Verspreide berichten. Kunst en Letteren. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Sport. Uit de arbeidersbeweging. Rechtzaken. in de eerste plaats, het onhandig optreden van den oud-minister, uit het ministerie Waldeek- Rousseau, de trouwe socialist Milleran de oorzaak. Dit optreden, deed de heer Ribot met de onge veer 60 leden zijner progressistische partij be sluiten het miBisterie-Clemenceau te redden door voor het gestelde votum van vertrouwen te stem men, omdat hij vond, in den benarden toestand waar Frankrjjk's staatkunde zich thans bevindt, 't beter was Clemenceau aan 't bewind te laten dan hem door een ministerie-Millerand, waarin hg met meer vertrouwen stelde, te vervangen. Terwijl de Regeering en hare meerderheid in de Kamer, door het aannemen van een zeer on voldoende wet tegen de wjjnvervaisching de ge moederen dachten tot bedaren te brengen en dat Clemenceau's agenten het huis van den «Redemp- teur de Redder, Marcelin Albert, van onder tot n.iveo doorzochten, tot ergenis der bewoners van Vg vertoonde de vervolgde zich eensklaps, Zoi.oagujoigen, bij den minister-president, aan zijn ministerie van de Place Beauvau. Daar wordt hij door Clemenceau ontvangen en niet gearresteerd integendeel, er heeft een onderhoud van een uur lang plaats tusscben het erkende hoofd van den opstand in 't zuiden en den minister, die een paar dagen vroeger door de wapens het oproer moest trachten te bedwingen, waarbij ve^e slachtoffers vielen. Kens bij den minister toegelaten, zeide Marcelin Albert hem, dat hjj wenschte te weten wat de regeering genegen is te doen om aan de «gueux" van het Zuiden voldoening te geven, waaraan hij zich bereid verklaarde mede te zullen wer ken. «Wat ik wil, antwoordde Clemenceau, is ge «hoorzaamheid aan de wet, want wat ik je ver- »wjjt is, dat je buiten de wet bent gegaan. «Ik ben inderdaad er buiten gegaan, doch eerst «na drie maanden op voldoening gewacht te heb- >ben. "Nu moet gij naar huis terugkeeren en «aan je lieden bevelen tot orde te komen. «Dat zullen zjj niet doen alvorens de troepen «terug geroepen worden. «De troepen zullen niet terug geroepen worden «dan wanneer de orde hersteld en bestendig is «voorde vervalsching zullen wij het onmogelijke «doen om ze te onderdrukken. «Zoo, weiger ik niet aan mijne vrienden den «raad te gaan geven tot de orde terug te keeren «en de vrede te prediken, hen belovende wat U «me gezegd hebt. Of ik slagen zal, kan ik U niet «verzekeren, doch ik zal mijn plicht doen. Zoo «ik schipbreuk lijd, zal ik me te Montpellier «gevangen geven". Hierop verlieten zij elkaar, terwijl Clemenceau hem nariep: «BJijft op wettig terrein Dat is geen Staaismauswerk, doch een treurspel met comedie vermengd, en Clemenceau die nooit iets boven het zeer middelmatige voor het tooneel heeft kunnen schrijven, neemt nu zijn revanche achter de poli tieke schermen, waar hij als artist-politieman meer talent aan den dag legt. üoopL nu maar den 5den Juli zijn schouw- burg te kunnen sluiten en daarvoor moet, het kosm wat bet wil, alles gedaan wordenjom de ge moederen wat te bedaren en den interpeilanten ue muiioen te snoeren. tiet ergst van alles bij die opstanden in het Zuiden zqn, zonder tegenspraak, de muiterijen in bet leger voorgekomen, welke zulk een ernstige keer genomen hebben dat de verhardste blocards er van ontsteld werden en de grond onder hun beenen reeds voelden wegzinken. Juist in die dagen van onrust en angst stonden voor bet gerechtshof van Parijs de twaalf onder teekenaars van een affiche terecht, beschuldigd daarin de anarchie gepredikt te hebben, waarbjj zjj de soldaten aanzetten, eerder de kolven der geweren in de lucht te steken dan bij de werk stakingen tusscben beide te komen, dus dezen tot ongehoorzaamheid aan hun overste en muiterq aan te sporen. Een der beschuldigden, Alexandre Aulagnier,, zeide het volgende ter zjjner verdedi ging: «Men verwijt mij deze affiche onderteekend te hebben. Ik ben echter daarbij veel minder «ver gegaan dan Briand, mjjn leermeester". Schiet «op hen die U bevelen zullen, het vuur te openen, «heeft hjj gezegd. Mjjne vrienden en ik rich- «ten zien tot de rede". Heeft Clemenceau in zijn «Meiée Sociale" nog niet veel heviger dingen ge- «zegd, dan die waarvan men ons beschuldigt? «En toch is hjj nooit lastig gevallen geworden. «Onze leermeesters werden nooit vervolgd. Een andere beschuldigde, Granvogel verhaalt van een luitenant-Drejjfusard, die aan de manschappen, die het regiment gingen verlaten en waarvan er enkele opnieuw zouden geteekend hebben, aanried naar hun haardsteden terug te keeren, omdat zjj daar alleen mannen kunnen worden. Twee bataillons van het 17de regiment der linie troepen, dat te Agde in opstand kwam, komt uit die zelfde school door generaal André in die noodlot tige richting gestuurd, een werk door generaal Picquart voortgezet. Het sprekendst bewjjs dat wjj hier niets over drijven werd ons Dinsdag in de Kamer gegeven. Na eenige andere zaken bracht de orde van den dag het wetsontwerp van Picquart tot opheffing der krjjgsraden in discussie. Toen de president t aankondigde, was het alsof de geheele Kamer, de Dreyfusarden-meerderheid inbegrepen, verstomd zat. Een ieder scheen te gevoelen 't niet het mo ment was, nu er geheele regimenten de discipline verbreken, daarover te gaan spreken. De beer Ribot, die in de laatste dagen de regeering dien sten bewjjst, vroeg den minister-president oi hjj dacht dat het eenig nut voor het land kan heb ben daar thans over te gaan spreken. Waarop Clemenceau antwoorddezeker niet. En zoo werd besloten. Wat een verpletterende bekentenis Fidelius. PORTUGAL. De berichtgever van de „Standard" te Lissa bon heeft den eerste-minister Franco naar zijne plannen gevraagd. Franco zeide dat hij van plan was, de tegenwoordige dictatuur te handhaven, totdat de oppositiepartijen gezamenlijk tot heil van het vaderland willen meewerken. Eerst dan zal de eerste-minister aan een heropening van het parlement denken. Franco verzekerde dat de Koning de tegenwoordige dictatuur nog altijd goed keurt.. Het is 's Konings wil de financiën van Portugal op een hechten grondslag te vestigen en de noodige fiscale hervormingen in te voeren. Franco wees de verantwoordelijkheid voor de jong ste onlusten af. Die waren aangesticht door te leurgestelde staatzuchtigen. Franco hoopt dat het Engelsche volk zijn beleid zal goedkeuren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Eergisteren heeft een bende kozakken een roof tocht gehouden op Oostenrijksch gebied van uit de grensplaats Radzivilof. Zij vielen het huis van een Joodschen herbergier, genaamd Fasler, aan. Tegenstand ontmoetend, vermooivlden zij! al te inwonenden, den man, diens vrouw, vader en schoondochter benevens het personeel. De aanvallers plunderden het huis en verschei dene andere woningen in den omtrek. Hierna vluchtten ze over de grens terug. Twee hunner konden nog door de Oostenrijksche politie gear resteerd worden, die intusschen van het gebeur de verwittigd was geworden. Men vermoedt, dat dit incident wol aanleiding zal geven tot diplomatieke verwikkelingen. PERZIë. Met 87 tegen 1 stem heeft het Perzische parle ment besloten, den minister van Oorlog, een oom van den sjah, te ontslaan. CHINA. De «Times" verneemt uit Peking Den 21en dezer heeft Rockhill, de Amerikaan- sche gezant, de Chineesche regeering ambteljjk voorgesteld een onderzoek in te stellen naar den handel en de voortbrenging van opium. Dat zou geschieden door een internationale commissie waarin Engeland, Frankrijk, Duitschland, Neder land en Japan zich bereid hebben verklaard met de Vereenigde Statengzitting te nemen, en waar toe Rockhill nu China mede uitnoodigde. China schijnt echter* iets achter het voor stel te zoeken, waardoor zjjn souvereine rechten verkort worden, en heeft nog niet geantwoord. Eenige maanden geleden noodigde Amerika China uit deel te nemen aan een onderzoek van de pest> maar ook daarop is nog geen antwoord gekomen. AMERIKA. De politie te San Francisco moet plotseling geweigerd hebben vergunningen voor door Ja panners bestuurde dienstverrichtingskantoren te vernieuwen, daar dé eigenaars geen Amerikaan- sche burgers zijn. De Japanners beschouwen deze maatregel als een nieuwe schending van het tusschen Japan en de Vereenigde Staten bestaande contract. Zij zijn zeer verbitterd over het gebeurde de rëchtén, die de staat Californië erkent, gaan echter, vol gens de politie van Frisko, boven die, welke bjjl het tractaat tusschen de Vereenigde Staten en Ja pan zijn omschreven. 1 De Italiaansche Kamer heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbjj de verjaardag van Garribal- di tot een nationalen feestdag wordt verklaard. Maximilian Harden zegt in de «Zukuntl," sprekende van de troebelen in Frankrjjk «Dat is nog eens goed voor ons 1 Ik wou wel eens zien, hoe al die menschen, die met oproerlingen onder handelen en muitzieke soldaten niet durven straf fen, zich houden zouden tegenover een inval 1 Het is erger dan in 1870. Maar zjj zullen wel oppas sen. Dat heb je nu van die vrijheid en geljjkheid I" Zaterdagavond is Choelalongkorn, koning van Siam, van Ostende naar Hamburg vertrokken. toonkunstenaressen. Op grond daarvan worden allen, die belang stellen in de oprichting van eene dergelijke Maatschappij uitgenoodigd, van deze belangstelling bljjk te geven door toezending van naam, kwaliteit en adres (binnen 14 dagen na heden) aan den len secretaris der II. V. V., Frans L. Vink, Weimarstraat 159, den Haag, waarna hun zal worden toegezonden een exemplaar van een ontwerp plan, waarin eenige nadere ge gevens omtrent bovengenoemde Maatscbappjj zjjn neergelegd. Op Hoop van Zegen. In de zaal der Officieren-Vereeniging, die over het geheel goed bezet was, werd Vrijdag-avond door de Nederlandsche Tooneelvereeniging van Amsterdam opgevoerd „Op Hoop van Zegen" spel van de 'zee in, 4 bedrijven van Herman Heyermans Jr., het bekende sensatie-stuk, dat aldus reeds voor de 282ste maal werd vertoond. Wij hebben tegen de' opvoering van dit stuk gewaarschuwd, en, zooals ons nu blijkt, niet ger heel zonder succes. Want de afschuwelijke vloe ken, die Heyermans in dit spel van de zee zoo vaak op de lippen legt, werden althans ditmaal niet gehoord. Blijkbaar had men eenige rekening ge houden met het publiek waarvoor het stuk ge geven werd. Die attentie van hen, die Heyerman's zeespel hier vertoonen moesten, maakt echter het stuk volstrekt niet goed. Al kan men waardeereu de bijzondere strekking die Heyermans met zijn tooneelwerk hadte wijzen op de onzeewaardigheid van zoovele visschersvaartuigen, die terecht „drij vende doodkisten" worden genoemd; al zou 't waar zijn dat zijn spel een rijkscontrole op vis- schersschepen uitlokte; al kan men niet de hooge kunstwaarde ontkennen van dit spel, dat meer malen tot tranen roert; toch is 't maar al te duidelijk dat hier een der bekende voormannen der socialistische partij geheel zijn denkbeelden in dit stuk heeft belichaamd. De roode draad loopt door heel het stuk in al wat 't niet alleen naar waarheid 'teekent, maar ook wel geheel over dreven voorstelt. Opmerkelijk is 't ook dat Heyermans katholieke visschers en visschersvrou- wen in zijn stuk doet optreden en die Katholieken in een vrij ongunstig daglicht stelt. De bijzon dere haat van het socialisme vooral tegen het katholicisme spreek hieruit. Buitendien be vat dit stuk uitdrukkingen, legt 't vooral haar wien de eerbaarheid tot een eerekroon moest zijln, bedekte aanwijzingen in den mond, die over het geheel niet moesten worden gehoord, maar vooral door het jeugdig gemoed niet zonder schade worden opgevangen. Hoewel wijl dus dit stuk, voor Schiedam ge coupeerd, zoo zelfs dat 't enkelen die 't te Rot terdam hadden gevolgd, blijkbaar minder naar den ismaak was, beslist moeten afkeuren, willen wij toch niet den verdienden lof onthouden aan hen, die 't hier moesten opvoeren. Kniertje de vis schersweduwe, wérd in de verschillende scènes van dit Veelbewogen stuk, keurig vertolkt door mevr. E. de Boer—van Rijk evenals de zoons door de heeren Post en Gilhuys. De reeder Cle ments Bos vond in den heer Holkers een voortref felijk vertolker evenals de typische diakonieman netjes in de heeren Van der Horst en Musch. Ook de andere dames-zoowel als heerenrollen wa ren goed bezet, vooral ook die van den scheeps makersknecht, die zoo dringend voor de onzee waardigheid van de „Op Hoop van Zegen" had gewaarschuwd en aan het eind toen zij met man en muis bleek ta zijn vergaan, zoo typisch optrad. Te betreuren is 't zeker dat de bedoeling op ■het gevaar der „drijvende doodkisten" te wij zen, door een man als Heyermans met zoo min loffelijke nevenbedoelingen weid omhuld. Het stuk blijft ook op de wijze waarop 't hier vertoont werd beslist af te keuren en voor een gemengd publiek ongeschikt te achten. trouwd aan den heer Frans Schaap Jr., te s-Graven hage, tengevolge waarvan krachtens verlof van den president der arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage, verleend op een daartoe door mr. C. llombroek, advocaat en procureur, ingediend verzoekschrift, de heer Heidoorn, deurwaarder bjj het gerechtshof te s Gravenhage, even vóór den verkoop revindicatoir beslag heeft gelegd op de paarden, omdat die zouden toebehooren niet aan den prins, doch aan diens schoonmoeder, mevrouw Langefeld. Den talrjjk opgekomen liefhebbers werd door den notaris Stoop hiervan mededeeling gedaan, zoodat zjj onverrichter zake «Oud-Wassenaar" moesten verlaten. Ongetwijfeld volgt thans een proces. Brand. Eergisterochtend is de villa »Duinwijk" onder de gemeente Bloemendaal, bewoond door mevr. de wed. ConinckWesterberg, door brand vernield. De vermoedelijke oorzaak is het om vallen van een petroleum stel. Te gulzig. In een café in de Zakkendragers- steeg te Utrecht is een zwerver, zekere P., die daar eenig eten gebruikte, in een stuk vleesch ge stikt. De man is vermoedelijk te gulzig geweest en heeft te groote brokken naar binnen willen slikken. Een rjjwieldief gearresteerd. De politie te Utrecht heeft Donderdag een goede vangst gedaan. Zij arresteerde n.l. zekeren Kn., een 21- jarigen handelsreiziger H. hij zal eerder reiziger in gestolen rijwielen geweest zijn die ver moedelijk de ontvreemding van niet minder dan 8 of 9 rijwielen op zjjn geweten heeft. Mijnheer had de gewoonte in 'n café onnoozel- weg een potje bier te gaan drinken, en dan bü vertrek stilletjes een rijwiel mede te nemen, da^ in het portaal stond. De politie vertrok eergisteren met hem ter con frontatie naar Amsterdam, waar de meeste rijwielen werden te gelde gemaakt. De Wildenborch. Werd de vorige week de bavezathe «De Wildenborch" bij Lochum ingezet op 1 239,865, thans is het hout ingezet op f262 275- De totale inzet bedraagt dus f502,140. Een treinbotsing te Arnhem. Trein 40 uit Nijmegen liep Zaterdag door verkeerden wisselstand op trein 236 uit Zutfen. Juist was de rangeerder bezig een deel van den laatsten trein af te haken, daar dit deel bij trein 40 aange koppeld moest worden. Door den schok drong de postwagen met zjjn buffers in een derde klas wagen. De rangeerder raakte bekneld en werd uitgezaagd. Te 10 uur was het spoor weer vrij. In trein 236 was een waggon met kinderen. De wissel wachter J. S. is voorloopig aange houden. Dactyloscopie. Door den Franschen minister van justitie was aan de Académie des Sciences te Parijs gevraagd een oordeel uit te spreken over de waarde van vingerafdrukken voor de opsporing van misdadigers. In de jongste ver gadering van de academie heeft Dastre over deze kwestie verslag uitgebracht, namens een tot dat doel benoemde commissie. Het rapport eindigde met deze zeer besliste bewering «De toepassing der dactyloscopie (studie der huidljjnen op de vinger toppen) op verscheiden vingertoppen levert vol komen voldoende waarborgen voor de herkenning van een persoon." Vergaan Op de kust van IJsland is een visschersboot «Violette' met man en muis ver gaan. Er waren behalve de kapitein achttien man aan boord. Ongelukken. Eenige kinderen waren Vrijdag buiten de haven, te lerseke aan het voetje was- schen. Een meisje van zes jaar waagde zich te ver in het water, met het treurig gevolg, dat ze door den opkomenden vloed werd meegesleept, en jammerlijk verdronk. Luguber. Terwjjl een tram te New-York de Brooklyn-brug passeerde, werd uit een der he- melhooge huurkazernes het lijk van een man in het rjjtuig geworpen. De politie doet ijverig on derzoek tot dusver gelukte het haar echter niet, licht in deze mysterieuse zaak te brengen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Geachte Redactie, Namens het bestuur der Haagsche Toonkunste naars Vereeniging, heb ik de eer U beleefd te verzoeken onderstaand ingezonden stuk in Uw Blad te doen opnemen. Onder dankbetuiging en met de meeste hoog achting, FRANS L. VINK, Secretaris. Een onderlinge Nederlandsche Pensioen- en Ziekte-Verzekering-Maatschappij voor toon kunstenaars en toonkunstenaressen. De algemeene vergadering van leden der Haag sche Toonkunstenaars-Vereeniging, gehouden den lOen Februari 1907, heeft besloten pogingen aan te wenden tot de oprichting eener Maatschappij als hierboven omschreven. Ingevolge ingewonnen deskundige adviezen is de uitvoering van een dergelijk plan slechts mo gelijk bjj een zeer groote, liefst algemeene deel neming der Nederlandsche toonkunstenaars en Vechtende jongedochters. Zekere B. M., nabij Halfweg, deed bjj de politie aangifte, dat zijn 19-jarige dochter aan het eind der Kerklaan op ergerlijke wijze is mishandeld geworden door de 18 jarige dochter van v. A. Zij kwamen elkaar tegen en kregen na een onaangename woordenwisseling ruzie, die zoo hoog liep, dat de dochter van M. door haar vriendin eenige slagen met een met azjjn gevulde flesch op het hoofd werden toegebracht) waardoor een hevig bloedende wond ontstond en haar gelaat door de glasscherven op verschillende plaatsen werd ontveld, terwijl haar kleeren van den azjjn geheel nat waren. De politie maakte wegens mishandeling proces-verbaal op. De paarden van den prins van B e n t h e i,m. Naar men verneemt, heeft de tegen Zaterdagmiddag 3 uur aangekondigde verkooping van paarden van den prins van Bentheim, welke op verzoek van den curator, mr. Montjjn, zou worden gehouden door de notarissen Stoop en Volgraff, geen doorgang gehad. De prins van Bentheim en diens schoonouders hebben ée behartiging hunner belangen toever- Schieten. De minister van Marine bracht eergistermiddag een bezoek aan den schietwedstrijd op Ockenburgh te Loosduinen, waaraan ook wordt deelgenomen door een deputatie van de marine-korpsen. Staking in het Oldambt. De heer F. J. Oosthoff te Finsterwolderpolder zal op verzoek der staatscommissie voor den land bouw rapport uitbrengen over de loonbeweging der veldarbeiders in oostelijk Groningen. Het ondankbare familielid. De rechtbank te Haarlem veroordeelde gisteren K. Zonneveld, een recidivist, die door zjjn zwager uit medelqden was in dienst genomen en dezen met een hamer op het hoofd geslagen had, tot 7 maanden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 6