Stads- on Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. De „Reinier Claeszen". Naar wij vernemen, wordt de monitor »Matador" op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis in gereedheid gebracht, om in dienst gesteld te worden, ter ver vanging van den thans te Rotterdam liggenden monitor sReinier Claeszen", die belangrijke voor ziening moet ondergaan. Portzegels. Naar de »N. Ct." nog verneemt, zullen de de Rujjter-zegels niet voor post-, maar voor port- zegels gebruikt worden de drie soorten worden overdrukt met de verschillende portwaarden. St. Jozephsgesticht te Deventer. Het St. Jozephsgesticht te Deventer herdacht Zaterdag zijn gouden jubileum. Te dier gelegen heid hadden de meeste Katholieke ingezetenen de driekleur uitgestoken, zoodat de stad een feeste- Ijjkaanzien had. 's Morgens werd 't jubileum herdacht met een plechtigen dienst in de stich tingskapel. Daarop volgde een receptie, die over druk waso.m. geestelijken, doktoren, besturen van R.-k. corporaties verschenen hierop. Gister, Zondag, werd 't jubileum kerkelijk her dacht. Heden, Dinsdag 'en Woensdag a.s. is er feest voor de schoolkinderen van de zusterschool. Dezen zullen dan iets vertoonen uit het leven der Heilige Elisabeth, Koningin van HongarjjeJ Waterweg door de Geldersche vallei. Naar wij vernemen is in het Raadhuis te Amers foort een vergadering van belangstellenden ge houden, ter bespreking van de mogelijkheid tot het verkrijgen van een waterweg door de Gelder sche vallei en alzoo van een verbinding van de Zuiderzee via een gedeelte van de rivier de Eem langs de stad Amersfoort met den Rjjn. Onder de genoodigden waren verschillende bur gemeesters en andere autoriteiten, alsmede het hoofdbestuur der vereeniging| jSchuttevaer", ver tegenwoordigd door de heeren mr. H. Smeenge en G. S. Vlieger. (Hbl.) De postzegels. Naar aanleiding van herhaalde klachien wegens de slechte kleef baarheid van de Nederlandsche post zegels, deelt het Hbl. mede, dat ongeveer twee weken geleden op het postkantoor te Amsterdam in proef zijn nieuwe vellen postzegels van een taaier en dikker papiersoort en beplakt met een beter qua- liteit gom van eenigszins veranderde samenstelling. OP aanvraag worden deze proefzegels beschikbaar gesteld. Het resultaat van- deze proef kan thans nog niet vastgesteld worden. Intusschen bljjkt hieruit, dat de directie alles doet wat in haar vermogen is om aan de klachten van het publiek tegemoet te komen. Herstellingsoord H. IJ. S. M. De herstellingsoord-vereeniging van het perso neel der H. IJ. S. M. heeft een circulaire gericht aan de hoofdambtenaren, ambtenaren en beamb ten der maatschappij, welke ook onder het publiek zal worden verspreid. Het doel is om allen, die zich nog niet als lid of donateur opgaven, uit te noodigen, dit alsnog te willen doen. Want, hoewel de vereeniging reeds ruim 1300 leden en een veertigtal donateurs telt, bestaat er behoefte aan veel meer personen die, in een dezer beide kwaliteiten willen toe treden. Opdat [een herstellingsoord tot stand kan komen, moet het ledental minstens tot 5 a 10 duizend stjjgen. De heer W. I. Thate, eigenaar van het land goed »Den Bramel" te Vorden, is bereid zonder eenige voorwaarde, geheel gratis een stuk bosch en heidegrond, groot 5 hectaren en gelegen bjj Vorden, af te staan. Baron v. d. Borch te Vorden, wil eveneens 3 a 5 hectaren bosch- en heidegrond afstaan, mits het er op staande dennenhout tegen taxatieprijs wordt overgenomen. Bovendien zullen pl.m. 25 personen en instellin gen dier gemeente als donateur toetreden. Ook het Vorstel jjk Huis heeft bijstand toegezegd, indien de zaak levensvatbaarheid bljjkt te bezitten. De vereeniging spoort dan ook krachtig aan, door enorme toevloed van leden, blijk te geven dat het H. IJ. S.M.-personeel de sympathie, die het geniet, en den, nu reeds door zoovele zoo ondubbelzinnig toegezegden steun volkomen waardig is. werden duizenden kinderen, die nu reeds verlan gend naar het feestelijk onthaal op Koninginnen- dag uitzien, zeer teleurgesteld. Verviel het hoofdnummer, de Gondelvaart, een der grootste attracties van het feest, dan zou dit algemeen ten zeerste betreurd worden. Men besloot ten slotte niets van het eenmaal vastgestelde programma te laten vervallen en te trachten de ontbrekende gelden voor het Kinder feest bijeen te brengen door het houden eener collecte. Schiedam heeft in de laatste jaren op Koning- innendag niet veel feestvreugde betoond. Men hoorde verleden jaar op dien nationalen feestdag in duizenden plaatsen van ons land de vrooljjke en opwekkende tonen van muziek, maar in Schie dam hoegenaamd niets, 't Was alsof hier geen fut, geen leven meer op zulke dagen viel te be speuren. De Oranje vereeniging wil nu dit jaar voor het eerst Schiedam eens op 31 Augustus een mooi en waardig feest bereiden. Laat de butgerjj nu door milde gaven toonen, dat zij volgaarne mee wil helpen, om het feest dien dag zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn en het Kinderfeest in alle opzichten te doen slagen. B. en W. hebben heden hun toestemming voor het houden der collecte verleend. De Geldleening. Het raadsbesluit tot het aangaan van een geld- leening, groot 1 millioen gulden, is heden dcor heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Naar aanleiding van een gemaakt voorbehoud, omtrent het bedrag der leening is door B. en W. besloten voorloopig f 850 000. - uit te geven, welk bedrag is overgenomen door de heeren Oppenheim van Till te 's-Gravenhage en Adolph Boissevain Co. te Amsterdam. Ernstig ongeluk. Zaterdagavond is de 24 jarige C. J. Wolthuis tusschen Rotterdam en Schiedam nabjj de Hooge Boomen van het voorbalcon gevallen van den bij-wagen der electrische tram, die omstreeks 44£ hier zou aankomen. Onmiddellijk werd gestopt en vond men den jongen man bewusteloos met een gapende wonde aan het achterhoofd. Met de tram werd hij naar Schiedam vervoerd, waar een ter hulp geroepen dokter constateerde, dat W. reeds overleden was. Zondag hield de Postduivenver- eeniging »de Luchtsport" alhier een wedvlucht met jonge duiven van Mons (Henegouwen) en werden de prijzen behaald als volgt: ie pr. J. G. Töns, aankomst 3—4—302de pr. H. Mak, 3 35 45 3de pr. idem, 3—36—5; 4de pr. idem, 3-36-15; 5de pr. idem, 3—37-20 6de pr. J. G. Töns, 3-37-30; 7de pr. idem, 3—37—30; 8ste pr. P. v. d. Klink, 3-38—45; 9de pr. idem, 3—38—45 10de pr. idem, 3—10 -10; llde pr. J. G. Töns, 3—4130; 12de pr. idem, 3-41—30. Afstand 178 K.M. Gelost ten 44£ uur. Zaterdagavond werd een jongen uit de Bakkersstraat op den Buitenhavenweg door een anderen jongen met een sintel aan het hoofd verwond. Een politieagent bracht den verwonden knaap thuis en verbond de wonde. Feestviering op 31 Augustus. Zooals men weet, is door het bestuur der Oranjevereeniging besloten, morgen, Dinsdag, een collecte te houden ter bestrijding van de onkos ten van het kinderfeest. Nu de gemeenteraad zoo karig is geweest met de verleende subsidie en niet begreep, dat een bjjdrage van flCOO voor een nationaal feest voor een stad als Schiedam betrekkelijk weinig is, werd in de laatste vergadering van het Bestuur met de wjjkbesturen der Oranjevereeni ging overwogen of er door bezuiniging soms nog een weg te vinden was om de rekening sluitend te maken. De aanwezige bestuursleden waren al gemeen van oordeel, dat belangrijke bezuinigingen alleen konden verkregen worden, indien een der hoofdnummers van het programma kwam te ver vallen. Liet men het kinderfeest achterwege, dan UIT OVERSCHIE. Te Overschie zijn, ten gevolge van de vele gevallen van diphtheritis, die daar voorkomen, de openbare en bijzondere scholen en de bewaar school voorloopig voor drie weken gesloten. UIT ROTTERDAM. De heer N. van Hinte (s.d.), tot lid van den gemeenteraad gekozen in de districten Rotterdam I en Rotterdam IV, heeft geopteerd voor district IV. Er zal nu in district I binnen 14 dagen een nieuwe verkiezing voor den gemeenteraad moeten plaats hebben. Toen de heer W. Prins directeur van de wegefs- en meterscorporatie de Volharding, Vrijdagavond te half negen zijn kantoor in de Groote Wijnbrug straat no. 12 te Rotterdam verliet, werd hij na gejouwd door een 40-tal bootwerkers. Onder be scherming der politie kwam hiji in de Kleine Wijn- bragstraat, waar de werkman J. M., vhn den Goud- schenweg, opdrong en den heer Prins blijkbaar beet wilde pakken. De politie, die inmiddels ver sterking gekregen had van het bureau in de Pau- wensteeg, heeft, toen herhaaldelijk met dè sabel ruim baan gemaakt, waarbij Verschillende slagen zijn uitgedeeld. De heer W. Prins, die niet ge deerd werd, is onder bescherming der politie naar zijn wonmg op het van Hogendorpsplein gebracht. terwijl de politie de menigte uiteendreéf, kwam toevallig aangeloopen de in uniform gekleede dienstman B. J. S., van de Ned. Mij', tot Alg. Dienstverrichting, wonende in de Almondastraat, met een trommel, waarin geldswaardige papieren. Eensklaps kreeg hij' van een agent van politie een slag met een sabel over het hoofd. De man werd ernstig aan de rechterzijde van het hoofd verwond. Hij werd binnengedragen in een café in de nabijheid en is daar door dr. Julius de Vries verbonden. Hiji is buiten dienst gesteld moeten worden. j Men meldt nader uit Rotterdam De beide Zaterdag uit Amsterdam aangebrachte Franschen, aangehouden in het bezit van een 30 stuks tafelzilver, bekenden, na eene wandeling met de rechercheurs, het zilver gestolen te hebben uit de villa van den heer H., aan de Parklaan aldaar, alwaar zij de vorige week zich als huis knecht voor een betrekking aanmeldden, doch ongemerkt het tafelzilver uit een tuinkamer wisten weg te nemen. De heer H. verklaart evenwel geen vermissing te kunnen constateeren. Voorloopig zijn de arrestanten door de politie opgeborgen in het bureau Witte de Withstraat. 25 cent per regel. De toevluaht der bloedarmsn. De Pink Pillen. In de gevallen van bloedarmoede is de reden van de gunstige uitwerking der Pink Pillen zoo eenvoudig, zoo helder dat een kind haar gemakke lijk kan begrijpen. De bloedarmen, de bleekzuchti- gen verkwijnen en sterven door dat zij gebrek aan bloed hebben, of dat hun bloed te arm is. De Pink Pillen geven bloed, zij' verrijken en zuiveren het bloed. Zij zijn de zekerste toevlucht voor de verzwakten en de uitgeputten. Door zich onder de bescherming der Pink Pillen te stellen, zijn zij verzekerd van de genezing, en na een lan ger of korter gebruik, al naar de gevallen, schrij ven zij zooals ons heden. Mejuffrouw C. Noorlander te Krimpen aan de Lek schrijft: Ik ben begonnen met de eetlust te verliezen; ik had geen kleur meer, en mijn spijsvertering was zeer moeielijk en te gelijk zeer pijnlijk géwordén, Ik had geen nut van hetgeen ik at, want ik verma gerde spoedig en mijne krachten verminderden met den dag. Mijn gezondheid ging achteruit en alle dagen voelde ik nieuwe kwalen, schele hoofdpijn, duizelingen, verblindingen, benauwdhe den. Dikwijls had ik van de Pink Pillen hooren spreken, en ik kende verscheidene personen dié door die pillen genezen waren. Toch had ik ze niet dadelijk genomen, maar eerst geneesmiddelen gebruikt die mij waren voorgeschreven; daar dezen echter geen de minste uitwerking hadden, nam ik de Pink Pillen. Reeds na één doos gebiuikt te hebben was mijn eetlust teruggekeerd en ,kwam ik een weinig op krachten, ik had minder last van benauwdheid. Ik heb toen gedurende eenigen tijd het gebruik voortgezet en ben vol komen genezen." Hoevele vrouwen zijn er krachtig en in volmaak te gezondheid r Altijd hoort gij dezelfde antwoorden: Ik gevoel mij niet heel wel I Ik ben steeds vermoeidIndien gij u zelve ondervraagt, zijt gij er misschien niet ver van af ook zulk een antwoord te geven. Dat komt doordat alle of bijna alle vrouwen arm bloed hebben, dat zij bloed noodig hebben. De Pink Pillen bezorgen bloed bij iedere gift. Zij geven aan de vrouwen wat dezen ontbreekt. Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, rheumatiek, schele hoofdpijn, zenuwpijnen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ongelukken. Men meldt uit Huissen aan »De Gelderl." Donderdagmorgen werd nabjj den Loodjjk het lijk gevonden van den landbouwer P., die den vorigen dag met paard en karretje naar de Doesburgsche paardenmarkt was gegaan. Het karretje lag in den greppel en het paard stond er bjj. Hoe zich het geval heeft toegedragen, kan niet met zekerheid gemeld worden. Men meldt uit Oegstgeest aan »De Avp.": Zaterdagavond werd door een automobiel, eigenaar de heer E. te 's Graven hage, in de kom van het dorp een jongetje overreden, dat onmiddellijk dood was. Spoorwegongeluk. Zaterdagmiddag om streeks kwart over vieren was men te Delft even buiten het station bezig een spoorwagen met groen ten te laden. Bij het passeeren van een goedè- rentrein raakte van dezen trein de wagen achter de locomotief den wagen die met groenten ge laden werd. Door den schok kantelde deze en tuimelde te water, terwijl van den goederentrein een der wagens ernstig beschadigd werd en een andere wagen ontspoorde. Een aanmerkelijke ver traging in het verkeer is er het gevolg van ge weest. r - scheepsmodellen en enkele schilderijen afgestaan, die te zamen een aardig beeld geven van Holland s scheepvaart en visscherij. In het keurige zaaltje ziet men al dadelijk een prachtige grisaille van Salm, voorstellende onze vaderlandsche walvisch- nering onder Spitsbergen. Op de tafels zijn de schepen opgesteld, aan de eene zijde één Vlaar- dinger logger voor de haringvangst, een Marker botter en een Urker schokker. Aan de andere zijde een aantal Nederlandsche driemastschepen voor de groote vaart op Oost-Indië. Daarbij ver dienen vermelding een bark van 1849, de „Zelden- rust" van Middelburg, en een aardige driemast schoener „De Vrede", waarmede de firma Hoo- gendijk te Vlaardingen den wijnhandel, vooral op Oporto, drijft. f Tot de kleine modellen behooren o.a. kleinere maar zeer fraaie fijne driemasters, een mahonie houten convooikotter met geheele bewapening, een stoomjacht, een centerboard, fijn gesneden Over- ijselsche poonen en Friesche pramen, scheepsboo- ten, sloepen en vletten. Boven dit alles hangt het mooie tegeltableau, vervaardigd door den heer J. Sequeira, nij het feest van De Ruyter, waarop het portret van den zeeheld, omgeven door twaalf portretten van bekende tijdgenooten. De opbrengst van de tentoonstelling dient voor een prijzenswaardig doel, het'zend en van behoef tige kinderen, gedurende de vacantie, naar dé zeekust. r Geen misdaad. De lijkschouwing te Grons- veld (Limb.) heeft niets verdachts opgeleverd, zoo dat aangenomen moet worden, dat het geweer vanzelf is afgegaan en het meisje getroffen heeft. Anti-auto club. Te Mook is naar aanlei ding van de beide ongelukken in zes dagen voor gekomen, waarvan één met doodeljjken afloop, een vereeniging opgericht, die zich ten doel steltvan iedere auto, welke de kom van het dorp passeert in een voor de veiligheid gevaarljjke snelheid, de letter en het nummer op te teékenen en tegen hare bestuurders proces-ver baal te doen opmaken. Als men weet, dat hier op 500 M. weg 40 dwars wegen uitkomen zal de snelheid al spoedig straf baar zjjn. De landlooperjj en bedelarij neemt, - volgens bericht uit Twenthe, op het platte land onrustwekkende afmetingen aan. Het bedelen gaat soms gepaard met drankmisbruik en bedrei gingen. Het zjjn veelal geen personen, die werke- ljjk hulpbehoevend zjjn en wien men gaarne uit liefdadigheid geeft. Neen, 't zjjn mannen en vrou wen, nog m de kracht huns levens, die bedelen echter onder het voorgeven, dat ze ziekeljjk en gebrekkig zijn, tjjdeljjk geen werk hebben, enz. Men geeft gedwongen, hier uit schrik, daar om van bet lastige vragen en nog eens vragen ontsla gen te worden, terwjjl men meermalen hoort, dat de gebedelde centen in jenever omgezet worden. De veiligheid ljjdt er onder. Het Mijn en Djjn wordt ook niet altijd geëerbiedigd. Als potplanten door de luis aan getast zjjn, handelt men als volgt: Een half ons gewone tabak de goedkoopste is goedkoop ste is zelfs de bestel wordt met half zooveel groene zeep in een liter water gekooktdaarna voegt men er nog een liter of vjjf lauwwarm wa ter aan toe, om het te verdunnen. Hier houdt men de planten een oogenblik onderste boven in en beweegt ze er een paar keeren in heen en weer, zoodat ze overal vochtig zjjn. Daarna laat men het extract er een paar uur op inwerken en spoelt ze daarna met een gieter vol water weer schoon. Is alle luis niet dood, dan begint men de operatie maar weer van voren at aan. De inbraak in Den Haag. Naar men ver neemt, is thans de schade veroorzaakt door de inbraak in het magazjjn van den heer M. J. Goud- smit, juwelier, Passage te 's-Gravenhage, met de betrokken verzekeringsmaatschappijen door den heer Isidore Vos, gemachtigde van den heer Goud smit geregeld. Door die maatschappijen is op zeer coulante wjjze de zaak behandeld, met erkenning harerzjjds van de volkomen betrouwbaarheid en eerljjkheid van den heer Goudsmit. Scheepvaart-tentoonstelling te Zand voort. De heer R. Sequeira Jr., die ook op kunstgebied bekende directeur van het Amstel- hotel te Amsterdam, Beeft in 't Hotel d'Orange Zandvoort een kleine, maar merkwaardige scheep vaarttentoonstelling geopend. Hij heeft daarvoor uit zijne verzameling ongeveer 25 Hollandsche Een onwelkome belasting. Wjj lezen in het v Hbl. van Antwerpen" Volgens eene mededeeling van een onzer lezers, zal er binnenkort in de provincie Noord- Brabant, Holland, onder de benaming van >weg- geld", eene belasting geheven worden, die niet heel welkom zal zjjn bjj de liefhebbers van auto's en velo s, noch bjj de eigenaars van rjj- en trek dieren. Volgens het genomen besluit, zjjn al de per sonen, die meer dan twee dagen van het belas tingjaar van de wegen der provincie per rijtuig gebruik maken, verplicht, voor het eindigen van die twee dagen, aangifte te doen van het rjj- of trek dier, of vervoermiddel, en betalen de belasting, die nogal van belang is. Inderdaad, de minste taks bedraagt voor één paard, 3 gulden; voor een motor op twee wielen, eveneens 3 gulden, en voor een auto op vier wie len, 49 gulden. En wee de overtreder 1 want aan deze staan te wachten het in beslag nemen en het verbeurd verklaren van auto, velo of paard en de veroordeeling tot hooge boeten. Nu, zelfs voor de personen, die met de juist- Bgging bekend zjjn, is het onmogeljjk de provin ciale wegen te ontkomen en dit om de eenvou dige reden, dat de rjjks- en gemeentewegen overal door de provinciale wegen verbonden zjjn of er door gekruisd worden. Het zal dan moeiljjk zjjn om aan de belasting te ontsnappen en het best, voor ons, Belgen, zal zjjn van ons op het gebied der provincie Noord-Brabant niet meer te begeven. De slecht geregelde belasting belemmert niet alleen het verkeer door Noord-Brabant, maar omdat deze provincie de brug is naar de andere provinciën, wordt ons ook de weg door het overi ge gedeelte van Nederland afgesneden. Bjj hetgeen hierboven gemeld is over het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2