voor zeven Men m len Gemeenteraad, Stads- en Gewestelijk Nieuws. DE BRUIN, DE GROOT, VAN DER LAAN en SNEL. Bfl het bezoek, dat een honderdtal gedelegeer den ter vredesconferentie en secretarissen der delegaties gistermiddag aan het gebouw van het hof van arbitrage aan de Prinsengracht bracht en waartoe ook de president der conferentie, de heer Nelidof, behoorde, werden de heeren ont vangen en rondgeleid door den secretaris generaal van het hof, mr. baron Michiels van Verduynen, en den eerste-secretaris van het internationaal bureau van het hof, jhr. mr. dr. W. Röell. De afgevaardigden namen de geheele inrich ting met de grootste belangstelling in oogen- schouw. Men verneemt, dat de Japansche delegatie een voorstel heeft ingediend betreffende de behande ling van de schepen van oorlogvoerenden in neutrale wateren, waarvan de strekking deze is Schepen van oorlogvoerende naties mogen voor eenig militair doel geen gebruik maken van on zijdige havens of waterenz(j mogen niet langer dan 24 uren in neutrale havens of wateren ver blijven, behalve voor 't geval de zee te gevaarlijk ismeer dan drie schepen van oorlogvoerenden behoorende tot eenzeifden staat mogen, geen gebruik maken van een neutrale havenhet is aan sche pen van oorlogvoerende staten strikt verboden in neutrale havens of wateren hun strijdmacht uit te breiden of ammunitie, kolen en levensmiddelen in te nemen; de oorlogsschepen die deze voor schriften niet in acht nemen, zullen door den neutralen staat tijdens den geheelen duur van den oorlog ontwapend en in bewaring gehouden worden. H. M. de Koningin heeft gister met den staats raad mr. T. M. C. Asser een onderhoud gehad, dat ongeveer twee uur geduurd heeft. besloten af te zien van verdere pogingen tot deel neming aan de uitgestelde Middenstands-tentoon stelling. Candidaatstelling. Men meldt uit Haarlem Het Dinsdag gevallen besluit van de Staten van Noord-Holland, dat een candidaatstelling op ver schillende lijsten geen wettige candidaatstelling is, zal kunnen nawerken bij de raadsverkiezing in district II, waar de heer Joosten (soc.-dem) op die wijze is gesteld. De heëren Miedema, Bijvoet en De Breuk zijn ook gesteld op slechts ééne ljjst, doch de heer Joosten heeft slechts dan voldoenden steun in II, als men de vier lijsten, voor zjj'n candidatuur ingediend, bjjeentelt. De ontvangst door H. M. de Koningen, eergis teravond aan de gedelegeerden der Conferentie en hunne dames bereid, moet zeer schitterend geweest z(jn. Ongeveer 800 genoodigden bewogen zicb in de zalen. Het feest begon met een voor stelling in de groote zaal van al de gedelegeer den, debalve die reeds in den voormiddag door H. M, ontvangen waren. Midderwjjl waren de dames in de andere salons vereenigd. Iedere eerste gede legeerden stelde zjjn delegatie voor, die vervol gens hun opwachting maakten aan de Koningin- Moeder en aan den Prins. Vervolgens werden de dames, onder wie zich bevond baronesse Bertha von Suttner, ingeleid en insgeijjks aan de konink lijke familieleden voorgesteld, die zich vriendelijk met ieder onderhielden. De Koninklijke militaire kapel en de muziek der voormalige schutterij voerden een uitgelezen programma uit. Alle gasten woonden het feest in burgeravondkleeding bij, behalve de militaire offi cieren, die half gala tenue droegen. De rijke damestoiletten zetten aan het geheel grooten luister bij. De raout eindigde tegen 11 uur. Drankbestrijding. In de Maandag gehouden raadsvergadering te Zutphen werd verworpen een verzoek van drank bestrijders-vereenigingeD, om een verordening te maken, op grond waarvan op Nieuwjaarsdag, Koninginne verjaardag en lotingsdagen de kroegen gesloten zouden kunnen worden. Vredespaleis. De „Courrier de la Conférence" vertelt: „Hoe zou Carnegie 't best zijn geld kunnen besteden?" Zoo was de vraag die', kort na de eerste Vredes conferentie, tot twee bekende Bussen werd ge richt. Een hunner, wijlen Pöbedonostscheff, ant woordde, dat Carnegie niet beter kon doen dan alle scholen van de Grieksch-Orthodoxe Kerk in Busland flink te subsidieeren. De andere Rus, prof. De Martens, meende, dat Carnegie goed zou doen, de middelen te verschaffen voor de stichting van een internationaal Paleis van Justitie in Den Haag. Het resultaat is thans ieder bekend, maar wei nigen weten, welk deel prof. De Martens in de zaak heeft gehad. [Wiel is waar, dat men te voren reeds Carnegie's aandacht op een dergelijk plan gevestigd had. De heeren Holls en White hadden jhem al er over gesproken; maar zij wilden oorspronkelijk, dat hij een bibliotheek ten dienste van het Arbitragehof zou schenken, en inderdaad zei hij een bedrag van 250.000 dollar toe. Maar eerst na een brief van De Martens werd het geschenk met een mil- lio$n dollar vermeerderd voor een Vredespaleis niet alleen tot huisvesting van een bibliotheek, maar ook van het Arbitragehof zelf. Bestrijding van bedelarij enz. Naar wijl vernemen, is het rapport der staats commissie voor het beramen van wettelijke maat regelen ter bestrijding der bedelarij, landlooperij en habitueele dronkenschap aan H. M. de Ko ningin aangeboden. 1000-jarig bestaan van Workum. Bljjkens het officieele programma ran de fees telijkheden ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van Workum op 10 Juli a.s., zal des morgens om 10 uur een feestrede uitgesproken worden in de Groote Geertruida-kerk afgewisseld door een koor van 70 zangers. s Middags om 2 uur wordt een historische op tocht gehouden, voorstellende de aankomst van Hare Koninklijke Hoogheid Frederika Sophia Wilhelmina, gemalin van Prins Willem V, en hare drie kinderen: Frederika Louise Wilhel mina, Willem Frederik en Willem George Frederik, op Zaterdag 17 Sept. 1785, binnen de stad Workum. Om 5 uur wordt H. H. uitgeleide gedaan door gedeputeerden, burgerwacht, magistraat) vroedschap, secretaris, op haar tocht naar Bols- ward. 's Avonds om 8i/j uur verzamelt de volledige stoet zich weer op de Markt en begeeft zich naar de R.-K. Kerk, (onder muziek) om de Vorstin, die terugkeert van haar bezoek aan de Franeker Hoogeschool, bjj haar doorreis met fakkellicht te begeleiden. Natuurlijk zal een en ander vergezeld gaan van muziekuitvoering en volksspelen. Het feest wordt met een vuurwerk besloten. ig Uitslag der stemmin DINSDAG 2 JULI 1907. Manufacturen. Bjj resolutie van den minister van Financiën ter uitvoering van art. 1 der wet van 27 Mei jl., hou dende bepalingen omtrent de heffing van invoer recht van naar het buitenland ter bewerking uit gevoerde en daarna weder ingevoerde goederen, is bepaald, dat voor de toepassing van voormelde wet zal worden aangewezen manufacturen. De belanghebbende moet voor elke zending manufacturen, welke bjj ter bewerking wil uit voeren, bjj den inspecteur of den ontvanger op de losplaats waar de goederen na de bewerking ter invoer zullen worden aangegeven, een aanvraag in duplo inleveren, waarin voor elk stuk o.a. worden vermeld de soort, de maat, de waarde en de aard van de bewerking, die het goed zal ondergaan. Middenstands-tentoonstelling. In een te 's-Gravenhage gehouden vergadering der Nederlandsche banketbakkers vereeniging is DISTRICT I. Aantal kiezers876 Ingeleverde stembiljetten 774 Van onwaarde8 Geldige stemmen766 Volstrekte meerderheid 384 Uitgebracht op de heeTen: W. A. BEUKERS (R.-K. aftr.) 415 P. DE BRUIN (S..D.) 108 A. COOL Mzn. (Lib.308 D. RIS (Lib.)243 B. A. J. WITTKAMPF (R.-K. aftrj 426 GEKOZEN de heeren BEUKERS eu WITTKAMPF. DISTRICT II. Aantal kiezers1174 Ingeleverde stembiljetten980 Van onwaarde22 Geldige stemmen1 958 Volstrekte meerderheid480 Uitgebracht op de heeren: P. DE BRUIN (S,D.)252 M. C. M. DE GROOT (V.-D. aftr.) 429 H. VAN DER LAAN (A,R.) 477 D. RIS (Lib.)112 G. Wi. SNEL (V.-D.) 184 HERSTEMMING tusschen de heeren De uitslag der verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad in de drie kiesdistricten d zer stad geeft zeker reden tot "fevredenhéid vooi de christelijke partijen, die zich ook bij dezen verkiezingsstrijd weer zoo dapper geweerd hebben In District J werden onze beide katholieke can didaten aanstonds gekozen, in II kwam de can didaat der christelijke partijen, de heer Van der Laan, slechts drie stemmen te kort op het aanta dat hem de volstrekte meerderheid moest bezor gen, terwijl de christelijke candidaten in III met de hoogste cijfers in herstemming komen. lEen woord van lof behoort hier zeker aller eerst te worden gegeven aan hen, die het vér kiezingswerk met zooveel moeite en zorg heb ben voorbereid en het met zooveel ijver tot den voorloopig bevredigenden uitslag hebben geleid. Toch leert ook deze verkiezing weer, dat flinke actie, zorgvuldige voorbereiding van het verkie- zingswerk ook lang voor de dagen van den stem busstrijd zijn aangebroken, hier gebiedende eisch is. In I behaalden onze candidaten wel de over winning met stemmencijfers die ruim voldoende zijn voor de volstrekte meerderheid, maar toch het beduidend stemmencijfer van den meest be gunstigden liberalen candidaat, het aanzienlijk stemmental van den socialistischen candidaat nog in dat district, maant ons voor ons district op de hoede te zijn, leert ons, dat er daar niet velen onzer moeten thuis blijven, willen wij voor ver rassingen aldaar gevrijwaard blijven. Te betreuren is het zeker, dat in II den ge meenschappelijke candidaat der anti-liberalen het drietal stemmen nog onthouden zijn dat hij voor de volstrekt© meerderheid te kort kwam. Dat ge val leert ons weer de waarde van enkele, zelfs een enkele stem, bij het eigenaardig verkiezings wede. f i Overigens is er in II toch flink gewerkt. Dat de christelijke candidaat daar het hoogste stem mencijfer vanal de candidaten bekwam, danken wij allereerst aan den beproefden ijver van de lei ders van het verkiezingswerk in dat district en aan de groote opkomst onzer kiezers, die slechts met betrekkelijke weinige uitzondering ter stem bus kwamen. Ook hier blijft intusschen waak zaamheid, bij het klimmend stemmencijfer van den socialistischen candidaat, geboden. In III hebben onze kiezers op de klinkende namen van onze candidaten, de heeren Goslinga en Witkampf flink gestemdzij behaalden het hoogste stemmencijfer van al de gestelde candidaten. De zege kan hier zeker aan de christelijke partijen blijven, als hij de herstemming de opkomst onzei kiezers nog iets grooter is dan bij de eerste keuze. Het aanzienlijk stemmencijfer op den candidaat der vereenigde democraten den heer P. de Bruin, leert ons echter, dat er hard gestreden zal moeten worden. f Vatten wij pnzen indruk van den uitslag in de drie districten te zamen, dan mogen we getuigen, dat in Schiedam nog de zege verblijft aan het christelijk beginsel, mits 't met mannenmoed ver dedigd wordt door hen die daartoe uit plicht en geweten geroepen zijn. Moge die wetenschap onze kiezers sterken voor den komenden strijd, waar van wij het gewenschte gevolg verhopen! nigen zullen twijfelen) maar de eminente geleerde prof. Martens de man is, wien in deze de eere toekomt. j Hoeveel conferentiën gehouden inoefen wor den voor do te drukkende last van het milita risme zal verminderen, is niet te zeggen. Maar hoopvol is het dat men reeds getracht heeft dit onderwerp ter sprake te brengen. Of er ooit sprake van zijn kan, dat de oorlog tot het verleden© zal behooren, kan buiten be schouwing blijven, al kunnen wij nu reeds als eerste winst boeken, dat het beginsel van arbi trage bereids in menig tractaat is neergelegd. Afgescheiden van het denkbeeld eener wereld vrede, blijft er voor de gedelegeerden ter vre desconferentie genoeg te doen over. Of heeft het in oorlogstijd voor de burgers van neutrale langen geen groot belang, te we ten, wat zij mogen doen, wat zij moeten laten? Of is het in vredestijd, vooral voor zeeva renden, niet van groot nut, dat het begrip „schip is territoir in juist belijnende omschrijvingen een vaste vorm verkrijgt, en daardoor voorkomen wordt dat een ergerlijk misdrijf ongestraft blijft of de beklaagde van zijn natuurlijken rechter afgetrokken, het slachtoffer wordt van een hein vreemd recht? Is het voor een handeldrijvend volk als het onze niet van groot belang, dat een internatio naal opperste prijsgericht in hooger beroep en in cassatie uitspraak zal doen over de vonnissen der vreemde prijsgerichten? Ik schreef niet om den omvang te teekenen van de taak der Vredesconferentie. Daarvoor zou ik te veel moeten vragen van redactie en lezers. Ik heb alleen maar met het aanduiden van enkele punten den buitens taanden willen doen gevoelen, dat noch de naam van den Tsaar, noch de gewelddadigheden der laatste jaren, iets ver minderen van de groote waarde van het werk der Ilaagsche Vredesconferentie. Ik heb alleen maar willen laten gevoelen, dat wij Nederlanders trotsch op mogen wezen dat in ons land de Vredesconferentie bijeen komt, dat ons Haagje volkenrechtelijk als de Hoofdstad der aarde kan beschouwd worden. Wat dat beteekent weet ieder die in het Bui tenland moest ervaren, dat zoo weinigen wisten dat er een Nederland was. Eu. onbekend maakt onbemind. Die onbekendheid zal plaats maken voor be kendheid wanneer in Nederland de vonnissen ge wezen worden, waaraan ook de Machtigsten der aarde zich hehben te onderwerpen. Mogen wij eenmaal het onbekend én onbemind zien vervangen door Bekend en Bemind. Het wegwerken van het voorvoegsel bij het laatste woord moet ons werk zijn. Een geschikte gelegenheid wacht daartoe bin nen zeer korten tijd onze stad. Den 25sten Juli wordt aan de afgevaardigden ter Vredesconferentie en de verdere genoodigden ©en waterfeest gegeven. Een 600-tai gasten onzer regeering zullen dan heen en weer onze stad passeeren. Particuliere stoomers kunnen zich bij denfeest- tocht aansluiten. Men spreekt van roei- en zeilwedstrijden enz. Vloot en oever worden feestelijk versierd, mu ziek en saluutschoten zullen zich mengen tot een groet; 't belooft een echt schoon feest te worden. Het Gemeentebestuur zal de kinderen der ver schillende scholen op de kade een veilige plaats reserveeren en, zooals men dat noemt't Hoofd zal zwart zien van de menschen. Laat ieder bedenken, dat hij de eer van zijn land heeft hoog te houden, dat bij zich toont een waardig burger van het land waar de wereld- wetgevers zetelen, waar de hooge gerechtshoven zullen vergaderen, wier vonnissen over de ge heele aarde geeerbiedigd worden. DISTRICT III. Aantal kiezers 4120 Ingeleverde slembiljetten924 Van onwaarde12 Geldige stemmen912 Volstrekte meerderheid 457 Uitgebracht op de heeren: P. DE BRUIN (S,D.)397 A. COOL Mzn. (Lib. aftr.) 106 T. S. GOSLINGA (A.-R.) 415 A. GOUKA (V.-D. aftrj 386 J. W. J. VAN HARWEGEN DEN BREEMS (Lib.) 49 iE. KOOPMANS (V.-D.) 335 B. A. J. WITTKAMPF (R.-K.) 431 HERSTEMMING tusschen de heeren DE BRUIN, C00L, GOSLINGA, GOUKA, KOOPMANS en WITTKAMPF. De Vredesconferentie. Men verzoekt ons opname van het volgende: Dat van de Vredes-conferentie in ons land zoo weinig notitie genomen wordt is te verklaren. Hoe belangrijk de zaak ook is, de arbeid der gede legeerden gaat voor het grootste deel over de massa heen, en de eerste conferentie viel samén met een oorlog, die door velen in Nederland werd medegeleefd; terwijl de Czaar zijn naam leende aan het vredeswerk en toch duizenden en dui zenden van zijn onderdanen het leven moesten en moeten laten.in zijln naam. Voor den oppervlakkigen beoordeelaar is dan ook de Vredesconferentie een bittere bespotting van het hoogste menschelijk gevoel, is 't een huichelarij. Tech mag het oppervlakkig oordeel, Vooral in deze zaak, niet het oordeel zijn, vooral niet van het Nederlandsche Volk, dat er trotsch op mag wezen dat het oude Holland, de bakermat der gewetensvrijheid, het land is waar de wereldwet gevers zetelen, waar de wereldrechters eenmaal zetelen zullen. Het verkeer der burgers wordt beheerscht door de wetten, als ons Burgerlijk Wetboek en Wet boek van Koophandel. Het verkeer der volken tracht men te regelen naar het volkenrecht. Maar dat recht moet in hoofdzaak afgeleid worden uit vroegere beslissingen.van rech ters in eigen zaak. Wel heeft men omtrent dit of dat punt trac htten en verklaringenmaar de tractaten bin den alleen de contractanten en de verklaringen staan vrijwel op een lijn met de vonnissen der rechters in eigen zaak. De allereerste taak van de Vredesconferentie is, wat ik zou willen noemen het samenstellen van het Wetboek van Volkenrecht. Dat van dat wetboek artikel voor artikel moet geschreven worden ligt voor de hand; dat het jaren en jaren zal duren, voor dat recht geheel gecodeficeerd is, behoeft niet geezgd. Een waarborg voor de zuiverheid van het recht is dat de artikelen geschreven moeten worden door het gemeenschappelijk overleg, dat zij ge schreven worden voor dat er behoefte aan be staat ze toe te passen, dat aan hun redactie heb ben medegewerkt de voormannen van alle landen die het voorgestelde aan hun kennis en ervaring toetsen. 1 6 En het zijn de voormannen van allé landen die aan den arbeid der conferentie deelnemen. Zoo kan Rusland welks heerscher zijn naam aan de zaak leende wijzen op prof. Martens als de ziel der beweging. Ik noem juist Rusland om te doen uitkomen, dat met de Czaar (aan wiens, goeden wil wei- In de week van 24 - 30 Juni 1907 werden genomen 236 baden iste kl. 2de kl. kuipbaden 20 kuipbaden 23 regen 20 regen 145 school kinder a 5 ct 28 Gedurende de muund Juni 1907 werden genomen 1172 baden. Iste kl. 2de kl. kuipbaden 87 kuipbaden 117 regen 79 regen 720 school kinder j a 5ct.l69 In de Diergaarde. Door de milddadigheid van een onzer aanzien lijke stadgenooten en de medewerking van Spoor- directie en Diergaardebestuur, die verminderd tarief toestonden, zijn eergisteren de kinderen uit het R. K. Weeshuis in staat gesteld een genoeg lijken dag in Rotterdams jubileerende diergaarde door te brengen. Wat gingen zjj met van vreugde stralende gezichtjes naar het station die ouderlooze kin deren, waarvan de meesten nog nooit den blik in zoo'n dierentuin geslagen hadden, vooral toen van de betrokken overheid verkregen was, dat de liefdevolle pleegmoeders een viertal eerw. zusters meê mochtenDaar was ook wat te zien in zoo'n tuin: al die groote en kleine bees ten, zoo verschillend van vorm en kleur, waarvan er velen zoo vreemd deden De kleintjes waren er vol van, velen zelfs nog den volgenden dag, nadat zij er 's nachts van gedroomd en gepeinsd hadden. Zelfs de goede nonnetjes kwamen onder den indruk van de vreugde der kinderen, die zich in den Dierentuin ook de geboden ververschingen zoo goed lieten smaken en er ook tot genoegen van enkele der regenten die kwamen kijken - een recht vreugdevollen dag doorbrachten. Edele weldoener, die op het gelukkig denkbeeld kwam, dezen armen kinderen, die zooveel en reeds zoo vroeg moesten missen, ook eens een heugljjken dag te bezorgen, wat innige voldoening moet u van uw liefdewerk hebben 1 Mogen zich OP Voiksbadhuis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2