Stads- en Gewestelijk Nieuws. vernemen, Hare Majesteit de Koningin en Haar Gemaal een bezoek brengen aan de moeder van Prins Hendrik, de groot-hertogin van Mecklenburg, op het kasteel Rabensteinfeld bij Schwerin. Den 25en Augustus zal het Koninklijk Echt paar de onthulling bjjwonen van een monument, ter nagedachtenis van wijlen de groothertogin Alexandriene, grootmoeder van Prins Hendrik, in Greenhouse-garten te Schwerin. 2 Aug. te Haam. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, Ambachtsvrouwe van Baarn, wordt des avonds van gemeentewege aan de Pe- kingkom van het thans verdwenen kasteel «Huis ter Eem" in schitterende verlichting een getrouwe nabootsing gegeven, naar een oude afbeelding van het slot,dat reeds vóór 1252 bestond. In dat jaar werd het gesticht door den heer Gijsbrecht van Abkoude. Gedurende de oorlogen tusschen het Sticht met Holland en Gelderland, heelt het Huis ter Eem als een gewichtig verdedigingspunt een belangrij ke rol vervuld. Tjjdens den binnenlandschen oorlog in Utrecht, vooral in den strjjd tusschen de stad Amersfoort en Utrecht, is het eenige malen be legerd en ingenomen. In 1481 werd het zelfs zóó beschoten, dat het slot in een puinhoop ver anderd werd. Na den vrede werd het kasteel weer opgebouwd. In 1527, bjj den inval van den beruchten Maarten van Rossum, werd het opnieuw veroverd, doch het volgende jaar was het reeds weer in het bezit van den bisschop. In den tijd van Karei V verloor het kasteel veel van zijn be- teekenis en in 1552 liet deze vorst het slot slech ten om de kosten van de bezetting uit te winnen. Gedurende den tachtigjarigen oorlog, werd het evenwel opnieuw opgebouwd en in 1629, bij den inval der Spanjaarden, ingenomen. Later, in 1672, werd het oude slot nogmaals ingenomen, nu door de Franschen. Doch toen was z(jn rol uitgespeeld het verviel meer en meer, tot het in 1702 na een groote overstrooming veranderde in een puin hoop, die later voor aforaak verkocht werd. Thans wijzen de grachten nog aan, waar het slot in de grijze oudheid gestaan heeft. Op 2 Augustus zal men zich, zoowel bij dag als bjj avond, een voorstelling kunnen vormen van dit uit een geschiedkundig oogpunt zoo belangrijk kasteel. Morgen, 2 Augustus, verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder heeft een feestmaal plaats op het lustslot Soestdjjk, waaraan, behalve de gvheele Koninklijke familie, zullen deelnemen de dames en heeren yan het Huis van Hare Majesteit en van het Huis ven H. M. de Koningin, voor zoo ver betreft die leden der Hofhouding, die tijdens het regentschap van H. M. Koningin Emma tot het gevolg behoorden. Na afloop van het diner stelt de Koninklijke familie zich voor de feestverlichting te Baarn te bezichtigen. Koninklijk Bezoek aan Zeeland. Men meldt uit Goes Eergister-avond heeft de commissie voor de ont vangst van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins in September a.s. het programma vastgesteld. 's Avonds te voren rijtoer en feestelijke omgang door de stad, welke, dank zij den arbeid van vele buurtcommissiën, overal versierd zal worden. Voor den bezoekdag zelf wordt een historische optocht beraamd en een banierenoptocht van vereenigingen. Een eerewacht zal de hooge gasten begeleiden op den rjjtoer door de stad, waar de officieele ont vangst ten stadhuize plaats heeft. 's Avonds na het vertrek van het Vorstelijk echtpaar, uitvoe ringen en vuurwerk. Men meldt uit Lokeren aan «Zeelandia" Gisteren hielden alhier de burgemeesters in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen eene verga dering ter bespreking tot deelneming aan een hulde betoog van Belgen aan H. M. de Koningin, tijdens Haar bezoek aan de stad van Hulst in September toekomende. De Vredesconferentie. Naar men uit goede bron verneemt, zal de Vredesconferentie tusschen 20 en 25 Augustus eindigen. Nationaal Congres voor afschaffing van den Nachtarbeid iu het Bakkersbedrijf. Als eere-leden van het Congres zjjn nog de vol gende heeren benoemd mr. D. Fock, minister van koloniën (tot eere-voorzitter)jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, jhr. De Savornin Lohman, De Waal Malefyt, P. Nolting, mr. L. Drucker, alle leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal: H. Pyttersen, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalB. Baumie, voorzitter van den Friezen Bakkersbond. Als sprekers zullen optreden de heeren dr. A. Kuyper, oud-minister van binnenlandsche zaken mr. M. W. F. Treub, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal; mr. P. J. M. Aalberse, idem; dr. Rudolff, te Leiden; dr. A. C. C. Hofman, arts te Gouda H. Diemer, te Rotterdam. De onder werpen, door de sprekers in te leiden, zullen nader in het programma worden bekend gemaakt. Rij den secretaris, Da Costastraat 92 te Amster dam, zijn te bekomen congreskaarten voor 24, 25 en 26 September a f0.50 alsmede kaarten voor één dag a f0.25. Mr L. van Ewijk. Wij lezen in «De Post": «Zooals onze lezers weten, laat de gezondheids toestand van onzen redacteur, mr. L van Ewijk, den laatsten tijd veel te wenschen over, zoodat hij zich niet met de rrchtstreeksche leiding van »De Post" kon belasten en genoodzaakt was, zich tot een toezien daarop te bepalen. «Gistermorgen zijn den zieke op zijn verlangen de H.H. Sacramenten toegediend." De burgemeester van Amsterdam. «Het Nieuwsbl. v. Nederl" meldt, dat Amster dam den burgemeester toch zal verliezen. Hjj zou nl. in aanmerking komen voor het directeurschap der «Ned. Handl. Maatschappij". Prov. Statenverkiezing in Oosterhout. Den heer J. A. Oornen, te Oosterhout, die zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken bad gewend, met het verzoek om de verkiezing van de heeren C. Aarden en G. van Scbendel, tot leden van de Prov. Staten van Noord Brabant, nietig te verklaren, is door den minster bericht, dat voor de regeering geen termen bestaan, om in deze zaak tusschebeide te komen. De Raadsverkiezing te Breda. Men schrijft uit Breda aan de »Rsb." Door een aantal kiezers in district lit is een bezwaarschrift bij den gemeenteraad ingediend, tegen de toelating van de beide nieuwgekozen Raadsleden Bom en Van den Brink. De inhoud van dit bezwaarschrift komt hierop neer, dat de voorzitter van het stembureau de stemkaarten on gevouwen heeft uitgereikt en deze door de kiezers ook ongevouwen in de bus zijn gedaan. Hierdoor is het geheim van de stemming geschonden, wat door de huidige kieswet toch uitdrukkelijk ge waarborgd wordt. Van verschillende personen is dan ook bekend hoe zij gestemd hebben en het ligt voor de hand, dat van deze wetenschap ge bruik is gemaakt kunnen worden. Of dit werke lijk gebeurd is, is niet bekend. In breed gemoti veerd schrijven verzoeken de requestranten op die gronden vernietiging der stemming. De voorzitter van het stembureau, wethouder Scheltus, is herhaaldelijk tijdens de stemming op die informaliteit gewezen, doch hij heeft blijk baar geen reden gevonden z(jn handelwijze te wij zigen. Prov. bond R.-K. Kiesvereenigingen. Naar men verneemt, heeft jhr. mr. L. von Fisenne, naar aanleiding zijner benoeming tot lid der Ge deputeerde Staten van Zuil-Holland, ontslag genomen als voorzitter van den Bond van R. K« Kiesvereenigingen in die provincie, welke functie bij sinds het oprichten van dezen Bond met ijver en toewijding vervulde. Nog in de voorjaarsver gadering werd hij zonder tegen-candidaat als presi dent herkozen. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer C. K. L. Burgdorffer, op Vrijdag den 2en Augustus 1907, des namiddag 6'j ure, in de Plantage alhier te geven. 1. Volksliederen, 2. Bersalieri Marsch, Eilen' berg. 3. Ouverture zu Op0 Banditenstreiche, Fr. v. Suppe. 4. Sommerabend Walzer, E. Waldteufel. 5. Le Moulin dans la Vallèe, Ch. de Carmont. 6. La fille du Rigiment fant., Doni zetti. 7. Berliner Luft Marsch, Paul Lincke. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Eergisterenmiddag hield bovengenoemde Kaïner onder voorzitterschap van den heer Mr. W. II. Jansen vergadering. t De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Van den Voorzitter der bij K. B. van 2 Mei 1.1. ingestelde staatscommissie, aan welke is op gedragen om van advies te- dienen omtrent de wenschelijkheid der wederinvoering van een Rijks- toezicht op de weegwerktuigen alsmede de even tueel noodig geachte voorstellen van wet en van wettelijke voorschriften tot invoering van zooda nig bericht met daarbij behoorende toelichting te ontwerpen, had de Kamer een missive ontvan gen, waarin werd verzocht om hem inlichtingen te verstrekken omtrent de benaderde hoeveelheid gewogen waren in het gebied der Kamer en, zoo mogelijk, daarbuiten; omtrent de voorwaarden, waaronder de wegingen moeten geschieden; omtrent de weegwerktuigen, welke er worden ge bruikt, en hunne betrouwbaarheid; e.d. Dienten gevolge beslist de Kamer een commissie te be noemen, welke met den Secretaris de veriangdé gegevens zal verzamelen. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren P. M. J. A. Lagerweij, F. J. Smit en B. A. J. Wittkampf. In antwoord op haar missive van den l&den Mei 1.1., waarin er op gewezen werd, dat het water der Drinkwaterleiding verontreinigd blijkt te zijn ©n het des Vrijdags en Zaterdags niet hoog genoeg wordt opgevoerd, wijl er te weinig toevoer is, had de Kamer van Burgemeester en Wethouders een missive ontvangen van den na volgenden inhoud: j „Naar aanleiding van Uw schrijven van 16 Mei hebben wij het gevoelen gevraagd van de Com- nissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding lie ons daarop berichtte: „Wat betreft de „verontreiniging van het wa- er", ook hier is „evenals te Rotterdam de cre- .notrix polyspora de oorzaak. Dat die onmoge lijk zoo op eens is weg te némen behoeven „wij niet weder te betoogen. Door metaalgaas „is het water zuiver te krijgen van bruine vlok- „ken. Daar de verontreiniging grootendeels in het „buizennet ontstaat, kunnen alleen de particu lieren die er last van hebben, er afdoende te- „gen optreden en moeten wij ons ten minste voor- „loopig nog bepalen tot dat wat voor ons thans „mogelijk is, om verbetering aan te brengen. „Evenals Rotterdam staan wij voor het feit, „dat de Rivier de bron is, waaruit wij ons water „putten." I Ten aanzien van den onvoldoenden druk was het der Commissie niet helder waarom juist nu geklaagd werd, daar de toestand eerder beter dan minder is geworden. Dat er niet steeds overal voldoende druk is, beaamt de Commissie. Zij zegt echter: „Speciaal de Zaterdagsclie wa- „tei-verspilling is eigenaardig Hollandsch en noch „met verordeningen, noch met iets anders te be strijden. „Wel is in vergelijking van vroeger eenige ver betering ingetreden. I „Dat echter op uren, waarop het meeste water „wordt afgenomen, met geen der ons ten dienste „staande middelen aan de einden der leiding een „bevredigende druk te verkrijgen is, betreuren wij „zeer. Maar waar herhaalde proeven hebben aan getoond, dat met pompen over de standpijp geen „noemenswaardig hooger druk is aan te brengen „en ieder verschil ten goede wordt opgeheven „door het ruimer uitstroomen van water op bo- „venverdiepingen kunnen wij, nu de verordening „op het schrobben het bare heeft gedaan, alleen „verklaren, dat wij bereid zijn de industrie te „helpen waar wij kunnen." Met de Commissie moeten wij echter het voor behoud maken, dat evenmin als ten aanzien van eenige waterleiding een druk gewaarborgd kan worden, dit ook voor die der Gemeente mogelijk is." j Na eenige bespreking van den inhoud dezer missive werd besloten aan Burgemeester en Wet houders mee te doelen, dat het antwoord der Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding de Kamer niet geheel bevredigt, dat toch haar inziens het zeer goed doenlijk zou zijn de pijpen te doen schoonspuien door middel van stoom en zij zich dus niet vereenigen kan met het ge voelen der Commissie, dat alleen de particulieren, die er last van hebben, afdoende tegen de ver ontreiniging kunnen optreden; dat, wat den on voldoenden druk betreft, het pompen over de standpijp in de praktijk is gebleken wèl te helpen. Tevens werd besloten aan Burgemeester en Wet houders de vraag te stellen of er aan de ver spilling van het water -geen einde zou gemaakt kunnen worden door het gebruik Vian water meters. f Door de firma A. Daalmejjer was de aandacht der Kamer er op gevestigd, dat een in Mei 1.1. aan haar adres verzonden postwissel niet in haar bezit kwam en deze toen bleek reeds uitbetaald te zijtn aan een onbekend persoon; dat noch on derzoek vanwege den heer Directeur der Pos terijen alhier, noch eene gerechtelijke tussclhén- komst heeft kunnen ophelderen, wie bedoelden postwissel incasseerdedat zij intusschem den heer Directeur verzocht om alsnog de gelden aan haar te willen uitbetalen, doch deze haar daarop be richtte, dat er geen termen daartoe bestaan, waarbij hij verwees naar de laatste clausule der post wissels, luidende„De betaling der postwissels eenmaal geschied zijnde, bestaat er geen verder verhaal op de Administratie. De belanghebbenden hebben er dus zorgvuldig voor te waken, dat zij niet in verkeerde handen komen." De Kamer besloot naar aanleiding dezer zaak een missive te zenden aan den Minister van Waterstaat. Bij missive d.d. 12 Juli 1.1. had de „Schiedam- sche steenkolenhandel" de aandacht der Kamer er op gevestigd, dat het herhaalde malen voor komt, dat schepen groote moeite hebben om door de Ooievaarsbrug te komen, en haar verzocht pogingen in het werk te willen stellen om hierin verbetering aan te brengen. Ter voldoening aan dit verzoek besloot de Kamer een missive te zén den aan Burgemeester en Wethouders. Indertijd was door de Kamer van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een „Denk schrift über Organisation und Wirksamkeit der Centrale für Spiritusverwerthung in Berlin" ont vangen met bijlagen en met een begeleidende missive, waarin werd medegedeeld, dat Zijne Ex cellentie gaarne de opmerkingen zou vernemen, waartoe die stukken de Kamer aanleiding moch ten geven, en met name gaarne de vraag zag beantwoord, welke invloed bedoelde Centrale hééft op de concurrentie, welke de Ncderlandscho in dustrie hier of op vreemde markten van de Duit- sche mocht ondervinden. Overeenkomstig het ad vies der daartoe benoemde commissie besloot de Kamer den Minister te antwoorden, dat het Denk schrift haar geen aanleiding geeft tot het maken van opmerkingen dat de Centrale invloed heeft op de concur rentie hier te lande doordat het geregeld Voor komt, dat wij, om de prijzen in Duitschland hoog te houden, een gtedeelte van haar voorraad op buitenlandsche markten brengt en Nederland door zijn abnormaal laag invoerrecht dan daarvoor her haaldelijk in aanmerking komt, zooals de ervaring heelt aangetoond; f dat zij daarentegen geen 'invloed heeft op "de concurrentie, die de Nederlandsche industrie op vreemde markten ondervindt; daar ons land geén spiritus kan uitvoeren, wijd het in tegenstelling met alle andere landen, behalve Frankrijk, ge®n uitvoerpremïe van gedistilleerd geeft en dus niet op de buitenlandsche markten kan concurreeren. In een vorige vergadering was ingekomen een missive van de Hoofdlieden der beëedigde graan- wegers te Schiedam, waarin werd verzocht om het daarheen te willen leiden, dat het gewicht van maïs bepaald worde op 70 K.G. per schaal. In diezelfde vergadering was een Commissie be noemd tot het uitbrengen van praeadvies. Zooals door den Secretaris werd medegedeeld, vond deze Commissie het wensche^jk, dat, wanneer het soor telijk gewicht van maïs per H.L. 70 K.G. of minder bedraagt, het weegloon worde berekend per 70 K.G. en dat, wanneer het soortelijk ge wicht meer dan 70 K.G. bedraagt, het weegloon worde berekend per 75 K.G. Na eenige bespre king van dit advies nam de Voorzitter op zich om de Hoofdlieden der beëedigde graan wegeTS met het gevoelen der Commissie in kennis te stellen en hen te vragen of zij met een dergelijke regeling zich zouden kunnen vereenigen. Tevens werd besloten, dat, indien dit het geval bleek te zijn, de Kamer zich zou wenden tot Burge meester en Wethouders met het verzoek om hét daarheen te willen leiden, dat in het Reglement voor de korenmeters en wegers te Schiedam eèn zoodanige bepaling worde opgenomen, dat het weegloon voor maïs in bovenbedoelden zin worde geregeld. f Na de gebruikelijke rondvraag werd de verga dering door den Voorzitter gesloten. Eindexamen H. B. S. Geslaagd W. J. Moeyman, Rotterdam H. C. Siebers, extraneusmej. S. van den Berg, Rotter dam mej. A. C. J. Gisolt, Rotterdam; mej. T. A. M. Driessen, GorkumJ. de Ruiter, Rotter dam; mej. E. E. Poels, Gorkum; mej. H. E. L H. C. Becbger, Gorkum; M. Kantan, Schiedam; Ch. Hijmans, Gorkum; H. G. A. van Swieten, SchiedamJ. C. Milborn, RotterdamF. Odé, SchiedamJ. M. A. Goedewagen, Gouda G. A van der Schalk, Schiedam; A. Hymans, Rotter dam (Chr.)A. van Cappellen, Rotterdam J. C> H. de Pater, Rotterdam (Chr.) en K. Verhoeven. Rotterdam (Chr.). Afgewezen 4 candidaten. S. T. M. Gedurende de maand Juli zijn door de Schiedamsche Tramwegmaatschappij 27945 pas sagiers vervoerd. i J Jubilé—Schop. Onder vele blijken van belangstelling herdenkt heden de heer J. F. Schop den dag waarop hij vóór 25 jaren als commies ter secretarie alhier in dienst trad. Nadat hij in 1867 in zijne ge boorteplaats Hellevoetsluis de ambtelijke loop baan begonnen was, was hij achtereenvolgens als ambtenaar ter secretarie werkzaam te Bloe- mendaal, Gorinchem en Leeuwarden. Den ln Augustus 1882 tot ambtenaar ter secretarie alhier benoemd, is hij een van het zestal veteranen, dat reeds circa 25 jaren ten raadhuize dienst doet en was hij steeds tot tevredenheid der opvolgende stadsregenten werkzaam. De algeheele deelneming in zijn zilveren feest bleek hem reeds heden-ochtend vroeg. Toén hij op zijn bureau kwam, vond hij daar zijn arm stoel en op zijin bureau pen, pijp en tabakspot, met levend groen en rozen versierd. Weldra verschenen daar de gemeente-secretaris én de andere ambtenaren en boden, die hem bij monde van eerstbedoelden mét hun gelukwenschen ook een stoffelijk huldeblijk, een fraai tegeltableau in-eikenhouten lijst, vereerden. Later in de bur gemeesterskamer ontboden, werd hij daar door den waarnemenden burgemeester, den heer M. L. Honnerlage Grete, in waardeerende bewoor dingen gelukgewenscht en hem als bijzonder blijk van deelnemende hulde een fraaie/ Ko peren gashanglamp aangeboden, die zeker in zijne woning dezen jubeldag nog dikwijls in aangename herinnering zal brengen. In den meest verscheiden vorm, zoowel door persoonlijk bezoek als met schriftelijken geluk- wensch, door bloemenhulde en feestgeschenk bleek verder den geachten jubilaris de veel zijdige deelneming in zijn zilver' feest. Dat hem nog tal van gelukkige jaren in dienst der ge meente mogen geschonken worden, is voorzeker veler hartewensch. Giste r-m iddag ongeveer 2£ uur is de zeven-jarige J. Wessel, wonende Zwaansteeg, tegenover de Overmaasschesteegaan deLange Haven te water geraakt. Door een voorbijganger werd de knaap gered zonder dat hjj letsel had bekomen. Heden-ochtend 10£ ure i s d e v jj f- jarige J. Brökling, wonende Kinderbuurt, in de gracht langs de St. Anna Zusterstraat geraakt. De heer N. van der Velden, Raadslid, die daar op zjjn fiets voorbij reed, wist den knaap nog van den kant te grijpen en aldus behouden ep het droge te brengen. UIT OVERSCHDS. Men meldt ons Onder Overschie hebben zich weder nieuwe ge vallen vau mond- en klauwzeer voorgedaan. De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2