Verspreide berichten. Binnenland. Staten-Generaal. Washington verklaart, dat hij in dien kruistocht niets bijzonders ziet, daar de Vereenigde Staten volkomen vrij zijn, om hun vloot naar de Stille Zee te zenden, grijpt de gele pers in de V. S. be grijpelijkerwijze de gelegenheid aan, om haren anti-Japanschen veldtocht te hervatten. Het bezoek van de Amerikaansche vloot heet in die bladen een wenk van de V. S. aan Japan, om zijne hooge sprongen wat te matigen, aangezien Amerika ook z\jn rol in de Stille Zee wil spelen. De Japanners moeten niet denken, dat zij daar alleen den baas zullen spelen. Opmerkelijk is dat sommige Amerikaansche kranten verzekeren, dat het bezoek van de Ameri kaansche vloot aan Californië ook tot doel heeft de Californiërs een toontje lager te laten zingen. De gematigde bladen keuren den kruistocht vol maakt af. De New-Yorksche «Evening Post" zegt dat de uitzending van een vloot naar de Stille Zee nu even misdadig is als die van de Maine naar Ha vana. Laat de Amerikaansche vloot overal in de wereld kruisen behalve aan de kust van Californië en in de Filippijnen. De wereld zal den kruis tocht voor een bedreiging van Japan aanzien. Uit sDesio" wordt gemeld, dat Tittoni daar 13 dezer verwacht wordt en dat Aerenthal, de Oostenrjjksch-Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken, daar dan 14 of 15 dezer met hem zal samenkomen. Aan de Germania-werf te Kiel is de vrede hersteld. De vertegenwoordigers van de arbeiders hebben aan de directie verklaard dat zij; den etisch tot wederaanstelling van de ontslagen werklieden lieten vallen en de stakers heden het werk zouden hervatten. De directie zal van haren kant eenige .verlangens van de werklieden overwegen. Men weet dat, in jeval de stakers volgehouden had den, de groote werven 60 pet. van hun arbei ders uitgesloten zouden hebben. De Engelsche admiraliteit heeft bekend go- maakt, dat voortaan Chineezen als stokers bij de Engelsche marine jn dienst mogen worden genomen. Aanleiding tot dit besluit is geweest, dat. na relletjes aan boord van de „Shearwater" in San Diego, Zuict-Amerika, een ,12-tal leden der equi page, waaronder 10 stokers, deserteerden. De com mandant van het oorlogsschip had toen Chineezen als plaatsvervangers der deserteurs aangeworven. Door de rechtbank te Ribérac is zekere Blaise Mazeau, wegens vervalsching van granen, tot 3000 fres. boete veroordeeld. De uitgestelde reis van president Fallières naar Bordeaux zal in den loop van September plaats hebben. Te Launay-Cadelac nabjj Loudéac, is by het omspitten van grond achter het erf van de wed. Jego een pot gevonden, waarin veel oude gouden en zilveren munten. Verscheidene dagtee- kenen uit de dagen van Paus Sixtus den IVen Het zjjn bijzonder mooie exemplaren. Mgr. de Beauséjour, bisschop van Carcasson ne, zal vervolgd worden wegens het voltrekken van een kerkelijk huwelijk voor aan de burger lijke formaliteiten voldaan was. Door de politie te Barcelona is een drietal anarchisten gearresteerd, dat herhaaldelijk op stootjes trachtte te verwekken. Uit New-York wordt gemeld, dat president Roosevelt in zijn eerstvolgende boodschap aan het congres een crediet van 19 millioen dollars zal vragen voor nieuwe verdedigingswerken op de Philipijnen en de Hawaï-eilanden en voor de op richting van een basis voer de Amerikaansche vloot te Olongapo (Philipijnen). Er is bovendien nog sprake van den aankoop van de Madgadelina-baai van Mexico, teneinde daar een maritiem station te vestigen. De Engelsche stoomboot «Denewelt" heeft op de rotsen op 2 mjjlen afstand van Kaap Fini- stère schipbreuk geleden. De bemanning is gered. De kapitein Pichkine is gister-middag in een der straten te Ekaterinenburg doodgeschoten. De dader ontsnapte. Eenige agenten, die den moordenaar wilden achtervolgen, liepen lichte verwondingen op, daar de dader onophoudelijk op zjjn vervolgers met een revolver schoot. De Engelsche gezant te Christiania reed met zijn dochter in een rijtuig van Christiania naar Bergen. Tengevolge van het schichtig worden der paarden, is het rijtuig verongelukt. De gezant is in hopeloozen toestand naar Nystuen gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Lady Herbert is er gelukkig met eenige lichte kwetsuren afgekomen. Zaterdag is aan boord van den in het bassin Missiessy no. 3 te Toulon liggenden Franschen kruiser »Hoche brand uitgebroken. Het vuur werd in den aanvang gebluscht. In Worcester (Kaapkolonie) is zekere Pieter Nelson overleden, die den ouderdom van 107 jaren bereikte. De man was de oudste blanke onder daan van koning Edward. wordt daarop met 19—15 stemmen besloten de behandeling voort te zetten op Dinsdag a.s. Officieels berichten. Bij Kon. besl. van 3 dezer is verleend de eere medaille in zilver, verhonden aan de orde van Oranje-Nassau, aan W. J. H. Mali, te Groningen, hoofdcondücteur 1ste klasse, en aan A. Maas te Zwolle, machinist 1ste klasse, beiden bij de Maat schappijl tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Bij Kon. besl. van 29 Juni is de heer H. N. Fran cois c.i. te Amsterdam, chef van de afdeeling Nieuwe Werken bij de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. EERSTE KAMER. Zitting van Zaterdag 6 Juli. Arbeidscontract. De heer Van Weideren Rengers stelt voor, de verdere behandeling van het ontwerp te schorsen tot een nader te bepalen dag. De min. van Justitie zou het betreuren als dit voor stel wordt aangenomen doch het wordt aange nomen met 1817 stemmen. Op voorstel van. den heer V ening Meiaesz Kon. bezoek aan Drente. Te 10 uur Zaterdagmorgen zijn de Koningin en Prins Hendrik weer uitgereden. Het weer was uitstekend, doch op straat was het lang niet zoo druk als gisteren. Hier en daar werden bouquet- ten aangeboden. Tegen ruim elf uur werd een bezoek aan de pluimveetentoonstelling gebracht. Waar het koninklijk echtpaar met belangstelling de onderscheidene inzendingen bezichtigde. De Prins was gekleed in admiraalsuniform, de Ko ningin in lichtblauw. Op de tentoonstelling werd H. M. rondgeleid door den heer Bertram, voorzitter van het bestuur; de Prins door den heer Roeterdink. Een aardig intermezzo was het, toen een jong konijhtje vlak voor de Koningin het hok ontvluchtte. De Ko ningin was er op gesteld, dat haar begeleider het diertje zou opvangen, wat hem gelukte. De Prins kocht een paar toornen kippen. Er was weinig publiek op de tentoonstelling. Op de straten stonden hier en daar nog al veel menschenbij de aankomst op het tentoonstellings terrein werd H. M. een bouquet en een catalogus aangeboden door jongejuffrouw Aafje Bertram. Op het terrein werd een concert gegeven door de stafmuziek vaq het 6e regt. inf. Te half een werd in de Statenzaal een dejeu ner aangeboden aan de Vorstelijke Personen door den Gemeenteraad van Assen. De burgemeester hield een rede, welke door de Koningin werd beantwoord. Te 3 u. 7 stadstijd z(jn Zaterdag-middag de Koningin en de Prins der Nederlanden uit Assen naar Het Loo vertrokken. Een jubelende menigte langs den Stationsweg en op het Stationsplein deed hun uitgeleid. De eerewacht werd op het plein met een buiging van H. M. en een militab ren groet van den Prins afgedankt, waarna de Koningin den commandant, mr. J. T. Lint horst Homan, in het station hartelijk dank zegde voor de diensten door hem en z(jn onver moeibare ruiters tijdens het verbljjf in Assen bewezen. Op het perron, waar een compagnie infanterie onder commando van kapitein W. Weenink met stafmuziek en regimentsvaandel stond opgestelij om de militairen honneurs waar te nemen, werden Hare Majesteit afscheidsruikers overhandigd door jonkvrouwe De Milly van Heiden Reinestein namens het provinciaal bestuur en door mej. Rambonnet namens de gemeente. Aan het station waren aanwezig de leden der Gedeputeerde Staten van Drente en het gemeente bestuur van Assen met vele andere autoriteiten, van welke allen de Koningin en de Prins min zaam afscheid namen, alvorens in den gereedstaan- den koninklijken trein plaats te nemen. Van het balkon van hun salonwagen spraken de vorstelijke reizigers nog eenigen tjjd met den Commissaris der Koningin en den burgemeester ea toen werd het sein tot vertrekken gegeven. Het hoera, door de op het perron vertoevende personen aangeheven, werd overgenomen door de menschenmenigte buiten het station en een lange juichkreet klonk den koninklijken trein na toen deze het station uitstoomde. Aan de burgemeesters der gemeenten, welke zij bezocht, deed de Konin gin giften toekomen voor de armen. Weten de Assenaren hun Koningin en Prins thans ook niet meer in hun midden, het eeuwfeest hunner stad beschouwen zjj daarmede nog geens zins als geëindigd, te minder nu het weder na dien eersten dag van teleurstelling zich zoo uit stekend houdt. Met concerten, een taptoe, lande lijke bals, herhalingen van de voorstelling der «Heilige van de Wittenhillinge" en daarop vol gende napret hopen zjj het teest nog tot in de volgende week voort te zetten. Kon. Instituut van Ingenieurs. Op de vergadering van den Raad van Bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs is herkozen tot president het Raadslid J. L. Cluyse- naer en vice-president het Raadslid P. H. Kemper tot penningmeester is gekozen het Raadslid B. Gratma, zoodat de Raad van Bestuur met ingang van het nieuwe Instituutjaar aldus is samengesteldJ. L. Cluysenaer, presidentP. H. Kemper, vice-prsident B. M. Gratema, penning meester J. Muysken, dr. R. J. baron van Lijnden, F. G. Waller, J. C. Dijxhoorn, D. H, Havelaar, Z. Stuten, J. H. Beucker Andreae, president van de afdeeling voor werktuig- en scheepsbouw L. M. Barnet Lyon, president van de vakafdeeling voor electrotechniekJ. J. 's Jacob, president van de vakafdeeling voor spoorwegbouw spoorweg exploitatie; J. H. van Hasselt, president van de vakafdeeling voor bouw- en waterbouwkunde R. A. van Sandick, algemeen secretaris. Audiënties. De gewon© audiënties van de ministers van Justitie en van Landbouw Nijverheid en Handel zullen op Woensdag 10 Juli niet plaats he* ben. De Do Ruyter-hulde. Vóór de ontbinding van het nationaal De Ruy ter-comité, richtte dit comiié een schrqven aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin het zegt, dat het besloten heeft uit zijn midden te benoemen en permanent te maken, een com missie, met opdracht bij de regeering en de natie te bljjven bevorderen de stichting van een mari tiem historisch museum. Deze commissie is samengesteld uit de heeren A. G. Elis, gep. vice-admiraal, adjudant i. b. d. van Hare Majesteit de Koningin, voorzitterJ. B. A. Jonckheer, oud-zeeofficier, der stoomvaartmaat schappij «Nederland" D. F. Scheurleer, voorzitter der vereeniging «Het Nederlandsch Zeewezen" J. v. d. Eist, oud-zeeofficier, secretaris der veree niging «Onze Vloot", penningmeester, en J. 11. Ketjen, oud-zeeofficier, secretaris. De commissie berichtte tevens den minister van den wethouder voor Publieke Werken der gemeente Amsterdam, een mededeeling te hebben ontvangen vermeldende, dat het niet wel mogelijk is, het «Huis met de Hoofden" langer beschikbaar te houden voor een eventueel te stichten maritiem historisch museum, wanneer omtrent die stichting geenerlei zekerheid kan worden gegeven. Het a.s. Middenstandscongres te Nijmegen. Om gezondheidsredenen zal Z.Ex. de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geen gevolg kunnen geven aan zijn voornemen om 4de alge- meene vergadering van het Nationaal Congres van den Nederlandschen Bond van vereenigingen van den Handeldrjjvenden en Industrieelen Middenstand op 17 en 18 Juli a.s. te Nijmegen persoonlijk by te wonenaan den referendaris van zjjn departe ment, hoofd der afdeeling, mr. J. C. Everwijn, heeft Z.Ex. nu opgedragen hem op deze vergade ring op het congres officieel te vertegenwoor digen. De belangstelling in dat congres is, naar wjj verneme, buitengewoon groot, waartoe vooral het congres-onderwerp »de vakorganisatie van den mid' denstand" veel heeft bijgedragen, evenals de voor stellen, die door aangesloten vereenigingen op de agenda zijn gebracht, waaronder het vraagstuk der vervroegde winkelsluiting levendige discussies zal medebrengen. Zeer belangwekkend zullen ook de beraadsla gingen zijn over de «oneerlijke concurrentie,' waarvoor door de Algemeene Winkeliersvereeni ging te Amsterdam een motie zal worden voorge- steld, weke motie nader zal worden toegelicht door den rechtsgeleerden raadsman dezer Vereeni ging, mr. C. Frikkers, terwijl de afgevaardigden dezer vereeniging verschillende nieuwe praktijken der oneerlijke concurrentie, waarbij van zeer erger lijken aard, op de vergadering zullen mededeelen. De rede van prof. Wjjsman uit Leiden, ter uit eenzetting van de wijze van werken van het Rijks bureau van Kosteloos Onderzoek van Koopwaren voor den Middenstand, zal gehouden worden in de vergadering van 17 Juli, des middags te 2 uur precies. Het gemeenschappelijke diner zal plaats vinden op 17 Juli, des middags te 5 uur, in de groote zaal van «Hótel du Soleil" te Nijmegen, waarbij de afgevaardigden en geïntroduceerden mede kun nen aanzitten na voorafgaande aanmelding aan den voorzitter der maaltijd-commissie, G. H. Schuppers Grootestraat 7, te Nijmegen. \oor belangstellenden en voor leden van roid- denstandsvereeningen zijn nog eenige introductie- kaarten beschikbaar tot bijwoning der algemeene vergadering en van het congres, op franco aan- bfl den Bondssecretaris, den heer W. Nieuwen- huizen, Slichtenhorststraat no. 1 te Nijmegen. De Vredesconferentie. Aanstaanden Donderdag 11 dezer, zal door den gezant van Rumenië, den heer Maurocordata, een groot diner, zijnde het derde van de serie diners, worden aangeboden aan leden der Vredesconferentie en eenige andere genoodigden. Maandag 15 dezer is er groot gala-dejeuner bij den Rumeenschen gezant. Druifluis. J. Leenderts Czn., rijkstuinbouwleeraar voor friesland en Groningen, te Leeuwarden, is aange wezen als officieel deskundige voor het verrichten van inspectiën en onderzoekingen, Vereischt krach tens de bepalingen tot wering van de druifluis. worden verleend. Amsterdam heeft negen zitting lokalen voor den gemeentelijken geneeskundige*1 dienst dienst; zeven of acht dezer lokalen krijgen nu een vasten post voor de hulpverleening bjj ongelukken. Elke post zal bestaan uit een verple ger met een brandcard en is natuurlijk voorzien van de noodige verbandmiddelen. Elk ongeluk moet worden bericht aan een cen traal bureau, waartoe op verschillende punten telefonische gelegenheid zal worden gegeven langs speciale ljjnen. Van het centraal bureau uit wordt aan der op te richten posten de telefonische las' verstrekt hulp te gaan bieden. Des nachts zal de dienst worden beperkt tot een drietal posten. De dienst komt in plaats van onder de politie, zeoals thans, te staan onder den gemeentelijken genees kundigen dienst, waarmede hij geheel samenwerkt. De uitsiuiting-Passtoors. Het bericht van de «Tijd" over een bezoek van den voorzitter der Tweede Kamer aan het Ka merlid Passtoors wordt thans door het «Centrum'' na inlichting uit de beste bron als ten eenenmale oDjuist, tegsngesproken. Oud- en nieuw-archief. Bij besluit van B. en W. van 's-Gravenhage is de grens tusschen oud- en nieuw-archief, tot nu toe vallende in 1813,. voorloopig verlegd tot 1851, voor de archieven van enkele ambtenaren en oommissies nog eenige jaren later. Aan den ar- cehivaris is opgedragen een reorganisatie van de archieven tot stand te brengen en een nieuwen inventaris samen te stellen, .waarbij de regelen der Handleiding zullen worden gevolgd. Het Vredespaleis. Het Coll. Acad. Lugd. Bat. Supr. heeft aan alle Nederlandsche Studenten een oproep gericht, om mogeljjk te maken de uitvoering van het vol gende planom nl. voor het te bouwen Vredes paleis door de Nederlandsche Studentenkorpsen te doen aanbieden een geschenk, hetwelk zou bestaan uit een muurbeschildering van een der zalen van genoemd gebouw. Daar het wenscheljjk is, dat mededeeling van deze gift kan geschieden bjj de eerste steenlegging op 30 Juli a.s., verzoekt het Collegium eventueels bijdragen zoo spoedig mogelijk te zenden aan het adres van den quaestor collegii, adres Delft, Nieu we Plantage 110. Eerste hulp bij ongelukken. B, en W. van Amsterdam zullen binnenkort een belangrijk voorstel den Raad aanbieden, be treffende eerste hulp bjj ongelukken. Er zullen een aantal vaste posten worden ingericht waaruit bjj ongevallen spoedige en doelmatige eerste hulp kan li De Antwerpsche burgerwacht. De opper- en verdere officieren van de Antwerp- sche burgerwacht zullen Zaterdag 13 Juli tegen 12 uur te Amsterdam aankomen tot het maken van hun tweedaagsch uitstapje. Zy zullen na een rjjtoer door de stad, zich des avonds aan een kameraadschappelijk feestmaal in het «Bible hotel", vereenigen. Zondag is bestemd o.a. voor een wandeling naar <ie haven, een bezoek aan de diergaarde, een tocht door het nieuwe stadsgedeelte, een bezoek aan het Rijksmuseum. Congres voor Openbare Gezondheidsregeling. Tot leden van het bestuur zijn gekozen de hee ren J. W. C. Tellegen te Amsterdam en J. MennOi Huizingamocht deze bedanken, wat waarschijnlijk is, dan prof. dr. Eykman te Utrecht. Op de verga ring te 's-Hertogenbosch waar dez© vergadering plaats had, heeft de adsp.-inspecteur van den ar beid, de heer C. J. P. Zaalberg preadvies uitge bracht over: „De toestanden in de huisindustrie, in het bizonder in Nederland" waarin hij o.a. tot de conclusie kwam: In het belang der volksgezondheid vragen de toestanden in de huisindustrie dringend de aan dacht, zoowel ten behoeve van hen die ibuisin- dustrieele voorbrengselen gebruiken, als voor hen en in meerdere mate die zulke producten vervaardigen. Door den nauwen samenhang tusschen de eco nomische en hygiënische toestanden in de huis industrie moet de bespreking in het belang der openbare gezondheid zich ook tot de levensom standigheden der huisindustrieele arbeiders uit strekken. i Hoewel enkele takken der Nederlandsche huis industrie niet van zoo'n grooten omvang zijn als elders voorkomt, is de toestand hier niet beter, zoodat wettelijke regeling zoowel in het belang van de openbare gezondheid, als van de treiuriga levensomstandigheden der huisindustrieele arbei ders, dringend vereischt wordt. De heer Is. P. de Voogt leidde in: „Maatrege- len ter verbetering van huisindustrieele toestan den", met o.a. de stellingen t Onder huisindustrie of huisarbeid zal gerekend- moeten worden alle arbeid in woningen verricht, ter vervaardiging van producten voor den handel, ook dan wanneer de huisarbeiders schijnbaar zelf standige ondernemers zijn. De maatregelen ter verbetering van huisindus trieele toestanden moeten den overgang naar den fabrieksarbeid bevorderen, of, waar dit niet moge lijk is, den materieelen welstand en zelfstandig heid der huisarbeiders versterken. Voor dit doel zijn de volgende wettelijke rege lingen gewenscht: Vaststelling van minimumloonen door wettelijk geregelde instellingen voor bepaalde huisindustriën. en in bepaalde, streken. Verplichte bekendmaking van loontarieren en verdiende loonen, door aanplakking van loonlijsten of uitreiking van loonboekjes. Toepassing van de arbeidersverzekering in 't bijzonder voor ziekte, invaliditeit en ouderdom op alle huisarbeiders. Registratie van allen huisarbeid door de on dernemers die huisarbeid verschaffen en door de verhuurders van woningen aan huisarbeiders. Krachtige toepassing van het verbod van kinder arbeid. f Beperking van den arbeidstijd onder verant woordelijkheid van den werkvierschaffer, indien het loon zoo laag is, dat in den beperkten arbeids tijd geen oiuierhoudsinkomen Ui verdienen ig,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2