Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Zaterdag 3 Augustus 1907. ,No. 8874 EERSTE BLAEL Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandseh Nieuws. Binnenland ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Wenken bjj het voorkomen van Buik-typhus (Febris typhoïdea). Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende toezending van door den Centralen Gezondheidsraad samengestelde Wenken by het voorkomen van buik-typhus (Febris ty- Phoïdea), Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat zij, die er prjjs op stellen een exemplaar dier Wenken Ie ontvangen, zich daartoe ter Gemeente-Secre tarie kunnen aanmelden. Schiedam, den 3den Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. DUITSCHLAND. De twee keizers-bjjeenkomst. De Tsaar begaf zich Donderdag op reis naar Swinemünde, waar hij heden zjjn samenkomst met Keizer Wilhelm zal hebben. Van Peterhof naar Kroonstad reisde hij verge zeld van Keizerin Alexandra, aan boord der «Alexandria". Te Kroonstad ging de Tsaar over aan boord van de sStandart", terwijl de Tsaritsa, die aan boord van de «Alexandria" naar Peterhof terugkeerde, «gelukkige reis" wenschte door mid del van signalen. De «Standart" wordt begeleid door de torpedojagers «Kondratenko", «Pogranit- schnik", Sibirski-Strjelok en Ochotnik, onder bevel van admiraal Von Jesser. Bijna de geheele Duitsche vloot is thans bij Swinemünde. Volgens een bericht uit Berlijn zal Von Jenisch, Pruisisch gezant te Darm- stadt, het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Swinemünde vertegenwoordigen. De »Roesz" bespreekt de Keizers-ontmoeting en Zegt dat veel afhangt van het karakter der bespre kingen, waarover noch de pers, noch de diplo matie oordeelen kan. Verder zegt het blad, «dat de Russische positie op het oogenblik veel gun- stiger is dan in 190S, toen Iswoltky verwijten 0Ver de toenadering fot Engeland moest aan booren. Weldra zal ons verdrag met Engeland afgeslo- ten zjjn, want in dat opzicht zal de Duitsche Keizer geen invloel kunnen uitoefenen op onze Politiek. Tusschen Rusland en Duitschland be staan nog een aantal vraagstukken van tweede- rangs-belang, die thans kunnen worden opgelost. „Politische Correspondenz" verneemt uit enden, dat men daar aan de ontmoeting van °ning Ednard met keizer Wilhelm te Willhelms- löhe (op 14 dezer) stellig politieke betèékènis eekent. Na de ontmoeting van verleden jaar kan eze tweede samenkomst niet bloot eèn vormé- karakter hebben, meent men. Aan die opvatting knoopt de berichtgever van e „Pol. Corr. een beschouwing vast over de stemming, die er in Engeland voor Duitschland neerscht. Die is, z.i. beslist vriendschappelijker 11 zo in geruimen tijd geweest is. FRANKRIJK. n de «Matin" publiceert Jean d'Orsay een artikel betreffende de laatstgehouden Fransche 0 manoeuvres, waarin de marine over 'talge- en, maar vooral het schieten er al zeer bekaaid a«kornt. De twee laatste dagen der manoeuvres werden Eewijd aan schietoefeningen met stukken geschut n grof kaliber op beweegbare doelen. Het resul- aat was eerlijk gezegd slecht. Er werd geschoten van ^evfc^ts^a(^'n8> en met zwart kruit in plaats n meliniet, dat in tijd van oorlog wordt aange- en en een veel krachtiger uitwerking heeft. ter 6n ree^s voof dien tijd opgemerkt, dat gelegenheid van schietoefeningen de granaten an de 16.4 c.M. stukken lang voor haar tjjd °ngen, maar tot algemeene verbazing deed zich dit verschijnsel thans ook voor bij de stukken van 30.5 c M. En dat niet op een enkel schip, maar op verscheidene vaartuigen en bij alle stukken I Op de «Suffren" b.v. sprongen van de 12 af geschoten granaten er 6 voor baar tijd. van een ander stuk 3; op de «République" hadden 17 voorbarige explosies plaats, op de »Carnot" 3 van de 5 schoten, op de «Saint Louis" sprongen 11 van de 12 granaten van 30,5 c.M. toen zij op nog geen 50 Meter van boord waren. Dank zij de aanvangsnelheid van de Fransche projectielen met rookeloos kruit deed zich geen enkel ongeval voor, maar zoo ware 't zeker niet gegaan, wanneer 't gebruikelijke meliniet was aangewend. Het is eenvoudig ontzettend, zegt d'Orsay, wan neer men er aandenkt dat, wanneer onze scbepen in een werkelijk gevecht hadden geschoten, het even goed zou geweest zijn of bjjna als ware er geen kannonen geweest. MAROKKO. De Fransche en Spaansche regeering beginnen eindelijk in te zien, dat er krachtiger moet wor den opgetreden tegen de bloéddorstigè Marokka nen. De te Parijs aanwezige leden van hét kabinet vereenigden zich gisternamiddag op het départe ment. van buitenlandsche zaken. Het onderhoud liep over de maatregelen door de gebeurtenissen te Casablanca geboden, die geen uitstel dulden. De Fransche en Spaansche regeering hébben van af eergisteren van gedachten gewisseld en gaven aan eenige schepen hunner vloot bevél zich op de Marokkaansche kust te Vereenigen. De Fransche ministerraad besloot om de be palingen van de acte van Algeciras streng in acht te nemen en om zich met de Spaansche regeering te verstaan betreffende dé ontscheping van troepen en de veiligheidsmaatregèlén. Cle- menoeau werd van een en ander te Karlsbad ver wittigd. Zoodra zijn antwoord ontvangen zal zijn, zal het Spaansche kabinet ambtelijk in kennis worden gesteld met de Fransche voorstellen. De „Temps" ontving gister uit Toulon een te legram, meldende, dat in de haven het bevel is ontvangen om onmiddellijk de transportsche pen „Nive," „Mythe" en „Shamrock" uit te rus ten voor het overbrengen naar Marokko van 2500 manschappen en 300 paarden. Door den Spaanschen minister van Marine is bekend gemaakt, dat de kruiser „Infanta Isabel" te Tandzjer is aangekomen. De. kanonneerboot „Don Bazan", op het oogenblik te Las Palmas, heeft bevel gekregen zich weder naar Marokko te begeven. Onder voorbehoud wordt uit Algiers geseind, dat te Oran een gerucht loopt, volgens welk de staatsbank te Tandzjer geplunderd en de Engel sche consul tusschen Tandzjer en El Ksar is opgelicht. t De Engelsche journalist Gunninghame Graham, die vroeger correspondent was in Marokko van de „Daily Chronicle" en andere Engelsche bladen heeft in een interview meéged'éeld, dat z.i. dé berichten over het gebeurde tè Casa-Blanca èènigs- zins overdreven zijn. C. Graham gelooft, dat de Mcorsche gouverneur van die plaats bij machte is, de Kabylen in en om de stad in bedwang te' houden. De muren om de stad zijn in vol doenden staat om met vracht, te worden gebruikt voor de verdediging der stad tegen een aanval der naburige Kabylen-stammen. En zulks temeer waar de gouverneur kan beschikken over de me dewerking van buitenlanders, van wie de mees- ten in het bezit zijn van vuurwapens. De Kabylen beschikken niet over artillerie, wèl over ruiterij'. C. Gramham zeide verder, dat een landing van Engelsche, Fransche en Duitsche troepen, indién dezen zoudeh samenwerken, eén heilzamèn in vloed zou kunnen hebben. Daardoor toch zou aan de Mooren worden bewezen, dat het dén grootë mogendheden ernst is met de te Algèciras ge nomen besluiten. Een gewapend optreden van de Franschen alleen, zou minder uitwerking heb ben, wijl de haat tegen de Franschen zoo alge meen is bij de Mooren. Ten slotte wees C. Graham erop, dat de po litiek der Franschen in Marokko over het alge meen genomen, noodlottig is geweest én onéèr- lijlk. Dit is nadeelig geweest voor de positie van alle Europeanen in Marokko. De correspondent te Alcazar (Marokko) van de Londensche „Daily Mail", seint, dat Raisoeli in groote woede is ontstoken, toen hij er kennis van kreeg, dat pogingen zouden worden gedaan om Mac Lean te ontzetten. Hij dreigde Mac Lean op staanden voet te zullen doodschieten, tenzij' deze terstond een brief schreef aan dén Brit- schen gezant om dezen de tot ontzet gestuurdè troepen te doen terugroepen. Mac Léan wéigèrdè; hij zeide „je kunt met mij doen wat je wilt; je kunt mij desnoods dooden, maar je zult geen cent losgeld ontvangen". De Mooren, die Mac Lean 'bewaken, behandelen hem uitérst grof. Naar het heet is Rassoeli voornemens, Mac Lean over te brengen naar Boe-hai-jan, een vrijwel onge naakbare sterkte in het gebergte. Ook is het, mogelijk, dat Raisoeli Mac Lean met 'zich mee zal voeren naar den troonpreten dent, en zich bij dezen zal aansluiten ter beoor loging van den Sultan. AMERIKA. Volgens de „New-York Herald" heeft Loeb, de secretaris van president Roosevelt, gist'ér'én te Oyster Bay gezegd, dat het eskader Améri- kaansche linieschepen inderdaad naai' de Stilte Zuidzee gaat. Allé voorbereidselen worden ér voor getrolfen, en zoodra men daarmede klaar is, zal de president het bevel tot het vertrek geven. Van Japan is geen protest ingekomen en wordt geen protest verwacht, omdat er niet de minste aanleiding toe zou wezen. Brieven voor de Roningiu. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende Hare Majesteits verblijf in het buitenland, de aan Hoogst Dezelve gerichte brieven in gesloten omslag, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze, per post, kunnen worden ingezonden; of bezorgd bjj hét Kabinet der Koningin te 's Graven- hage. (Stct.) Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 7 Augustus 1907 niet plaats hebben. Minister Cohen Stuart. Men meldt uit 's-Gravenhage, dat, naar men verneemt, de minister van Marine Cohen Stuart na zijn aftreden in den rang van kapitein ter zee in het zee-officierencorps zal terugkeeren. President Nederlaudsche Handelsmaatschappij. Naar wjj vernemen, is het volgende drietal op gemaakt, waaruit later de benoeming zal geschie den van president van de Nederlandsche Handels maatschappij nar, W. E. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, Abr. Muller, directeur der Han delsmaatschappij en jhr. v. d. Wijck, oud-gouver neur generaal van Nederlandsch Indië. In verband hiermede is mr. H. P. G. Quack, commissaris van H. M. de Koningin bij de Neder landsche Handelsmaatschappij, gisteren bij de Ko ningin geweest, om haar met deze voordracht in kennis te stellen, zoodat een benoeming binnen kort kan worden tegemoet gezien. De benoeming uit dit drietal van den heer van Leeuwen mag als vrij zeker worden beschouwd, in verband waarmee mr. Van Leeuwen dus als burgemeester zou heengaan. Wjj hadden reeds bij herhaling gelegenheid te zeggen, hoe groot verlies wij dit voor de hoofd stad achten. Als opvolgers van burgemeester Van Leeuwen werden ons genoemd de heeren C. Lely, oud-gouverneur van Suriname, P. Reyger, burgemeester van Utrecht en mr. baron Baud, procureur-generaal te Amsterdam (Tel.) Wij lezen in het »N. v. d. D." Men weet, dat bij de oprichting van de Neder landsche Handel-Maatschappü (Kon. besluit van 29 Maart 1824 no. 133) uitdrukkelijk is bapaald, dat de benoeming van den president zonder voor dracht door den Koning geschiedt. Toch was het gebruik, waarvan tot nog toe nimmer is af geweken, dat de Koning ook voor deze benoemiDg een niet bindende voordracht aan directie en commissarissen vroeg. Naar wjj vernemen, heeft H. M. de Koningin dezen keer te kennen gegeven, dat zjj thans een dergelijke voordracht niet ver langt in verband met Haar voornemen, zelfstan dig een keuze te doen. J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst. De kolonel J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het regiment grenadiers en ja gers, heeft het voornemen te kennen gegeven, na afloop der najaarsoefeningen den dienst met pensioen te verlaten. De Koniiigiiraefeesten. Uit 's-Gravenhage meldt men: Door het heerlijkste weder begunstigd is het feest, door het Haagsche comité voor Volksfees ten 'ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. 'de Koningin-Moeder georganiseerd, weder uit nemend geslaagd. Het was op het feestterrein zeer vol; méér dan 16.000 kaarten waren uitgegeven, voor het meerendeel aan werklieden én wèrkliédenvèr- eenigingen. En het was een gedrang om over het nieuwe bruggetje dat tot den Koekamp toe gang geeft, naar binnen te komen, wat een vingerwijziging zal zijn voor het comité, om bij volgende feesten zorg te dragen, dat mén min der moeite heeft om op het terrèin té komen. Intusschen, alles liep zonder kleerscheuren af. En eenmaal binenn, was de lichtelijk ontevre den stemming van menigeen in een ommezien weggevaagd, zóó prettig zag alles eruit. Een aan tal aardig gedecoreerde tentjes voor dén vér koop van ververschingen en bloemen, met vrién delijke verkoopstertjes, bevonden zich tégenover een groot podium, met vlaggenmasten afgezet, waaraan de nationale driekleur en het oranje vtoo- lijk wapperden. Op dit podium had de Rotter- damscbe schutterijmuziek plaats genomen, onder directie van den heer Seidel, dié precies om één uur het feest met het Wien Neerlands Bloéd en 't Wilhelmus. Spoedig daarna werd het nog voller op het podium. Want toen kwamen er de 700 zangers en zangeressen en de 300 kinderen om daar, onder leiding van den componist, den heer M. H. van 't Kruys, die op een verhevenheid hoog boven de zangersschare troonde, de De Ruytèr- cantante uit te yoeren, begeleid door dé schutté- rij'kapel. Soliste was mej. Clasina van Starren- burg. Krachtig klonken de tonen der opgewek te, echt vaderlandslievende muziek ondèr het hoog geboomte. Slechts van de solo's ging in de wijde ruimte op sommige punten een gedeel te verloren. Maar over'het algemeén was op het geheele uitgestrekte terrein dé cantanté uit nemend te volgen. Een hartelijk applaus loon de de uitvoerenden en den componist-dirigent. Hem werd namens het comité een keurig souve nir aangeboden, een paar gouden manchetknoo- pen, met het Haagsche wapen en den datum der feestelijkheid prijkend. Ook mevrouw Van 't Krays, die de repetities van het koor op het klavier had begeleid, weid niet vergeten; haar wei'd door den dochtertje van den heer Van Rijn, secretaris van het comité, een fraaie bloe menmand aangeboden, terwijl eveneens aan dé soliste bloemen ten deel vielèn. Eén driewerf „hij leve hoog" werd door de zangers aangehe ven ter eere van hun leider. En toén kwam dé voorzitter van het comité, de heer J. C. Jansen, allen, die tot het welslagen van dit glansnum mer van het feest hadden medegewerkt, naméns het comité haM'rtelijk dank zeggen en hun hulde brengen voor de inderdaad voortreffelijke uit voering. Niet minder applaus oogstten vervolgens de koornummersKlein Nederland, eveneens eene compositie van den heer Van 't Kruys en Hol lands Glorie van Richard Hol. En na afloop daarvan werd het feest besloten met eene dansenrei, uitgevoerd door 16 jonge meisjes, onder leiding van den heer W. M. Weyne De burgemeester, die met wethou Ier Simons dit nummer in de afgezette ruimte bjjwoonde, na

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1