Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Herstemming. Het christelijk beginsel. 30ste Jaargang. Zaterdag 6 Juli 1907. No. 8850. EERSTE BLAD. öfficieele berichten. Buitenlandsch Nieuws. '1! Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 4.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. ft PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1 6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Voor de herstemming ter verkiezing Van leden van den Gemeenteraad op Vrijdag 12 Juli a.s., blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen de vol gende candidaten DISTRICT II H. VAN DER LAAN. DISTRICT III T. S. GOSLINGA, B. A. J. WITTKAMPF. m^an de Openbare School D te Schiedam V Hoofd de heer J. HAGE,) wordt gevraagd eene Onderwijzeres met akten nuttige handwerken en vrye en ordeoefeningen. De aanvangsjaarwedde van f550.wordt verhoogd voor de akten nuttige handwerken en vrye en ordeoefeningen elk met 125; voor de akte handteekenen met f 50 voor de hoofdakte met f 200 voor 2, 4, 6 en 9 jarigen dienst bij het lager n erwys met f50, voor ieder tydvak, en an worden verhoogd na twaalfjarigen dienst ■1^ Te1" e fritters der hoofdakte bovendien na en -1-jarigen dienst bij het lager onder- ys mede met f50, voor ieder tydvak, hetzy de lenst in deze gemeente of elders, hetzy bij het pen baar of het by zonder onderwijs werd verricht. olhcitatiën in te zenden aan het adres van den urgemeester van Schiedam vóór 15 Juli a.s. Dat wy, leden der christelijke partyen, opkomen v°or het christelijk beginsel, is onzen tegenstan- sfanders een doorn in het oog. In alle vergade- ringen door de vrijzinnigen belegd, trachten zy Voor alles te betoogen dat het woord «christelyk" m den zin zooals 't door ons is aangewend, geene eteekenis heeft, de christelijkheid niet uitsluitend rechts wordt gevonden en er een andere scheidings- is dan die door de bekende antithese aange geven. Daarom achten wy het gewenscht de be tekenis van het woord «christelijk" in het ver- and waarin 't door ons wordt geplaatst, nog eens 200 duidelyk mogelyk in het licht te stellen. Het woord «christelijk" wordt door ons niet in •en zin gebruikt, alsof by de rechtsche partyen a"een de brave menschen gevonden worden, terwyl aan de linkerzij slechts de goddeloozen staan ^aar moet dus verstaan worden, dat de partijen, 'e zich met dat adjectief aanduiden, de christe- ïke beginselen ook tot grondslag van het maat- 'chappeljjk en staatkundig leven willen leggen, erwyl de linksche partjjgroepen steeds durven eweren, dat godsdienst en staatkunde niets met kaar hebben uit te staan, houden de rechtsche uristus-belyders vol, dat de staatkunde op de ^ginselen van den godsdienst moet gebaseerd zijn, toogen zy dat de Christus, de Heiland der we- a> zUne plaats moet innemen in het maatschap- "e i)k en staatkundig leven. Geheel de wetgeving ln staat en gemeente moet dus Christus' geloofs- en ïedeleer, zooals Hjj ons die tijdens zijne om wandeling op aarde gepredikt heeft, geschoeid en gericht zyn. Waar nu de linksche partijen dit m de praktyk beslist en formeel ontkennen, mogen ZU die den Christus willen beperken tot de binnen- amer des harten of Hem in den huiselyken kring Wi en gevangen houden, zich als leden van staat- Undige partyen niet noemen naar Hem, Die de Wei eld beheerscht, het middenpunt is der wereld historie. Hoe wy die heerschappij van Christus in het e licht, ook in het openbare leven, verstaan, i en wy met een voorbeeld in betrekking tot onze gemeente hier uiteenzetten. Tot de christe- 'ïke beginselen behoort ook vooral de eerbied ^oor het gezagx het gezag, dat zjjn aanzjjn dankt niet aan de menschen, maar ook wanneer het langs menschelyken weg is verkregen, zijn oor- sproDg vindt in God, het geestelijk zoowel als het wereldlyk gezag, twee steunpilaren, die slechts te zamen het gebouw der menschheid kunnen dragen. Dat gezag is nu op de schandelykste wijze aange rand by de schandaal-colportage op onze aloude Hoogstraat. Omtrent die colportage openbaarde zich het verschil van gevoelen tusschen de recht sche en linksche Raadsleden. De linksche leden van den Baad zien hier slechts een kwestie van orde. Wordt de orde verstoord, hebben er op stootjes of relletjes plaats, dat moet de politie optreden. De rechterzijde onzer vroeder. acht hier meer dan een kwestie van orde in het spel. De aanranding van het gezagde beleediging van de dragers van het burgerlijk en kerkelijk gezag, moet zeker gestraft, maar allereerst voorkomen worden. Wel merkt men aan de linkerzijde op, dat smaad reeds by de algemeene wet is verboden. Maar waar men daar zeer goed weet, dat er by de schandaal-colportage gesmaad wordt veelal op een wyze waarby men ée wet niet kan toe passen, waarop men «geen vat" heeft, wil men daar het gezag niet afdoende beschermen. Die afdoende bescherming is alleen te bereiken door het algeheel verbod van colporteeren, zooals 't nu is gegeven. Bij de linkerzijde staat de vrjjheid van de colportage hooger dan de eerbied voor het gezag. Alleen aan den rechterkant leidt de eer- biedt voor het gezag tot kloeke daden, omdat voor hen het christlyk beginsel waarin die eerbied wortelt, doorwerkt in het openbaar leven. Ook het beginsel van rechtvaardigheid behoort tot de christelijke beginselen. En nu vonden 't vele christelyken niet rechtvaardig, dat op de open bare scholen kosteloos onderwijs werd genoten door de kinderen van zoo velen, die het best kun nen betalen, terwyl door anderen, die zeer goed iets meer hadden kunnen betalen, een veel te gering schoolgeld werd betaald. Daarom werden de schoolgelden verhoogd en werd er in de laatst- verloopen jaren beter op gelet, dat alleen d i e kinderen kosteloos onderwijs zouden genieten wier ouders volstrekt niet in staat zyu althans eenigszins dat onderwijs te bekostigen. Ook op de Hoogere Burgerschool werden de schoolgelden verhoogd. Aan het schreeuwend onrecht dat zoo vele jongelieden van buiten, ook uit plaatsen, die zelf een hoogere burgerschool bezitten, hier voor een schijntje kwamen leeren, werd een einde gemaakt in dien zin, dat een hoo ger schoolgeld werd geheven, 'twelk meer den kostenden prjjs nabjj komt. De linksche Raadsleden zien die biilyke gelijk gerechtigdheid op schoolgebied niet in. Zy achten 't billyk sommigen dubbel te doen betalen, omdat anderen 'tniet enkel doen. Zy zien niet het onrechtvaardige dat in een ongelijke concurrentie van openbare en byzondere school is gelegen, omdat het christelijk beginsel van rechtvaardig heid by hen geen toepassing vindt in het open baar maatschappelijk en staatkundig leven. Zoo zien wy dus hoe het «christelijk" door de «liberalen" wordt begrepen. Menig liberaal huldigt 't wellicht in de binnenkamer des harten, maar door de christelyken als party wordt 't zyn plaats gegeven in het openbaar leven. Als men dus in openbare vergaderingen durlt beweren, dat er na den schoolstrijd niets meer is dat de kerkelyken vereenigt, dan tracht men op zettelijk de onnadenkende menigte te misleiden. In de toepassing van het christelijk beginsel in het openbare leven vinden de kerkelyken hun centraal vereenigingspunt, de band die hun allen te zamen houdt en omstrengelt. Dat vereenigingspunt, die lieideband in de toe passing van Christus' liefdeleer, missen de linksche groepen. Slechts het anti-clericalisme, de haat tegen de kerkelyken, houdt hen te zamen. Die haat maakt hen blind vooral hetgeen de rechtsche leden doen, doet hen de vraag stellenwat de christelijke meerderheid van den Raad byzonder christelijks heeft gedaan Wy die weten hoe wy het «christelijk" moeten opvatten, wat wy onder het christelijk beginsel hebben te verstaan, betoonen niet dien haat tegenover onze andersdenkende broeders, die ons van gene zijde als een kouden noordenwind om de ooren blaast. Voor ons scheidt de bewuste staatkundige lyn niet formeel de bokken van de schapen, maar de kortzicbtigen van de helder zienden, dat zijn zij, die begrijpen, dat de Christus Die de wereld beheerscht, niet gevangen wil gehouden worden in de engte des harten, maar leven wil in het volle licht der door Hem gestichte maatschappij. Tegenover dat hoogheilig verlangen staan der vryzinnigen daden stom. Dat leven van Christus in staat en maatschappij vermogen zy bij hunne kortzichtigheid niet te zien. Zij kunnen niet be- grjjpen, dat godsdienst en staatkunde tweelingen zyn, kinderen van den zelfden Vader (onafschei delijk verbonden), die met heel de menschheid tot den zelfden Vader moeten terug gebracht worden. Wy die dit helder inzien, zullen trachten van die overtuiging steeds in het openbare leven blijk te geven. Met alle krachten er naar streven het christelijk beginsel ook in het maatschappelijk, staatkundig leven toepassing te doen vinden. Daartoe zullen ons geen offers te groot, geen moeite te veel zijn, zooals wij nog in de eerstvol gende dagen hopen te toonen. FRANKRIJK. Gister in de Kamer een interpellatie van Cochin beantwoordende, deelde Pichon mede, dat aan alle door Marokko beloofde maatregelen een begin van uitvoering was gegeven. In het diplomatieke korps te Tandzjer heerscht een goede verstandhouding. De overeenkomst tusschen de mogendheden is in werking getreden de Fransch -Spaansche over eenkomst staat in geenerlei verband met Marokko zij beoogt eenvoudig den status quo in de Mid- dellandsche Zee te handhaven. Frankrijk heeft geen ander doel dan de oorzaken, die tot een oorlog zouden kunnen leiden, uit den weg te ruimen en den kring van overeenkomsten uit te breiden. Etienne aldus minister Pichon had in Duitschland geen ambtelyke of half ambtelijke zending, maar de uitmuntende ontvangst, die den Franschen parlementariër ten deel viel kan niet anders dan een uitmuntende uitwerking hebben op de betrekkingen tusschen de twee landen. (Levendige toejuichingen van de linkerzyde). LUXEMBURG. Blijkens een telegram, afkomstig van den Mi nister van Staat, de heer Eyschen, is het wets ontwerp, waarbij de dochter van den Groothertog als opvolgster op den troon wordt aangewezen, gister aangenomen. SPANJE. De Kamer nam gister het wetsontwerp betref fende de kiesrechthervorming aan. Canada door te trekken, alwaar zy ingezetenen beweren te willen worden. Doch in plaats van door te trekken, blijven zulke Japanners kalmpjes in Noord Amerika. De Japansche kamers van koophandel komen op tegen de voorstelling dat hare aanschrijving aan de Amerikaansche kamers van koophandel gelyk staat met eén bedreiging van Amerikaansche goederen met een bycott. De Japanners zyn van oordeel dat een dergelyke boycott even schadelyk voor Japan als voor de Amerikanen zou zyn. De «New. York Herald" blyft volhouden, dat haar berichten over plannen by de regeering om 46 slagschepen om Kaap Hoorn te zenden naar den Stillen Oceaan, welk degelyk juist zyn ge weest. Niet enkel herhaalt het Newyorksche blad is daartoe besloten, maar zelfs is reeds een datum bepaald, waarop het vertrek zal plaats vinden. Die datum, ecbter, is nog niet bekend gemaakt. Wèl weet men dat het met vóór No vember a.s. zal wezeD. Schout-by-nacht Evans vertrok Woensdag uit Washington naar New-York, waar zyn vlagge- schip ligt. Hij zal zich bezighouden met het voorbereiden van den tocht om Kaap Hoorn. Het blad voegt aan deze stellige mededeelingen nog een enkele verklaring toe. De meerderheid der Amerikaansche zee-officieren is er vóór dat de slagschepen om Kaap Hoorn zullen worden gezonden. Doch enkele hooggeplaatste officieren voorzien groote moeilykheden, wat betreft het proviandeeren en dokken der schepen op dezen langen tochtdaarom zyn zy er tegen. In een hoofdartikel verdedigt de «New-York Herald" de stelling, dat als steunpunt der Stille- Oceaan-vloot de Filippijnen moeten worden ge kozen. ITALIë. Door den Koning is een besluit geteekend tot amnestie voor -een aantal misdryven en overtre- dingen, waaronder majesteitsbeleediging. ZUIQ-AFRIKA. U In zake Selborne's opstel over federatie en Trans vaal's opmerking zegt de «Natal Advertiser", dat de moeilykheid op te lossen zou wezen, als het vereenigde Zuid-Afrika Mozambique pachtte. Duitsch Zuidwest-Afrika wordt blykbaar buiten de bespreking gelaten. Volgens den correspondent der «Standard" te Johannesburg, is in Transvaal de meening der Eogelschen dat een verbond van Zuid-Afrikaansche staten voor het Britsche Rjjk slechts waarde zou hebben, als,hekBritsche element er het overwicht in heeft. - De «Daily Mail" verneemt uit Johannesburg Het is nog onzeker, of de algemeene staking in de Randdistricten zal slagen. Velen die geen mijnwerkers zyn, staken, maar de patroons zeggen dat die telkens gemakkelijk door anderen vervan gen zyn. i t: AMERIKA. i Uit Washington wordt aan de «Standard" ge meld, dat de Amerikanen steeds ontevredener worden over de werking van de immigranlenwet tegenover de Japanners, omdat dezen daardoor volstrekt niet belet worden Noord-Amerika binnen te dringen. De statistische opgaven over Juni toonen weder toeneming van het aantal Japansche immigranten aan. Velen der Japanners overschrij den de Mexicaansche grens, waar zij toegelaten worden, omdat zy valscheljjk voorgeven enkel naar Naar aanleiding van den eersten verjaardag van hun kleinkind, heeft het Duitsche keizerpaar een fonds gesticht, dat jaarlyks twintig behoelti- gen ouders in de mark Brandenburg, die in Juli hun eerste kindje verwachten, een volledig kin- deruitzet verschaft. Dezer dagen zal Carnegie, vergezeld van eenige andere Amerikaansche milliardairs, de Duitsch-keizerlyke bezitting Cadinen bezoeken, Na een hartelijk afscheid van het Deensche Koninklijke echtpaar te hebben genomen, aanvaar de gister de Keizer aan boord van de «Hohenzo- lern" zijn reis naar de noordelijke landen. De Duitsche Keizerin gaat met het zeiljacht «Iduna" op reis naar de Deensch-Sleeswyk-Holsteinsche kust. Markies Ito, de Japansche resident-generaal te Sëoel, heeft den Keizer van Korea ondervraagd ten aanzien van de aanwezigheid in Den Haag van een Koreaansche- afvaardiging, welke trachtte erkend te worden. De Keizer ontkende ook maar iets af te weten van die afvaardiging of van haar optreden. In den loop van het gesprek zeide fto, dat de volharding van den Keizer in zulke kuiperyen een vijandigen daad tegen de Japanners uitmaakte waaraan een einde moest worden gemaakt De leden van de comité's van wynboeren in het Arrondissement Narbonne verklaren, dat zy den stryd nog steeds zullen voortzetten. Er is een groote solidariteit onder hen. Een op 20 Juni gewonde jonge man verkeert in levensgevaar. Mil. Ramon zal vermoedelyk volko men krankzinnig wordeD. De andere gewonden zyn aan de betere nand. Door het "Ka ijKcbe Parlement is met 66 egen tegen 22 stemmen eert voorstel, om ook aan de vrouwen kiesrecht te verleenen, verworpen. 100 matrozen van de Russische schepen «Edwardregal" en «Grigormicbow", die in Blyth liggen, zyn aan het muiten geslagen. Men bericht, dat de heer Isvolky, Russisch minister van Buitenl. Zaken, in den loop der maand September in Weenen zal arriveeren, waar hy met den minister van Buiteniandscbe Zaken Aerenthal een onderhoud zal hebben. Een telegram uit Wilson, Noord-Karolienen (V.S.) meldt, dat een der notabelen dezer plaats' de heer Rexfort,zijn vrouw en zyn eigen broeder heeft doodgeschoten. De dader is gearresteerd Het drama maakt geweldige sensatie. Ter gelegenheid van den independence-day is er, zooals gebruikelyk, veel vuurwerk afgestoken. fglJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1