Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. Zaterdagsnummer. 30ste Jaargang. Zaterdag 22 Juni 1907. No. 8839. Oriicieelc berichten. Kennisgeving. Pontveer Buitenhaven. Herhalingsschool Aangifte van leerlingen Buitenlandsch Nieuws. Uit Frankrijk. De opstand in liet Zuiden. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJSj Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en ost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per eek 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- raat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN; Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil- lyke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. nummer bestaat uit twee bladen en een ^Uustreerd Zondagsblad. Gv^nSte'-00ze to°lnDng van leerlingen op het U'asium, de Hoogere Burgerschool en de Herhalingsschool (talencursus) verbonden aan de school V0(>r jongens met uitgebreid leerplan. ^«gemeestér EN Wethouders van Schiedam, aan ter kennis van belanghebbenden, dat de d(,nvrag<* om kosteloos te worden toegelaten tot 7 cursus 2°* *an het Gymnasium van de hoogere burgerschool bond V8n C'e herhalingsschool (talencursus) ver- b ,en aan de school voor jongens met uitge- hun p Plan> uiterlijk den lsten Juli a.s. bjj College moeten zjjn ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Durqemeester en Wethouders van Schiedam, jjoodigen uit gegadigden voor de pacht van het laveer over de Buitenhaven, nabij het Slop van Makkers, hunne inschrjjvingsbiljetten ten Raad- huize in te leveren op Donderdag 27 Juni as.. °es middags ten 12 uur. De verpachting zal geschieden voor 5 jaar, ingaande 1 Juli as. De voorwaarden der verpachting liggen ter lezing op de Gemeente-Secretarie (afdeeling Alge- meene Zaken.) verbonden aan de openbare Jongensschool met uitgebreid leerplan, (vroeger talencursus). Jongelieden boven 12 jaar, die de genoemde erhalingsschool willen bezoeken, moeten zich voor 21 Juli a.s., aan de gezegde Jongensschool V edempte Baansloot No. 1) aanmelden. Het Hoofd der Herhalingsschool, A. H. E. TIJL. _J^hiedam, 14 Juni 1907. Voor de openbare lagere scholen met uitge breid leerplan A en B. Ouders of voogden, die leerlingen voor boven genoemde scholen wenschen aan te geven, wordt verzocht zich vóór 6 Juli a.s. aan te melden, voor rtieisjes en jongens voor de eerste drie leerjaren 0 mej. S. Lazonder, en voor jongens voor de eogere leerjaren bjj den heer A. H. E. Tjjl. De leerlingen moeten geboren zijn vóór 1 Ja- huari 1902. Wegens het op Zaterdag 29 dezer Divallen van den feestdag der H.H. Apos telen Petrus en Paulus zal het num- dat anders aan den avond van dien dag zou verschijnen, nu een dag vroe- §e*" uitkomen. H.H. Adverteerders worden diensvolgens beleefd verzocht, de advertentiën vóór ^rijdag-iniddag 1 ure in te zenden. De interpellaties in de Fransche Kamer. Ju de Kamer waren gister de tribunes over- Vuld met belangstellenden. Benoist verzocht te mogen interpelleeren over de maatregelen, die de regeering nemen zal in het belang van orde en rust. Senatoren en de putes verlangen van Clemenceau het onmiddellijk ontslag van den prefect van het departement yrenées Orientates, Dautresme. Clemenceau ïveifert de discussie le openen oyer het hand haven van een jirefect. ,die zich tegenoVer het oproer zwak gedraagt. Vervolgens vraagt Laffere eveneons vergun ning voor het houden van een interpellatie over hetzelfde onderwerp. Clemenceau stelt voor, eerst de feiten zooals ze eergisteren voorgevallen zijn, te karakteriseeren. Herinnerende aan de incidenten, die plaats hadden sedert de arresta tie van dr. Ferroul, geeft hij! de verzekering1, dat de kurassiers zich aan geen enkele geweld daad schuldig maakten. Daar de prefect afge zien had van de hulp van Cavalerie, gaf Cle menceau bevel de artillerie te doen optreden. Hij wijst op de gewelddaden van de bevolking, die politieagenten met steenen gooide. Het aantal gewonden ander de soldaten bedraagt wel een honderdtal. De avond van eergisteren is te Narbonne kalm verloopen. De minister-presi dent deelt mede, dat de bewoners hun huizen weer betrokken hebben. De oproerlingen zijn als 't ware verdwenen. Na een relaas gedaan te hebben van de po gingen tot brandstichtingen, bespreekt hij de daden van de muiters onder de militairen. Hiji keurt de houding van den generaal, die geen gevecht wilde openen met de oproerige solda ten, goed. De Kamer, die tot nu toe een zeer koele houding aannam, begint na deze verkla ring krachtig en langdurig te applaudisseeren. Clemenceau vervolgt zij!n rede met de verkla ring, dat op het oogenblik de allerslechtste po litiek zou zijn, als de regeering tegenover de tucht onzer soldateske toegaf. (Nieuwe toejuichin gen.) De spreker kondigt aan, dat de muiters gesommeerd zulten worden, zich bij hun korp sen te vervoegen. De autoriteiten zulten, indien ze aan deze sommatie gevolg gegeven, rekening houden met het feit hunner onderwerping. Alleen de uiterste linkerzijde juichte hier den spreker toe. Uit het centrum jjaat een zacht rumoer op. Clemenceau stelt, naar aanleiding van dit rumoer, de vraag: Wie in de vergade ring zijn clementie zou weigeren? De radicalen applaudisseeren. Clemenceau geeft als zijn mee ning te kennen, dat de muiters in dit geval geen deserteurs zijn in den eigenlijken zin van het woord. Hiji voegt er aan toe, dat aan de on gehoorzame soldaten geen enkele concessie ge daan is. Dan zegt hij: Om voort te gaan met onze taak den opstand te bestrijden, behoeven we het vertrouwen van de Kamer. Als dit ons wordt toegekend, is het in haar naam, dat we zuilen handelen. 1 'Er ontstaat een langdurig geraas in de Ka mer. Hier en daar applaudisseert men spotten derwijs. Clemenceau verlaat de tribune en gaat naar zijn plaats. Het woord is nu aan den afgevaardigde Aldy, die de houding der regeering afkeurt, omdat ze haar toevlucht neemt tot middelen van geweld tegenover een vredelievende bevolking, die de grenzen van hetgeen wettig is, niet overschreed. Het centrum en de linkerzijde mompelen af keurend. Aldy beweert, dat de kurassiers op de herberg schoten. Ramon werd gedood, omdat men in deze herberg 's-middags geweigerd had den kurassiers borrels te schenken. De uiterste linkerzijde keert zich naar Clemenceau en roept een tijd lang: „Hou houl" Aldy vraagt de voorloopige invrijheidstelling van Ferroul en anderen. Hij is overtuigd, dat een dergelijke maatregel het herstel van den vrede ten gevolge zal hebben. Benoist licht vervolgens zijn interpellatie toe. De anarchie is in de republiek doorgedrongen, zegt hij. Het ministerie en het parlement zijn verantwoordelijk! De spreker wordt warm toe gejuicht door de rechterzijde. De linkerzijde luis tert niet naar zijn rede. Raniel uit de meening, dat de regeering het recht niet had, vreedzame burgers, die tot kalm te aanmaanden ,te laten arresteeren. Millerand zegt, dat, zoo de Kamer al de mid delen heeft om het oproer te bestrijden, ze daar om nog niet de verantwoordelijkheid voor de on derdrukking ervan behoeft op zich te nemen. Millerand gelooft, dat de politiek van Clemen ceau den staat naar de anarchie zal voeren. Clemenceau antwoordde daarop, dat hij de interpellatie van Millerand wei ernstig, maar niet dramatisch opvat,. Hij zal alle ellendige be schuldigingen, die bijeengegaard zijn uit na tionalistische bladen, maar onbesproken laten. Men kan hem er geen verwijt van maken, zoo vervolgt hij, dat hij op verzoek van député's uit de zuidelijke departementen halve tarieven op de spoorwegen heeft toegestaan aan de wijnbou wers, die zich naar de meetings begaven. Men kan hem niet voor de voeten gooien, dat hij geen troepen naar het zuiden zond, zoolang de bevolking kalm en binnen de grenzen van de wet bleef. We hebben ze geholpen. Als men vandaag het ministerie laat vallen, zal de repu bliek daarvan niet veel kwade gevolgen onder vinden. 1 Ten slotte deelde Clemenceau nog mede, dat generaal Bailloud naar Beziers is gegaan en dat op zijn bevel de muiters hun plaatsen in de corpsen weer ingenomen hebben. Clemenceau kondigt verder goed nieuws aan: namelijk, dat, als de Kamer hem doet aftreden, de nieuwe regeering klaar is gemaakt. (Gelach en toejuichingen). Jaurès zegt, te gelooven, dat de bataljons van de regeering niets zulten kunnen uitrich ten tegen de crisis van ellende, die thans de gestalte eener mystieke krankzinnigheid aan neemt. De spreker meent, dat Clemencdau het recht niet meer heeft, woorden van verzoe ning te spreken, nadat hij allerlei daden van geweld heeft begaan. De discussie wordt gesloten. De motie ingediend door Reinach, waarin de Kamer vertrouwen uitspreekt in de regee- f'Qg. ook, waar het betreft het gezag der wet te handhaven en het land tot rust te brengen, wordt met 327 tegen 223 stemmen aangenoh men. f De b ij eenkomst wordt daarna ge slo ten, 'ff Te Narbonne Gistermiddag zijn de slachtoffers van het oproer te Narbonne begraven. Langs den heelen weg dien de lijkstoet had te volgen, waren de troepen aaneen gesloten in twee rjjen geschaard, zoodat de stoet afgezonderd was. De begrafenis liep zonder voor vallen af. Te Montpellier. Gistermorgen hernam de stad reeds in de vroegte haar gewoon aanzien. Alle troepen bega ven zich naar hun eigen kazerne. Den heelen morgen bleef een talrijke menigte zich ophouden in de buurt van de overdekte markt. Midden op straat liggen nog de verbrijzelde kisten, stoelen, enz. Tal van kooplieden zijn totaal geruïneerd. Te Beziers. Daar de spoorstaven van de lijn Montpellier- Beziers opgebroken waren, kon generaal Bailloud niet naar Beziers gaan om een onderzoek in te stellen naar de desertie van een deel van het 17e linieregiment. De generaal zou het 81e regiment hebben uit gezonden om het 17e, toen het van Agde kwam, tegen te houden. De ontmoeting had plaats op 3 KM. van Beziers. Het 81e zette de bajonet op het geweer, het 17e gaf een salvo in de lucht af, waarop het 81e terugtrok. Niemand bek worn letsel. Een later telegram meldt nog De soldaten, die verzameld waren in de Paul- R quetlaan, hebben twee salvo's in de lucht afge geven. Het wijnbouwers-comité spoorde de ol- daten aan om naar huis te gaan. Marty de Mire Beisset, lid van het comité van Argeliers, hield een redevoering uit naam van Marcelin Albert, die, zeide hjj, gevangen is geno men. Hg noodigde de soldaten uit kalm te zijn en met den generaal te onderhandelen. Na de belofte te hebben verkregen, dat zg niet gestraft zullen worden, keerden de soldaten naar de kazerne terug. Te A d g e. Het aantal der bij het 17e linieregiment ont brekende manschappen bedraagt 607. Zij behooren meerendeels tot het le bataljon. De klok van de kazerne is verbrijzeld, de politiepost is geplunderd. Vele Lebel geweren ontbreken of zijn stuk ge slagen. Gendarmes, die een patrouille vergezelden, wer den aangevallen door een oproerige bende en tot aan de kazerne gevolgd. De menigte omsingelde de kazerne, en de gendarmes bleven daar als 't ware de gevangenen van de tierende bende. Toen trok deze al. Het'laatste bericht uit Adge luidt: De stad is rustig. De muitende soldaten komen in de kazerne terug. DUITSCHLAND. De Lord-mayor van Londen is gister met een aantal Londensche gemeenteraadsleden uit Ber lijn vertrokken. Aan den burgemeester van Berlijn had hij voor zijn vertrek verzocht het volgend jaar met de Raadsleden een bezoek aan Lon den te komen brengen. De hertog van Devonshire is ongesteld. Het gerucht over het aftreden van den Ja- panschen gezant Aoki te Washington, wordt amb telijk tegengesproken. Op de Tonga Islands en Papopago (Tutuil- ce) zijn verscheidene aardschokken gevoeld. In laatstgenoemde plaats zijn de Amerikaansche ma- rinebarakken vernield en is een sergeant .gedood. Uit Petersburg aan de „Petit Parisien": Het gerucht loopt, dat Engeland in verband met de ontbinding der Douma van een Engelsch-Rus- sische entente heeft afgezien. In Napels staakt het tramwegpersoneel. Het gemeentebestuur heeft een nieuwen beperkten, dienst tot stand trachten te brengen, maar dit is mislukt. De vrouwen gingen op de tramrails liggen en richtten baricaden op. Troepen werden ontboden en moesten tusschenbeide komen. Er zijn verscheidene gewonden. HERSTEMMING PROV. STATEN. ZUID-HOLLAND. Dordrecht. (Aantal kiezers 6256); Uitge brachte stemmen 5457; hiervan bekwamen W. H. van Bilderbeek (L, aftr.) 2414, N. J. Jongkindt (L. aftr.) 2535, Z. van Schelt (A.-R.) 2670, en dr. Th. Stroop (S.-D.) 546 stemmen. Gekozen: Jongkindt (L. aftr.) en Van Schelt (A.-R.). r Bij de stemming van 11 Juni verkregen: W. H. van Bilderbeek 2067, N. P. Jongkindt 2136, Z. van Schelt 2434, dr. Th. Stoop 592 en J. A. Bergmeijer 463. 1 j 's-Gravenhage. (Aantal kiezers 30648); Uit gebrachte geldige stemmen 21746; Dolk (lib. aft.) 11014, Edersheim (lib. aftr.) 10554, Janse (lib. aftr.) 10351, Van Liefland (r.-s.) 9383, Patijjn (lib. aftr.) 10375, Ruysch (lib. aftr.) 10109, Talma (antirev.) 9476, Ter Laan (soc.-dem.) 2121, Troel stra (soc.-dem.) 1933, Von Weiler (Chr.-hist.) 9304. Gekozen: Dolk, Edersheim, Janse, Patijin en Ruysch (alten aftr. lib.). 1 Bij do stemming op 11 Juni verkregen: Van den Bergh (N.-H.) 1291, Dolk (L. aftr.) 10.095, Edersheim (lib. aftr.) 9440, Janse (L. aftr.) 9092, Van Liefland (R.-K.) 7795, Lisman (N.-H.) 1364, Patijn (L. aftr.) 9215, Ruysch (L. aftr.) 8912, Talma (A.-R.) 8111, Teixeira de Mattos (N.-H.) 1032, Ter Laan (S.-D.) 2908, Troelstra (S.-D.) 2651, Von Weiler (C.-H.) 7625. Bij de stemming op 11 Juni verkregen: mr. V. G. A. L. Bol (L. aftr.) 3000, jhr. mr. W. G. de Gijseiaar (C.-H. aftr,) 2972, L. M. Hermans (S.-D.) 141, H. Spiekman (S.-D.) 134, G. de Vor (C.-H.) 2814, W. de Vries Robbé (L.) 2841. Go r ine hem. (Aantal kiezers 6473); Uitge brachte stemmen?; hiervan bekwamen mr. V. G. A. L. Bol (L. aftr.) 3153, jhr. mr. N. C. de Gijseiaar (C.-H. aftr.) 8055, G. de Vor (A.-R.) 2888, W. de Vries Robbé (L.) 3023. Gekozen: Bol (L.) en Gijseiaar (C.-H.), bei den aftredend. Oud-Beijerland. (Aantal kiezers 5377); Uit gebrachte stemmen?; J. A. Diepenhorst (A.-R.) 2458, P. S. Overwater (L.) 2554, J. L. Verhoe ven (A.-R. aftr.) 2592, J. Vlielander (L.) 2533. Gekozen: J. L. Verhoeven (A.-R. aftr.) en P. S. Overwater (L.) Bij de stemming van 11 Juni verkregen: Berg meijer (S.-D.) 144, Diepenhorst (A.-R.) 2353, Over water (L.) 2415, Schaper: (S.-D.) 129, Verhoeven (A.-R. aftr.) 2501, Vlielander (L.) 2369. Rotterdam I. (Aantal kiezers 8609). Uitge bracht 6858 stemmen, van onwaarde 55. H. SjneK-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1