Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Woensdag 3 Juli 1907. No. 8847. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandscli Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Greneraal. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS] Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADYERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. V oor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst b i 1 - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester van Schiedam, Brengt by deze ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren van de belasting op bedrjjfs- 11 andere inkomsten Nrs. 6, 7, 8 en 9 dezer Remeente, over het dienstjaar 1906/7, door en heer directeur der directe belastingen te Rot- ei'durn op den lsten Juli 1907 executoir erklaard, op heden aan den ontvanger der directe elastingen ter invordering zjjn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder *erPlicht is, zijnen aanslag op den bij de wet ePaalden voet te voldoen alsmede dat heden de ermijn van zes weken ingaat, binnen welke ezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd Kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 2den Juli jl. in deze gemeente plaats gehad hebbende stemmingen voor de verkiezing yan zeven Leden van den Gemeenteraad, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nederge- *^gd, en dat afschriften daarvan aan het raadhuis 2i)n aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 3den Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. Secretaris, V. SICKENGA. DUITSCHLAND. Gister vertrok het Duitsche keizerspaar naar Kopenhagen. Keizer Wjlhelm zal van 4 tot 7 September herfst-vloot manoeuvres in de Noordzee bij wonen. De Duitsche vloot, versterkt door de op- leidings-schepen zal den len September reeds Kiel verlaten. De keizer scheept zich in te Wilhelms haven. FRANKRIJK. Minister Picquart heeft in den ministerraad Medegedeeld, dat hij vragen zou de lichting 1903 friet op 12 Juli a.s. maar vanaf dien datum van dun dienst te ontheffen. De regeering zal verder verzoeken de muiters van het 17e regiment, die h>t de lichting 1903 behooren en zich thans in Tunis bevinden, in dienst te houden. Uit Perpignan wordt aan de „Temps" gemeld, dat er een gerucht loopt, dat er tijdens een schiet oefening bij het 12e regiment infanterie in het kamp van Larzac muiterij is uitgebroken. De „Daily Mail" wil weten, dat de Engelsche diplomaten scherp het oog gevestigd houden op den loop der particuliere onderhandelingen tus- schen Duitschland en Frankrijk. Zij houden het voor waarschijnlijk, dat er een overeenkomst tot stand komt. De dagen van het kabinet-Clemenceau wouden geteld zijn. In geen geval echter loopt volgens hen de Engelsch-Fransche overeen komst gevaar. Gister heeft den oud-minister Etienne die te Darijs van zjjn buitenlandsche reis is teruggekeerd, oen onderhoud gehad in het Departement van Buitenlandsche Zaken met minister Pichon. PORTUGAL. De Portugeesche bevolking is nog steeds niet tot kalmte gekomen. Eergister heeft men te Lissabon, toen do kroon prins scheep ging naar de Afrikaansclie koloniën, weer een vijandige betooging gehouden. Er zijn Vele personen gevangen genomen. Noig een andere voorval van beteekenis in ver band met den huidigen politieken toestand in Portugal is de komst van een der zusters van den hertog van Braganza, den troonpretendent van Portugal, te Londen. Men is verwonderd over dit bezoek. En terecht. Want 't is toch niet wel aan te nemen, dat bij de vriendschapsbanden/, die kppjng Edward YII aan koning Carlos ver binden, het hof van Engeland de candidatuur van Don Miguel van Braganza zal ondersteunen. En toch meent men, dat 't met dit doel is, dat de zuster van den pretendent de reis naar Lon den hoeft ondernomen. De „Standard'" verneemt uit Lissabon, dat de Koning den minister-president beloofd heeft, dat hij zijn toestemming zal geven wanneer de regee ring desnoods alle rechten, die de grondwet waar borgt, op zij zou willen zetten. Ribeiro, een der leiders der appositie, moet daartegenover aan den Koning verklaard hebben, dat de aanvoerders van de oppositie verder niet instaan voor de hande lingen hunner volgelingen, wanneer het grond wettelijk stelsel niet hersteld wordt en de Cortes niet onverwijld bijeen worden geroepen. Het „Staatsblad" bevat besluiten, waarbij ver schillende voorschotten, die de Koning zijn ver strekt uit de staatskas, wettig worden verklaard, voorschotten tot een bedrag van tegen de vijf miljoen gulden, die de Portugeesche Kamer tot dusverre geweigerd had goed te keuren. Boven dien wordt er nog1 een koninklijk besluit verwacht, Waarbij de civiele lijst aanmerkelijk verhoogd zal worden, omdat de uitgaven van het koninklijk huis de inkomsten sterk overtreffen. ZWITSERLAND. In het kanton Genève is, zooals reeds door Reuter geseind is, bij volksstemming aangenomen het wetsontwerp tot scheiding van Kerk en Staat. Naar nader gemeld wordt hebben de protestanten en oud-katholieken, die groote geldelijke toela gen genieten en andere voorrechten hebben, zich zeer sterk tegen de scheiding gekant. De katho lieken, die door den Staat stiefmoederlijk en veelal zeer onrechtvaardig behandeld worden, hebben met de radicale partijen vóór de nieuwe wet ge stemd, daar deze een einde maakt aan reeds meermalen veroordeelde bevoorrechting. Het budget van eeredienst komt nu te vervallen, terwijl de geestelijken, die totnogtoe uit de staats kas een toelage kregen, voor enkele jaren op wachtgeld worden gesteld. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Wieenen komen berichten, waarin sprake is van een samenkomst van den keizer van Oos tenrijk met koning Edward in het begin van Augus tus en wel op het slot van den groothertog van Toscana in Schlackenwet. AMERIKA. In den laatsten tijd vindt men in de Amerikaan- sche bladen herhaaldelijk beridhten over de ver sterking van de vloot in den Stillen Oceaan. Thans heeft de „Brooklyn Daily Eeagle" weer een be richt, volgens hetwelk de regeering besloten heeft 16 linieschepen in genoemden oceaan samen te trekken. r f Naar wij in de Engelsche avondbladen lezen, was het besluit tot uitbreiding der Stille Oceaan vloot reeds geruimen tijd voor de relletjes te San Francisco plaats hadden, genomen. Een groot gedeelte van de sensatiepers slaat nog steeds een oorlogzuchtigen toon aan en wak kert daardoor onder het volk den anti-Japanschen geest nog meer aan. Bezadigde menschen zien de toekomst niet hijr ster donker in, hoewel zij de gevaren die nog altijd dreigen, niet wegdoezelen. Men is er thans overal in de Vereenigde Staten op uit om de menschen op het gevaarlijke van de anti-Japansche beweging te wijzen. Volgens een telegram uit Tokio aan een New- Yorksch blad, denkt men ginds evenmin aan oor log, maar gelooft men toch, dat de goede be trekkingen met Amerika verstoord zullen worden, als men de verontwaardiging der Japanners over de anti-Japansche onlusten in San Francisco niet spoedig tot bedaren weet te brengen. Mgr. Gaad, vicaris-generaal van het diocees Salford, is Maandag overleden. Mgr. heeft zich in 1867 te Manchester ten zeerste onderscheiden, toen hij met ware doodsverachting het schavot beklom, om de ter dood veroordeelde Iersche opstandelingen geesteljjke hulp te verleenen. Verschillende observatoriums herichten, dat de instrumenten hevige aardbevingen hebben ge registreerd. Het is totnogtoe echter nog niet be kend waar die aardbevingen hebben plaats gehad. In verband met den onlangs gepleegden aan slag op president Cabrera van Guatemala wordt gemeld, dat 160 personen van verschillende nationaliteit gevangen zijn genomen, verdacht van medeplichtigheid aan dien aanslag. Een Amerikaansch oorlogsschip zal Brest bezoeken. Bij deze gelegenheid zullen groote fees ten plaats hebben. EERSTE KAMER. Avondvergadering Toen de vergadering, die tegen gisteravond half negen was aangekondigd, om 9 u. 10 min. geopend was, deelde de Voorzitter mede, dat de Cen trale Sectie besloten heeft heden om 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken, de door de Tweede Kamer aangenomen en reeds aan de leden mede gedeelde wetsontwerpen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De openbare vergadering wordt daarop verdaagd tot Donderdag 11 uur ter voortzetting van de debat ten over het arbeidscontract. Diner ten Hove. H. M. en Z. K. H. bieden heden ten Paleize het Loo aan eenige officieren uit de legerplaats bij Harskamp een diner aan. Koninklijk bezoek aan Valthertaoad. Al is de weg over 't veeo ook niet bruikbaar voor rijtuigen of auto's, niet goed te vertrouwen nl., toch gaat de reis door. Want H. M. heeft het zelf met nadruk gezegd. En dat is heel aardig in zijn werk gegaan. Want begrjjp eenstoen er ieder keer weer op dien slechten weg gewezen werd, als totaal ongeschikt voor de hofrjjtuigen bespannen met de koninklijke paarden, niemand tenminste de verantwoordelijkheid op zich durfde nemen voor een dergelijken tocht, toen heeft II. M. gevraagdsMaar hoe komen anderen er dan over Er reizen toch veel meer menschen van Valthe naar Valthermond 1!' En toen heeft men Haar geantwoord »Die gaan te voet, Majesteit 1" waarop de Koningin direct liet volgen: nWelnu, dan zal ik ook te voet gaan. Zog dus, dat ik in elk geval komZoo heeft de Koningin zich uit gelaten en boodschap gezonden. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 6 Juli e.k. niet plaats hebben. Raad van State. De heer mr. vË. baron Mackay, nieuwbenoemd lid van den Raad van State, is gisteren als zoo danig beëedigd en geïnstalleerd in de algemeene vergadering van dat staatscollege. Prov. Staten van Zuid-Holland. De Staten van Zuid-Holland, gister in zomer vergadering bijeengekomen, besloten tot toelating van alle nieuwbenoemde leden, die voor zoover aanwezig, de eeden of beloften aflegden in handen van den voorzitter. De Voorzitter wenschte de benoemden ge luk, die daarop hun plaatsen innamen. Overigens hield hij een toespraak, waarin hij, wjjzende op de groote verandering, die de samen stelling der Staten heelt ondergaan, hen herdacht, die korter of langer tijd lid der Staten waren, de vergadering hebben verlaten, waaronder er zijn, die verzochten niet meer voor herkiezing in aan merking te komen, en anderen, die hun mandaat niet hernieuwd zagen. Tot de eerste categorie behooren de heeren De Bie, Duynstee, Van Weel, Houwelink, Overwater, De Raad en Voorhoeve. Trok de heer Van Weel zich terug wegens ziekte, de anderen meenden, na een reeks van jaren zitting te hebben gehad, dat de tijd gekomen was hun taak aan anderen over te dragen. In hun besluit, hoezeer dit moge wor den betreurd, moet worden berust. Hun heengaan is met leedwezen vernomen en ditzelfde geilt van de heeren Bilderbeek, Van Dam, van Dissel en Versteeg, die hun mandaat niet hernieuwd zagen. Spr. wees op aller verdiensten en herinnerde, hoe in menige zaak hun adviezen, gegrond op kennis, ervaring, helder oordeel, op prjjs werden gesteld, en hoe hun aangename omgang, die deze vergadering steeds kenmerkt, in aandenken bljjft. Tevens herinnerde de voorzitter, dat de heeren Van Weel, Duynstee en Versteeg korter of langer leden van Ged. Staten waren. Heeft hij reeds vroeger den heer Van Weel daarvoor erkentelijkheid betuigd, aan de heeren Duynstee en Versteeg bracht hij dank voor het geen beiden in het belang der provincie hebben verricht. Terwijl hij zich overtuigd hield, dat de oud leden bjj het ophouden van hun mandaat hun belangstelling niet hebben afgelegd, en den wensch uitte, dat zjj op andere wijze werkzaam kunnen zjjn tot bevordering van den bloei van dit gewest, heette hjj de nieuwbenoemde leden welkom in het vertronwen dat zjj, ondanks verschil van mee ning, allen zullen streven naar bevordering van den bloei en de verdere ontwikkeling dezer zoo belangrijke provincie. De trekking der afdeelingen, de benoeming van gewone en buitengewone leden van Ged. Staten, alsmede de benoeming van commissies tot onder zoek der voorstellen worden aangehouden tot de vergadering van heden. De verkiezing van leden der Eerste Kamer wordt bepaald op Dinsdag 9 Juli vm. 11 uur. De overige stukkeu worden of verzonden naar de te trekken afdeelingen of geren voteera aan Ged. Statennaar laatstgemeld college adressen van de ambachtsschool te Schiedam, van ue Patronaats- commissie te Sehevemngea om toekenning ol ver hooging van provinciaal subsidie. Na het votum van de Tweede Kamer te dier zake wordt de missive van Ged. Staten met voor stel tot toekenning van een nader renteloos voor schot voor den spoorweg GoudaScnoonhoven buiten behandeling gesteld. De voorzitter deelde mede, dat naar aanleiding van het adres betreffende het toekennen van een verhoogd voorschot ten behoeve van het uitbrei dingsplan der lijnen van de Westlandsche Stoom- tramweg-Mjj., de minister van Waterstaat met Ged. Staten in nadere briefwisseling is getreden, ten gevolge waarvan Ged. Staten in deze zomer vergadering onmogelijk een voorstel kunnen ont vangen. Dientengevolge werden Ged. Staten, op hun verzoek diligent verklaard te dier zake. Een subsidieverzoek van de Haagsche Polikli niek wordt voor advies gezonden aan Ged. Staten. Mededeeling werd gedaan van de uitslag der uitgifte van promessen ter versterking van de Provinciale kas, waarvoor 10 aanbiedingen aan firma's zjjn gevraagd. De vergadering is uiteengegaan tot heden. Vredesconferentie. De verwachtingen van den Haagschen corres pondent (Torenwachter) der sMiddelburgsche Ct." zijn ten aanzien van de conferentie, niet hoog gestemd Overgaande nu tot een luchtiger onderwerp moet ik nog iets vertellen van de Vrede.-conferen tie. Hoe de heeren en dames der conferentie het maken Naar wat ik er van hoor: best. Alle dagen op kosten der diverse schatkisten uit eten j mooie appartementen j fijne equipages j pracht van een leven. En de vrede Ook die komt in orde. Daar zorgen de 5 of 6 hooge heeren voor, die niet uit eten of rjjden gaan, maar die het werk doen-. Het eenige tastbare resultaat zai waarschijn lijk een permanent arbitragehof zjjn en voorts dat talrjjke landen hun vertegenwoordiging naar Den Haag zullen overbrengen, waar hun gezant vroe ger elders woonde, terwijl hjj hier slechts geac crediteerd was. Dat is dus een toeneming van leven en vertier in het Haagje. Overigens zal de conferentie niets opleveren. Veel merken wij anders niet van de conferentie leden. Wij zijn er alweer aan gewoon geraakt. De lieve straatjeugd gaapt de Chmeezen en Tur ken of Perzen niet meer aanze gooien de hee ren zelfs niet meer met vuil. Maar de groote feesten moeten nog komen en tegen dien tjjd zal er nog wel iets te melde.* vallen. Voor heden laat ik het hierbjj. 1-' 1 - i*mL. Li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1