Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Dinsdag 2 Juli 1907. No. 8846. Abonneert op de feuilleton. Nieuwe ScMeJamsche Courant met iratis Mtatiwi MiapMail prijs 10 c. p. veel, 0.45 p. Bi, fl.35 p. 3 mi. Buitenlandsch Nieuws. Donker Par ij s. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS.] Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADTERTENTIëN; Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. uiterst bil- RUSLAND. De revolutionaire socialisten zullen niet deel- "ernen aan de nieuwe Douma-verkiezingem. Daar- entegen zijn de democratische socialisten wel voor- n<'mens aan de stemming deel te nemen, omdat van oordeel zijn verscheidene ze (els te zullen heroveren. DUITSCHLAND. De vroegere Franschen minister van Oorlog, Dtienne, heeft dezer dagen met keizer Wilhelm von Biilow gesproken. Dagbladcorresponden ten hechten natuurlijk veel beteekenis aan de be- ZOieken van Etienne. Zij meenen te weten, dat er sprake is van de een of andere overeenkomst tus- schen Frankrijk en Duitschland. De Berlijnsche correspondent van de „Temps" leeft nog getracht van Etienne het een en ander vernemen, maar Etienne wilde niets uitlaten. Persoonlijke indruk, dien de Temps-correspon- dent kreeg, was, dat er een gestadige verbetering 111 de betrekkingen tusschen beide rijken valt waai te nemen. 1 De Munchener Allgemeine Zeitung" bevat cen particulier telegram uit Berlijn, waarin me- dodeeling wordt gedaan van een plan, dat bij het centrum zou bestaan om Posadowsky een der vaste ketels dezer partij in den Rijksdag aan te bieden, sender dat de oud-Minister daarbij de verplich ting op zich behoefde te nemen, ook maar zijde lings met het centrum in aanraking te komen. Het plan zou zijn ingegeven door de begeerte, om de groote bekwaamheden van Posadowsky ook in het vervolg ten dienste van het land te be houden. FRANKRIJK. Ook de gemeentebesturen gaan thans inzien, dat zy met hun staking het niet veel verder zullen brengen. Te Lésignan heeft een bijeenkomst plaats gehad van d7 stakende gemeenteraadsleden waarbij een voorstel werd aangenomen om den dienst voor den burgerlyken stand te hervatten en indien zulks noodig mocht zyn ook de andere takken. Verder werd er besloten de volgende week weer b5een te komen, teneinde te overleggen of een bieuwe staking noodzakelijk zal blyken. Comité no. 2 van Argeliers heeft een rond schrijven verzonden, waarin wordt aangedrongen °P oprichting van nieuwe kantonale comités. De burgemeester van Minerve heeft geweigerd zïn handteekening te zetten op een adres, waarin de voorwaardelijke invrijheidstelling van Ferroul en anderen wordt gevraagd. Vandaag verwacht men te Montpellier een be slissing inzake de voorwaardelijke in vrijheidstel- ''te? van Ferroul en de leden van het comité d'Argeiiers Uit het Fransch.) 12) Dy bevond zich in een van die ruimten, die talrijk zyn onder den ondermijnden grond an Parijs, waarvan men het. grootste gedeelte er materialen bekomen heeft, die gediend heb- om het te bouwen. Het dateerde van een zestigtal jaren her en Jjn bestaan moest bijna onbekend zijn, tenmin ste, dat zou men zeggen aan de enorme massa's puin, die het evenals de vallei van de Briéve bedekten. - 5 Toen hij den grond had uitgekozen, om er de ondamenten van zijn huis te leggen, was de grootvader van Marcel en Lucien Porcieux bijna an do greus van zijn terrein gestooten op het gewelt, dat Marcel zoo juist betreden had en at 'Onvoltooid gebleven was In plaats van het af te breken had bij er zidbt in0t,leiV eü 8esteld, er een deur te plaatsen. hi? l«w ,Z?1""f,,* overdacht, dat, indien liem nlte li wülen vergrooten, het hem alle gemakken zou aanbieden om het te De Fransche Kamer is met de behandeling van het wetsontwerp betreffende de inkomsten belasting begonnen. SPANJE. Minister Loho, die sedert 15 Januari j.l. in 't Spaansche kabinet de portefeuille van Oorlog in handen had, en van wiens ziekte we heifoaal- delijik melding maakten, is Zaterdag te Madrid overleden. PERZIë. Een draadbericht uit Téhéran van gister meldt, dat te Sandehan een bataljon artilleristen in op stand is gekomen. De manschappen meenden, dat de verplaatsing van hun commandant onbillijk was. Zij hebben den ouden gouverneur Saodous aangevallen en verwond. Ben stoomboot die vdn de Pribilof-eilanden in de Beringz.ee te San Francisco is aangeko men, meldt dat een Amerikaansche tolkotter 29 Japansche zeehondenjagers heeft gevangen geno men, die op het St. Pauls-eiland zonder vergun ning jaagden. Naar uit San Antonia wordt geseind, zijn on geveer 4000 Japanners, die thans in Mexico vertoe ven, voornemens zich in de Vereenigde Staten te gaan vestigen. Het staat te bezien of de regeering hen toe zal laten. In het arrondissement Yssingeaux in Haute- Loire heeft het ontzettend geonweerd. Er heb ben overstroomingen plaats gehad, waardoor de menschen gedwongen werden naar de daken te vluchten. De aangerichte schade is enorm. Prins Auguste Wilhelm, de vierde zoon van den Duitschen keizer, heeft met den bekenden leider der socialisten, Bebel, verscheidene kee- ren een onderhoud gehad. De prins moet verklaard hebben, dat de indruk, dien hij van Bebel had gekregen niet ongunstig was. Bebel, zeide hiji, is niet zoo gevaarlijk en onvaderlandschlievend als men meent.. Keizer Wilhelm, die het een en ander geboord had over de uitlatingen van zijn zoon, heeft prins Auguste zijn misnoegen daarover te kennen gege ven. De bekende Jtaliaansche diplomaat, graaf Nigra, is gister te Ilapallo overleden. In Duitschland zijn in 1906 182.000 paarden en ongeveer 7000 honden geslacht voor mensche- lijike comsumptie. Offlcieele berichten. Bjj K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau S. Wyn, adjunct-ingenieur voor de gevangenissen en rechtsgebouwen te 's-Gravenhage, Maar er waren bijna reeds dertig jaren ver- loopen, sinds hij gestorven was en zijn klein zoons kenden alleen het bestaan van deze onder- aardsche ruimte, en het doel van de deur, die toegang tot haar verleende. Marcel trad er met snellen pas binnen, daar hij Ize verscheiden malen in zijne prille jeugd be zocht had. Nadat hiji er zich van overtuigd had, door de 'lamp boven zijn hoofd te houden, dat er geene verandering had plaats gegrepen, kwam hij op zijne schreden terug, met een voldaan, bijna vrooljjk uiterlijk. In het gewelf terugkeerende nam hij; er, te midden van den tuingereedschappen het sterkste houweel en de sterkste schop, die hij er kon vindon, bracht ze over naar 'een hoek, en ging vervolgens het lijk van Lucien halen, .dat hij:, niet zonder moeite, naast de derde rij1 pilaren sleepte, naast een enorme massa puin, bestaande uit hardsteen en pleisterkalk. Terwijl zij voortgesleept werden waren de tou wen, die het omhulsel om het lijk bonden, door gesneden door het sleuren langs de scherpge kante steenen. Toen het lijk, dat hij voortsleepte hij de schou ders, liet terugvallen, openden zich even de plooien van het omhulsel, en het AibofJ van Lucien kwam er uit te voorschijn. Stijf en bleek, scheen het deze onderaardschei plaats met stomme huivering te aanschouwen. Marcel vond het niet d© moeite waard, het lijjk weer te bedekken. Ternauwernood had hij Het Koninklijk Echtpaar. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn voornemens hedenavond weder naar Het Leo te rug te keeren. Heden vertrokken twee afdeelingen van het Kon. Staldepartement op het Loo naar Coevorden en Valthe, en Woensdag een afdeeling naar Assen, voor het bezoek. Tydens dit bezoek zal door H. M. en Z. K. H. van af Coevorden over Valthe gebruik gemaakt worden van een jachtwagen. Vorstelijk geschenk. Z. K. H. de Prins schonk aan den arbeider Uleman, werkman op de Kon. Houtvesterij, die dezer dagen een weggeloopen jachthond van den Prins in de bosschen opspoorde, als blijk van zijn bijzondere tevredenheid een gouden dasspeld, in den vorm van een gekroonde H. Nederland en België. De conferentie voor de Hollandsch-Belgische entente, welke wegens ziekte van den oud minister Bernaert en het samenvallen der Vredesconferentie verdaagd was, zal den 7den October te Brussel plaats hebben. Het besluit werd genomen in een te 's-Gravenhage gehouden vergadering, waar tegenwoordig waren de heeren Beernaert, Treule, Heemskerk, Van Asch van Wyck en Eugène Baie. De leden dezer conferentie zullen een bezoek brengen aan de tentoonstelling van het Gulden Vlies te Brugge. VredesconTér en tie. Onder grooten toeloop van het publiek begaven gisterochtend 12 uur de eersten gedelegeerden der conferentie zich naar het Koninklijk paleis in het-Noordeinde. De meerderheid droeg ambts gewaad of militaire uniform. De vertegenwoordi gers van republieken waren gerokt. H. M. de Koningin en Prins Hendrik ontvingeh de gasten. Minister Van Tets van Goudriaan, stelde den pre sident der conferentie Nelidow aan de Koningin en den Prins voor, die daarna de gedelegeerdèn in de alfabetische volgorde hunner rijken voorstel de. De voorstelling der gedelegeerdèn aan den Prins geschiedde door den eersten Nederland- schen gedelegeerde De Beaufort, vicè-president der conferentie. De vorstelijke personen onder hielden zich met elk der gedelegeerden, wier ver blijf ten paleize uur duurde. Uit de kringen der Vredesconferentie vernèemt men, dat 't misschien nog wel een maand kan duren, alvorens het congres een algemeene open bare vergadering zal houden. Oranje Nassau's Oord. Men meldt uit Oranje Nassau's Oord: Van de 27 patiënten die op 1 Juni 1907 aan wezig waren, zijn in den loop der maand 6 ver trokken. 1 1' bemerkt, dat het losgegaan was uit het laken. 'Hij had reeds zijne lantaarn op het bovenste gedeelte van een pilaar geplaatst, om den gordel van puin, dien hij wilde wegruimen, goed te verlichten, en terwijl hy met gespierde hand zijn houweel vastgreep, viel hij op de steenhoo- pen aan, om er 'het graf te graven, waarin hiji het lijk wilde verbergen. Zijln arbeid was ruw en ongemakkelijk. Zoolang als hij nog slechts met het pleister werk te doen had, vorderde hij snel, maar hij stootte op stukken hardsteen, die de hardheid en den weerstand van cement bezaten, had hij vooral wanneer zij dik waren, uiterst veel moeite om ze te verwijderen. Bijna een uur lang werkte hij zonder ophou den voort. i Terwijl hij zich vervolgens voor den eerste maal oprichtte, om eenige minuten rust te ge nieten, wischte hij met den omslag van zijn mouw het zweet, dat van zyn voorhoofd gutste af, en mat met een blik de diepte van den kuil, dien hij zoo juist gevormd had. Hij was nog niet half zoo diep als hij wenschte. Toch werd hij nog niet ontmoedigd en vatte opnieuw het houweel. Maar op het oogenblik, dat hij het wilde op heffen, kwam hem het voor, dat tussdhen twee naburige pilaren over een puinhoop een scha duw voorbijgleed, alsof hy geworpen wer.l uit het gedeelte van de kelders, dat aan het gewelf grensde, en dat het de schaduw van een mensche- Er werden 28 patiënten opgenomen, zoodat op 30 Juni 11. het getal der patiënten 49 bedroeg. Er worden de eerste dagen van Juli nog 9 pa tiënten verwacht. („Vad.") Statenverkiezing. Naar men aan het „Hdbl." meedeelt is tegen de verkiezing der heeren mi. J. A. Sillem en S. P. van Eeghen te Amsterdam (district VI) een be zwaarschrift ingediend doop den kiezer J. A. For- tuyn. En wel op grond, dat de heer A. H. Gerhard binnen den daarvoor bepaalden tijd bij den bur gemeester van Amsterdam een opgaaf van can- didaten had ingediend, die geweigerd werd op grond, dat het vereischte getal handteekeningea niet op één, doch op drie lijsten was saamgebracht. Naar de meening van adressant was do burge meester niet bevoegd deze opgave te weigeren. Nederlanders te Rome. Onze Romeinsche correspondent meldt ons, dat Dr. H. Poels, professor der H> Schrift aan de katholieke Universiteit te Washington, jl, Don derdagochtend in particuliere audiëntie by Z. H. den Paus werd ontvangen. Dr. Poels was verge zeld door den hoogeerw. pater Ginocchi, mede consultor van de pauselijke ByOelcommissie. De audiëntie by den H. Vader, die zich atwisselend in 't Latijn en in 't Fransch onderhield, duurde ongeveer een hall uur en was zeer belangwekkend, (C,) Jhr. mr. W. C. G. van Eysinga. Jhr. mr. W. C. G. van Eysinga, voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw is door eene zeer ernstige ziekte aangetast, die weinig hoop op herstel geeft. De patient vertoeft op dit oogenblik in een gesticht in Duitschland. De HaDze. De Hanze, bond van R.-K. vereen igingen van den handeldrijvenden en industrieelen midden stand in het bisdom Haarlem hield gistermid dag te 's-Gravenhage haar centrale vergadering waarin na uitvoerig debat voor kennisgeving wérd aangenomen een motie der federatie van R.-K. werkliedenvereenigingen waarin het stel sel der hospitant-leden wepd afgekeurd. De afdeeling Amsterdam verklaarde zich met dit stelsel om n.l. ook niet-Katholieken als lid toe te laten, zonder stemrecht evenwel over zaken, die niet handel of nijverheid betreffen niet te kunnen vereenigen en zich bij handha ving ervan niet bij den bond te zullen aanslui- ten. j I De statuten werden goedgekeurd. Besloten werd tot aansluiting bijl den Neder- landschen Middenstandsbond. Tot officieel© orgaan werd aangewezen „De Hanzebode", op 't oogenblik geëxploiteerd doop de vereeniging in het bisdom Den Bosch. lijke gestalte was. Hij werd ontzettend bleek en een schokkende trilling deed zijne ledematen beven, met zulk oene heftigheid, dat hij gedurende eenige minu ten, niet in staat was eenige beweging te maken, en dat hy het levende beeld bleef van schrik en ontsteltenis. Maar plotseling zijn schrik door een uiterste inspanning van zijln wil bedwingende, richtte hij zich weer op, greep de lantaarn en begon in alle richtingen het gedeelte van de kelders te doorzoeken, waar hij de schaduw had meenen te zien, hij doorzocht het door naar alle kanten lichtstralen te laten vallen tot in de duistere hoeken. De kelder was evenals het gewelf verlaten. Ben ik gek? mompelde hij. Krijg ik geest- verbijsteringen als een kind? Dat heb ik te danken aan dien brandewijn, dien ik zooeven ge nomen heb en die mij een beetje in de war brengt. Ik had slechts water moeten drinken. En den opstand zijner zenuwen bedwingend, kwam hij snel op zijne passen terug, nam het houweel op, en begaf zich weer aan den ar beid met verdubbelden werklust. Hij was er van overtuigd, dat hy het slachtoffer eener zinsbegoocheling geweest was. En toch had hij zicih niet vergist. i^Lordl vemdltfdi,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1