Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. vastgesteld'. Zij: wijkt tenminste af van de tot nu toe geziene typen, doordat de vier elkander krui sende beugels niet doorloopen onder den rijks appel, doch zich omkrullen. De uiteinden der twee eikentakken, die de kroon flankeerén, zijn saamgebonden toet een zwierig lint, dat het woord „Nederland" draagt. Dus niet meer de woorden: „Koninklijk der Nederlanden", die voorkomen op de andere munten. En in de ruimte hieronder staat het jaartal. De keerzijde bevat de waarde-aanduiding5 cents; het groote- cijfer vult de ruimte tusschen de twee omgevende oranjetakken, die zéér som ber zijn gehouden, en niet den vorm van een krans aannemen, zooals op den cent en het twee- en-halve-cent-stuk. Binnen de breede randen zijln op deze wijze wèl gevulde en aangenaam verdeelde vlakken vérkre- gen. De practijk zal over de doelmatigheid van dit nikkelen geldstuk in ons muntwezen moeten beslissen. Maar verwarring met ander geld schijnt toch wel te zijn voorkomen. Drankwet. De heer D. Kooiman, secretaris der gemeente Maarssen, heeft, ter voldoening aan de opdracht, hem gedaan door het bestuur van de Nederland- sche vereeniging voor gemeente-belangen, bjj dit bestuur ingezonden een proeve van drank wetswij ziging in het belang van vereenvoudiging in de gemeente administratie. Van het meerendeel der in overweging gegeven veranderingen is hem de wenscheljjkheid in de practjjk gebleken. Het eene minder, het andere meer, zou z. i. alles te zamen eene niet onbelang rijke werkvermindering ten gevolge hebben, zon der dat daarbij eenig belang werd geschaad. Hij heeft gemeend zich te moeten plaatsen op het standpunt, dat thans alleen ontheffing der gemeente-administratie worde verzocht van geheel overbodig te achten werkzaamheden. Buiten be schouwing liet bij dus o.m. de vraag, of wellicht ook de Drankwet voor de gemeente-administratie werk medebrengt, dat ten onrechte onder die ad ministratie is gerangschikt. Dergelijke beperking scheen hem voorshands ge- wenscht, opdat te eerder door de regeering zou kunnen worden ingegaan op hetgeen als gevolg van zijn arbeid haar mocht worden ter kennis ge bracht. De nieuwe minister van Marine. De nieuwbenoemde minister van Marine de vice-admiraal Wentholt, heeft gister de portefeuille van zijn ambtsvoorganger overgenomen en de werkzaamheden aan zijn degartement aanvaard. Bij de aankomst uit Den Helder in de residentie werd het departementshoofd aan het Hollandsche Spoorwegstation verwelkomd door den heer Cohen Stuart, den aftredenden minister, die van de chefs der verschillende afdeelingen van het departe ment van Marine gisterochtend afscheid heeft ge nomen. Baron Melvill van Lijnden. Naar uit Loenen wordt gemeld, zal het Kasteel dezer dagen weder bewoond worden. De oud- Minister baron Melvill van Lijnden zal zich aldaar metterwoon vestigen. De Loenaren hebben het voornemen opgevat a. s. Vrijdag 9 Augustus den oud-Minister feestelijk te ontvangen. Uit de dorpe lingen heeft zich een ruiter-eerewacht gevormd. Atjeh. Blijkens een bjj het Ministerie van Koloniën uit Nederland=ch-IndiË ontvangen telegram is op 1 Augustus jl. in het gouverment Atjeh en On- derhoorigheden een groep infanterie, die belast was met de controle op de wegwerkers, door kam pongvolk in vereeniging met blanke wapens aan gevallen. Onzerzijds is gesneuveld één en werden gewond zwaar vier en licht drie inlandsche mili tairen, allen beneden den rang van officier, terwjjl ook een Europeesch militair beneden dien rang licht gewond werd. Twee geweren model '95 gin gen verloren. De vjjand liet vijf dooden liggen. Vreemdelingenverkeer. De lie algemeene vergadering van den Natio- nalen Bond van Vreemdelingen voor Vreemde lingenverkeer in Nederland zal Zondag 25 en Maandag 26 Augustus te Arnhem worden gehouden. Gcd. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben ter alge meene kennis gebracht dat hun college zal be staan uit twee afdeelingen of cemmissiën, onder scheiden in afdeeling A en afdeeling B. De werkzaamheden dier afdeelingen zjjn ver deeld als volgt: Afdeeling A. Provinciale en Plaatselijke Fi nanciën, Plaatselijke Strafverordeningen, Onder wijs, Landbouw, Armwezen, Jacht en Visscherij, Reclames, Belastingen, Toepassing der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. Afdeeling B. Gemeentezaken, voor zoover die aan afdeeling A zijn opgedragen, Kerkelijke zaken, Waterstaat en Wegen, Waterschapsaangelegen- heden, Gezondheidspolitie, Nijverheid, Militie en Schutterijen, toepassing dar Woningwet en der Ongevallenwet, benevens Strandvonderijen. Tot leden dier afdeelingen zijn benoemd Afd. A de heeren mr. H. A. Van de Velde, A. H. C. M. J. IJzermans en jbr. mr. L. E. M. Von Fisenne. Afd. B de heerenJ. Krap, N. D. Kemink en mr. J. Limburg. Het conflict te Schoonhoven. Zooals men weet is er momenteel een gespan nen verhouding tusschen den gemeenteraad van Schoonhoven en het gemeentebestuur. Het be treft bet financieel beleid van B. en W. Naar wij vernemen, hebben B. en W., r.a de aangenomen motie van afkeuring, een acc un- tant aangezocht de cohiers etc. te onderzoeken en na te gaan. of het financieele beheer al dan niet goed was. Als zoodanig is door hen aange zocht de beer P. W. de Vries, accountant te Rot terdam, die de opdracht heeft aanvaard. Aan dezen is o.a. opgedragen vooral te onderzoeken het financieel beleid van B. en W. aangaande de waterleiding, omdat hierover de meeste klachten zjjn gehoord. In verband hiermee bevinden zich reeds alle cohiers en boeken, op de financiën van Schoonhoven betrekking hebbende, in het bezit van den heer De Vries, die het onderzoek heeft aangevangen. De katholieke pers. Naar aanleiding van het bericht, dat gestreefd zal worden naar de uitgifte van een groot alge meen Katholiek dagblad voor Nederland, kunnen wjj melden, dat er ook zeer ernstige plannen bestaan voor de uitgifte van een groot Katholiek ochtendblad. (Vad Het Huis ter Eem. Het Huis ter Eem, welks nabootsing en ver lichting op 2 Augustus zooveel succes gehad heeft wordt in het Oranjepark te Baarn geplaatst. De heer J. H. van Oort, de exploitant van dit park, is voornemens, gedurende eenige dagen hiermede voorstellingen te geven over het beleg en de overrompeling van het slot. De gebeurtenissen zullen geheel getrouw naar de historie worden weergegeven. Voikssanatoria. De* vereenigiDg tot oprichting en exploitatie van voikssanatoria voor borstljjders in Nederland heelt van hare sub commissie te Rotterdam een gift van f4400 ontvangen, uitsluitend te bestem men voor de verpleging van Rotterdamsche on- en minvermogenden, in het volkssanatorium te Hellendooru op te nemen. Zuid-Holl. Electr. Sp. Mij. Een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Zuid-Hollandsche Electrische Spoorweg-Maatschappij heeft ter voorziening in de middelen tot afbouw en uitrusting der ljjnen besloten tot het aangaan van een leening, groot f2.500.000, op voorwaarden, door de directie in overleg met den raad van commissarissen vast te stellen. Art. 18bis Miiitiewet. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, wan neer aan een ingeljjfde bij de militie, ter zake van wiens verblijf onder de wapenen vergoeding wordt genoten krachtens art. 118 bis der Militie- wet van H8bis der Miliewet van 1901 tijdelijk verlof verleend wordt voor langer dan vier achter eenvolgende maanden, die vergoeding niet behoort te worden genoten over het tjjdvak, gedurende hetwelk de ingelijfden met bedoeld tjjéeljjk ver lof van het korps afwezig is. Bjj het verleenen van een verlof als hier be doeld, zal den daarbjj betrokken ingeljjfde op deze bepaling zjjn te wjjzen. Nochthans staat het be langhebbende vrjj zich tot den Minister te wenden met het verzoek, strekkende om ook over het tijd perk, gedurende hetwelk de ingeljjfde zich in het genot van tjjdeljjk verlof bevindt, een geldeljjke vergoeding te erlangen. Mr. L. Tan Ewijk. Te Arnhem is overleden de heer mr. L. Van Ewjjk, sinds de oprichting van »De Post" hoofd redacteur van dit blad. Faiiliet-kiezer. De heer J. A. Berendsen, notaris te Avereest, heeft zich tot de tweede Kamer gericht, om zich te beklagen, dat een failliet verklaarde, ofschoon zjjn naam op de kiezersljjst voorkwam, niet tot de stemming voor leden van den Gemeenteraad werd toegelaten. Het feit heeft geen invloed op den uitslag der stemming gehad; maar adressant roept de hulp der Kamer in om te voorkomen dat voortaan iemand willekeurig in de uitoefening zjjner staatsrechten wordt belemmerd. 4% Leening Schiedam. De leening is bljjkens het thans verschenen prospectus van uitgifte verdeeld in obligatiën aan toonder van f 1000. De coupons zijn betaalbaar op 1 Maart en 1 September, onverminderd het recht van de gemeente om meer af te lossen, is zij verplicht, totdat de geheele leening is afge lost, in ieder jaar minstens af te lossen hetgeen daarvoor bij raadsbesluit is bepaald. Volgens be doeld besluit vangt de aflossing aan in 1908 en zal de geheele leening in 1967 zijn afbetaald. De jaarlijks af te lossen obligatiën worden door B. en W. in Mei bij loting aangewezen en op 1 September daaraanvolgende betaalbaar gesteld. De gemeente behoudt zich het recht voor drie maanden na openbare kennisgeving, tei allen tijde, mits niet vroeger dan drie jaar na den dag van uitgifte, tot geheele aflossing van de leening over te gaan met bijbetaling der rente ad 4 pet. sedert den vervaldag der laatst verschenen coupon. De obligatiën die 10 jaar na de uitloting of aflosbaar- stelling en de coupons, die 5 jaar na den ver valdag, bij een der bovenvermelde kantoren niet ter inwisseling zijn aangeboden, zijn verjaard ten bate van de gemeente. De inschrijving op 850 obligatiën der leening zal zijln opengesteld tot den koers van 987/8 pet. op 8 dezer, te Schiedam biji de heeren H. J. van Ogtnop Zn. en bij den gemeente-ontvanger; te Amsterdam bij: de hh. Adolph Boissevain Co., en H. J. van Ogtrop Zn.; te Rotterdam bijl de heeren R. Mees Zoonen; te 's-Graven- hage bij de heeren Oppenheim van Till en te Groningen bij Julius Oppenheim's Bank. De storting der toegewezen obligatiën moet ge schieden op beursdagen tusschen 15 Augustus en 2 September 1907. Op de storting vóór 30 Augustus wordt rente vergoed tegen 4 pet. 's jaars van het nominale bedrag, gerekend van den dag volgende op den dag der storting tot en met 30 Augustus. Schiedam—Kevelaer. De Schiedamsche processie naar Kevelaer, ten getale van ongeveer 200 pelgrims, onder geleide van den'zeereerw. pastoor Verhoeven en dé wél- eerw. paters Van Dijk, Luyckx en Poodt, van de Do minicaner parochiën en de weleerw. heeren Vink (kapelaan) en Van Leeuwen (assistent), allen van de O. L. Vrouw Visitatie-parochie vertrok he den-ochtend 7.21 stadstijd via GeldermalsenNij megen naar de veelbezochte bedevaartplaats in het Rijnland, waar zij ruim 1 ure wordt ver wacht. i I Na den plechtigen intocht enkele uren la ter in den middag onder de opwekkende tonen van Kevelaers' harmonie wordt het gebruikelijk offer der processiekaars gebracht en volgen he den en morgen de gebruikelijke geestélijké oefé- ningen in en buiten Kevelaers heiligdommen. Donderdag-middag circa 2 u. M. E. T. uit Keve laer vertrekkend, zal de processie omstreeks 2.30 A. T. te Nijmegen en 6.08 uur n.m. stadstijd te dezer stede aankomen. Na aankomst te Schiedam zullen de pelgrims zich naar de Singelkerk begeven, waar dan het plechtig Lof, met toespraak, wordt gecelebreerd en vervolgens de bedevaart met den lofzang „Te Deum" wordt besloten. Tot dankzegging wordt Zondag d.a.v. nog eene plechtige H. Mis in de St. Janskerk aan de Lange Haven opgedragen. Volksbadhuis. In de week van 24 Juli 4 Aug. 1907 werden genomen 264 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 15 kuipbaden 35 regen t 16 regen 171 school kinder ïköct 27 Gedurende de maand Juli 1907 werden genomen 1072 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 80 kuipbaden 147 regen 65 regen 675 school kinder a 5ct.l05 Treurig ongeluk. Zaterdag-middag wist het 3-jarig zoontje van J. J. Post in de Jacobastraat een flesch met car bol machtig te worden. De kleine dronk uit de flesch en bekwam inwendig zulke ernstige brand wonden, dat hjj in den nacht van Zondag op Maandag daaraan is bezweken. Aanbesteding. Gister werd alhier door den architect S. v. d. Schouw Jzn., voor rekening van den heer C. H. Windhorst, aanbesteed, het verbouwen van het pand »De drie sterren" aan de Noord- vest no. 47, alhier (raming: f5037). Ingekomen waren de volgende biljetten A. Krabbendam, Schiedam 13800L. Huizer, Delft f4307; J. Mak Zoon, Schiedam f4785; Th. Stolk, Schiedam f 4819; N. Kiela, Schie dam f4860; N. v. d. Velden, Schiedam f4876; J. v. d. Tempel Schiedam f4880; H. Groeneweg Schiedam f4898; J. Vink en H. v. d. Meer Schiedam f4925; J. Vormer Schiedam f4934; Firma Wed. Th. Govaart, Schiedam 4947 Gebr. v. d. Wal, Schiedam 4990; F. v. Katwijk, Schie dam 5110; J. Hagendoorn, Schiedam 5112; B- Wuisman, Schiedam 5120; H. Wienhoven, Schie dam 5280; J. Bokhorst, Schiedam 5422. Gister-namiddag omstreeks 3 uur reed de 3l-jarige bakkersknecht A. Ph. Wild, wonende te Rotterdam, op den Rotterdamschen djjk achter de electrische tram. Hjj wilde op een gegeven oogenblik uitwijken voor de opgebroken straat, en kwam i» botsing met een uit de tegen overgestelde richting aankomende tram. Door passagiers werd hjj opgenomen en naar Schiedam gebracht, waar dr. Ris, hem verbond. Zjjn linker been bleek te zijn gekneusd. Later is W. per tram naar Rotterdam teruggekeerd. De heer H. J. Nassau Noorderwier te Leiden, in de raadsvergadering van 16 Juli jl. benoemd tot leeraar in de Nederl. taal aan het Gymnasium alhier, heeft medegedeeld dat hjj deze benoeming niet aanneemt. UIT ROTTERDAM. Gister hadden een tweetal bootwerkers aan boord van het ss. »Helredale" gereedschap ver nield van mannen van de Volharding. Toen de politiehen wilde arresteeren pleegden zij verzet, waarop de hulp werd gerequireerd van een pa trouille marine van de »Noord-Brabant". Eerst toen de mariniers hunne geweren gingen laden, gaven zij zich over. Leesbibliotheek. Het Volksbuis bezit een leeszaal en een biblio theek. Van welke waarde die zjjn, kan ik, daar ik ze nimmer bezocht, niet beoordeelen. Wel echter kan ik dit vaststellen Wjjl het Volksbuis door vrijzinnigen bestuurd wordt, zullen de daar te lezen werken wel groo- tendeels van vrijzinnige schrijvers zjjn, en zal werk van b.v. Roomsche scbrjjvers wel zorgvul dig geweerd worden, zoodat het bezoek van die leeszaal en bibliotheek voor een Katholiek van beslist gevaar voor zijn beginselen is. Om nu geen polemiek uit te lokken met den heer M. C. M. de Groot, (ik ben n.l. een beetje huiverig te polemiseeren tegen iemand die zoo netjes als hjj om de zaken heecpraten kan), wil ik wel aannemen, dat er ook Roomsch werk in de Volksbuisbibllietheek is. 't Doet immers niets af aan de waarde of de richting van mijn betoog. Als men toch in de gelegenheid is werken te lezen, die de questies uit geheel ander oogpunt beschouwen dan het onze is, zal men dit op den duur ook niet nalaten. Bovendien kan men voor uit niet weten of een boek van een Katholieke ochrjjver is of van een èndersdenkende. Daar het echter alleen voor den grondig-onderlegde mogelijk is onjuiste voorstellingen te onderscheiden van juiste, bljjft het bezoek van die leeszaal een be slist beletsel voor elk Katholiek, die inzicht in de dingen te verkrijgen wenscht zonder eigen levens- standpunt te wagen. Toch was het zeer juist gezien van het Volks huisbestuur, dat een vereeniging, die de ontwik keling beoogt van het volk, in het bezit moet zijn van een bibliotheek, waar alles te lezen is, voor studie en uitspanning, wat een man, die hart heelt voor zijn ontwikkeling, behoeft. Zelf al die lectuur zich aan te schaffen is den meesten on mogelijk. En dan nog dient in aanmerking te woeden genomen, dat studie thuis voor velen een haast ondoenljjk werk is. Een zaal te bezitten waar hij rustig zjjn uurtje studeeren kan, met in zjjn bereik alle werken, die bjj noodig zou kunnen hebben, is voor zulk eeu man niet alleen een ge legenheid, maar ook en dat is van zeer groot belang een aansporing om aan zelfontwikke ling te doen. Wanneer de leeszaal een goed ge bruik vindt en dat durf ik voor zeker aan te nemen zal de vrijzinnige partij in Schiedam de christeljjke in ontwikkeling spoedig overtreffen. Daartegen is één middel aan te wendenden Katholiek op hetzelfde pjjl van ontwikkeling te houden als zjjn vrijzinnige broeders. Ja als 't mogeljjk is hooger nog. En dat zal kunnen maar slechts dd-i wanneer óók wjj een leeszaal hebben de Roomsch Katholieke Volksbond zou zoo prach tig daartoe het initiatief kunnen nemen. Nochtans zou het zeer jammer zjjn. zoo de op te richten leeszaal slechts toegangeljjk was voor leden van den VolksbondIedere Katholieke Schiedammer moet er toegang hebben, tegen een zoo laag mo gelijk te stellen contributie. Eigenljjk moet er in 't geheel geen contributie geheven worden. Maar uit welke brou moet de bibliotheek dan gevoed worden En hier raak ik het grootste bezwaar in deze zaak, de financieele qnestie. 't Geldt hier een zaak van gewicht voor ieder weldenkend mensch; een zaak, die de steun eischt van alle Roomsche Schiedammers. Zouden nu, wanneer ijverige propagandisten met Ijjsten langs de huizeu gingen, eene wekeljjksche bjjdrage van vjjf centen, of een dubbeltje of zooveel men missen kan, zouden er dan veel Katholieken zjjn, die weigeren zouden Aan den zachten drang van een goed propagandist weerstaat men niet licht. En zouden we op deze wjjze er niet in slagen een leeszaal op te richten, waar ieder werkman zjjn arbeidersvraagstuk, zjjn drankvraagstuk, enzoovoort, de middenstander zjjn middenstandsvraagstuk be- studeeren kan waar ook de in onzen tjjd onont beerlijke goede uitspanningslectuur te verkrjjgen is Schoon ik weet, dat deze op vergaderingen thuis hoort, heb ik gemeend ze hier even onder de oogen te moeten brengen van het groote pu bliek om even de belangstelling van geheel Ka tholiek Schiedam te vragen voor een allergewich tigst werk zooals de oprichting van een openbare Katholieke bibliotheek voor de Schiedamsche cultuur is. I. WEIMAN. Ongelukken. Zaterdag is in den polder Het Koegras (N.-H.) een boerenknecht van den wagen gevallen. Hjj brak den ruggegraat en stierf, na latende oen vrouw en drie kinderen. Een ernstig spoorwegongeluk, waarbij helaas ook een slachtoffer gevallen is, heeft zich heden nacht even buiten het Oosteljjk viaduct van het Centraal Station te Amsterdam voorgedaan. Een rangeerende locomotief is met een rangeerenden trein in botsing gekomen, ten gevolge waarvan de stoker van de locomotief, Ten Hoopen genaamd, zoo ernstig gewond werd dat hjj spoedig daarop aan zjjn verwondingen overleden is. Aan boord Van het wachtschip te Nieuwediep is gistermorgen de matroos 2e klasse Dosain van een hoogte van 30 meter uit de kruistop op dek gevallen en bewusteloos naar het hospitaal ver voerd, waar hersenschudding geconstateerd werd. De toestand is ernstig. De dames Caroline Bejjerinck, 24 jaar oud, wonende in Den Haag, en Anna Pilto, 35 jaar, onderwijzeres te Leiden, met vacantie te ChamO' nix, bestegen Zaterdag den Mont Anvers. Op een kilometer van het hótel van den Mont Anvers raakte eensklaps een reusachtige steen van den berg los en raakte mej. Bejjerinck aan he*1 hoofd. Het meisje werd door den hevigen schok omvergeworpen. Hare vriendin zag, dat zjj een diepe hoofdwond had. De dood was onmiddel- ljjk. De ouders van het slachtoffer in Den Haag (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2