Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Maandag 1 Juli 1907. No. 8845. TWEEDE BLAD. NATIONALE MILITIE. Abonneert U op ie fiiewe ScMetasÉe Courant M gratis Mastel Zoaiagsllat prijs 10 c. p. weel, 0.45 p.iM, fl.35p.3M, Melooze inenting en iierinënting tegen potten. Officieele berichten. FEUILLETON. Donker Par ij s. Kennisgeving. Buitenlaudsch Nieuws. Kennisgeving. ABONNEMENTSPRIJS? Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en Kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVEBTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst hjke overeenkomsten aangegaan. bil. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Herhalingsoefeningen in 1907. De Burgemeester van Schiedam, oeP' bij deze na te noemen miliciens-verlofgan gers op, om zich aan te melden bij hun korpsen op 22 Juli 1907, WILLEM VERHEIJ, oteling der gemeente Meerkerk, van de lichting 1902, en wel bij het 3e Regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Breda op 26 Augustus 1907, LEENDERT JAN SMIT, en GERARDUS MEIER, 'otelingen dezer gemeente van de lichting 1904, en wel bij het 2e Regiment Veld-Artu'erie, garnizoensplaats 's-Gravenhage ANTONIUS JACOBUS JOHANNES DRIES, loteling dezer gemeente van de lichting 1904, en wel by het 2e Regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Leiden op 9 September 1907, BENJAMIN SCHOLTEN, loteling dezer gemeente van de lichting 1904, en wel bjj het le Regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Leiden op 16 September 1907, GIJSBERTUS ETMAN, loteling dezer gemeente van de lichting 1903 en wel by het 2e Regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Bergen op Zoom. De betrokken verlofgangers worden mitsdien gelast zich op den voor hen aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (.zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van K'eedmg en uitrusting, bij hunne korpsen aan te «neiaen, en wel des namiddags vóór vier uur. Zij, uie binnen het Ryk woonplaats hebben, behoeven un reis niet eerder aan te vangen dan op den 0ag voor de opkomst bepaald, ve z'ek;e of gebreken die opkomst mocht rbinderen, moet hiervan zoodra doeniyk door vei legging van eene op gezegeld papier geschreven u gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter emeentesecretarie blyken. Na hun herstel vervoe gen zij zich onverwyld bij hunne korpsen. IJ ij, die zonder geldige reden niet voldoet aan eze oproepingwordt, na daartoe verstrekte Jj-i'htiging van den Minister van Oorlogals deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden, zich te laat hij lJkorps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienstdaar openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN ats BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opge- Schiedam, den 29sten Juni 1907. i De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Uit het Franscli.) 11) Zelfs de voeten, veroorzaakten, ofschoon zij van den eenen trap op den anderen vielen slechts een nauwelijks hoorbaar geluid. Toch besteedde Marcel bijna 10 minuten om uc 25 trappen af te dalen. Meer dan 10 malen hield hij stil, terwijl hij J0' angst luisterde en vol vrees zijn blikken richt te naar de deur van de kameT, waar zijne vrouw 011 zijta zoon sliepen, als verwachtte hij haar te zien open gaan, de stem van zijn vrouw, plot seling op den drempel verschenen, te hooven, a's of zij vroeg, wat hij op dit late uur uithaalde' en wat hem zoolang wakker hield. Zijn© vrees was ongegrond. Tlij bereikte de vestibule zonder ongeluk, en slaagde er zelfs in, de keuken te bereiken dié aan de linkerzijde gelegen was. Hij stootte zachtjes de half geopende deur verder open, en verdween met zijn last, dien hij og niet had losgelaten in de dichte duisternis, «ie haar vervulde. Toen ademde hij vrijer. De moeilijkste pas was gezet. i DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 12, le lid der Drank wet, ter openbare kennis, dat by hen een verzoek is ingekomen van JOHANNA CORNELIA KROP- MANS, weduwe van WILHELMUS JOHANNES LELIVELO, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor het pand BroersveldI no. 95 en herinneren, dat ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van de vergunning schriftelyk by hun college bezwaren kunnen wor den ingebracht. Schiedam, 29 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. en voor de bezitters der hoofdakte bovendien na lo, 18 en 21-jarigen dienst bij het lager onder- vys mede met f50, voor ieder tydvak, hetzij de dienst in deze gemeente of elders, hetzy by het openbaar of het bijzonder onderwys werd verricht. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam vóór 15 Juli a.s. Burgemeester en Wtetiiouders van Schiedam, Gelet_ op art. 18 der wet van den 4den Decem- bei 18/2 Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat ten huize van den gemeente-genees heer, den heer N. F. ELZEVIER DOM, Singel no. /O, driemaandelijks en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal op de gewone spreek uren gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den 29sten Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. In Petersburgsche hofkringen beweert men, dat de Tsaar en zjjn gezin in den loop van de maand Augustus voor eenige weken naar Darm stadt vertrekken. E,r zijn 8 torpedobooten aangewezen, om toezicht te oefenen in alle Russische en Finsche havens en om den invoer van wapens en ammu nitie te verhinderen. Zes daarvan kruisen in de Oostzee en twee in het Ladoga-meer. Voorts liggen 2 torpedobooten ter bescherming van den Tsaar voor Peterhof en heeft de minister-president Sto- lypin er 2 ter zijner beschikking. Deze 12 sche len houden streng toezicht op alle vaartuigen, die zich in Russische wateren bevinden. ENGELAND. Te Londen is thans officieel aangekondigd, dat keizer Wilhelm oom Edward's uitnoodiging aange nomen heeft en in November met zyn gemalin naar Engeland komt. Verpachting pontveer aan de Buitenhaven. Rurgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de pacht van het pontveer aan de Buitenhaven (Slop van Makkers) door hen voor den tijd van vijf jaren in- ?rar^7® I'1"1' a-s-> is toegewezen aan JOHANNES VERHOECKX wonende alhier. Schiedam, den 29 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Aan de Openbare School D te Schiedam (Hoofd de heer J. HAGE.) wordt gevraagd eene Onderwijzeres met akten nuttige handwerken en yrye en ordeoefeningen. De aanvangsjaarwedde van f550.— wordt verhoogd voor de akten nuttige handwerken en vrije en ordeoefeningen elk met f 25 voor de akte handteekenen met f50; voor de hoofdakte met f200; voor 2, 4, 6 en 9 jarigen dienst by het lager onderwys met f50, voor ieder tydvak, en kan worden verhoogd na twaalfjarigen dienst De keuken was verlaten, evenals de meiden kamer, die daarop volgde, daar de uitgaven voor het huishouden, ofsctooon hij aan Lucien het tegenovergestelde gezegd had, langen tijd te gioot waren, dan dat. mevr. .Marcel Percieux er eene meid op kon nahouden. Marcel was daarenboven te ver van zijne vrouw en zijn zoon verwijderd, dan dat. een zelfs vrij sterk geluid, hunne ooren zou kunnen bereiken. Hij trok zijne schoenen aan, nam een lucifer en bediende er zich van, om eene kaars aan te steken, die op eene tafel was achtergelaten. Aan het achtereind van de keuken bevond zich een der trappen die naar de kelders leid den. Hoewel hij' nauwer was dan die van de eer ste verdieping, had Marcel hem hij voorkeur gekozen, omdat, hij verder verwijderd was van de slaapkamer. Midden op weg plaatste hij. de kaars op een uitstekend gedeelte van den muur, om zich licht to verschaffen, en. terwijl hij bet lijk, zooals ttiiij te voren gedaan had, ophief, sleepte hij Ihiot tot in kelders. Deze kelders waren onderaardsch en strek ten zicli onder het geheele ihiuis uit. Een dikke muur scheidde ze in twee afdee- lingen, waarvan die, welke het meest in de nabijheid lag het hout, de kolen en den voor raad voor het huishouden bevatte. De verst verwijderde en de meest uitgestrekte FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft het voorstel om voor rang te geven aan de motie van Lagasse, mede lijden uitsprekende voor de gezinnen van de slacht offers en vertrouwen in de regeering om maatre gelen tot herstelvan den vrede in het Zuiden te nemen, verworpen met 326 tegen 174 stem men; en het. eerste gedeelte van de motie van Beauquier, de verklaringen der regeering goed keurende, aangenomen met. 347 tegen 226 stem men; het tweede gedeelte,- vertrouwen in dè re geering uitsprekende om eerbied voor de wet en herstel van den vrede te verzekeren, mét 324 tegen 233 stemmen, en het derde gedeèltè, aan de slachtoffers van burgerij en troepen een ont roerd saluut. brengende en een beroep doendè op de vaderlandslievende medewerking van de bevolking, met' 324 tegen 233 stemmen. Het 17e regiment, dat, zooals men weet, naar de Noordkust van Afrika is verplaatst, is te Sfax aangekomen. Tijdens den overtocht vielen geen incidenten voor en de discipline was absoluut bevredigend. Uit Montpellier wordt bericht, dat de stad vol komen kalm is. Marcelin Albert heeft tot Palvan, den met de instructie belasten magistraat, het verzoek gericht voorloopig in vrijheid gesteld te worden. diende voor de wijnen en de likeuren. Hij bevond zich ter zijde van leege flesschen en een groot aantal oude leeg© tonnen, waarvan evenwel sommige met vSlle flesschen gevuld waren, terwijl hier en daar vakken gemetseld waren, waarin de fijne wijnen geplaatst waren met stof bedekt en als vergeten flesschen. Deze kelder bood, evenals de vertrekken van de eerste verdieping, sporen van ouderwetschen bouwstijl aan, die daar hij meer onderhouderf, meer nieuw was, onmerkbaar in puinhoopen veranderde. Marcel plaatste de kaars op een rechtop staande ton en richtte zijn schreden naar een der duistere plekken van. den kelder: eene uit stekende ruimte, die twee rijen rechtopstaande flesschen in de diepste duisternis dompelden. Hij trad er in met den zekeren pas, die een lange en volmaakte kennis van terrein verried. In den muur was een houten deur gemetseld, nauw en van boven rond. Toen hij zijne hand er tegen gestooten had zocht hij met. eene beweging van oplettendheid en vond hij; weldra een sleutel, dien hij1 in het slot trachtte om te draaien. Hij was zoo verroest, dat hij gedurende minuten zijn pogingen weerstand bood. Eindelijk gelukte het hem door een wanho- hopige poging de laatste banden, die de roest vormde, te verbreken. De sleutel draaide knarsend en onder zijn aandrang week het slot. PARIJSCHE KRONIEK. (Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 17 Juni—28 Juni 1907. Drama en Comedie. Het bloed heeft in het Zuiden van Frankrijk gevloeid. De on-samenhangende staatkunde van Clemenceau is op moorden en fusillades uitge- loopen. De lichtzinnigheid en minachting, waar mede hy in 't begin de gebeurtenissen in de Zuid- lyke departementen van Tarn, Aude, Pyrénées- Orientales, Hérault en Gard voorgaf te beschou wen en de weinige beteekenis, welke hy aan het hevige conflict aldaar, door de slechte zaken en de armoede daardoor ontstaan, scheen te hechten maakten hem beurtelings medeplichtig aan de daar oogluikend geoorloofde anarchie en tot aanvoer der der bloedige onderdrukking waartoe hij gedwon-* gen was eindelyk zijn toevlucht te nemen. Zijn noodlottige staatkunde dwingt hem sedert hij aan 't bewind is en het lot van Frankryk in handen heeft, een afbreker en verwoester te zijn, zooals hij altyd geweest is. Zyne bestemming is om in de ruïnes waarbij zijn scepticisme zich verlustigt, ten onder te gaan. Nooit heeft hij, de onverbid delijke vyand, een enkel ministerie gespaard en sloeg er zoolang op los, dat zy vielen, alles in naam der zelfde beginselen welke hy thans bru taalweg verkracht. Zijn .onverschilligheid en de onhandige maatregelen te Narbonne genomen, wakkerden eer den opstand aan en die zelfde man viel 17 jaren geleden de regeering lastig, omdat zy by eene hevige werkstaking te Fourmies de militaire macht had doen optreden, waarbij eenige dooden gevallen waren. Hoort hem, hoe hy toen optrad: »Wie, zoo riep hy, zoude hier voor Europa, «de geheele wereld, kunnen volhouden, dat de Meiten welke zich hier vóór de fusillade voor- «deden, den dood dezer vrouwen en kinderen, «wier bloed de straatsteenen roodverfde, recht- «vaardigen Neen, er bestaat niet de minste ver- «houding tusschen de gepleegde daden welke de «fusillade vooraf gingen en de fusillade zelf. Ik «heb niet te onderzoeken hoe de feiten zich heb- «ben voorgedaan, dat maakt geen deel uit van «myne discussie, ik wil ze niet kennen. Maar nog- «maals er is een monsterachtige wanverhouding «tusschen den aanval en de onderdrukking. Er «ligt daar ergens op de straten van Fournies een «plas onschuldig bloed welke tot eiken prijs moet «uitgewischt worden." Hierop liet, die zelfde man thans minister en de verpersoonlijkte ongevoelig heid, als slot met emphase volgen: «Mynheer de «Minister, ik vraag U medelyden voor de Repu- sbliek, ik vraag U mededoogen voor Frankryk." Hoe zoude hij de eenvoudige voorlezing dezer rede weerstaan Het is alsof zy gedacht en uitge sproken werd om hem te oardeelen, te veroor- deelen en onder zijn tegenspraak te verplet teren. Zoo Clemenceau na de hoogst belangrijke zit tingen van Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, 18, 20 en 21 dezer dan ook niet gevallen is, was daarvan Een oogenblik later beschreef de deur, door Marcel naar zich toe getrokken, een kwart cir kel, op de half door de roest verteerde hengsels en ging half open. Een zwart gat doemde op, van waaruit een vochtige en bedorven lucht opsteeg, verontrei nigd door den eigenaardigen stank van een lang .gesloten en vochtig vertrek. Marcel deinsde onvrijwillig terug. Maar hij was er de man niet naar, om zich te laten tegenhouden, vooral op zulk een in- stinctmatigen afkeer. •Hij stak een lantaarn aan, die zich op de ton bij de kaars bevond, en nadat hij met stee- nen de pas geopende deur tegenhield, om haar te beletten zien weer achter hem te sluiten, stapte hij zonder aarzelen in de opening, welke hij zoo juist gevormd had. Het was een ongeveer 10 M. lang vertrek, oven nauw en van dezelfde afmetingen als de deur. 1 Marcel scheen het bestaan er van te kennen, want hij liep blijkbaar zonder vrees voort, ter wijl hij er voor zorgde, slechte het terrein tegen de stukken steen, waarmede de grond als be zaaid was. i Daar strekte zich een ruimte uit, waarvan het gewelf, dat ingestort, bijna afgeplat was was ondersteund, van afstand tot afstand door groote steenen pilaren, terwijl de grond bedekt was met enorme hoopen puin en afval (IForctt vervolg^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 5