Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. te geraken heeft zich eenigen tijd geledén feén comité gevormd, in welk comité de burgemeesters van Gouda, Zoeterwoude, Hazerswoude en Bos koop zitting hebben genomen. Aan de raden der bij de nieuwe spoorwegver binding belang hebbende gemeenten worden thans door den heer A. G. den Boester, ingenieur te Alkmaar, bijdragen gevraagd om de kosten der voorbereidende werkzaamheden te bestrijden. Japansche oorlogsschepen in onze Oost. Te Brussel is bericht ontvangen /lat op de reede van Batavia drie Japansche pantserschepen zijn aangekomen om kolen in te nemen. Er heerscht groote opwinding onder de bevolking. Bond van Christen-socialisten. Te Amsterdam is opgericht een bond van Christen-socialisten, die volgens zijin beginselver klaring de apostolische geloofsbelijdenis aanvaardt en, den tegenwoordigen maatschappelijken toe stand een schade achtende voor de Chris tenjhieid en in strijd met Gods geboden, het kapitalistisch beginsel bestrijden en de overwinning van het socialisme bevorderen wil. Geen geld a 4 te krijgen. Onlangs heeft de gemeente Sittaid een 4 pets. leening, groot f 70.000, uitgeschreven, waarop echter geen enkele inschrijving inkwam. Thans heeft de gemeenteraad besloten tot het aangaan van een onderhandsche leening voor hetzelfde bedrag tegen 5 pet. bij.1 de Mpij. voor Geineente- Crediet te Amsterdam, behoudens dc goedkeuring van Ged. Staten. Afstand van grondgebied. .Wij lezen in het „U. D.": Men deelt ons uit Brussel als zeker mede, dat de Japansche Regeering stappen bij de Neder- landsche doet om een van onze eilanden in Ne- derlandsch-indië op „vriendschappelijke" wijze over te nemen. Het laat zich inderdaad wel hooren, dat Japan er he'ang bij heeft, hetzij voor een eventueèl'en oorlog met Amerika, hetzij voor andere doel einden, een steunpunt ten Zuiden der Philippijnen en in den O.-I. Archipel te hebben. Er is echter ook nog een andere belanghebben de in deze zaak; en dat is Nederland. En daar om vertrouwen wij, dat, hoeveel „stappen" Ja pan ook moge ondernemen, van de Nederlandsche Regecring niet anders zal uitgaan dan een be slist weigerend antwoord. i De Haagsche correspondent van de Brusselsche „Petit Bleu" seint aan zijn blad: Ik ben in staat u te: bevestigen, dat 't onjuist is, er ouderhandelingen zijn geopend tusschen Japan en Holland met het oog op den afstand door dit laatste land aan het rijk der nippons van een kolenstation in den Indischen archipel. De Hollandsche regeering wenseht, wat er gebeure, een volstrekte onzijdigheid in acht te nemen en zou meenen aan dat beginsel te kort te doen, door den afstand van een eiland aan zijn mach tigen nabuur in den Stillen Oceaan. Flores. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is Endeh, op het eiland Floreszonder bekende aanleiding door de bergbevolking over vallen en geheel verbrand. Het bestuurs-etablis- sement. is behouden. Kapitein Christol'fel wórdt met marechaussees derwaarts gezonden. i Katholiek Volkslied. Het „Centrum" kan mededeelen, dat repds voor eenigen tijd door het Centraal Bureau van de K. S. A. de eerste, voorloopige werkzaamheden zijn verricht, om te komen tot een katholiek volks lied. Deze voorbereidende werkzaamheden zijn al reeds zoo ver gevorderd, dat op de eerstvol gende Centrale Vergadering van de K. S. A., in deze een beslissing zal kunnen worden genomen. Handelsreizigers. De algemeene vergadering van den Neder). Bond van Handelsreizigers zal op 28 en 29 dezer in de Buitensocieteit te Zutphen gehouden worden. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor Op welke wijze kan de Bond hulp verleenen aan collega's of hunne gezinnen, welke lijden aan zenuwziekte ef tuberculose Is staatsexploitatie der spoorwegen in het belang van den handelsreiziger Het bondsbestuur herhale zyne pogingen om te bevorderen, dat het afzenden en uitbetalen van postwissels zal kunnen geschieden gedurende den tjjd, dat het postkantoor officieel geopend is. Kamers van Arbeid. De vereeniging van voorzitters en secretaris sen van Kamers van Arbeid in Nederland hield gister te Utrecht een algemeene vergadering on der voorzitterschap van den heer Jos de Sterke te Rotterdam. De vergadering was goed bezocht. De voorzitter opende met een kort woord van welkom de vergadering, waarna de secretaris ver slag uitbracht ower het afgeloopen jaar. Daarin wordt geconstateerd, dat het eerste vereenigings- jaar zeer bevredigend is geweest; het aantal leden is gestegen van 134 tot 151, terwijl dat der dona teurs onveranderd bleef. De rekening en verant woording van den penningmeester toonde een nadeelig saldo ad f 27.57. Inkomsten waren f 290 en uitgaven f317.57. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Besloten is de volgende ver gadering weder te Utrecht te houden. Hierna was aan de orde de interpellatie van den heer J. van Aggelen Delft, over de samen stelling der commissie voor de reorganisatie der Kamers van Arbeid, naar aanleiding waarvan zich een levendige discussie ontspon. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan biet voorstel tot aanvulling der commissie met drie personen. De heeren W. Havers en A. van Italië uit Den Haag hadden eene motie ingediend betreffende de wij ziging van het karakter der Vereeniging. Daar de gewijzigde motie te laat was ingekomen, om daar over nog preadvies uit te brengen, werd door het bestuur voorgesteld verdere behandeling der zaak uit te stellen tot de volgende vergadering. Met alg. stemmen werd dit voorstel goedgekeurd. Bond van R. K. openbare onderwijzers in het bisdom Haarlem. Zondagmiddag 4 uur waren in 't gebouw van den R. K. Volksbond te Haarlem tal van R. K. openbare onderwijzers en onderwijzeressen uit 't Bisdom Haarlem vergaderd met het doel een Bond van R. K. openbare onderwijzers in 't Bisdom Haarlem op te richten. De vergadering werd gepresideerd door den heer D. G. Knijnenberg, hoofd der school te Eg- mond. Nadat 't doel der vergadering in den breede was uiteengezet en bespraken werd tot de oprich ting besloten. Een program van beginsel, urgentie en actie werd vastgesteld. Naast het ijveren voor goed Katholiek onderwijs ,zal de Bond ook de stoffelijke belangen der leden behartigen door te trachten gelijkstelling te verkrijgen voor de open bare en bijzondere Katholieke onderwijzers. Het vcorloopig bestuur werd als volgt geconsti tueerd G. Bulten, hoofd ZilkJ. v. Hal, onder wijzer, Amsterdam; D. G. Knijnenberg, hoofd, EgmondJ. M. Schellekens, onderwijzer, Egmond. Commandant ran het Veldleger. Niet generaal-majoor F. H. A. Sabron, zooals in een vorig nummer werd medegedeeld, maar lui tenant-geperaal A. Kool, chef van den generalen staf, zal op 1 October a. s. tot commandant van het veldleger worden benoemd. Mr. Tan Houten. Wij lezen ,in „Het Centrum": Men zegt, dat de leden der Eerste Kamer het voornemen hebben om aan mr. Van Houten bij hun terugkeer een gastmaal aan te bieden een politieke afscheidshulde te brengen. Gelukwenschen. Reuter seint uit Parijs: Door tusschenkomst van den zaakgelastigde heeft president Fallières de gelukwenschen van de Nederhndsche regeering ontvangen naar aanlei ding van de schoten, die op hem gelost zijn bij zijn doortocht. Ned. Boerenbond. Het Bestuur van den Nederlandschen Boeren bond, vergaderd te Utrecht den 12en Juli 1907, heeft besloten tot bekendmaking der navolgen de bij acclamatie aangenopien motie: „Het Bestuur van den Ned. Boerenbond ken nis genomen hebbende van het schrijven van den heer de Kruijff Jr., directeur van de Centrale Werkgevers Risico-verzekeringsbank te Amster dam aan zijn hoofdbestuur in zake de weinsche- lijkheid van aansluiting van landbouwwerkgevers aan genoemd lichaam en den inhoud daarvan nauwkeurig overwogen hebbende, betreurt de verregaande persoonlijkheden tegen zijnen rap porteur jhr. mr. de Wrjkerslooth in dat schrijven vervat, welke zelfs niet verschoond kunnen wor den door eene begrijpelijke teleurstelling van gé- noemden directeur over het afraden van de door hem bestuurde instelling en verklaart bijl dezen nogmaals de reeds vroeger aangevoerde gronden en het in dezen gegeven advies met nadruk te blijven handhaven. Melkvoorziening. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ont raden het voorstel-Caroli, overgenomen door den heer Tak, strekkende tot benoeming eener dés- kundige commissie van onderzoek in zake de melkvoorziening in Noord-Holland. Gedeputeer den zullen zelf een onderzoek instellen, zijnde dat eenvoudiger en voordeeliger, en in de na jaarszitting rapporteeren. Geldleening van 1 millioen. B. en W. hebben aan den Raad het volgend schryven gezonden: Waar met een definitieve voorziening in het vinden der gelden voortspruitende uit buitenge wone uitgaven voorloopig uit tijdelijke middelen bestreden, niet langer kan worden gewacht, heb ben wij; de eer U hierbij ons voorstel aan te bie den, om ons te machtigen een leening aan te gaan van hoogstens een millioen gulden. Voorzien van deze machtiging kunnen wij' ons met vrucht in betrekking stellen met geldschie ters, en kunnen als het geschikte oogenblik ge komen is, terstond aanvaarden. Deze regeling komt ons de meest geschikte voor, terwijl zoodanige machtiging o.i. noch bij Uwen Raad, noch bij Heeren Gedeputeerde Staten bezwaar behoeft te ontmoeten, mits slechts het Ieeningsplan wordt vastgesteld. En dit is in ons voorstel geschied. In verband mot de bepaling van het ontwerp-besluit sub. 2e, kunnen wijl Uwen Raad mededeelen, dat spoedig onze voorstellen ten aanzien van een regeling als daar bedoeld te wachten zijn en dat wij ons voorstellen, die regeling o.a. ook op de begrooting vóór 1908 op te maken, toe te passen. Nog kunnen wij hieraan toevoegen,dat het nadeelig saldo van den buitengewonen dienst thans pl. m. f 640000.bedraagt en dat te be ginnen met 1901 het nadeelig saldo der aankoo- pen tegenover de verkoopen pl. m. f550000.— bedraagt, zoodat de leening bijna geheel strekt voor kosten van verkrijging en voor uitgifte ge schikt maken van bouw terreinen waarvoor rente en aflossing behooren te komen ten laste van den buitengewonen dienst. Op te merken valt derhalve, dat het bedrag waarmee de gewone huishouding voor rente en aflossing zal zijn te belasten zeer gering zal zijn. Wat. betreft het aflossingsplan kwam het ons gewenscht voor een duur van 40 jaar tot basis te nemen welke vrijwel de normale is te achten. Verdeeling der lasten over de onderscheidend jaren gelijkelijk is door ons aangenomen; het heeft o.i. de voorkeur boven het aflossen van een gelijk bedrag ieder jaar. Alsdan worden de lasten in hun geheel zeer ongelijk over de onder scheidene jaren verdeeld; dit zou voor deze leè- ning varieeren van 61/2 0/o 7 rente en aflossing samen tot 1/10 0/0, terwijl bij gelijke verdeeling van lasten het percentage ieder jaar ongeveer 5 beuraagt Wij vertrouwen ten slotte, dat het U duidelijk zal zijn, dat in verband met den stand van de geldmarkt, geen lager rente type dan 4 o/0 kon worden aangenomen. Verdronken. Gister-namiddag ongeveer 6 uur is de 7-jarige Marinus van Slobbe, wonende Groenelaan, met het vischjes vangen aan de Westerkade naby de zwem plaats te water geraakt. Door den zwemmeester Van Wieringen werd de politie met het ongeval in kennis gesteld, waarop aanstonds pogingen in het werk werden gesteld om den drenkeling op het droge te brengen. Eerst omstreeks 8 ure mocht men daarin slagen. Waar men na zoo langen tijd wel alle hoop moest opgeven, de levensgeesten by het kind weder op te wekken, kon door een geneesheer slechts de dood geconstateerd worden. Het lijkje is daarop naar de ouderlijke woning gebracht. Volksbadhuis. In de week van 8-14 Juli 1907 werden genomen 254 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 39 regen 14 regen n 153 school kinder a 5 ct 26 Gister heeft men een aanvang gemaakt met het aanbrengen van vier herstelde boeien op de Maas. UIT OVERSCHIE. Gistermorgen is te Overschie in een sloot langs het Jaagpad gevonden, het lijk van een onbekend manspersoon van ruim 60 jaar, 1.60 M. lang, kaalhoofdig, bruine oogen, breede mond, tanden ongaaf, gekleed in zwart kamgaren broek met vest en colbert, blauw baaien onderbroek, blauw gestreepte boezeroen en linnenhemd, gemérkt W, 26, zwarte sokken, bruine kousen en chroom- lederen bottines. 1 Op het lyfc zijn bevonden een knipmes een haarkam en een portemonnaie met een hal ven weder gearesteerd naar Rotterdam overgebracht en voorloopig in het huis van bewaring opgesloten, daar men er zeker van meent te zyn, dat byzelf met eenige kameraden die inbraak gepleegd heelt. De brand in de A 1 exanderkazerne. In verband met het aanhangige onderzoek naar de vermoedelijke brandstichting in de Alexander- kazerne te 's-Gravenhage, is 'een wachtmeester van het 3e regiment huzaren, tegen wieh de mi litaire autoriteiten bewijzen meenden te hebben van het feit, dat hij in ongeoorloofde verstand houding stond met ondergeschikten hij zou hen gewaarschuwd hebben omtrent de aanwezig heid in de kazerne van een politieambtenaar in de provoost ingesloten en, na daaruit ontsla gen te rijn, teruggesteld tot huzaar. Kwartjesvinders geknipt. De politie van hét posthuis Gevers-Deynootplein te 's-Gra venhage heeft, bij de buitengewone drukte van Zendag een geheel stel z.g. kwartjesvinders opge ruimd en zoo lang onder dak gebracht dat deze bet pleizier van hun reisje van Amsterdam en Rotterdam naar de badplaats moesten missen. Een als heer gekleed persoon, die in een paar hotels te Scbeveningen met oplichting slachtof fers poogt te maken, werd daarin tijdig door de politie van dezelfde afdeeling verhinderd. Bij nadere kennismaking bleek men met een ryiwieldief te doen te hebben en is den vreemdeling, instedé van over de grenzen gezet te worden voorloopig een plaats in s Rijks logement bezorgd. Een luchtballon -Zaterdagavond omstreeks half elf werd boven Haarlem een luchtballon ge zien, die in Zuidelyke richting wegdreef. (»0. H. Ct.") Floris Vos gearresteerd. In verband met de ongeregeldheden op „Oud-Bussem", is gis ter de heer Floris Vos gearresteerd, waartoe hij ontboden was op het stadhuis te Naarden. De arrestatie geschiedde vanwege den substituut-of ficier van justitie ,mr. L. C. Besier, wegens huis vredebreuk en wederspanningheid. Zooals men zich zal herinneren, was Floris Vos directeur der maatschappij „Oud-Bussem" en werd door een tegenpartij uit deze functie ontzet. Hierover zijn toen ongeregeldheden ontstaan. Na verhoor door den rechter-commissaris, mr. L. I'. J. Hoeffelman, is gistermiddag het arrest definitief gehandhaafd, zoodat de bekende leider van de ontevreden erfgooierspartij zich thans in preventieve hechtenis bevindt. Lichten van een offerbus. Zondag namiddag tusschen drie en vier uur is een offer bus in de sacristy der St. Plechelmuskerk te 01- denzaal gelicht. De sloten waren verbroken. Het ontvreemde bedrag bestond uit de onder de gods dienstoefeningen ingezamelde gelden. De vermoedelijke dader Van der B. uit Raalte is nog 's avonds door de marrechaussée gevat. In zijn bezit waren nog circa 7 gulden aan centen en de lip van een offerbus, terwyl hy circa 7 gulden op verschillende plaatsen had verteerd. Eene schandelijke baldadigheid bracht gistermorgen onder de inwoners der ge meente Aardenberg heel wat beroering. Toen de landbouwer M, zyne koeien uit ide weide wilde halen, bemerkte hy dat een der dieren een schot bad gehad in den kop, het andere erg was ge kwetst aan de heup. Een paard van den brouwer H., dat in een weide aan de overzijde van den weg liep, had een schot hagel in de, borst. Hierby bleef het nog niet. Ook in een weide van den landbouwer De R., gelegen eenige minuten verder achter de Elderschuur, was een der dieren aange schoten. De hulzen der patronen zyn gevonden. By zorgvuldige verpleging kunnen de dieren waar schijnlijk blyven leven. Omwonenden hebben tusschen een en twee uur in den nacht schoten gehoord. Tot nog toe is de dader onbekend. Het geheel lykt het werk van een kranzinnige I UIT ROTTERDAM. Men meldt uit Rotterdam d.d. 15 Juli Er is heden een stilstand gekomen in de gespan nen verhouding in het havenbedrijf te Rotterdam Zaterdag-avond heeft n.l. een conferentie plaats gehad ten staahuize tusschen den burgemeester, een aantal belanghebbenden bij den graanhandel, de directie der elevator-maatschappij, eenige Duitsche graan-importeurs en het bestuur van de federatie der havenarbeidersvereenigingen. Op die conferentie is besloten gedurende 6 dagen de elevators stop te zettten en evenzoo de werk lieden der stuwadoorsvereeniging uit de Caland- straat en de wegers van de Volharding. Alleen het werk, dat onder handen is, wordt afgemaakt. De zg. wapenstilstand gaat heden in eindigt Zaterdag om half elf. In verband hiermede zijn de mariniers naar de kazerne teruggekeerd en zijn de politie-patrouilles ingetrokken, evenals elk ander machtsvertoon. De huzaren en mariniers blyven te Rotterdam, in afwachting van de onderhandelingen, die deze week gevoerd zullen worden. Er is gebleken dat Walther onmogelijk den effectendiefstal in de Zalmstraat te Rotterdam kan gepleegd hebben. Thans is de kellner J. Stubbe Ongeluk op een Amerikaanse h oorlogsschip. Gistermorgen om 10 uur is aan boord van het sedert eenige maanden in dienst zijnde nieuwe Amerikaansche slagschip sGeorgia" een lading in een 8-duims kanon ontbrandt. 17 man werden gekwetst, waaronder 8 ernstig. Het schip stevende, op bevel van schout-by-nacht Thomas, naar Boston. By aankomst aldaar bleek, dat er van de gewonden reeds 5 overleden waren Het schip bekwam geen schade. Volgens beweren der opvarenden veroorzaakte een vonk uit den schoorsteen de ontbranding van een bus kruit, toer* deze van den munitieaanbrenger genomen werp. Builenpest. In het Ziekenhuis te Odessa is vastgesteld, dat een der verpleegden gestorven is aan builenpest. De pestlyder was stoker op een stoomschip, dat op Alexandria vaart. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrydag 16 Juli 1907, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester, de heer dr. M. A. Brants Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heeren: VonBriel Sasse, Dirkzwager, Loopuyt, Nolet en Ris.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2