel het advies, dat de candidatuur-Merenberg onder steunt, aan. PORTUGAL. De koning van Portugal heeft een besluit onderteekend, waarin den minister van marine machtiging gegeven wordt om 10 millioen mark te besteden voor het aankoopen van schepen voor de kustverdediging. Er zullen worden aangeschaft 6 torpedobooten, 2 torpedojagers, één motortorpe doboot, 2 onderzeesche booten van het type Hol land en één mjjnenschip. Engelsche en Duitsche scheepsbouwers voeren onderhandelingen te Lissa bon om bestellingen te verkrijgen. ITALIë. I In den loop der beraadslaging over het buiten gewone wetsontwerp betreffende de militaire ver dedigingsmiddelen. zeide Giolitti: Wij zijn in Europa vredelievend, maar het is een gewapen de vrede. Wij volgen een politiek, die beoogt den vrede te verzekeren, maar wjj moeten niet de verantwoordelijkheid op ons nemen, Italië in een toestand te laten, die den ondergang van ons land zou medebrengen als wjj tegenover een gebeurte nis kwamen te staan, die iedereen wenscht nooit te zien voorvallen. De Kamer verwierp by hoofdelijke afroeping de voorafgaande kwestie en maakte een aanvang met de behandeling van het wetsontwerp. BULGARIJE. De krijgsraad ter berechting van de zaak te gen de moordenaars van den vxoegeren Bulgaar- schen premier Petkof is gisterenochtend te So fia bijeengekomen. Hoofdschuldige is Alexander Petrof, medeplichtigen zijn Iwan Konomof, hoofd redacteur der Balkanska Tribuna, Chranof en Gerof. r De krijgsraad bestaat uit vijf leden onder voor zitterschap van kolonel Taref. Petrof heeft erkend reeds in Widdin het plan opgevat te hebben den minister-president te doo- den. Hij verklaarde anarchist te zijn en deelde verder nog mede, dat zijn medebeschuldigde Chra nof hem had willen overhalen om vorst Ferdi nand te vennoorden. GRIEKENLAND. Tijdens de bijeenkomst van de Kamer wierp gister een persoon van de tribune een dynamiet- patroon, die op een bank terecht kwam zonder te ontploffen. De dader werd gegrepen hjj schjjnt niet geheel toerekenbaar te zjjn. ZUID-AFRIKA. In den Transvaalschen Volksraad is er gister een scherpe woordenwisseling geweest. Quinn, van de oppositie, beweerde weer, dat Botha den waarborg van de Engelsche regeering voor de leening verkregen had voor dc belofte om de Chineezen weg te zenden. Botha ontkende dat met klem. Quinn zeide, dat hij in Botha's ver klaring berusten moest. CHINA. De „Times" verneemt uit Peking, dat Chu-Yeng- Chai is afgetreden als minister van Buitenland- sche Zaken. Lu-Hai-Huang volgt hem op. Tot mi nister van Binnenl. Zaken is prins Su benoemd. John Gigerian, die te Liverpool gearresteerd was, verdacht van moord op den Armenischen priester te New-York, is op vrye voeten ge- gesteld. De oud-president der Vereenigde Staten, Grover Cleveland, ligt zwaar ziek te Princeton, New-Jersey. Men denkt niet, dat hij er weer bovenop zal komen. Mark Twain, de bekende Amerikaansche humorist, wordt in Londen erg gefeteerd. De Amerikaansche gezant geeft te zjjner eer een groot diner. Zaterdag zal mr. Clemens door den Koning ontvangen worden. Bij Krupp is een Japansche commissie aan gekomen, met admiraal Jamamoto aan het hoofd. - Japan heeft bij Krupp ontzagelijke bestel lingen gedaan van kanonnen van het zwaarste kaliber, die in den herfst 1908 allen op de vloot moeten zijn overgebracht. De „Standard" verneemt uit Ottawa: De immigratie van Chineezen in Canada, opgehouden toen het Canadeesche Parlement hun hoofdgeld tot f 1200 verhoogd had, begint nu weer. Sedert drie maanden vermeerdert het aantal Chineezen die op Vancouverseiland aankomen gestadig. In Mei kwamen er zestig. In Britsch-Columbië be gint men weer tegen de Chineezen te ijveren. De gezonken Fransche onderzeeër „Gym- note" is gelicht. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van het ongeval. Er wordt te New-York een onderzoek inge steld naar de handelingen van de Hamburg Amerikalijn, die door ongeoorloofde overeenkom sten en monopolies den handel benadeelt. De koning van Siam krijgt het zeker te benauwd in Parijs, want vandaag vertrekt hij reeds naar Engeland. Naar de Londensche bladen ver nemen, wordt Chulalongkorn heden-avond te Lon den verwacht. Een speciale trein zal hem van Dover naar het Victoria-station brengen. Ook de Berlijnsche correspondent van de „Pe tit Parisien" verneemt, dat koning Edward den Duitschen keizer heeft uitgenoodigd hem dezen zomer een bezoek in Engeland te komen brengen. Het antwoord van den Keizer zegt de cor respondent is nog niet bekend, maar men vermoedt, dat hij wel gevolg aan de uitnoodi- ging zal geven. Naar de „Daily Mail" uit New-York ver neemt, dreigen de 20.000 beambten van de Com mercial Union telegraafmaatschappij het werk te staken, als hun eischen niet ingewilligd worden. Daaronder is de achturen-werkdag, afschaffing van de loonschaal en heraanstelling van ont slagen beambten, leden der vakvereeniging. Volgens een telegram uit Constantinopel, heeftde vali van Bitlis gemeld, dat een bende revolutionairen, onder bevel van Kirkor, door troe pen is aangevallen. De beruchte leider der opstan delingen, Antranik, is gewond. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 20 Juni. By de voortgezette behandeling van het vader schap-ontwerp licht de minister van Jus titie toe, waarom hy artikel 344g ter heeft ge splitst in 4 artikelen. Hy heeft thans o.m. den kantonrechter de gelegenheid gegeven by de be noeming van een bjjzonderen vertegenwoordiger voor het kind, tevens vergunning te verleenen tot kostelooze procedure. De heer van Idsinga stelt een amendement voor, om het proces niet toe te laten als ten ge- noege van de moeder voldoende voor het kind door den verwekker wordt gezorgd, en de heer van Sasse van IJsselt een, om den kan tonrechter alleen de bevoegdheid te geven om gratis-procedure te gelasten, in geval de procedure voor hem wordt gebracht. Door den minister, evenals door den heer Heemskerk, wordt het amendement van Idsinga bestreden, dat de moeder een ongewenscht medezeggenschap verleent in deze procedure. De minister wijzigt voorts het artikel 344g ter in dien zin dat de aanwijzing van een advokaat of procureur zal geschieden door den president der rechtbank, op vertoon der beschikking van den kantonrechter. De heer van Sasse van IJsselt trekt hierop zijn amendement in. De heer van Idsinga wyzigt ingevolge een wenk van den heer Schokkin g zijn amende ment in dien zin, dat de bjjzondere vertegen woordiger niet wordt aangewezen, indien den kantonrechter blijkt dat door den verwekker voor het kind voldoende is gezergd op een wijze, waar mee o o k de moeder genoegen neemt. Aldus wordt het amendement goedgekeurd met 39 tegen 33 stemmen, waarna art. 344g ter werd aangenomen. Artikel 344g quater, volgens hetwelk de ver moedelijke vader door den kantonrechter bjj voor raad kan veroordeeld worden tot uitkeeringen, indien hy oordeelt dat de toewijzing der alimen tatie actie niet den geringsten twyfel ljjdt, wordt bestreden door de heeren van Sasse van IJs selt en Heemskerk. De minister van Justitie zegt in ant woordt op de tegen het artikel ingebrachte bezwa ren, dat de in dat artikel neergelegde gedachte afkomstig is van zyn voorganger. Het artikel be treft slfchts gevallen waarin het absoluut zeker is dat de vordering later zal worden toegewezen. Dan mag men het kind niet wellicht jarenlang laten hongeren. Na re- en duplieken verklaart de heer H e e m s- kerk, dat de minderheid der commissie van rap porteurs is vóór het artikel. Het wordt daarop met 33 tegen 32 stemmen verworpen. (Van links stemden tegen de heeren Blooker en de Beaufort.) In verband met deze beslissing neemt de mi nister artikel 344h terug. By artikel 344h bis, volgens hetwelk de kan tonrechter kennis neemt van de vordering, als het geschil alleen loopt over het bedrag der uitkeering, verk'aart de heer Heemskerk dat de meer derheid der commissie van rapporteurs tegen het artikel is, waarop het wordt aangenomen met 34 tegen 33 stemmen (links tegen rechts). De verdere beraadslagingen over het wetsont werp werden daarna tot heden verdaagd. Gardenparty op Het Loo. De gardenparty op heden zal plaats hebhen in het Koninklijk Park, nabjj den Rozenberg en de Bloemmisterjj. By ongunstig weder zullen de gasten in de tuinzalen van het paleis worden ontvangen. De Vredesconferentie. Het officieel communiqué voor de pers van 20 Juni luidt als volgt De voorzitters der vier commissiën van de Vre desconferentie hebben gisteren vergaderd over zaken, betreffende de organisatie. Onder het personeel van het secretariaat-generaal is een keuze gedaan van secretarissen, die aan de commissiën zullen worden toegevoegd. De commissiën zullen zich onderverdeekn in sub-commissiën, volgens de verdeelingen, voort vloeiende uit het program. Deze laatste zullen zeil hare bureaux samenstellen. De eerste en tweede commissies zullen haar eerste vergadering houden, morgen, Zaterdagde derde en de vierde Maandag a.s. De voorzitter der conferentie heeft een missive van dankbetuiging ontvangen van Z.Exc. Lou- Tseng-Tscang, eerste gevolmachtigde van China, die tot eere-voorzitter van de vierde commissie is benoemd en wien gezondheidsredenen verplichten gedurende eenigen tyd afwezig te blyven. Den 30en Juli zal, in tegenwoordigheid van alle leden der conferentie, de plechtigheid der eerste steenlegging van het Vredespaleis plaats heb ben. Naar de »N. Ct." verneemt, is een toenadering bereikt tusschen de tegenover elkaar staande zienswyzen der Engelschen en der Amerikanen ten opzichte van contrabande en buitrecht ter zee. De Amerikaansche gedelegeerden schijnen hun houding dienaangaande te wijzigen overeenkomstig de meening van hun landgenoot kapitein Mahan, die ook tot dusverre de Engelsche was en Enge land houdt onveranderd vast aan deze opvatting. In het kort komt deze hierop neer, dat de beperkte onschendbaarheid van in beslagneming van parti culieren eigendom in den landoorlog niet kan worden vergeleken met de onschendbaarheid van particulieren eigendom ter zee; dat de afschaffing van het buitrecht zeer schadelijk zou zyn voor Engeland als voornaamste zeemogendheiden dat de daar tegenoverstaande veiligheid van Engelands zeehandel en koopvaart denkbeeldig is; en einde lijk dat onschendbaarheid van particulieren eigen dom ter zee de vredeskansen niet grooter zou maken, maar juist ten gevolge zou hebben, dat een mogendheid spoediger tot een zeeoorlog overging. Tegenover dit vasthouden aan zyn conservatieve houding staat, dat Engeland in de vierde com missie nieuwe voorstellen aangekondigd heeft in het belang van neutralen eigendom ter zee. De sTribuna" bevat en interview met den Duitschen gedelegeerde Freiherr von Marschall, die zich over de vermoedelijke resultaten van de Con ferentie zeer optimistisch uitlaat. Alle gedelegeerden zyn bezield door de beste bedoelingen, zei hy. Wel bestaan ermeeningsverschillen, doch de wensch ze uit den weg te ruimen, is algemeen. Zoo is er dan gegronde hoop, dat de tweede conferentie nog beter verloopen zal dan de eerste". Wat aangaat de ontwapening zal Duitschland ingeval het vraagstuk binnen zekere grenzen ge houden wordt, zich er niet vyandig tegenover ge dragen. Gaat het slechts over een nieuwe bevestiging van den door de eerste conferentie uilgesproken wensch, dan zal Duitschland zich niet terugtrek ken en zich veeleer bjj de mogendheden aansluiten. Marschall verwacht dat de beteekenis van de conferentie eerder in het technische dan in het politieke zal liggen. De verslaggever van de „Iud. Beige" kreeg uit een gesprek met een der Japansche gedelegeer den den indruk, dat Japan zich ter Conferentie ten opzichte van het bewapeningsvraagstuk van alle belangstelling zal onthouden, evenals Duitse'1' land en Oostenrijk. Ook staat Japan zeer nuchter tegenover de verbetering van de arbitrage-p1'0' cedme en het vraagstuk der verplichte arbitrage- Wellicht zal de Japansche delegatie echter aan- vaarden de onschendbaarheid van particuli®' re eigendommen ter zee, In 't algemeen wérd de indruk verkregen, dat 'de Japansche ,delegati® zich naar de omstandigheden zal gedragen. Naar aanleiding van het gisteren vernielde ter Vredesconferentie door Duitschland gedane voor stel, betrekkelijk de instelling van een Internatio naal Hof van Appel voor prijstoiakingen ter zee, verneemt men, dat de delegatie van Noorwegen dit voorstel krachtig zal ondersteunen, aange zien het een der lievelingsdenkbeelden van dc Noot'sche Regeering is. De Regeering van Noor wegen toch heeft, gelijk van zeer bevoegde zij1'® wordt medegedeeld, als Staat, die, in vergelijking tot het getal zijner bevolking, als zeemogendheid een niet onbeduidende plaats inneemt, reeds in het begin van dit jaar in een nota aan de Rus sische Regeering haar wensch kenbaar gemaakt, dat 't geen thans in het Duitsche voorstel be" lichaamd is en een nieuwe ontwikkeling aan het arbitrage-denkbeeld verleent, een onderwerp van bespreking ter Vredesconferentie zou uitmaken. Vee- en vleesehkeuring. Naar wjj vernemen, zal eerstdaags het wetsont- wer, regelende de verplichte Rjjksvee- en vleescb- keuring, aan het departement van Landbouw gereed komen. (A vp.) Baros. De correspondent te Batavia van de »N. R. Crt seint Waarschjjnlyk op aanstoken van Si Singa Man garadje zjjn de bovenlanden van Baros in verzet gekomen. De toegang werd aan ambtenaren en militairen beletversperringen aangebracht. De assistent-resident, die met een patrouile uitrukte, werd van verschillende zjjde beschoten, waarop togen de kampongs Aik Na Oeli en Dolok Na Bolan werd opgetreden. De radja's Sange Sange Saoer Nia Hoetr zjjn gevlucht. De hoofden kwa men in onderwerpinger vielen 5 dooden. De hoofdaanleggers zijn voor de rapat gedaagd, ter- wjjl het betrókken landschap met 3000 werd beboet. Oud-minister Cremer. Oud-minister Cremer is gister te Santpoort teruggekeerd. Hij werd feestelijk ontvangen door het fanfarekorps. De ontroering van baron Van Heemstra. Nader verneemt de »N. Ct." dat haar bericht, als zou baron Van Heemstra van Konstantinopel naar Nederland op weg zijn om eenigen tjjd bjj zijn moeder, de douairière Van HeemstraUhlen- broek te 's-Gravenhage te vertoeven, niet juist is- De heer Van Heemstra is dadeljjk van Konstan tinopel naar Smyrna teruggekeerden vermoedelijk thans reeds te Baurnabal bjj zjjn gezin aange komen. Onderwijzers en de S. D. A. P. In een gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling Utrecht van den Bond van Nederl- Onderwjjzers werd de verkiezing van mr. M. Men- dels tot lid van den gemeenteraad van groot be- 'ang geacht voor het volksonderwijs en is besloten ^20 uit te trekken tot steuu van deze candidatuur, welk bedrag aan de afdeeling Utrecht van de S. D. A. P. is overgedragen. Wettelijke eenheid van tijd. Zooals reeds vroeger is gemeld, zjjn door den Raad van Toezicht op de Spoorwegen de Spoor wegmaatschappijen geraadpleegd naar aanleiding van het wetsvoorstel, strekkende tot invoeriDg van een wetteljjken tjjd en is in zjjne nota als antwoord op het Eindverslag door den minister medegedeeld, dat de Spoorwegmaatschappijen be zwaar hebben tegen invoering van den Midden- Europeeschen tjjd, met uitzondering alleen van éene. de Noordbrabantsch-Duitsche Maatschappij- De gevoerde briefwisseling is door den minister niet overlegd, maar de Holl. Ilzeren Spoorweg maatschappij zond, op een desbetreffende aanvrage een afschrift van haar missive aan het »Centraal- Comité voor invoering van den Midd. Eur. tjjd", hetwelk nu in zjjn bulletin no. 3 deze missive openbaar maakt en vervolgens punt voor punt weerlegt. Echter, wat de Commissie van rapporteurs en met haar het belanghebbend Nederlandsche pu bliek voor alles zouden willen weten, wordt iu die missive niet behandeld. Dit is nameljjk de vraag, ot zonder nadeel voor hare relaties me' den jVerein Deutscher Eisenbahnen", de Neder landsche Spoorwegmaatschappijen, door de wet gedwongen, den Amsterdamschen tjjd voor de dienstregeling kunnen aannemen, omtrent welk® vraag ook de minister Rink zich, geljjk bekend, niet ondubbelzinnig uitliet. 't Is wel opmerkelijk en 't moet noodzakelijker wijze achterdocht wekken, merkt de sArnh. Ct." op, dat die inlichting als ware 't stelselmatig ont weken wordt door hen die ze kunnen geven. De Ruyter-school. Bjj Gedeputeerde Staten van Zeeland is een i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2