Htads- en (Gewestelijk Nieuws. eenige oogenblikken op de voor de leden van het comité en hunne dames gereserveerde zitplaatsen te hebben vertoefd, was zeer tevreden over de uitvoering van het feestprogramma. Ook de com missaris der Koningin, de heer Patijn en eenige andere autoriteiten, waaronder de vice-president van den Hoogen Raad, mr. De Pinto, bewogen zich eenige oogenblikken op het feestterrein. De opbrengst van den verkoop van programma's, ververschingen, bloemen en sigaren vloeide in de kas van het comité. De voornaamste bloemisten van Den Haag hadden geheel belangeloos bloemen voor dit feest beschikbaar gesteld. Des avonds brachten de zangers den heer Van 't Kruys voor zijne woning in de Celebesstraat een serenade, waartoe zij zich te half 8 op het Plein 1813 verzamelden. Te Baarn werd onder begunstiging van bet mooie weer de verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, Ambachtsvrouwe van Baarn, gevierd. Reeds vroeg in den morgen bewogen zich tal van vreemdelingen in het dorp om de schoone étala ges te bezichtigen, die door de winkeliers aange bracht waren, ten gevolge van den wedstrijd, uit geschreven door de Oranjevereeniging. Vooral in de Laanstraat, met de meeste deelnemers, was het bijzonder druk. Het huis ter Eem, aan de Pekingkom, in het Baarnsche bosch, trok even eens veel bezoekers. Op den middag heerschte overal 'n gezellige levendigheid, waaraan ook de kermesse d' été in het Oranjepark het hare bij droeg. Tegen half drie deden de Koninginnen een wan delrit door de gemeente, waarbij het Huis ter Eem in oogenschouw genomen werd. De Vorstin nen werden overal door de vele bezoekers harte lijk toegejuicht. In den loop van den dag werd ten paleize door vele autoriteiten en particulieren op het felicita tie-album geteekend. Oranje Nassau's Oord. Donderdag-middag is op het sanatorium O. N. O. de nieuwe geneesheer directeur, dr. A. Schuld, geïnstalleerd. De voorzitter van het bestuur, jhr. S. M. S. de Ranitz, hield daarbij een korte toe spraak, waarin hij o.a. zeide, dat van hen, die O. N. O. hadden verlaten, het goede in herinne ring moest worden bewaard. Aan toewijding, ijver en goeden wil heeft het hun niet ontbroken. Hij wenschte dr. Schuld geluk met zijne benoe ming en sprak het vertrouwen uit, dat onderzijn leiding het sanatorium tot nieuwen bloei zou geraken. Op het personeel deed hjj een beroep, den directeur daarbij krachtig te steunen. Vervol gens werd dank gebracht aan allen, van wie in de laatste maanden meerdere diensten en bijzon dere inspanning werden gevraagd, dr. Van der Starp als tijdelijk geneesheer-directeur, maar vooral den heer Heijsscber, rentmeester, voor zijn krachtige hulp in moeilijke dagen. Met den wensch, dat het 't O. N. O. voortaan beter moge gaan dan ooit, verklaarde spr. dr. Schuld als geneesheer directeur te installeeren. Namens H. M. de Koningin-Moeder ontving de rentmeester als bljjk van waardeering een bronzen beeld, dr. Van der Starp twee geëncadreerde fotogravureseen gezicht op Dordrecht en een op Amsterdam. De boekhoudster, de huishoudster en de zusters, die reeds langeren tijd werkzaam, zjjn, ontvingen een broche met den naam van Hare Majesteit in zilver. Mevr. Graafland heeft bjj haar aftreden als adjunct-directrice diezelfde broche in goud ontvangen. Dr. Schuld heeft nog denzelfden dag met zjjn familie de villa voor den geneesheer-directeur betrokken. Katholiek Sociaal Congres te 's-Hertogenbosch. Regeling der vergaderingen. Zaterdag 10 Augustus, des avonds zeven uur, opening van het Congres door den Voorzitter der Federatie, in de Sociëteit «Casino", daarna, in hetzelfde lokaal, vergadering der Is t e Sectie, Voorzitter de heer% H. Brouwer, te Hilversum, Rapporteurs de heeren A. C. Hoes en J. L. M. Hardy, te Tilburg. Punt van behandeling Het Verzekeringswezen. Inleider de heer B. J. Grobben, Voorz'tter van den Ned. R. K. Volksbond te Dordrecht. Conclusie: «Zich verzekeren tegen moei lijke omstandigheden des levens is een sociale eisch der hedendaagsche maatschappij. «Een dier moeiljjke omstandigheden is het on geval bjj overljjden. «Een verzekering van alle georganiseerde R. K. arbeiders zoude èn stoffelijke voordeelen bezorgen aan de arbeiders, welke anders ten goede komen aan maatschappijen (fondsen) buiten de organi satie, èn de onderlinge samenwerking ten zeerste bevorderen. «Aan de Federatie worde opgedragen middelen te beramen, in dien geest werkzaam te zijn, n.l. een fonds op te richten voor alle R. K. arbeiders, bjj kerkeljjk goedgekeurde vereenigingen aangesloten, en, mocht reeds iets in dien geest bestaan, zich daarmee in verbinding te stellen." Zondag II Augustus, des morgens half negen, H. Mis in de St. Jacobskerk. Voor de afgevaar digden zjjn, voor zoover de plaatsruimte toelaat, plaatsen beschikbaar in den rechterzjjbank. Des voormiddags hall elf, in het lokaal «Casino", vergadering der 2d e sectie. Voorzitter de heer Jes. van der Hoeven, te 's-Hertogen bosch Rap porteurs de heeren A. A. van Hamersveld en H. A. Th. Lange, te Amsterdam. Punt van behandeling Verkorte Arbeidsdag. Inleider de heer A. van Rijen, Secretaris van den Arbeid van den Centralen R. K. Werklieden- bond in het diocees Den Bosch, te Tilburg. Conclusie: »lo. Dat spoedig een wet telijk voorschrift tot stand konae, waarbij bepaald wordt, dat de normale arbeidsdag voor volwas sen arbeiders niet langer mag zijn dan 10 uur. »2o. Dat intusschen onze R. K. arbeiders- en vakorganisaties èn voor de verkorting van den arbeidsdag èn voor de gedachte van wetteljjke maatregelen hieromtrent zullen ijveren. «Aan het Federatie-Bestuur worde opgedragen, deze wenschen van het Congres te brengen ter kennis van de Regeering en de Volksvertegen woordiging". Des voormiddags half elf, in de zaal der Mili- tairen-vereeniging «Concordia", vergadering der 3d e sectie. Voorzitter de heer J. W. Smit te Amsterdam; Rapporteurs, de heeren Henri Her mans, te Maastricht, en J. de Groot, te 's-Her- togenbosch. Vrouwen- en Kinderarbeid in Fa brieken en Werkplaatsen. Inleider de heer P. A. Bosch, Voorzitter van «Credo-Pugno" te Gulpen. Conclusie: «Het is in het belang eener goed georganiseerde samenleving, dat de gehnwde vrouw ontrukt worde aan den arbeid in fabrieken en werkplaatsen. «De ongehuwde vrouw worde als arbeidskracht niet geëxploiteerd. Voor gelijken arbeid moet haar loon geljjk zijn aan dat van den man. «Wjjl de natuurlijke bestemming der vrouw is eenmaal huismoeder te worden, worde aan elke vrouw genoegzame gelegenheid gegeven, zich daar toe te bekwamen, «De kinderen van heden zjjn de mannen en vrouwen van morgen. Kindereu, die geestelijk en lichamelijk nog onvoldoende ontwikkeld zjjn, moeten afgehouden worden van fabrieksarbeid. Onze maatschappij vordert een gezond, energiek en sterk geslacht, en dat kan onmogelijk opgroeien, wanneer de vrjje wil wordt belemmerd. «Hoe meer eischen het maatschappelijk leven stelt en aan de geestelijke en lichamelijke ontwik keling, des te verder moet de vrouwen-en kinder bescherming gaan. «De bevordering behoort mede tot de taak der vakorganisaties. Haar eisch, alsmede de eisch der Christelijke democratie moet zijnde gehuwde vronw uit de fabriek en tevens grootere bescher ming van vrouwen- en kinderarbeid in fabrieken en werkplaatsen, opdat door een gezonde sociale wetgeving het algemeen welzijn bevorderd worde". Des namiddags twee uurontvangst van het Congre s-B estuur op het Stadhuis. Vertrek van af «Casino", langs den nader aan te geven weg, in optoeht met de vaandels der verschillende aan het Congres deelnemende ver- eenigingen (zoowel der Bonden als der Afdee- lingen en Onder-afdeelingen). Na ontvangst ten Stadhuize langs een anderen weg terug naar «Casino", alwaar de stoet ont bonden wordt. Des namiddags vier uur, in «Casino" Slotvergaderin g. Sprekers, de Eere-Voorzitter Mr. J. A. Loeff, te 's Gravenhage, Mgr. ,G. W. Konings, te Am sterdam, Rector F. X W. Bult, te 's-Hertogen- bosch. Sluiting door den Voorzitter der Federatie. Da Ruyter-zegels. Naar men verneemt, zullen binnenkort de nog in aanzienlijken getale voorradige De Ruyterzegels vanwege de posterjjen met een overdruk in omloop worden gebracht als gewone postzegels van ver schillende waarden. Uit Amsterdam. Een voordracht is versohenen, waarbij B. en W. van Amsterdam machtiging vragen de noo- dige maatregelen te nemén, opdat in het Beurs gebouw, met opheffing van het koffiehuis in den bestaanden vorm, een uitbreiding van de gele genheid voor het intercommunaal telefoneeren tot stand kome, in dat gebouw gemakkelijk toeslaande tourniquets worden aangebracht, de vestibule aan de zuidzijde worde uitgebreid en de acoustiek van de oostelijk© en de westelijke vergaderzalen worde verbeterd. Kostenbegrooting f35,000. Door uitbreiding namelijk van het intercom munale telefoonkantoor, zal de ruimte, thans tot wachtlokaal dienende, komen te vervallen, en voor de schippers een deel van de tegenwoordig tot koffiehuis ingerichte lokaliteit worden aangewe zen. Dit café namelijk rendeert zóó weinig, dat de pachtsom voor een volgende termijn belangrijk zal moeten worden verlaagd en in verband daar mede met een veel kleinere koffiehuisruimte, uit sluitend voor beursbezoekers, kan worden vol staan. Een verbetering der acoustiek in de wes telijke en oostelijke vergaderzalen dénkt men te verkrijgen door de wanden, volgens het bekende stelsel-Berlage in baksteen gehouwen, te voor zien van ©en lambrizeering met daarboven een doekbekleeding. Desertie bij de Marine. Ook de jongste, hier ontvangen, «Amigoe di Curapio" meldt, dat een aantal schepelingen van Hr. Ms. pantserdekschip «Gelderland" in de Ver- eenigde Staten gedeserteerd zjjn. Het blad spreekt van 35 man inplaats van 50, zooals het door ons overgenomen bericht in «Het Anker" meldde. En zelfs dit getal ljjkt het blad nog over dreven. Bond Leo XlII. Verslag van de vergadering van den Bond van Vereenigingen van Geloof en Wetenschap in Ne derland, genaamd «Leo XIII" gehouden op Dins dag 30 Juli 1907, des nam. 1£ uur, te Arnhem. Tegenwoordig de heeren algevaardigden van dp vereenigingen van G. W. van Arnhem, Nijme gen, Oss, Helmond, 's-Bosch, Breda, Roermond en Amsterdam. Na goedkeuring van het verslag van den secte- taris en der rekening en verantwoording van den penningmeester, wordt levendig gediscussieerd over het voorstel van G. W. te Breda, tot op hefling van den Bond «Leo XIII", welk voorstel ten slotte na stemming wordt verworpen. Aangenomen wordt het voorstel van het Comité van Advies en Informatie, om art. 2, al. 1 der statuten te wijzigen als volgt: «Het Comité is samengesteld uit 3 leden en hunne plaatsvervan gers jaarlijks door eene op de algemeene verga dering aangewezen vereeniging uit hare leden te benoemen." Als plaats voor de a. s. algemeene vergadering wordt aangewezen Njjmegen. Tot lid van het Comité, wegens altreden van den zeerw. pater F. Hendrichs (niet herbe noembaar, art. 2) wordt gekozen de zeerw. pater Cyprianus Verbeek, te Oss. Zuid-Afrikaansck Museum. In het Zuid-Afrikaansch Museum te Dordrecht zijn tentoongesteld de geschilderde portretten van President Steyn door Jan Toorop, dr. Leyds door II. J. Haverman; Boeschoten, secretaris van wij len President Kruger, door J. A. Heijner; dr. A. Heymans (de dokter, die President Kruger van af Zuid-Afrika door Europa tot aan zijn dood verzorgde) door Dirk Nijland; en consul Pierson (die tijdens de wereldtentoonstelling te Parijs zoo uitstekend de belangen van Transvaal behartig de) door Frans Melchers. Met de reeds bestaandè schilderijen als het portret van den stichter Hidde Nijland door onzen grootmeester Jozef Israels wel willend en hoogstvereerend geschonken; het drié manschap, Wolmarans, Fischer en Wcssels, door Paul Rink; generaal Dei la Rey en ds. Broek- huyzen door Willy Sluyter; het groote stuk, „de Godin van het Noodlot", aan de Boeren de vrij heidshelden van het verleden voorstellénde, ge schilderd door Herbert Arnold te Berlijn en als geschenk door den schilder het Zuid-Afrikaansdhi Museum aangeboden; het levensgroot© doek „de ontvangst der Boerengeneraals ten huize Hidde Nijland op 2 October 1902 door Willy Sluyter, geschenk van den heer en mevrouw A. C. Volker; alsmede de reliefs van de presidenten Kruger en Steyn door J. C. Wienecke. Een en ander vormt een kleine collectie Hollandsche kunst, die een nieuwe attractie van het Zuid-Afrik. Museum te Dordrecht zal uitmaken. Het levensgroote statue van president Steyn door Pier Pander werd voor het Museum te Dordrecht afgezonden door den maker en mag dus spoedig verwacht worden. Het geschilderde portret van president Steyn, door Jan Toorop geheel belangloos geschilderd in Parijis 1905, reisde sedert van de eène tentoon stelling naar de andere, o.a. Amsterdam, Ber lijn, Brussel, Parijs, Weenen, München enz., zoo dat het eerst gister op de plaats van bestemming is aangekomen. f Japansche belangstelling. Uit Batavia wordt geschreven De Japanners gaan steeds meer en meer belang in ons Java stellen. Hun aantal, dat zich daar vestigt, wordt zien- derwijze steeds grooter en ze schijnen bjj hun vestiging volgens een bepaald stelsel te handelen, daar zij zich in geljjke mate over alle groote plaatsen verdeelen. Meestal vestigen zij zich als hotelhouders, kappers en kramers en nemen Ja pansche vrouwen om hun huishouding waar te nemen, die reeds eenigen tjjd in huizen, waar bet bedrijf dat zij uitoefenen, gedreven wordt, als dienstboden gewoond hebben en de landstaal machtig zjjn. Er zjjn ook reeds eenige Japansche onderwjjzers op Java gevestigd, die de Chineezen in de Japan sche taal onderricht geven. Is dit niet een belangstelling, welke de aandacht verdient Gen belangrijke Leergang. Men schrijft aan het „Centr." Onder hooge goedkeuring van het Belgische Episcopaat zal er op het laatst van Augustus in de lokalen van de hoogeschool te Leuven èen leergang gehouden worden voor leeraars uit Col leges en Athenea, drs. in de philologie, pries ters en leerlingen uit" het laatste seminariejaar uit Grieksch, Latijn, Duitsch, Engelsch, taalweten schap, zielkunde, spraakleer, letterkunde 'énz.dat alles in verband met de bisschoppelijke voor schriften aan de colleges over het onderwijs én de behandeling der Vlaamsche taal. Deze vacantie-cursus wordt ondernomen door de hoogleeraars der Universiteit van Leuvén, Car- noy, De Cock, Scharpé, Vliebengh, den Freiburg- schen professor F. van Cauwelaert en dr. Kleynt- jes leeraar aan 't Atheneum te Leuven. Behalve door genoemde heerén zal èr ook l'ès gegeven worden door den heer E. J. Knaapën, professor aan de abdjj Beme, en leeraar aan 't gymnasium te Heeswijk, door den eerw. heèr Spaeninkx, aan 't klem-seminarie te Hoogstra ten en dr. Jules Perseyn, leeraar aan hét gé- sticht voor hooger onderwijis vap juffrouwen te Aptwcarpen. In de Keurboekerij, Groote Markt 17, te Leu ven zal een tentoonstelling van leermiddelen gé- houden worden, waar de eerw. heer Wals, lëfer- aar aan het Klein Seminarie te Hoogstraten, zich tot inlichtingen beschikbaar houdt. lederen mid dag wordt'een uur gewijd aan het kennismaken met de daar uitgestalde leermiddelèn. Ook zul len de museums, laboratoriums en andere in richtingen der hoogeschool bezodht worden. Deze vacantie-leergang begint 26 Augustus om half 11 uur en eindigt Zaterdag den 31en Au gustus. r Men hoopt door dezen leergang veel voor hét onderricht en den bloei der Vlaamsche taal in de opvoedingsinrichtingen te bereiken. Voor Nederlandsche uitgevers een prachtige ge legenheid om hun Latijnsche, Grieksdbe, Holland sche, Duitsche en Engelsche sdboolwerken onder de oogen van dit belangstellend publiek te brën- gen. r I PROGRAMMA van het Vocaal en Instrumen taal concert door de Zangvereeniging nPolyhymniiï' en het Stedelijk Mu ziekkorps Donderdag 8 Augustus in de S. O. V. te geven. Eerste Afdeeling. I. Fall In Line March, G. Rosey. 2. Dichter Und Bauer, «Ouverture" F. v. Suppé. 3. Fieurs Du Printemps, sWalse", Bousquet. 4. Liedje Van De ZeeBergen op Zoom, Oud Neder landsche Volksliederen, L. F. Brands Buys. Tweede afdeeling. 7. Barcarola, G. Beijerle. 8. Morgen, id. 9. Frohsinn, «Walzer Rondino", F. Gumbert. 10. Fantaisie Faust, Gounod. 11. Petite Ton- kinoise Schottisch, Scotto Ponca. 12. Hurrah Boys March, Jos. Lacalle. Zilveren Feest. Zooals velen reeds bekend is, hoopt de zeèr- eerw. heer H. J. A. Coppens, pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven al hier, Donderdag 15 Augustus a. s. feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart zijn zilveren priesterfeest te vieren. De parochie, die hem nu sedert vier jaren als haar volijverige herder eert, maakt zich ge reed dit zilver' feest op luisterrijke wijze met den algemeen geachten en beminden priester te vieren. Reeds sedert maanden wordt door de feestcommissie onder de parochianen bijdragen verzameld, om den waaidigen herder, die alleen voor zijne kerk geschenken begeert, op den dag van zijn zilver' jubilé het huis des Heeren op een waardige en passende wijze te toonen. Met de restauratie der beide zijaltaren zal vooral de vernieuwing van de gasstandaards aan de kerk een geheel ander aanzien geven. Nadere bijzonderheden over het feest, dat zich hoofdzakelijk tot de kerkelijke viering zal bepa len, hopen wij binnenkort mede te deélèn. Zijn wij: wel ingelicht, dan zullen zich toch ook eeni ge sporen van dit feest naar buiten vertoonen, daar de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond, wier geestelijke adviseur de aanstaande ju bilaris is, zich niet onbetuigd zal laten. Den 18n Augustus 'savoinds zal het zilver jubilé bui tendien in de Bondsafdecling worden geviérd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefar. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11 uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbe idskrachten. Wagenmaker plaatwerker kuipers kui persjongen jongens voor stoomkuiperij de- myhon-beteener mandenmakersjongen sla gersjongen halfwas smoutzetter barbiers leerling jongens voor loop- en pakhuiswerk bakkersjongen halfwas bakkker. Aangeboden Arbeidskrachten. Molenaar boekbinder timmerman zak- kenmaker stoker machinist jongens voor kantoor halfwas plaatwerker halfwas tim' merman persenen voor lichte werkzaamheden wassehen aan huis gevraagd naaiwerk aan huis gevraagd dagmeisje. Dubbel Feest. Zondag 11 Augustus a.s. hoopt onze vroegere stadgenoot, de eerw. pater G. Smit F.Jzn., van de Orde der EE. PP. Dominicanen, de H. Priester wijding te ontvangen. De nieuwgewijde zal dan op Dinsdag 21 Aug- d,a.v. een bijzondere gedenkdag voor zijne geachte ouders 's ochtends 81/2 ure in de St. Janskerk aan de Lange Haven zijne eerste plech tige H. Mis opdragen, waarbij o.a. zijn eer broeder als sub-diaken zal assisteeren. Oranjevereeniging, In de gisteravond gehouden vergaderin g van het hoofdbestuur en de wjjkbesturen def Oranjevereeniging is met algemeene stemme» besloten niets van het eenmaal vastgestelde pr°' gramma te laten vervallen. Er zal een collecte gehouden worden, teneinde de noodige gelden bijeen te krijgen voor het kin' derfeest, waarvoor de gemeenteraad geen voldoende subsidie heeft verleend. Door de commissies voor de wedstrijden werd medegedeeld, dat de deelname buitengewoon groot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2