Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang Vrijdag 19 Juli 1907. No. 8861. Aboumt op ie Nienwe ScMeMe Courant iratis Gel prijs 10 c. p. weel, 0.45 p. na, fl.3 i p. il Officieele berichten. Gymnasium te Schiedam. Brandweer te Schiedam. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Donker Par ij s. Verspreide berichten. iW.Qr.ii ABONNEMENT SP RIJ Sj Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheèl Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0J32 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Onder nadere goedkeuring van Curatoren zal "en len September het 2e TOELATINGSEXAMEN gehouden worden. Belanghebbenden worden ver acht zich voor 5 Augustus a.s. schriftelijk te benden tot Dr. C. J. VINKESTEYN, Gymn. rector. Schiedam, Juli 1907. Ter vervulling van 2 vacatures van brandwacht "ij de Brandweer dezer gemeente kunnen manne lijke personen van 1835jaar, wonende in kring I, gegrensd door de Schie, de Lange Haven, het Broersveld,deGedempte Broersvest en de Boterstraat, aan de Noordvest en de Raam. Zich voor den *7sten Juli schriftelijk aanmelden bij den Heer OHR. KRIJGER, Lange Haven i26. DUITSCHLAND. De «Germania" bevat een oproep tot de Duitsche Katholieken naar aanleiding van den Katholiekendag, te houden te W'ürzburg van 25 tot 29 Agustus a.s. FRANKRIJK. De ontvanger te Cette heeft de belasting plichtigen te Montpeliier doen weten, dat ze voor den 21sten Juli hun belasting te betalen hebhen Geschiedt zulks niet, dan zal onmiddellijk tot vervolging worden overgegaan. Het comité van verweer antwoordde hierop, dat de gemeente gefedereerd is. Het comité te Argeliers heeft reeds de redenen opgegeven, waarom een voorloopige kwijtschelding van be lasting verlangd wordt. Eerst in October of No vember, wanneer de oogst binnen is, zal men hierin verandering kunnen brengen. Het verhoor van den «verlosser" is Dinsdag te Montpeliier begonnen. Gisteren zou Albert met verschillende getuigen geconfronteerd worden. Te Perpignan hebben koloniale soldaten zich bandeloos gedragen. Er was een paar dagen gele den een vechtpartij geweest tusschen een paar kolonialen en eenige burgers. Dat was herhaalde lijk voorgekomende laatste maal hadden de sol daten een duchtig pak slaag opgeloopen. Zij beslo ten zich te wreken. Op een bepaald punt van de stad verzamelden zij zich by kleine troepjes, en toen er vijftig bijeen waren, maakten zij ruzie met burgers. Zoodra er zoo iets van ruzie was, klonk de kreet«pak aan", de soldaten trokken de bajonet en vielen op de burgers aan. De burgers vluchtten onverwijld. Velen kwamen terecht in een koffiehuis. Terwjjl de soldaten dat café met stee- Den bombardeerden, slipten de vluchtelingen door een achterdeur weg. Een van de burgers bad echter de onvoorzichtigheid, uit een raam op de soldaten te schieten. De soldaten werden toen heelemaal dol, holden naar de kazerne, kwamen ten getale van 300 terug, bajonet op het geweer en brachten de heele stad in rep en roer. Ieder vluchtte in huis en grendelde ramen en deuren toe. Met moeite wist de politie de overhand te krijgen en de soldaten te bewegen, in de kazerne terug te keeren. Uit een oogpunt van lucht bekeken, lijkt ons het bedenkelijke van het geval, dat de soldaten met geweer en bajonet de kazerne zijn uitgeloo- pen, ondanks de wachtpost, ondanks de onder officieren en gendarmes, die hun verboden te vertrekken. De sJena", het Fransche pantserschip, aan boord waarvan in Maart 1.1. een ontploffing plaats vond, ingevolge de zelfontbranding van rookvrij kruit, waarbij 118 menschen het leven verloren en het schip ernstig beschadigd werd, zal, op be sluit van den minister van marine Thomson, her steld worden om zijn oude plaats weder in te nemen'in het eskader der Middellandsche Zee. De hoofdingenieur Davaux bracht ongunstig rapport uit, maar desondanks zullen de werkzaamheden onmiddellijk aangevangen worden om het schip in zes maanden weder zeewaardig te hebben. Er zal een uitgaaf van twintig millioen francs mee ge moeid zijn, naar het heet. Volgens de «Messidor" is de begrootingscom- missie uit de Fransche Kamer voornemens binnen kort in de Kamer voor te stellen de verleening van een buitengewoon crediet voor den onver- wylUen aanmaah. van vy 1 uesiuuilmie lucuiscuepeu naar het type der «Patrie". Uit het Fransch.) 24) Neen, dank u, kapitein. Maar ik verveelde mij in mijne kajuit, daar het deinen van het schip mij bijna deed gelooven, dat ik werke lijk zeeziek was, en daarom kom ik nu een luchtje scheppen, daar het thans nacht is en ik mij kan vertoonen, zonder, dat er iets bijzon ders kan gebeuren.... Het komt mij voor, dat We nogal goed vooruitgaan. Ja wij hebben den wind achter ons. Waar zyn wij I Op de hoogte van de monding der Loire: Dan zullen wij' weldra in 't gezicht zijn van de kust van Bretagne? De kapitein glimlachte. Wanneer wij voor kaap Finistère zullen varen, zijn wij er 20 mijlen ten Oosten van verwijderd, zeide hij. Marcel bekeek hem met verwondering. Ik meende, zeide hij, dat het op de IJlekan- eilanden zou zijn... 1 De kapitein glimlachte opnieuw en onderbrak hem U vergist zich niet, zeide hij. Er zijn. cven- PORTUGAL. De kroonprins van Portugal is gisteren met geestdrift te Loando ontvangen, waar hy verschil lende openbare werken heeft ingewijd. Hjj bezocht verschillende Staats- en particuliere instellingen Toen de prins in de stad kwam, werd hem door den voorzitter van den gemeenteraad hare sleutels aangeboden. Op de reede van Loando beviuden zich een Engelsche kanonneerboot en een Belgisch marine vaartuig. De rechthank te Lissabon heeft drie redac teurs van het blad «Munfo", wegens misbruik der persvrijheid, veroordeeld, den een tot 50.090 reis den ander tot 96.000 en den derden tot 250.000 reis en gelijkelijk in de kosten van het proces. De overheid te Lissabon heeft de voorgeno men betooging ter eere van den Republikeinschen hoofdman Bernardino Marchado verboden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister van Buitenlandsche zaken der Habs- burgsche monarchie, baron van Aerenthal, terug gekomen van Desio, heeft gister aan keizer Frans Jozef rapport gedaan van zijn onderhoud met den wel meer wegen om er te komen, en ik heb dien der Scholieren genomen. U hebt daar ongetwijfeld uwe bedoelingen mede Ik ben te oud, om zoo iets voor mijn ple zier te doen, antwoordde Mazamet. En terwijl hij plotseling de hand op den arm van Marcel lag, die den mond opende om hem te antwoord den, fluisterde hij hem in 't oor. Luister eens. Een dof en ver verwijderd geluid liet zich aan de linkerzijde van 't schip hooren. Eerst ver ward met het klotsen der golven, maakte het zich er onmdlkbaar van los, terwijl het tegelijkertijd scheen te naderen. Men zou zeggen, dat het de fluit van een stoommachine was' riep Marcel na eenige mi nuten uit. Het is inderdaad een stoomboot, dien grj hoort, zeide de kapitein; zij zal binnen eenige minuten dicht 'langs gaan. Als zij ons, zeide Marcel glimlachend, maar niet in tweeën snijdt. De kapitein maakte een veelbeteekenend hoofdgebaar. Bij ons, zeide hij, behoeven wij dat ge vaar niet te vreezen. En voor de tweede maal gaf hij Marcel door een teeken te kennen, dat hij hem niet zou onderbreken. Na een minuut plaatste hij even zijne linker hand op den arm van Marcel, terwijl hij met Italiaanschen minister Tittoni. Het onderhoud heeft een uur geduurd. MAROKKO. Uit Tandzjer wordt aan de »Temps" gemeld, dat het Magzen artikel 4 van de acte van Algeci- ras, betreffende de regeling der politie, ongewyzigd heeft aangenomen, niettegenstaande de minister van Oorlog tegen eenige punten bezwaren had in gebracht. De aanneming van dit artikel verkrijgt daardoor een bijzondere beteekenis, en toont aan, dat het Magzen langzamerhand zich met de ge dachte verzoent de hervormingen ten uitvoer te brengen. SERVIë. Te Belgrado neemt de ontstemming over de door den minister van Oorlog ter gelegenheid van des Konings verjaardag gedane benoemingen nog steeds toe, vooral onder de jongere officieren, die werden gepasseerd ten einde een viertal generaals te kun nen bevorderen. De ontevredenheid heeft later nog nieuw voedsel gekregen doordat twee hoofd officieren, oud samenzweerders, bij keus bevorderd werden. Er loopen weer allerlei crisisgeruchten. PERZIë. De toestand in Perzië wordt ernstiger. Het Parle ment eischt dat de sjah op 25 dezer, den verjaar dag van de grondwet, in het parlement zal verschijnen, om den eed af te leggen. De sjah zou daarentegen liever het parlement met geweld willen ontbinden, als hij zeker was van de troepen. De troepen dreigen echter, omdat hunsoldjj niet be taald wordt, met plundering. De plotselinge aan komst, van aen opioertgen prins rtaiar, maant den toestand nog verwarder. CHINA, Een lid van het Chineesche kiezerlyke huis heeft een memorandum saamgesteld aangaande vestiging van een Chineesch-Katholieke Kerk. Bij den Paus zou aangedrongen worden op de zending van een nuntius naar Peking en op de benoeming van een Chineeschen aartsbisschop, ter voorkoming van zendingsgeschillen. De Chineesche regeering heeft nog geen besluit genomen en schijnt 't een moeieljjk geval te vinden. KOREA. Te Tokio wordt het "waarschijnlijk geacht, dat de Keizer van Korea afstand zal doen van den troon ten gunste van den Kroonprins. Dit zou dan een eerste stap zijn in de richting van de in Korea 'n te voeren hervormingen. Daarna zou een con ventie worden bijeengeroepen, hetgeen, bjj instand houding van Korea's nationaal bestaan, de macht zal inperken, waarmee de Keizer regeert. Diens daden als regeerder zullen bovendien onderworpen zyn aan bekrachtiging door den Japanschen gouverneur-generaal. de rechterhand hem de ridbting aanwees, die zijn blik moest volgen. j i Daar is hij' zeide hij. Een roodachtig punt doemde voor hen, aan hunne linkerzijde, op 200 meters afstand op. Het gefluit was thans zoo duidelijk hoorbaar dat 't bijna verdoovend klonk. 1 lEene minuut later ging eene zwarte en don kere massa voorbij, die, als een enorm monster vóór het schip voer, op een afstand van 50 meter van den driemaster verwijderd. Toen zij in het zicht kwam, had 'liet voortdu rend geluid van de stoomfluit even opgehouden, en was toen in scherpe geluiden overgegaan. Een oogenblik later verscheen een groen vuur op een van de dekken van 't schip. De kapitein Mazamet trok plotseling aan een kabel, dien hij een oogenblik te voren had losge maakt en om zijne hand had gewikkeld, eene kleine ontploffing had plaats, en een rood vuur ontbrandde op de verst verwijderde steven van het schip. i 1 li i Terstond verscheen het groene vuur van de stoomboot, dat plotseling verdwenen was, weer op de delfde plaats. Toen zij 't bemerkte, liet Mazamet een dof gebrom hooren, dat men bij hem voor een uit roep van vreugde kon houden, en dat bij hem de hoogste voldoening te kennen gaf. Goede reisTot morgen-avond i riep hij, terwijl hij met de hand wuifde in de richting, van de stoomboot, die verdween, terwijl zij de Het officieuze «Journal de Bruxelles" schryf't over het geschil tusschen België en Venezuela, dat een gevolg is vau de weigering van den laat- sten staat om aan België de bij de scheidsrech terlijke beslissing vastgestelde som te betalen «De Kamer heeft besloten, een ambtelijk ant woord op het Venezolaansche geelboek openbaar te maken. Dat stuk zal ongetwijfeld de talryke mogendheden die in hetzelfde geval als België verkeeren, d.w.z Frankryk, de Vereenigde Staten Mexio, Zweden en Nederland, er toe bewegen hun ne pogingen met de onze te vereenigen, opdat onze wettige aanspraken erkend en bevredigd worden." Uit Christiania wordt aan het Parysche «Journal des Debats" gemeld Men beschouwt hier als absoluut zeker eene ontmoeting op de Noorweegsche kust tu -crien keizer Wilhelm en koning iiaakon. Bovei. u m i- 't nagenoeg zeker dat de koning van 8u.ru aen Duitschen keizer zal zien. In het Engelsche Lagerhuis kondigde Bau- nerman aan, dat de regeering van plan is toe te treden tot de draadlooze telegrafie-conventie. De Russische gezant te Konstantinopel heeft de Porte gemaand wegens de rest van de oorlogs schadevergoeding van verleden jaar, tem bedrage van ongeveer '15.00U pond. Terwijl de sneltrein naar Pedral gisteren de stations Branyosko en Deva overging, is een ay namiet-cartouche ontploft. De rails werden over een afstand van 100 meters ontzet, geen andere schade werd Onder een der pijlers van de brug is een groote hoeveelheid dynamiet gevonden met een toorts, die niet was aangestoken. Men gelooft met een misdadigen aanslag te doen te hebben. De Ru- meensche bevolking van het platteland was sedert lang door agitators in beroering gebracht. De Khedive van Egypte is van Weenen naar Parijs vertrokken. Er dreigt weer oorlog tusschen San Sal vador en Nicaragua. Generaal Christmas staat aan het hoofd van het Salvadoreesche leger en gene raal Chamono die van plan is, zich tot president te laten uitroepen zou de Nicaraguanen aan voeren. Het Koreaansche kabinet is afgetreden. De Amerikaansche bladen publiceerden het bericht, dat een zeer bekend Kalifornisch poli ticus, dr. E. R. Taylor Dean, benoemd werd tot burgemeester van San Francisco, in plaats van Schmitz, die, zooals men weet, onlangs wegens bedriegerijen tot 5 jaar gevangenisstraf veroor deeld werd. Uit gezaghebbende bron verneemt de «Times" dat, ofschoon de Vereenigde Staten van Mexico ver lof hebben gekregen om hun kolenschepen gedurende eenigen tijd in de Magdalenabaai te laten station- neeren, Mexico er nimmer in zai toestemmen om stem van den kapitein deed opgaan in zijn scherp gefluit. Herkent gij haar niet? zeide de kapitein, of liever, daar gij haar nooit gezien hebt, raadt gij niet, welke stoomboot dit is? 't Is het schip, dat gij moet ontmoeten bij de Glénan-eilanden. Precies. Hij heeft mij zooeven -duidelijk aangetoond, dat üe kapileiu zijn scinp l.i il besten toestand bevond, om de overscbepmg der koopwaren tot stand te brengen. U kunt thans naar uwe kajuit terugkeen.ii, Air. Percieux, eu er vast slapen. Het succes van "uwe plannen is voortaan verzekerd, en het sti. p, wiens vaart ik niet meer behoef aan te zet. n, zal u heel wat zachter in slaap wiegen dan mmr straks. Marcel begaf zich weer naar zijne hut, nadat hij Mazamets hand gedrukt had. Toen hij den volgenden dag tegen 9 uren wakker werd, voer 't schip in een vaarwater, dat gewoonlijk niet bevaren wordt, en dal de kapitein als verlaten kende. Teen twee uur evenwel, staakte de kapitein deze manoeuvre en voer bij naar de Bretonscue kust, er voor zorg dragende, dat hij niet een van de vele vaartuigen tegen kwam, die hier en daar in de wateren van Bretagne verspreid, zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1